جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5117

با اعلام نتايج؛
آغاز ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان جابجايي مقاطع ارشد و دکتري دانشگاه آزاد از امروز


جزئيات برگزاري آزمون زبان انگليسي وزارت علوم

طبق بخشنامه اي ابلاغ شد؛
معافيت‌هاي جديد پرداخت شهريه و سنوات دانشجويان دانشگاه آزاد


آغاز تکميل ظرفيت مقطع کارشناسي دانشگاه پيام‌نور از امروز


خبــــر


يادداشت


خبــر


 با اعلام نتايج؛
 آغاز ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان جابجايي مقاطع ارشد و دکتري دانشگاه آزاد از امروز 

 
به گزارش آفرينش، رئيس مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد از اعلام نتايج تکميلي درخواست جابجايي متقاضيان مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي اين دانشگاه خبر داد.دکتر علوي فاضل با اعلام اين خبر گفت: با عنايت به موافقت رييس دانشگاه آزاد و با توجه به در نظر گرفتن سياست بومي گزيني اين دانشگاه، به منظور امکان تحصيل افراد در محل سکونت و تقويت بنيان خانواده و کاهش مشکلات تردد، با درخواست جابجايي ساير متقاضياني که در زمان مقرر در سامانه اين مرکز ثبت نام نموده بودند نيز، موافقت گرديده است.

وي تصريح کرد: کليه متقاضيان مي توانند با مراجعه به سامانه اين مرکز به نشاني www.azmoon.net از نتيجه درخواست خود آگاهي يابند.رئيس مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد تاکيد کرد: امکان اطلاع از مدارک لازم جهت ثبت نام در پورتال مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد فراهم مي باشد.

براساس اعلام روابط عمومي مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد، دکتر علوي فاضل در پايان خاطرنشان کرد: کليه پذيرفته‌شدگان مي‌توانند از روز يکشنبه 26 مهر ماه جهت ثبت نام به واحددانشگاهي پذيرفته شده خود مراجعه نمايند و شروع به تحصيل آنان تابع تقويم آموزشي دانشگاه و از نيمسال دوم سال تحصيلي 95-94 مي باشد. »


 جزئيات برگزاري آزمون زبان انگليسي وزارت علوم 

 به گزارش آفرينش، ثبت نام آزمون زبان انگليسي وزارت علوم MSRT از ساعت 10 صبح روز شنبه 25 مهر ماه 94 آغاز شد.اين ثبت نام براي آزمون هاي 15 آبان و 13 آذر انجام مي گيرد. هزينه ثبت نام آزمون 600 هزار ريال (60 هزار تومان) است و پرداخت بصورت الکترونيکي فعال است.بعداز تکميل ظرفيت ثبت‌نام، سامانه ثبت نام بسته مي شود. پرداخت هزينه آزمون فقط بصورت آنلاين است.داوطلبان بايد در انتخاب حوزه دقت لازم را داشته باشند چون بعد از انتخاب و تکميل ظرفيت حوزه ها امکان جابجايي و يا انصراف از آزمون امکان پذير نيست.

زمان و مكان برگزاري آزمون

داوطلبان بايد دقت کنند اگر حوزه مورد نظر ظرفيت نداشت در صورتي که که شرايط لازم رفتن به حوزه هاي ديگر را دارند مي توانند در آن حوزه ثبت نام کنند. بعد از انتخاب حوزه به هيچ عنوان حوزه داوطلب تغيير داده نمي شود.

حوزه هاي آزمون 15 آبان ماه شامل شهرهاي تهران، اراک، اردبيل، بيرجند، رشت، قم، همدان، شيراز و کرمانشاه است.

همچنين حوزه هاي آزمون جمعه 13 آذرماه شامل تهران، مشهد، تبريز، اهواز، اصفهان، شيراز، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، يزد، قم، بابلسر، رشت، همدان، اردبيل، اروميه و کيش است.


 طبق بخشنامه اي ابلاغ شد؛
 معافيت‌هاي جديد پرداخت شهريه و سنوات دانشجويان دانشگاه آزاد 

به گزارش آفرينش، دستورالعمل ساماندهي چگونگي پرداخت شهريه و سنوات دانشجويان تحصيلات تکميلي ابلاغ شد. معاون پژوهش و فناوري و معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي در بخشنامه‌اي خطاب به روساي واحدهاي مرکز استان (دبيران هيأت امناي استان‌ها)، روساي واحدها و مراکز آموزشي دانشگاه آزاد، دستورالعمل سامان‌دهي چگونگي پرداخت شهريه و سنوات دانشجويان تحصيلات تکميلي را اعلام کردند. در اين بخشنامه عنوان شده است: دانشجويان تحصيلات تکميلي که از پايان‌نامه کارشناسي ارشد/ رساله دکتري تخصصي خود تا 15 مهر يا 30 بهمن هر سال تحصيلي دفاع مي‌کنند، مشمول سنوات تحصيلي نمي‌شوند و به اين ترتيب از پرداخت شهريه نيمسال اول يا نيمسال دوم سال تحصيلي مربوط حسب مورد معاف هستند.


 آغاز تکميل ظرفيت مقطع کارشناسي دانشگاه پيام‌نور از امروز 

 به گزارش آفرينش، دبير شوراي اطلاع‌رساني دانشگاه پيام‌نور از آغاز تکميل مقطع کارشناسي و پذيرش بدون آزمون دانشجو در اين دانشگاه از امروز يکشنبه 26 مهر خبر داد.مهندس صدر گفت: تکميل ظرفيت دانشگاه پيام نور و پذيرش از طريق بررسي سوابق تحصيلي(بدون کنکور)، از امروز يکشنبه 26 مهرماه آغاز مي‌شود و تا روز چهارشنبه 29 مهرماه ادامه دارد.

وي افزود: داوطلبان مي توانند در مهلت تعيين شده از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته خود اقدام کنند.


 خبــــر 

 رئيس سازمان امور دانشجويان خبر داد؛

ابلاغ دستورالعمل جديد انتخاب دانشجويان نمونه در آبان ماه

به گزارش آفرينش، رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم گفت: دستورالعمل جديد انتخاب دانشجويان نمونه تدوين شده و آبان ماه به امضاي دو وزير خواهد رسيد.

مجتبي صديقي گفت: دستورالعمل جديد انتخاب دانشجويان نمونه تدوين شده و در آبان ماه به امضاي دو وزير علوم و بهداشت مي رسد که مبناي انتخاب دانشجويان نمونه سال 94 نيز اين دستورالعمل خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: بعد از امضاي دستورالعمل جديد انتخاب دانشجويان نمونه توسط وزراي علوم و بهداشت اين دستورالعمل به دانشگاهها ابلاغ مي شود و فرآيند ثبت نام نيز آغاز خواهد شد.

رئيس سازمان امور دانشجويان بيان داشت: مراسم تقدير از دانشجويان نمونه سال 94 در سال آينده برگزار مي شود و درحال برنامه ريزي هستيم که اين مراسم در ابتداي سال 95 و قبل از فصل تابستان اجرا شود.

قائم مقام معاون آموزشي وزارت بهداشت:

جذب هزار نفر هيات علمي پزشکي در سال 94

به گزارش آفرينش، قائم مقام معاون آموزشي وزارت بهداشت از اعلام نياز دانشگاه هاي علوم پزشکي براي جذب هيات علمي و دريافت رديف براي استخدام اين گروه خبر داد.

دکتر حميد اکبري افزود: براي سال 94 موفق شديم که مجوز جذب يک هزار نفر را براي جذب در هيات علمي دانشگاههاي علوم پزشکي از سازمان مديريت و برنامه ريزي دريافت کنيم. وي افزود: البته درخواست و تقاضاي ما در وزارت بهداشت بسيار بيشتر از اين ميزان است.

اکبري يادآور شد: کمبود واقعي دانشگاه هاي علوم پزشکي در بخش هيات علمي بيش از 5 تا 6 هزار نفر است.

قائم مقام معاون آموزشي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: براي سال 94 و فراخوانهاي اعلام شده نيز حدود 3 هزار نفر متقاضي هستند که از اين تعداد يک هزار نفر در سال 94 جذب مي شوند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس خبر داد؛

افزايش رشته هاي کارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس

شهرقدس – خبرنگار آفرينش

دکتر حسين حسن پور درويشي از افزايش رشته هاي کارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس خبر داد و گفت: در راستاي توسعه تحصيلات تکميلي، تعداد 18 رشته به رشته هاي کارشناسي ارشد واحد شهرقدس افزوده شد و هم اکنون اين واحد دانشگاهي داراي 39 رشته در مقطع کارشناسي ارشد مي باشد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرقدس در ادامه افزود: به لطف الهي اکنون واحد شهرقدس براى دومين سال، موفق به برگزاري دروس تخصصي مقطع دکتري شده و دوره هاي آموزشي را در پنج رشته دکتري برگزار مي نمايد.

وي تصريح کرد: افزايش رشته هاي ارشد و دکتري تخصصي و توسعه تحصيلات تکميلي منجر به ايجاد توليدات علمي دانش محور و زمينه ايجاد شرکتهاي دانش بنيان مي گردد. عضو هيئت علمي و رئيس واحد شهرقدس ضمن تشکر از زحمات و تلاشهاي کم نظير دکتر ميرزاده رياست عالي دانشگاه آزاد اسلامي ابراز اميدواري کرد: با توجه به موقعيت واحد شهرقدس از لحاظ جغرافيايي اين واحد در مسير تبديل شدن به قطب تحصيلات تکميلي غرب استان تهران مي باشد.حسن پور درويشي خاطرنشان کرد: آموزش رکن اصلي دانشگاهها است و گسترش تحصيلات تکميلي و افزايش رشته در مقاطع ارشد و دکتري تخصصي با در نظر گرفتن موقعيت اين واحد در جنوب غرب استان منجر به رشد و شکوفايي اين واحد دانشگاهي شده که در تلاش هستيم در چهار بخش آموزشي- فرهنگي- پژوهشي و همچنين ايجاد مراکز تحقيقاتي پيشرو در ارائه استانداردهاي علمي باشيم.

اين مقام مسئول در ادامه يادآور شد: واحد شهر قدس را مي توان يکي از واحدهاي پيشرو در گسترش تحصيلات تکميلي غرب استان نام برد. دکتر حسين حسن پور درويشي در خاتمه سخنان خود از تغيير روند کارها در معاونت آموزشي خبر داد وگفت: روند کارها در معاونت آموزشي دانشگاه تغيير نموده که با حضور دکتر حسين زاده لطفي روزهاي پرفروغي را در اين واحد آموزشي شاهد خواهيم بود.

معاون وزير بهداشت:

مشارکت بخش خصوصي در راه اندازي رشته هاي علوم پزشکي

به گزارش آفرينش معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي جزئيات برنامه مشارکت بخش خصوصي در علوم پزشکي را اعلام کرد.

دکتر باقر لاريجاني گفت: برنامه وزارت بهداشت براي گروه آموزش پزشکي با مشارکت بخشهاي خصوصي به صورت وسيع در دست تهيه است.

وي افزود: البته با توجه به حساسيتهاي زيادي که در گروه پزشکي وجود دارد و با توجه به مسائلي که در اين زمينه جهت اطمينان از کيفيت آموزش وجود دارد، در وزارت بهداشت دقت بيشتري اعمال مي شود.

لاريجاني يادآور شد: به زودي برنامه وزارت بهداشت براي برخي از رشته هاي گروه علوم پزشکي با مشارکت بخش خصوصي را اعلام مي کنيم. وي افزود: اين رشته ها با مشارکت بخشهاي مختلف و تنها در رشته هايي که مورد نياز کشور است، راه اندازي مي شود. معاون آموزشي وزارت بهداشت تاکيد کرد: در حال حاضر ما تعداد زيادي دانشگاه پزشکي داريم و ظرفيتهاي خوبي هم براي اين دانشگاهها وجود دارد از همين رو مشارکت بخش خصوصي در بخشهايي انجام مي شود که نياز داريم آن بخشها را توسعه بدهيم.


 يادداشت 

 ضرورت تحول و تغيير روش‌هاي تدريس در دانشگاه‌ها

زهرا كيان‌بخت

اصولا بخش زيادي از زمان دانشجويان در دانشگاه، صرف شركت در كلاسهاي درس مي‌شود. همين مساله، به طور طبيعي، مي‎‌بايست تعهد و احساس مسئوليت اساتيد را نسبت به پربار نمودن و بالا بردن كيفيت كلاسها، بيشتر كند. بسياري از كلاسهاي درسي ما در رشته‌هاي مختلف، حول محور جزوه‌نويسي و بيان مطالب از سوي استادان مي‌چرخند، به طوري كه بيشترين وقت كلاس را تك‌گويي‌هاي اساتيد و جزوه‌نويسي‌هاي دانشجويان تشكيل مي‌دهد. جزوه‌هايي كه به درستي معلوم نيست چه ميزان از اطلاعاتي را كه يك دانشجو براي فهم تمام و كمال آن درس نياز دارد، دربرمي‌گيرند.

حتي اين امر درمورد استادان درجه يك و داراي سوابق علمي، پژوهشي و آموزشي بيشتر نيز مشاهده مي‌شود و بعضا بسياري از اساتيدي كه در زمينه مطالعاتي و خاص علمي خود، سرآمد سايرين محسوب مي‎شوند، ترجيح مي‌دهند كلاس را به شيوه مونولوگ‌گويي و يادداشت‌‎برداري دانشجويان بگذرانند و فرصتي كه نصيب دانشجويان شده تا از تجارب و دانش اساتيدي اين‌چنيني، بهره‎مند شوند، تنها محدود مي‌شود به بيان پاره‌اي مطالب به صورت جسته و گريخته و نت‌برداري دانشجويان براي روز مبادا يعني امتحان پايان ترم.

با اين اوصاف، يكي از مهمترين تغييرات و تكان‌هايي كه به نظر مي‌رسد ما در دانشگاه‌هايمان به شدت به آن نيازمنديم، به وجود آمدن نوعي تحول و دگرانديشي در خصوص روشهاي تدريس به دانشجويان است به طوري كه كلاسهاي درسي، بيش از آن كه براي دانشجويان، ملال‌آور و دلزده‌كننده باشند، آنها را علاقمند و پرانگيزه‌تر از پيش نمايند.

اگر چنين شود و ما در اين زمينه شاهد تغيير و تحولات مثبتي در جهت افزايش نشاط و يادگيري دانشجويان باشيم، چه بسا مساله غيبتها و حس گريز از كلاسهاي درس و احساس اجبار به شركت در كلاسها، تا حد زيادي در ميان قشر دانشگاهي ما كمرنگ شود و جايش را به شور و اشتياق براي شركت در كلاسها بدهد. كما اين كه هستند اساتيدي كه دانشجويان تمام طول هفته را در انتظار رسيدن زمان كلاس آنها و شركت در آن هستند و هستند استاداني كه اگر چه فرايند حضور و غياب در كلاس‌هايشان انجام نمي‌شود؛ اما دانشجويان، به دليل علاقمندي به فضاي كلاس و نوع تدريس آن استاد، خود را از راههاي دور و نزديك، به كلاس مي‌رسانند و زمان حضور در كلاس نيز ابدا براي‌شان خسته‌كننده نمي‌نمايد.

نمي‌خواهيم سهم دانشجويان را در بهبود وضعيت و كيفيت كلاسهاي درس، ناديده بگيريم و تقصير بي‌كيفيت و بي‌روح بودن كلاسها را تماما بر گردن اساتيد بيندازيم، اما قطعا تغيير در روند نحوه تدريس و به كارگيري روشهاي جذاب‌تر و دلسوزانه‌تر در امر تدريس، مي‌‎تواند اميدها و شورونشاطهاي خفته‌ي بسياري را در دل دانشجويان، زنده كند و اين، همان مرزي است كه همواره اساتيد ماندگار را از ديگران متمايز و ممتاز مي‌‎كند.


 خبــر 

 يک مقام مسئول در وزارت علوم:

شمار فارغ‌التحصيلان دامپزشکي بيش از چهار برابر نياز کشور است

رئيس گروه دامپزشکي دفتر برنامه ريزي و گسترش وزارت علوم، گفت: شمار فارغ‌التحصيلان دامپزشکي در ايران بيش از چهار برابر نياز کشور به اين رشته است.

به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا منطقه سمنان،دکتر سيدمصطفي پيغمبري در جشن فارغ التحصيلي اولين دانش‌آموختگان رشته دکتري حرفه‌اي دامپزشکي دانشگاه سمنان با اشاره به فعاليت 12 دانشکده دامپزشکي دولتي و 11 دانشکده دامپزشکي آزاد در کشور گفت: تعداد فارغ‌التحصيلان اين رشته بيشتر از سه يا چهار برابر مورد نياز کشور است.

وي افزود: بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته، کشور تنها به 500 دامپزشک فارغ‌التحصيل در سال نياز دارد و مابقي متاسفانه بعد از فراغت از تحصيل با بيکاري مواجه مي‌شوند.

رئيس گروه دامپزشکي دفتر برنامه ريزي و گسترش وزارت علوم با بيان اينکه بايد جلوي گسترش بيش از پيش دانشکده‌هاي دامپزشکي گرفته شود افزود: اميدواريم با اجراي ماده 21 قانون بهره‌وري کشاورزي که بر اساس آن ميزان ظرفيت پذيرش دانشجو در رشته‌هاي دامپزشکي و کشاورزي با وزارت کشاورزي هماهنگ مي‌شود ، شاهد دانش‌آموختگي بيشتر از حد نياز بازار کار نباشيم. دکتر پيغمبري، گسترش رشته‌هاي دامپزشکي و متناسب نبودن آموزش‌هاي ارائه شده با بازار کار را از ديگر مشکلات پيش‌روي فارغ‌التحصيلان اين رشته عنوان و اظهار کرد: در اين خصوص هم به دنبال تغيير در نظام آموزشي دامپزشکي هستيم. وي خاطرنشان کرد: براي کاهش و از بين رفتن اين بيکاري نبايد به دنبال افزايش پذيرش دانشجو باشيم بلکه بايد بر روي ارتقاي کيفيت آموزشي فارغ‌التحصيلان متمرکز شد.

دکتر سيد ابوالحسن رياضي معاون امور دانشجويان داخل وزارت علوم هم در اين مراسم با بيان اينکه جهان به نوعي با دانش دامپزشکي پيوند دارد گفت‌: اين جشن آغاز جديدي از آموختن است، زيرا چيزي به نام فراغت از تحصيل خصوصا براي رشته‌هايي مثل دامپزشکي که به صورت مستمر با مطالب و يافته‌هاي جديدي همراه است وجود ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته