جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5109


آيا مي توان روي مريخ آب نوشيد؟


ساخت مغز‌ کوچک سه‌بعدي با چيدمان عصبي


تجربه پخت و پز بدون سوخت و آتش


آيا مي دانيد؟


عجيب و جالب


 آيا مي توان روي مريخ آب نوشيد؟ 

 
اطلاعات ما درباره مريخ بيش از هر جرم آسماني ديگر در منظومه شمسي (به استثناي کره زمين) است زيرا طي 50 سال گذشته مشغول مطالعه اين سياره بوده ايم. بر همين اساس، دانشمندان تصوير خوبي از اين که درون سياره سرخ به چه شکلي است دارند.براي ساليان متمادي دانشمندان فکر مي کردند کره زمين به واسطه وجود آب سياره اي منحصر به فرد در منظومه شمسي است. اما هرچه بيشتر کاوش مي کنيم، بيشتر متوجه مي شويم که منظومه شمسي آن چنان هم که به نظر مي رسد، خشک نيست. ناسا به تازگي اعلام کرده است که در يکي از نزديک‌ترين همسايگان ما يعني مريخ آب وجود دارد.

به گزارش عصرايران، پس از اعلام خبر وجود آب روي سطح مريخ احتمالا پرسشي مشترک براي بسياري از ما شکل گرفته است: آيا اين آب قابل آشاميدن است؟ پاسخ کوتاه به اين پرسش مثبت است. با اين وجود، شرايط اندکي پيچيده‌تر از آن چيزي است که به نظر مي رسد. ما از اين مساله آگاهيم که آب به واقع روي سطح مريخ جريان ندارد و بيشتر با خاکي نمناک مواجه هستيم. بنابر اطلاعات به دست آمده از مريخ‌نورد "کنجکاوي" و ديگر کاوشگرهاي سياره سرخ مشخص شده است که خاک مريخ غني از نوعي نمک هيدراته به نام پرکلرات است. وجود اين نمک چيزي است که وجود آب مايع را ممکن مي سازد.

در محيط بسيار خشن مريخ آب خالص نمي تواند روي سطح سياره به مدت زيادي دوام بياورد. نمک موجود در خاک موجب تغيير دما شده که انجماد يا تبخير آب را به همراه دارد. در نتيجه، فضانوردان آينده که در مريخ به زندگي و کار مشغول خواهند شد آب شور فعلي سطح مريخ را نخواهند نوشيد و در عوض نيازمند يافتن منبعي هستيم که ما را به سوي آب قابل آشاميدن هدايت خواهد کرد. اطلاعات ما درباره مريخ بيش از هر جرم آسماني ديگر در منظومه شمسي (به استثناي کره زمين) است زيرا طي 50 سال گذشته مشغول مطالعه اين سياره بوده ايم. بر همين اساس، دانشمندان تصوير خوبي از اين که درون سياره سرخ به چه شکلي است دارند. همچنين از اين موضوع آگاه هستيم که در قطب هاي مريخ کلاهک هاي قطبي منجمد آب زير لايه هايي از دي اکسيد کربن قرار دارند. خاک مريخ فوق العاده مرطوب و سرشار از عناصري مانند کربن، هيدروژن، گوگرد، اکسيژن و نيتروژن است.

به گفته "جيم گرين"، مدير بخش علوم سياره اي ناسا، کليد يافتن آب آشاميدني در مريخ تعيين موقعيت مکاني سفره هاي آب شيرين زير سطح مريخ است. بنابر داده هاي جمع آوري شده، از اين موضوع آگاهيم که آنها وجود دارند اما درباره گستردگي و اين که دقيقا کجا قرار دارند، اطمينان حاصل نشده است. بهترين فرصت ما براي نقشه برداري از اين سفره هاي آب زيرزميني با ارسال و فرود موفق مريخ‌نورد مارس 2020 شکل خواهد گرفت. اين مريخ‌نورد به راداري با قابليت نفوذ در زمين مجهز شده و تصويري دقيق از ساختار زمين شناسي زير سطحي مريخ ارائه خواهد کرد. البته دانشمندان بايد درباره مکان فرود مارس 2020 محتاط باشند. اين مرخ‌نورد به يک ژنراتور ترموالکتريک راديوايزوتوپ مجهز است که در واقع يک منبع انرژي هسته اي محسوب مي شود. مارس 2020 نمي تواند در هر نقطه از مريخ پرسه بزند و بايد در مکاني که فاقد شرايط بالقوه اسکان يا آب مايع باشد، فرود بيايد. اين اقدامي احتياطي براي جلوگيري از آلودگي محيط در صورت فرود ناموفق مارس 2020 است

مارس 2020 نه تنها ما را به سوي آب در سياره سرخ هدايت خواهد کرد بلکه فناوري هاي مورد نياز براي ماموريت هاي سرنشين دار آينده را در مقياسي کوچک مورد آزمايش قرار خواهد داد.


 ساخت مغز‌ کوچک سه‌بعدي با چيدمان عصبي 

 
محققان دانشگاه براون موفق به ايجاد روشي براي ساخت مغزهاي کوچک چاپي سه‌بعدي شده‌اند که شامل چيدمان‌هايي از بافت عصبي با قابليت انتقال سيناپس‌هاي الکتريکي هستند و با هزينه‌اي معادل 25 سنت مي‌توانند ابزاري کارآمد براي انجام تحقيقات عصب‌شناسي ارائه کنند

اين مغزها قابليت‌هاي شناختي ندارند اما بيشتر از کشت‌هاي بافت دوبعدي به ساختار و چيدمان سلولي مغز واقعي شبيه هستند و از چندين ويژگي ماند انواع مختلف سلول با قابليت تشکيل سيناپس يا ارتباطات الکتريکي با يکديگر برخوردارند که آن‌ها را براي اهداف تحقيقاتي به بافت واقعي مغز شبيه‌تر مي‌کنداين مغزها تنها يک سوم ميليمتر عرض داشته و بطور طبيعي با تراکم مشابه مغز موش‌ها شکل گرفته‌اند. آن‌ها به ريزالکترونيک‌ها يا تاسيسات کشت بافت مورد استفاده در ساير شيوه‌ها و يا برخورداري از چارچوب‌هاي کلاژني مصنوعي نياز ندارند.

اين سازه‌ها ابتدا با جداسازي نمونه‌هاي بافت براي دستيابي به چيدمان مناسب سلول توسط سانتريفيوژ شکل مي‌گيرند و سپس اين سلول‌ها در قالب‌هاي آگاروز که توسط شرکت نوبنيان MicroTissues ساخته شده‌اند، کشت مي‌شوند.

به گفته محققان، کره‌ها طي دو تا سه هفته به ايجاد شبکه‌هاي عصبي سه‌بعدي پيچيده مي‌پردازند و هزاران مغز کوچ را مي‌توان از يک نمونه کوچک بافت زنده يک موش ايجاد کرد.

ديان هافمن کيم، رهبر اين پژوهش، در ابتدا اين روش را براي ايجاد مدلي براي آزمايشگاه خود توسعه داد که در آنجا اين مغزهاي کوچک براي مثال پلت‌فرمي را به منظور آزمايش پيوند سلول‌هاي عصبي براي درمان بيماري پارکينسون ارائه مي‌کرداين شيوه همچنين مي‌تواند نياز به استفاده از حيوانات را در تحقيقات علوم اعصاب کاهش دهد.

در حاليکه تحقيقات قبلي منجر به توليد مغز‌هاي آزمايشگاهي پيچيده‌تر شد، محققان معتقدند اين روش به بهبود دسترسي کمک خواهد کرد.

يو تينگ دينگل، مولف اين تحقيق اظهار کرد: دسترسي به اين مواد بسيار آسان است و مغز‌هاي کوچک به سادگي ساخته مي‌شوند. اين امر به همه آزمايشگاهها اجازه انجام انواع آزمايش‌ها را مي‌دهد

مقاله مربوط به اين پژوهش اخيرا در نشريه Tissue Engineering: Part C منتشر شده است.

منبع: ايسنا


 تجربه پخت و پز بدون سوخت و آتش 

مهندسان اتريشي دستگاه پخت و پزي را معرفي کرده اند که بي نياز از سوخت و آتش امکان پخت و پز تنها با استفاده از نيروي خورشيد را فراهم مي کند. اين ابزار پخت و پز "فوتون گريل" نام دارد. فوتون گريل داراي آيينه هايي قابل باد شدن است که در حقيقت فويل هايي ويژه هستند. به گزارش عصرايران، استفاده از فويل قابليت حمل بالايي را براي فوتون گريل ايجاد کرده است و اين ابزار با يک کوله پشتي ويژه به راحتي جابجا مي شود. اين مجموعه با يک پمپ هواي ويژه براي ايجاد شکل بشقاب مانند، انبرک باربيکيو و يک تابه بهينه سازي شده خورشيدي ويژه تکميل مي شود. کل بسته فوتون گريل وزني در حدود پنج کيلوگرم دارد. هنگامي که بشقاب آن باز مي شود قطري برابر با 1.3 متر داشته و مي تواند يک هزار وات نيرو توليد کند و تنها طي 5 دقيقه دما را از صفر به 260 درجه سلسيوس برساند.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد؟ فقط سي درصد از مارهاي دنيا سمي هستند.

آيا مي دانيد؟ عقربها تنها موجوداتي هستند که اشعه راديو اکتيويته تاثيري به آنها ندارد و جالب تر اينکه عقربها دو دشمن دارند يکي از آنها يک نوع سار است و ديگري مگس.

آيا مي دانيد؟ مار «آناکوندا» تنها نمونه افعي است که بچه مي زايد.

آيا مي دانيد؟ ملکه موريانه پنجاه بار بزرگتر از جفت مذکر خود مي باشد.

آيا مي دانيد؟ نوعي ماهي وجود دارد که با کمک باله‌هايش به سطح آب مي آيد و يک و نيم دقيقه در هوا پرواز
مي کند و به شکار طعمه خود مي پردازد.

آيا مي دانيد؟ اسب ماده سي دندان و اسب نر سي و شش دندان دارد.

آيا مي دانيد؟ حس بويايي مورچه با حس بويايي سگ برابري مي كند.

آيا مي دانيد؟ از بزاق يک نوع خفاش خون آشام دارويي ساخته اند که جلوي سکته مغزي را مي گيرد.

آيا مي دانيد؟ در صورت نبودن غذا تمساح قوي همنوع ضعيفتر از خود را مي خورد.

مراحل احياي مجدد يک ماموت

1) دانشمندان هسته سالمي را پيدا مي کنند: در جسم يک ماموت 10 هزار ساله يخ زده، دانشمندان به يک سلول با هسته سالم نياز دارند. چالشي که دانشمندان در رابطه با ماموت با آن مواجهند اين است که هنوز نتوانسته اند هسته سلولي را پيدا کنند.

2) هسته به داخل سلول تخم فيل تزريق مي شود: دانشمندان هسته يک سلول تخم فيل را خارج مي کنند. هسته به درون سلول خالي تزريق مي شود. سلول هاي تخم بسيار نادرند زيرا فيل ها هر چهار سال يک بار تخمک گذاري دارند

3) رشد جنين: پس از لقاح سلول تخم، رشد جنين شروع مي شود. اين تکنيک روي پستانداران ديگر به جز فيل ها آزمايش شده است.

4) جنين در بدن فيل ماده کاشته مي شود: جنين در رحم فيل ماده کاشته مي شود و پس از قرار گرفتن در رحم به وسيله غشايي احاطه مي شود. امکان پاره شدن اين غشاء قبل از پايان يافتن دوره بارداري وجود ندارد.

5) فيل بچه ماموت را در شکم خود حمل مي کند: براساس برنامه، جنين به صورت طبيعي تکوين مي يابد و بعد از 22 ماه بچه ماموت که از نظر ژنتيکي هم سن يک ماموت 10 هزار ساله است، متولد مي شود. منبع : hupaa.com

ماهي خونش شفاف، از عجايب اقيانوس

از ماهي هاي مرکب غول پيکر تا ستاره هاي دريايي بزرگ که شبيه بيگانگان فضايي هستند، اعماق اقيانوس ها داراي اسرار و موجودات اسرار آميز بسياري است که طي قرون متمادي موجب سردرگمي انسانها بوده است که به اين فهرست عجيب بايد ماهي که داراي خون شفاف است را نيز اضافه کرد.

ماهي «اوسليتد آيس» در آبهاي يخ زده اقيانوس قطب جنوب زندگي مي کند، در اين آبها بدن وي همان کارهايي را مي کند که ساير ماهي ها انجام مي دهد اما تنها تفاوت وي با ساير ماهي ها اين است که خون اين نوع ماهي کاملا شفاف است.

براساس اظهارات محققان و کارشناسان پارک حيات دريايي توکيو علت شفاف بودن خون اين ماهي اين است که اين ماهي هيچ نوع هموگلوبيني در خون خود ندارد که اين امر در ميان مهره داران سراسر دنيا منحصر به فرد است.

هموگلوبين يا ماده رنگي خون نوعي پروتئين است که در تمام موجودات داراي استخوان مشاهده مي شود. اين ماده موجب قرمزي رنگ خون است و عاملي است که به تمام بدن اکسيژن مي رساند. «ساتوشي تادا» متخصص آموزشي مرکز حيات دريايي توکيو اظهار داشت که اطلاعات اندکي درباره اين ماهي در دست و عده اي از ماهيگيران آن را به ژاپن آورده اند.

وي افزود: خوشبختانه آنها يک جفت نر و ماده بودند و در ماه ژانويه تخم ريزي کردند، شايد داشتن نمونه هاي بيشتر براي مطالعه به دانشمندان کمک کند برخي از اسرار اين ماهي را فاش کنند. محققان اعتقاد دارند که ماهي مي تواند بدون هموگلوبين زندگي کند چرا که قلب اين موجود بزرگ است و از پلاسماي خون براي انتشار اکسيژن در بدن خود استفاده مي کند. گفته مي شود که پوست اين ماهي نيز از آبهاي قطب جنوب اکسيژن جذب مي کند.

اين ماهي در اعماق يک کيلومتري اقيانوس قطب جنوب زندگي مي کند اما در کل مکانيسمي که موجب مي شود اين موجود خون شفاف در رگ‌هايش جريان داشته باشد، هنوز به مثابه يک راز باقي مانده است.

منبع: آفتاب

گل هاي مرگبار زيباي جهان

Colchicum Autumnale به صورت خودرو و وحشي در اغلب نقاط اروپا و نيوزلند رشد کرده و بومي کشور انگلستان است. هنوز هيچ پادزهري براي سم اين گياه شناخته نشده است، سمي که به اندازه آرسنيک کشنده و مرگ‌آور ارزيابي مي‌شود. اين سم تمامي عملکردهاي بدن انسان را مختل کرده و در نتيجه باعث کارکرد نامناسب اندام‌هاي بدن، لخته شدن خون و مختل شدن سيستم عصبي مي‌گردد. اگر مقادير اندکي از اين سم مورد استفاده قرار گرفته باشد، مرگ شخص هفته‌ها به طول خواهد انجاميد، اما در دوزهاي بالا مرگ آني خواهد بود. بعضي از مردم اين گياه را با بيماري وبا مقايسه مي‌کنند.


 عجيب و جالب 

 زندگي باور نکردني يک گربه در شيشه مربا

يكي از سايت هاي روسيه اعلام كرد كه بچه گربه اي علاقه خاصي به بودن در شيشه مربا و مكان هايتنگ و باريك دارد.

به گزارش (ايسنا)، «يوري كوروتان» صاحب اين بچه گربه در مصاحبه اي با رسانه هاي روسيه گفت: «سيوشا» بچه گربه نژاد هيماليايي است كه علاقه خاصي به نقاط خاص و ويژه منزل دارد.

صاحب اين گربه در ادامه به روزنامه ديلي ميل خاطر نشان كرد: مساله جالب اينجاست كه اين بچه گربه به راحتي داخل شيشه مربا يا خمره مي رود و به همان آساني هم خارج مي شود. او حتي درون ماشين لباسشويي هم مي رود.

به گزارش ايسنا، صاحب «سيوشا» در اين باره عنوان كرد: يك روز صدايي از آشپزخانه شنيدم و به سرعت به سمت محل صدا رفتم. چيزي كه ديدم اصلا باور كردني نبود. او داخل شيشه مربا رفته بود. از او تصاويري تهيه كرده و در اينترنت منتشر كردم.

راز استحکام سخت‌ترين شمشير طبيعت چيست؟

دانشمندان دريافتند که ويژگي‌هاي بازسازي غيرمعمول در نيزه شمشيرماهي باعث شده اين سلاح در هرلحظه آماده شکافتن هر چيزي باشد که سر راهش قرار بگيرد.شمشيرماهي از روشي غيرمعمول براي بازسازي و قوي و سخت نگه‌داشتن استخوان‌هايش استفاده مي‌کند.

ماهي‌هاي پوزه‌دار هم‌چون نيزه‌ماهي و شمشيرماهي عمده شهرت خود را مديون برآمدگي بالاي استخوان آرواره (که استخوان شاخک‌دار نيز ناميده مي‌شود) هستند، زيرا اين‌ شکارچيان دريازي با استفاده از اين سلاح قرباني خود را گيج کرده و آن را شکار مي‌کنند.

براي اينکه اين استخوان قوي بماند، نه‌تنها بايد بتواند در برابر نيروي بسيار زياد مقاومت کند، بلکه حتي در شرايط آسيب‌ديدگي هم بايد بتواند خود را تعمير کند. در پستانداران اين عملکرد نيازمند دو نوع سلول‌هاي استخواني است: يکي براي درهم شکستن و جذب استخوان آسيب‌ديده و ديگري براي افزودن سلول‌هاي سالم و جديد به جاي آن. اين فرايند که تعمير ناميده مي‌شود، نشانه‌هايي را در استخوان به‌جا مي‌گذارد که زيست‌شناسان مي‌توانند آن را شناسايي کنند.

اما شمشيرماهي هيچ‌کدام از اين دو نوع سلول را در استخوان‌هايش ندارد؛ و آن‌چه رون شاهار، زيست‌شناس را متعجب کرده، اين است که اگر شمشيرماهي نمي‌تواند شمشيرش را بازسازي کند، اين شمشير چطور مي‌تواند قدرتمند بماند و به ماهي براي شکار غذاي روزانه‌اش کمک کند؟

لب سنگي

شاهار براي بررسي استخوان ماهيان پوزه‌دار نياز به نمونه داشت و از آن‌جاکه بسياري از گونه‌هاي ماهيان پوزه‌دار محافظت‌شده هستند، جمع‌آوري نمونه کار آساني نيست. اما او توانست همکار مناسبي براي رفع اين مشکل پيدا کند؛ ماريا لورا هوبرگ، دانشجوي دکتراي دانشگاه فلوريداي جنوبي که به‌طور مداوم در مسابقات ماهيگيري حضور مي‌يافت تا از هر مورد مناسبي براي تحقيق استفاده کند. شاهار او را به همکاري در تحقيق خود متقاعد کرد، از همين رو او زحمت سفر از امريکا به اسپانيا و ازآنجا به سواحل شرقي مديترانه را به خود هموار کرد، آن‌هم درحالي‌که در کل سفر چمداني پر از استخوان‌هاي ماهي‌هاي پوزه‌دار را در برخي از امنيتي‌ترين فرودگاه‌هاي دنيا به دوش کشيد

به‌محض اينکه شاهار اولين نمونه استخوان پوزه اين نوع ماهي‌ها را زير ميکروسکوپ قرار داد، چيزهاي عجيب‌وغريبي را مشاهده کرد. اين استخوان‌ها نشانه‌هاي مشخصي از بازسازي دوباره را نشان مي‌داد. او چندين نمونه ديگر را بررسي کرد و همه آن‌ها همان پديده را نشان دادند. شاهار براي اطمينان، چندين نوع ميکروسکوپ را براي بررسي اين استخوان به کار برد و همه يافته‌ها، بازسازي را نشان دادند، اما نکته اينجا بود که اين پوزه‌ماهي انواع معمول سلول‌هاي بازسازي‌کننده استخوان را ندارند

ولي نشانه‌هاي آشکار باقي‌مانده از فرايند تعمير در ماهي پوزه‌دار، يک‌دهم اندازه آن‌هايي بود که عموماً در استخوان پستانداران ديده مي‌شود. شاهار مي‌خواست ببيند که آيا اين تفاوت روي قدرت استخوان هم اثر مي‌گذارد يا خير. استخوان پوزه اين نوع ماهي‌ها بسيار سفت و ازنظر سختي با قدرت استخوان‌هاي اسب قابل‌مقايسه است و براي شکستن آن به نيروي قابل‌توجهي نياز است

روگر بويلون استاد بازنشسته درون‌ريزشناسي دانشگاه لوون بلژيک که در مورد بازسازي استخوان‌ها تحقيق کرده، مي‌گويد: «اين پژوهش جديد بسيار بديع است. به‌رغم اين‌که شاهار شواهد اتفاقي از بازسازي استخوان را يافته است، اما پژوهشگران در عمل نتوانسته‌اند اين فرايند را مستندسازي کنند. اين کشف شبيه به عکس فوري از چهارنعل دويدن يک اسب است. در اين عکس شما صرفاً استنباط مي‌کنيد که حيوان در حال حرکت است.

منبع : khabaronline.ir


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته