جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/06/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5093

قاليباف اعلام كرد؛
بهره برداري از اولين خط LRT در تهران تا پايان سال 95

سخنگوي ناجا خبر داد:
موافقت بيش از 50درصد مردم با تداوم گشت ارشاد


زنگ خطر "پان" براي والدين


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 قاليباف اعلام كرد؛
 بهره برداري از اولين خط LRT در تهران تا پايان سال 95 

 
شهردار تهران گفت: در صورت موافقت اعضاي شورا و تخصيص بودجه لازم آن در بودجه سال 95، پيش بيني مي کنم اولين خط LRT در تهران در پايان سال 95 به بهره برداي مي رسد.

به گزارش مهر،محمدباقر قاليباف که به دعوت شهردار بوداپست و به منظور آغاز فعاليت کميته خواهر خواندگي تهران و بوداپست به پايتخت مجارستان سفر کرده است، ضمن بازديد از خطوط LRT اين شهر و قطارهاي جديد مورد بهره برداري قرار گرفته در شبکه حمل و نقل گسترده بوداپست در پاسخ به سئوال خبرنگاري گفت: حمل و نقل عمومي پاک يکي از دغدغه هاي اصلي ما در شهر تهران است که بخشي از آن با توسعه مترو حل مي شود. البته ما مناطقي را داريم که اگر در اين مناطق از تراموا و سيستم ريلي سبک استفاده کنيم، طبق مطالعات انجام شده و تجربه هاي جهاني هم به جهت کمک به حفظ محيط زيست و ايمني و هم تسهيل در تردد مناسب تر است.

وي افزود: در حقيقت ما بايد در شهر تهران به استفاده از سه نوع حمل و نقل عمومي روي آوريم. بخشي از ناوگان حمل ونقل عمومي شهر را بايد با استفاده از ظرفيت اتوبوس برقي و معمولي پوشش دهيم، بخشي را با مترو و بخش ديگري را هم که درواقع مراکز اصلي شهر را شامل مي شود و به لحاظ ميراث فرهنگي، سابقه تاريخي و جاذبه توريستي اهميت دارد با استفاده از ظرفيت هاي بالاتر از اتوبوس پوشش دهيم.

قاليباف تاکيد کرد: در مناطق مرکزي شهر همچون منطقه 11 و 12 که جزو تهران قديم هستند و روزانه بيش از يک و نيم ميليون مسافر در آن تردد مي کنند برنامه اي تدوين شده است تا براي بازگرداندن هويت اين مناطق و تبديل آن به منطقه توريستي پياده راه را گسترش دهيم. لذا بهتر است به جاي توسعه مترو در اين بخش ها از ظرفيت هاي ديگر حمل و نقلي بهره ببريم.

شهردار تهران که با پرداختن به اهداف بازديد خود از سيستم حمل ونقل عمومي بوداپست پرداخت و گفت: سيستم حمل و نقل LRT براي شهرهاي بزرگ بسيار مناسب است، لذا با توجه به تجربه غني که شهر بوداپست در اين حوزه داشت، خيلي تمايل داشتم با کارشناسان اين شهر در مورد مسائل فني و هزينه هاي تمام شده شان صحبت داشته باشم. با توجه به اين بازديد و آمادگي ايجاد شده براي انتقال اين تکنولوژي در کنار مطالعاتي که طي سه سال اخير براي بهره گيري از اين سيستم حمل و نقلي در شهر تهران انجام شده، اميدوارم بتوانيم از اين مد حمل و نقلي در تهران بهره ببريم.

قاليباف در مورد زمان ورود سيستم LRT به ناوگان حمل و نقل تهران تصريح کرد: ما اين موضوع را بايد در قالب لايحه اي حتما به تصويب شوراي اسلامي شهر تهران برسانيم. تصور مي کنم در صورتي که هزينه هاي لازم آن در بودجه سال 95 پيش بيني شود، اولين خط LRT در تهران در پايان سال 95 افتتاح خواهد شد.


 سخنگوي ناجا خبر داد:
 موافقت بيش از 50درصد مردم با تداوم گشت ارشاد 

 سخنگو و معاون اجتماعي نيروي انتظامي از موافقت بيش از پنجاه درصد مردم با ادامه فعاليت گشت ارشاد خبر داد و گفت که اين نتايج حاصل تحقيقات مرکز افکار سنجي ناجا در کل کشور است.

به گزارش (ايسنا)،سردار سعيد منتظر المهدي با اشاره به رد کليات طرح صيانت از حريم حجاب و عفاف از سوي مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي اظهارکرد:ما از هر پژوهشي که درباره اقدامات ناجا انجام شود استقبال و قدرداني مي کنيم و از مرکز پژوهش ها نيز مي خواهيم موضوع حجاب و عفاف را مورد بررسي قرار دهند، اما يافته هاي يک پژوهش بايد قابل استناد و دقيق باشد و در سوالات آن نبايد گزينه ها طوري باشد که در آن سوگيري وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: اخيرا پيمايشي را در سطح کشور انجام داده ايم که براساس نتايج آن بيش از 50 درصد مردم کشور با ادامه فعاليت گشت هاي ارشاد موافق بودند و البته در مورد نحوه برخورد عده اي نقدهايي داشتند، اما با کليات آن موافق بودند.

به گفته سخنگو و معاون اجتماعي نيروي انتظامي اين پيمايش توسط مرکز افکارسنجي ناجا در کل کشور انجام شده است.

منتظرالمهدي با تاکيد بر اينکه برخورد اجتماعي با پديده هاي اجتماعي از نظر پليس برتري دارد، خاطرنشان کرد:ما معتقديم که در برخورد با پديده هاي اجتماعي بايد سازوکارهاي فرهنگي اجتماعي وجود داشته باشد، مخصوصا در مورد پديده بدحجابي. از اين رو ما اين موضوع را در دستورکار قرار داده ايم تا با استفاده از شيوه هاي اقناعي افراد را به رعايت حجاب ترغيب کنيم، اما اگر افرادي به اقدام خود اصرار کنند با آنان به روش سلبي برخورد خواهد شد.

وي با بيان اينکه در هر کشوري بايد هنجارهاي آن کشور رعايت شود، اضافه کرد:در کشور ما نيز حجاب به عنوان يک هنجار پذيرفته شده و براي داشتن يک زندگي مسالمت آميز بايد هنجارها رعايت شود.

سخنگو و معاون اجتماعي نيروي انتظامي تصريح کرد:شواهد متقني وجود دارد که اگر اين اقدامات از سوي پليس انجام نمي شد، وضع بدتر از الان مي شد و اقدامات ما بازدارندگي داشته است. البته توجه کنيد که نيروي انتظامي در بين 26 دستگاه مسوول، آخرين حلقه است و لازم است باقي دستگاه ها نيز وارد عمل شوند.

منتظرالمهدي که در يک برنامه زنده تلويزيوني با حضور رييس مرکز پژوهش هاي مجلس و يکي ديگر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي صحبت مي کرد در واکنش به سخنان اخير دادستان تهران مبني بر جريمه 900 هزار توماني افراد بدحجاب و برخورد با مديران ساختماني که در آنها پارتي شبانه برگزار شود،گفت: پليس هيچ اقدامي را برخلاف قانون انجام نمي دهد و ما هيچ اصراري هم بر انجام اقدامات خلاف قانون نداريم و تمام فعاليت هاي ما در چهارچوب قانون است.

وي با تاکيد بر اينکه ماموري که با بدحجابي برخورد مي کند، آموزش هاي لازم را درمورد نحوه برخورد و بيانش ديده است،افزود: ماموران آموزش ديده مسوول برخورد با اين افراد هستند و در مرحله اول از طريق ارشاد و تذکر موضوع را رفع مي کنند و در مرحله بعد برخي محروميت هاي اجتماعي شامل توقيف خودرو و... اعمال مي شود، اما اگر فردي بر اقدام خود اصرار ورزد اين افراد با حکم دستگاه قضايي به دادسراي انقلاب ارجاع خواهند شد.


 زنگ خطر "پان" براي والدين 

 قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر شيوع مصرف "پان" در بين جوانان با توجه به مخفي بودن علائم مصرف حتي تا پنج سال و در نتيجه عدم آگاهي والدين از ابتلاي فرزندان به اين ماده مخدر را زنگ خطري جدي دانست و بر اطلاع رساني در اين باره تاکيد کرد. به گزارش ايسنا عليرضا جزيني در جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان مرکزي ضمن اشاره به 95 فعاليت در نظر گرفته شده در حوزه مقابله، 34 فعاليت در حوزه امور قضايي، 82 فعاليت در حوزه درمان و 54 برنامه پيشگيري، گام برداشتن و انجام اقدامات متناسب با اين برنامه‌ها را در کشور لازم دانست.

وي با بيان اينکه اعتياد موضوع بسيار مهم و چهارمين مشکل 170 کشور دنياست، تعداد مصرف کنندگان در دنيا را 246 ميليون نفر و فروشندگان مواد مخدر را 10 ميليون نفر عنوان کرد.

جزيني سود سالانه حاصل از فروش مواد مخدر در دنيا را 500 ميليارد دلار و اين رقم را براي کشور ما سه ميليون دلار عنوان کرد. جزيني با اشاره به کشفيات مواد دارويي مخدر همچون ترامادول در کشور گفت: سال گذشته 88 ميليون و در سال جاري تاکنون سه ميليون داروي غيرمجاز مانند ترامادول و ريتالين کشف شده است. بايد حيله دشمن جهت اسير کردن جوانان از طريق جنگ نرمي که ابزار آن اينگونه مواد هستند را جدي گرفت. جزيني ضمن اشاره به مصرف داروهاي لاغري که اعتياد رواني به همراه دارند، خواستار توجه و پيشگيري بيشتر در اين خصوص بويژه در آرايشگاه‌ها و باشگاه‌هاي زنانه شد. وي با افزودن اين نکته که بيشتر جمعيت جوان ما در مراکز آموزشي تمرکز دارند و تنها هشت درصد مدارس کشور تحت پوشش پيشگيري قرار گرفته‌اند گفت: سه درصد از جمعيت دانشجويي و يک درصد از جمعيت دانش‌آموزي کشور مصرف‌کننده مواد مخدر هستند و در اين شرايط بايد نسبت به امر آموزش و جريان سازي در حوزه دانش آموزي تاکيد کرد.

جزيني منظور کردن تنها چند برگ از کتب درسي اول و دوم متوسطه به امر پيشگيري از مواد مخدر را ناکافي عنوان کرد و گفت: اين اقدام براي جلوگيري از ابتلاي دانشجويان و دانش آموزان به مواد مخدر اقدامي کوچک است.

وي با بيان اينکه دانش آموزان در خصوص بيشتر انواع مواد مخدر اطلاع دارند، شفاف سازي، آگاه سازي و ارائه آمار را جهت کسب اطلاعات کافي از مواد مخدر و نيز آگاهي والدين در اين خصوص امري ضروري تلقي کرد و عدم توجه به اين موضوع را بوجود آورنده بستر گرايش بيشتر به مواد مخدر در سنين پايين دانست.

جزيني خوابگاه‌هاي دانشجويي بويژه خوابگاه دختران را از جمله اماکن نيازمند به نظارت و نيازمند پرداختن به امر پيشگيري برشمرد و شيوع مصرف "گل" را نگران‌کننده عنوان کرد. وي با اشاره به 80 درصد عودت مجدد ترک کنندگان گفت: عدم اعتماد به نفس و پذيرش فرد ترک کننده از سوي خانواده و اجتماع را در عدم عودت فرد موثر است.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 زلزله 8.4 ريشتري شيلي تنها 11 قرباني داشت

رسانه‌هاي داخلي شيلي اعلام کردند: تلفات اندک ناشي از زلزله 8.4 ريشتري اين کشور و وقوع سونامي پس از آن حاکي از اقدامات موثر براي مقابله با اين حادثه طبيعي بوده‌است.

به گزارش (ايسنا)، طبق اعلام مقامات داخلي شيلي وقوع چنين زلزله‌اي با اين ميزان ريشتر بالا تاکنون تنها 11 قرباني بر جاي گذاشته که دست کم سه تن از آنان به دليل حمله قلبي جان خود را از دست داده‌اند.

همچنين در پي وقوع اين زمين لرزه که چهارشنبه شب شيلي را به لرزه درآورد 9 نفر دچار مجروحيت شدند. اين زمين لرزه با چندين پس لرزه همراه بوده که بزرگي برخي از آن‌ها به هفت ريشتر نيز مي‌رسد و در کشورهاي ديگري همچون برزيل، بوليوي و آرژانتين هم احساس شده است.

شيلي از جمله کشورهايي است که هر سال وقوع تعداد قابل توجهي زمين لرزه در آن گزارش مي‌شود که همين امر مقامات اين کشور را براي مقابله با آن‌ها آماده کرده است. همچنين تقويت سيستم پيشگيري از فاجعه، آگاهي‌بخشي گسترده عمومي و اقدامات واکنشي سريع نقش موثري جهت رويارويي با اين حادثه طبيعي داشته‌است.

گفته شده است وقوع اين زمين لرزه مهيب به تعدادي خانه آسيب رسانده و بيش از يک ميليون نفر به دليل هشدار سونامي مجبور به ترک خانه‌هاي خود شده‌اند.

همچنين در پي وقوع زلزله 8.4 ريشتري در شيلي هشدار سونامي براي سواحل شرقي نيوزيلند اعلام شد که اين وضعيت صبح امروز (جمعه) لغو گرديد هرچند همچنان به ساکنان مناطق ساحلي توصيه شده موارد احتياطي را رعايت کنند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري شينهوا،‌ مرکز لرزه نگاري ژاپن نيز اعلام کرد به دنبال زمين لرزه شيلي، در «کوجي» واقع در شمال شرق استان ايواته روز گذشته سونامي ايجاد شد که ارتفاع موج‌هاي ناشي از آن به 30 سانتي متر مي‌رسد. هرچند تا کنون از خسارات و تلفات احتمالي اين حادثه طبيعي در ژاپن گزارشي منتشر نشده‌است.

40هکتار جنگل و مرتع گچساران در آتش سوخت

فرماندار گچساران گفت: حدود 40 هکتار از جنگلها و مراتع ارتفاعات ملغان واقع در دهستان امامزاده جعفر اين شهرستان در آتش سوخت.

عبدالرحيم رحيمي در گفت و گو با ايرنا افزود: با وجود تلاش نيروهاي امدادي و ستاد بحران، به دليل کوهستاني و سخت گذر بودن منطقه و وزش باد در محل وقوع آتش هنوز امکان مهار آن ميسر نشده است.

وي گفت: با اين حال آتش سوزي در ارتفاعات ملغان با همکاري نيروهاي مردمي و اعضاي ستاد بحران گچساران در حال مهار شدن است. اين آتش سوزي در ارتفاعات بين روستاهاي نارک و امامزاده جعفر از صبح روز پنجشنبه شروع شده است. فرماندار گچساران درختان بلوط و بنه را مهمترين پوشش گياهي اين منطقه ذکر و بيان کرد: علت وقوع اين حريق از سوي کارشناسان در حال بررسي است و با خاطيان برخورد جدي مي شود.

رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري گچساران هم گفت: 104هکتار از مراتع و جنگلهاي اين شهرستان تا ابتداي شهريور امسال طعمه پنج مورد حريق شده است.

فرهام جليلي دليل عمده اين آتش سوزيها را سهل انگاري افراد و بي توجهي نسبت به هشدارهاي ايمني در خصوص پرهيز از روشن کردن آتش در مجاورت مراتع و جنگلها دانست.

آتش سوزي هتلي در مکه

سازمان دفاع شهري عربستان پنجشنبه اعلام کرد بيش از هزار نفر از زائران آسيايي از هتلي در مکه که در آن آتش سوزي رخ داد، تخليه شدند.

به گزارش برنا، هتلي که11 طبقه در شهر مکه دچار آتش سوزي شد که در پي اين حادثه 1028 زائر از اين هتل 11 طبقه تخليه شدند و قرار است در جاي ديگري در مکان اسکان يابند. خوشبختانه تمام هتل هاي محل اقامت زايران ايراني در امنيت کامل است و جاي هيچ نگراني در اين خصوص وجود ندارد. اين آتش سوزي هيچ خسارت جاني در پي نداشت و فقط دو نفر دچار صدمه جزئي شدند.

هفته گذشته نيز سقوط يک جرثقيل در مسجد الحرام به کشته شدن 107 نفر و زخمي شدن حدود 400 نفر از زائران منجر شد.

کشف يک ميليارد ريال سيگار و پوشاک قاچاق در سواحل جزيره قشم

فرمانده پايگاه درياباني قشم گفت: يک ميليارد ريال سيگار و پوشاک قاچاق در 24 ساعت گذشته در سواحل اين جزيره کشف شده است.

سرهنگ قادر مرشدي در گفت و گو با ايرنا کالاهاي کشف شده را 830 هزار نخ سيگار و سه هزار و 500 ثوب پوشاک قاچاق اعلام کرد.

فرمانده پايگاه درياباني قشم اضافه کرد:در اين ارتباط دو دستگاه خودرو و دو فروند شناور موتور سنگين نيز توقيف شده است. سرهنگ مرشدي يادآوري کرد: در ماه جاري طي يک عمليات منسجم نيروهاي درياباني، يک ميليون و 800 هزار نخ سيگار قاچاق به ارزش يک ميليارد و 500 ميليون ريال در آب هاي جزيره کشف شد. فرمانده پايگاه درياباني قشم ادامه داد: در سه ماهه نخست امسال نيز پنج ميليون و 620 هزار نخ سيگار قاچاق به ارزش تقريبي 50 ميليارد ريال توسط نيروهاي پايگاه درياباني قشم کشف شده است.

سرهنگ مرشدي حضور مستمر و هوشيارانه يگان درياباني شهرستان قشم در مرزهاي آبي خليج فارس را عامل مهمي در کاهش قاچاق در اين منطقه ارزيابي کرد.

وي از افزايش پوشش نيروهاي درياباني در سواحل و درياهاي اين شهرستان خبر داد و گفت: ورود قوي در اين عرصه به منزله افزايش امنيت اقتصادي کشور و تحقق اقتصاد مقاومتي است. به گزارش ايرنا، در سه ماهه نخست امسال 317 هزار قلم انواع کالا به ارزش افزون بر پنج هزار ميليارد ريال در آب هاي اين جزيره کشف و در اين ارتباط 67 فروند شناور و 27 دستگاه انواع خودرو توقيف و 145 متهم دستگير شد.


 ضرب المثل ها 

 رو كه در يك دل نمي گنجد دودوست!

دل گر پي شاهدان نيكوست تورا

قصاب زمانه مي كند پوست تورا

در يك دل تنگ كي دومهمان گنجد؟

يك دل داري بس است يك دوست تورا!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 تايپوگرافي

تايپوگرافي«زبان بصري»است؛ هنر نوشتن کلمه يا جملات بسيار کوتاه با شکل وُ سبکي ويژه که «بار» تصويري و «نمايشي» بالايي دارد و «هويت»چيزي را مي رساند. تايپوگرافي لباس اطلاعات است و آن را به تصوير مي کشد.تايپوگرافي هاهم خوانده مي شوندو هم نمي شوند؛ نشان مي دهند که چه هستند و چه مفهومي را برجسته مي کنند و رسالت شان چيست. نيروي خلاقيت و الهام در توليد آنها بسيار پر رنگ است. تايپوگرافي در ميانه ي ميدان هنر، صنعت و دانش مي رقصد وبا وجود اينترنت و کامپيوتر امروزه همه جا يافته مي شود.

فرآيند توليد تايپوگرافي:اطلاعاتي که قرار است به مخاطب منتقل شود به «فونت»تبديل و تايپ مي شود سپس «تايپ فيس» يا گروه فونت ها انتخاب مي شود و آنگاه با تکنيک هاي «ويژوال آرت» يا هنر هاي ديداري ادغام ميشود؛ به خود رنگ مي گيرد و فرم مي پذيرد. آنگاه با تصادف در انتخاب رنگ، فرم، خم خوردگي، بافت،چيدمان، کشش، ترکيب فونت ها و تايپ فيس ها، چيزي بيرون مي جهد که يک تايپوگرافي براي کاري خاص است و به آن محصول «الهام هنري» مي گويند. در نهايت تايپوگرافي ديگر فونت، کلمه و يا جمله نيست.

کاربرد تايپوگرافي: روي جلد کتاب ها، پوستر ها، لوگوها، انواع تبليغات و پروموشن ها، اينترنت، وب سايت ها و بنر هاي آنها وجود دارند. از سَر دَر مرکز خريدهاي بزرگ گرفته تا تبليغ هاي تلويزيوني، بليت کنسرت ها و متروها تا ديگر جا ها تايپوگرافي ديده مي شود. جايي نيست که اين هنر-صنعت آنجا را فتح نکرده باشد.

نمونه ها: آرم هاي کوکاکولا، پپسي، جنرال موتورز، بنرهاي تبليغاتي و پوستر فيلم ها و جلد آلبوم هاي موسيقي حتما گوشه اي از تايپوگرافي را در خود دارند.

نگارش و پژوهش: مهندس فرشيد خيرآبادي


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته