جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5114


آيا مصرف شيريني جات سلامت بدن را تهديد مي كند؟


بيماري هاي قلبي و عروقي در انتظار زنان سيگاري


شايع ترين محل ايجاد پوسيدگي دنداني شيارهاي سطح جونده دندان است


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 آيا مصرف شيريني جات سلامت بدن را تهديد مي كند؟ 

 
شيريني جات به عنوان مواد غذايي پر کالري تلقي مي شوند که امروزه مصرف آن رو به افزايش است.به گزارش آفرينش، منصور رضايي، متخصص تغذيه و رژيم درماني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در برنامه «فراسو» کاري از گروه تغذيه و سلامت شبكه راديويي سلامت در پاسخ به اين پرسش كه آيا شيريني جات فقط شامل مواد قندي مي شوند؟، گفت: شيريني جات از جمله پرمصرف ترين مواد غذايي هستند که علاوه بر قندها يا کربوهيدارت ها از چربي‌ها و همچنين به ميزان کمي پروتئين ها و لبنيات هم تشکيل شده اند. شيريني جات به عنوان مواد غذايي پر کالري تلقي مي شوند که امروزه مصرف آن رو به افزايش است.

وي در ادامه با بيان اين كه شيريني جات فقط به شيريني ها به همان مفهوم سنتي و هميشگي گفته نمي شود، افزود: امروزه طيف گسترده ايي از کربوهيدرات ها در بازار وجود دارند؛ موادي مثل بيسکوييت ها، شکلات ها، آبنبات ها، کيک ها و کلوچه ها همگي شيريني جات و در واقع همان کربوهيدرات ها هستند که پر مصرف مي باشند كه کودکان و نوجوانان نسبت به مصرف آن تمايل بيش تري دارند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در ادامه به مضرات مصرف شيريني جات اشاره و بيان كرد: شيريني جات از مواد غذايي پرکالري هستند که باعث چاقي و افزايش وزن مي شوند. علاوه برآن شيريني جات به دليل تشديد فضاي اسيدي در دهان سبب تخريب و پوسيدگي دندانها خواهند شد. همچنين اين مواد سبب تشديد رفلاکس که همان بازگشت اسيد از معده به مري و ترش کردن است خواهند شد. در برخي منابع ذکر شده است که مصرف اين مواد در افراد داراي افزايش ترشح اسيد و همچنين التهاب معده سبب وخامت وضعيت معده افراد خواهد شد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين باور درست است که مصرف شيريني جات سبب ابتلاي فرد به ديابت مي شود؟، گفت: خير، مصرف شيريني جات سبب افزايش وزن و چاقي خواهد شد .اين چاقي در افراد مستعد و داراي سابقه ژنتيکي زمينه ابتلا به ديابت را فراهم خواهد آورد.

رضايي در ادامه اشاره كرد: بايد سعي کنيم کالري دريافتي از شيريني را مصرف کنيم يا به اصطلاح بسوزانيم، بنابراين از تجمع مواد قندي در بدن جلوگيري کرده و دچار چاقي نشويم.

وي با اشاره به گرفتن رژيم آني پس از مصرف شيريني گفت: گرفتن رژيم آني يک رفتار معمول است اما افراد بايد دقت کنند که اين رژيم هاي آني تاثيري ندارند و اين که ما يک يا دو روز بعد از يک مهماني کم بخوريم تاثيري در انرژي دريافتي ما ندارد.بهترين راه براي مصرف کالري و انرژي دريافتي از شيريني جات ورزش است؛ به خصوص ورزش هوازي. ورزش هاي هوازي مثل پياده رويِ تند راه اصلي مصرف انرژي است و در کنار آن سعي کنيم مصرف شيريني جات ما به حداقل برسد يعني در حد همان مهماني ها و مراسمات خلاصه شود .

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در ادامه افزود: درعلم تغذيه هر ماده غذايي که بيش از حد مصرف شود مضر است، و ما بايد سعي کنيم به جاي مصرف شيريني ها يا همان قندهاي ساده از قندهاي پيچيده استفاده کنيم؛ منظور از قندهاي ساده همان کيکها و کلوچه ها و شيريني ها است و منظور از قند هاي پيچيده همان شيريني هاي طبيعي مانند خرما و کشمش و عسل است. فرايند هضم اين قندها بيشتر طول مي کشد و ما ديرتر احساس گرسنگي و افت قند خون مي کنيم. البته در مصرف اين قندها هم بايد حد تعادل رعايت شود.

وي با اشاره به عادت كردن افراد به شيريني خوردن افزود: معمولا پس از خوردن شيريني جات در فرد احساس خوشايندي به وجود مي آيد که اين احساس در نتيجه ترشح ماده ايي به نام دوپامين در سطح مغز است. فرد براي تکرار اين حس خوشايند به خوردن شيريني عادت مي کند و اين فرمان توسط سلول هاي مغزي منتشر مي شود، بنابراين افراد مي گويند به خوردن شيريني عادت دارند.

رضايي در پاسخ به اين پرسش كه براي مقابله با اين عادت آيا راهي وجود دارد؟، بيان كرد: بله، اگر ذائقه خود را به خوردن مواد با مزه طبيعي عادت دهيم، ذهن ما نسبت به طعم گس سبزيجات عادت مي کند. اگر سعي کنيم ذائقه کودکان مان را به طعم هاي سبزي و ميوه عادت دهيم اين کار راحت تر است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در پايان اظهاركرد: هر فردي در هر سني ميتواند اين تغيير را در ذائقه خودش به وجود بياورد، بنابراين بايد کم کم به غذاهاي کم شيرين عادت کرد؛ مضاف بر اينکه شيريني جات و قند ها مي توانند در افراد احساس گرسنگي به وجود بياورند بنابراين هم خود اين مواد و هم پرخوري به دنبال مصرف شيريني جات و دريافت کالري هاي مضاعف، باعث چاقي مي شوند.


 بيماري هاي قلبي و عروقي در انتظار زنان سيگاري 

 
يک فوق تخصص آنژيوپلاستي و متخصص قلب و عروق مرکز آموزشي درماني تخصصي و فوق تخصصي آيت الله موسوي زنجان گفت: مصرف روزانه حتي يک نخ سيگار در زنان به مرور زمان احتمال ابتلا به تصلب شرايين (انسداد رگهاي خوني) را در آنان افزايش مي دهد.

دکتر سپيده سخنور در گفت و گو با ايرنا، با اشاره به اينکه مصرف سيگار و حتي مواد مخدر صنعتي از سوي زنان در سال هاي اخير در مقايسه با سال هاي گذشته تفاوت چشمگيري يافته است، افزود: زنان و دختران به دلايل مختلفي نظير مدگرايي و تجمل گرايي و لاغر شدن به استعمال دخانيات اقدام مي کنند که اين علاوه بر زيان بر قسمت هاي مختلف بدن به قلب نيز آسيب جدي وارد مي کند.

وي يادآوري کرد: هر روز بر مصرف کنندگان سيگار در بين زنان افزوده مي شود و اين در حالي است که اين قشر مهم و تاثير گذار جامعه و خانواده از مضرات خطرناک سيگار اطلاع کافي ندارند و اين کار را ادامه مي دهند.

سخنور بيان کرد: به لحاظ آناتومي سايز عروق قلبي ( شکل عروق خون رساننده قلب زنان) در مقايسه با مردان کوچکتر بوده و در نتيجه با مصرف ميزان کمتري از سيگار به طور مشابهي به نسبت مردان دچار تنگي عروق مي شوند که مصرف چهار نخ سيگار در مردان اثرات مشابه با مصرف يک نخ سيگار در زنان دارد. وي تاکيد کرد: بررسي هاي نشان مي دهد مصرف روزانه چهار نخ سيگار در مردان به مرور زمان فرد را در معرض ابتلا به تصلب شرايين (مسدود شدن رگهاي خوني) قرار مي دهد و اين مهم در زنان به ازاي استعمال يک نخ سيگار به صورت مداوم در روز بروز مي کند.

وي بيان کرد: مصرف کنندگان به ويژه زنان در معرض خطر بايد به اين موضوع مهم توجه داشته باشند که مصرف دخانيات از جمله سيگار منجر به حملات قلبي و آسيب جدي به عضله قلب مي شود که حتي اقدامات درماني و عمل هاي جراحي مختلف نيز نمي تواند اين عضو مهم بدن را به حالت اوليه بر گرداند.

اين دانشيار دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان بر لزوم فرهنگ سازي، تغيير زندگي و آگاه سازي اقشار مختلف مردم به خصوص افراد در معرض اين آسيب تاکيد کرد.

سخنور همچنين با بيان اينکه سن شروع ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي در زنان در مقايسه با مردان متفاوت است، ابراز کرد: اين نوع بيماري بيشتر در سنين 60-55 سالگي بعد از سن يائسگي در زنان به دليل کاهش هورمون هاي زنانه که نقش محافظت کننده اي در برابر ابتلا به بيماري دارد، ظهور و بروز مي کند.

وي اظهار کرد: زنان پس از سنين يائسگي به دليل افزايش فشار خون مستعد ابتلا به بيماري قلبي و عروقي هستند و براي اطمينان خاطر بايد تحت نظر پزشک باشند.

سخنور خاطرنشان کرد: متاسفانه بيماري پرفشاري خون به قاتل خاموش لقب گرفته و افراد آگاهي چنداني از بيماري خود ندارند و معمولا به واسطه ساير بيماريها تشخيص داده مي شود.

بيماري هاي قلبي- عروقي يکي از اصلي ترين علل مرگ در سراسر جهان به شمار مي رود.


 شايع ترين محل ايجاد پوسيدگي دنداني شيارهاي سطح جونده دندان است  

 شايع ترين محل ايجاد پوسيدگي دنداني شيارهاي سطح جونده دندان است .به گزارش آفرينش وبه نقل از « وب دا » مدير گروه بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي با بيان اين مطلب گفت: شيارهاي عميق سطح جونده دندان‌هاي آسيا تنها با مسواک زدن تميز نمي شوند و فقط اگر شيارهاي عميق با فيشورسيلنت (شيارپوش ) مسدود شوند، سطح دندان با مسواک زدن راحت تر تميز مي شود.

دکتر جمشيد رباني در ادامه افزود: فيشورسيلنت ماده اي است تقريبا هم رنگ دندان که شيارهاي عميق و سالم سطح جونده با آن پوشانده مي شود و بدين ترتيب شيارها، کم عمق مي شوند.

اين مسئول تصريح کرد: جلوگيري از تجمع مواد غذايي در شيارها و فرورفتگي هاي عميق سطح جونده دندان هاي تازه رويش يافته و متعاقب آن جلوگيري از پوسيدگي سطح جونده دندان از فوايد استفاده از اين ماده است.

دکتررباني درخصوص دندان هايي که مي توان براي آن ها از فيشورسيلنت استفاده کرد، اظهارداشت: معمولا براي اولين دندان دائمي کودک که درسن 6 سالگي رويش مي يابد همان اولين دندان آسياي بزرگ است و دومين دندان آسياي بزرگ که حدود سن 12 سالگي رويش مي يابد با نظر دندانپزشک فيشور سيلنت را مي توان به کار برد.

به گفته وي براي ساير دندان ها نيز با نظر دندانپزشک مي توان عمل فيشورسيلنت (قرار دادن شيارپوش ) را انجام داد. وارنيش فلورايد پوسيدگي دندان را از25 تا 75 درصد کاهش مي دهد وي گفت: وارنيش فلورايد ماده اي نيمه مايع، چسبنده و حاوي فلورايد است که در تماس با سطح دندان به تدريج فلورايد (ماده طبيعي که باعث افزايش مقاومت دندان ها دربرابر پوسيدگي مي شود ) آزاد مي کند.

دکتر جشميد رباني گفت: استفاده از وارنيش فلورايد محدوديت سني ندارد و در کودکاني که داراي ريسک پوسيدگي متوسط يا بالا هستند بانظر پزشک مي توان با تعداد دفعات بيشتر استفاده کرد.

اين مسئول با اشاره به اينکه به صورت معمول وارنيش فلورايد تراپي حداقل هر شش ماه يک بار براي کودکان توصيه مي شود، تصريح کرد: به دليل کاربرد ايمن، بي خطر و بدون عوارض وارنيش فلورايد مي توان آن را در کودکان زير 3 سال نيز استفاده کرد .


 خبرپزشكي 

 "بد نشستن"؛ شايع‌ترين علت گردن درد

يک عضو هيات علمي گروه ارتوپدي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: گردن درد در کودکان و نوزادان به صورت کجي گردن و در بزرگسالان به صورت اسپاسم عضلاني مشاهده مي‌شود.

مسعود رفيعايي در گفت‌وگو با (ايسنا) با بيان اينکه شايع‌ترين علت درد گردن بد نشستن است، اظهار کرد: گردن درد در افرادي که زياد مطالعه مي‌کنند يا در طول روز بيشتر با کامپيوتر کار مي‌کنند به دليل شيوه نشستن بيشتر مشاهده مي‌شود. وي با بيان اينکه عوامل متعددي در بروز درد در ناحيه گردن تاثير دارد، افزود: وضعيت نامناسب سر و شانه‌ها، تغيير شکل مهره‌ها، آرتروز، ديسک و بيماري‌هاي ناشي از اسپاسم عضلاني و کشيدگي‌هاي ليگاماني از جمله علل ابتلا به گردن درد است.

اين متخصص ارتوپدي با اشاره به اينکه مهم‌ترين علل وجود درد در ناحيه گردن سه بيماري آرتروز، فتق ديسک و اسپاسم عضلاني است، خاطر نشان کرد: در صورت وجود درد در ناحيه گردن بيمار بايد در مراحل اوليه بروز درد به پزشک متخصص مراجعه کند، زيرا درمان در مراحل اوليه موثرتر است.

رفيعايي با بيان اينکه نخستين راهکار براي درمان درد گردن اصلاح حالت نشستن است، گفت: انجام ورزش‌هاي مربوط به حرکات شانه، سر، گردن و عضلات عمقي گردن نيز به کاهش درد گردن کمک مي‌کند. معمولا درمان گردن درد بستگي به شدت درد، علت آن و ناحيه درد دارد و در صورتي که شدت آن زياد باشد انجام جراحي توصيه مي‌شود.

اين عضو هيات علمي گروه ارتوپدي علوم پزشکي اصفهان با اشاره به اينکه فيزيوتراپي در کاهش درد گردن موثر است، گفت: علاوه بر فيزيوتراپي بهتر است بيمارحرکات فعال و مداوم ورزشي مربوط به گردن درد را انجام دهد.

رفيعايي با بيان اينکه معمولا بيماري‌هاي مربوط به ديسک علائم خود را دارند و با راديوگرافي مشخص مي‌شوند، تصريح کرد: پزشکان متخصص ارتوپدي معمولا از طريق مشاهده ظاهر و لمس گردن علت بيماري را تشخيص مي‌دهند.

وي به گردن درد در کودکان اشاره کرد و گفت: قرينگي بين دو طرف گردن يا کج بودن گردن کودک از جمله علائمي است که مشخص کننده گردن درد در کودکان است و مهم‌ترين نشانه آن سفتي عضلات در قسمت پشتي گردن است.

اين متخصص ارتوپدي با تاکيد بر اينکه والدين در صورت مشکوک شدن به گردن درد کودک به متخصص اورتوپدي مراجعه کنند، ادامه داد: گردن درد در کودکان و نوزادان به صورت کجي گردن و در بزرگسالان به صورت اسپاسم عضلاني مشاهده مي‌شود.


 خبرهاازعالم علم 

 نوجوانان اينترنتي دچار فشارخون مي شوند

مطالعات جديد پژوهشگران نشان مي دهد اعتياد به استفاده از اينترنت و صرف مدت زماني طولاني از روز در شبکه هاي مجازي توسط نوجوانان مي تواند خطر افزايش فشار خون در اين گروه سني را بالا برد. به گزارش مهر، پژوهشگران بيمارستان هنري فورد آمريکا در مطالعات اخير خود دريافتند نوجواناني که به طور متوسط در هفته مدت 14 ساعت از زمان خود را صرف اينترنت مي کنند داراي فشار خون بيشتري نسبت به ساير همسالان خود هستند.

در اين مطالعات، پژوهشگران به بررسي و ثبت شرايط جسماني 134 نوجوان پرداختند که به صورت ميانگين 25 ساعت از زمان خود در طول هفته را در اينترنت سپري مي کردند. در اين پژوهش ها مشخص شد که 26 نفر از اين افراد داراي فشار خون بالا هستند.

«آندريا کاسيدي بوشراو» سرپرست اين تيم پژوهشي مي گويد: «اينترنت امروزه در زندگي ما نقشي بسيار مهم ايفا مي کند ولي بايد به اين موضوع توجه کرد که صرف زمان بيش از حد در شبکه جهاني منطقي نبوده و ما نبايد به استفاده از اينترنت معتاد شويم. بهتر است که مسئولان بهداشت و بهياران مدارس نسبت به بررسي سطح سلامت نوجوانان توجه داشته و مدت زمان استفاده از اينترنت توسط اين گروه سني را بررسي کرده و تحت کنترل قرار دهند زيرا اين موضوع مي تواند تاثيري مستقيم بر فشار خون آنها داشته باشد.»

پژوهشگران در اين رابطه اعلام کردند که جهت مواجهه با اين پديده بهتر است در هنگام استفاده از اينترنت در کامپيوترها و تلفن هاي همراه، وقفه هائي ايجاد شده و کاربران در اين فواصل به انجام حرکات جسمي بپردازند. داشتن يک سبک زندگي مناسب که در آن ورزش و تحرکات بدني به اندازه کافي وجود داشته باشد نيز در اين ميان مهم است.

کارشناسان به والدين توصيه مي کنند که ميزان استاندارد زماني که نوجوانان اجازه استفاده از کامپيوتر و اينترنت را دارند به مدت زمان دو ساعت در روز و 5 روز در هفته است و در صورت رعايت اين استاندارد زماني مي توان از تاثيرات جسمي نامطلوب استفاده بيش از حد از اينترنت پيشگيري کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته