جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5114

شمخاني در ديدار قائم مقام دبير کل سازمان ملل؛
ايران با حمايت از دولت هاي قانوني مانع از نسل کشي مردم شد

اشتاين ماير:
ميان ايران و عربستان ميانجيگري مي کنيم


بزرگداشت روز حافظ در شيراز


صف پناهجويان آسيايي در مقابل وزارت سلامت و رفاه آلمان در برلين براي ثبت نام


خبر


سرمقاله

صالحي:
رييس‌جمهوري زمان اجراي تعهدات ايران را تعيين مي‌کند


ريابکوف: توافق هسته‌اي نقطه ضعفي ندارد


پوتين: همکاري غرب دربحران سوريه کافي نيست


رابرت فورد: سياست‌ اوباما در قبال سوريه ناکارآمد است

نوبخت در نشست خبري:
با تصويب برجام، شرايط متفاوت اقتصادي پيش روي کشور قرار مي گيرد


خبرگزاري فرانسه: 2راکت به محوطه سفارت روسيه در دمشق اصابت کرد


ميـزخبر


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 شمخاني در ديدار قائم مقام دبير کل سازمان ملل؛
 ايران با حمايت از دولت هاي قانوني مانع از نسل کشي مردم شد 

 
دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: ايران با حمايت از دولت هاي قانوني و مورد حمايت مردم در سوريه و عراق مانع از پيشروي تروريسم و نسل کشي مردم شد.به گزارش ايرنا از دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، علي شمخاني در ديدار يان الياسون قائم مقام دبيرکل سازمان ملل متحد با يادآوري حوادث تلخي که در منطقه و در سايه قدرت طلبي و خشونت افسارگسيخته برخي کشورها موجب به خاک و خون کشيده شدن غير نظاميان مظلوم و بي پناه مي شود، افزود: بي تفاوتي سازمان ملل و اقدام قاطع نکردن براي پايان دادن به تحرکات نامشروع همچون تهاجم نظامي ، ارايه کمک هاي تسليحاتي، آموزشي و مالي به تروريسم و سرکوب مسلمانان در فلسطين اشغالي، سوال هاي جدي در مورد عملکرد اين نهاد بين المللي نزد دولت ها و افکار عمومي بوجود آورده است.

شمخاني به تلاش مستمر جمهوري اسلامي ايران و به کارگيري مجموعه ظرفيت ها به منظور برقراري آتش بس ميان گروه هاي مسلح و دولت سوريه و تاثير قابل توجه اين اقدامات در حفاظت از جان شهروندان غيرنظامي و توسعه کمک هاي انسان دوستانه اشاره کرد و اظهار کرد:در تداوم اين مسير تجربيات و ظرفيت هاي خود را همچون گذشته در همکاري با سازمان ملل به کار خواهيم گرفت.وي افزود: ايران با حمايت از دولت هاي قانوني و مورد حمايت مردم در سوريه و عراق مانع از پيشروي تروريسم و نسل کشي مردم شد و کشورهاي غربي نيز بايد با مقابله واقعي با تروريسم رويکرد خود را نسبت به برقراري امنيت پايدار در منطقه تغير دهند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين گفت: جمهوري اسلامي ايران در ابتداي شروع بحران در سوريه بر ضرورت اجتناب از راه حل هاي نظامي و استفاده از مسير گفت و گو و مذاکره سوري-سوري تاکيد داشته و معتقد است که اين بحران مي بايست از طريق گفت و گوهاي فراگير و بدون پيش شرط ميان طرف هاي سوري خاتمه يابد.

شمخاني، مذاکرات هسته اي را نمونه اي موفق در مسير ديپلماسي براي عبور مسالمت آميز از چالش ها عنوان کرد و افزود: به رغم تبليغات و ادعاهاي دروغ فراوان مشخص شد جمهوري اسلامي ايران تنها بدنبال استفاده از انرژي صلح آميز هسته اي و نفي سلاح هسته اي است .

وي ادامه داد: تهديد به اقدام نظامي بر عليه ايران که از سوي برخي کشورها مطرح مي شود نقض صريح منشور سازمان ملل بوده و انتظار مي رود دبير کل به وظيفه ذاتي خود در اين زمينه پاي بند بوده و مانع از حاکميت غوغاسالاري به جاي دموکراسي شود.


 اشتاين ماير:
 ميان ايران و عربستان ميانجيگري مي کنيم 

 فرانک والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان با بيان اينکه «براي تحقق برخي از برنامه هاي خود روي ايران حساب مي کنيم و به بازيگران منطقه اي براي حل بحران سوريه نياز داريم»گفت: بين ايران و عربستان ميانجيگري مي کنيم.به گزارش ايرنا، وزير امور خارجه آلمان در حاشيه نشست وزيران خارجه اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ تصريح کرد: با موانعي بر سر روابط ايران و عربستان سعودي مواجه هستيم و سعي مي کنيم در اين مورد ميانجيگري کنيم .

خبرگزاري آلمان نوشت: اشتاين ماير از سفر آتي خود به ايران و عربستان سعودي براي ميانجيگري بين دو قدرت منطقه اي استفاده خواهد کرد تا راه حلي سياسي براي مناقشه سوريه پيدا شود.

خبرگزاري آلمان ادامه داد: اشتاين ماير که در ابتداي هفته آتي به ايران و عربستان سعودي سفر خواهد کرد، بارها خواستار ايفاي نقش کليدي تهران و رياض در حل و فصل مناقشه سوريه شده است.


 بزرگداشت روز حافظ در شيراز 


  صف پناهجويان آسيايي در مقابل وزارت سلامت و رفاه آلمان در برلين براي ثبت نام  


 خبر 

 سفر ديپلماتيك اميرعبداللهيان به بروکسل؛

استقبال موگريني از تصويب طرح برجام در مجلس

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه در بروکسل پايتخت بلژيک با فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا ديدار و گفت وگو کرد.

به گزارش ايرنا، حسين اميرعبداللهيان به منظور رايزني با مقامات اتحاديه اروپا در زمينه مسايل منطقه به ويژه اوضاع سوريه وارد بروکسل شد.

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه در ديدار با فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا درمورد مسايل منطقه از جمله سوريه و عراق گفت و گو کرد.

فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز گذشته در حاشيه نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا در بروکسل گفت که هياتي از جمهوري اسلامي ايران فردا به مقر اتحاديه اروپا خواهند آمد تا درباره بحران و شرايط سوريه گفت وگو کنيم. وي همچنين پيشنهاد کرد که اتحاديه اروپا در کنار سازمان ملل مي تواند مذاکرات سياسي سوريه را پيش ببرد.

جمهوري اسلامي ايران اخيرا طرح به روز شده اي را براي حل بحران سوريه پيشنهاد کرده است.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در واکنش به تصويب جزييات طرح برجام در مجلس شوراي اسلامي، از اين رويداد استقبال کرد و گفت: به اجراي توافق هسته‌اي نزديک‌تر مي‌شويم. به گزارش ايسنا، فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از تصويب جزييات طرح مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک در جلسه علني امروز مجلس شوراي اسلامي در پيامي در صفحه توييتر خود نوشت: امروز خبرهاي خوبي از تهران رسيده است؛ روند بررسي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در پارلمان ايران کامل شد، بنابراين به اجراي رسمي توافق نزديک‌تر مي‌شويم.

نمايندگان در اولين دستور خود در جلسه صبح امروز، جزئيات طرح برجام را با 161 رأي موافق، 59 رأي مخالف و 13 رأي ممتنع تصويب کردند. به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس با ارائه چهار پيشنهاد و چهار تغيير تقريباً جزئي،‌ جزئيات طرح برجام را به تصويب رساندند.


 سرمقاله 

 درك متناقض جامعه ازاهداي عضو

حميدرضا عسگري

خوشبختانه ايران به لحاظ علمي و پزشكي در سطح بالايي از دانش و مهارت پيوند اعضا درجهان قرار دارد. در بسياري از موارد پزشكان ايراني در سطح اول جهان عمل هاي پيوندي داشته اند كه مي توان به "پيوند دست" كه درسال‌هاي اخير دركشورانجام شد اشاره كرد. اما نكته اصلي كه بيش از مهارت وآموزش هاي پزشكي مطرح است بحث "اهداي عضو" است كه نيازمند اقدامات و آموزش هاي فراوان است.

تا يك دهه پيش بسياري از افراد جامعه اصلا بحث اهدا را قبول نداشتند و يا ازشرايط و فوايد آن بي اطلاع بودند، اما الان چند سالي است که بحث اهداي عضو درميان مردم جايگاهي يافته و حداقل پديده اي مجهول نيست. اما چالش بزرگ تر براي خانواده هايي پيش مي آيد كه درشرايط اهداي عضو قرار مي گيرند و قدرت تصميم گيري ندارند!. قبل از بررسي معضلات و چالش هاي اهداي عضو بهتر است كمي به فوايد اين امر اشاره اي داشته باشيم.

براساس آمار مراكز پزشكي كشورمان، افزايش يك درصد در اهداي عضو از مرگ حدود 150 بيمار در يك سال جلوگيري مي‌كند. مرگ مغزي يك اتفاق است كه به خواست خدا پيش آمده و ما در آن نقش نداريم، ولي اگر فرد دچار مرگ مغزي، رضايت به اهداي عضو ندهد جان يك تا هفت نفر ديگر كه مي‌توانستند از اعضاي او استفاده كنند و زنده بمانند، به خطر مي‌افتد. در اين ميان مي‌توان به نقش عوامل ديگري مانند باورها و انگيزه‌هاي انسان دوستانه مانند حسن نوع دوستي، دادن فرصت زندگي به ديگران و کمک به افراد مستضعف و نيازمند عضو بر تصميم به اهداي عضو اشاره کرد و برضرورت توسعه فرهنگ اهداي عضو به عنوان يك رسالت انساني و اسلامي تاكيد نمود.

دربررسي چالش‌هاي اهداي عضودر كشورمان بايد به عدم "آموزش" و "فرهنگ سازي" مناسب براي تغيير باورهاي غلط جامعه و تفهيم فوايد انساني اهدا، اشاره كرد. باورهايي مثل حفظ حرمت ميت،‌ اعتقاد به اشکال در معاد جسماني با اهداي عضو، اعتقاد به خواست خدا در درمان و بهبود بيماران نيازمند پيوند بدون نياز به اهداي عضو، انتقال گناهان گيرنده به دهنده و عذاب روح متوفي با اهدا، درعدم تصميم به اهداي عضو از سوي خانواده‌ها، تاثير داشته است . دراين زمينه پزشکان،علما،روحانيون،دانشگاهيان وعلي الخصوص فرهنگيان درتغييرباورهاي غلط و تصميم‌گيري به اهداي عضو نقش موثروسازنده اي مي‌توانند داشته باشند.

عدم آموزش هاي پزشكي مناسب باعث شده كه بسياري ازمردم ما مرگ‌مغزي را قبول ندارند، چون هنوز روي اين موضوع کارنکرده‌ايم که مردم فرق کما و مرگ‌مغزي را تشخيص بدهند. در عامه مردم برخي‌ها مي‌گويند فردي مرگ‌مغزي بود و بعد سه ماه به هوش آمد، اما نمي‌گويند در کما بود و به هوش آمد و تفاوتي براي آن قائل نيستند. به همين دليل عده‌اي فکر مي‌کنند که بيمارشان که مرگ‌مغزي شده ممکن است خوب شود. 

به لحاظ اعتقادي نيز ما نتوانسته ايم آنطور كه بايد باوراعتقاد به حق بودن و اجتناب‌ناپذيري مرگ و نيز پايان نپذيرفتن زندگي با مرگ، اعتقاد به تقدير و سرنوشت، آرامش روحي متوفي با اهداي عضو و... را درجامعه نهادينه كنيم. درحالي كه مشاهده شده تشريح اين باورها براي خانواده‌هايي که تصميم به اهداي عضو نداشته اند، موجب تغيير نظر و رضايت آنها به اهداي اعضا شده است.

درزمينه فرهنگي نيز بايد تلاش بيشتري درتوجيه افكارعمومي نسبت به قضيه اهدا داشته باشيم. متاسفانه مشاهده شده برخي آثارفرهنگي ساخته شده درقالب فيلم و سريال در اين زمينه با واقعيت هاي علمي وپزشكي تناقض داشته و همين موجب ايجاد باورهاي غلط درجامعه گرديده است!. آشنايي مردم با شرايط و فوايد اهداي عضو درقالب برنامه هاي آموزشي فرهنگي از سوي صدا وسيما بيشترين تاثير را درترويج فرهنگ اهدا خواهد داشت. معرفي مراكز اهداي عضو به مردم، نحوه عضويت و همكاري ، و فراهم سازي حضورآنها دراين مراكز و آشنايي مستقيم با شرايط اهدا مي تواند نقش بسزايي درتحقق اين مهم داشته باشد.

بايد اين باور درميان جامعه نهادينه شود كه پايان زندگي ما با اهداي اعضاي بدنمان مي‌تواند موجب ادامه حيات ديگران شود. مردم ما پتانسيل اسلامي و انساني اين فرهنگ را به خوبي دارند، پس ضروريست تا نهادهاي فرهنگي، مذهبي و پزشكي كشورمان بيش از پيش براين مهم اهتمام ورزند.


 صالحي:
 رييس‌جمهوري زمان اجراي تعهدات ايران را تعيين مي‌کند 

 
رئيس سازمان انرژي اتمي با تاکيد بر اين که اقدامات روي زمين(درباره عمل ايران به تعهداتش در برجام) حداکثر دو ماه طول مي‌کشد اظهار کرد: زمان شروع اين اقدامات با نظر رئيس‌جمهور خواهد بود.به گزارش ايسنا، علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي در حاشيه نشستي که با موضوع "اهميت بزم‌هاي انديشه در آموزش و پرورش" برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به تصويب جزييات طرح برجام در مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تشکر مي‌کنم که به صورت جدي بر روي موضوع برجام همگي با اين نيت کار کردند که به منافع و حاکميت ملي ما خدشه‌اي وارد نشود. به لطف خدا برجام نهايتا با همت عزيزان در مجلس به نتيجه رسيد.

وي با بيان اين که همچنين تشکر ويژه‌اي از آقاي دکتر لاريجاني دارم ادامه داد:‌ آقاي دکتر لاريجاني زماني هم که دبير شوراي عالي امنيت ملي بودند گام بزرگي در حل و فصل موضوع هسته‌اي برداشتند و آن مربوط مي‌شد به برنامه مداليته که به ابتکار ايشان بود و با اين ابتکار بحث فني ما با آژانس بين‌المللي پايان يافت.

صالحي با تاکيد بر اين که لاريجاني واقعا قدم بزرگي در اين راستا برداشت و کارش در پيشرفت امور بسيار موثر بود خاطر‌نشان کرد: زماني که آقاي لاريجاني به رياست مجلس رسيدند چه در دولت سابق که ما به صورت محرمانه با آمريکا مذاکره مي‌کرديم ، فعالانه حمايت مي‌کردند و چه در دولت يازدهم که اين موضوع شتاب بيشتري گرفت ايشان به عنوان يک عضو اصلي کميته راهبردي هسته‌اي همواره حامي و پيشنهاد دهنده افکار و پيشنهادات بسيار مفيد و موثري بودند.

رئيس سازمان انرژي اتمي با بيان اين که حضور من در تيم مذاکره کنندگان هسته‌اي بنا به توصيه و تاکيد آقاي لاريجاني صورت گرفت، اظهار کرد: مي‌توان گفت ايشان واقعا در مجلس و با مديريتي که انجام دادند سنگ تمام گذاشتند و با وجود آراء مختلفي که در مجلس مطرح بود ايشان توانستند به گونه‌اي مديريت کنند که برجام در جهت منافع ملي و حاکميت ملي ما به سرانجام نيکوي خود برسد.

وي با بيان اينکه اميدواريم شوراي نگهبان هر چه زودتر نتيجه نهايي را اعلام کند، گفت: با اعلام شوراي نگهبان اميدواريم که هفته آينده روز اعلام توافق برجام و تصويب آن باشد.

صالحي با بيان اينکه تصويب به اين معناست که طرفين به صورت رسمي اعلام مي‌کنند که برجام پذيرفته شده است ، به اقدامات پس از روز تصويب اشاره و اظهار کرد:‌ پس از روز تصويب اقداماتي که بايد انجام بگيرد اقداماتي روتين خواهد بود و ديگر نيازي نيست که در جايي موضوعي به تصويب رسانده شود.

وي با اشاره به اقداماتي که طرف مقابل پس از روز اعلام توافق برجام بايد انجام دهد خاطرنشان کرد:‌ اتحاديه اروپا رسما اعلام خواهد کرد که تحريم‌ها لغو خواهد شد اما زمان اجراي آن را موکول به زماني مي‌کند که ما اقدامات اجرايي خود روي زمين را انجام دهيم.

رئيس سازمان انرژي اتمي با بيان اين که رئيس جمهور آمريکا نيز بيانيه‌اي خواهد خواند و طي آن اعلام خواهد کرد که تحريم‌ها را رفع و تعليق خواهند کرد، افزود: آنها نيز روز اجراي تعهدات خود را به زماني موکول مي‌کنند که ما اقدامات روي زمين‌مان را انجام دهيم.

صالحي با اشاره به اقدامات روي زميني که ايران طي توافق برجام بايد انجام دهد خاطرنشان کرد‌: اقدامات علي الارض ما حداکثر حدود يک و نيم الي دو ماه طول مي‌کشد و مي‌توان گفت که اواخر آذرماه يا اوايل دي ماه سال جاري شاهد اجرايي شدن کامل برجام خواهيم بود.

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: انشاءالله پس از اجراي کامل برجام جمهوري اسلامي ايران در شرايط بسيار خوبي از نظر تبادلات تجاري، اقتصادي و همچنين تعاملات بين المللي در ابعاد مختلف علمي، فني، صنعتي و تجاري قرار خواهد گرفت.

صالحي در مورد زمان آغاز انجام اقدامات روي زمين توسط ايران با تاکيد بر اينکه زمان آغاز اين اقدامات را رئيس‌جمهور تعيين مي‌کند خاطرنشان کرد: بخش‌هايي از اين اقدامات مربوط به نطنز است که بايد تعداد سانتريفيوژهاي موجود در نطنز را به تعدادي که در برجام آمده است برسانيم. همچنين انجام اقداماتي در فردو و آب سنگين اراک نيز از جمله اقدامات روي زمين است که ايران بايد انجام دهد.

وي افزود: زماني که ما اقدامات لازم را انجام دهيم ، بازرسان در کشور حضور يافته و پس از تاييد اين اقدامات به طرف مقابل اعلام مي‌کنند که ايران مطابق برجام اقدامات خود را انجام داده است.

صالحي در مورد گزارشي که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بايد در مورد مسائل گذشته ارائه دهد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر طبق نقشه راهي که در وين با آقاي آمانو توافق کرديم در حال همکاري با آژانس هستيم و تا امروز نيز کارها به خوبي پيش رفته است.

رئيس سازمان انرژي اتمي اضافه کرد: يکي از شرايطي که آقاي رئيس جمهور بايد از آن اطمينان پيدا کند اين است که کار با آژانس روال خود را طي کرده باشد در آن زمان آقاي رئيس جمهور دستور لازم براي انجام اقدامات روي زمين را صادر خواهند کرد.

وي همچنين در پاسخ به پرسشي مبني بر اين که آيا اجراي برجام ايران را براي پيشرفت‌هاي بعدي محدود نمي‌کند اظهار کرد: همانطور که من بارها نيز گفته‌ام ، اين محدوديت‌هاي 10 ساله از منظر آنها محدوديت‌هايي بر سر راه رسيدن به سلاح هسته‌اي است که ما اصلا نمي‌خواهيم در آن راه گام برداريم. لذا اين موضوعات را محدوديت قلمداد نمي‌کنيم.


 ريابکوف: توافق هسته‌اي نقطه ضعفي ندارد 

 
اسپوتنيک : معاون وزير امور خارجه روسيه برنامه جامع اقدام مشترک را يک توافق محکم و متوازن توصيف کرد که به راحتي نمي‌توان آن‌ را تضعيف کرد.سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه در يک ميزگرد در شوراي فدراسيون روسيه گفت که روسيه چارچوب گروه 1+5 براي توافق هسته‌اي با ايران را محکم و به اندازه کافي متوازن مي‌داند که از سوي تصميمات مورد توافق تمام طرف‌ها محافظت مي‌شود.

ريابکوف در ادامه تاکيد کرد: اين توافق را نمي‌توان به راحتي تضعيف کرد چرا که هيچ نقطه ضعفي ندارد. وي افزود: به نظر مي‌آيد که اسراييل در حال کنار آمدن با اين واقعيت است که توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 اجرا خواهد شد. معاون وزير امور خارجه روسيه در تشريح نقاط قوت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بيان کرد: ديگر دليلي که نشان مي‌دهد توافق هسته‌اي يک توافق محکم و درست است، واکنش مقامات اسراييل به آن است.


 پوتين: همکاري غرب دربحران سوريه کافي نيست 

 
رويترز: رئيس جمهوري در يک کنفرانس سرمايه‌گذاري با بيان اينکه مسکو تشنه رهبري بر سوريه نيست، تاکيد کرد که همکاري موجود با کشورهاي غربي درباره درگيري سوريه کافي نيست.ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه گفت: مسکو ، واشنگتن و اروپا بايد گفت‌وگوي سياسي ميان طرف‌هاي درگير سوريه را ترغيب کنند.

پوتين همچنين تاکيد کرد که ترکيه يکي از مهمترين شرکاي روسيه است و مسکو بايد به دنبال راه‌هايي براي برقراري ارتباط با ترکيه با هدف مبارزه با تروريسم باشد.او افزود: ائتلاف ضد داعش به رهبري آمريکا نتوانست پيشرفتي را حاصل کند. ما بر سر رهبري سوريه با کسي رقابت نمي‌کنيم بلکه مي‌خواهيم در مبارزه با تروريسم سهمي داشته باشيم.رئيس جمهوري روسيه تاکيد کرد که سوالاتي درباره کمک تسليحاتي آمريکا به ارتش آزاد سوريه که در دستان تروريست‌هاست، وجود دارد.


 رابرت فورد: سياست‌ اوباما در قبال سوريه ناکارآمد است 

 
ايسنا:سفير سابق آمريکا در سوريه گفت که دليل استعفاي وي از اين مقام شکست سياست سوريه دولت باراک اوباما بوده و وي پيش‌بيني مي کند که اگر کاري براي توقف اين خونريزي انجام نشود، 300 تا 400 هزار سوري ديگر کشته شوند.

"رابرت فورد"، سفير سابق آمريکا در سوريه در مصاحبه با برنامه خبري- تحقيقي «فول مژر» درباره دلايل استعفاي خود گفت: دليلش اين بود که ديگر نمي توانستم از سياست دولت آمريکا در سوريه دفاع کنم.

وي سپس سه بار تکرار کرد که مي‌داند که سياست آمريکا "کارآمد" نيست.

رابرت فورد پس از آن استعفا کرد که مقام هاي دولت آمريکا گفتند اوباما طرح آموزش و تجهيز مخالفان "ميانه‌رو" وري را تاييد کرده است. اين برنامه 500 ميليون دلاري در روزهاي گذشته به پايان رسيد چرا که با گذشت مدت زمان زيادي تنها تعداد اندکي براي مبارزه با تروريست‌هاي داعش آماده شدند.


 نوبخت در نشست خبري:
 با تصويب برجام، شرايط متفاوت اقتصادي پيش روي کشور قرار مي گيرد 

 
نوبخت که در نشست خبري خود، بسيار آسوده تر از نشست خبري هفته گذشته بحث مي کرد، نتوانست خوشحالي خود از تصويب نهايي برجام را مخفي کند و اولين کلماتش را به تشکر از مجلس اختصاص داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،سخنگوي دولت اعلام کرد: از اواخر امسال شرايط بسيار متفاوتي نسبت به گذشته فراروي جمهوري اسلامي ايران قرار مي گيرد. امشب رياست جمهوري درباره برنامه 5 ماهه آخر امسال در يک برنامه زنده، کليات آن را به اطلاع ملت بزرگوار ايران مي رساند. ستاد اقتصادي دولت در آغاز هفته آينده جزئيات اين برنامه را بيان مي کنند. لازم به گفتن است اقتصاد بيماري که در سال 1392 مراقبت و و بهبودش به دولت تدبير و اميد سپرده شد به صورت مرتب مانيتور و رصد مي شود.

مرتب شاخصها کنترل مي شود. حداقل در هفته دو بار با حضور رئيس جمهور همه شاخصها بررسي و جمع بندي مي شود و متناسب با وضعيت آن، برنامه ريزي مي شود. از اين رو ما نمي توانيم همه فعاليتهاي خود را محدود و معطوف به برنامه پنجم کنيم. حتي نمي توانيم به بودجه سال 1393 که در فرآيند اجراي آن قرار داريم استناد کنيم. بايد لحظه به لحظه شرايط کشور را پيش بيني و متناسب با آن، نسخه بپيچيم. از اين جهت در طول اين مدت، نياز به تصميمات اقتضايي مناسب ديگري داريم. اساسا تدبير و اميدي که مردم به آن دل بسته اند براي اين است که متناسب با واقعيتها براي بهبود وضعيت اقتصادي ايران تلاش کنيم.

سخنگوي دولت در پاسخ به سئوالي درباره برخوردهاي روز تصويب کليات برجام در مجلس گفت: درباره واکنش ناشايست و بيانات چند نماينده نسبت به اعضاي دولت در جلسه بررسي کليات برجام، وجدان عمومي به درستي قضاوت مي کند و مجلس با توجه به فرمايش حضرت امام (ره) بايد نشانه يا عصاره اي از فضايل

ملت باشد. انتظار داريم برخي نمايندگان در شرايط احساسي و عصبي خويشتن داري کنند. ولي اينکه دولت در اين خصوص چه اقدامي انجام خواهد داد، در واکنش دکتر صالحي، نوع نگاه اخلاقمدار دولت را مشاهده کنيد. اميدواريم اين حوادث تکرار نشود. گاهي اوقات فضاي احساسي طوري است که افراد فکر مي کنند گاهي آنچه خود مي فهمند، حق مطلق است و فکر مي کنند هر ابزاري براي رسيدن به هدف، توجيه شده است.

او درباره اولين اقدامات دولت درباره اجراي برجام توضيح داد: همانطور که بيان شد پيش بيني مي کنيم با تصويب امروز مجلس و تاييدي که شوراي نگهبان بر اين مصوبه اعلام خواهند فرمود، شرايط براي اجراي برجام آغاز شود. دستور کاري تهيه شد که طرف مقابل بايد اقداماتي انجام دهد و يک سلسله از کارها را در ارتباط با نطنز و فردو و اراک انجام دهيم. اين اقدامات از سوي دستگاه هاي ذيربط در کشور انجام مي شود. اولين اقدام طرف مقابل، قطعنامه شوراي امنيت براي لغو قطعنامه هاي قبلي بود که انجام شد. دولت آمريکا نيز تعهدات خود را انجام داده است.


 خبرگزاري فرانسه: 2راکت به محوطه سفارت روسيه در دمشق اصابت کرد 

 خبرگزاري فرانسه روز سه شنبه گزارش داد ، زماني که شهروندان سوري در مقابل سفارت روسيه در دمشق در حمايت از حملات مسکو عليه مواضع تروريست هاي داعش تجمع کرده بودند، 2 راکت به داخل محوطه سفارت اصابت کرد.براساس اين گزارش، اين راکت ها در حالي در داخل محوطه سفارت سقوط کرد که تظاهرکنندگان در حمايت از عمليات مسکو در سوريه پرچم روسيه و تصاويري از ولاديمير پوتين رييس جمهوري اين کشور را در دست داشتند.

«الدار کوربانوف» دبير اول سفارت روسيه در سوريه در اين باره گفت: 2 راکت در ساعت 10 صبح به وقت محلي به محوطه اين سفارت خانه شليک شد ولي هيچ خسارت جاني و مالي در بر نداشت.بر اساس اين گزارش، با آنکه تظاهرکنندگان از شليک 2 راکت به محوطه سفارت روسيه هراسان شدند اما همچنان شعارهايي در حمايت از پوتين و بشار اسد سرمي دادند.


 ميـزخبر 

طرح اجراي برجام از تصويب مجلس شوراي اسلامي گذشت

طرح اجراي برجام پيش از آنکه به انبوه پيشنهادهاي نمايندگان برسد، در جلسه علني روز سه شنبه با 161 راي از تصويب مجلس شوراي اسلامي گذشت.

ماده واحده و بندها و تبصره هاي طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام مجلس شوراي اسلامي به صورت کلي به راي گذاشته شد که 161 نماينده به آن راي موافق دادند.

همچنين 59 نماينده راي مخالف و 13 نفر راي ممتنع دادند . مجموع نمايندگان حاضر هم 250 نفر بودند.

تنها پيشنهادي که مطرح شد متعلق به حسين سبحاني نيا بود که راي آورد.

لاوروف: ترديدي نداريم که سلاح‌هاي آمريکا براي مخالفان به دست تروريست‌ها مي‌رسد

وزير خارجه روسيه در سخناني با بيان اين که مسکو به هماهنگي با طرف‌هاي بين‌المللي پيرامون وضعيت انساني در مبارزه با تروريسم در سوريه روي باز نشان مي‌دهد، عنوان داشت که مسکو آماده گشودن کانال‌هاي تماس با مخالفان سوري است.

به گزارش شبکه خبري روسيا اليوم، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه گفت: آماده هماهنگي با آژانس‌هاي امدادرساني سازمان ملل پيرامون وضعيت مناطق درگير در سوريه به خاطر عمليات نظامي‌مان در سوريه هستيم.

لاوروف گفت: روسيه از آغاز بحران سوريه تمامي طرف‌ها را به اعلام آتش بس‌هاي انساني موقت براي رساندن کمک‌ها به آسيب‌ديدگان و کاهش رنج غيرنظاميان ترغيب مي‌کرد.

وي گفت: مسکو در اين امر ترديد ندارد که بخش گسترده‌اي از سلاح‌هايي که واشنگتن براي مخالفان سوري مي‌فرستد، به دست تروريست‌ها مي‌رسد.

اين سخنان وي در واکنش به انداختن حدود 50 تن از مهمات از هواپيماهاي آمريکايي در استان حسکه در شمال سوريه براي حمايت از نيروهاي کرد که با داعش مي‌جنگند، مطرح شد.

دبيرکل ناتو: در صورت نياز به ترکيه کمک مي‌کنيم

دبيرکل ناتو چند روز پس از نقض حريم هوايي ترکيه از سوي جنگنده‌هاي روسي اعلام کرد، ائتلاف تحت رهبري‌اش در صورت نياز به ترکيه کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو در پاسخ به سوالي درباره آمادگي ائتلاف تحت رهبري‌اش براي دفاع از ترکيه به عنوان عضو آن در مقابل روسيه اظهار کرد: ترکيه يکي از متحدان قوي ماست و آنها دومين ارتش بزرگ ائتلاف را دارند.

استولتنبرگ ادامه داد: ترکيه‌اي‌ها نيروي هوايي کارآمدي دارند بنابراين نيروهاي مسلح آنکارا اولين گروهي هستند که بايد به اين مساله واکنشي نشان دهند اما ناتو براي کمک و همکاري با آنها در صورت نياز آماده است.

ناآرامي ها در كردستان عراق؛

بارزاني به کودتا متهم شد

در اعتراضات چند روز قبل عليه بارزاني در شهرهاي متعدد کردستان عراق 4 نفر از معترضين کشته شدند.مخالفان بارزاني، او را به انجام کودتا متهم کردند.به گزارش عصرايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، شماري از سياستمداران کرد عراق، مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان عراق را به کودتاي سياسي متهم کرده اند.آنها مي گويند که حزب بارزاني (حزب دموکرات کردستان عراق) مانع از حضور سياستمداران مخالف بر سر کار خود شده اند که مهمترين آنها "يوسف محمد" رئيس پارلمان کردستان عراق و تعدادي از اعضاي پارلمان از حزب مخالف يعني حزب تغيير يا گوران است.

با گذشت چند روز از اعتراضات مرگبار سياسي در کردستان عراق، حزب دموکرات کردستان عراق به رهبري مسعود بارزاني (رئيس منطقه کردستان عراق) حزب تغيير را عامل اين اعتراضات مي داند.

حزب دموکرات کردستان عراق حزب تغيير را به راه اندازي اعتراضات خياباني عليه بارزاني متهم مي کند.

اسپوتنيک: البغدادي در بيمارستان بستري است‎

اسوپتنيک به نقل از منابع محلي مدعي شد البغدادي مجروح شده است.

به گزارش ميزان به نقل از اسپوتنيک، منابع محلي اعلام کرده اند ابوبکر البغدادي سرکرده داعش در حملات هوايي ديروز ارتش عراق مجروح شده است.

اين منبع افزود: وي هم اکنون در بيمارستان محاصره شده القائم بستري است.

گفتني است، تاکنون اخبار ضد و نقيضي درباره سرنوشت البغدادي منتشر شده است.

لغو تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه رئيس‌جمهور بلاروس

اتحاديه اروپا پس از پنجمين پيروزي الکساندر لوکاشنکو در انتخابات رياست‌جمهوري بلاروس با وجود شبهاتي در درستي اين انتخابات، تحريم‌ها عليه وي را لغو کرد.به گزارش پي‌تي‌آي، لوکاشنکو 61 ساله که زماني از سوي واشنگتن ملقب به «آخرين ديکتاتور اروپا» بود براي پنجمين بار متوالي در انتخابات رياست جمهوري بلاروس 83.5 درصد آرا را به خودش اختصاص داد و پيروز شد.

درهمين حال وزير امور اروپاي اتحاديه اروپا پس از ديداري در لوکزامبورگ اعلام کرد، وزراي خارجه اتحاديه اروپا پس از برگزاري اين انتخابات بدون هيچ‌گونه اتفاقي توافق کردند تا به مدت چهار ماه تحريم‌ها عليه لوکاشنکو را لغو کنند.وي با اين حال تاکيد کرد، هر زماني که نياز باشد اين تحريم‌ها قابليت بازگشت دارند.


 يك نكته از هزاران 

 كميسيون محيط زيست شوراي شهر اعلام كرده است كه در حال حاضر همراه اول بيش از دو هزار و 500 سايت BTS در سطح شهر تهران دارد،و دربسياري از موارد در مکان يابي و طراحي ها و سيستم انتقال فيبرنوري پيش بيني درستي انجام نشده است. اين آمار تنها درمورد يكي از اوپراتورهاي تلفن همراه كشور بود، حال تعداد آنتن‌هاي ديگر را به اين ميزان اضافه كنيد. حال با مزرعه‌اي از آنتن‌هاي BTS مواجه خواهيم بود كه هركدام براي خود مضرات خاصي براي سلامت مردم خواهند داشت.

اين درحالي است كه به گفته مسولان در بسياري ازموارد نصب اين آنتن‌ها براساس اصول ايمني و كارشناسي نبوده است. آيا به كارگيري از تكنولوژي هاي ارتباطي در همه دنيا به اين شيوه صورت مي‌گيرد؟ آيا واقعا به ميزان هزينه‌اي كه از مردم گرفته مي‌شود و به سلامت آنها آسيب وارد مي‌شود، خدماتي درخور حالشان ارائه مي كنيم؟!


 ميز خبر 

 "ثروت داعش به 2200 ميليارد دلار رسيده است"

يک مرکز پژوهشي در فرانسه مدعي شد که ثروت گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه به مبلغ هنگفتي در حدود 2200 ميليارد دلار رسيده است.

به گزارش هفته نامه فرانسوي چلنج، مرکز "تحليل مسائل تروريسم" که در سال 2014 شروع به کار کرده، مدعي شده ثروت گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه در حدود 2200 ميليارد دلار است و اين گروه تروريستي ظرف تنها يک سال 200 ميليارد دلار بر دارايي‌هاي خود افزوده است.

ثروت مذکور مربوط به دارايي‌هاي منقول و غير منقول، ذخاير نفت و گاز و ديگر دارايي‌هايي است که داعش توانسته بر آنها سيطره يابد. اکنون فروش نفت تنها منبع درآمد داعش نيست و ماليات‌هاي اجباري بر درآمد ساکنان مناطق تحت اشغال داعش نيز پول زيادي را روانه خزانه اين گروه مي‌کند.

علي عبدالله صالح: هيچ کارشناس يا سلاح ايراني در يمن وجود ندارد

رئيس‌جمهور پيشين يمن ضمن درخواست از عربستان براي توقف حملات تجاوزکارانه خود تاکيد کرد: يمني‌ها هرگز تسليم نخواهند شد و عربستان بايد اين مسئله را خوب درک کند. به گزارش ايسنا، علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين يمن در مصاحبه با شبکه خبري الميادين گفت: من از پيشروي ائتلاف عربستان و نيروهاي عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهور مستعفي يمن در عدن احساس نگراني نمي‌کنم. عدن را اشغال کردند و بعدا مثل بريتانيايي‌ها از آن خارج خواهند شد. مردم يمن قادر به رويارويي با آنها هستند.

وي گفت: من خواهان برگزاري مذاکرات براي پايان دادن به جنگ يمن هستم. ما با فرستاده سازمان ملل به يمن با سند 10 بندي در مسقط براي پايان درگيري‌ها موافقت کرديم اما ائتلاف مخالفت کرد. بعد اين سند را به هفت بند کاهش داديم. ما و انصارالله آن را قبول کرديم اما ائتلاف هنوز آن را قبول نکرده است؛ به اين دليل که آن‌ها تنها زبان تفنگ و جنگ را مي‌فهمند.

اعتصاب غذاي زندانيان سياسي بحرين براي هشتمين روز متوالي ادامه يافت

فاطمه الحلواجي مسوول پيگيري و مستندسازي سازمان اروپايي حقوق بشر بحرين گفت: اعتصاب غذاي زندانيان سياسي زندان الحوض الجاف بحرين که از سه شنبه گذشته آغاز شد، وارد هشتمين روز متوالي خود شد.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه تلويزيوني اللؤلؤه، الحلواجي تاکيد کرد: 40 تن از زندانيان در اثر اعتصاب غذا دچار اغما شده اند و وضعيت عمومي آنها رو به وخامت گذاشته است.

وي توضيح داد: در ميان اعتصاب کنندگان افراد مبتلا به بيماري قلبي ، قند ، فشار خون و کم خوني يافت مي شود.

فاطمه به نقل از پدر خود خليل الحلواجي يکي از مبارزان انقلابي بحرين اظهار داشت که وي دچار تنگي نفس شده و ضربان قلبش کاهش يافته و از چهارشنبه گذشته از نوشيدن آب و آب ميوه امتناع ورزيده است.

زندانيان سياسي اعتصاب کننده از مسوولان زندان خواستند تا به آنها اجازه داده شود تا سه روز در هفته از فضاي باز استفاده کنند و در روز عاشورا اجازه انجام شعائر ديني به آنها داده شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته