جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5091

در نشست خبري مشترک با وزير خارجه چين؛
ظريف: شرکت‌هاي چيني از مزيت بالاتري براي همکاري با ايران برخوردارند


خبر


اختتاميه پانزدهمين دوره جشنواره ملي صنعت چاپ


بازديد کامرون از مدرسه اي در اردن


سرمقاله

رييس جمهوري در مجمع سراسري فرماندهان و مسوولين سپاه:
دشمن امروز ايران ريزگردها، بيكاري، ركود و تورم است


پوتين:از سوريه حمايت نمي‌کرديم، بدتر از ليبي مي‌شد


مونيز: کنگره امکان جلوگيري از توافق هسته‌اي را ندارد


تاكيد اولاند بر حملات هوايي فرانسه در سوريه


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميـزخبر


 در نشست خبري مشترک با وزير خارجه چين؛
 ظريف: شرکت‌هاي چيني از مزيت بالاتري براي همکاري با ايران برخوردارند 

 
وزير خارجه کشورمان اظهار کرد: نقش چين در مذاکرات هسته‌اي بسيار مثبت بود و معتقديم بايد نقش سازنده و محوري چين در اجراي برجام نيز ادامه پيدا کند.به گزارش ايسنا ، محمد جواد ظريف و وانگ يي همتاي چيني‌اش بعد از دو ساعت مذاکره و گفت‌وگوي دو جانبه با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ دادند.

در اين نشست مطبوعاتي خبرگزاري شينهوا از ظريف در مورد تصويب برجام در کنگره آمريکا پرسيد و گفت با توجه به اينکه حزب جمهوري‌خواه مخالف برجام است اگر در انتخابات رياست‌جمهوري آينده اين کشور جمهوري‌خواهان به پيروزي برسند سرنوشت برجام به نظر شما چگونه خواهد بود.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان در پاسخ به اين سوال تصريح کرد: متاسفانه گروهي در آمريکا و گروهي نيز در منطقه ما به خصوص رژيم صهيونيستي منافع خود را در درگيري و تنش جستجو مي‌کنند و ما اميدواريم با طي شدن اين روند ( و تصويب برجام در آمريکا) آنها، خود را با واقعيت وفق دهند و متوجه شوند که جامعه بين‌المللي با سياست‌هاي آنها همخواني و همراهي ندارد و اين جامعه مي‌خواهد مسائل از طريق ديپلماسي و گفت‌وگو حل شود.

وي ادامه داد: بر اساس حقوق بين‌الملل دولت‌ها متعهد به اجراي تعهدات خود در حوزه‌ بين‌الملل هستند و دولت آمريکا قبول کرده از اجراي تحريم‌ها عليه ايران به صورت مستمر جلوگيري کند بنابراين با تغيير دولت‌ها در آمريکا ، تغييري در تعهدات اين کشور در مورد برجام ايجاد نمي‌شود.

وزير خارجه کشورمان در مورد نقش چين در اجراي برجام و مذاکرات نيز تاکيد کرد:‌ نقش اين کشور در مذاکرات بسيار مثبت بود و معتقديم که اين نقش سازنده و محوري در حين اجراي برجام بايد ادامه پيدا کند. در ادامه اين نشست مطبوعاتي که در وزارت خارجه چين برگزار شد، ظريف در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که در پي روزهاي بعد از توافق شاهد رفت و آمد گسترده‌ شرکت‌هاي غربي و ابراز تمايل آنها براي حضور در بازار ايران هستيم با توجه به اين موضوع روابط ايران و چين را در آينده چطور ارزيابي مي‌کنيد، اظهار کرد: ايران براي روابط خود با چين اهميت بسياري قائل است چون چين در دوران سختي‌ها در کنار ايران بوده است.

ظريف با اشاره به اشتراکات ايران و چين در زمينه‌هاي مختلف تاکيد کرد:‌ چين يک شريک خوب و راهبردي براي ايران بوده و خواهد بود.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان در ادامه پاسخ به اين سوال تاکيد کرد: منابع انساني و مادي و معنوي بسيار گسترده‌اي در ايران وجود دارد و طبيعي است که با رفع تحريم‌ها و موانع غير قانوني حضور کمپاني‌هاي خارجي در ايران ، آنها تمايل گسترده‌اي براي حضور در اين بازار مهم داشته باشند و اين بازار براي آنها جذابيت ويژه‌اي دارد. بر اين اساس کشورهاي مختلف علاقمندي خود را جهت سرمايه گذاري و همکاري با ايران اعلام کرده و شاهد حضور گسترده و کمپاني‌هاي گسترده در ايران جهت گسترش مناسبات هستيم.

ظريف در عين حال تصريح کرد: چين و شرکت‌هاي چيني به دليل اين که در دوران سخت تحريم‌ها در کنار ايران بوده‌اند از مزيت نسبي بسيار بالاتري از ديگران برخوردار هستند تا از وضعيت جديد به وجود آمده استفاده کنند و بتوانند حضوري گسترده تر از گذشته در ايران داشته باشند.

اين ديپلمات عالي رتبه‌ ايران بار ديگر به ظرفيت‌هاي گسترده کشورمان اشاره کرد و افزود: ظرفيت هاي ايران آنقدر وسيع است که کمپاني‌هاي چيني و ساير کشورها مي‌توانند حضوري گسترده در ايران داشته باشند و من يقين دارم که آينده روابط ايران و چين بسيار روشن‌تر از گذشته خواهد بود.

وي به اشتراک منافع دو کشور اشاره کرد و گفت: دو کشور ايران و چين با فرصت‌ها و تهديد‌هاي مشابهي روبرو هستند.

ظريف بار ديگر درسخنان خود از نقش سازنده چين در رسيدن به توافق هسته‌اي و برجام تشکر کرد و گفت: ما از نقش چين در اجراي برجام از جمله باز طراحي راکتور آب سنگين اراک و ساير حوزه‌ها در اجراي برجام استقبال مي‌کنيم.

ظريف گفت: ما معتقديم با شروع اجراي برجام و رفع موانع غير قانوني که عليه همکاري‌هاي دو کشور وضع شده بود در آينده، روابط دو کشور بيش از گذشته گسترش پيدا خواهد کرد.

ظريف با بيان اينکه دو کشور ايران و چين شرکاي مطمئني براي يکديگر در حوزه‌هاي انرژي، صنعت و فناوي و .... هستند ادامه داد: دو کشور تمايل دارند همکاري‌هاي خود را در اين زمينه‌ها بيش از گذشته گسترش دهند.


 خبر 

 ولايتي: با عربستان در مسئله يمن اختلاف جدي داريم

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ما با عربستان مشکلي نداريم و دو کشور برادر و مسلمانيم که کم و بيش روابطي با يکديگر داريم ولي برخي سياست‌هاي منطقه‌يي عربستان به ويژه در خصوص يمن موجب اختلاف نظر شده است.

به گزارش ايسنا، در ديدار هيأت آلماني متشکل از رييس بنياد فردريش و سفير آلمان در تهران با علي‌اکبر ولايتي، رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در رابطه با تعامل تهران و برلين در بخش‌هاي مختلف و هم‌چنين مسائل منطقه گفت‌وگو شد.

ولايتي در اين ديدار با بيان اين که توافق‌هاي لازم در ديدارهاي گذشه با مسوولان دو کشور صورت گرفته است، گفت: اين توافق‌ها مي‌تواند پشتوانه آينده روابط دو کشور به ويژه پس از برداشته شدن تحريم‌ها باشد.

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: گواهي مي‌دهم در زمان مذاکرات ايران و عراق و بعد از آن هم‌چنين بعد از جنگ تحميلي آلمان بيش‌ترين همکاري را زماني که عضو غيردائم شوراي امنيت بود با ايران داشت. در همين راستا گفته مي‌شود گذشته آينه آينده است و من هم براي آينده روابط دو کشور چشم‌انداز روشني را متصورم.

سقوط بي سابقه ارزش پول ترکيه

صلاح الدين دميرتاش رهبر حزب دموکراتيک خلق ها هشدار داده است در صورت تداوم وضعيت کنوني در ترکيه اين کشور به سوريه دوم تبديل خواهد شد.

ارزش هر لير در بازار استانبول بي سابقه ترين سقوط خود را تجربه کرد و به رقم 3.057 لير در برابر هر دلار آمريکا رسيد. به گزارش عصر ايران به نقل از رسانه هاي ترکيه در حالي که تنش هاي داخلي و بن بست سياسي براي تشکيل حکومت جديد ترکيه يکي از عوامل و علل مهم کاهش بي سابقه ارزش پول ملي ترکيه اعلام شده است، کارشناسان اقتصادي پيش بيني مي کنند سقوط ارزش لير همچنان ادامه يابد.

سقوط بي سابقه ارزش لير يکي از نشانه هاي بسيار بد براي اقتصاد ترکيه به شمار مي رود و اين در حالي است که برخي کارشناسان اقتصادي پيش بيني مي کنند تا پايان سال ميلادي آينده (2016) در صورت تداوم شرايط ارزش لير به بيش از 3.6 در برابر هر دلار سقوط کند.


  اختتاميه پانزدهمين دوره جشنواره ملي صنعت چاپ 


 بازديد کامرون از مدرسه اي در اردن  


 سرمقاله 

 نياز مبرم به سواد رسانه اي در عصر ارتباطات

سعيد ونکي

سواد رسانه اي؛ مفهومي که انسان مدرن امروز در ترافيک و هجوم پيام هاي ارتباطي، نياز به آشنايي بيشتر با آن و استفاده از آن در زير فشار فراواني و تعدد اطلاعات ناشي از وسايل ارتباط جمعي دارد. اگر بخواهيم، به زباني ساده، اين مفهوم را توضيح دهيم، مي توان اينگونه بيان کرد که سواد رسانه اي نوعي درک مبتني بر توانايي است که مي تواند مخاطب را در برخورد با پيام هاي رسانه اي متکثر، ياري دهد.

به عبارتي و به زبان ساده تر، سواد رسانه اي، همچون رژيم غذايي است که هشدار مي دهد چه موادي را مصرف کنيم و چه موادي براي سلامتي مضر است و اگر بخواهيم اين تشبيه را در حوزه رسانه به کار بريم، سواد رسانه اي ايجاب مي کند که پيام هاي رسانه اي مفيد و مضر، از يکديگر تفکيک داده شوند. همچنين سواد رسانه اي، کمک مي کند تا مخاطبان از حالت انفعالي و مصرفي مطلق، خارج شده و وارد چرخه فعالانه اي شوند که ديگر بازيچه رسانه ها قرار نگيرند.

اما سوال اصلي که در اين نوشتار مطرح مي شود، کاربرد سواد رسانه اي در جامعه امروزي که ويژگي اصلي آن، در هم تنيدگي اطلاعاتي است، مي باشد.

مشخصاً پديده اي که تمام ابعاد جامعه امروزي و افراد آن را تحت تاثير قرار داده، ورود تکنولوژي هاي ارتباطي و به خصوص شبکه هاي اجتماعي است که فراگيري آن فرصت تعامل هاي دوسويه و يا چند سويه را به شکل آساني فراهم کرده است. حال اگر در بستر همين شبکه هاي اجتماعي که امروزه با هزينه کم و دسترسي راحت، بر روي گوشي هاي همراه، به وجود آمده، مفهوم سواد رسانه اي مد نظر مخاطبان قرار نگيرد، هر پيامي که از سوي فرستندگان پيام هاي ارتباطي صادر و فرستاده شود، به راحتي توسط دريافت کنندگان پيام پذيرفته مي شود و اين بزرگترين تهديدي است که توسط رسانه ها براي مخاطبان و دريافت کنندگان پيام هاي ارتباطي به وجود مي آيد. رسانه هايي که در اکثر موارد، پيام هايي که درباره جهان پيرامون صادر مي کنند، فرسنگ ها با واقعيت موجود فاصله دارد و مي توان اينگونه بيان کرد که محصول نهايي يک رسانه الزاماً آينه‌ي دنيايي که آن را پوشش مي‌دهد نيست. محصول نهايي يک رسانه ممکن است بخشي از جهان يا شکل تحريف شده‌اي از آن باشد و يا حداقل در بازتاب دادن جهان ناموفق مانده باشد. محتواي رسانه مي‌تواند در خدمت تثبيت يک جريان، گروه و طبقه اجتماعي باشد.

براي درک بهتر سواد رسانه اي و تصوير بهتري از آن، به بررسي اجمالي برخي از ابعاد آن مي پردازيم.

اولين بعد سواد رسانه اي، مربوط به توانايي هاي ادراکي است؛ يعني شناخت ساده نشانه هاي ارتباطي تا درک پيچيده ترين پيام ها و کشف علل نحوه ارائه آن ها. دومين بعد آن، توانايي هاي حسي است؛ بعدي که کاملاً وابسته به احساس و عاطفه افراد است. برخي مخاطبان در زمينه دريافت تاثيرات حسي پيام هاي رسانه اي، بسيار توانمند هستند؛ همچون کودکي که پس از تماشاي فيلم هاي ترسناک ، کاملاً مغلوب حس ترس ناشي از تماشاي اين فيلم، مي شود.

سومين بعد سواد رسانه اي، توانايي زيبايي شناسي، برشمرده شده است که به توانايي درک و شناخت مفاهيم رسانه اي از ديدگاه هنري اشاره مي کند.

چهارمين و آخرين بعد آن، مربوط به توانايي هاي اخلاقي است؛ يعني به توانايي درک ارزش هاي نهفته در پيام هاي رسانه اي.

مسئله اي که واضح به نظر مي رسد، لزوم آشنايي کاربران رسانه اي با مفهوم سواد رسانه اي و به کارگيري آن در برخورد با رسانه ها است که امروزه گستره اين کاربران، شامل همه شهروندان جامعه شده است.

بنابراين رسانه هاي جمعي بايد اهتمام بيشتري نسبت به نزديک کردن سواد رسانه اي با شهروندان ورزند؛ اتفاقي که خروجي و نتيجه آن، تشکيل يک جامعه دموکراتيک و مردم سالار با مشارکت فعالانه شهروندان و رسانه ها است.


 رييس جمهوري در مجمع سراسري فرماندهان و مسوولين سپاه:
 دشمن امروز ايران ريزگردها، بيكاري، ركود و تورم است 

 
رييس جمهوري سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را نگاهبان انقلاب و دستاوردهاي آن دانست و با تاکيد بر اينکه نيروهاي مسلح مردمي، بر هر قدرتي چيره خواهد شد، گفت: امروز هيچ ابرقدرتي قادر نيست براي جمهوري اسلامي تصميم بگيرد و ما هم اجازه چنين اقدامي را نخواهيم داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در بيست و يکمين مجمع سراسري فرماندهان و مسئولين سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، با بيان اينکه قدم به قدم بايد پايه هاي استقلال، آزادي هاي مشروع و مباني نظام جمهوري اسلامي را مستحکم کنيم، اظهارداشت: موفقيت در مذاکرات هسته‌اي، حاصل اقتدار دفاعي و ديپلماتيک بود.

رييس شوراي عالي امنيت ملي با بيان اين که پاسداري از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن به تنهايي بر عهده هيچ يک از نهادهاي نظام جمهوري اسلامي قرار داده نشده است، اظهار داشت: درست است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نگاهبان انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن معرفي شده اما عين اين وظيفه براي نمايندگان مجلس، شوراي عالي امنيت ملي، ارتش جمهوري اسلامي و ساير نهادها هم تعريف شده و مطابق قانون اساسي همه نهادهاي نظام جمهوري اسلامي موظف به حراست و پاسداري از دستاوردهاي انقلاب اسلامي هستند.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه خدا کساني را دوست دارد که در صف واحد مجاهده کنند و هر جا متحدتر بوديم، پيروزتر بوده ايم، گفت: پيروزي‌هاي غرور‌آفرين ما در دفاع مقدس منشأ در ايمان، توکل و توسل ملت و رزمندگان ما داشت.

رييس شوراي عالي امنيت ملي تصريح کرد: هيچ کس ترديد ندارد که آنچه ملت ما را در دفاع مقدس پيروز کرد، وحدت و يکپارچگي ملت در سايه ايمان، توکل و توسل بود و امروز نيز روز وحدت و اتحاد ملت ماست. فکر نکنيم چون در صحنه ديپلماسي در برابر شش قدرت بزرگ پيروزي بزرگي بدست آورده‌ايم و کساني را که در شوراي امنيت سازمان ملل متحد شش قطعنامه عليه ما تصويب کردند وادار کرديم به دست خودشان در همان شورا اين قطعنامه‌ها را لغو کنند، پس مشکلات تمام شده است، دشمنان ما به انتظار پايان انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي نشسته‌اند که البته حتماً و بي‌ترديد اين آرزو را به گور خواهند برد.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه همه بايد دست به دست هم دهيم و از همه ابزارهاي ممکن از جمله ديپلماسي در سازمان ملل متحد براي مقابله با اين وضعيت بهره بگيريم، گفت: بايد همانطور که قطعنامه جهان عاري از خشونت وافراط را با قدرت در سازمان ملل متحد به تصويب رسانديم استيفاي حقوق ملت‌مان و دوستانمان را پيگيري کنيم. دولت يازدهم به نمايندگي از ملت ايران با بهره‌گيري از ديپلماسي، قطعنامه جهان عاري از خشونت و افراطي‌گري را با قدرت به تصويب رساند و ديديم کساني که سالها ايران را حامي خشونت و ترور معرفي مي‌کردند چه ضربه محکمي از ناحيه تصويب اين قطعنامه خوردند.

دکتر روحاني در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه نجات عراق از تروريست‌ها، نتيجه حضور ايران در کنار ملت و دولت عراق بود، اظهار داشت: از سوي ديگر وقتي داعش با سوداي تسلط بر بغداد و کربلا به عراق حمله کرد آن قدرتي که به دفاع و حمايت و کمک به ملت عراق و دولت برخاست جمهوري اسلامي ايران بود. ما هم با اتکا به توان ديپلماسي و هم با بهره‌گيري از بازوي نظامي خود به دنيا ثابت کرديم که ايران حامي خشونت و ترور نيست بلکه ما سربازان بزرگ ايجاد آرامش، ثبات و صلح نه تنها در ايران بلکه در منطقه و براي همسايگان‌مان و مسلمانان هستيم.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه اين وحدت، اتحاد و يکپارچگي همه ماست که مي‌تواند پشت دشمن را بلرزاند، افزود: ما امروز در حال برداشتن آخرين قدم‌هاي توافق با دنيا هستيم و به حول و قوه الهي تقريباً از تحريم‌ها عبور کرده‌ايم. ما تسليم را نپذيرفتيم بلکه به توافقي برد - برد رسيديم که به نفع همه جهانيان است. ما نپذيرفتيم که در ايران غني‌سازي نباشد بلکه بالاتر از آن حق غني‌سازي در ايران را رسميت بخشيديم و طرف‌هاي مذاکره خود را مجبور کرديم که با تصويب قطعنامه‌اي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد آن را رسميت بخشند و باز هم بالاتر از اينها توانستيم اين حق را استيفا کنيم که ايران علاوه بر اينها بتواند در تجارت صنعت غني سازي حضور داشته باشد.

دکتر روحاني در ادامه سخنان خود با بيان اين که امروز و بعد از برجام و رفع تحريم‌ها کشور نياز به يک حرکت بزرگ دارد، گفت: دشمن ما تنها صهيونيست‌ها، آمريکا و تروريست‌ها نيستند بلکه ما دشمناني به نام ريزگردها، کم‌آبي، بيکاري، رکود، تورم و سست شدن اخلاق و ايمان در جامعه داريم که براي جامعه بسيار خطرناک هستند و بايد بر آنها هم فائق شويم.

رييس جمهوري افزود: اعتياد و طلاق دشمنان خطرناک استقلال کشور و نظام جمهوري اسلامي هستند و دولت از همه و به ويژه نيروهاي مسلح درخواست دارد تا طبق اصل 147 قانون اساسي که تصريح دارد نيروهاي مسلح بايد در شرايط صلح به دولت در سازندگي کشور کمک کنند درخواست کمک داريم تا بر اين مشکلات فائق آييم.

دکتر روحاني با بيان اين که دولت از نيروهاي مسلح درخواست دارد که در اجراي اقتصاد مقاومتي به دولت کمک کنند، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي يعني اقتصاد بازدارنده و کشور بايد همانطور که امروز در عرصه نظامي به گونه‌اي بازدارندگي ايجاد کرده که دشمنان ما حتي تصور حمله به ايران را از ذهن نمي‌گذرانند ، بايد در عرصه اقتصادي نيز به سطحي از بازدارندگي برسد که دشمن احساس کند تحريم ايران و عدم همکاري در عرصه اقتصادي با ايران به ضرر خودش است و ايران از اين لحاظ آسيب ناپذير است.


 پوتين:از سوريه حمايت نمي‌کرديم، بدتر از ليبي مي‌شد 

 
اسپوتنيک: پوتين از جامعه جهاني خواست اوهام‌ ژئوپلتيک را کنار گذاشته و درنيرويي مشترک به مبارزه با داعش برود. ولاديميرپوتين، رئيس ‌جمهور روسيه درآغازين روز نشست سران سازمان پيمان امنيت جمعي در دوشنبه، پايتخت تاجيکستان گفت: ما بايد توهمات ژئوپلتيک، استانداردهاي دوگانه و سياست استفاده مستقيم يا غيرمستقيم از گروه‌هاي تروريست‌ براي اهداف منفعت‌طلبانه از جمله تغيير حکومت‌هايي که ممکن است براي ديگران خوشايند نباشند را کنار بگذاريم.

وي افزود: روسيه نسبت به حمايت عربستان، اسرائيل و اروپا از تروريسم نگران است. تروريست‌ها علنا مکه، مدينه و بيت‌المقدس را تهديد کرده و گفته‌اند که دامنه فعاليتشان را به اروپا، روسيه، آسيا مرکزي و جنوب شرق گسترش مي‌دهند. کنترل داعش بر بخش هاي وسيعي از سوريه و عراق نشان از يک "چالش جدي" است.


 مونيز: کنگره امکان جلوگيري از توافق هسته‌اي را ندارد 

 
وال استريت ژورنال: وزير انرژي آمريکا گفت: کنگره اکنون امکان جلوگيري از توافق هسته‌اي را ندارد و دولت آمريکا تمرکز خود را روي اجراي اين توافق معطوف کرده است. ارنست مونيز وزير انرژي آمريکا در يک کنفرانس خبري در حاشيه نشست سالانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين با بيان اينکه به نظر مي‌آيد کنگره نمي‌خواهد مانع توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 شود، گفت که اکنون دولت باراک اوباما تمرکز خود را روي اجراي توافق قرار داده است.

وي همچنين در خصوص روند اجراي توافق هسته‌اي با بيان اين که ايران براي اجراي تعهداتش کار بزرگي پيش رو دارد، گفت: اينکه چقدر زمان براي اجراي توافق لازم است هنوز مشخص نيست. وزير انرژي آمريکا که از اعضاي مذاکره کننده آخرين دور از مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در وين به شمار مي‌آيد، افزود: آنها کار بزرگي پيش رو دارند. بسياري برآورد کرده‌اند که براي اجراي توافق شش ماه زمان لازم است.


 تاكيد اولاند بر حملات هوايي فرانسه در سوريه 

 
رويترز: رئيس‌جمهوري فرانسه در ديدار با همتاي خود از نيجريه گفت که حملات هوايي فرانسه عليه تروريست‌هاي داعش در سوريه لازم خواهد بود و مبارزه عليه داعش و گروه‌ شبه‌نظامي بوکوحرام يکسان است.

"فرانسوا اولاند"، رئيس‌جمهوري فرانسه در کنفرانس خبري مشترک با "محمدو بوهاري"، رئيس‌جمهوري نيجريه تاکيد کرد: ما بخشي از ائتلاف ضد داعش در عراق هستيم. ما پروازهاي شناسايي بر فراز سوريه را آغاز کرده‌ايم تا در صورتي که نياز بود و حتما نياز خواهد شد، حملات هوايي در آنجا را بررسي کنيم. فرانسه تاکنون در حملات هوايي ضد داعش در عراق مشارکت داشته است و نه سوريه؛ چراکه هراس داشته چنين اقداماتي به تقويت نظام بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه بينجامد. پاريس همچنين به شدت درگير مبارزه با شبه‌نظاميان القاعده در غرب آفريقا است و حمايت لجستيکي و اطلاعاتي از نيجريه و کشورهاي همسايه آن براي مبارزه با شبه‌نظاميان بوکوحرام به عمل مي‌آورد.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هيجدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي/ اجلاس هيجدهم

دانشگاه فن آوري مالزي- جوُهر- مالزي

1443 هجري قمري/12 تا 13 مارس 2013

تصميم در مورد موضوع 1.5 از دستور کار:

(محل و زمان نوزدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه )

NO.FUIW/E.C.18/2013/D.5.1

قسمت هشتم

شوراي اجرايي،

• هماهنگ با ماده (10) از مقررات روش شوراي اجرايي؛و

• با بررسي پيشنهاد محترمانه صورت گرفته توسط عاليجناب پروفسور دکتر حميد عبداله الميدفا، نايب رئيس دانشگاه قطر و رئيس حسابدار کل، براي ميزباني اجلاس آينده شورا؛

تصميمات زير اتخاذ گرديد:

1. موافقت مي گردد نوزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در دانشگاه قطر در سال 2014 برگزار گردد.

2. از دانشگاه محترم قطر به خاطر پيشنهاد محترمانه اش تشکر مي گردد.


 يك نكته از هزاران 

 براساس يك بررسي بين المللي در بين شهرهاي بزرگ دنيا 10 شهر مخاطره آميز براي زندگي مشخص شده كه از جمله آنها ناپول ايتاليا، لس آنجلس آمريكا، توكيو ژاپن و تعدادي ديگر از شهرهاي حادثه خيز مورد بررسي قرار گرفته اند. يكي از اين ده شهر تهران مي‌باشد. در اين مطالعه احتمال وقوع زلزله در تهران مهم ترين خطر در پيش روي اين کلان شهر ذکر شده و سازه هاي نا مقاوم، تراکم جمعيت و گسل هاي زلزله خيز پيامدهاي ناشي از يک زلزله بزرگ را براي مردم ساکن اين شهر يک ريسک بزرگ عنوان کرده است.

اما نكته اينجاست كه بدون زلزله نيز مردم تهران در شهري پر از خطر زندگي مي‌كنند. كافي است آلودگي هواي تهران را يك معيار قراردهند تا متوجه استشمام هواي سمي از سوي شهروندان پايتخت شوند.


 ميز خبر 

 آسوشيتدپرس گزارش داد؛

از دست رفتن فرصت آمريکايي‌ها در ايران

خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد: در شرايطي که آمريکا شاهد بحث‌هاي داغ درباره توافق هسته‌اي و مزايا و معايب آن بود، ساير کشورها سرگرم احياي روابط خود با تهران و انعقاد قرارداد با شرکت‌هاي ايراني بوده‌اند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، کنگره آمريکا در هفته گذشته سرگرم بررسي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 و عرصه سياست اين کشور شاهد بحث‌هاي بسيار تندي درباره مزايا و معايب اين توافق بود. اما ساير کشورهاي جهان چنين وضعيتي نداشتند. آنها سرگرم احياي روابط خود با تهران بودند و تلاش مي کردند قراردادهايي را با شرکت هاي ايراني منعقد کنند. با اين حال، شرکت هاي آمريکايي حتي بعد از اجرايي شدن توافق هسته‌اي همچنان در حاشيه باقي خواهند ماند و امکان حضور گسترده در بازار ايران را پيدا نخواهند کرد، زيرا تحريم هاي اوليه آمريکا عليه جمهوري اسلامي همچنان پا بر جا خواهد بود. با اجراي توافق هسته اي ايران و قدرت هاي جهاني، آن دسته از تحريم هاي آمريکا که در ارتباط با مسئله هسته‌اي ايران بوده است برداشته مي‌شود.

حکم دادگاه مصر براي اعدام 8 اخواني و حبس ابد 78 تن ديگر

دادگاه کيفري المنيا 119 تن از اعضاي اخوان المسلمين را به اتهام آشوب و خشونت در مرکز سمالوط محاکمه کرد.

به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، دادگاه کيفري المنيا حکم اعدام هشت متهم و حبس 10 و 15 سال را براي 22 متهم و تبرئه پنج متهم ديگر را تاييد کرد. طبق دستور اين دادگاه، همچنين شش متهم به پنج سال حبس و 78 تن ديگر به حبس ابد محکوم شده‌اند.


 ميـزخبر 

 پنتاگون: روسيه درحال ايجاد يک پايگاه هوايي در لاذقيه سوريه است

سخنگوي پنتاگون اعلام کرد که هدف روسيه از مستقر کردن ادوات نظامي سنگين در غرب سوريه، تلاش براي ايجاد پايگاهي جهت انجام عمليات هوايي در نزديکي لاذقيه است. به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، جف ديويس، سخنگوي وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد: تحرکات نظامي اخير روسيه در سوريه نشان مي‌دهد که آنها قصد دارند از پايگاه نظامي جنوب لاذقيه به عنوان پايگاه "عمليات هوايي خط مقدم" خود استفاده کند. مسئولان آمريکايي نيز اخيرا اعلام کرده‌اند که روسيه تعدادي تانک را در فرودگاه جنوب شهر لاذقيه مستقر کرده است و به نظر مي‌رسد از اين تانک‌ها براي حمايت از نظاميان روس که در فرودگاه لاذقيه حضور دارند، استفاده مي‌کند.

مخالفت دادگاه بحرين با آزادي شيخ علي سلمان

در اولين جلسه دادگاه تجديدنظري که درخصوص حکم صادره عليه شيخ علي سلمان برگزار شد، با آزادي وي مخالفت شد. به گزارش پايگاه خبري العهد، دادگاه تجديدنظر بحرين با مخالفت با درخواست وکلاي مدافع براي آزادي شيخ علي سلمان، دبير کل جمعيت الوفاق، دستور به ادامه حبس وي و موکول شدن جلسه بعدي به 14 اکتبر را داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته