جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5114

معاون امور زنان رياست جمهوري :
راه اندازي کلينيک هاي سلامت خانواده در 9 استان

قاليباف با تاکيد بر اجراي ماده 15:
ساماندهي كارتن خواب‌ها و معتادان در بافت تاريخي تهران

سازمان تامين اجتماعي؛
اجراي طرح پرداخت متمرکز حقوق مستمري‌بگيران از آبان

سازمان وظيفه عمومي اعلام كرد؛
تمديد مهلت پرداخت جريمه مشمولان غايب


خبرها و سخن‌ها


آداب و رسوم ملل


خبر


ضرب المثل ها


  معاون امور زنان رياست جمهوري :
 راه اندازي کلينيک هاي سلامت خانواده در 9 استان 

 معاون امور زنان رياست جمهوري گفت: کلينيک هاي سلامت خانواده به منظور ارتقاي سلامت زنان در 9 استان کشور راه اندازي مي شود.به گزارش ايرنا، شهيندخت مولاوردي روز گذشته در حاشيه نشست مشترک معاونت امور زنان رياست جمهوري و وزارت بهداشت به خبرنگاران گفت: مقدمات راه اندازي اين کلينيک ها در کشور در حال انجام است و اين مراکز درماني به موضوع سلامت جنسي مي پردازند؛ زيرا بخش عمده اي از طلاق ها مربوط به مسايل جنسي است و اين کلينيک ها براي ارتقاي سلامت زنان فعاليت خواهند داشت.

مولاوردي به موضوع زنان باردار در مناطق محروم اشاره کرد و افزود: همچنين براي ارتقاي سلامت زنان باردار در مناطق محروم مکمل هاي غذايي، بهداشتي و دارويي براي اين افراد در نظر گرفته شده است.

مولاوردي به وجود 200هزار زن با سوء تغذيه در کشور اشاره و تاکيد کرد: براي رفع اين مشکل به سراغ دستگاه‌هاي متولي اين امر مي رويم اما هنوز با وزارت بهداشت صحبت هايي انجام نشده است.

زنان ، يک سوم کارتن خواب هاي تهران

وي همچنين به وجود 15 هزار کارتن خواب در تهران اشاره کرد و افزود: بر اساس آمارهاي غير رسمي يک سوم، معادل پنج هزار کارتن خواب را زنان تشکيل مي دهند که مي توان در اين کلينيک ها نيز خدماتي به آنان ارايه کرد.

وي با بيان اينکه 10 درصد معتادان و 12 درصد بيماران مبتل به اچ . آي .وي / ايدز را زنان تشکيل مي دهند، ادامه داد: از آن جا که 62 درصد معتادان، متاهل هستند، اين موضوع مي تواند در امنيت و سلامت کودکان و زنان موثر باشد و انواع خشونت ها را به دنبال داشته باشد.

معاون امور زنان رياست جمهوري گفت: تمام آسيب هاي اجتماعي متوليان خاص خودشان را دارند و ماموريت ما اين است که مسايل و معضلات و وضعيت را شناسايي کنيم و پس از آن هماهنگي و هم افزايي لازم را انجام دهيم.

برخي دستگاه هاي اجرايي براي مادران مشکل ايجاد مي کنند

مولاوردي در خصوص وضعيت اشتغال مادران، پس از زايمان، اظهار کرد: برخي دستگاه هاي اجرايي تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي مشکلاتي براي مادران آنهم پس از زايمان آنان ايجاد مي کنند که اين موضوع نيز در حال پيگيري است.

معاون رييس جمهوري گفت: راي هيات عمومي ديوان عدالت اداري براي اشتغال زنان و جلوگيري از مشکل آنان پس از زايمان به همه دستگاه ها ابلاغ شده است و دستگاه هاي اجرايي مجاز هستند از سرجمع اعتبارات خودشان، حقوق مادران را پرداخت کنند اما تامين اجتماعي همچنان بر تامين بار مالي اين موضوع تاکيد دارد.


 قاليباف با تاکيد بر اجراي ماده 15:
 ساماندهي كارتن خواب‌ها و معتادان در بافت تاريخي تهران 

 
شهردار تهران بر اجراي ماده 15 در راستاي ساماندهي کارتن خوابها و معتادان تاکيد کرد.به گزارش (ايسنا)، محمدباقر قاليباف پس از پايان جلسه شوراي شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص جزئيات طرح انضباط شهري توضيحاتي را ارائه کرد و گفت: امروز يکي از چالش‌هاي مهم ما در مرکز تاريخي شهر تهران است که در جلسه امروز شوراي شهر فرصت شد مسئله را بيان کنم و به ابعاد مختلف آن بپردازم؛ چرا که معتقديم شناخت دقيق مسئله موجب حل بهتر آن مي‌شود.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا مي‌توان به بهبود وضعيت محله هرندي اميدوار بود، گفت: حتما امکان بهبود محله هرندي وجود دارد و مشکلات رفع مي‌شود اما بپذيريد که موضوع مسئله هرندي حداقل براي شش الي هفت دهه گذشته است و يک زخم کهنه است و بايد در سايه توجه و همکاري بين دستگاه‌ها اين موضوع حل شود.

وي با اشاره به اينکه اجراي طرح انضباط شهري جريان زندگي در منطقه 12 را به حالت عادي برمي‌گرداند گفت: البته براي بهبود وضعيت زندگي زمان دقيقي را نمي‌توان اعلام کرد اما در طول زمان شاهد بهبود وضعيت اين منطقه خواهيم بود.

قاليباف در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر جمع آوري معتادان پرخطر افزود: خواهش مي‌کنم از کلمه جمع آوري استفاده نکنيد چرا که اين افراد نيز انسان هستند اما مشکلات خاص خود را دارند.

شهردار تهران با بيان اينکه شهرداري تهران به اجراي ماده 15 تاکيد دارد، گفت: بخش زيادي از کارتن خوابهاي شهرمان شامل ماده 15 مي‌شوند چرا که افرادي بي آزار هستند و حتي بخشي از آنها کارگرهايي هستند که براي پيدا کردن شغل به تهران آمده اما جايي ندارند و اگر به آنها توجه نکنيم آنها نيز معتاد مي‌شوند.

وي با بيان اينکه بايد با نگاه جذب معتادان وارد پروسه درمان آن‌ها شويم ادامه داد: بايد با حضور مسئولان اين وضعيت لجام گسيخته را سامان دهيم.وي درباره آخرين وضعيت ايجاد مراکز ترک اعتياد نيز تصريح کرد: شهرداري تهران داوطلبانه اين کار را انجام داده اما تاکيد داريم که محل‌هايي را که ما ايجاد مي‌کنيم به ماده 15 تعلق گيرد و تنها دو اردوگاه در منطقه اسلامشهر و رباط کريم متعلق به ماده 16 هستند.

وي با بيان اينکه براي زنان کارتن خواب نيز تمهيدات ويژه‌اي انديشيده شده است افزود: در نظر داريم از طريق ماده 15 نسبت به درمان زنان کارتن خواب اقدام کنيم. وي با بيان اينکه بايد همه دستگاه‌ها در اجراي اين طرح حاضر شوند گفت: با اين حال اگر نيايند نيز ما کار خود را انجام مي‌دهيم چرا که هرگز قبول نمي‌کنيم که چون وظيفه قانوني شهرداري نيست و بقيه پاي کار نمي‌آيند ما نيز به وظايف انساني خود عمل نکنيم.


 سازمان تامين اجتماعي؛
 اجراي طرح پرداخت متمرکز حقوق مستمري‌بگيران از آبان 

 
مشاور مديرعامل و مديرکل روابط عمومي سازمان تامين اجتماعي گفت: از آبان ماه سال جاري طرح پرداخت متمرکز حقوق مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي اجرايي مي‌شود و مراحل مختلف اين طرح به طور دقيق اطلاع رساني خواهد شد.

به گزارش ايسنا، اميرعباس تقي پور اظهار کرد: با اجراي نهايي اين طرح، حقوق تمامي مستمري بگيران به صورت متمرکز پرداخت مي شود.وي تصريح کرد: مراحل مختلف طرح پرداخت متمرکز مستمري بازنشستگان و مستمري بگيران از طريق سايت سازمان تأمين اجتماعي به نشاني www.tamin.ir رسانه ملي، ساير رسانه هاي گروهي، شعب تأمين اجتماعي و کانون هاي بازنشستگان در سراسر کشور اطلاع رساني دقيق خواهد شد. وي با اشاره به اينکه نظام پرداخت متمرکز حقوق مستمري بگيران تامين اجتماعي مرحله به مرحله اطلاع رساني خواهد شد، افزود: يکپارچگي در پرداخت‌ها و برقراري عدالت در پرداخت حقوق مستمري بگيران بر اساس اولويت الفبايي و شناسايي همپوشاني‌هاي حقوق و مزاياي مستمري بگيران از مهمترين دلايل اجراي اين طرح است.

مديرکل روابط عمومي سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه با اجراي اين طرح، روند پرداخت مستقل فعلي اصلاح خواهد شد، گفت: با تغيير در زمان پرداخت، حقوق و مزاياي مستمري بگيران در دوره زماني کوتاهتر و بصورت متمرکز پرداخت خواهد شد.


 سازمان وظيفه عمومي اعلام كرد؛
 تمديد مهلت پرداخت جريمه مشمولان غايب 

 به گزارش آفرينش از پايگاه خبري پليس، سردار سيدحميد صدرالسادات گفت: با توجه به درخواست تعداد قابل توجهي از متقاضيان براي تمديد مهلت پرداخت جريمه و بهره مندي از تسهيلات، فرصت واريز وجه جريمه از 20 مهر ماه به مدت 2 ماه ديگر تمديد شد.

وي با اعلام اين خبر گفت: طرح جريمه مشمولان غايب با پيش ثبت‌نام مشمولان غايب داراي بيش از 8 سال غيبت از 15 اسفند ماه سال گذشته آغاز شد که در اين طرح بيش از 288 هزار متقاضي، درخواست خود را ثبت کردند.وي تأکيد کرد : براساس بند (ط) تبصره 16ماده واحده قانون بودجه سال 93، مشمولان غايب متأهل از 5 درصد و داراي فرزند به ازاي هر فرزند از 5 درصد تخفيف کل مبلغ جريمه برخوردار مي‌شوند.رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا در ادامه افزود: در نحوه پرداخت مبلغ طرح جريمه مشمولان غايب هيچ گونه تقسيطي توسط مراجع تصميم گيرنده پيش بيني نشده است.


 خبرها و سخن‌ها 

 نصب جي پي اس در اتوبوس ها

رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کشور گفت: موقعيت ياب جغرافيايي يا (جي پي اس) روي اتوبوس‌ها، کاميون هاي حمل سوخت و کاميون هاي باري نصب
مي شود.

به گزارش برنا، داوود کشاورزيان در حاشيه گردهمايي فرماندهان پليس راه کشور با بيان اينکه در گام نخست طرح جي پي اس بر روي اتوبوس ها نصب مي شود، افزود: کاميون هاي حمل سوخت و کاميون هاي باري در گام دوم به اين سامانه هوشمند مجهز خواهد شد.

وي گفت: تامين مالي اين طرح به عهده مالکان است و از محل تسهيلات بودجه نيز کمک مس شود.

کشاورزيان با بيان اينکه با استفاده از بتن هاي پيش ساخته طرح ساخت پاسگاه هاي پليس راه اجرايي شده است، افزود: به زودي سه پاسگاه نمونه پليس راه افتتاح خواهد شد.

وي گفت : در اين طرح بيش از يکصد پاسگاه پليس راه ساخته مي شود.

رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي همچنين به آمار تلفات جاده اي اشاره کرد و گفت: در ايران حدود 16 هزار و 800 نفر سالانه در جاده ها جان خود را از دست مي دهند که نسبت به متوسط جهاني بالاست.

کشاورزيان افزود: بايد 20 درصد از آمار تلفات کاهش يابد تا به نرم جهاني دست يابيم.

وي همچنين به تجهيز راه هاي شرياني کشور به دوربين هاي کنترل سرعت اشاره کرد و گفت:

400 دوربين در جاده هاي کشور نصب و طرح نصب هزار و 800 دوربين ديگر آغاز شده است که تا دو سال آينده به پايان مي رسد.

کمبود تجهيرات درماني، علت اصلي فوت هاي ناشي از حوادث سوختگي

نايب رئيس شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه يک ماه پيش بود که دچار حادثه حريق در منزل مسکوني ام شدم، گفت: از شهردار تهران مي خواهم هرچه سريعتر مرکز اورژانس سوانح و سوختگي شهر تهران را راه اندازي کند.

به گزارش مهر، مرتضي طلايي در تذکر پيش از دستور يکصد و نود و چهارمين جلسه شوراي شهر با تقدير و تشکر از زحمات شبانه روزي کادر پزشکي بيمارستان شهيد چمران تهران، تصريح کرد: بيشتر افرادي که دچار حوادث آتش سوزي مي شوند، از قشر کم در آمد و ضعيف جامعه هستند، از همين رو مي خواهم درک بيشتر و بهتري نسبت به حوادث غيرمترقبه تهران داشته باشيم.

وي با اشاره به اينکه افرادي که دچار حوادث سوختگي مي شوند با هزينه هاي سرسام آور درمان مواجه هستند، خاطر نشان کرد: عموم بيماري هاي خاص مورد حمايت خيريه ها و مراکز درماني هستند، اما تهران در بعد درمان حوادث سوانح و سوختگي دچار فقر مراکز درماني است.

اين عضو شورا با انتقاد از اينکه سهم قابل توجهي از آمار فوت شدگان حوادث سوانح و سوختگي ناشي از کمبودهاي بخش درمان است، تصريح کرد: اميدوارم با کمک شهرداري بتوانيم در مسير تحقق مرکز اورژانس سوانح سوختگي اقدامات عملي انجام شود.

طلايي همچنين از خيران تهران خواست با عضويت در انجمن هاي حامي حوادث سوختگي، در زمينه ساخت مراکز درماني نيز اقدامات اساسي صورت گيرد چراکه اهميت ساخت اين مراکز درماني کمتر از احداث مسجد و حسنيه نيست.

معاون حج عمره و عتبات:

65 نفر همچنان مفقود هستند

معاون حج عمره و عتبات سازمان حج و زيارت گفت: ديروز همه حجاج ايراني حاضر در مکه از اين شهر خارج شدند و هم اکنون زائري در مکه مکرمه نداريم.

حميد محمدي معاون حج عمره و عتبات سازمان حج و زيارت در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: با توجه به اينکه روزگذشته همه حجاج ايراني حاضر در مکه از اين شهر به سمت کشور حرکت کردند، لذا ديگز زائري در اين شهر نداريم.

وي همچنين اظهار داشت: در حال حاضر 10 هزار زائر در مدينه منوره مستقر هستند که روز گذشته نيز اين شهر از حضور ايرانيان تخليه خواهد شد.

معاون حج عمره و عتبات سازمان حج و زيارت با اشاره به اينکه 65 نفر از حادثه ديدگان ايراني حادثه منا همچنان مفقود هستند، يادآور شد: انجام آزمايش DNA مرحله بعدي شناسايي پيکرهاي جان باختگان است که هنوز شروع نشده است. محمدي در پايان تاکيد کرد:بامداد امروز چهارمين مرحله انتقال پيکر جانباختگان به کشور انجام شد و طي آن 87 قرباني به کشور بازگشتند.


 آداب و رسوم ملل 

 فرهنگ مردم در اسپانيا، از تاريخ اسلام تا مدرنيسم پيكاسو

فرهنگ اسپانيا از رومي ها تاثير پذيرفته است. اسپانيا 200 سال پيش از ميلاد مسيح به تصرف روميان درآمد.

پس از شکست مسلمانان و يهودي ها بين 1000 تا 1492(reconquista)اين کشور کاتوليک رومي ماند. معماري اين کشور مجموعه اي از رومانسک و گوتيک واسلامي است.

در کوردوبا که مرکز فرهنگي خلافت اموي بود سبک اسلامي ديده مي شود. سبک هاي باروک اسپانيايي، نوکلاسيسيسم و مدرن هم ديده مي شود. در دوران طلايي از 1500 تا 1800 مي توان از نقاشان بنامي چون ال گرکو، موريلو ولازکوئز و گويا نام برد.

مدرن ها هم پيکاسو، سالوادور دالي، خوان ميرو و…هستند.

سينماي سوررئاليستي اسپانيا با لوييس بونوئل شناخته مي شود. در ادبيات بهتر است از سروانتس بگوييم. او به دليل يک دوئل به ايتاليا تبعيد شد ودر راه بازگشت اسيردزدان دريايي شد و به الجزاير برده شد. دن کيشوت معروفترين اثر اوست. داستان هاي قهرماني و عاشقانه و چوپاني مورد علاقه اسپانيايي ها بود. کارهاي نويسندگان امريکاي لاتين به جز برزيل هم جزو ادبيات اسپانيايي است. موفقيت در اخراج مسلمانان از غرب اروپا به همراه توفيق اسپانيا در جهانگشائي، ازاين کشور تصويري به عنوان مدافع و گسترش دهنده مسيحيت در نيمکره غربي ايجاد کرد که تا سالها حفظ شد. اسپانيا با سلطه بلامنازع خود بر تمامي کشورهاي امريکاي لاتين (بجز برزيل)، به همراه زبان و فرهنگ اسپانيايي، مذهب کاتوليک را نيز در اين خطه گسترش داد. اين موقعيت ويژه براي زدودن هرگونه آثار نفوذ اسلام که نزديک به هشت قرن (781 سال) در اين سرزمين حضور داشت همراه بوده است. همين وضعيت موجب گشت که طي سالهاي پس از اخراج مسلمانان و يهوديان از اسپانيا، مذهب کاتوليک به صورت مذهب غالب کشور درآيد.

فلامنکو

فلامنکو سبکي از آواز، موسيقي و رقص اسپانيا است.اين نوع موسيقي تحت تأثير سبک‌ها و فرهنگ‌هاي مختلف به شکل امروزي در آمده. و مي‌توان به جرات گفت که بيشترين تأثير خود را از کولي‌هاي اسپانيا گرفته‌است.در شکل گيري و تکامل اين سبک نمي‌توان از تأثير گذاري موسيقي مورها و مسلمانان شمال آفريقا و حتي موسيقي عربي و ايراني چشم پوشي کرد. فلامنکو در حقيقت از 3 قسمت : رقص فلامنکو، آواز فلامنکو و موسيقي فلامنکو تشکيل شده. خاستگاه اين نوع موسيقي ايالت اندلس است، ولي مبدل به سمبل موسيقي اسپانيايي و حتي به طور کلي فرهنگ اسپانيايي شده‌ است. البته کاربرد لغت توکه غلط مصطلح است زيرا معني اين کلمه نوازندگي گيتار مي‌باشد و بهتر است از کلمه پالو(معادل دستگاه در موسيقي ايراني) استفاده شود.بعضي از اين پالوها عبارت‌اند از بولرياس رومبا الگرياس فاروکا و…

موسيقي فلامنکو موسيقي سنتي اسپانيا همانند تمامي موسيقي‌هاي ديگر در جهان داراي رقص و علائم مخصوص به خود مي‌باشد که اين موسيقي و رقص آن را از انواع ديگر موسيقي متمايز مي‌سازد. حرکات دست و پا در فلامنکو هر کدام بيان کننده تاريخ، داستان و يا افسانه‌اي مي‌باشد که براي بيان کردن آنها از حرکات و فرم‌هاي بخصوصي استفاده مي‌شود. اين رقص شباهتهاي بيشماري به رقص اعراب دارد، با مروري بر تاريخ جهان در مي‌يابيم که اسپانيا و اندولس مدتي در تصرف اعراب بوده و اعراب پس از بيرون رفتن از اسپانيا بعضي از فرهنگهاي خود را در اسپانيا به يادگار گذاشتند که بسياري از اين فرهنگها را در معماري بناها در اسپانيا، موسيقي و رقص آنها به وضوح مي‌توان مشاهده کرد.زيرا معتقد بودند که گاو، به زوج جوان برکت و نعمت عطا مي کند.


 خبر 

 اعتماد به نفس متعادل لازمه زندگي هر شخص

از عواملي که مي‌تواند ميزان شانس و کاميابي يک فرد را بيشتر کند، اعتماد به نفس است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،؛ اعتماد به نفس در موفقيت و کاميابي هر شخص نقش موثري دارد. ميزان اتکاي به نفس مي‌تواند چراغ راه و هدايت کننده فرد به سوي پله‌هاي موفقيت باشد و بهتر است بگوييم، اگر شخص با توانايي‌هاي بي‌نظير و سطح تحصيلات بالا، به خود باور نداشته باشد بي شک نمي‌تواند در عرصه‌هاي مختلف زندگي، خوش بدرخشد.

براي بسياري از ما پيش آمده با اشخاصي روبرو شده‌ايم که در اولين برخورد با آنها از طرز رفتار و گفتارشان حيرت زده و يا حتي از شدت تعجب ميخکوب شديم. اين افراد چنان اعتماد به نفسي دارند که ديگر شايد نشود به آنها گفت فرد داراي اعتماد به نفس بلکه بايد به آنان لقب کوه اعتماد به نفس را داد.

امير 32 ساله اعتماد به نفس بالا را يکي از خصوصيات بارز خود مي‌داند و مي‌‌گويد: اين صفت طلايي در من سبب شد به موفقيت چشمگيري دست پيدا کنم و قضاوت ديگران در اين زمينه برايم اهميت ندارد. البته بهتر است درجه اعتماد به نفس تا حدي پيش نرود که منجر به خود بزرگ‌بيني و غرور کاذب شود. دکتر حسين ابراهيمي‌مقدم روانشناس درباره اعتماد به نفس بيش از اندازه و دلايل آن، مي‌گويد: اينگونه افراد به دليل انجام امور مختلف از جانب خانواده و دوستان مورد توجه و تشويق بيش از حد قرار مي‌گيرند که اين مسئله سبب بالا رفتن سطح اعتماد به نفس آنها مي‌شود. البته در بسياري مواقع اتکاي به نفس بالا و کاذب اين افراد از همنشيني با اشخاصي که داراي اعتماد به نفس پاييني هستند نشات مي‌گيرد.

تعادل در هر امري مي‌تواند موفقيت را به دنبال داشته باشد. مسئله اعتماد به نفس نيز تعادل مي‌طلبد، نه آن قدر بالا باشد که ديگران از تعجب ميخکوب شوند و نه آنقدر پايين که به خود و زندگي مان ضربه وارد کنيم. شخصي که اتکاي به نفس متعادل دارد، از سلامت رواني ايده‌آلي برخوردار است، نقاط ضعف و قدرت خود را به خوبي مي‌شناسد و مي‌تواند معايب احتمالي خود را شناخته و آن را اصلاح کند.

ابراهيمي مقدم اعتماد به نفس متعادل را لازمه زندگي هر شخص مي‌داند و موفقيت صددرصد و سرآمد بودن در تمامي مراحل زندگي را براي اشخاص ناممکن مي‌داند.


 ضرب المثل ها 

 هالو پروردن!

زين آب و هواي بد زالو پرور

وين لقمه ي ناپاك چقالو پرور

فرياد كه داده عمر دانا بر باد

انديشه ي سفله خواه و هالو پرور!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته