جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5117


زرده تخم مرغ چرا زرد است؟


دليل آواز خواندن و سخنگويي پرندگان


معماي چگونگي جذب طعمه در تار عنکبوت حل شد!


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


  زرده تخم مرغ چرا زرد است؟ 

 زرده تخم مرغ ، ماده خوش رنگ و خوشمزه اي است که بسياري اوقات زينت بخش سفره هاي ماست ، اما آيا تا به حال به اين فکر افتاده ايد چرا زرده تخم مرغ زرد است. رنگ زرده تخم مرغ ، حاصل از موادي به نام گزانتوفيل هاست از غذايي که مرغ مي خورد، تامين مي شود . رنگ زرده هم با توجه به رنگدانه موجود در غذا، از زرد کمرنگ تا نارنجي متغير است.

اين مواد پس از جذب از دستگاه گوارش ، وارد جريان خون پرنده مي شود و به همان شکل در زرده تخم مرغ ذخيره مي گردد. بافت چربي در مرغ ، يکي از محلهاي اصلي ذخيره رنگدانه است . بد نيست بدانيد که هر کدام از رنگدانه هاي ذکر شده ، از قسمت ويژه اي در روده جذب جريان خون مي شوند. با توجه به اين موضوع که مرغ در روز بيش از شب غذا مي خورد، در روز رنگدانه بيشتري به تخمدان انتقال مي يابد و اين موضوع باعث مي شود زرده به صورت خطوط روشن و تيره باشد.

هر زرده از 7تا 11حلقه روشن تشکيل شده است و زماني که تخم مرغ در حرارت بالا پخته شده باشد، اين لايه ها تاحدودي مشخص مي شوند. در ميان مردم جهان ، با توجه به تنوع فرهنگي ، علاقه به ميزان رنگ زرده تخم مرغ متفاوت است و شدت رنگ ، شاخص تعيين کيفيت محصول از سوي مصرف کنندگان است و اين ذهنيت از سنين خردسالي در ميان افراد به وجود مي آيد. اين تمايلات ، در مناطق مختلف جهان متفاوت است و تغيير اين ذهنيت بسيار دشوار به نظر مي رسد. در ايران نيز پررنگ بودن زرده را نشان کيفيت برتر توليد و سلامت آن مي دانند.

براي استفاده تخم مرغ در صنايع غذايي مانند توليد شيريني و کيک ، ماکاروني و نان زرده پررنگ مورد نياز است . گفتني است تنها شدت رنگ از اهميت بالا برخوردار نيست ، بلکه يکنواختي رنگ زرده نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. از روشهاي متعددي براي تعيين رنگ زرده استفاده مي شود.

بيشتر روشهاي تعيين رنگ زرده براساس مقايسه چشمي رنگها صورت مي گيرد که مي توان به موارد زير اشاره کرد :

1- شابلون هاي رنگي از شماره 1 تا 15 .

2- استاندارد انجمن هاي طيور و تخم مرغ (NEPA) و محلول هاي دي کربنات پتاسيم از شماره 1 تا شماره 10 تقسيم بندي شده است.

3- روش AOAC ، رنگ زرده را براساس مقدار بتاکاروتن به ازاي هر گرم زرده توصيف مي کند.

4- روش High Performance Liquid Chromatography که مزيت آن در تعيين مقدار ترکيبات گرانتوفيل ها است.

دلايل موثر بر پررنگي و کم رنگي زرده تخم مرغ

عوامل متعددي در تعيين رنگ زرده موثر هستند که مي توان آنها را به عوامل ژنتيکي ، مديريتي و تغذيه اي تقسيم بندي کرد :

-خصوصيت هاي ژنتيکي نژاد مرغ

1- تفاوت در ظرفيت ژنتيکي : انواع نژادهاي مرغ تخم گذار در ميزان پيگمانتاسيون زرده اختلاف دارند. اين عامل تا 14درصد تغييرات تراکم زرده را به خود اختصاص
مي دهد.

2- وجود تفاوت هاي فردي در ميان پرندگان : ظرفيت ژنتيکي در جذب و پيگمانتاسيون زرده در مرغهاي يک نژاد متفاوت است.

– شکل مديريت مرغداري

1-استرس : هر نوع استرس ( گرمايي ، استرس ناشي از واکسن و…) و هر نوع سوء مديريت که باعث عصبي شدن گله شود، باعث کاهش رنگ زرده به علت کاهش انتقال رنگدانه به تخمدان مي شود.

2- سيستم هاي پرورش و نگهداري : رنگ زرده تخم مرغ هايي که در قفس نگهداري مي شوند، بهتر از رنگ زرده تخم مرغ هايي است که روي سيستم بستر پرورش مي يابند.

3- زمان نگهداري و انبار تخم مرغ : افزايش زمان نگهداري و انبار تخم مرغ ، باعث کاهش کيفيت رنگ زرده خواهد شد.

4- سلامت و بهداشت گله : ابتلا به بيماري بويژه بيماري هايي که در دستگاه گوارش اختلال ايجاد مي کنند بويژه کوکسيديوز، باعث کاهش توليد و جذب رنگدانه ها در روده مي شوند و در نتيجه ، رنگ زرده کاهش مي يابد (کاهش شديد در تبديل لوتئين به استر آن در داخل ژنوم).

جنس جيره غذايي

1- مقدار چربي ذخيره : با افزايش چربي جيره به علت افزايش جذب رنگدانه ، زرده پررنگ تر خواهد شد. علت آن افزايش جايگزيني کاروتنوييدها در زرده تخم مرغ است.

2- مقدار ويتامين A جيره : افزايش ويتامين A باعث کاهش رنگدانه زرده خواهد شد.

3- تاثير برخي مواد غذايي خاص : پودر گوشت ، کنجاله سويا، زغال و گوگرد باعث کاهش رنگ زرده تخم مرغ خواهد شد.

4- رابطه غذايي دريافتي و تعداد تخم مرغ : با افزايش توليد ، مواد رنگدانه در هر تخم مرغ کاهش مي يابد.

5- اکسيداسيون رنگدانه : به علت سهولت اکسيد شدن رنگدانه ها ، استفاده از آنتي اکسيدان (VitE) در جيره ضروري است.

6- مقدار رنگدانه جيره : مقدار رنگدانه در جيره ، مهمترين عامل تعيين کننده رنگ زرده است ، که بايد از طريق جيره تامين شود. رنگدانه هاي موجود در جيره 2دسته هستند ؛ دسته اول ، رنگدانه هاي موجود در مواد تشکيل دهنده جيره است و دسته دوم ، موادي که به عنوان تامين رنگ زرده به جيره اضافه مي شوند که اين دسته نيز خود به 2دسته ديگر تقسيم بندي
مي شود.

مواد اصلي جيره ، نقش بسيار مهمي در تعيين رنگ زرده دارند. مرغهايي که از جيره هاي غذايي با گندم و سورگوم بالا مصرف مي کنند، تخم مرغ هايي با زرده کمرنگ دارند. برگ يونجه و ذرت و فرآورده هاي منابع اصلي رنگدانه در جيره است .

برگ يونجه و ذرت به ترتيب لوتئين و زآگزانتين است . لازم به ذکر است ، با افزايش پروتئين ذرت ، مقدار رنگدانه آن افزايش مي يابد. رنگدانه هاي مصنوعي مانند کانتاگزانتين ، آپو 8کاروتنال که از سوي شرکتهاي تجاري مختلف در سراسر جهان توليد مي شود، با افزودن مقدار توصيه شده به جيره براحتي رنگدانه را تامين مي کند و مي توان با تغيير در آن رنگ زرده را تغيير داد و معمولا پس از 3 روز از اضافه کردن آن به جيره خود را ظاهر مي کنند.

منبع : jamejamonline.ir


 دليل آواز خواندن و سخنگويي پرندگان 

 
بر اساس تحقيقات، محققان توانستند مدل ساختماني توليد صدا در بدن پرندگان را براي اولين بار بازسازي کنند و راز آواز خواندن پرندگان براي اولين بار در مدل 3 بعدي ساخته شد.

بر اين اساس: ارگان هايي که فنج و پرندگان ديگر را براي توليد صداهاي خود استفاده كردند،سرنگ نام دارد که از بافتي متشکل از نواري غضروفي و عضلات متصل به آن تشکيل شده است.

نتيجه اين تحقيق که توسط يک گروه در دانشگاه جنوب دانمارک هماهنگ شده در مجله BMC بيولوژي منتشر شده است.

محققان با استفاده از تصوير برداري با رزوناس مغناطيسي و ميکروتوموگرافي کامپيوتري در رزولوشن بالا سرنگ گورخر سهره (Taeniopygia guttata) را به صورت سه بعدي بازسازي کردند.

اين مدل با جزئيات، تعادل ظريف بين قدرت و سبکي استخوان و غضروف، که براي حمايت و تغيير سطح ديافراگم از سرنگ لازم است را نشان مي دهد،مانند انسان ها ، پرندگان نيز آواز خواندن را با تقليد صدا خود ياد مي گيرند.

در واقع در نقطه اي تراشه به دو قسمت تقسيم مي شود و هوا به ريه ها ارسال مي شود، که اين سرنگ مخصوص پرندگان است و عمل تارهاي صوتي در انسان را انجام مي دهد.

پرندگان مي توانند با کنترل کامل سرنگ، در برخي موارد ، حتي قادر به تقليد سخنراني هاي انسان ها باشند.اما استرس کارشناسان در تشريح ساختار پيچيده فيزيکي است که پرندگان در توليد صدا از آن استفاده مي کنند.

مطالعات پايه اي براي تجزيه و تحليل کنترل دقيق سرنگ هاي عصبي و عضلاني را فراهم مي کند براي مثال، ما به توصيف ساختار غضروف که مي تواند اجازه دهد که سهره گورخر به دقت کنترل آهنگ خود را حفظ کند.

محققان نشان داده اند که در نهايت حجم صدا بر روي جناغ سينه پرندگان به کشف ساختار ناشناخته Y شکل، که مربوط به شکل سرنگ و ممکن است کمک به توليد صدا کند و به ايجاد ثبات مي انجامد.

منبع jazzab


 معماي چگونگي جذب طعمه در تار عنکبوت حل شد! 

 محققان انگليسي در تحقيقات خود موفق به رمزگشايي از يکي ديگر از خواص منحصربفرد تار ابريشمي عنکبوت شده اند که در شکار طعمه مورد استفاده قرار مي گيرد.

تار عنکبوت رشته اي بسيار باريک و در عين حال انعطاف پذير است که يکي از مقاوم ترين مواد موجود در طبيعت محسوب مي شود؛ محققان دانشگاه آکسفورد در ادامه تحقيقات در خصوص ويژگي هاي تار عنکبوت به نتايج جديدي دست يافته اند.

تحقيقات نشان مي دهد، چسب رسانايي سرتاسر شبکه تار عنکبوت را پوشانده است؛ خواص الکتريکي اين چسب باعث جذب و گرفتن تمامي ذرات باردار از گرده گل ها تا آلاينده ها و حشرات در حال پرواز مي شود.

يک تغيير فيزيکي ناگهاني باعث مي شود که تار عنکبوت بدون در نظر گرفتن بار مثبت يا منفي، بسمت ذرات و اجسام ريز موجود در هوا حرکت کرده و آنها را جذب کند.

به گفته محققان، با کمک همين ويژگي منحصربفرد مي توان از تار عنکبوت براي نظارت بر محيط زيست استفاده کرد، چراکه تار قادر به فيلتر کردن آلاينده هاي موجود در هوا با دقتي مشابه حسگرهاي صنعتي بسيار گران قيمت است.

پروفسور «فريتس وولرات» سرپرست تيم تحقيقاتي دانشگاه آکسفورد تأکيد کرد: خاصيت الکتريکي تار عنکبوت باعث جذب آلاينده هاي موجود در هوا از جمله ذرات معلق و آفت کش ها مي شود، بنابراين با طراحي شبکه اي از تارها، مي توان بر سطوح آلودگي نظارت کرد؛ بطور مثال با کمک چنين شبکه اي، سطح آفت کش ها که جمعيت زنبورها را تهديد مي کنند، قابل بررسي خواهند بود.

«وولرات» خاطرنشان کرد: امکان تشخيص مواد شيميايي موجود در هوا تنها از طريق نگاه کردن به شبکه تار عنکبوت فراهم مي شود.

نتايج اين مطالعه در مجله Naturwissenschaften منتشر شده است.

منبع: ايسنا


 عجيب و جالب 

 جلوگيري از انفجار هواپيما در زمان سقوط با افزودني سوخت جديد

دانشمندان موسسه فناوري کاليفرنيا موفق به توليد يک افزودني سوخت جديد شده‌اند که در زمان برخورد شديد منفجر نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، محققان به رهبري جولي کورن‌فيلد، استاد مهندسي شيمي موسسه فناوري کاليفرنيا با الهام گرفتن از حملات يازدهم دسامبر 2001 که طي آن دو هواپيما به بمب‌هاي پر از سوخت تبديل شده و مرکز تجارت جهاني آمريکا را منفجر کردند، يک افزودني سوخت ويژه طراحي کرده‌اند که از شکل‌گيري غبار ريز بخار در زمان برخورد جلوگيري مي‌کند. اين غبار ريز است که باعث انفجارات مرگبار مي‌شود. افزودني جديد، سوخت را به قطرات اندازه باران تبديل مي‌کند که بدون خطر در هوا پخش مي‌شوند.

کورن‌فيلد، مولف ارشد اين تحقيق که جزئيات آن در مجله Science منتشر شده، اظهار کرد: اگر تروريست‌ها مي‌دانستند سوخت هواپيما منفجر نمي‌شود، هيچگاه چنين اتفاقي نمي‌افتاد.

فرمول جديد از نوعي پليمر برخوردار است که شامل يک مولکول بلند ساخته‌شده از چندين زيرواحد تکرارشونده است و در انتهاي هر کدام، واحدهايي قرار گرفته که مانند يک پيوند اصلي در يک زنجيره دوچرخه عمل مي‌کنند.

هر پليمر بطور خودبخود به يک زنجيره بسيار نازک موسوم به «مگا ابرمولکول» متصل مي‌شود. اين مگا ابرمولکول‌ها داراي ويژگي‌هاي بسيار دقيقي هستند و بسيار بهتر از نسخه‌هاي اوليه افزودني پليمر عمل مي‌کنند.

آن‌ها شکل خود را حتي پس از عبور از ميان پمپ بنزين، خطوط نفت و فيلتر حفظ مي‌کنند تا صاحبان موتور نيازي به اضافه کردن افزودني به هر باک بنزين نداشته باشند.

زماني که جريان درون لوله بيش از حد متلاطم مي‌شود، اين مگا ابرمولکول‌ها پيوندهاي خود را آزاد کرده و سپس بعد از اين که قطعات مجددا به هم رسيدند، متصل مي‌شوند. اين امر به پليمر اجازه مي‌دهد تا ويژگي‌هاي پيشگيري از انفجارش را مجددا بدست بياورد. اين مولکول‌هاي بلند هستند که در نهايت زماني که سوخت تحت فشار زياد قرار مي‌گيرد، قطرات بزرگ را تشکيل مي‌دهند. هر چه قطرات درشت‌تر باشند، احتمال انفجار کمتر خواهد شد. مه‌گرفتگي ابتدايي باعث مي‌شود افراد نتوانند از خودرو خارج شوند. اگر انفجار ابتدايي صورت نگيرد، قطرات درشت به افراد زمان کافي را براي تخليه محل مي‌دهند.

ترکيب پليمري آزمايش شده در هر دو سوخت هوايي و ديزلي يک سود جانبي غيرمنتظره داشتند که شامل 12 درصد انتشارات کمتر دوده يا ذرات ريز بود.

در حال حاضر سوخت جديد هنوز براي استفاده در بنزين که اشتعال‌زاتر و سبکتر از ديزل يا سوخت جت است، آماده نيست. اين محققان در نخستين قدم براي کاربري وسيعتر، اکنون در حال کار با پنتاگون براي آزمايش عملکرد اين افزودني سوخت در موتور بالگردهاي کوچک هستند.

کوچک‌ترين جانور دنيا

کوچک‌ترين جانور دنيا پروتوزون نام دارد. پروتوزون‌ها به قدري کوچک هستند که تنها با ميکروسکوب‌هاي قوي قابل ديدن هستند. بعضي از آنها به قدري کوچک هستند که اگر 5000 تا از آنها را در کنار هم قرار بدهند، نقطه‌اي به اندازه نيم اينچ «25/1 سانتي‌متر» را تشکيل خواهند داد.

حشره سبز قيفي

تورپدو باگ نيز ناميده مي شود و نام علمي اين حشره Siphanta acuta است. اين حشره زيبا، از گياهان تغذيه مي کند و به نظر مي رسد مثل يک برگ است. هنگامي که آنها در حال استراحت هستند، بال سبز خود را به دور خود مي گيرند و بيشتر شبيه يک سقف شيب دار مي شوند. آنها کوچک هستند با طول متوسط 15 ميلي متر از حشرات بومي استراليا هستند اما هم اکنون در هاوايي و نيوزيلند نيز يافت مي شوند.

کشف عامل ژنتيکي لکنت زبان

محققان موسسه ملي ناشنوايي و اختلالات ارتباطي آمريکا دريافته‌اند سه ژن مرتبط با نوعي اختلال سوخت و سازي کمياب مي‌تواند عامل بروز برخي موارد لکنت زبان باشد. اين کشف مي‌تواند به ارائه درمان‌هاي جديدي براي بيماريهاي گفتاري منجر شود.

دو مورد از اين ژن‌ها در سلول‌هاي مغزي به عنوان بخشي از فرآيند بازيافت زباله مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ژن سوم نقش شناخته شده ديگري ندارد

دکتر جيمز باتي، مدير موسسه ملي ناشنوايي و اختلالات ارتباطي مي‌گويد: اين نخستين مطالعه و بررسي انجام شده‌اي است که نشان مي‌دهد جهش‌هاي ژني خاصي عامل بالقوه لکنت زبان است. به گفته وي، از حدود سه ميليون آمريکايي مبتلا به لکنت زبان، حدود پنج درصد پيش‌دبستاني و يک درصد بزرگسال هستند. پژوهشگران با بررسي دي‌ان‌اي مبتلايان به لکنت زبان و افراد سالم دريافتند افرادي که لکنت زبان ندارند، اين جهش‌هاي ژنتيکي نيز در آنها مشاهده نمي‌شود. پزشکان از سال‌ها پيش مي‌دانستند ژنتيک نقش مهمي در ابتلا به لکنت زبان دارد. به گفته پژوهشگران درصورتي که دو نسخه از يک ژن معيوب وجود داشته باشد فرد به اين اختلالات دچار مي‌شود. اين در حالي است که به طور تقريب همه افراد مورد بررسي در اين تحقيق فقط يک نسخه از اين ژن جهش يافته را داشتند.

منبع: عصر ايران


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانستيد که… مورچه ها بعد از مرگ در اثر سم پاشي به پهلوي راست ميافتند.

آيا مي دانستيد که… مورچه ها بعد از مرگ در اثر سم پاشي به پهلوي راست مي افتند.

آيا مي دانستيد که… فقط پشه ماده نيش مي زند و از پروتئين خون مکيده شده جهت تخم گذاري استفاده مي کند.

آيا مي دانستيد که… ساختمان عملکرد دست وال، سگ، پرندگان (بال‌ها) و انسان دقيقاً مشابه انسان است ؟

آيا مي دانستيد که… برخي از مورچه ها داراي بدني شفافند.

آنها مي توانند به رنگ هر غذايي که مي خورند درآيند.

گل هاي مرگبار زيباي طبيعت

Adenium Obesum

آدنيوم اوبسوم گياهي است بومي آفريقا که در طول قرن‌ها به عنوان سلاحي کشنده توسط قبايل وحشي اين کشور مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. سم اين گياه را مي‌توان با جوشاندن گل‌هاي آن به مدت دوازده ساعت استخراج کرد. نتيجه‌ي کار مايعي است سمي با غلظت بالا که بسيار کشنده و مرگ‌آور است.

مردان قبايل سومالي از اين سم براي کشتن موجوداتي به عظمت و بزرگي فيل استفاده مي‌کرده‌اند. اين گياه که به نام "رز صحرايي" نيز خوانده مي‌شود، داراي ماده‌اي شيميايي موسوم به "Ouabain"* است که در دوزهاي بالا منجر به بروز ناتواني تنفسي آني مي‌شود. علي رغم خطر آن براي انسان و جانوران، برخي از جوندگان آفريقايي نسبت به اين سم از خود مصونيت مناسبي نشان مي‌دهند.

سبز قباي سبکبار به زبان خودش

شايد براي بسياري، غريبه‌اي خوش آب و رنگ جلوه کنم، اما بي‌ترديد در نظر اين آدميزاد که مشتاقانه چشم بر من دوخته و ابزاري عجيب در دست دارد، غريبه نيستم.

من در مقام يک مهاجر زبده با توانايي پرواز در مسافت هاي طولاني بين قاره اي، انسان هاي بيشماري را ديده ام، اما آنها يا اصلا زيبايي مرا نديده اند يا آن که با چشمان بهت زده هيبت پرنده اي 30 سانتي به رنگ فيروزه را بر فراز سيم هاي برق و تلفن به نظاره نشسته اند.

در واقع براي جهان ديده اي همچون من که هر سال فصل زادآوري خود را در اروپا و آسيا مي گذرانم و بيش از ده هزار کيلومتر تا آفريقاي سياه و مناطق جنوبي صحراي بزرگ آفريقا پرواز کرده و بار ديگر در بهار باز مي گردم، انسان ها مخلوقاتي عجيب هستند. همين آشنايي که به جاي چرت صبحگاهي، به نظاره من نشسته، يادآوري مي کند که گويا گذر از آتشکده تاريخي تپه ميل در اطراف شهر ري هميشه بايد براي من با تجربه اي تازه همراه باشد. نسل هاي زيادي از ما حيات خود را مرهون علفزارهاي اطراف اين آتشکده عصر ساساني مي دانند، چرا که بي شک مزارع مختلف، زمين هاي پست و مسطح حومه شهر با فضاهاي باز که در آنها تک درختي به چشم مي خورد، بهترين زيستگاه را براي من و همنوعانم تشکيل مي دهد. به خاطر دارم در همين حوالي در خرابه اي و در شکاف ديواري قديمي زاده شدم. والدين من همچون ديگر اعضاي خانواده، تک همسر بودند و براي دفاع از قلمرو و تخم ها که اغلب تعدادشان به چهار يا پنج عدد مي رسد، يکديگر را ياري مي کردند.

آن طور که شنيده ام بين 17 تا 19 روز در تخم بوده و سپس متولد شده ام. بعد از قريب 15 تا 30 روز کرک و پرهاي اوليه من ريخت و سرانجام لانه را ترک کردم، اما تا سه هفته همراه با مادرم در همين اطراف در زمين هاي شخم زده و عرصه هايي با پوشش گياهي اندک، مهارت هاي ابتدايي پرواز و شکار را تجربه مي کردم. بعدها در همين جا آموختم با نشستن روي سيم هاي برق و تلفن شکار خود را از بي مهرگاني چون سوسک، جيرجيرک، ملخ، هزارپا، عنکبوت و انواع حشرات تهيه کنم. زادگاه من درست برخلاف آنچه که در عمان و گجرات هند بر سر همنوعانم مي رود، از امنيت کافي برخوردار است. اما در همين جا هم بايد مراقب انسان ها بود، درست مثل الان که همسفر اين نظاره گر کنجکاو در حال شکستن حريم من است. ديگر زمان وداع رسيده... اما اين غريبه دم آخر چه گفت؟ - عليرضا تونستي از اين سبز قبا عکس بگيري؟

منبع: آفتاب


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته