جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5099


فيلم «محمد رسول الله (ص)» نماينده ايران در اسکار

همکاري سينماي ايران و چين جدي شد
حسن فتحي و بهرام عظيمي کارگردان‌هاي دو پروژه بين‌المللي

نيوشا ضيغمي:
حادثه منا اشک از چشم مسلمان و غيرمسلمان جاري کرد


پژمان جمشيدى در پنجاه كيلو آلبالو


جواد عزتي به "مغز نارنجي" پيوست


نمايش "ناهيد" در مقدونيه


"مردگان بي کفن ودفن" تمديد شد


ميز خبـــر


انيميشن


رد پاي قريحه


 فيلم «محمد رسول الله (ص)» نماينده ايران در اسکار 

 
فيلم «محمد رسول الله (ص)» براي معرفي به فرهنگستان علوم و هنرهاي سينمايي انتخاب شد.مديريت ارتباطات و اطلاع رساني بنياد سينمايي فارابي، در بيانيه اي با عرض تسليت به مناسبت بروز فاجعه انساني در منا همزمان با ايام سعيد عيد قربان، اعلام کرد: «اعضاء هيات معرفي فيلم ايراني به فرهنگستان علوم و هنرهاي سينمايي، پس از بحث و بررسي هاي جدي و همچنين ملاحظه تمام جوانب امر در خصوص شش فيلم فهرست دوم جهت معرفي نماينده سينماي ايران، به اتفاق آراء، تصميم نهايي را براي انتخاب فيلم «محمد رسول الله (ص)» اتخاذ کردند. بديهي است پيگيري هاي بعدي در زمينه ارسال فيلم و مدارک لازم از سوي بنياد سينمايي فارابي که ميزباني جلسات را نيز به عهده داشته است، انجام خواهد شد. در خاتمه، بنياد سينمايي فارابي از همکاري خوب و مطلوب خانه سينما در اين زمينه سپاسگزاري مي کند.

گفتني است خانم فرشته طائرپور و آقايان محمد بزرگ نيا، شهرام جعفري نژاد، سيد روح الله حسيني، شادمهر راستين، رسول صدرعاملي، محمد رضا هنرمند، آرش اميني و امير اسفندياري در اين هيات عضويت داشتند.

شايان ذکر است سينماي نوين ايران در طول بيست و يک سال معرفي فيلم به فرهنگستان علوم و هنرهاي سينمايي، در رشته بهترين فيلم خارجي زبان، به پيشينه اي قابل اتکاء دست پيدا کرده و در دو دوره نامزدي، يک جايزه اسکار را به خود اختصاص داده است.


 همکاري سينماي ايران و چين جدي شد
 حسن فتحي و بهرام عظيمي کارگردان‌هاي دو پروژه بين‌المللي 

 
ايران و چين يک فيلم سينمايي و يک انيميشن سينمايي به طور مشترک مي‌سازند.به گزارش ايسنا ، در حاشيه دومين جشنواره بين‌المللي فيلم «راه ابريشم» که در شهر «فوجو» کشور چين در حال برگزاري است، دو قرارداد سينمايي بين ايران و چين براي توليد مشترک امضاء شد.

بر اين اساس، در پي تفاهمي که ارديبهشت ماه امسال و در زمان برپايي بخش بين‌الملل جشنواره فيلم فجر با حضور علي جنتي امضا شده بود، آرش اميني مدير بخش بين‌الملل سازمان سينمايي، صبح چهارم مهر ماه قرارداد توليد يک فيلم سينمايي مشترک با چين را به کارگرداني حسن فتحي امضا کرد.

آرش اميني در اين‌باره گفت:از مدتها قبل براي توليد اين فيلم مذاکراتي انجام مي‌شد و آقاي ايوبي هم در همين راستا مدتي قبل به چين سفر کرد و در معبد شائولين حضور يافت.

او با اشاره به اينکه مجوز کار در اين معبد پس از حضور رييس سازمان سينمايي گرفته شد، افزود: اسم معبد "شائولين" يک کپي رايت بزرگ براي مجموعه محسوب مي‌شود. اميني همچنين درباره اين توليد سينمايي مشترک گفت:فيلمنامه‌نويس مطرحي از کشور چين انتخاب شده و از ايران هم اين مسئوليت به همراه کارگرداني برعهده حسن فتحي است.

به گزارش ايسنا، علاوه بر اين قرارداد يک تفاهم نامه ديگري هم در اين روز ميان ايران و چين منعقد شد.

محمد ابوالحسني تهيه کننده اين پروژه که فيلم انيميشن «تهران 1500 » را در بخش انيميشن جشنواره راه ابريشم داشت، تفاهم‌نامه توليد مشترک اولين فيلم سينمايي انيميشن ايران و چين را در حاشيه آخرين روز اين جشنواره امضا کرد.

وي دراين باره به ايسنا توضيح داد: انيميشن ابرقهرمان با سرمايه گذاري 15 ميليون دلار توسط دو استوديوي خصوصي ايران و چين ساخته مي‌شود و پيش توليد آن از ابتداي سال ميلادي 2016 آغاز خواهد شد.

ابوالحسني گفت: طبق برنامه ريزي انجام شده ساخت اين فيلم دو و نيم سال طول مي‌کشد و فيلم در سال 2019 به پايان مي‌رسد.

وي با بيان اينکه نيمي از فيلم در چين ساخته مي‌شود، افزود: کارگرداني فيلم را بهرام عظيمي برعهده دارد و قرار است اين انيميشن ضمن اکران سراسري در ايران و چين، در امريکا و کشورهاي ديگر نيز نمايش داده شود.


 نيوشا ضيغمي:
 حادثه منا اشک از چشم مسلمان و غيرمسلمان جاري کرد 

 نيوشا ضيغمي ضمن ابراز تأسف از حوادث به وجود آمده براي شماري از مسلمانان در سرزمين وحي تاکيد کرد: بايد با مسببان اصلي اين اتفاق برخورد جدي شود.

به گزارش فارس، «نيوشا ضيغمي» درباره فاجعه اخير منا گفت: حوادث به وجود آمده در مکه باعث مکدر شدن خاطر تمام مسلمانان جهان شده، به طوري که با مشاهده تصاوير منتشر شده از اين حادثه هولناک اشک از چشم مسلمان و غير مسلمان جاري مي‌شود.

وي افزود:با تمام بازماندگان ايراني اين حادثه همدردي مي کنم و اميدوارم نمايندگان دولت پاسخي قاطع به مسببان اين سهل‌انگاري بدهند تا مرهمي باشد بر زخم آن‌ها.

به غير از نيوشا ضيغمي پيش از اين نيز ساير اهالي فرهنگ و هنر با انتشار يادداشت‌هايي تأسف خود را از اين حادثه دردناک اعلام کرده اند.


 پژمان جمشيدى در پنجاه كيلو آلبالو  

 پانا:پژمان جمشيدي براي بازي در يکي از نقشهاي اصلي پنجاه کيلو آلبالو با سازندگان اين فيلم به توافق رسيد. پژمان جمشيدي براي بازي در يکي از نقشهاي اصلي "پنجاه کيلو آلبالو" با سازندگان اين فيلم به توافق رسيد. پيش ازاين ساعد ســهيلي و آزاده صمدي هم براي بــازي در نقشهاي اصلي فيلم تــازه ماني حقيقي انتخاب شــده بودند و پس از انتخاب پژمان جمشــيدي قرار است يک بازيگر زن هم بــه جمع چهار بازيگر اصلــي فيلم اضافه شود.

بهنوش بختياري، اميد روحاني، افسانه بايگان، علي صادقي، فرهاد آييش، ويشــکا آســايش، سيامک انصاري و سروش صحت ديگر بازيگران اين فيلم هستند.


 جواد عزتي به "مغز نارنجي" پيوست 

 مهر:جواد عزتي بازيگر سينما و تلويزيون در فيلم سينمايي «مغز نارنجي» به کارگرداني مهدي خسروي و تهيه کنندگي علي عطشاني بازي مي کند.پيش توليد «مغز نارنجي» اولين ساخته مهدي خسروي و به تهيه کنندگي علي عطشاني از بيستم شهريور ماه شروع و فيلمبرداري فيلم که کاملا در تهران انجام مي شود، از پانزدهم مهر ماه آغاز مي شود.

اين فيلم که تجربه اول اين کارگردان به شمار مي رود داراي صحنه هاي ويژه اسپشيال افکت است که تجربه جديدي در سينماي ايران به شمار مي رود. جواد عزتي که پيش از اين نيز در فيلم «پارادايس» ساخته علي عطشاني با او همکاري داشت به عنوان نقش اول در اين فيلم حضور دارد.


 نمايش "ناهيد" در مقدونيه 

 آفرينش: فيلم «ناهيد» در سي و ششمين جشنواره تخصصي «ماناکي» در کشور مقدونيه نمايش داده شد و فيلمبرداري آن نيز مورد ارزيابي قرار گرفت.

مرتضي قيدي فيلمبردار «ناهيد» گفت: فيلم «ناهيد» ساخته آيدا پناهنده 2 مهرماه ساعت 20 در جشنواره فيلم «ماناکي» نمايش داده شد. وي ادامه داد:جشنواره فيلم «ماناکي» که هر ساله در کشور مقدونيه برگزار مي شود يک جشنواره تخصصي در حوزه فيلمبرداري است و من هم به عنوان فيلمبردار اين اثر سينمايي همراه با مخاطبان به تماشاي فيلم نشستم و پس از آن در نشستي درباره فيلمبرداري اين اثر سينمايي صحبت کردم.


 "مردگان بي کفن ودفن" تمديد شد 

 آفرينش:تاريخ اجراي نمايش «مردگان بي کفن ودفن» به کارگرداني منوچهر هادي به دليل استقبال قابل توجه تماشاگران تمديد شد. طبق اعلام قبلي ، قرار بر اين بود نمايش در تاريخ 31 شهريور ماه ، در فرهنگسراي نياوران ، سالن خليج فارس به اجراي خود پايان دهد ، اما به دليل استقبال قابل توجه تماشاگران تا 8 مهر تمديد شد. يكتا ناصر - کاظم بلوچي – سينا رازاني – علي شادمان – ايمان صفا و... بازيگران اين نمايش هستند.

نمايشنامه «مرده‌هاي بي کفن و دفن» داستان گروهي از پارتيزان‌هاي فرانسوي در جنگ جهاني دوم را روايت مي‌کند که در پي يک عمليات توسط پليس دستگير شده و مورد شکنجه و بازجويي قرار مي‌گيرند و... .


 ميز خبـــر 

 آغاز اجراي عمومي تئاتر مقاومت در 9 استان کشور

اجراهاي عمومي نمايش هاي تئاتر مقاومت، همزمان با هفته دفاع مقدس در 9 استان کشور آغاز شد.

به گزارش آفرينش، اجراهاي عمومي دوره پانزدهمين جشنواره تئاتر مقاومت، در استان هاي تهران، کرمانشاه، خوزستان، همدان، آذربايجان شرقي، قزوين، فارس، ايلام و هرمزگان (جزيره کيش) آغاز شد.

در اين دوره نمايش هاي «بي مرگي» به کارگرداني اصغر گروسي در تالار استاد هودي شيراز، «دست هاي بسته بال هاي باز» به کارگرداني علي شعاعي در مجتمع فرهنگي هنري ارشاد ايلام، «خاک شيرين» به کارگرداني مرتضي نجفي در آمفي تئاتر کتابخانه علامه طباطبايي قزوين، «بوسه بر خاک انتظار» به کارگرداني مهدي صالح يار در سالن پيام نور شهرستان جلفا و نمايش هاي خياباني «ايستادن ماندن پرکشيدن» به کارگرداني غزل ملک حسيني در مرکز همايش هاي کيش، «امروز فردا مي رسد» به کارگرداني مرتضي اسدي مرام در مقبرهش هداي کرمانشاه، «قطعه گمشده من» به کارگرداني آمنه پورحسين در موزه خرمشهر، «ديوارهاي شهر» به کارگرداني نرگس خاک کار در پارک کوهسار ملاير، همچنين نمايش هاي خياباني «مرد پرنده» به کارگرداني محمد علي رادمنش، «در انتظار گودي» به کارگرداني احمد صميمي و «سه يل» به کارگرداني حيدر رضايي در باغ موزه قصر و «دريادلان» به کارگرداني اميرحسين شفيعي در بوستان دانشجو تهران اجراهاي خود را آغازکردند.

پانزدهمين جشنواره سراسري تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنياد فرهنگي روايت با دبيري حسين پارسايي در قالب اجراي عمومي آثار منتخب تهران و ساير شهرهاي ايران از 31 شهريور تا 7 آذر ماه 1394 برگزار خواهد شد.

تجليل بنياد بازيگران از لئوناردو دي کاپريو

در سي‌امين سالگرد تاسيس بنياد بازيگران آمريکا، لئوناردو دي کاپريو تجليل مي‌شود.

به گزارش مهر به نقل از هاليوود ريپورتر، بازيگر فيلم «بازگشت» جايزه الهام‌بخش بازيگران را دريافت خواهد کرد.

بنياد انجمن بازيگران سينما در سي‌امين سال تاسيس خود که با برگزاري نمايشي موزيکال همراه خواهد بود، جايزه الهام‌بخش بازيگران را به دي کاپريو اهدا مي‌کند.

اين بازيگر که هفت بار نامزد دريافت جايزه اين بنياد شده و پنج بار نامزد دريافت جايزه اسکار بوده، براي مجموعه آثارش و بازي در فيلم‌هايي چون «گرگ وال‌استريت»، «هوانورد»، «سرآغاز» و «جانگوي رها شده» و نيز براي حمايتش از اقيانوس‌هاي جهان و جنگل‌ها تقدير مي‌شود.

دي کاپريو در بيانيه‌اي گفت: اين افتخار بزرگي است که از سوي اين بنياد، گروهي که نقشي تاثيرگذار در حمايت، پشتيباني و آموزش بازيگران همکار من داشته‌اند و به صنعت سرگرمي کمک کرده‌اند و نيز براي سوادآموزي کودکان تلاش کرده‌اند، نصيب من مي‌شود. «بازگشت» جديدترين فيلم دي کاپريو که وي در آن در نقش مرزنشيني از قرن نوزدهم بازي کرده، 25 دسامبر راهي سينماها مي‌شود.

بنياد بازيگران سازماني غيرانتفاعي و حامي متخصصان عضو اين انجمن و نيز خانواده آنان است و با برنامه‌هاي گسترده در راستاي کمک به سوادآموزي کودکان نيز خدمات عمومي انجام مي‌دهد. سي امين سالگرد تاسيس اين بنياد در بورلي هيلز و در تاريخ 5 نوامبر برگزار مي‌شود.

معرفي هيات داوران مسابقه ايران جشنواره فيلم ياس

مسعود کيميايي، کمال تبريزي ،منوچهر شاهسواري، عليرضا زرين دست و فرهاد اصلاني به عنوان داوران مسابقه ايران سومين جشنواره بين‌المللي فيلم ويديويي ياس معرفي شدند. به گزارش آفرينش،مسعود کيميايي، کمال تبريزي ،منوچهر شاهسواري، عليرضا زرين دست و فرهاد اصلاني اعضاي هيات داوران مسابقه ايران جشنواره فيلم ياس هستند.

پيش از اين، ايرج محمدي، دانيال حکيمي، محمدحسين لطيفي، پريوش نظريه و سيدصادق موسوي به عنوان اعضاي هيات انتخاب فيلم‌هاي بخش مسابقه ايران 16 اثر را براي حضور در مرحله نهايي جشنواره ياس انتخاب كردند. در بخش مسابقه ايران، مسابقه فيلم‌ هاي اول( فيلم سازان فيلم اولي‌ ) نيز براي اولين بار در اين جشنواره حضور داشته که آثار آن نيز بصورت جداگانه به رقابت خواهند پرداخت.

با پايان مهلت ارسال آثار بخش مسابقه ايران در سومين جشنواره بين‌المللي فيلم ويديويي ، 167 اثر به اين بخش ارسال شده که 45 اثر آن به مسابقه فيلم‌‌هاي اول و 122 اثر به مسابقه ايران تعلق دارد. سومين جشنواره بين‌المللي فيلم ويديويي ياس، يازدهم تا شانزدهم مهر ماه سال جاري در استان مازندران به دبيري حسين مسافر آستانه برگزار مي‌شود.


 انيميشن 

 « پينگو»؛ انيميشن محبوب كودكان

قسمت دوم

از اين‌رو كودك هنگام تماشاي اين برنامه براي چند دقيقه خودش را در دنيايي مي‌بيند كه شايد متعلق به او نباشد، اما بي‌شباهت به دنياي او نيز نيست و اين بهترين روش براي نزديك شدن به كودك و آموزش به اوست. در اين شرايط كودك احساس نمي‌كند كه پدر، مادر يا معلم در حال آموزش به او هستند، بلكه فكر مي‌كند چيزي را كه مي‌آموزد حاصل تجربه ‌خودش است و اين كشف را به نام خودش ثبت مي‌كند نه ديگران. در اين صورت براحتي آن را مي‌پذيرد و به آن عمل مي‌كند بدون آن‌كه لحظه‌اي فراموشش كند. روش آموزش غيرمستقيم در بيشتر برنامه‌هاي تلويزيون ـ كه مخاطب آنها كودكان هستند ـ به كار گرفته شده، اما در اين انيميشن شكلي متفاوت از ديگر نمونه‌ها دارد. تمام شخصيت‌هاي انيميشن مورد بحث، پنگوئن هستند غير از دوست شخصيت اصلي داستان كه يك فُك كوچك است. همه‌ اين شخصيت‌ها به صورت رئال طراحي شده‌اند، ولي در شخصيت‌پردازي كار سعي شده وجه فانتزي و كميك آنها هم مد نظر باشد. فضاي اثر در نهايت سادگي پرداخته شده است. فضايي سفيد با برف و يخ كه بيانگر زيستگاه اصلي اين حيوانات يعني قطب شمال است. با وجود اين، مجموعه پويانمايي پينگو بخوبي از پس انتقال محتواي آموزشي مورد نظرش برآمده و با وجود زبان‌بسته‌ بودن شخصيت‌هايش، زباني شيوا در بيان وجوه مضموني خود دارد. نكته اساسي و مهم در اين مجموعه برنامه، توجه سازندگان بسادگي و صميميت بسيار شخصيت‌ها و فضاي اثر است. كودكان امروز برخلاف كودكان ديروز، زندگي بسيار متفاوتي دارند. اين تفاوت به روشني در نوع و شيوه بازي كردن آنها مشهود است. دوستان صميمي كودكان امروزي كامپيوتر، پلي‌استيشن، تلويزيون و... هستند. آنها ساعت‌هاي زيادي از وقت خود را با اين وسايل زاده‌ فناوري مي‌گذرانند. امروزه در بيشتر خانواده‌ها تنها وقتي اعضاي خانواده دور هم جمع مي‌شوند كه مي‌خواهند برنامه‌اي را از تلويزيون ببينند، در غير اين‌ صورت كودكان تنها كنار وسايل تكنولوژيك خود در حال وقت‌گذراني هستند و اين سبب شده آنها در ارتباط برقرار كردن با دوستان و حتي خانواده خود دچار مشكل شوند.

كودكان از بازي‌هاي كامپيوتري خود فقط خشونت و هيجان كاذب را مي‌آموزند نه شيوه‌ تعامل و ارتباط با همنوع را. در حالي كه پدر و مادرهاي آنها در دوران كودكي‌، بيشتر اوقات خود را كنار دوستان و بازي با وسايل ساده و دم‌دستي مي‌گذراندند. آنها مي‌آموختند كه چگونه از ابتدايي‌ترين و ساده‌ترين وسايل با ابتكار خود، اسبابي براي بازي فراهم آورند و اين بظاهر محدوديت، براي كودكان آن روزگار (البته نسبت به كودكان امروزي) نتيجه‌اي جز خلاقيت، توانايي و شكوفايي استعداد نداشت و اين نكته‌ بسيار مهم، به صورت الگويي مد نظر سازندگان انيميشن پينگو قرار گرفته است.

در فضايي جدا مانده از هر دستاورد تكنولوژيكي همچون قطب شمال، جايي كه حتي ابتدايي‌ترين وسايل بازي امكان وجود ندارد، سازندگان زندگي زيبا و دوست‌داشتني‌اي براي شخصيت‌هاي خود آفريده‌اند. در يكي از قسمت‌هاي اين مجموعه كه پينگو در حال بازي با دوست خود فُك است، سادگي بازي اين دو به دل مي‌نشيند؛ چيزي شبيه بازي كودكان چند نسل قبل. هر دو از سورتمه‌ كوچكي براي ليز خوردن استفاده مي‌كنند و بقاياي به جا مانده‌ از خانه‌اي متروك را به عنوان مكاني براي مخفي شدن و ترساندن به كار مي‌برند. اصلي‌ترين و دم دست‌ترين بازي آنها كه برف بازي است، با نشاط و هيجان بسياري به تصوير كشيده شده است. نكات ذكر شده عواملي هستند كه مخاطب را جذب داستان مي‌كنند و او را وامي‌دارند كه حتي براي يك بار هم كه شده سادگي و تفاوت لذت بردن از زندگي را تجربه كند.

ادامه دارد...


 رد پاي قريحه 

 باران عطر تنت كه به دريا چكيد

ضربان امواجش تند شد

مانند موهايت آشفته گشت

بي تاب به ساحل دويد

مرواريدها را به شن ها سپرد

ديوانه شد

گمانم از اين پس، دريا

حال مرا مي فهمد...

محمد مهدي پاكي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته