جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5099

سازمان حج و زيارت:
تعداد مفقودان به 325 نفر کاهش يافت

قاليباف:
معضلات اجتماعي را ضربتي نمي توان حل کرد

مديرعامل تاكسيراني:
جريمه 50 هزارتوماني خودروهاي شخصي متجاوز به حريم پايانه‌هاي تاکسي


يک ميليون ايراني بي شناسنامه حاصل ازدواج بامردان خارجي


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 سازمان حج و زيارت:
 تعداد مفقودان به 325 نفر کاهش يافت 

 
معاون سازمان حج و زيارت با اشاره به اينکه آمار مفقودين به 325 نفر کاهش پيدا کرده است، گفت: تعداد مجروحان ما نيز افزايش يافته است. محمدي در گفتگو با مهر در خصوص آخرين آمار مفقودان تا اين لحظه افزود: پس از جستجوهاي فراوان و فعاليت تيم‌هاي شناسايي، توانستيم تعدادي از افراد را که تاکنون به کاروان‌هاي خود مراجعه نکرده بودند شناسايي کنيم به طوري که در حال حاضر تعداد مفقودين ما کاهش يافته است. به گفته وي، 325 نفر آخرين آمار زائران مفقودي است که احتمال مي‌رود طي ساعات آينده باز هم اين آمار کم شود.

معاون سازمان حج و زيارت به آمار فوتي‌ها نيز اشاره کرد و گفت: آخرين آمار زائران فوت شده نيز 136 نفر هستند که افزايشي پيدا نکرده است. همچنين به گزارش ايسنا، سعيد اوحدي اعلام کرد: اين تعداد زائر مفقودشده که اکنون پيدا شدند، جزو افرادي بودند که يا در بيمارستان‌هاي سعودي بستري شده بودند و يا مرخص شده و به کاروان‌هاي خود ملحق شده بودند. وي با بيان اينکه اميدواريم بيشتر اين گمشدگان در بيمارستان‌ها باشند، افزود: به دليل شرايط خاصي که در عربستان حاکم است، شناسايي و يافتن مفقودين ايراني کار بسيار دشواري است.

وي اضافه کرد: ما بر اساس مجوز دريافت کرده، 10 اکيپ تشکيل داديم که به بيمارستان‌ها اعزام شوند؛ اگرچه کار شناسايي به سرعت پيش نمي‌رود، چرا که زائران در لباس احرام بودند و امکان حمل موبايل نداشتند. همچنين شرايط به گونه‌اي بود که بيشتر زائران موبايل و کارت شناسايي خود را از دست داده‌اند و با زبان عربي نيز آشنا نيستند. مقامات سعودي هم دنبال اين نيستند که امکان ارتباط را برقرار کنند براي همين کار به کُندي پيش مي‌رود. رئيس سازمان حج و زيارت از افزايش تعداد کشته‌شدگان تا 136 نفر خبر داد.

سعيد اوحدي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با بيان اينکه شناسايي مجروحان، جان‌باختگان و مفقودشدگان کماکان ادامه دارد و اميدواريم به آمار جامع‌تري دست پيدا کنيم، اظهار کرد: تا اين لحظه تعداد جان‌باختگان ايراني در فاجعه منا به 136 نفر،رسيده است.


 قاليباف:
 معضلات اجتماعي را ضربتي نمي توان حل کرد 

 شهردار تهران با اشاره به تغييرات منطقه 12گفت : به صورت ماهانه اين تغييرات قابل مشاهده است و نمي توان معضلات اجتماعي را ضربتي حل کرد.به گزارش مهر، محمد باقر قاليباف طي سخناني در جمع خبرنگاران با اشاره به اجراي طرح انضباط شهري در منطقه 12 گفت: هم اکنون بيش از دو سال است که اين طرح را در منطقه 12 آغاز کرده ايم که مي توانيد آثار کار را در موارد مختلف اعم از ابعاد کالبدي، مسايل فرهنگي و... مشاهده کنيد.

شهردار تهران عنوان داشت: موضوع آسيب هاي اجتماعي، ارتقاي فرهنگي و حل مشکلات کالبدي منطقه 12 زخم کهنه اي است که بيش از 6 تا 7 دهه از آن مي گذرد و طبيعتا اين کاري نيست که فکر کنيم طي بازه زماني 6 الي 7 ماهه قابل انجام باشد.

وي به قوانين و مقررات وضع شده در اين زمينه اشاره کرد و گفت: البته من مخالف قوانين و مقررات نيستم اما اگر فکر کنيم از طريق ماده 16 و با گرفتن، بستن و بردن اين موضوع حل مي شود، اينگونه نيست. به نظر من وظيفه نيروي انتظامي است تا اين کار را درباره بخشي از کساني که در سطح شهر به صورت غير منطقي حضور پيدا مي کنند و يا توزيع مواد مخدر انجام مي دهند، دنبال کند اما اين موضوع نياز به يک کار عميق تر فرهنگي و اجتماعي دارد که در کنار آن لازم است اقدامات سلبي هم صورت گيرد.

قاليباف خاطر نشان کرد: اگر به دو پارک واقع در اطراف محله هرندي در منطقه 12 نگاه کنيد، شاهد هستيد که در حال حاضر در يکي از پارک ها جمعيت کمتري از معتادان نسبت به قبل حضور پيدا مي کنند و تقريبا به پارک ديگري رفته اند؛ افراد اين کار را به صورت داوطلبانه انجام مي دهند و اين حاکي از اقداماتي است که انجام مي گيرد.

شهردار تهران تصريح کرد: من شخصا همه موضوعات مربوط به منطقه 12 از حمل و نقل تا مسايل ساماندهي گاري دستي ها، موتور سيکلت ها، ساماندهي بار و مسافر، معتادان، خانه هاي آسيب پذير و ... را دنبال مي کنم؛ البته ممکن است به جهت قوانين و مقررات، بخشي از اين موارد وظيفه شهرداري تهران نباشد اما احساس من اين است که اين کار بر زمين مانده اي است که بايد انجام دهيم

وي ادامه داد: مطمئنا اگر رصد کنيد، در آينده تغييرات در منطقه 12 را به صورت ماهانه خواهيد ديد اما اين تغييرات مداوم و آرام است چرا که موضوعات اجتماعي و فرهنگي، موضوعاتي از جنس اقدامات ضربتي نيست. به عبارتي ديگر اين يک پروژه عمراني نيست که براي آن تابلو بگذاريم بلکه اينجا با انسان ها سر و کار داريم و در کنار آن آسيب هاي اجتماعي، اقتصادي و معضلات فرهنگي جدي نيز پيش رو داريم.

قاليباف همچنين گفت: البته در منطقه 12 محلاتي هم داريم که محلات نمونه در تهران هستند، چرا که هم به جهت اقتصادي از وضع خوبي برخوردارند و هم از جهت فرهنگي و انقلابي داراي وضعيت خوبي هستند؛ در کنار آن دو محله نيز وجود دارد که بايد به صورت جدي به آن رسيدگي کنيم و هم اکنون در حال انجام اين کار هستيم.

شهردار تهران همچنين در پاسخ به سئوالي درباره برنامه شهرداري تهران براي نوسازي مدارس واقع در بافت فرسوده، عنوان داشت: همکاري شهرداري تهران با وزارت آموزش و پرورش در جهت صدور پروانه و مجوز هاي قانوني وجود دارد اما وظيفه شهرداري تهران ساخت مدارس نيست.


 مديرعامل تاكسيراني:
 جريمه 50 هزارتوماني خودروهاي شخصي متجاوز به حريم پايانه‌هاي تاکسي 

 
مديرعامل سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهر تهران افزود: خودروهاي شخصي که با هدف سوارکردن مسافر و يا هر دليل ديگري وارد پايانه هاي تاکسيراني مي شوند علاوه بر جريمه 50 هزار توماني يک نمره منفي در گواهينامه نيز دريافت مي کنند. به گزارش (ايسنا)، ميثم مظفر با بيان اينکه از اختصاص کد تخلف ويژه اي براي ورود خودورهاي شخصي به پايانه‌هاي تاکسي در تهران خبر داد و گفت: از ابتداي مهر سال 94 ورود خودروهاي شخصي به پايانه هاي تاکسيراني بر اساس قانون تخلف محسوب مي شود و براي راننده خاطي 50 هزار تومان جريمه اعمال مي شود. مظفر با بيان اينکه اين قانون از ابتداي مهر در40 پايانه تاکسيراني شهر تهران اجرا مي شود، تصريح کرد: اين پايانه ها مجهز به دوربين ها و آنتن هايي هستند که به محض ورود پلاک هايي به غير از پلاک تاکسي آنها را ثبت و از اين طريق علاوه بر ثبت در مرکز کنترل و نظارت هوشمند سازمان تاکسيراني ، در سيستم پليس راهور نيز ثبت و جريمه براي راننده اعمال مي شود. اين در حاليست که اين تخلف در گواهي نامه رانندگان متخلف به عنوان نمره منفي نيز درج مي شود.

به گفته مظفر به زودي و با نصب و تجهيز دوربين‌هاي ثبت تخلف در 8 پايانه باقي مانده سازمان تاکسيراني ورود به اين پايانه ها نيز ثبت و ورود خوردوهاي شخصي به پايانه ها کنترل مي شود. بر اساس گزارش روابط عمومي سازمان تاکسيراني شهر تهران، وي افزود: برخورد با مسافربران شخصي يکي از معضلاتي است که همواره تاکسيرانان و مسافران با آن درگير بوده اند . با اين اقدام پليس راهور و اختصاص کد تخلفاتي براي ورود خودروهاي شخصي به پايانه هاي تاکسي مي توان اميد داشت که گامي رو به جلو براي حل اين معضل در پايتخت برداشته شده است.


 يک ميليون ايراني بي شناسنامه حاصل ازدواج بامردان خارجي 

 سخنگوي کميسيون اجتماعي مجلس گفت: احتمال مي دهيم يک ميليون نفر فرزند حاصل ازدواج زنان ايراني با مردان اتباع بيگانه در کشور زندگي مي کنند که هويت آنها مشخص نيست .

عباس قائدي رحمت در گفتگو با مهر، درباره تصويب دو فوريت قانون تابعيت به فرزندان مادراني که داراي همسر خارجي هستند در جلسه هفته گذشته مجلس شوراي اسلامي گفت: طبق آمارها که در سال 85 تخمين زده شده است، 200 هزار نفر فرزند مادران ايراني و پدران غير ايراني در ايران زندگي مي کنند که تابعيت آنها مشخص نيست.

وي با اشاره به اينکه اين رقم رو به رشد است و تخمين مي زنيم تعداد اين افراد به يک ميليون نفر رسيده باشد، بيان کرد: اگر اين تعداد اکنون به رقم يک ميليون رسيده باشد، در حال حاضر اين افراد اسناد هويتي، شناسنامه و کارت ملي ندارند و مي‌توانند براي کشور مشکل ايجاد کنند. آنها هم به لحاظ شناسايي داراي مشکل هستند و هم به لحاظ بهداشتي، اجتماعي، درماني و آموزشي نمي‌توانيم به آنها خدمات‌رساني کنيم.

قائدي رحمت تصريح کرد: در سال 85 قانوني با همين عنوان وضع شد که بر اساس اين قانون، قرار بود وضعيت اين عده ساماندهي شود اما سختگيري‌هايي که در قانون وجود داشت، باعث شد طبق آمار از بين 200 هزار نفر، تنها دو هزار نفر بتوانند تعيين تکليف شوند.

اين نماينده مجلس تصريح کرد: بر اساس قانون، افرادي که 18 سال خود را تمام مي‌کنند، بايد تکليف هويت شان مشخص شده باشد. در اين قانون ذکر شده است «زماني که اين افراد 18 ساله مي‌شوند و تا يک سال بعد نيز در ايران اقامت داشته باشند و تبعيت غير ايراني پدر آنها محرز شود، اسناد هويتي براي شان صادر مي‌شود که در اين باره چند دستگاه از جمله نيروي انتظامي، استانداري، ثبت‌ احوال و ... درگير مي‌شوند». وي خاطرنشان کرد: اکنون بعد از اين قانون اين نتيجه‌گيري حاصل شده که بايد طرحي داشته باشيم که اين افراد شناسايي شوند، چرا که موانعي وجود دارد و به همين دليل نيز دو فوريت اين طرح تصويب شد و قرار است در جلسه آينده کليات طرح مطرح شود.

قائدي رحمت گفت: بر اساس اين طرح، کساني که 18 ساله مي‌شوند و 5 سال به صورت متناوب در ايران اقامت داشته‌اند، در سن 18سالگي مي‌توانند تقاضاي تبعه ايران را بدهند و دستگاه‌ها موظفند که ظرف مدت مشخصي به طور مثال فرمانداري در مدت سه ماه گزارش خود را در مورد وضعيت اين افراد ارائه دهد. اين نماينده مجلس ادامه داد: نيروي انتظامي، شوراهاي روستا و شهر بايد نظرشان را اعلام کنند و دادگاه‌هاي حل اختلاف پيش‌بيني شده که اين موارد رسيدگي شود. وي تصريح کرد: ازدواج پدر و مادر بايد تابع قانون مدني باشد و هر مرد غيرايراني که با زن ايراني ازدواج مي‌کند، بايد اين اقدام حتما با هماهنگي دولت صورت گيرد.

قائدي رحمت گفت: بر اساس اين طرح، براي افرادي که از الان به بعد متولد مي‌شوند نيز بايد در آينده همين جريان پيش‌بيني شود و تعيين تکليف شوند.

اين نماينده مجلس افزود: قبل از 18 سالگي نيز به اين کودکان مدارک موقت مانند شناسنامه موقت داده مي‌شود و مي‌توانند از خدمات آموزشي، بهداشتي، درماني و ساير تمهيدات دولت که براي افراد جامعه پيش‌بيني شده، استفاده کنند.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 دستگيري شهروند اماراتي با 27 هزار قرص روانگردان

پليس امارات از دستگيري شهروند اماراتي با 27 هزار قرص روانگردان در شهر رأس الخيمه خبر داد.

به گزارش (ايسنا) در دوبي، سرهنگ علي عبدالله بن علوان النعيمي، مدير پليس امنيت شيخ نشين رأس الخيمه در نشست خبري اعلام کرد که نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي توانستند جوان اماراتي را با بيش از 27 هزار قرص روانگردان در شهر رأس الخيمه دستگير کردند.

وي افزود: اين جوان معتاد مصرف قرص‌هاي روانگردان بوده و همچنين اقدام به توزيع اين قرص‌ها در بين جوانان مي‌کرد.

وي خاطر نشان کرد: متهم با مواد کشف شده براي سير مراحل قانوني به دادگاه عالي امارات معرفي شده است.

پدر بي‌رحم قصد داشت 3 فرزندش را در درياچه خفه کند

يک پدر اهل " امريکا " مبادرت به خفه کردن فرزندان خود در يک درياچه کرد که با فرار پسر بچه 7 ساله و اطلاع پليس ناکام ماند.

پدر بي‌رحم قصد داشت 3 فرزندش را در درياچه خفه کند

پسر بچه 7 ساله جلوي قتل عام خانواده‌اش را گرفت

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،آقاي " آلن تي شن اوگن " اهل " شمال کارولينا " به اتهام مبادرت به قتل بازداشت شد .

براساس گزارش پليس اين پدر 29 ساله 3 فرزند خود که يک پسر 7 ساله و 2 دختر 2و5 ساله بودند را براي خفه کردن به داخل درياچه انداخت.

پليس پس از مطلع شدن خود را به محل جنايت رساند و 2 دختر که در آب با مرگ دست و پنجه نرم مي کردند را بيرون کشيد و تا قبل از رسيدن اوژانس از طريق تنفس دهان به دهان جان اين دو کودک بي گناه را از مرگ نجات داد و در حال حاضر اين دو خواهر در بيمارستان به سر مي برند که حال يکي از آنها وخيم است .

همچنين پليس در ادامه افزود: پسر 7 ساله قبل از به آب افتادن توانسته بود از دست پدر بي رحم خود فرار کند و با پليس تماس بگيرد،اودر حال حاضر نزد، يکي از اقوام مي باشد .

در جستجوي محل جنايت پليس با خودروي شاسي بلند " اوگن " روبه رو شد و او را در همان نزديکي بازداشت کرد .

در اعترافات و بازپرسي هاي به عمل آمده از اين جنايت کار معلوم شد که به علت بي کفايتي " اوگن " از نگهداري فرزندان قرار بود 3 فرزند او به سازمان نگهداري از کودکان برده شوند و " اوگن " در اعتراف خود به پليس گفت : من نميخواستم آنها فرزندانم را از من جدا کنند و ترجيح دادم تا آنها را بکشم زيرا آنها متعلق به من هستند و مي توانم براي زندگي آنها تصميم بگيرم .

اين مرد بي اخلاق در حال حاضر در بازداشت پليس به سر مي برد و در دادگاه به اتهام مبادرت به 3 فقره قتل مجازات خواهد شد .همچنين وي به پرداخت 2/25 ميليون دلار جريمه نقدي محکوم شد .

جوان 20ساله در يک بند خاکي خمين غرق شد

فرمانده انتظامي خمين از غرق شدن يک جوان 20 ساله اهل شهر خمين در درياچه بند خاکي روستاي ورگله از توابع اين شهرستان خبر داد. به گزارش پايگاه خبري پليس سرهنگ محمد علي گودرزي افزود: در پي اعلام مرکز فوريت هاي پليسي 110 مبني بر وقوع حادثه غرق شدن فردي در يکي از آبهاي راکد شهرستان در شامگاه روز گذشته، بلافاصله ماموران انتظامي پاسگاه مربوطه، براي بررسي موضوع به محل اعزام شدند. وي بيان کرد: ماموران در محل حاضر و در تحقيقات به عمل آمده دريافتند که مقتول براي تفريح و بدون داشتن وسايل و آشنايي با فن شنا وارد بند خاکي در روستاي برگله شده و غرق شده است.

وي اظهار داشت: پس از هماهنگي هاي لازم ، جسد متوفي توسط نيروهاي امدادي حاضر در محل حادثه خارج و براي بررسي بيشتر به پزشک قانوني انتقال داده شد.

بند خاکي بالا دست منطقه مسکوني روستاي ورگله در بخش مرکزي در فاصله 18 کيلومتري خمين قرار دارد

دانشجوي جنايتکار دو هم اتاقي‌اش را کشت

يک دانشجوي اهل " امريکا " هم اتاقي هاي خود را به قتل رساند .

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،يک مرد 27 ساله اهل " فلوريدا " پس از به قتل رساندن 2 دانشجوي ديگر که با او هم اتاقي بودند توسط پليس بازداشت شد و چندي پس از آن خود را در زندان حلق آويز کرد .

براساس گزارش پليس آقاي " يورک زد بادن " 27 ساله که به همراه 3 دانشجوي ديگر در خوابگاهي واقع در " دي تونا " به سر مي برد که قربانيان از او خواستند تا اتاق را ترک کند و بيرون رود و او با مخلفت با آنها درگير شد، به طوري که با يک اسلحه 2 نفر از آنها را کشت و 1 نفر ديگر را زخمي کرد .

در تحقيقات گسترده تر پليس معلوم شد " بادن " که سابقه طولاني در بزهکاري و دزدي داشت قرباني خود خانم " ديانو ام سي دونالد " 21 ساله و آقاي " تيفساليزل" 21 ساله را با اصابت چندين گلوله از پاي در آورد و همچنين با تيراندازي به سمت آقاي " مايک پرهام " 21 ساله او را زخمي کرد به طوري که او در شرايط وخيمي در بيمارستان به سر مي برد.

اين جنايت کار سپس از محل جنايت گريخت و حدود 4 مايل دورتر ،توسط پليس پيدا و بازداشت شد.

اين جنايت کار بزدل ،از ترس عاقبت جنايت خود و مجازات شدن در سلول زندان واقع در " ميامي " خود را حلق آويز کرد . خانواده 2 قرباني که هر دو دانشجوي رشته موسيقي بودند پس از شنيدن اين خبر گفتند از اينکه اين جنايت کار ديگر وجود ندارد خوشحال هستند و حالا ديگر دانشجويان احساس امنيت مي‌کنند.


 ضرب المثل ها 

 چوب دوسر طلا شدن!

از قبله دلا جدا شدي واي به تو

در پاي هوس دوتا شدي واي به تو

نه لذت دنيا و نه اميد بهشت

چون چوب دوسر طلا شدي واي به تو!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 معاون رئيس جمهور در امور زنان:

مادري عشق است نه شغل

معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: مادري يک عشق است و نه يک شغل. بنابراين وظيفه دولت است که با بررسي همه جانبه توازن لازم را بين کار و زندگي زنان ايجاد کند تا زن در دوراهي انتخاب شغل يا وظايف خود به عنوان مادر و همسر قرار نگيرند.

شهيندخت مولاوردي در گفت‌وگو با (ايسنا)، در پاسخ به اين پرسش که آيا مادري يک شغل است؟ اظهار کرد: پاسخ به اين سوال بستگي به رويکرد ما دارد. اگر معتقد باشيم زنان نقشهاي چندگانه‌اي دارند، نه تنها دولت‌ها بلکه حکومت‌ها هم بايد زمينه را براي ايفاي نقش‌هاي چندگانه زنان مهيا کنند که براي دستيابي به اين هدف تخصيص تسهيلات و امکانات لازم به زنان به منظور ايفاي نقش‌هاي مادري و همسري لازم است.

وي در ادامه گفت: در دولت يازدهم تلاش مي‌کنيم که هيچ کدام از نقش‌هاي زنان فداي ديگري نشود و امکانات و تسهيلات لازم با حفظ امنيت شغلي زنان در اختيار آنان قرار گيرد. وي تصريح کرد: در دو سال اخير هرچه تلاش کرده‌ايم به علت بار مالي براي اجراي برنامه‌هاي پيش بيني شده در زمينه ارايه تسهيلات بيشتر به زنان شاغل به موفقيتي دست پيدا نکرده‌ايم؛ چرا که علاوه بر بخش دولتي بايد مشوق‌هاي لازم را براي بخش خصوصي به منظور استفاده از ظرفيت زنان اختصاص دهيم. به عنوان نمونه به علت بار مالي ناشي از قوانيني مانند افزايش مرخصي زايمان زنان از 6 به 9 ماه هنوز همه دستگاه‌هاي بخش دولتي زير بار آن نرفته اند.

مولاوردي در پايان گفت :‌برخي از افراد معتقدند زن زماني که نياز به درآمد ناشي از شغل ندارد بهتر است فقط به وظايف مادري و خانه داري خود رسيدگي کند اين در حاليست که امروزه بسياري از دختران با توجه به افزايش سن ازدواج و برخورداري از تحصيلات عاليه خودسرپرست هستند و نياز به شغل دارند. بنابراين بايد تمهيدات لازم براي آنان انديشيده شود و متناسب با نيازها و اقتضائات آنان برنامه ريزي لازم صورت گيرد.

دو سوم هزينه‌هاي دختران مجرد صرف خريد لوازم آرايش مي‌شود

دبير گروه اجتماعي بنياد علوم رفتاري با تاکيد بر اينکه کشور ما در خاورميانه مقام اول و در آسيا مقام هفتم را در مصرف لوازم آرايش گرفته است، گفت: در صورتي که لوازم آرايش اصلي روزانه چهار قلم مصرف شود، در طول سال فلزات وارد شده به بدن منجر به بيماري‌هاي مختلف خواهد شد.

دکتر مجيد ابهري در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه پژوهش مصرف لوازم آرايش توسط گروه اجتماعي بنياد علوم رفتاري در ارديبهشت ماه سال 93 تا خرداد ماه سال 94 در شهرهاي تهران، اصفهان، رشت، شيراز و مشهد انجام شده است، افزود: طبق پژوهش انجام شده حداکثر زمان مصرف شده براي لوازم آرايش 2 ساعت تعيين شده و دو سوم هزينه‌هاي دختران مجرد به خريد لوازم آرايش اختصاص يافته است و همچنين باورهاي مذهبي و فرهنگ خانواده اصلي ترين عامل جلوگيري از مصرف لوازم آرايش اعلام شده است. وي اظهارکرد: اين پژوهش ميداني بين 4 هزار و 752 نفر از دختران و زنان جوان که داراي مشاغل مختلف مانند دانش آموز، دانشجو، کارمند و خانه دار بوده اند، انجام شده است که 50 درصد آنها متاهل و 50 درصد ديگر نيز مجرد بودند. اين آسيب شناس و جامعه شناس اجتماعي با اشاره به اينکه مصرف لوازم آرايش در دهه اخير بين زنان تا 4 برابر افزايش يافته است، گفت: اين موضوع باعث شده است که کشور ما در خاورميانه مقام اول و در آسيا مقام هفتم را در مصرف لوازم آرايش داشته باشد.

اين متخصص علوم رفتاري گفت: الگو برداري از الگوهاي رفتاري غربي، تغيير سبک زندگي و دور شدن از زندگي اسلامي و ايراني بستر اصلي براي استفاده و افراط در لوازم آرايش اعلام شده است و در اين پژوهش دو سوم هزينه هاي دختران مجرد براي خريد لوازم آرايش عنوان شد.

وي در پايان خاطر نشان کرد: طبق پژوهش انجام شده باورهاي مذهبي و فرهنگ خانواده اصلي ترين عامل جلوگيري از مصرف لوازم آرايش اعلام شده است.

تقلبي بودن بسياري از لوازم آرايشي با برندهاي معروف

ابهري 80 درصد از لوازم آرايش مصرفي را وارداتي و قاچاق دانست و اظهارکرد: بسياري از اين مواد آرايشي با داشتن نام‌هاي معروف تقلبي هستند و افزايش ريزش مو، ناراحتي‌هاي پوستي، اختلالات هورموني "به علت بالا رفتن ميزان فلزات در بدن" از عوارض اصلي مصرف لوازم آرايش تقلبي است.

دبير گروه اجتماعي بنياد علوم رفتاري تصريح کرد: در صورتي که لوازم آرايش اصلي روزانه چهار قلم مورد مصرف قرار گيرد، در طول سال فلزات وارد شده به بدن مانند اکسيد آهن، منگنز و سرب منجر به بيماري هاي مختلف مي شود.

حداکثر زمان مصرف شده براي لوازم آرايش 2 ساعت تعيين شده است

وي با بيان اين مطلب که بين ميزان مصرف لوازم آرايش و افزايش مصرف شير خشک ارتباط منطقي و مستقيمي وجود دارد، گفت: در اين پژوهش حداقل زمان مصرف آرايش کردن 15 دقيقه و حداکثر 2 ساعت تعيين شده است و افزايش استفاده از خالکوبي در بين مصرف کنندگان لوازم آرايش 3 برابر بيشتر از ديگران است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته