جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5117

اجلاس امنيتي مونيخ
ظريف: ايران امنيت كشورهاي منطقه را امنيت خود مي داند


نيچروان بارزاني: ايران همواره نقش مثبتي براي ما داشته است


رئيس مجلس عراق : به کمک همسايگان‌مان نياز داريم


هشدار مجدد اوباما به روسيه درباره اقداماتش در سوريه


ميـزخبر


يك نكته از هزاران


ميز خبر

عراقچي:
ايران پس از اطمينان از لغو تحريم‌ها اقداماتش را شروع مي‌کند

اشميدبا تاكيد بر اجراي توافق ژنو ؛
توافق هسته‌اي يك پيروزي براي ديپلماسي است


خبر


سيل و رانش زمين در کاليفرنيا


اولين اجلاس امنيتي مونيخ در تهران


سرمقاله


 اجلاس امنيتي مونيخ
 ظريف: ايران امنيت كشورهاي منطقه را امنيت خود مي داند 

 
اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ در دفتر مطالعات سياسي و بين‌الملل وزارت خارجه آغاز به کار کرد.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ که در تهران با حضور مقامات برخي از کشورهاي اروپايي و منطقه خاورميانه در حال برگزاري است در ابتداي سخنراني خود در اين نشست با خوش‌آمدگويي به سران شرکت کننده در اين اجلاس به هواي باراني امروز تهران اشاره کرد و گفت: امروز در تهران باران مي‌آيد. ما روز باراني زيادي نداريم، مشکلات کم‌آبي داريم و اميدواريم اين روزهاي باراني ادامه داشته باشد.

وي همچنين به موضوع محيط زيست و اهميت آن اشاره کرد و گفت: مسأله محيط زيست در اين منطقه نيازمند تشريک مساعي است. ظريف در بخشي از سخنان خود به بحث توافق هسته‌اي کشورمان اشاره کرد و افزود: در جريان اين موضوع ما به اين نتيجه رسيديم که ميز مذاکره را انتخاب کنيم و از طريق گفت‌وگو به راه حل دست پيدا کنيم.

وي با اشاره به فشارهايي که عليه ايران در طي چند سال گذشته در ارتباط با فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي‌اش وارد شده است به موضوع تحريم‌ها اشاره کرد و گفت: در چند سال اخير تحريم‌ها عليه ايران شدت گرفت و حتي ايران تهديد شد ولي هيچ کدام از اين موضوعات نتيجه‌اي را به دنبال نداشت.

ظريف ادامه داد: تحريم‌ها باعث نشستن ايران بر سر ميز مذاکره نشد، ايران بر سر ميز مذاکره حاضر بود و نيازي نبود که ايران را بر سر ميز مذاکره بنشانند. البته در طي سال‌هاي گذشته در برخي از کشورها از جمله آمريکا دولت‌هايي بودند که علاقمند به حل اين موضوع از راه گفت‌وگو نبودند و در واقع کشورهايي بودند که اجازه نمي‌دادند اين مذاکرات به نتيجه برسد.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان با بيان اينکه ايران مي‌خواست به دنيا نشان دهد که برنامه هسته‌اي‌اش صلح‌آميز است و در اين ارتباط امتيازي نمي‌دهد، خاطرنشان کرد: اتهامات عليه ايران بي‌پايه و فشارها ناعادلانه بود.

ظريف با بيان اينکه ما تلاش داشتيم که بقبولانيم گفت‌وگو و رايزني بازي است که همه مي‌توانند در آن به برد برسند، اظهار کرد: البته برخي از دوستان در منطقه اين‌گونه تصور مي‌کردند که توافق ايران و گروه 1+5 يک تهديد است. آنها فکر مي‌کردند که اگر ايران را تهديد نشان دهند اين يک سرمايه است و به آنها کمک مي‌کند که سياست‌هاي بعضاً نادرست خود را در حمايت و ايجاد گروه‌هاي تروريستي مانند داعش و القاعده ادامه دهند.

وي با بيان اينکه دوستان در منطقه بايد به اين نکته توجه کنند که افراط و گروه‌هاي تروريستي براي همه خطرناک است، افزود: آنها بايد بفهمند که داعش براي هيچ کس سرمايه نيست. آنها بايد به اين موضوع توجه داشته باشند که ما نمي‌توانيم براي خود امنيت ايجاد کنيم به بهاي عدم امنيت ديگران. اين امنيت بايد براي همه ايجاد شود و اگر چنين درکي در منطقه حاصل شود مي‌توانيم براي حل مشکلات موجود در منطقه به پيش رويم.

ظريف با طرح اين سوال که آيا ايران در خلق صدام، داعش و القاعده نقش داشت يا خود قرباني آنها بود، ادامه داد: ما بايد به آينده نگاه کنيم و نبايد در گذشته اسير شويم چون اين امر به ضرر همه خواهد بود.

وي ادامه داد: و اگر ايرانيان هم بخواهند به گذشته نگاه کنند حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند. ما نبايد فقط به امنيت خود توجه کنيم بلکه بايد امنيت همه را در نظر داشته باشيم و موضع ايران در قبال همه کشورهاي منطقه نيز همين‌طور است.

ظريف با اشاره به بمب‌گذاري در عربستان گفت: اگر عربستان تهديد شود ما نيز تهديد مي‌شويم و امنيت ما هم به خطر مي‌افتد و اين نگاهي است که نسبت به منطقه داريم و مي‌خواهيم همه منطقه امن باشد.

وي ادامه داد: متأسفانه برخي از کشورها در منطقه تنها به فکر منافع و سود خود هستند ولي بايد توازن برقرار باشد. آنها از حضور طالبان،‌ سقوط صدام حسين و وقوع بهار عربي سوءاستفاده مي‌کنند. آنها فکر مي‌کنند مي‌توانند توازن منطقه را به نفع خود رقم بزنند. ولي بايد بگويم بي‌ثباتي در سوريه به نفع هيچ‌کس نيست.

ظريف با بيان اينکه پيروزي‌هاي نظامي تبعاتي به دنبال دارد تأکيد کرد: اقدامات در سوريه بايد سياسي باشد و پيروزي سياسي بايد به دست آيد چرا که پيروز‌ي‌هاي نظامي تبعاتي به دنبال دارد. ما بايد رويکرد خود را تغيير دهيم و بايد به دنبال راه حل سياسي مورد قبول مردم سوريه باشيم. ما نمي‌توانيم براي آنها تصميم بگيريم که چه کسي در کشورشان روي کار باشد و چه کسي نباشد. وي ادامه داد: بايد کمک کنيم چارچوب سياسي در سوريه ايجاد شود و مردم اين کشور بر اساس آن آينده خود را رقم بزنند.


 نيچروان بارزاني: ايران همواره نقش مثبتي براي ما داشته است 

 
ايسنا : نخست‌وزير اقليم کردستان عراق گفت: ايران جزو اولين کشورهايي بود که در زمان حمله داعش به عراق به کمک ما ‌آمد. نيچروان بارزاني در حاشيه اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: درگيري‌هاي سياسي در اقليم کردستان وجود دارد ولي خوشحالم بگويم که به درگيري‌هاي بيش‌تري نيانجاميده و قابل حل است.

او ادامه داد: ما با طرف‌هاي سياسي و به خصوص با اتحاديه ميهني در حال گفت‌وگو هستيم و اميدواريم به توافق برسيم. نخست‌وزير اقليم کردستان عراق در پاسخ به سوالي در رابطه با اظهارنظرهاي که از سوي برخي در اقليم کردستان در مورد نقش منفي ايران مطرح مي‌شود نيز خاطرنشان کرد: به نظر من دقيقا عکس اين اتفاق رخ داده است و نقش ايران در زمان حمله داعش بسيار مثبت بود و ايران جزو اولين کشورهايي بود که به کمک ما آمد و ما همواره شاهد نقش مثبت ايران بوديم.


 رئيس مجلس عراق : به کمک همسايگان‌مان نياز داريم 

 
ايسنا: رئيس مجلس عراق گفت: با توجه به تحولات اخير منطقه در گسترش تروريسم، همکاري همسايگان و کشور عراق جهت مقابله با داعش بسيار ضروري است.سليم عبدالله جبوري که به منظور شرکت در کنفرانس مقدماتي اجلاس امنيتي مونيخ به تهران سفر کرده است پس از حضور در اين اجلاس در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد .

وي با تاکيد بر اينکه عراق در مبارزه با ترويسم به کمک دوستان و همسايگان خود احتياج دارد گفت: کشورهاي مختلفي آمادگي خود را براي مقابله با تروريسم و مقابله با داعش اعلام کردند و در حال حاضر همکاري با همراهي ايران ، عراق ، سوريه و روسيه در جريان است.وي در رابطه با درخواست عراق از روسيه جهت کمک توضيح داد: در حال حاضر همکاري هاي اطلاعاتي است و اگر نيازي به همکاري هاي بيشتر باشد قطعا موضوع از طريق مجاري مربوطه دنبال خواهد شد.


 هشدار مجدد اوباما به روسيه درباره اقداماتش در سوريه 

 
خبرگزاري فرانسه: رئيس جمهوري آمريکا به روسيه هشدار داد که نمي‌تواند از طريق بمباران هوايي در سوريه به راه حل صلح آميز در اين کشور دست پيدا کند و بار ديگر در ديدگاهش مبني بر اينکه حمايت از رئيس جمهوري سوريه با شکست مواجه مي‌شود، تاکيد کرد. باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا پس از توافق نظامي ميان روسيه و آمريکا براي جلوگيري از تقابل هوايي جنگنده‌هاي دو کشور برفراز سوريه گفت: هيچ توافقي در مورد استراتژي واشنگتن و مسکو در قبال سوريه به دست نيامده است. وي در جريان ديدار با پارک گئون هاي، همتاي کره جنوبي خود در واشنگتن در يک کنفرانس خبري مشترک گفت: دولت مسکو نمي‌تواند با بمباران هوايي در سوريه به راه حل صلح آميز در اين کشور دست پيدا کند. اظهارنظرهاي رئيس جمهوري آمريکا در حالي مطرح شد که روسيه کمپين بمباران هوايي خود را در سوريه و در حمايت از بشار اسد، رئيس جمهوري اين کشور افزايش داده و به گفته مقام‌هاي آمريکايي دو هزار نيروي غير سوري نيز در نزديکي حلب به دولت اسد کمک مي‌کنند.


 ميـزخبر 

 طي دستورالعملي به وزارت امور خارجه و سازمان انرژي اتمي؛

رييس جمهوري قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام را ابلاغ کرد

رييس جمهوري، قانون" اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام" را براي اجرا به وزارت امور خارجه و سازمان انرژي اتمي ابلاغ کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، متن دستور حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني به اين شرح است:

بسمه تعالي

وزارت امور خارجه

سازمان انرژي اتمي ايران

در اجراي اصل يکصد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به پيوست «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» که در جلسه علني روز سه شنبه مورخ بيست و يکم مهرماه يکهزار و سيصد و نود و چهار مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 22/7/1394 به تأييد شوراي نگهبان رسيده و طي نامه شماره 52832/614 مورخ 23/7/1394 واصل گرديده، به پيوست جهت اجرا ابلاغ مي‌گردد.

حسن روحاني

رييس جمهور

صالحي: اواخر آذر يا اوايل دي شاهد به نتيجه رسيدن برجام خواهيم بود

رييس سازمان انرژي اتمي آينده برجام را بسيار خوب خواند.

به گزارش ايسنا، دکتر علي‌اکبر صالحي، معاون رييس‌جمهور در حاشيه اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ که در مرکز مطالعات سياسي و بين‌الملل وزارت خارجه برگزار شده بود با اشاره به نقش ايران در مبارزه با گروه‌هاي تکفيري و تروريستي در بخشي از سخنانش در ارتباط با برجام گفت: افق برجام را بسيار خوب مي‌بينم؛ در مسير درستي حرکت مي‌کنيم و آينده برجام بسيار خوب است.

او با اشاره به رفع تحريم‌ها عليه ايران گفت: تحريم‌ها به صورت رسمي رفع خواهند شد اما عملياتي شدن آن يکي دو ماه طول مي‌کشد و خوشبختانه مشکلات زيادي باقي نمانده و ان‌شاءالله در اواخر آذر يا اوايل دي‌ماه شاهد به نتيجه رسيدن برجام خواهيم بود.

رييس سازمان انرژي اتمي در ادامه گفت‌وگوي خود با خبرنگاران با اشاره به گزارش اخير آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: ما هر آن چه را که در اطلاعيه آژانس مطرح شده بود عمل کرديم و اين قدم بزرگي است و ابهامي در زمينه‌هاي مختلف وجود ندارد و مابقي ارزيابي آژانس به 15 دسامبر موکول مي‌شود که گزارش آژانس به شوراي حکام ارائه مي‌شود.

صالحي در پايان صحبت‌هاي خود گفت: اميدواريم بر اساس علائمي که تاکنون ديده‌ايم تا 15 دسامبر گزارش به گونه‌اي باشد که برجام به صورت کلي اجرايي شود.

واکنش نماينده آمريکا در سازمان ملل به آزمايش "عماد" در ايران

نماينده آمريکا در سازمان ملل با ادعاي اين که آزمايش موشکي اخير ايران نقض قطعنامه‌هاي سازمان ملل است گفت که اين موضوع را در شوراي امنيت پيگيري خواهيم کرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، سامانتا پاور نماينده آمريکا در سازمان ملل در واکنش به آزمايش موفقيت آميز موشک دوربرد عماد در ايران با انتشار بيانيه‌اي مدعي شد، ما پس از بررسي اطلاعاتي که در دسترس است، مي‌توانيم تأييد کنيم که ايران در 10 اکتبر يک موشک بالستيک ميان‌برد را آزمايش کرده است که قابليت حمل کلاهک هسته‌اي دارد.

نماينده آمريکا در سازمان ملل مدعي شد، اين اقدام نقض آشکار قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل است و آمريکا در روزهاي آتي گزارشي را به کميته تحريم‌هاي ايران در سازمان ملل درباره نقض اين قطعنامه ارائه خواهد داد و براي پاسخ مناسب به ايران در خصوص تعهدات بين‌المللي‌اش فشار وارد خواهد کرد.

مارک تونر، معاون سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا نيز بار ديگر در واکنش به اين آزمايش موشک عماد گفت که درحال آماده سازي گزارشي در رابطه با آزمايش موشکي اخير ايران به کميته تحريم‌هاي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل هستيم.

استقبال دمشق از تصميم روسيه براي ايجاد پايگاه نظامي در سوريه

سفير سوريه در مسکو از تصميم روسيه براي ايجاد پايگاه نظامي در سوريه استقبال و تاکيد کرد که اين اقدام مي‌تواند به دمشق در مبارزه با تروريسم کمک کند.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، ستاد مشترک ارتش روسيه اعلام کرده بود که تصميم دارد پايگاه نظامي جديدي را براي نيروهاي هوايي، زميني و دريايي خود در غرب سوريه جهت تسريع در جنگ عليه تروريسم ايجاد کند.

رياض حداد، سفير سوريه در مسکو با استقبال از اين طرح گفت: دمشق از اين مساله کاملاً اطمينان دارد که نيروهاي روسيه و ارتش سوريه براي از بين بردن تمامي گروه‌هاي تروريستي در سوريه تلاش خواهند کرد.

پيش از اين نيز آندره کارتابولف، رئيس مرکز عمليات در ستاد ارتش روسيه طرح ايجاد اين پايگاه را تاييد کرده بود.

وي امکان استفاده از کشتي‌هاي جنگي روسيه در درياي مديترانه را براي شرکت در عمليات عليه تروريست‌ها بعيد ندانست.


 يك نكته از هزاران 

 متاسفانه يكي از آسيب‌هاي اجتماعي در شهرهاي بزرگ منجمله پايتخت افزايش تعداد زنان کارتن‌خواب و معتاد مي‌باشد. اين افراد به شدت در معرض خطرهاي مختلف هستند، اما هنوز مراكز ذي ربط نتوانسته‌اند آنها را سامان دهي كنند. اما نكته اصلي در مورد زنان كارت خواب و معتاد فرزنداني است كه از آنها متولد مي‌شوند و ناخواسته دچار اعتياد هستند. متأسفانه در حال حاضر آمار دقيقي از ولادت نوزدان معتاد در تهران وجود ندارد و تنها آمار موجود، آمار مراجعات زايمان زنان کارتن‌خواب به بيمارستان‌ها است.

در گذشته گزارش ولادت 3 تا 4 نوزاد معتاد در هر ماه به دست مراكز اجتماعي مي‌رسيد ولي متأسفانه آمار ولادت نوزادان کارتن‌خواب در حال حاضر به‌شدت افزايش يافته و به‌طور ميانگين 2 تولد در هرروز گزارش مي‌شود. اين مسائل زنگ خطرهاي اجتماعي است كه اگر شنيده نشود مشخص نيست در‌آينده چه نتيجه‌اي در برخواهد داشت.


 ميز خبر 

 كاردار ايران در ديدار با رئيس کميته سياست خارجي پارلمان انگليس؛

بازگشايي سفارتخانه‌هاي ايران و انگليس زمينه‌ساز تقويت گفت‌وگوهاست

محمدحسن حبيب‌الله زاده کاردار کشورمان در لندن با کريسپين بلانت رئيس کميته سياست خارجي پارلمان انگستان ديدار کرد.

به گزارش ايسنا، دو طرف در اين ديدار در زمينه مناسبات دو جانبه، روابط پارلماني و تحولات خاورميانه بحث و تبادل نظر کردند. حبيب‌الله زاده در اين ديدار به تشريح تحولات اخير در مناسات دو کشور پرداخت و بازگشايي سفارتخانه‌ها را زمينه ساز تقويت تماس‌ها و گفت‌وگو بين دو کشور عنوان کرد.

وي با اشاره به پايان روند قانوني تصويب برجام ابراز اميدواري کرد: دولت انگلستان بر اساس مفاد برجام هرچه زودتر دستورالعمل هاي اجرايي لغو تحريم ها را به دستگاههاي داخلي خود ابلاغ نمايد. کاردار کشورمان در انگلستان با اشاره به تحولات منطقه و لزوم مقابله همه جانبه با تروريزم، خواستار مداخله و فشار بين‌المللي براي پايان دادن به حملات نظامي به يمن و کشتار مردم بي دفاع اين کشور شد.

وزير خارجه بحرين: از مذاکره با ايران استقبال مي‌کنيم

وزير خارجه بحرين ضمن تاکيد بر اينکه آنچه در يمن رخ داد احتمالا به تقسيم اين کشور مي‌انجامد، مدعي شد که اگر مداخله عربستان در يمن نبود اين کشور وارد جنگ داخلي بي‌پاياني مي‌شد! به گزارش ايسنا، خالد بن حمد آل خليفه، وزير خارجه بحرين در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط درباره حوادث سال 2011 در اين کشور گفت: بحرين در سال 2011 به همان مشکلاتي دچار شد که کشورهاي عربي ديگر به آن دچار شدند. کشورهاي عربي هستند که شرايط خاصي دارند. تونس يکي از اين کشورهاست. مصر نيز وضعيت خاص خود را دارد. همانطور که مي‌دانيم مصر در مرکز قرار دارد و نياز به اين ندارد که از مکان ديگري تجربه کسب کند. اما طرف‌هايي هستند که مي‌خواهند مصر بخشي از "بهار عربي" باشد.

تعداد آوارگان عراقي به 3.2 ميليون نفر رسيد

سازمان بين‌المللي مهاجرت اعلام کرد که تعداد آوارگان عراقي از زمان شروع جنگ داعش در اين کشور، از سال 2014 به سه ميليون و 200 هزار نفر رسيده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين آژانس بين‌المللي سازمان ملل با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد که سه ميليون و 206 هزار و 736 نفر در داخل عراق آواره و جا به جا شده‌اند.

به نوشته اين بيانيه، 42 درصد از اين افراد از استان غربي الانبار بوده‌اند.

در حال حاضر، درگيري‌ها در برخي مناطق الانبار ادامه دارد، در اين استان بزرگترين عمليت دولت براي باز پس گيري رمادي، مرکز اين استان از داعش انجام گرفت.

سقوط پهپاد جاسوسي آمريکا در جنوب عراق

يک مسئول محلي در استان واسط عراق از سقوط پهپاد جاسوسي آمريکايي در جنوب اين استان خبر داد.

به گزاش روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، اين مسئول اعلام کرد که اين پهپاد در منطقه‌اي غيرمسکوني بين شهرهاي "الحي" و "الموفقه" در جنوب شهر " الکوت"، مرکز استان الواسط سقوط کرد. مسئول مذکور تاکيد کرد که اين پهپاد به دليل مشکل فني سقوط کرده و در معرض تيراندازي قرار نگرفته است. در حال حاضر نيز نيروهاي امنيتي مشغول هماهنگي با مسئولان ارشد براي تحويل لاشه پهپاد هستند.


 عراقچي:
  ايران پس از اطمينان از لغو تحريم‌ها اقداماتش را شروع مي‌کند 

 اتحاديه اروپا امروز تحريم‌ها عليه ايران را لغو مي‌کند.

به گزارش ايسنا، عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه کشورمان در حاشيه نشست اجلاس امنيتي مونيخ که در تهران در حال برگزاري است گفت: در جلسه صبح کنفرانس امنيتي مونيخ هلگا اشميد، معاون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد که امروزيک‌شنبه اتحاديه اروپا تحريم‌هاي عليه ايران را لغو مي‌کند و مصوبه‌اي را براي لغو تحريم‌هاي مالي و اقتصادي عليه ايران اعلام خواهد کرد.

او در جمع خبرنگاران ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران نيز بعد از اين که از لغو اين تحريم‌ها اطمينان حاصل پيدا کرد اقدامات خود را شروع مي‌کند.

عراقچي هم‌چنين با بيان اين که در اين نشست هم ما و هم خانم هلگا اشميد تاکيد کرديم که بحث آزمايشات موشکي ايران از بحث برجام جداست گفت: ايشان در اين جلسه تاکيد کردند که اين موضوع بايد در حوزه خودش بررسي شود و ارتباطي بين برجام و مسائل موشکي وجود ندارد. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌اي ايران در پاسخ به سوالي در مورد اظهارات اخير جان کري، وزير خارجه آمريکا مبني بر اين که تحريم‌ها عليه ايران بازگشت‌پذير است گفت:‌ اين بازگشت‌پذيري براي هر دو طرف وجود دارد.

وي با بيان اين که طبيعي است که کري روايت خود را از برجام برجسته کند، گفت:‌همان‌طور که اشاره کردم حق بازگشت‌پذيري براي دو طرف وجود دارد و ما نيز در صورتي که طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نکرد قابليت بازگشت‌پذيري داريم. همان‌طور که اين موضوع براي طرف مقابل نيز در نظر گرفته شده است.

عراقچي هم‌چنين در مورد بخش ديگري از صحبت‌هاي جان کري مبني بر بازرسي ابدي فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران گفت:‌ اين صحبت‌ها بازي با الفاظ است.

او با اشاره به بازرسي‌هايي که در مورد فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران در چارچوب قانون ان.پي.تي و هم‌چنين اجراي پروتکل الحاقي از سوي آژانس صورت مي‌گيرد گفت: اين که مقامات آمريکايي يک امر بديهي را به عنوان نقطه قوت امتيازات خود در توافق وين نشان مي‌دهند نشان‌دهنده نقطه مثبت برجام است.

وي گفت: جمهوري اسلامي ايران به محض اين که نقض تعهدي را از طرف مقابل مشاهده بکند تعهدات خود را کنار مي‌گذارد. عباس عراقچي در بخش ديگر گفت‌وگوي خود با خبرنگاران در مرکز مطالعات سياسي و بين‌المللي وزارت خارجه با اشاره به اهميت برگزاري اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ در تهران گفت:‌ اين اجلاس مهمي است که در تهران برگزار شده است و در آن مسائل امنيتي و منطقه‌يي مورد بحث قرار مي‌گيرد. در اين اجلاس برخي ازمقامات فعلي و پيشين کشورهاي منطقه و هم‌چنين برخي از کشورهاي اروپايي و صاحب‌نظران و انديشمندان حضور دارند همان‌طور که اشاره کردم بحث‌هاي خوبي انجام شد و در ارتباط با بحث سوريه، عراق و يمن گفت‌وگوهايي صورت گرفت. او ادامه داد: همه اذعان داشتند که بايد براي حل اين بحران‌ها چاره‌اي انديشيده شود وهمه به نقش مهم ايران در اين زمينه اذعان داشتند.

عراقچي هم‌چنين با بيان اين که در يکي از پنل‌هاي اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ با حضور بنده، دکتر صالحي و هلگا اشميد در خصوص برجام بحث و گفت‌وگو کرديم گفت:‌ در اين جلسه در مورد توافق وين بر آينده روابط ايران و غرب بحث و گفت‌وگو شد. هم‌چنين اثرات اين توافق بر تحولات منطقه مورد بحث قرار گرفت و خانم هلگا اشميد مطرح کردند که فردا اتحاديه اروپا تحريم‌هاي مالي و اقتصادي عليه ايران را لغو مي‌کند و طي مصوبه اي اين موضوع را اعلام مي‌کند.


 اشميدبا تاكيد بر اجراي توافق ژنو ؛
 توافق هسته‌اي يك پيروزي براي ديپلماسي است 

 معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پيامي نوشت: گفت‌وگوهاي خوبي درباره‌ اجراي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در تهران داشتيم. به گزارش ايسنا، هلگا اشميد، معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که به منظور شرکت در کنفرانس امنيتي مونيخ در تهران به ايران سفر کرده است با انتشار پيامي در صفحه توييتر خود، اين سفر را فرصتي مناسبي براي گفت‌وگو با ايران درباره‌ مسائل منطقه‌اي توصيف کرد و نوشت: رايزني‌هاي خوبي درباره‌ روند اجراي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 درباره‌ اجراي توافق هسته‌اي در کنفرانس امنيتي مونيخ در تهران داشتيم. اشميد در ادامه پيام خود نوشت: من به همراه پروفسور علي(اکبر) صالحي و عباس عراقچي معاون وزير امور خارجه ايران در اين کنفرانس حضور داشتيم و من تاکيد کردم که توافق هسته‌اي يک پيروزي براي ديپلماسي است.

معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا همچنين تاکيد کرد: اکنون بايد روي اجراي توافق هسته‌اي متمرکز شويم تا اين مرحله نيز به يک موفقيت تبديل شود.


 خبر 

 انهدام تله انفجاري در ايرانشهر

کارآگاهان پليس شهرستان ايرانشهر در سيستان و بلوچستان با اشرافيت اطلاعاتي و مديريت صحنه تله انفجاري را در پنج کيلومتري محور بمپور، منهدم و 2 متهم را در اين رابطه دستگير کردند.

به گزارش ايسنا، منطقه سيستان وبلوچستان، سردار حسين رحيمي در بيان جزئيات دقيق اين خبر گفت: ماموران يگان تکاوري 109 ايرانشهر در حين گشت زني در پنج کيلومتري محور بمپور به يک بسته که با خار و خاشاک پوشانده شده بود مشکوک مي‌شوند. اين مقام ارشد انتظامي افزود: جهت بررسي دقيق، يگان چک و خنثي سازي نيروي انتظامي به محل مورد نظر اعزام شده و با بررسي دقيق کارشناسي و با توجه به باز بودن فضا و به منظور پيشگيري از خسارت احتمالي با مديريت صحنه اقدام به انهدام تله انفجاري کردند. فرمانده انتظامي استان سيستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: کارآگاهان پليس با اشراف اطلاعاتي خود در اين رابطه 2 متهم را دستگير و تحقيقات تخصصي از اين متهمان همچنان ادامه دارد.

خبرگزاري فرانسه خبر داد،

اتحاديه اروپا امروز لغو تحريم‌هاي ايران را اعلام مي‌کند

خبرگزاري فرانسه به نقل از منابع ديپلماتيک غربي گزارش داد: اتحاديه اروپا در چارچوب توافق هسته‌اي روز يکشنبه به‌طور رسمي تحريم‌ها عليه ايران را لغو مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه ، اتحاديه اروپا امروز يکشنبه 18 اکتبر (26 مهرماه)، چارچوب قانوني براي لغو تمامي تحريم‌هاي اقتصادي و مالي مربوط به موضوع هسته‌اي ايران را تصويب خواهد کرد.

اين ديپلمات‌هاي غربي گفته‌اند: اما اين تصميم زماني اجرا خواهد شد که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اطمينان دهد ايران به تمام تعداتش بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرده است، يعني آژانس اجراي تمامي تعهدات ايران براي محدوديت برنامه هسته‌اي‌اش را بررسي کرده باشد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، تصميم روز يکشنبه پيش از هر چيزي يک تصميم رسمي است زيرا به تصويب اقداماتي براي تعليق و سپس لغو تحريم‌هاي اقتصادي، مالي و فردي اختصاص دارد که اتحاديه اروپا طي يک دهه گذشته عليه ايران تصويب کرده است.


 سيل و رانش زمين در کاليفرنيا  


  اولين اجلاس امنيتي مونيخ در تهران 


 سرمقاله 

 امواج سرطان از كجا مي‌آيند؟!

حميد رضا عسگري

اين روزها خبر مرگ و مير سرطان براي مردم عادي شده و صرفاً جان باختن بازيگران سينماي، ورزشكاران و مشاهير عرصه‌هاي مختلف به سبب نام آشنا بودنشان موجب مطرح شدن علت مرگشان مي‌شود.

اين درحالي است كه بسياري از بيماران سرطاني هر روز جان خود را از دست مي‌دهند و كسي خبر دار نمي‌شود. امروز انواع سرطان‌ها دامن مردم را گرفته و سالانه تعداد زيادي را هم به كام مرگ مي‌كشاند. طبق آمارهاي غير رسمي سالانه حدود 40 هزار ايراني بر اثر انواع سرطان مي‌ميرند، اما اين آمارها با تعداد مراجعه كنندگان به متخصصان و مراكز درماني همخواني ندارد و قطعا قربانيان سرطان بيش از اين تعداد هستند.

هرچند كه بنابه گفته مقامات وزارت بهداشت ميانگين سرطان در ايران، نسبت به نرم جهاني پايين تر است، اما بايد اذعان داشت كه سرعت ابتلا به اين عارضه در كشورما بسيار تند شده است. بيان اين موضوع ايجاد استرس در جامعه ويا سياه نمايي درمورد سلامت عمومي نيست، بلكه واقعياتي است كه شما مي‌توانيد با مراجعه به يكي از مراكز درمان بيماران سرطاني مشاهده كنيد.

متاسفانه علت اصلي در رشد و سرعت گرفتن ابتلا به سرطان در كشورما باز مي‌گردد به "سبك زندگي" در جامعه امروز. استفاده از مواد غذايي صنعتي، آلودگي‌هاي مختلف محيطي، كم تحركي، استرس و اضطراب، ازجمله مواردي هستند كه با تغيير سبك زندگي امروزي موجب به وجود آمدن مخاطرات فراواني براي سلامت افراد گرديده است.

يكي از اين عوامل "پارازيت‌ها" هستند كه هنوز با گذشت چند سال از طرح بحث خطرساز بودن يا نبودن آنها مي‌گذرد و هنوز تكليفي براي آن معين نشده و هيچ سازمان و نهادي مسئوليت آن را برعهده نمي‌گيرد.

گسترش دكل‌هاي مخابراتي برفراز ساختمان‌هاي مسكوني و تجاري در اقصي نقاط شهر، ازجمله منابع اصلي امواج مي‌باشند كه به گفته بسياري از پزشكان و كارشناسان حوزه سلامت موجب بروز اختلال در سيستم عصبي، دفاعي، خوني، اختلالات ژنتيكي و... در بدن و بروز سرطان مي‌شوند. غير استاندارد بودن نصب دکلها و آنتن‌هاي مخابراتي در منازل اشخاص و سطح شهر اصلي ترين عامل تاثيرگذار بر سلامت شهروندان مي‌باشد.

متاسفانه در نصب اين آنتن ها استانداردها و شعاع مجاز رعايت نمي شود و اغلب اين آنتن‌ها با اتاق خواب و منزل افراد فاصله اي کمتر از يک متر دارد. به گفته برخي متخصصان اين حوزه، استاندارد و تشعشع اين آنتن‌ها 10 وات است در حالي که در تهران آنتن‌هايي با تشعشع 50 وات هم نصب شده که اغلب کنار خانه ها و داخل حياط منازل و محلهاي پرتردد افراد قرار دارد و براي اطرافيان بسيار خطرناک است. اما از آنجا كه شركت‌هاي تلفن همراه پيشنهادات مالي خوبي به صاحبان منازل مي‌دهند، افراد به طمع افتاده و سلامت خود و ديگر همشهريان را به خطر مي‌اندازند.

نصب اين آنتن‌ها در سطح شهر به حدي افزايش يافته است كه اخيرا كميسيون بهداشت شوراي شهر نيز به آن معترض شده و اعلام كرده است كه تنها يكي از اپراتورهاي تلفن همراه بيش از 2500 آنتن در سطح شهر نصب كرده است!. اين درحالي است كه اين آنتن‌ها تنها يكي از منابع ايجاد امواج هستند كه مردم در معرض آنها مي‌باشند. امواج بيسيم‌هاي مراكز نظامي، امواج راديويي، تلويزيوني، ماهواره‌اي و... ازجمله ساطع كنندگان امواجي هستند كه در سلامت مردم تاثير گذار خواهند بود.

اگرچه زندگي امروزي بدون اين تكنولوژي‌هاي ارتباطي غيرممكن است، اما رعايت استانداردهاي فني و استفاده از تكنولوژي‌هاي روز دنيا در عرصه ارتباطات و امواج مي‌تواند جلوي بسياري از خطرات را بگيرد و علاوه بر آسايش و رفاه براي مردم، تناقضي با سلامت آنها نداشته باشد. اين توقع از مسولان وجود دارد تا قبول مسئوليت در مسئله پارازيت‌ها با مردم صادق باشند و استفاده از تكنولوژي سالم را در دستور كار قرار دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته