جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5099


آيت الله هاشمي رفسنجاني: عربستان بايد در قبال فاجعه منا به کشورهاي اسلامي پاسخگو باشد


خبر


سرمقاله


ميز خبر

دکتر روحاني در ديدار رييس جمهور برزيل:
نبايد اجازه داد گروه‌هاي تروريستي به دولت‌هاي تروريستي تبديل شوند


ملک سلمان: خودمان را "نذر" تامين امنيت زائران کرده‌ايم!


طرح جديد جان کري براي حل سياسي بحران سوريه


اردوغان: ديدگاهم نسبت به اسد تغيير نکرده است


ائتلاف جديد روسيه، سوريه، عراق و ايران عليه داعش


وندي شرمن: ممکن است اسد در مرحله گذار نقش داشته باشد


عفو بين‌الملل خواهان تحقيقات درباره تجاوزات سعودي در يمن


يك نكته از هزاران


 آيت الله هاشمي رفسنجاني: عربستان بايد در قبال فاجعه منا به کشورهاي اسلامي پاسخگو باشد 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خواستار پاسخگويي روشن و صريح مقامات عربستان سعودي در قبال فاجعه منا به کشورهاي اسلامي و رفع موانع امدادرساني و همکاري با تيم هاي پزشکي و امدادي ساير کشورها از جمله جمهوري اسلامي ايران شد.
به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام با ابراز تاسف و تاثر شديد از فاجعه جانگداز منا افزود: حقيقتا روز عيد قربان امسال با حادثه خونبار منا، روز بسيار بسيار تلخي براي جهان اسلام شد که شيريني اعياد بزرگ اسلامي، قربان و غدير را در ذائقه امت جهان اسلام تلخ و ناگوار کرد.
وي ادامه داد: جاي بسيار شگفتي و تعجب است مکاني که خداوند با احکام بسيار از زمان حضرت ابراهيم (ع) و اسماعيل (ع) تا قيامت حرم امن قرار داده و حتي حيوانات و حشرات در امنيت هستند و صيد حلال را هم توسط افراد محرم حرام کرد، شاهد چنين فاجعه بزرگي هستيم.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، تامين امنيت و پيش بيني تمهيدات و امکانات کافي براي برگزاري مناسب باشکوه حج ابراهيمي و پذيرايي از ميهمانان خانه خدا را از وظايف اوليه و مسلم توليت آن مکان ذکر کرد و گفت: سوال اساسي و تعجب و شگفتي اين است که چرا چندين سال است که به طور مکرر به دليل سوء تدبير، امنيت اين اماکن مقدسه و الهي، نقض مي شود، به خصوص در سال جاري که شاهد چندين فاجعه و حادثه غم بار براي حجاج بيت الله الحرام بوديم که بايد مورد رسيدگي ريشه اي قرار گيرد.
وي ابعاد تاسف بار فاجعه منا را پيچيده و گواه اشکال هاي زياد در مديريت رژيم عربستان سعودي نسبت به تأمين امنيت حجاج جهان اسلام و غيرقابل توجيه دانست و اظهارداشت: همزمان با اتفاق فاجعه منا، حاکمان اين کشور مردم مظلوم يمن را با بمباران هاي متعدد مظلومانه به خاک و خون مي کشند و متأسفانه شاهديم که بيشترين خسارت ها متوجه تشيع است که در اقدامي ديگر مسجد آنها در صنعا ويران و جمعيت آن به خاک و خون کشيده مي شود. عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اين که به محض شنيدن خبر فاجعه منا در حال زيات حرم مطهره حضرت معصومه(س) در قم، بهت زده و دچار نوعي شوک شده ام که هنوز هم ابعاد آن برايم روشن نيست، گفت: قطعا همه مسوولان و مردم خوب ايران از اين فاجعه متأثر و غم زده هستند و با همه خانواده هاي داغدار و بازماندگان و خانواده هاي مجروحين ابراز همدردي مي کنند.
آيت الله هاشمي رفسنجاني به ابعاد بين المللي حوادث حج امسال به ويژه فاجعه منا اشاره کرد و افزود: کار به جايي رسيده است که مقام پاپ در سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از حوادث عربستان سعودي و قرباني شدن مسلمانان اعلام مي کند که در بد شرايط و موقعيتي در اينجا جمع شده ايم که همه ناراحتيم.
وي تأکيد کرد: وقت آن رسيده است که عقلاي جهان اسلام با تجميع محققان و غير سياسيون، اين موضوع را از ديد اسلامي و قرآني و حتي اديان ديگر به بحث و بررسي بگذارند.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که هر سال برگزاري مراسم و مناسک حج در جهان اسلام داراي ابعاد جديد و رو به تزايدي دارد و ممکن است خطرات و بحران هاي منطقه اي نيز در آن موثر باشد، يادآور شد: خرابکاري و خطر تروريسم فقط انفجار نيست و ممکن است عواملي، اين حرکت را در ازدحام جمعيت مسلمانان به وجود آورند لذا بايد يک مديريت واقعي، مسوول و جوابگو، براي مديريت چنين کنگره عظيمي که هر ساله رو به افزايش است، بوجود آيد.
آيت الله هاشمي رفسنجاني اظهارداشت: در شرايطي که مقامات عربستان مدعي بودند آماده پذيرايي براي پنج ميليون زائر از جهان اسلام هستند ولي متاسفانه ظرفيت جمعيت کنوني را ندارند و هيچ کس مسوول فجايع و حوادث خونبار در آن سرزمين نيست.
وي خواستار پاسخگويي روشن و صريح مقامات عربستان سعودي در قبال اين فاجعه به کشورهاي اسلامي و رفع موانع امدادرساني و همکاري با تيم هاي پزشکي و امدادي ساير کشورها از جمله جمهوري اسلامي ايران شد و گفت: نگراني ها براي آينده و سال هاي بعد همچنان باقي است و در حالي که منطقه دچار ويروس تروريسم شده، بايد با همکاري همه کشورهاي اسلامي و منطقه، تلاش کنيم مسووليت امنيت اجتماعات سياسي و اجتماعي آنها به خوبي تامين شود.


 خبر 

مسئول برگزاري حج انگليس: ملک سلمان مقصر است
مسئول برگزاري امور حج در انگليس گفت، فاجعه منا که به کشته شدن صدها تن انجاميد، به دليل تصميم پادشاهي آل سعود براي بستن مسيرهاي پر ازدحام رخ داد.
به گزارش روزنامه اينديپندنت، محمد جعفري، از مسئولان برگزاري مراسم حج در انگليس گفت: مقصر کشته‌ شدن 717 تن در نزديکي مکه، دولت سعودي است چرا که هر باري که يک شاهزاده از راه مي‌رسد آنها جاده‌ها را مي‌بندند و اصلا فاجعه‌اي را که ممکن است رخ دهد، در نظر نمي‌گيرند.
فاجعه خونين منا که در 25 سال گذشته بي‌سابقه بوده است، احتمالا در تقاطع خيابان‌هاي 202 و 223 رخ داده است.
جعفري، مشاور شرکت "سفر حج و عمره" است که اولين عامل سفرهاي حج در انگليس محسوب مي‌شود. وي در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي تاکيد کرد: وقتي که با حجاج صحبت مي‌کنيد، متوجه مي‌شويد که اصلي‌ترين دليل اين حادثه آن بوده است که برخي از شخصيت‌هاي مهم در حال ورود به منا بوده‌اند و به همين دليل دو ورودي بسته شد که اين فاجعه رخ داد. اين در جاده‌اي بود که به مردم اجازه ندادند وارد آنجا شوند.
آژانس‌هاي خبري عرب‌زبان نيز پيش از اين نيز گزارش‌هاي مشابهي منتشر کردند و گفتند که در گفت‌وگو با منابع حاضر در محل فاجعه به اين نتايج رسيده‌اند. روزنامه الديار گزارش داد که کاروان شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود، جانشين وليعهد عربستان ازدحام جمعيت را تشديد کرده بود و اين حادثه پس از آن رخ داد که راه عبور اصلي بسته شد تا همراهان وي بتوانند عبور کنند. براساس اين گزارش، حدود 350 تن از ماموران امنيتي شاهزاده محمد بن سلمان عبور کردند که همين باعث وحشت زائران و نهايتا وقوع حادثه شد. با اين حال عربستان اين گزارش‌ها را تکذيب مي‌کند.

کره‌شمالي: آمريکا مسئول بحران پناهجويان جهان است
کره‌شمالي، آمريکا را به عنوان «امپراتوري شيطان» مقصر شکل‌گيري بزرگترين بحران پناهجويان از جنگ جهاني دوم خواند.
به گزارش خبرگزاري رسمي کره‌شمالي، سخنگوي وزارت خارجه اين کشور طي سخنراني خود ضمن زير سوال بردن آمارهاي حقوق بشري منتشر شده درباره پيونگ‌يانگ تاکيد کرد: دولت واقعي که بايد اکنون سرزنش شود، آمريکاست. آمريکا امپراتوري شيطاني است که تمام انواع حقوق بشر را نقض کرده است.
سخنگوي وزارت خارجه کره‌شمالي در ادامه اظهاراتش به عنوان مثال به پناهجوياني اشاره کرد که از سوريه و افغانستان براي يافتن پناهگاهي به اروپا گريخته‌اند.
وي تاکيد کرد: اين آمريکاست که باعث شده موج پناهجويان سراسر اروپا را در بر بگيرد.


 سرمقاله 

كمپين‌هاي نوع‌دوستانه و جاي خالي مشاركت همه‌ي مشاغل در آن
زهرا كيان‌بخت
اگر تا پيش از اين، شهرت افراد سرشناس، تنها از طريق كارهايي كه در حرفه‌ي خود انجام مي‌دادند، نقشهايي كه به عنوان بازيگر ايفا مي‌كردند، برنامه‌ها و مسابقات ورزشي‌اي كه در آن‌ها شركت مي‌كردند
و مانند اين‌ها به دست مي‌آمد، امروز اين مساله وارد مرحله تازه‌اي شده و شركت و رهبري كارهاي خيرخواهانه از سوي افراد سرشناس، يكي از راه‌هايي است كه هرازگاه، نام اين افراد را در جامعه، برجسته مي‌كند.
قطعا هدف چهره‌هاي سرشناس از شركت در اين برنامه‌ها و راه‌اندازي كمپين‌هاي خيرخواهانه، كسب شهرت نيست، اما حتي اگر چنين هم باشد، كسب شهرت از طريق انجام امور انساني هم زيبايي خاص خود را دارد.
يكي از مواردي كه كمك زيادي به انجام فعاليتهاي خيرخواهانه ازسوي شخصيت‌هاي مشهور كرده؛ گسترش استفاده از فضاي مجازي است.
در سال‌هاي اخير كه فضاي مجازي جاي مهمي در زندگي انسان‌ها پيدا كرده؛ نوع و ميزان تعامل چهره‌ها و افراد مشهور در تمام دنيا با مخاطبان‌شان، شكل ديگري پيدا كرده است. به طوري كه در سال‌هاي اخير شاهد هستيم مانند همه كشورهاي ديگر، در ايران هم افراد سرشناس، به مدد استفاده از فضاهاي مجازي توانسته‌اند ارتباطات خود را با مردم به ميزان گسترده‌تري افزايش دهند.
همين مساله، باعث به وجود آمدن فرصت‌هايي شده كه در گذشته، امكان آن به اين شكل، وجود نداشت. در اين سال‌ها، به خصوص در ميان قشر هنرپيشه و در مرتبه بعد، ورزشكاران، شاهد مطرح شدن مسائل اجتماعي و به وجود آمدن كمپين‌هايي بوده‌ايم كه هر يك به نوعي سعي داشته‌اند به صورت خودجوش، گرهي از گره‌هاي مشكلات اجتماعي باز كنند.
مواردي مثل حراج جوايز هنرمندان با اهداف خيرخواهانه، عضويت هنرمندان در بانك اهداي عضو، جمع آوري هزينه براي زندانيان ديه، به حراج گذاشتن پيراهن ورزشي از طرف ستاره‌هاي ورزش، شركت در برنامه اهداي خون و دعوت از مردم براي اهداي خون، تشكيل كمپين‌هايي با هدف حمايت از كودكان كار و ديگر
افراد نيازمند، و... از جمله حركتهاي اخلاقي-انساني هستند كه به ويژه در حيطه سينما و ورزش، به طور پررنگي در جامعه ما نيز شكل گرفته‌اند و هر چند روز يك بار، اخباري در اين ارتباط در رسانه‌ها منتشر مي‌شود.

اما همان قدر كه انجام اين قبيل امور، در ميان قشر هنرمند و بازيگر و ورزشكار، شايع شده، هنوز در ميان ساير اصناف و اقشار، جاي آن خالي است و به نظر مي‌رسد براي نزديك كردن جامعه به اعتلاي انساني، يكي از مواردي كه نياز است، مشاركت همه اصناف و حوزه‌هاي ديگر در اين جهت است، به طوري كه انجام كارهاي نوع‌دوستانه، در جامعه ما، منحصر به قشر و حيطه شغلي خاصي نباشد و هر يك از مشاغل، به گونه‎اي در بالا بردن سطح فرهنگي و انساني جامعه، اثرگذار باشند و اين امر، احساس مسئوليت و نوعدوستي از سوي صاحبان مشاغل مختلف را مي‌طلبد كه به جاي ركود و سكوت درمورد مشكلات اجتماعي، بتوانند قدمي در رابطه با حل اين مشكلات بردارند.
با توجه به اين مقدمات، چه خوب است فعالان و صاحبان اصناف مختلف مانند سياسيون. مطبوعاتي‌ها. اساتيد دانشگاه و... نيز در حركت‌هاي مثبتي كه موجب بالا رفتن سطح فرهنگي جامعه مي‌شود، مشاركت داشته باشند.
بي‌ترديد مردم هر جامعه‌اي، از تاثيرپذيري از شخصيتهاي مشهور خود بركنار نيستند و وقتي، در يك جامعه، سرشناس‌ترين افراد، داراي دغدغه‌هاي انساني و اخلاقي باشند، اين دغدغه‌ها در مردم نيز پررنگ خواهد شد. كما اين كه برعكسش نيز مصداق دارد و وقتي معروف‌ترين‌هاي يك جامعه، در برابر كوچكترين نقدها، از تهمت و ناسزاگويي و طعنه‌زني، ابايي نداشته باشند، ديگر عجيب نيست كه اين مسائل در ميان مردم نيز به صورت اموري بديهي، رايج شود.


 ميز خبر 

احضار کاردار عربستان به وزارت خارجه براي بار سوم
وزارت خارجه کاردار عربستان را براي بار سوم در سه روز گذشته فرا خواند.
به گزارش عصرايران، کاردار عربستان در تهران بار ديگر به وزارت امور خارجه احضار شد تا تذکرهاي لازم براي تسريع روند پيگيري فاجعه منا و وضعيت حجاج ايراني به وي داده شود.
گفتني است کاردار عربستان در روز پنج‌شنبه و جمعه نيز به وزارت امور خارجه احضار شده بود.
اميرعبداللهيان: دستگيري 30 ايراني در منا تاييد نمي‌شود
معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه با انتقاد از عدم مسئوليت پذيري عربستان در ارتباط با فاجعه منا در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه وزير ارشاد اعلام کرده که ممکن است خبرنگاران ايراني مفقود شده توسط پليس عربستان دستگير شده باشند، گفت: ما از اين موضوع اطلاعي نداريم.
به گزارش ايسنا حسين اميرعبداللهيان در گفت‌وگو با بخش خبري 14 شبکه يک سيما در اين ارتباط ادامه داد: البته سعودي‌ها چنين سابقه‌اي را دارند و شب گذشته خبري براي ما ارسال شد مبني بر اينکه حدود 30 تن از حجاج ايراني در اين حادثه درون زندان‌ها هستند که بعد از صحبت‌هايي که با آقاي قاضي عسگر (نماينده ولي فقيه در امور حج) و همچنين سفارت و کنسولگري ايران در رياض و جده داشتيم آنها اين خبر را تأييد نکردند.
ولي در مورد خبرنگاران که آقاي وزير ارشاد به آن اشاره کردند عربستان در گذشته داراي چنين سوابقي بوده و ما در حال پيگيري اين موضوع هستيم.
داعش چاه‌هاي نفت تکريت را آتش زد
همزمان با پيشروي نيروهاي ارتش عراق در استان الانبار و از پاي درآمدن بيش از 350 تروريست در اين استان، داعش چندين چاه نفتي در شهر تکريت را به آتش کشيد.
به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، نيروهاي ارتش عراق که اخيراً عمليات جدي را براي بازپس‌گيري استان الانبار بزرگترين استان عراق آغاز کرده‌اند، توانستند مناطق مختلف بين درياچه الثرثار تا منطقه «الجرايشي» و «البوعيثه» به سمت رود فرات را آزاد کنند.
آنها در عمليات گسترده خود که با حمايت نيروي هوايي ارتش انجام شد بيش از 350 تروريست را از پاي درآورده و بيش از 30 خودروي بمب‌گذاري شده را منفجر کردند. آنها همچنين بيش از 700 بمب را منفجر و تعدادي از منازل بمب‌گذاري شده را خنثي کردند.

ديدار کري و ظريف در نيويورک
محمدجواد ظريف، وزير خارجه کشورمان که براي همراهي رييس‌جمهور جهت شرکت در هفتادمين مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک سفر کرده است با جان کري، وزير خارجه آمريکا ديدار کرد.
به گزارش ايسنا، اين ديدار در محل مجمع عمومي سازمان ملل صورت گرفت.
گفت‌وگو در مورد اجراي برجام يکي از محورهاي اساسي اين ديدار بود.
برخي از رسانه‌هاي غربي خبر داده بودند که احتمالا کري با ظريف در مورد تحولات سوريه گفت‌وگو خواهد کرد.
آغاز پروازهاي شناسايي روسيه در سوريه
همزمان با آغاز پروازهاي شناسايي از سوي نيروهاي هوايي روسيه در سوريه ارتش آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کردکه مخالفان سوري که به دست ارتش آمريکا آموزش ديده‌اند، برخي تجهيزات نظامي خود را تسليم جبهه تروريستي النصره کرده‌اند.
به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، پت رايدر، سخنگوي فرماندهي مرکزي آمريکا اعلام کرد: جنگنده‌هاي روسيه که در پايگاهي در سوريه هستند پروازهاي شناسايي را بر فراز آسمان اين کشور انجام داده‌اند اما دست به انجام حمله نزدند.
وي گفت: نظاميان آمريکايي برنامه‌هاي مسکو را ناديده مي‌گيرند و در تماس با روسيه نيستند. در به روي مذاکرات احتمالي در آينده در خصوص فعاليت مشترک روسيه و ائتلاف ضد داعش باز است اما هنوز زود است که در خصوص اين مساله سخن بگوييم.
سازمان ملل: داعش در افغانستان پيشروي کرده است
سازمان ملل در گزارشي اعلام کرد، گروه تروريستي داعش در افغانستان در حال انجام حملاتي است و تعداد زيادي طرفدار و حامي را در 25 ولايت از 34 ولايت در اين کشور به دست آورده است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، داعش که کنترل بخش‌هايي از سوريه و عراق را به دست گرفته، در تلاش است تا بخش‌هايي از افغانستان را تصرف کرده و طالبان را به چالش بکشد.
نيروهاي امنيتي افغانستان اعلام کرده‌اند: حدود 10 درصد از شبه‌نظاميان طالبان به داعش پيوسته‌اند.
در اين گزارش آمده است: تعداد گروه‌ها و افرادي که حمايت خود را از داعش اعلام کردند در تعدادي از ولايت‌هاي افغانستان رو به افزايش است. منابع دولتي افغانستان نيز اعلام کردند گروه‌هايي که خود را وفادار به داعش اعلام کردند در 25 ولايت اين کشور مشاهده شده‌اند.
گروه‌هاي تحت حمايت داعش عمدتا با نيروهاي نظامي افغانستان مي‌جنگند اما مبارزه با ديگر گروه‌هاي شبه‌نظامي در اين کشور به ندرت ديده مي‌شود بجز در ولايت ننگرهار که گروه‌هاي تحت حمايت داعش در حال مبارزه با طالبان هستند تا کنترل تجارت مواد مخدر را به دست آورند.


 دکتر روحاني در ديدار رييس جمهور برزيل:
  نبايد اجازه داد گروه‌هاي تروريستي به دولت‌هاي تروريستي تبديل شوند 

رييس جمهوري با اشاره به ظرفيت‌ها و اشتراکات فراوان ميان ايران و برزيل، بر ضرورت توسعه همه جانبه مناسبات بويژه گسترش روابط اقتصادي، تجاري، علمي و فرهنگي دو کشور تأکيد کرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار ديلما روسف رييس‌ جمهوري برزيل، با بيان اينکه برزيل در ميان کشورهاي آمريکاي لاتين داراي جايگاه خاص نزد ايران است و دو کشور همواره روابط خوبي با يکديگر داشته اند، گفت: سفر وزير خارجه برزيل به ايران آغاز حرکتي جديد در گسترش روابط دو کشور بود و اميدواريم در آينده نيز شاهد تقويت و توسعه اين مناسبات باشيم.
رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران هيچ مانعي در مسير توسعه روابط با برزيل نمي‌بيند و در آستانه تحرک جديدي هستيم، افزود: بايد براي اجرايي شدن و عملياتي کردن توافقنامه هاي موجود ميان دوکشور تلاش کنيم.
دکتر روحاني با بيان اينکه ايران و برزيل بايد از فضاي جديدي که بعد از توافق هسته‌اي بوجود آمده براي تقويت و گسترش روابط خود به خوبي استفاده کنند، اظهار داشت: شرکت‌ها و کمپاني‌هاي برزيل مي‌توانند در بخش‌هاي مختلف عمراني و بازار سرمايه ايران حضور پيدا کنند.
رييس جمهوري افزود: برزيل در بخش صنعت، صنايع فلزي و معدني توانمندي‌هاي خوبي دارد و مي‌تواند در اين زمينه‌ها در ايران فعاليت کند.
رييس جمهوري در بخش ديگري از اين ديدار در خصوص مسايل سوريه گفت: سوريه در جنگي بزرگ با تروريست‌ها درگير است و مردم اين کشور دچار سختي‌هاي فراوان از جمله آوارگي شده‌اند.
دکتر روحاني ادامه داد: معتقديم در سوريه نمي‌شود همزمان ادعاي جنگ با تروريسم و تضعيف حکومت مرکزي را داشت، چرا که اگر حکومت مرکزي اين کشور از هم بپاشد، تروريست‌ها فرصت بيشتري براي کشتار مردم پيدا مي‌کنند. رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه نبايد اجازه دهيم گروه‌هاي تروريستي به دولت‌هاي تروريستي تبديل شوند،‌ گفت: اگر همه کشورهاي جهان به مبارزه با تروريسم در سوريه اولويت بدهند، مسير مناسبي براي حل معضلات و اصلاحات سياسي در سوريه است.


 ملک سلمان: خودمان را "نذر" تامين امنيت زائران کرده‌ايم! 

اسکاي نيوز : پادشاه عربستان به دنبال فاجعه منا و بي‌کفايتي نيروهاي کشورش در برگزاري مناسب مراسم حج تاکيد کرد که اجازه نمي‌دهد "دست‌هاي پشت پرده" با جهان عرب و اسلام بازي کند. ملک سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در نشست سالانه با رهبران کشورهاي اسلامي و روساي هيات‌ها و دفاتر امور حجاج در کاخ منا گفت: ما با توجه به مسئوليت عربي و اسلامي که داريم و نقشي که عربستان در منطقه و جهان دارد بر وحدت جهان عرب و اسلام و عدم اجازه دادن به دست‌هاي پشت پرده براي بازي کردن با آن تاکيد مي‌کنيم و با برادران خود در حمايت از تلاش‌هاي عربي و اسلامي براي حفظ ثبات و صلح همکاري مي‌کنيم. وي افزود: اسلام دين برادري، صلح، رحمت، عدالت و احسان است و ما از پيامبر (ص) آموخته‌ايم که بهترين مردم کسي است که دست، زبان و تمامي اعضاي بدنش را براي نيکي به مردم به کار مي‌گيرد. ما خود و امکاناتمان را براي استقبال از زائران کعبه و تامين امنيت آن‌ها نذر کرده‌ايم!


 طرح جديد جان کري براي حل سياسي بحران سوريه 

روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة: مسئولان آمريکايي و غربي اعلام کردند که جان کري در صدد ارائه طرح جديدي براي حل سياسي بحران سوريه طي نشست‌هاي مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک است.
جان کري، وزير خارجه آمريکا در حالي قرار است طرح جديدش را براي حل سياسي بحران سوريه ارائه کند که اخيرا آمريکا و برخي کشورهاي غربي از جمله انگليس و آلمان در موضعشان نسبت به نظام سوريه تغييراتي ايجاد و تاکيد کردند که مذاکره با بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه براي حل بحران اين کشور ضروري است.
علاوه بر اين رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه نيز که همواره بر برکناري اسد تاکيد داشت با الگوگيري از اين کشورها و ملايم‌تر کردن موضع خود در قبال سوريه اعلام کرده " اسد ممکن است بخشي از اين روند گذار قدرت باشد. ممکن است روند گذار با اسد يا بدون او ادامه يابد. با اين حال هيچ کس آينده سوريه را با اسد تصور نمي‌کند."


 اردوغان: ديدگاهم نسبت به اسد تغيير نکرده است 

روزنامه تودي زمان : رئيس جمهوري ترکيه اعلام کرد، اظهاراتش مبني بر اينکه رئيس جمهوري سوريه ممکن است بخشي از روند گذار در اين کشور باشد به معناي تغيير در موضعش نسبت به سوريه نيست و تاکيد کرد، يک راه حل طولاني مدت با حضور رئيس جمهوري سوريه ممکن نيست. رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه، يکي از مخالفان صريح بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه است و بارها تاکيد کرده که اسد بايد براي دستيابي به راه حلي براي جنگ داخلي کشورش که جان صدها هزار سوري را گرفته، کنار برود. اردوغان در پاسخ به اين سوال که اظهارات بيانگر تغييري در سياست‌هايش است، گفت: من اين اظهارات را به عنوان تلاش‌هاي عمدي منتقدانم رد مي‌کنم و موضعم نسبت به سوريه همان موضعي است که در زمان نخست وزيري‌ام داشتم. وي افزود: بدون شک نجات سوريه بدون اسد ممکن است. اول آنکه مخالفان سوري راه حلي را با حضور اسد نپذيرفته‌اند، اگر راه حلي با حضور اسد کارساز بود، بايد در پنج سال اخير نتيجه مي‌داد. اگر اسد ذره‌اي عاشق سوريه باشد، بايد قدرت را واگذار کند.


 ائتلاف جديد روسيه، سوريه، عراق و ايران عليه داعش 

يک منبع نظامي روسي از توافق روسيه، سوريه، عراق و ايران با ايجاد يک مرکز اطلاعاتي در بغداد براي مبارزه با داعش خبر دادند.
به گزارش شبکه خبري روسيا اليوم، يک منبع نظامي روسي گفت: هدف از تشکيل اين ائتلاف اتخاذ اقداماتي عملي و جدي براي مقابله با گروه‌هاي تروريستي در منطقه است.
در همين راستا منابع نظامي روسي از توافق روسيه، سوريه، عراق و ايران براي ايجاد مرکز اطلاعاتي در بغداد جهت مبارزه با تروريسم خبر دادند.
يک منبع نظامي اعلام کرد که وظايف اصلي اين مرکز جمع‌آوري اطلاعات و تحليل و بررسي اطلاعات مربوط به اوضاع منطقه در چارچوب مبارزه با داعش است.
همچنين اين مرکز اطلاعات را به مراکز مربوطه خواهد داد و آنها اين داده‌ها را به ستاد‌هاي ارتش کشورهاي شرکت کننده در اين مرکز منتقل خواهند کرد.
اين منبع روسي تشکيل کميته هماهنگي براي عمليات نيروهاي روسي، روسي عراقي و ايراني عليه داعش را بعيد ندانست.
اين مرکز دربرگيرنده نمايندگان ستاد ارتش چهار کشور عضو مرکز خواهد
بود.


 وندي شرمن: ممکن است اسد در مرحله گذار نقش داشته باشد 

معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياسي گفت که دولت اوباما آماده است تا درباره شرايط سوريه با ايران گفت‌وگو داشته باشد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، وندي شرمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياسي گفت که انتظار دارد اين مساله در صدر دستور کار جان کري، وزير امور خارجه در ديدار با محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در سازمان ملل قرار داشته باشد. شرمن به عنوان مذاکره‌کننده ارشد آمريکا در مذاکرات هسته‌اي با ايران گفت که چنين گفت‌وگويي در شرايط کنوني درگيري‌هاي سوريه کاملا "عاقلانه" است. با اين حال وي گفت که در داخل ايران برخي با اين ايده مخالف هستند. به گفته وي، موضوع سوريه به صورت غير رسمي در حاشيه مذاکرات هسته‌اي با ايران که ژوئيه به پاپان رسيد، مطرح شده بود اما به صورت برنامه‌ريزي شده نبود. شرمن گفت: ما همواره مايل بوده‌ايم که هر وقت مناسب بود در حاشيه جلسات گفت‌وگوهايي داشته باشيم. نه به اين خاطر که ما هماهنگ‌کننده بوديم بلکه به اين دليل که منافع موازي وجود داشت. حساسيت زيادي در ايران درباره چنين گفت‌وگوهايي وجود دارد و احتمالا برخي محدوديت‌ها حقيقت دارد اما لازم است تا جايي که مي‌توانيم در اين مورد اقدام کنيم.


 عفو بين‌الملل خواهان تحقيقات درباره تجاوزات سعودي در يمن 

در حالي دبيرکل سازمان ملل بار ديگر تاکيد کرده است که راهکار نظامي براي بحران يمن وجود ندارد که عفو بين‌الملل خواهان تحقيقات در خصوص جنايت‌هاي عربستان در يمن شد.
به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در ديدار با صباح الاحمد الجابر الصباح، امير کويت در حاشيه افتتاح فعاليت‌هاي کنفرانس توسعه مداوم در مقر اين سازمان بار ديگر تاکيد کرد که راهکار نظامي براي بحران يمن وجود ندارد.
وي نسبت به پيامدهاي ادامه وضعيت کنوني در يمن عليه غيرنظاميان هشدار داد و از کويت به دليل تلاش‌ها و اقداماتي که در زمينه کمک رساني بشردوستانه در منطقه انجام داده است، قدرداني کرد.
امير کويت و بان کي مون خواهان افزايش تنش‌ها براي رسيدن به راهکار سياسي بحران سوريه شدند.


 يك نكته از هزاران 

معمولا ما در ساختار و سيستم‌هاي بازرسي در كشور ما يك سري قوانين مدون داخلي به صورت امر و نهي وجود كه بايد در چارچوب‌هاي مشخص اجرايي شوند. بازرسي‌ها نيز تنها به رعايت اين موازين دقت مي‌كنند و کمتر به مطالبات و خواسته‌هاي مردم توجه مي‌شود.
درحالي كه جذب نظرات مردم مي‌تواند در ارتقاي سطح كيفي و جلوگيري از تخلفات گوناگون بسيار موثر باشد. لذا به نظر مي‌رسد تا نهادهاي مختلف كشور بايد به طور جدي و نه صرفاً شعاري يك حلقه ارتباط با مردم داشته باشند. يكي از اين عرصه‌هايي كه نظرات مردم مي‌تواند براي سلامت و حفظ چارچوب‌هاي قانوني موثر باشد، مسئله بهداشت و درمان است.
از اين پس مردم مي‌توانند با سامانه 190 به طرح شكايات و اخبار تخلفات در مراكز درماني و هر موضوع مرتبط اقدام كنند. اميدواريم اين رويه در ديگر وزارت‌خانه‌ها و نهادهاي اجرايي پيگيري شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته