جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5103


نمايندگان بورس تهران در راه لندن

نمايندگان کارگران:
هزينه خانوار 4 نفره کارگري به 3.2 ميليون تومان رسيده است


قيمت طلا و ارز در چهار شنبه

نايب رييس اتاق بازرگاني تهران اعلام کرد
شوراي بازرگاني ايران و عربستان فعال نيست


نهادهاي مالي


تريبون


 نمايندگان بورس تهران در راه لندن 

 
چندي پيش هيات نمايندگان بورس اوراق بهادر تهران در دومين همايش ايران و اروپا، سرمايه‌گذاري و توسعه شرکت کردند و به زودي براي شرکت در نمايشگاه بورسي ديگر راهي لندن خواهند شد.

به گزارش ايسنا، سفر نمايندگان و فعالان اقتصادي بازار بورس تهران به دومين همايش ايران و اروپا علاوه بر حضور در صحنه بين المللي و ايجاد ارتباطات جهاني، به نمايش بهتر بازار سرمايه ايران در دوران پسا توافق انجاميد. اين نمايشگاه دو روزه که در هتل بزرگ کمپينسکي ژنو، سوييس برگزار شد ميهمان بيش از 500 نماينده از شرکت‌هاي ايراني و اروپايي براي مذاکره درباره کسب و کار، سرمايه‌گذاري و روابط مالي در بخش‌هاي مختلف تجاري بود.

به بهانه بازگشت هيات نمايندگان بورس تهران و آغاز سفر جديدي در ماه آينده به لندن براي شرکت در همايش موند ويژن، ايسنا به بررسي آنچه تاکنون در دو دوره از اين رويداد بين‌المللي تجاري رخ داده، پرداخته است.

در اولين دوره همايش ايران و اروپا که در اکتبر سال گذشته برگزار شد، يک شرکت خصوصي با مسؤليت محدود و با مؤسسان ايراني واقع در ژنو با هدف شناساندن فرصت‌هاي بخش خصوصي تجارت ايران راه‌اندازي شد.


 نمايندگان کارگران:
 هزينه خانوار 4 نفره کارگري به 3.2 ميليون تومان رسيده است 

 نمايندگان کارگران مي‌گويند هزينه خانوار 4 نفره کارگري در بهار امسال به 3.2 ميليون تومان رسيده در حالي که حداقل مزد 712 هزار تومان و متوسط دريافتي تا يک ميليون و 200 هزارتومان است.

به گزارش مهر، معيشت و کسري شديد درآمدي جزو مهمترين و در واقع بايد گفت از اولويت دارترين دغدغه هاي خانوارهاي کارگري کشور است که به صورت مداوم با آن مواجه هستند. هر بار که افزايش قيمت کالاها و خدمات در بازار اتفاق مي افتد، به اين معنا است که قدرت خريد کارگران دوباره کاهش خواهد يافت و آنها بخش ديگري از توان مالي خود را از دست مي دهند.

کارشناسان اقتصادي و بازار کار مي گويند سال‌هاي متمادي است که اوضاع حقوق و دستمزد نيروي کار خراب شده و شوک‌هاي هزينه اي سال‌هاي اخير در اثر اجراي نادرست هدفمندي يارانه ها، به شکاف بيشتر هزينه و درآمد خانوار و به ويژه کارگران کم درآمد دامن زده است.

براساس گزارش‌هاي بين المللي، ايران داراي يکي از کمترين ميزان حداقل دستمزد است و در برخي کشورها ارقام بسيار بالاتري در اين بخش پرداخت مي شود. نمايندگان کارگران، يکي از مهمترين دلايل پايين ماندن حداقل دستمزد در ايران را دخالت‌هاي مستقيم دولت‌ها در شوراي عالي کار و تصميم گيري مخفيانه براي آن مي دانند.

هرچند اغلب دولت‌ها دخالت در تصميم گيري‌هاي دستمزدي شوراي عالي کار و تاثيرگذاري مستقيم در تصميم گيري‌هاي کارگران و کارفرمايان را رد مي کنند اما مسئولان کارگري مي گويند تقريبا در تمامي سال‌ها اين دولت‌ها هستند که نظر خود را به شوراي عالي کار ديکته مي کنند و در برخي موارد حتي پذيرش کارفرمايان خصوصي را نيز لحاظ نمي کنند. آخرين مورد از اينگونه اتفاقات مربوط به پذيرش نمايندگان کارفرمايان براي افزايش 20 هزار توماني حق مسکن امسال کارگران بود که حتي صورت‌جلسه آن نيز در دي ماه سال گذشته تهيه شده بود و کارفرمايان پذيرفته بودند از ابتداي امسال به هر نيروي مشمول قانون کار خود ماهيانه به جاي 20 هزار تومان سال گذشته، 40 هزارتومان حق مسکن بپردازند اما حالا بيش از 8 ماه مي‌شود که دولت تاييد نهايي اين توافق را مسکوت گذاشته است.

کارگران عقيده دارند دولت کارفرماي بزرگ است و بسياري از مسائل مربوط به افزايش هزينه هاي توليد، واردات بي رويه، فراهم شدن زمينه‌هاي اخراج نيروي کار و تضعيف فعاليت بخش‌هاي خصوصي و تعاوني ناشي از نگرش و تصميم گيري‌هاي مديران دولتي است، البته نه به اين معنا که آنها عمدي در اين کار داشته باشند اما شرايط اقتصاد آنها را به سمتي مي برد که در نهايت تصميمات خوشايندي براي فعاليت غيردولتي ها ايجاد نمي شود.

نتيجه اينکه کارفرمايان مي گويند چگونه بايد به يکباره افزايش چشمگيري را در حقوق و دستمزد نيروي کار بپذيرند در حالي که تامين و پرداخت آن از عهده آنها خارج است. کارفرمايان عقيده دارند در شرايط فعلي قادر به پرداخت بيشتر از 712 هزارتومان در ماه به عنوان حداقل دستمزد نيستند. با اين وجود ارقام زير يک ميليون تومان تا يک ميليون و 200 هزارتومان حقوق مشمولان قانون کار، آنها را در تنگناهاي شديد و جدي مالي قرار مي دهد. برخي نمايندگان کارگري مي پرسند چه زماني دولت مي خواهد براي بهبود حقوق و دستمزد بيش از 50 درصد کل نيروي کار کشور که در واقع مشمولان قانون کار هستند، فکري بکند؟ آنها مي گويند سال‌ها است که در شوراي عالي کار به دنبال راهکاري براي خروج معيشت کارگران از کسري هاي مالي هستند، اما به نتيجه اي نمي رسند.

غلامرضا عباسي در گفتگو با مهر با اعلام بررسي وضعيت سبد هزينه هاي خانوار کارگران در 3 ماهه ابتداي سال جاري، گفت: يک خانوار 4 نفره در سال جاري، ماهيانه دستکم 3 ميليون و 200 هزار تومان هزينه خواهد داشت.

دبيرکل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران اظهارداشت: ذولت در سال گذشته هزينه خانوار را 2 ميليون و 800 هزارتومان در هر ماه اعلام کرده بود که ملاک قرار دادن آن نشان مي دهد خانوارهاي کارگري در سال‌جاري حداقل يک ميليون تومان در هر ماه کسري درآمد خواهند داشت.

عباسي خاطرنشان کرد: حال اگر 712 هزارتومان را بخواهيم نگاه کنيم بايد گفت که اين رقم حتي تامين کننده نياز 10 روز اول ماه کارگران نيز نخواهد بود. هم اکنون يک سوم درآمد ماهيانه کارگران تنها براي مسکن هزينه مي شود.

اين مقام مسئول کارگري کشور افزود: بخش‌هاي ديگر پُرخرج سبد معيشت کارگران مربوط به بهداشت و درمان، پوشاک، خوراک، حمل و نقل و ... است و کارگران براي اين بخش‌ها نيز بيشترين هزينه را مي پردازند. با اينکه ممکن است در برخي از شهرها و روستاها بتوان با ارقام کمتر نيز زندگي کرد اما در کلانشهرهايي مانند تهران، درآمد پايين و کسري درآمدي مسائل و معضلات فراواني را براي خانوار به همراه خواهد داشت.


 قيمت طلا و ارز در چهار شنبه 

 جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار روز چهارشنبه منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جديد و قديم چهارشنبه در بازار 920 هزارتومان، نيم سکه 467 هزار تومان، ربع سکه 257 هزار تومان و سکه گرمي 170 هزار تومان اعلام شد.

همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 94 هزار و 120 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1123 دلار است.

در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3468 تومان، هر يورو را 3920 تومان، هر پوند را 5275 تومان، لير ترکيه 1175 تومان و درهم امارات را 950 تومان اعلام کردند.


 نايب رييس اتاق بازرگاني تهران اعلام کرد
 شوراي بازرگاني ايران و عربستان فعال نيست 

 نايب رييس اتاق بازرگاني تهران درباره آخرين وضعيت فعاليت شوراي مشترک بازرگاني ايران و عربستان گفت: در سال‌هاي قبل شوراي بازرگاني ايران و عربستان فعال بود اما بعد از مانع‌تراشي‌هاي عربستان، اين شورا نتوانست به فعاليت خود ادامه دهد و اکنون فقط اسم اين شورا وجود دارد.علاء ميرمحمد صادقي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: از چند سال گذشته روابط ايران با عربستان به سمت سردي حرکت کرد و صادرات زيادي در اين سال‌ها از ايران به عربستان انجام نشده است، چراکه آن‌ها موانعي را ايجاد کردند تا کالاهاي ايراني به عربستان وارد نشود و به همين دليل صادرات ايران به عربستان از طريق دوبي و کويت انجام مي‌شد.

وي افزود: همچنين بعد از مسائل مربوط به تحريم، عربستان از تحريم‌ها عليه ايران سوء استفاده کرد و بازارهاي خود را در اختيار ايران قرار نداد و اين در حالي بود که مشابه کالاهايي که ايران توليد مي‌کرد در عربستان با کيفيت پايين‌تري وجود داشت.

نايب رييس اتاق بازرگاني تهران به مهمترين تاثير اقتصادي حادثه منا اشاره و عنوان کرد: اتفاقاتي که در عربستان و منا رخ داد از جنبه‌هاي اقتصادي براي ما بي‌اثر نخواهد بود.

ميرمحمد صادقي ادامه داد: در حقيقت حدود 500 نيروي ارزنده‌ و فعال خود‌ را در بخش‌هاي مختلف از دست داديم و اين زيان بسيار سنگيني براي اقتصاد و ملت ايران است.

نايب رييس اتاق بازرگاني تهران همچنين درباره آخرين وضعيت فعاليت شوراي بازرگاني مشترک ايران و عربستان عنوان کرد: در سال‌هاي قبل شوراي ايران و عربستان که بنده براي تاسيس آن اقدام کردم، فعاليت داشت و چند سفر از ايران به عربستان رفتيم و تجار عربستاني را هم به ايران دعوت کرديم اما بعد از اينکه روابط به سمت سردي رفت و دولت عربستان در روابط مانع تراشي کرد اين شورا نتوانست به فعاليت خود ادامه دهد؛ در حال حاضر نيز به صورت اسمي شوراي بازرگاني ايران و عربستان وجود دارد اما فعال نيست.


 نهادهاي مالي 

 بانک مسکن وام 100 ميليوني ساخت مسکن را تکذيب کرد

مدير طرح و برنامه بانک مسکن با تکذيب پرداخت تسهيلات 100 ميليون توماني ساخت مسکن با سود 14 درصد به انبوه‌سازان گفت: اين وام تنها به برخي مشتريان خاص اين بانک و با نرخ سود 24 درصد پرداخت مي‌شود.

به گزارش ايسنا، محمدحسن مرادي با تکذيب خبر اعطاي وام 100 ميليون توماني به انبوه‌سازان که روز دوشنبه از سوي جمشيد برزگر رئيس کانون سراسري انبوه‌سازان در نشست خبري اين تشکل صنفي مسکن عنوان شده بود، اظهار کرد: اين بانک به هيچ عنوان برنامه پرداخت وام 100 ميليون توماني ساخت مسکن با سود 14 درصد را ندارد. اين موضوع تنها در حد مذاکره بوده است.

مدير طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به تسهيلاتي که بانک مسکن به انبوه‌سازان مسکن مي‌دهد، به پايگاه خبري وزارت راه گفت: اگرچه رقم اين تسهيلات 100 ميليون تومان به ازاي هر واحد است، اما نرخ سود آن 14 درصد نيست و اين وام را با نرخي که شوراي پول و اعتبار و بانک مرکزي براي نرخ سود تسهيلات عقود مشارکتي (24 درصد)‌ تعيين کرده است، به انبوه‌سازان مي‌دهيم.

کارشناس ارشد نظام بانکداري افزود: از ديگر شرايط دريافت تسهيلات 100 ميليون توماني بانک مسکن به ازاي هر واحد مسکوني از سوي انبوه‌سازان، داشتن گردش مالي بالا در بانک است که شامل انبوه سازاني مي‌شود که رسوب حساب داشته باشند.

وي با بيان اينکه اين برنامه از ابتداي امسال اجرايي شده است، خاطرنشان کرد: از ديگر اشتباهات رئيس کانون سراسري انبوه‌سازان در تشريح اين وام، اعلام قابل واگذار بودن اين وام از سوي انبوه‌ساز به خريدار است؛ ‌در حالي که بر اساس قوانين بانک مسکن تنها 35 ميليون تومان از وام 100 ميليون توماني ساخت مسکن قابل انتقال به خريدار است و 65 ميليون تومان مابقي در دست انبوه‌ساز بايد بماند.

دو شعبه از صرافي توسعه صادرات به زودي‌ افتتاح مي شود

مديرعامل صرافي توسعه صادرات گفت: دو شعبه از صرافي توسعه صادرات در مرکز تجارت جهاني فردوسي و هتل اکسيس فرودگاه امام (ره) تا پايان مهرماه افتتاح مي شود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات،سيدمحمد احمدي با اشاره به آغاز فعاليت شركت صرافي توسعه صادرات در سال 1383 به عنوان اولين صرافي مجاز بانك‌هاي كشور افزود: دومين شعبه از صرافي توسعه صادرات در مركز تجارت جهاني فردوسي كه اولين مركز تبادلات مالي، بورس مبادلات ارزي و ريالي كشور است راه‌اندازي مي‌شود.اين مركز در ضلع جنوب شرقي ميدان فردوسي واقع شده است.

مديرعامل شركت صرافي توسعه صادرات اضافه كرد: شعبه سوم صرافي در هتل اكسيس فرودگاه حضرت امام (ره) نيز در آينده نزديك افتتاح خواهد شد.

پيام مديرعامل بانک صادرات به مناسبت فرا رسيدن عيد غدير

اسماعيل للـه گاني مديرعامل بانک صادرات ايران با انتشار پيامي خطاب به هموطنان ضمن تبريک عيدغديرخم از اين عيد بزرگ به عنوان فرصتي براي تقرب به درگاه خداوند ياد کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران در پيام مديرعامل اين بانک آمده است:عيد غديرخم سرچشمه جوشان ولايت و امامت و موعدتکميل دين که در آن امير المومنين علي (ع) به عنوان ولي و وصي آخرين فرستاده حق حضرت محمدمصطفي (ص) انتخاب شده است، فرصت گرانبهايي براي ما مسلمانان مي باشد تا بارديگر دل به حب حضرت رسول و خاندان گرامي اش بسپاريم و بيش از پيش به درگاه خداوند سبحان تقرب جوييم، اگر چه در اين ايام به دليل رخداد منا و فوت حجاج بيت الله الحرام، تلخكامي جهان اسلام را فرا گرفته است ما نيز همچون ساير هموطنان، خود را داغدار اين ضايعه اسفبارمي دانيم.

پيام تبريک مدير عامل بانک رفاه کارگران به مناسبت عيد سعيد غدير خم

فرا رسيدن عيدسعيد غديرخم تجليگاه شکوفاشدن غنچه هاي ولايت و رحمت از گلزار معرفت و ميعادگاه عاشقان امامت و عدالت ، اسوه حکمت و عزت ، فخر دو عالم، مولاي متقيان علي (ع) بر شما تهنيت باد . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه ،سالها از واقعه حجه الوداع مي گذرد ، آن روز نبي مکرم اسلام جماعت کثير مسلمين را فرا خواند تا چراغ هدايت آنان را به دست پرهيزگارترين بني نوع بشر بسپارد . مردم آمده بودند تا برگزيده اسوه تقوي و دينداري را بشناسند. پيغمبر اسلام آنروز گوهر صيقل يافته تعبد ، عصاره فرهيخته کائنات و فخر دو عالم مولاي متقيان علي (ع) را که شايسته ولايت بود را به مردم معرفي نمود . حضرت رسول غناي فکري و فرهنگي جامعه اسلامي را در آيينه مالامال از حقيقت علي (ع) سردار عدالت و عزت و تجسم عيني شهامت و معرفت متبلور ديد و بدينسان حجت را بر بندگان خدا تمام نمود .

ارايه خدمات کارگزاري در شعبه هاي جهانشهر کرج و نور تهران بانک پاسارگاد

بانک‌پاسارگاد به منظور رفاه حال مشتريان و در ادامه پياده‌سازي طرح موفق ارايه خدمات کارگزاري در شعبه‌ها، اين خدمت را در دو شعبه ديگر خود نيز ارايه داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌پاسارگاد، در اين راستا از تاريخ 6 الي 9 مهر سال 1394، کارشناسان شرکت کارگزاري بانک‌ پاسارگاد، در شعبه‌هاي جهانشهر کرج و نور تهران ضمن ارايه نام کاربري و رمز عبور براي انجام معاملات برخط کارگزاري و ساير خدمات مربوط به آن، پاسخگوي سوالات مراجعه‌کنندگان نيز خواهند بود.


 تريبون 

 تعرفه آب 15 درصد افزايش مي‌يابد

معاون برنامه ريزي و توسعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور گفت: قرار است تعرفه آب افزايشي 15 درصدي داشته باشد.علي‌اصغر قانع در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص ميزان افزايش تعرفه‌هاي آب گفت: قرار است که ميزان تعرفه‌ها براي مشترکين پرمصرف 15 درصد و براي مشترکيني که در سطح الگوي مصرف هستند 10 درصد افزايش يابد که البته بايد گفت اين ميزان پاسخگوي نيازهاي صنعت آب نيست.

وي ادامه داد: متاسفانه افزايش تعرفه‌ها آنطور که بايد قابل توجه نيست و مي‌توان گفت براي مشترکيني که در سطح الگوي مصرف هستند در واقع با 10 درصد افزايش هيچ تفاوتي ايجاد نمي‌شود. معاون برنامه ريزي و توسعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور با بيان اين‌که در حال حاضر قيمت فروش هر مترمکعب آب 300 تومان و قيمت تمام شده توليد 1000 تومان است، اظهار کرد: با توجه به فاصله بين قيمت تمام شده و ميزان فروش بايد گفت که اين ميزان افزايش مثمرثمر نيست.

آژانس بين‌المللي انرژي نفت 45 دلاري را تکذيب کرد

آژانس بين‌المللي انرژي مصاحبه‌ مديرعامل اين آژانس با روزنامه اتريشي که در آن گفته بود "قيمت نفت براي يک دوره طولاني حدود 45 دلار باقي خواهد ماند" را تکذيب کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد که فاتح بيرول رييس اين آژانس مصاحبه‌اي با روزنامه اتريشي کورير نداشته و هيچ حرفي مبني بر ماندن قيمت نفت در محدوده 45 دلار در هر بشکه براي يک مدت طولاني نزده است. در پي تکذيبه آژانس بين‌المللي انرژي روزنامه اتريشي مصاحبه با فاتح بيرول را از روي وبسايت خود برداشت.

گِرگ فراست سخنگوي آژانس بين‌المللي انرژي با اشاره به ترجمه سخنان بيرول در روزنامه اتريشي که توسط رويترز بازنشر داده شده بود، گفت: وي(بيرول) بيان اينکه نفت 45 دلاري براي يک مدت طولاني باقي خواهد ماند را اساسا تکذيب مي‌کند.پس از تکذيبيه آژانس بين‌المللي انرژي اين جمله از مصاحبه منتشر شده در وبسايت روزنامه کورير حدف شد.

رييس آژانس بين‌المللي انرژي در اين مصابحه همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا قيمت نفت مجددا به بالاي 100 دلار در هر بشکه باز خواهد گشت گفت: تنها مي‌توانم بگويم قيمت نفت براي چند فصل پايين خواهد ماند. نفت برنت هم ‌اکنون با 64 سنت افزايش 47 دلار و 8 سنت و نفت آمريکا با 54 سنت افزايش 44 دلار و 97 سنت در هر بشکه معامله مي‌شود. رييس آژانس بين‌المللي انرژي در مصاحبه تکذيب شده گفته بود نفت ارزان براي شرکت‌هاي نفتي مشکلات بزرگي را ايجاد کرده است. امسال آنها سرمايه‌گذاري خود را يک پنجم کاهش دادند. هيچ وقت در گذشته اين شرکت‌ها چنين کاهش سالانه‌اي را در سرمايه‌گذاري‌هاي خود تجربه نکرده بودند.

قيمت نفت ظرف 5 سال آينده به 70 دلار بازمي‌گردد

بهاي نفت در بازار‌هاي جهاني در معاملات چهارشنبه پس از افزايش ذخاير نفتي آمريکا که بالاتر از سطح انتظارات تحليلگران بود، کاهش يافت.موسسه نفتي آمريکا اواخر روز سه‌شنبه گزارش داد ذخاير نفتي اين کشور در هفته منتهي به 25 سپتامبر با چهار ميليون و 600 بشکه افزايش به 457 ميليون و 800 هزار بشکه رسيده است.

اين در حالي است که تحليلگران در نظرسنجي رويترز انتظار داشتند که اين ذخاير تنها 102 هزار بشکه افزايش پيدا کند. نفت خام آمريکا در معاملات با 29 سنت کاهش به 44 دلار و 94 سنت رسيد. نفت آمريکا در معاملات با 80 سنت(1.8 درصد) افزايش 45 دلار و 23 سنت در هر بشکه معامله شده بود.

نفت برنت نيز با 29 سنت کاهش 47 دلار و 94 سنت در هر بشکه معامله شد. نفت برنت با 89 سنت(1.9 درصد) افزايش به 48 دلار و 23 سنت در هر بشکه رسيده بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته