جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5117


چگونه پف يا تورم دست و پا را درمان کنيم ؟


رشد دندان عقل به صورت طبيعي ، در هضم و جويدن غذا کمک بسياري مي‌کند


نزديک بيني در کمين فرزند اول خانواده


سرماخوردگي، بيماري شايع پائيز


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 چگونه پف يا تورم دست و پا را درمان کنيم ؟ 

 احتباس آب بدن يکي از اختلالاتي است که باعث تورم برخي اندام‌هاي بدن مي‌شود که مي‌توان با مصرف برخي مواد غذايي آن را مهار کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ احتباس آب در بدن عملکردي است که توسط تجمع مايعات اضافي در سيستم گردش خون و مناطق بين سلول‌هاي بدن ايجاد مي‌شود. اين عمل باعث ايجاد تورم و پف در برخي نقاط از بدن شده و در برنامه‌هاي کاهش وزن افراد اختلال ايجاد مي‌کند. دست‌ها، پاها و مچ پا از جمله مکان‌هاي شايع تورم يافته هستند.

بر اساس مرکز پزشکي دانشگاه مريلند علل بالقوه‌‌اي در بروز احتباس آب در بدن نقش دارند. واکنش بدن به آب و هواي مرطوب، تغييرات هورموني در زنان، بارداري و رسيدن به سن 50 سالگي در زنان از عوامل موثر در اين اختلال به شمار مي‌روند. اختلالات قلبي و کبدي، کمبودهاي تغذيه‌اي، کم‌کاري تيروئيد و همچنين نارسايي کليه، کمبود پروتئين، مصرف ناکافي ويتامين‌ها و آنتي‌اکسيدان‌ها نيز همگي در هر دو جفت زن و مرد اختلال احتباس آب را به بار مي‌آورند.

در رأس همه عوامل گفته شده، حساسيت‌هاي غذايي نقش ويژه‌تري را در بروز اين اختلال بازي مي‌کنند چرا که با افزايش سن، معده در توليد اسيد کم‌کارتر شده و غذاها در بدن به درستي هضم نمي‌شوند سپس اين غذاي هضم نشده به روده رفته و باعث تحريک و التهاب مي‌شود و ديواره روده را تخريب مي‌کند لذا به طبع آن ذرات غذايي به راحتي وارد خون شده و سيستم ايمني به صورت آنتي بادي عمل مي‌کند در نتيجه علائم آلرژي باعث احتباس مايعات در بدن مي‌گردد. پس توصيه مي‌شود که تا حد امکان مصرف اين دست غذاهايي که ايجاد آلرژي کرده را از رژيم غذايي خود حذف کنيد تا اختلالي در کاهش وزن خود نداشته باشيد.

حذف نمک

مصرف غذاهايي نظير سيب‌زميني سرخ کرده، چيپس و ديگر غذاهاي حاوي سديم باعث مي‌شوند که آب بيشتري در بدن شما حبس شوند. بدن روزانه تنها به 2 هزار تا 2 هزار و 500 ميلي‌گرم سديم نياز دارد که مصرف بيش از حد اين مقدار به طور قطع سلامتي را به خطر مي‌اندازد.

توصيه مي‌شود ادويه‌جات، ترشي‌ها، سير، زنجبيل، سبزيجات تازه، فلفل سياه و سفيد، پياز و گشنيز را جايگزين نمک اضافي کنيد.

مصرف ماهي‌هاي چرب

اين ماهي‌ها از جمله ماهي قزل‌آلا سرشار از امگا S-3 هستند که علاوه بر تأثيرات مثبت بر روي قلب، مغز و مفاصل مي‌توانند باعث دفع PMS گردند. از ديگر منابع غني امگا 3 مي‌توان به ماهي آزاد، تن ماهي، شاه ماهي و ديگر ماهي‌هاي چرب اشاره کرد که بهتر است حداقل دو بار در هفته آنها را مورد استفاده قرار داد.

غلات سبوس‌دار و آجيل

اين خوراکي‌هاي خوشمزه داراي ويتامين B6 مي‌باشند که يک ماده مغذي بوده و در دفع PMS موثر است.

غلات و آجيل‌ها يک ميان وعده مناسب براي زمان‌هايي است که احساس نفخ کرده‌ايد اما اين اطمينان را داشته باشيد که آجيل مصرفي شما شور نبوده و حاوي فيبر و چربي‌هاي مناسب باشند.

در پايان بايد گفت که تا حد امکان از غذاهاي بسته‌بندي شده و پردازشي دوري کنيد چرا که اين مواد غذايي مملو از سديم هستند.

توصيه مي‌شود براي مبارزه با احتباس آب در بدن مواد غذايي نظير پياز، سير، لوبيا، نخود، برگ‌هاي سبز، جعفري، چاي و قهوه، شکلات تلخ،‌ کاکائو، سيب‌زميني شيرين، گوجه، کلم بروکلي، ميوه‌ها و کدو را همواره در رژيم غذايي خود داشته باشيد.


 رشد دندان عقل به صورت طبيعي ، در هضم و جويدن غذا کمک بسياري مي‌کند 

 
يک دندان‌پزشک گفت: اگر رشد دندان عقل به صورت طبيعي و در فضاي کافي باشد، نه تنها هيچ مشکلي ايجاد نمي‌کند بلکه در هضم و جويدن غذا هم کمک بسياري مي‌کند.

به گزارش آفرينش وبه نقل از (وب دا)؛ دکتر رحيم قرباني با بيان اينکه دندان‌هاي دايمي تقريبا تا سن 12 سالگي و دندان عقل از سن 18 سالگي و بنا بر رشد فردي رويش پيدا مي‌کند، افزود: رشد دندان عقل به وضعيت فک هر شخص بستگي دارد و در صورت رشد طبيعي نيازي به کشيدن نيست.

اين عضو شوراي تخصصي بسيج دندان پزشکي در ادامه گفت: رشد اين دندان و نبودن فضاي دهاني کافي هم، باعث بر هم زدن قطعي نظم دندان‌هاي ديگر نمي‎شود، تنها امکان دارد به دندان شماره هفت آسيب وارد کند و باعث پوسيدگي آن شود و کشيدن آن توسط دندان پزشک و با توجه به زاويه گرافي که روي دندان‌هاي فرد انجام مي‌شود، صورت مي‌گيرد.

دکتر قرباني درباره طول عمر دندان عقل گفت: طول عمر اين دندان همانند ديگر دندان‌ها است فقط چون ديرتر درمي‌آيد، به تناسب آن مدت زمان بيشتري هم طول مي‌کشد تا پوسيده شود و اگر به طور مرتب بهداشت دهاني رعايت شود، احتمال پوسيدگي آن بسيار کم است.

وي اضافه کرد: به دليل فضاي کم فکي در خانم‌ها، جراحي دندان عقل در آن‌ها بيشتر صورت مي‌گيرد، اگر رشد آن به صورت طبيعي و در فضاي کافي باشد، نه تنها هيچ مشکلي ايجاد نمي‌کند بلکه در هضم و جويدن غذا هم کمک بسياري مي‌کند.


 نزديک بيني در کمين فرزند اول خانواده 

 مطالعات جديد پژوهشگران نشان مي دهد کودکان اول خانواده به نسبت خواهران و برادران خود در معرض خطر بيشتر ابتلا به عارضه نزديک بيني قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، پژوهشگران در اين رابطه اعلام کردند دليل مشخص اين موضوع هنوز کشف نشده ولي اين احتمال وجود دارد که عارضه نزديک بيني در فرزندان نخست خانواده بر اثر فشار بيشتر والدين بر آنها با هدف بهتر درس خواندن پديدار مي شود. «جرمي گاگنهايم»، سرپرست اين تيم پژوهشي و استاد دانشگاه کارديف بريتانيا، مي گويد: «در اين تحقيقات، شواهد و مدارک جديدي به دست آمد که حاکي از ارتباط بين ميزان تحصيلات و عارضه نزديک بيني هستند. اين موضوع به طور ويژه در کشورهائي که تحصيلات متمرکز در آنها از سنين کودکي آغاز شده، مشاهده مي شود.»

براي انجام تحقيقات بهتر، پژوهشگران اين تيم مطالعاتي اقدام به بررسي و آزمايش شرايط تولد و اختلالات بينائي از جمله نزديک بيني بيش از 89 هزار نفر در محدوده سني 40 تا 69 سال کرده و دريافتند که فرزندان نخست خانواده به نسبت ساير افراد به ميزان 10 درصد بيشتر در خطر ابتلا به نزديک بيني بوده و 20 درصد بيش از خواهر و برادران کوچکتر خود ممکن است به نزديک بيني شديد دچار شوند.

آمارهاي موجود آموزشي حاکي از وجود ارتباطي حدود 25 درصدي بين خطر نزديک بيني و نوع تولد و آموزش افراد مي باشد. بر اساس گزارش شبکه علمي Live Science، اين موضوع نمي تواند تنها دليل بروز نزديک بيني در افراد بوده و احتمالا عوامل ديگري نيز در اين مساله دخيل هستند که با ادامه پژوهش هاي مرتبط با اين موضوع مي توان آنها را شناسائي کرده و تشخيص داد.


 سرماخوردگي، بيماري شايع پائيز  

 يک متخصص کودکان گفت: سرماخوردگي بيماري شايع و واگيري است که مي‌تواند علل ويروسي مختلفي داشته باشد.

فرخنده بابائي در گفت‌وگو با (ايسنا) - منطقه قزوين، اظهار کرد: کودکان خردسال به طور متوسط سالانه شش تا هشت مرتبه دچار سرماخوردگي مي‌شوند. حدود يک تا دو روز بعد از ابتلا به عفونت، علائم سرماخوردگي شروع مي‌شود و نخستين نشانه‌ آن به طور معمول، گلو درد يا احساس خراشيدگي در گلو است که به دنبال آن انسداد بيني و آبريزش بيني آغاز مي‌شود.

بابائي با اشاره به اينکه در 30 درصد موارد سرماخوردگي بسته به نوع ويروس، ممکن است علائم متفاوتي شامل تب، درد عضلاني، سردرد و ساير علائم جسماني بروز کند، تصريح کرد: دوره سرماخوردگي به طور معمول حدود يک هفته طول مي‌کشد و البته ممکن است در 10 درصد موارد تا دو هفته نيز ادامه يابد.

اين متخصص کودکان با اشاره به اين نکته که پيشگيري دارويي يا واکسن براي سرماخودگي وجود ندارد، اضافه کرد: واکسيناسيون بر ضد آنفلوآنزا در پيشگيري از سرماخوردگي‌هاي ناشي از اين ويروس موفق بوده است.

وي ادامه داد: هر چند مصرف ويتامين C طول دوره سرماخوردگي را کوتاه‌تر مي‌کند، اما از بروز آن پيشگيري نمي‌کند. شست‌وشوي دست‌ها رايج‌ترين کاري است که براي پيشگيري از اين بيماري توصيه مي‌شود.

بابائي، مهم‌ترين کاري را که پزشک براي فرد دچار بيماري سرماخوردگي انجام مي‌دهد، تشخيص و رد ساير علل ذکر کرد و افزود: ساير علل جدي‌تر و قابل درمان شامل سينوزيت، سياه سرفه، عفونت‌هاي ميکروبي و علل آلرژيک است.

اين پزشک متخصص کودکان، افزود: کنترل سرماخوردگي، بر پايه درمان علامتي براي بيماران است که مبتني بر تجويز داروهايي مثل آنتي هيستامين‌ها، ضد سرفه‌ها، ضد احتقان‌ها و مسکن‌ها است.

وي هشدار داد: بايد از تجويز بي‌مورد آنتي‌بيوتيک خودداري کرد؛ چراکه علاوه بر داشتن عوارض جانبي براي بيمار، باعث مي‌شود مقاومت به آنتي بيوتيک ايجاد ‌شود.

بابائي با بيان اينکه استفاده از قطره مربوطه براي شستشوي بيني و بهبود علائم آن مفيد است، گفت: هنگام سرماخوردگي توصيه به مصرف مايعات زياد است، زيرا به رقيق کردن ترشحات و کم کردن موکوس تنفسي کمک خواهد کرد.

وي با بيان اينکه اثر مرطوب کردن هوا در کاهش علائم اين بيماري ثابت نشده است؛ اضافه کرد: مصرف مايعات گرم، موکوس را رقيق مي‌کند و جريان موکوزال بيني را افزايش مي‌دهد.

اين پزشک متخصص افزود: در درمان گلو درد از استامينوفن استفاده مي‌شود اما اجازه دادن آسپرين را نداريم؛ چراکه با مصرف اين دارو، احتمال وقوع عارضه خطرناکي به نام «سندرم ري» در مبتلايان به ويروس آنفلوآنزا وجود دارد. سرفه با داروهاي آنتي هيستامين نسل نخست، درمان مي‌شود و بايد توجه داشت که هر چند مصرف عسل به واسطه داشتن خاصيت تسکين دهندگي، اثر فوري در بهبود سرفه دارد، اما در سن زير يک سال به علت خطر بروز مسموميت نبايد استفاده شود.

بابائي با اشاره به شايع‌ترين عارضه سرماخوردگي که همان عفونت گوش مياني است، افزود: اگر ترشح از بيني يا سرفه‌هاي بيمار بدون بهبودي، مدت 10 تا 14 روز ادامه يابد يا علائم درگيري شديدتر سينوس‌ها مثل تب، درد صورت يا ورم صورت بروز کند، بايد مد نظر قرار گيرد.

اين متخصص کودکان در پايان خاطرنشان کرد: عارضه ديگر سرماخوردگي، تشديد آسم در مبتلايان به آن است.


 خبرهاازعالم علم 

 چه نوع سيبي مصرف کنيد؟

سيبي براي بدن بسيار مفيد است که سالم, رسيده و شيرين باشد چرا که مصرف سيب ترش و کال باعث فراموشي مي‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ از ديدگاه طب سنتي بوييدن سيب و خوردن آن در سلامت مغز و تقويت آن بسيار اثر دارد.سيبي براي بدن بسيار مفيد است که سالم, رسيده و شيرين باشد چرا که مصرف سيب ترش و کال موجب فراموشي مي‌شود. سيب سرشار از آنتي اکسيدان است که مداومت در مصرف سيب و آب سيب از بروز استرس‌هاي اکسيداتيو جلوگيري مي‌کند همچنين سيب از متاستاز سرطان به کبد جلوگيري مي‌کند. سيب به علت داشتن خاصيت آنتي پروليفراتيو(جلوگيري از رشد بيش از حد سلول‌هاي کراتينوسيت و تنظيم اثرات ايمني بدن) از تکثير بيش از حد سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌کند.

سيب علاوه بر اينکه مغز و حافظه را تقويت مي‌کند, از بروز برخي از بيماري‌هاي اعصاب مانند آلزايمر و پارکينسون جلوگيري مي‌کند. اهميت سيب در درمان برخي از سرطان‌ها مانند سرطان سينه و کولون اثبات شده است حتي مصرف سيب از پيشروي سرطان پيشگيري مي‌کند.

مغز مانند اثر انگشت منحصر به فرد است

مطالعات محققان نشان مي دهد، ساختار هيچ دو مغزي شبيه هم نيست و مغز هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است.

به گزارش ايرنا از نيچر، مطالعات محققان دانشگاه ييل آمريکا نشان مي دهد، الگوي فعاليت مغز و چگونگي اتصال بخش هاي مختلف در هر فرد متفاوت است و هرگز نمي توان دو مغز کاملا مشابهي را پيدا کرد. اين تحقيقات که با استفاده از تکنيک تصويربرداري fMRI صورت گرفته، نشان مي دهد که الگوي عملکرد مغز هر داوطلب با داوطلب ديگر متفاوت است. محققان اين تفاوت را اصطلاحا اثرانگشت شناختي ناميده اند.

محققان تا امروز بر اين باور بودند که ساختار مغز افراد بدون درنظر گرفتن بهره هوشي و يک بيماري خاص مشابه است و اين مطالعه اولين بار است که الگوهاي متفاوت مغز را مشخص مي کند.

محققان معتقدند که اين تفاوت مي تواند در درمان بيماري هاي عصبي به شيوه متناسب با عملکرد مغز هر فرد موثر باشد و اين مطالعه گام موثري در پيش بيني انواع بيماري هاي مربوط به سيستم اعصاب است.نتايج اين تحقيقات در نشريه Nature Neuroscience منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 تاثير مصرف پاچه در درمان پوکي استخوان

متخصص تغذيه با اشاره به اينکه مغز گاو و گوسفند به اندازه 8 تخم مرغ کلسترول دارد، گفت: مصرف نارنج و ليموي تازه همراه کله‌ و پاچه، جذب چربي را در بدن کاهش مي‌دهد.

مرتضي صفوي در گفت وگو با فارس ، در رابطه با خواص درماني پاچه گوسفند و گاو اظهار داشت: پاچه گوسفند در مقايسه با ساير قسمت‌هاي آن که مورد مصرف غذايي قرار مي‌گيرد چربي کمتري دارد و منبع پروتئيني مناسب براي بدن به شمار مي‌رود.

وي افزود: پاچه گوسفند و گاو به دليل اينکه حاوي کلسترول بوده مصرف آن بيشتر از دو بار در ماه توصيه نمي‌شود ولي با اين وجود نسبت به مغز کلسترول بسيار کمتري داشته و در واقع مصرف آن براي درمان پوکي استخوان و افرادي که مدام دچار شکستگي استخوان مي‌شوند، مناسب است.

اين متخصص تغذيه با تاکيد بر اينکه مصرف مغز گاو و گوسفند به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود، تصريح کرد: هر مغز گاو و گوسفند به اندازه 8 تخم مرغ کلسترول داشته بنابراين مصرف آن براي بدن ضرر دارد، البته مصرف مقدار اندک آن در فواصل طولاني براي نوجوانان در حال رشد موردي ندارد.

صفوي با اشاره به اينکه بدن انسان روزانه به 3 واحد گوشت و پروتئين نياز دارد، گفت: زبان گوسفند 3 واحد و پاچه 2 واحد پروتئين به شمار مي‌رود، بنابراين بيماراني که کلسترول داشته و يا دچار نقرس هستند نبايد از کله‌پاچه استفاده کنند.

وي افزود: مصرف آبغوره، نارنج و ليموي تازه به دليل داشتن آنتي‌اکسيدان همراه کله‌پاچه جذب چربي را کاهش مي‌دهد، همچنين بهتر است کله‌پاچه را به عنوان غذاي اصلي و در وعده ظهر استفاده کنيم.

اين متخصص تغذيه اظهار داشت: افرادي که عادت دارند هنگام ظهر، وعده ناهار را زودتر ميل کنند، بهتر است از مصرف کله‌پاچه براي صبحانه بپرهيزند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته