جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5114

ارائه بسته جديد تحرك اقتصادي؛
رئيس جمهوري تغيير در سياست‌هاي اقتصادي را پذيرفت


مذاکرات جديد ايران با فولکس واگن و فيات


نهادهاي مالي


تريبون


 ارائه بسته جديد تحرك اقتصادي؛
 رئيس جمهوري تغيير در سياست‌هاي اقتصادي را پذيرفت 

 
رئيس جمهور، ايجاد تغييراتي در سياست‌هاي اقتصادي دولت براي نيمه دوم امسال را پذيرفت.به گزارش مهر، قرار است حسن روحاني رئيس جمهور از بسته جديد تحرک اقتصادي رونمايي کند؛ بسته‌اي که تيم اقتصادي دولت با سروصداي زيادي سرانجام آن را نهايي کرده است.حال اين پرسش مطرح است که محتويات بسته اقتصادي چيست؟ آيا اين بسته به معناي تداوم سياست‌هاي گذشته اقتصادي دولت با محوريت تورم به جاي رکود خواهد بود و يا اين بار رسيدگي به رکود و پيش بيني نسخه براي خروج از اين وضعيت جاي تورم را در شش ماهه آينده مي‌گيرد و يا سياستي ترکيبي از اين دو خواهد بود؟

البته موضوع اولويت رکود يا تورم در شرايط فعلي اقتصاد ايران در چند وقت اخير در اکثر جلساتي که دولتمردان اقتصادي با يکديگر داشته اند، مورد بحث، مناقشه و بررسي قرار گرفته و تا هفته قبل هم اين موضوع ادامه پيدا کرد اما در نهايت پس از انتشار نامه مشترک 4 وزير اقتصاد، صنعت، کار و دفاع به رئيس جمهور براي اصلاح در سياست‌هاي اقتصادي دولت با محوريت بورس، اعلام شد که تيم اقتصادي دولت در بسته جديد خروج از رکود به تفاهم نهايي رسيده و بالاخره بسته جديدي تدوين شده است.حال در تازه‌ترين اظهارنظر، رئيس جمهور با بيان اينکه ممکن است رکود به طور مقطعي به عرصه اقتصاد بازگردد اما نکته مهم اين است که بناي ما بر اين است که مسير ما مسير رشد باشد، گفته است: تغييراتي در سياست‌هاي اقتصادي براي تحرک در رونق اقتصادي در پيش است و جزئيات بسته جديد اقتصادي را با مردم در ميان خواهم گذاشت.

حسن روحاني با بيان اينکه با اجراي اين سياست‌ها شاهد تحرک مثبتي خواهيم بود تا بتوانيم رشد اقتصادي مثبت را ادامه دهيم، تصريح کرده است: در چند هفته گذشته جلسات مستمري براي نهايي کردن اين بسته داشتيم و ابعاد مختلف اين بحث را بررسي کرديم.

پيش از اين هم علي طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي به تلويزيون رفته و اين خبر را اعلام کرده بود که در اين هفته قرار است رئيس جمهور جزئيات و محورهاي بسته جديد اقتصادي دولت را اعلام کند. وي عنوان کرده است که تصميمات متعددي در بسته جديد مقابله با رکود اتخاذ شده و اين تصميمات با توافق تيم اقتصادي دولت بوده است.

در عين حال، وي در اين زمينه با تاکيد بر اينکه کنترل تورم را شرط لازم براي دستيابي به رشد اقتصادي مي دانيم، افزود: در شرايط فعلي مجموعه سياست‌ها بايد بر رشد و رونق اقتصادي متمرکز شود. در حال حاضر مشکل بنگاه هاي اقتصادي کمبود تقاضاست اما اين مشکل در سال گذشته کمبود سرمايه در گردش بوده، بنابراين مشکلي که بنگاه هاي توليدي با آن مواجهند توليد نيست بلکه بحث فروش است.

وزير اقتصاد مي گويد که سياست‌هاي پولي و مالي دولت به گونه اي تنظيم مي شود که تقاضاي لازم را براي توليدات بنگاه هاي اقتصادي کشور فراهم کنند و در آينده قادر خواهيم بود به رشد مناسب برسيم و بازار سرمايه هم هماهنگ با بخش واقعي اقتصاد رشد را تجربه خواهد کرد.

از سوي ديگر مطرح مي‌شود که اين بسته داراي برنامه هاي عملياتي براي تحرک اقتصادي و مقابله با رکود طراحي شده است.

به نظر مي رسد اهميت اين بسته براي دولت بسيار زياد است، کما اينکه علي طيب نيا گفته است که رئيس جمهور دوبار از نيويورک بسته را پيگيري کرده و پس از برگشت از سفر دوبار از صبح تا ظهر در جلساتي درباره بسته صحبت شده است.

حال فارغ از اينکه رشد اقتصادي تحت تاثير چه عواملي کاهش يافته و چگونه رکود مسير خود را تغيير داد و به چه نحوي تقاضا براي توليدات بنگاه هاي اقتصادي افت کرد، به تفاهم رسيدن دولتمردان براي تدوين يک بسته جامع براي مقابله با تشديد رکود و مورد تائيد آنهاست؛ بسته‌اي که قرار است نجات بخش اقتصادي کشور و بنگاه هاي اقتصادي باشد.

در بسته جديد وظايف دستگاه‌هاي اقتصادي براي مقابله با تشديد رکود نه تنها مشخص شده بلکه قرار است دستاوردهاي تورمي دولت نيز حفظ شود.

به نظر مي رسد بسته جديد موضوعات از جمله کاهش درآمدهاي نفتي دولت، تحرک بخشي به بنگاه هاي اقتصادي، تامين مالي بخش توليد با همکاري نظام بانکي کشور و در نهايت تامين نقدينگي را مدنظر قرار داده است.


 مذاکرات جديد ايران با فولکس واگن و فيات 

 
وزير صنعت گفت: شرکت‌هاي ژاپني اگر علاقه مند به همکاري دراز مدت با ايران هستند، بايد روي سرمايه‌گذاري به صورت جدي فکر کنند، زيرا همکاري مشترک و دراز مدت مدنظر ماست.به گزارش مهر، ‌محمدرضا نعمت زاده در ديدار با وزير خارجه ژاپن و هيات همراه گفت: ما همچنين علاقه مند به همکاري با ژاپن در زمينه مهندسي، ‌ دانش فني و توليد هستيم.

وي با بيان اينکه در زمينه خودرو با شرکاي سابق از فرانسه و همچنين شرکت فولکس واگن آلمان و فيات ايتاليا در حال مذاکره هستيم، گفت: علاقه منديم شرکت‌هاي خودروساز ژاپني نيز در اين زمينه با ايران همکاري اساسي داشته باشند.نعمت زاده افزود: تجربه نشان داده که شرکت‌هاي ژاپني بيشتر دنبال فروش ماشين يا تامين قطعات خودرو از خود ژاپن بوده اند که اين مغاير سياست‌هاي جديد ماست.وزير صنعت گفت: به شرکت‌هاي ژاپني توصيه مي کنم که حداقل يک يا دو شرکت خودرو ساز ژاپني به صورت فعال در زمينه ساخت عمده قطعات در ايران و براي تعداد بالا مثلا بالاي 70 هزار خودرو در سال با ايران مشارکت کنند.

وي افزود: بنابراين اميدواريم در غالب سياست صنعتي ايران بتوانيم فعالانه شرکت کنيد و نگران تحريم‌ها نيز نباشيد که از لحاظ ما و ژاپن اين تحريم‌ها تمام شده است و توافق نهايي در يکي دو ماه آينده حاصل مي شود.

وزير صنعت همچنين از آمادگي ايران براي مشارکت با شرکت‌هاي ژاپني در زمينه توليد لوازم خانگي خبر داد و افزود: ما هم اکنون در زمينه ساخت تجهيزات پيشرفته پزشکي در حال مذاکره با شرکت‌هاي فيليپس و زيمنيس هستيم و مايليم شرکت‌هاي ژاپني در اين زمينه ورود کنند و اگر مي خواهيد حضور داشته باشيد بايد زودتر تصميم بگيريد.


 نهادهاي مالي 

 رشد 37درصدي تعداد تراکنش هاي پايانه هاي فروش بانک صادرات

مجموع تعداد تراکنش‌هاي بانکي دستگاه‌هاي پايانه فروش متصل به حسابهاي بانک صادرات ايران در شهريورماه سالجاري نسبت به مقطع زماني مشابه در سال قبل 37 درصد رشد را نشان مي‌دهد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي افزايش سطح دسترسي مردم به ابزارهاي نوين بانکي و کاهش هزينه‌ها، ترافيک و آلودگي هوا، توسعه اين ابزارها را در اولويت قرارداده است. آمارهاي عملکردي حاکي از آن است که تعداد تراکنش هاي پايانه هاي فروش متصل به حسابهاي اين بانک در شهريورماه 37 درصد رشد نسبت به مقطع زماني مشابه در سال93 را نشان مي دهند.

بازبيني آثار ارسالي به جشنواره فيلم هاي 180 ثانيه اي بانک پاسارگاد

بازبيني آثار ارسال شده به جشنواره فيلم‌هاي 180 ثانيه‌اي بانک‌پاسارگاد، همچنان ادامه دارد و داوران در حال بررسي اين آثار هستند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پاسارگاد، خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مديرروابط‌عمومي بانک با اعلام اين خبر گفت: از ابتداي ماه جاري، بازبيني و بررسي دقيق آثار ارسالي به اين جشنواره آغاز شد و همچنان در حال پيگيري است. اين آثار در حضور هنرمندان بنام و اساتيد مطرح در اين حوزه همچون کمال تبريزي، روح‌الله حجازي، دکتر بلخاري و ... اکران و آثار برگزيده براي راه‌يابي به مرحله نهايي، گزينش مي‌شوند.

مگا کارت پارسيان به بازار آمد

شرکت تجارت الکترونيک پارسيان (پککو) از جديدترين محصول کارتي بانک پارسيان تحت عنوان مگاکارت پارسيانرونمايي کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، مهندس عبدالعظيم قنبريان مديرعامل شرکت تجارت الکترونيک پارسيان ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت : پککو به عنوان يکي از بزرگترين شرکت هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونيک در کشور همواره سعي نموده تا با بهره گيري از دانش روز ، توان نيروهاي متخصص و بکارگيري نرم افزارهاي پيشرفته و با توجه به نياز مشتريان محصولات جديدخود را به بازار عرضه نمايد . در همين راستا و به منظور رفاه حال هموطنان عزيز ، شرکت پککو مگا کارت پارسيان را به عنوان محصولي جديد با طراحي زيبا و مزاياي ويژه عرضه نموده است.

بروزرساني نسخه IOS موبايل بانک اقتصادنوين

به منظور تسهيل ارايه خدمات بانکي نوين از طريق خدمت موبايل بانک، بانک اقتصادنوين نسخه جديد اين خدمت را متناسب با نرم‌افزار IOS 9 معرفي کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، با معرفي اين نسخه جديد خدمات موبايل بانک همراه در تمام گوشي‌هاي تلفن همراه منطبق با نرم‌افزار IOS قابل دريافت خواهد بود.

ديدار مديرعامل بانک مسکن با وزير امور شهرسازي افغانستان

وزير امور شهرسازي افغانستان به منظور حل مشکل مسکن در افغانستان با استفاده از تجربيات بانک مسکن در بخش تأمين مالي مسکن با توجه به قدمت 76ساله بانک، با مديرعامل و اعضاي هيات مديره اين بانک ديدار و از بانک مسکن درخواست همياري کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، دکتر محمدهاشم بت شکن مديرعامل بانک مسکن در اين ديدار گفت:آماده هرنوع همکاري درزمينه آموزش و انتقال تجربه به کشور افغانستان هستيم تا اين کشورنيز به توسعه لازم در بخش مسکن و ساختمان برسد.وي در ادامه با ارايه تاريخچه اي از فعاليت و خدمات بانک مسکن با اشاره به فعاليت 76 ساله اين بانک در حوزه مسکن و ساختمان گفت: بعد از انقلاب اسلامي 21ميليون واحد مسکوني درکشور ساخته شده است که تأمين مالي يک سوم اين واحدها توسط بانک مسکن انجام شده است.بت شکن افزود: بانک مسکن در حال حاضر از حيث مانده تسهيلات بزرگترين بانک کشور است.

بازديد مديرعامل بانک کشاورزي از استان مازندران

رئيس هيات مديره و مديرعامل بانک کشاورزي، بيستم مهر ماه سال جاري همزمان با سفر رئيس جمهور و کاروان دولت به استان مازندران، از مديريت و شعب بانک کشاورزي در اين استان بازديد کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي مديريت شعب بانک کشاورزي استان مازندران، دکتر مرتضي شهيدزاده در اين سفر يک روزه از شعبه ممتاز شهرستان آمل و شعب اصلي محمودآباد، فريدونکنار و همچنين مديريت استان بازديد و با همکاران از نزديك گفت و گو كرد. وي در جمع كاركنان اين مديريت اظهار داشت: افزايش سهم از بازار، ضريب خوداتکايي مالي و وصول مطالبات از طريق مذاکره، تشويق و توضيح براي مشتريان از جمله راهکارهاي موفقيت اين استان است.

تقدير وزير صنعت از حمايت‌هاي بانک ملي

در جريان بازديد رئيس جمهور از استان مازندران، مهندس نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت به همراه دکتر همتي مدير عامل بانک ملي ايران و نمايندگان قائم‌شهر در مجلس شوراي اسلامي از شرکت نساجي مازندران بازديد کردند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،در جريان اين بازديد وزير صنعت، معدن و تجارت در جريان توليد و پيشرفت کار نساجي مازندران قرار گرفت و مقرر شد نسبت به توسعه فعاليت‌هاي آن اقدام شود.مهندس نعمت‌زاده در اين بازديد از حمايت‌هاي بانک ملي ايران جهت حل مشکلات کارگري اين مجموعه که منجر به حيات مجدد اين صنعت شد قدرداني کرد.


 تريبون 

 رئيس اتاق تهران:

نامه وزرا به رئيس جمهور، اتفاقي کم‌نظير بود

رئيس اتاق تهران، نامه 4 وزير به رئيس جمهور را از نظر شکلي، اتفاقي کم‌نظير دانست و هشدار داد: اگر اثرات نرخ تورم در نرخ ارز را نبينيم، جهشي دوباره در نرخ ارز اتفاق خواهد افتاد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اتاق تهران ، مسعود خوانساري در هفتمين جلسه هيات نمايندگان دور هشتم اتاق تهران گفت: نامه 4 وزير به رئيس جمهور به نگراني آنها از بازار سرمايه و افت شاخص‌ها به‌ويژه در بازار پتروشيمي اختصاص داشت که از دو بعد شکلي و محتوايي قابل بررسي است. وي، نامه وزراي اقتصادي به رئيس جمهور را از نظر شکلي، اتفاقي کم نظير عنوان کرد و اظهارداشت: از نظر محتوايي صرفاً به رکود در بازار سرمايه و پتروشيمي ها اشاره شد اما بايد پرسيد آيا مشکل رکود فقط در بازار سرمايه و پتروشيمي هاست؟ آيا صنايع خودروسازي، صنايع سيمان و بنگاه هاي کوچک و متوسط که به علت نبود سرمايه در گردش و کمبود تقاضا يکي پس از ديگري تعطيل مي شوند داراي مشکل رکود نيستند؟ آيا طلب چند ده هزار ميلياردي پيمانکاران مشکل اساسي در اقتصاد نيست؟ آيا اينکه در شش ماهه اول امسال 7 هزار ميليارد تومان بودجه عمراني تخصيص يافته که 30 درصد بودجه مصوب عمراني است، از مشکلات اصلي اقتصاد نيست در حالي که در اين مدت 20 هزار ميليارد تومان يارانه نقدي پرداخت شده که اگر به اقتصاد تزريق مي شد، ده‌ها مشکل را حل مي کرد. خوانساري گفت: انتظار ما از وزير اقتصاد اين است هنگامي که راهکارهاي خروج از رکود را ارائه مي داد، کل مشکلات را يادآوري مي کرد. رئيس اتاق تهران اظهارداشت: ضمن تقدير از دولت به علت ثبات در روابط خارجي، انضباط مالي و کاهش تورم در دو سال اخير و با فهم کاهش درآمد نفتي به يک چهارم سال 90، فکر مي کنيم اگر دولت به بخش خصوصي باور بيشتري داشته باشد و در تصميم گيري ها بخش خصوصي را بيشتر دخالت دهد، مي توانيم با کمک هم بسياري از مشکلات را حل کنيم.

افت 18 توماني نرخ دلار و 8 هزار توماني سکه

همزمان با تصويب برجام در مجلس شوراي اسلامي صرافان بازار ارز و سکه نرخ هر دلار آمريکا را در روز سه شنبه با 18 تومان افت نسبت به روز دوشنبه سه هزار و 475 تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد را با 8 هزار تومان کاهش 939 هزار تومان تعيين کردند. به گزارش ايرنا، هر يورو در بازار آزاد با سه تومان رشد قيمت سه هزار و 970 تومان و هر پوند نيز با 20 تومان افت نسبت به روز گذشته 5 هزار و 330 تومان قيمت خورد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد و قديم به ترتيب با 8 و 7 هزار تومان کاهش 939 و 938 هزار تومان تعيين قيمت شد. نرخ هر نيم سکه بهار آزادي با 3 هزار تومان افت 472 هزار تومان و هر ربع سکه نيز با يک هزار تومان کاهش 257 هزار تومان فروخته شد. هر سکه يک گرمي بدون تغيير قيمت 171 هزار تومان و هرگرم طلاي 18 عيار نيز با 800 تومان افت 96 هزا رو 200 تومان خريد و فروش شد. هر اونس طلا در معاملات امروز با 9 دلار افت 1157 دلار قيمت گذاري شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته