جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5123

وزير اطلاعات با انتقاد از برخوردهاي داخلي:
ايران در مذاكرات افكار عمومي جهان را با خود همراه كرد


روسيه هرگز همکاري با اسد يا اپوزيسيون سوريه را قطع نمي‌کند


اردوغان: به کردها اجازه نمي‌دهيم شمال سوريه را تصرف کنند


کري از توافق اسرائيل و اردن درباره مسجد الاقصي خبر داد


بلر: حمله به عراق داعش را بوجود آورد

در ديدار رييس شوراي عالي انقلاب يمن؛
بروجردي: عربستان مانع کمک رساني هلال احمر به مردم يمن است


امکان بسته شدن مرزهاي کشورهاي بالکان به روي پناهجويان


ميـزخبر


يك نكته از هزاران


ميز خبر

در ديدار سفير جديد مالي؛
ظريف: همه کشورها براي کشف دلايل بروز فاجعه منا همکاري کنند


نماينده پارلمان روسيه: اسد در صورت لزوم با شرکت در انتخابات زودهنگام موافقت کرده است


سفير ترکيه در تهران: دولت آينده ترکيه هم اهميت روابط با ايران را درک مي‌کند


خبر


مرکز کنترل پرواز تهران


انتخابات پارلماني ترکيه در تهران


سرمقاله


 وزير اطلاعات با انتقاد از برخوردهاي داخلي:
 ايران در مذاكرات افكار عمومي جهان را با خود همراه كرد 

 
وزير اطلاعات تأکيد کرد: دولت راه خود را راه امام حسين(ع) قرار داده است و درجهت خدمت به مردم عزيز ايران اسلامي تلاش مي کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت اطلاعات،حجت الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در مراسم عزاداري شب شام غريبان که در حرم مطهر امام راحل با حضور اعضاي بيت شريف امام و اقشار مختلف مردم برگزار شد، طي سخناني با بيان اينکه براي زندگي با عزت و کشيدن خط قرمز بر ذلت بايد راه سيدالشهدا(ع) را دنبال کنيم، اظهار کرد: در واقعه کربلا 2 کارنامه را سراغ داريم؛ يکي کارنامه دشمنان حسين(ع) و ديگري کارنامه حسين(ع)، اهل بيت و ياران او. دشمنان حسين(ع) راه و آب را بر ايشان بستند و او را با لب تشنه شهيد کردند، اما در نقطه مقابل، کارنامه سيدالشهدا(ع) کارنامه اي عميق و داراي مفاهيم بسيار بالايي است که احتياج به تأمل دارد.

وي با اشاره به جنبه هاي عاطفي، احساسي و فکري حادثه عاشورا، افزود: بعد عاطفي عاشورا مربوط به کارنامه دشمن و مصائبي است که بر حسين(ع) و ياران او رفت که قلب انسان را مي شکند و اشک او را جاري مي کند. همانگونه که امام صادق(ع) فرموده اند حرارت اين مصيبت در دل ها سرد نمي شود؛ اين بعد عاطفي لازم است و همواره رفتار ددمنشانه دشمنان بايد گفته شود تا عواطف جاري شود.

علوي گفت: بعد احساسي عاشورا مربوط به رشادت امام حسين(ع) و اصحاب اوست؛ زيرا آنان با ديدن درياي لشکر دشمن دچار تزلزل نشدند و حماسه آفريدند.

لذا ذکر رشادت آنها در برابر درياي دشمن، دل انسان را لبريز از احساس کرده و زمينه حماسه آفريني را در انشان زنده مي کند.

وي با بيان اينکه اين يک درس است که در برابر دشمنان از اين تاکتيک بهره ببريم، به توافق هسته اي جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي 1+5 اشاره کرد و اظهار داشت: امروز دولت خدمتگزار تدبير واميد در مذاکرات هسته اي از اين تاکتيک امام حسين(ع) بهره گرفت؛ دولت با تدبير خود ميدان را به صحنه نمايش ظلم يک طرف عليه طرف ديگر تبديل کرد و به جاي آنکه عليه طرف مقابل شاخ و شانه بکشد و شعارهاي هيجاني بدهد و صحنه را به صحنه برخورد دو طرف تبديل کند، تعدي يک طرف عليه ديگري را ترسيم کرد و نشان داد که جمهوري اسلامي ايران مي خواهد در چارچوب مقررات بين المللي از انرژي صلح آميز هسته اي استفاده کند که تعدي قدرت بزرگ و زورگو مي خواهند ايران را از اين حق محروم کنند؛ با اين رفتار صحنه به تقابل يک عده زورگو با يک مظلوم به نام جمهوري اسلامي ايران تبديل شد.

وزير اطلاعات با بيان اينکه ايران با اين صحنه آرايي افکار عمومي مردم دنيا را با خود همراه کرد، گفت: امروز متأسفانه در صحنه داخلي هم با چنين وضعيتي رو به رو هستيم؛ دولت با شرايط سختي در حال فعاليت است و با تدبير گره از مشکلات کشور باز مي کند و معضلات را حل مي کند، دولت در چنين شرايطي اجازه نداده کشور به زمين بخورد و با دنيا هم به گونه اي که گفته شد با تدبير برخورد مي کند، از حقوق ملت ايران دفاع کرده ونتيجه هاي خوبي گرفته است؛ اما مذاکرات مثل صحنه نبرد است. يک فرمانده در ميدان دفاع مقدس ممکن بود 80 درصد از اهداف عمليات را محقق کرده و زمين هاي زيادي را آزاد کند، اما عده اي هم شهيد مي شدند و بخشي از تجهيزات منهدم مي شد.

وي ادامه داد: سوال اينجاست که وقتي عملياتي اين ميزان از موفقيت را به دست مي آورد، آيا راديو و تلويزيون به خاطر پيروزي به دست آمده و زمين هاي آزاد شده مارش پيروزي مي نواختند يا به خاطر شهادت عده اي از رزمندگان عزيز مارش عزا پخش مي کردند؟ در مذاکرات هسته اي هم اين اتفاق افتاد؛ 80 درصد از اهداف محقق شده است و وقت نواختن مارش پيروزي است، اما متأسفانه مي بينيم که هيأت مذاکره کننده تبديل به خائن و ساده لوح مي شوند.

علوي يادآور شد: رئيس جمهور محترم کشورمان در جمع سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات گفتند که در اين کشور يک پرچم برافراشته است و آن در دست رهبر بزرگوارمان است و ما زير اين پرچم حرکت مي کنيم. دولت مي خواهد همه جناح ها، جريانات و افراد را زير پرچم ولي امر مسلمين رهبر عزيز و ولي فقيه مان حضرت آيت الله خامنه اي جمع کند.

وزير اطلاعات با تأکيد بر اينکه دولت به دنبال تضعيف و زدن بر سر کسي نيست، تصريح کرد: چرا عده اي با دولت اينگونه رفتار مي کنند؟ چرا نمي گذارند دولت در اين شرايط سخت با اعصاب آرام به فکر حل مشکلات کشور باشد؟ با اين وجود دولت راه خود را راه امام حسين(ع) قرار داده است و در جهت خدمت به مردم عزيز ايران اسلامي تلاش مي کند.


 روسيه هرگز همکاري با اسد يا اپوزيسيون سوريه را قطع نمي‌کند 

 
راشا تودي: روسيه آمادگي خود را براي تامين پشتيبان هوايي در جهت کمک به نيروهاي اپوزيسيون مانند "ارتش آزاد سوريه" اعلام کرد.سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در گفت‌وگو با شبکه خبري راشا تودي، اعلام کرد، واشنگتن بزرگ‌ترين اشتباه خود را با رد همکاري با مسکو در مبارزه عليه تروريسم مرتکب شد. وي گفت: ما اين آمادگي را داريم که از اپوزيسيون ميانه روي سوريه مانند ارتش آزاد اين کشور، با حملات هوايي جنگنده‌هاي خود حمايت کنيم اما واشنگتن از اطلاع رساني به ما درباره مکان‌يابي تروريستها و محل استقرار اپوزيسيون خودداري مي کند.

لاوروف ادامه داد: مهمترين مساله براي ما اين است که بتوانيم افرادي را پيدا کنيم که نمايندگان واقعي نيروهاي مسلحي باشند که با تروريسم مقابله مي‌کنند. بنا به گفته لاوروف، روسيه هرگز همکاري خود را با بشار اسد، رييس جمهور سوريه و يا اپوزيسيون اين کشور قطع نمي‌کند.


 اردوغان: به کردها اجازه نمي‌دهيم شمال سوريه را تصرف کنند 

 
رويترز: رئيس‌جمهوري ترکيه با متهم کردن گروه‌هاي کرد براي به قبضه درآوردن کنترل شمال سوريه، گفت که آنکارا اجازه نمي‌دهد که چنين اتفاقي روي دهد.رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه در جريان سخنراني خود در جنوب‌شرق ترکيه همچنين از ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه که ميزبان بشار اسد بوده است، انتقاد کرد. سخنان اردوغان را مي‌توان تندترين واکنش تاکنون نسبت به همتاي روسيه‌اي وي محسوب کرد.

اردوغان در رابطه با تحولات شمال سوريه، اقدام کردها در تبديل شهر سوري تل‌ابيض به يک منطقه خودمختار سياسي را به شدت محکوم کرد. اردوغان گفت: آنچه آنها مي‌خواهند اين است که تمام شمال سوريه را تصرف کنند. ما تحت هيچ شرايطي اجازه نخواهيم داد که شمال سوريه قرباني طرح آنها شود چرا که اين تهديدي براي ماست و اين براي ما به عنوان ترکيه ممکن نيست که به اين تهديد "آري" بگوييم.


 کري از توافق اسرائيل و اردن درباره مسجد الاقصي خبر داد 

 
شبکه الجزيره:جان کري پس از ديدار خود با ملک عبد الله دوم تاکيد کرد که اسرائيل و اردن اقداماتي را درباره مسجد الاقصي اتخاذ خواهند کرد.جان کري، وزير خارجه آمريکا در ديدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن که در راستاي تلاش‌هاي وي براي مهار انتفاضه قدس و احياي مذاکرات سازش ميان طرفين فلسطيني و صهيونيستي صورت گرفت، اعلام کرد که بنيامين نتانياهو متعهد به فراهم کردن زمينه اقامه نماز مسلمانان در مسجد الاقصي و زيارت آن از سوي غيرمسلمانان است.

کري از توافق اردن و اسرائيل خبر داد که به مسلمانان اجازه نماز گزاردن در مسجد الاقصي و به ديگران اجازه زيارت اين مکان مقدس را مي‌دهد.هدف از سفر جان کري به منطقه تلاش براي مهار انتفاضه فلسطين است. انتفاضه ملت فلسطين وارد چهارمين هفته خود شده است و تا اين لحظه 57 فلسطيني در درگيري با نظاميان صهيونيست به شهادت رسيده و بيش از 2500 نفر هم مجروح شده‌اند.


 بلر: حمله به عراق داعش را بوجود آورد  

 
توني بلر اعتراف کرد "حقايقي" وجود دارد که نشان مي‌دهد ايجاد داعش، پيامد مستقيم حمله آمريکا به عراق است؛ نخست‌وزير سابق انگليس با اين حال از عذرخواهي براي حمله به اين کشور و سرنگون ساختن صدام خودداري کرد.به گزارش ايسنا، توني بلر، نخست‌وزير سابق انگليس در گفتگو با فريد زکريا، خبرنگار سي ان ان گفت: من به خاطر برکناري صدام از قدرت عذرخواهي نمي‌کنم. فکر مي‌کنم حتي امروز در سال 2015 خيلي بهتر است که اين فرد نيست تا اينکه در عراق باشد.

بلر افزود: من مي توانم بگويم عذرخواهي مي‌کنم بابت اين حقيقت که اطلاعات دريافتي ما غلط بودند. اگرچه صدام از سلاح‌هاي شيميايي عليه مردم خودش و ديگران به مقدار زياد استفاده کرد اما برنامه شيميايي وي آنطور که ما فکر مي‌کرديم نبود.نخست‌وزير سابق انگليس تصريح کرد: من همچنين به خاطر برخي اشتباهات در طرح ريزي و بخصوص اشتباه در درک رخدادهاي پس از برکناري يک دولت عذرخواهي مي‌کنم. در آنچه که برخي مي‌گويند که خيزش داعش به حمله 2003 برمي‌گردد، حقايقي وجود دارد. البته نمي‌توان گفت کساني که در برکاري صدام در 2003 دست داشتند هيچ مسئوليتي در قبال شرايط 2015 ندارند. اما درک اين نکته هم مهم است که بهار عربي که از سال 2011 شروع شد نيز تاثيراتي بر عراق امروز داشته است. البته اين نکته را هم در نظر داشته باشيد که خاستگاه داعش سوريه بود نه عراق.


 در ديدار رييس شوراي عالي انقلاب يمن؛
 بروجردي: عربستان مانع کمک رساني هلال احمر به مردم يمن است 

 رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: عربستان با اقدام به محاصره يمن، مانع کمک رساني به آسيب ديدگان و مجروحان يمني توسط هلال احمر و ساير سازمان هاي امدادي مي شود.

به گزارش خانه ملت «نايف قانص» رييس شوراي عالي انقلاب يمن و هيات همراه با «علاءالدين بروجردي» رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفت وگو کرد.

بروجردي با تسليت ايام شهادت سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و 72 تن از ياران باوفاي ايشان در واقعه کربلا، به رشادت هاي مردم يمن در برابر تجاوزهاي رژيم آل سعود اشاره کرد و افزود: مردم يمن با ايستادگي در برابر حملات وحشيانه آل سعود، دنيا را نسبت به تحولات خونبار يمن بيدار کرده اند.

وي با انتقاد از سکوت کشورها و محافل بين المللي در برابر جنايات آل سعود در حق مردم مظلوم يمن ،گفت: هر روز تعداد زنان و مردان و کودکان يمني که بر اثر حملات وحشيانه آل سعود به شهرها و مراکز درماني- بيمارستاني و تاسيسات زير بنايي يمن به خاک و خون کشيده مي شوند بيشتر مي شود؛ در حالي که کشورهاي حامي حقوق بشر و محافل بين المللي تنها نظاره گر اين تحولات هستند و اقدامي براي توقف آن نمي کنند.

رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ادامه افزود: اين تحولات در حالي صورت مي گيرد که حکام عربستان که خود مقصر اصلي بروز «فاجعه منا» در ايام حج و کشته شدن هزاران زائر بيت الله الحرام بودند تاکنون با عدم پاسخگويي، ناکارآمدي و بي کفايتي خود را بيش از پيش به جهانيان اثبات کرده اند.

وي خاطر نشان کرد عربستان با اقدام به محاصره يمن مانع کمک رساني به آسيب ديدگان و مجروحان يمني توسط هلال احمر و ساير سازمان هاي امدادي مي شوند.

بروجردي با تاکيد مجدد بر وجود راه حل سياسي براساس مشارکت همه گروه هاي يمني براي حل بحران اين کشور،تصريح کرد: جامعه جهاني به ويژه کشورهاي اسلامي بايد براي پايان دادن به حملات هوايي و محاصره يمن توسط آل سعود و آغاز گفت وگوهاي سياسي گروه هاي يمني، همکاري کنند.


 امکان بسته شدن مرزهاي کشورهاي بالکان به روي پناهجويان 

 رهبران بلغارستان، روماني و صربستان خواستار يک راه حل از سوي اتحاديه اروپا براي بحران مهاجرت شدند و هشدار دادند که اگر کشورهاي ديگر اروپايي از پذيرش پناهجويان جديد خودداري کنند، کشورهاي ديگر نيز مرزهاي خود را مي‌بندند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، بويکو بوريسف، نخست وزير بلغارستان اعلام کرد که سه کشور حوزه بالکان اين آمادگي را ندارند که به يک منطقه امن براي هزاران پناهجو از کشورهاي جنگ زده سوريه و افغانستان که به اتحاديه اروپا مي‌رسند، تبديل شوند. مجارستان، از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، مرزهاي خود را به سمت صربستان وکرواسي بسته و همچنين اسلواني تهديد کرده است که اقدام مشابهي انجام خواهد داد.

در همين راستا بوريسوف هشدار داد که اگر ديگر کشورهاي اتحاديه اروپا چنين کاري را انجام دهند، بلغارستان، روماني و صربستان نيز اينگونه عمل کرده و مرزهاي خود را به طور همزمان خواهند بست.


 ميـزخبر 

 در حسينيه امام خميني(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي؛

مراسم عزاداري شام غريبان حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام برگزار شد

در شام غريبان حضرت اباعبد الله الحسين (ع)، مراسم سوگواري و عزاداري سيّد و سالار شهيدان و اصحاب با وفاي ايشان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي و جمعي از مسئولان و هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، در اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين رفيعي در سخناني، دفاع از دين و سستي نکردن در حمايت از آن را پيام اساسي قيام تاريخ‌ساز حضرت سيدالشهداء عليه‌السلام خواند و گفت: قرآن کريم بر دو اصل «اقامه دين» و «پرهيز از اختلاف و تفرقه» تأکيد مي‌کند و بر اساس روايات شريفه، رعايت اين دو اصل در گروي تمسک به ولايت اهل بيت عليهم‌السلام است.

وي حمايت از دين و اقامه آن را وظيفه‌اي عمومي و همگاني برشمرد و افزود: در جامعه اسلامي هر يک از آحاد جامعه بايد با عمل به دستورات شريعت و بروز دادن جلوه‌هاي دين در زندگي به وظيفه خود در حمايت و ياري دين خدا عمل کند.

سخنگوي سپاه پاسداران اعلام کرد:

افزايش نيروهاي مستشاري سپاه در سوريه

مسئول روابط عمومي کل سپاه از شهادت 4 تن از مدافعين حرم به نام‌هاي شهيدان صدرزاده، مصطفوي، باقري و کريمي در سوريه خبرداد.به گزارش ايسنا، سردار سرتيپ دوم پاسدار رمضان شريف مسئول روابط عمومي کل سپاه، با اشاره به شهادت تعدادي از پاسداران سرافراز انقلاب اسلامي و مدافعين حرم در سوريه و در عرصه‌ي مأموريت‌هاي مستشاري در کمک به ارتش و بسيج مردمي اين کشور براي مقابله با تروريست‌هاي تکفيري گفت:در پي دور جديد تحولات ميداني در مناطق مختلف سوريه و پيروزي اخير جبهه مقاومت اسلامي در مقابله با گروه‌هاي تروريستي تکفيري، متناسب با نيازها، شاهد افزايش نيروهاي مستشاري ايران در اين کشور هستيم.

وي افزود:در ايام منتهي به تاسوعا و عاشوراي حسيني و در دفاع از پيام آور کربلا حضرت زينب (س) چهارتن از مدافعين سرافراز و فداکار حرم به نام‌هاي مصطفي صدرزاده، سيد ميلاد مصطفوي، عبدالله باقري و امين کريمي در حين انجام مأموريت محوله در سوريه به شهادت رسيدند.

وزير خارجه عربستان: موضع عربستان و مصر درباره بحران سوريه يکسان است

وزير خارجه مصر در کنفرانس خبري با همتاي عربستاني خود تاکيد کرد: هيچ اختلافي با عربستان درباره بحران سوريه نداريم.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز ، سامح شکري، وزير خارجه مصر در کنفرانس خبري مشترک با عادل جبير، همتاي عربستاني خود در قاهره تاکيد کرد: موضع دو کشور درباره مسائل منطقه کاملا منسجم و يکسوست و هر دو کشور توافق کردند رايزني‌هاي سياسي را به طور سالانه در چارچوب زماني مشخص و براساس نيازهاي دو کشور ادامه دهند.

ما با عربستان در راستاي بررسي تمامي امور همکاري خواهيم داشت و درباره سوريه نيز اختلافي با اين کشور نداريم.

وزير خارجه عربستان نيز تاکيد کرد: رايزني‌ها در سطح جامعه جهاني درباره بحران سوريه ادامه دارد و همچنان معتقديم که بايد گذار سياسي در سوريه بدون حضور بشار اسد رييس جمهور سوريه باشد. ما معتقديم بايد سازمان‌هاي اين کشور چه نظامي و چه مدني حفظ شود و سرنوشت سوريه را مردم اين کشور تعيين کنند. رايزني‌هاي بين‌المللي درباره اجراي بيانيه ژنو 1 در جريان است. هر دو کشور ديدگاه‌شان درباره سوريه يکسان است.


 يك نكته از هزاران 

 درخبرها آمده بود كه آلمان به واردات زباله اقدام كرده است!! بله زباله؛ همان معضلي كه ما امروز حتي نتوانسته‌ايم به سامان دهي آن در جمع آوري نائل شويم، در آلمان به كالايي وارداتي مبدل شده است. بيش از يك دهه است كه آلمان از زباله‌ها در نيروگاه‌ها به توليد برق اقدام كرده و امروز براي تامين سوخت اين نيروگاه‌ها به واردات زباله از انگليس و ديگر كشورها روي آورده است.

اين كمبود زباله از آن جهت است كه مردم و صنايع در آلمان تاكيد فراوان بر تفكيك زباله‌ها و بازيافت آنها دارند. آمار حاكي از آن است كه 65 درصد زباله‌ها در آلمان بازيافت مي‌شوند و مجدد مورد استفاده قرار مي‌گيرند. شهروندان آلماني با دقت مراقب‌اند که زباله‌هايشان را در سطل‌هاي مخصوص بازيافت قرار داده يا به محل بازيافت تحويل دهند، لذا آن‌چه باقي مي‌ماند آن‌قدر نيست که کفاف نياز نيروگاه را دهد.

آيا اين نشان از فرهنگ مردم است، يا تبدر مسئولان، يا اخلاق فردي و يا ...


 ميز خبر 

 روسيه مشارکت در تقويت عمليات زميني نيروهاي سوري عليه داعش را ممکن خواند

«سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه با اشاره به همکاري نظامي اين کشور و سوريه عليه تروريست ها بويژه داعش، امکان مشارکت مسکو را در تقويت عمليات ضدتروريستي زميني نيروهاي سوري رد نکرد و گفت که در حال بررسي اين موضوع هستيم.

به گزارش ايرنا، روزنامه «ماسکوفسکي کامسامولتس» روسيه به نقل از لاوروف نوشت: روسيه آماده است از عمليات زميني تمامي نيروهاي حاضر به همکاري در مبارزه با تروريست ها پشتيباني هوايي کند.وي با انتقاد از ائتلاف آمريکايي براي همکاري نکردن با روسيه در زمينه ارائه اطلاعات مواضع و پايگاه هاي گروه هاي تروريستي بويژه داعش، گفت: از تمامي گروه هاي معارض مي خواهيم براي مبارزه با تروريسم با مسکو همکاري کنند و ما حاضر به پشتيباني هوايي از اين عمليات هستيم.

اتريش خواستار حضور ايران در نشست بعدي کنفرانس سوريه در وين شد

«سباستين کورتز» وزير امور خارجه اتريش اعلام کرد: در نشست بعدي مذاکرات کشورهاي مختلف براي حل بحران سوريه در وين، حضور ايران بسيار حائز اهميت است.

وزير امور خارجه اتريش در ديدار با «سرگئي لاوروف» همتاي روسي خود که در تلويزيون دولتي اتريش (?RF) پخش شد، همچنين به اين نکته اشاره کرد که براي پيشبرد حل بحران سوريه همه بازيکنان در سوريه بايد دور يک ميز جمع شوند.

کورتز درباره اختلاف نظر کشورها درباره بشار اسد رئيس جمهوري سوريه گفت: حذف يا بودن اسد در سوريه تنها راه حل براي پايان دادن به جنگ در اين کشور نيست، بلکه همکاري روسيه و آمريکا براي از بين بردن کامل تروريست ها مي‌تواند بخش مهمي از حل بحران سوريه باشد.

حکم اعدام شيخ نمر النمر تاييد شد

خانواده روحاني شيعه برجسته عربستان اعلام کردند که دادگاه عالي رياض حکم اعدام شيخ نمر باقر النمر را تاييدکرد.

به گزارش سايت ايلاف، خانواده شيخ نمر باقر النمر، رهبر شيعيان عربستان اعلام کردند که دادگاه عالي رياض و دادگاه تجديدنظر حکم اعدام وي را تاييد و آن را به وزارت کشور و دفتر پادشاهي فرستادند تا ملک سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان آن را امضا کند.

نمر النمر از سوي مقامات رياض به "تلاش براي ايجاد فتنه طائفه‌اي، حمايت از شورش در بحرين، حمل سلاح، و اطاعت نکردن از ولي امر" متهم شده است.

نمر النمر ژوئيه 2012 و در پي تاييد تظاهرات شيعيان در استان القطيف که در فوريه 2011 برگزار شد، بازداشت شد.

ارتش سوريه اتوبان بين‌المللي دمشق – حمص را آزاد کرد

ارتش سوريه در ادامه پيشروي‌هاي خود اتوبان بين‌المللي دمشق – حمص را آزاد کرد.

به گزارش سايت اينترنتي النشره گزارش داد که نيروهاي ارتش سوريه و نيروهاي دفاع ملي با همکاري با مردم توانستند اتوبان بين‌المللي دمشق – حمص را آزاد کنند.

اين پيشروي پس از درگيري‌ با افراد مسلح "جيش الاسلام" صورت گرفته است و اين تروريست‌ها به خارج از اين منطقه رانده شده‌اند.

کامرون براي شرکت در مراسم تشييع جنازه پادشاه عربستان 100 هزار پوند خرج کرد

برخي از مردم معتقدند که صرف هزينه‌هاي هنگفت براي سفرهاي لوکس سياستمداران مناسب است؛ سايرين بحث مي‌کنند که مقام‌ها بايد رفتاري ميانه‌رو داشته باشند. اما هزينه 100 هزار پوندي براي يک سفر بسيار بسيار زياد است؛ حتي براي رئيس دولت انگليس.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، "دفتر کابينه" انگليس با انتشار گزارشي نشان داد که پول ماليات‌دهندگان انگليسي در سفرهاي خارجي ديويد کامرون، نخست‌وزير اين کشور بين ژوئيه 2014 تا مارس 2015 چگونه خرج شده است.

به عنوان نمونه، يک سفر به بروکسل براي شرکت در نشست‌هاي شوراي اروپا به طور متوسط 500 پوند هزينه دارد. سفر به قاره‌هاي ديگر مانند آمريکا و استراليا بيش از 10 هزار پوند هزينه دارد.

در ليست سفر ديويد کامرون عناويني وجود دارد که قابل تامل است؛ مثلا "سفر براي اداي احترام در پي مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزيز." نخست‌وزير انگليس از پرواز چارتر براي اقامت يک روزه خود به قيمت 101 هزار و 792 پوند استفاده کرد.


 در ديدار سفير جديد مالي؛
 ظريف: همه کشورها براي کشف دلايل بروز فاجعه منا همکاري کنند 

 
وزير امور خارجه کشورمان در ديدار سفير جديد مالي با ابراز تسليت به دولت و ملت مالي در خصوص جان باختگان فاجعه منا، ابراز اميدواري کرد که همه کشورها براي کشف دلايل بروز اين فاجعه و جلوگيري از تکرار مجدد آن تلاش و همکاري کنند.

به گزارش اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، در اين ديدار که انجام شد، محمدجواد ظريف ضمن تشکر و ابراز اميدواري براي ديدار از مالي، مشکل تروريسم را يک مشکل حاد براي همه کشورها عنوان و بر آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي همکاري در مبارزه با تروريسم تأکيد کرد.

بوبکر گورو ديال سفير جديد جمهوري مالي در اين ديدار رونوشت استوارنامه خود را به وزير خارجه کشورمان تقديم کرد.


 نماينده پارلمان روسيه: اسد در صورت لزوم با شرکت در انتخابات زودهنگام موافقت کرده است 

 رئيس‌جمهوري سوريه اعلام کرد که با برگزاري انتخابات زودهنگام به شرط آنکه اين اقدام مورد حمايت مردم کشورش باشد، موافق است.به گزارش شبکه خبري روسيا اليوم، بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه با هيات پارلماني روسيه که به سوريه سفر کرده است، ديدار کرد.الکساندر يوشنکو، از اعضاي حزب کمونيست پارلمان روسيه به نقل از بشار اسد به ايتارتاس گفت: رئيس جمهور روسيه گفت که آماده مذاکره درباره اصلاح قانون اساسي، برگزاري انتخابات پارلماني با مشارکت تمامي گروه‌هاي سياسي خواهان صلح و ثبات است و در صورتي‌ که مردم سوريه لزوم آن را احساس کنند آماده برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري است.به گفته يوشنکو که با اسد در دمشق ديدار کرده، رئيس‌جمهور سوريه کاملا به پيروزي خود در صورت برگزاري انتخابات مطمئن است.در اين ديدار اسد تاکيد کرد که جنگ با تروريسم پايه‌اي براي جهاني تازه براساس همکاري و حاکميت است.


 سفير ترکيه در تهران: دولت آينده ترکيه هم اهميت روابط با ايران را درک مي‌کند 

 سفير ترکيه در ايران گفت: ترکيه خود يکي از بزرگترين قربانيان تروريسم است و به همين دليل هيچ‌گاه به گروه‌هاي تروريستي به ويژه داعش کمک نخواهد کرد. ما هرگونه حمايت از گروه‌هاي تروريستي را تکذيب مي‌کنيم.

به گزارش ايسنا، رضا هاکان تکين در حاشيه انتخابات پارلماني ترکيه در تهران که هم‌زمان در سفارت و کنسولگري‌هاي اين کشور در ايران برگزار شد در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

وي در پاسخ به رابطه انتخابات پارلماني ترکيه چه تأثيري بر روابط تهران - آنکارا خواهد داشت، گفت: در حال حاضر نمي‌توان پيش‌بيني کرد که نتايج انتخابات پارلماني ترکيه چه خواهد بود ولي هر نتيجه اي که حاصل شود ترکيه پس از اين انتخابات در کوتاه‌ترين زمان ممکن دولت تشکيل خواهد داد.

هاکان تکين با بيان اينکه روابط ترکيه و ايران به صورت سنتي، فوق‌العاده قوي و مستحکم است، خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن اينکه در اين انتخابات چه حزبي به تنهايي دولت تشکيل دهد و يا اينکه دولت ائتلافي از ترکيب دو يا چند حزب ديگر تشکيل شود، بايد بگويم دولت آينده ترکيه هم قطعاً اهميت و اولويت روابط با ايران را درک مي‌کند.

وي ادامه داد: هيچ شک و شبهه‌اي وجود ندارد که روابط ايران و ترکيه به شکل روزافزون گسترش خواهد يافت.


 خبر 

 دستگيري اتباع ايراني توسط آمريکا؛

افخم: پيگيري دولت ايران براي آزادي اتباعش با قوت ادامه دارد

سخنگوي وزارت امور خارجه حکم صادره براي مظفر خزاعي تبعه ايراني زنداني در آمريکا را کاملا ناعادلانه و اقدام دولت آمريکا در دستگيري و زنداني کردن اتباع ايراني بدلايل واهي و بي پايه را غيرقابل قبول خواند.

به گزارش ايسنا مرضيه افخم افزود: متاسفانه شماري از اتباع کشورمان به دلايل غير موجه و اتهام نقض تحريم‌هاي غيرقانوني و نامشروع در آمريکا و چند کشور ديگر زنداني مي‌باشند و در طي چند سال گذشته اقدامات و پيگيري‌هاي مستمر حقوقي و سياسي براي اثبات بيگناهي و آزادي ايشان صورت گرفته است و اين تلاش‌ها کماکان ادامه دارد.

وي همچنين گفت: چند نفر از ايرانياني که در خارج از آمريکا دستگير شده‌اند، عليرغم درخواست و فشار امريکا به کشورهاي ديگر براي تحويل ايشان به ايالات متحده، بي‌گناهي شان به اثبات رسيده و اين افراد آزاد شده‌اند و پيگيري دولت ايران براي آزادي اتباعش با قوت ادامه دارد.

ورود صدها نيروي کرد سوريه به عراق براي آزادسازي سنجار

رئيس شوراي ايزدي‌هاي سنجار اعلام کرد که صدها تن از افراد مسلح نيروهاي حمايت مردمي کرد سوريه وارد عراق شده‌اند. به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز عراق، خدر صالح، رئيس شوراي ايزدي‌هاي سنجار عنوان داشت که حدود 1000 تن از نيروهاي حمايت مردمي کرد سوريه ظرف چند روز گذشته وارد عراق شده‌اند و اين نيروها در مناطق غربي شهرستان سنجار در غرب موصل مستقر هستند. صالح افزود که اين نيروها سلاح‌هاي مختلفي دارند و ورود آنها براي آمادگي حمله به شهر سنجار است که داعش آن را اشغال کرده است.

حمله انتحاري در شمال عراق؛

عراقي‌ها براي مقابله با داعش موشک ساخته‌اند

در حمله انتحاري که ايست بازرسي نيروهاي عراقي را در شمال بغداد هدف قرار داد، تعدادي از نيروهاي امنيتي کشته و زخمي شدند. به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، منابع آگاه اعلام کردند که يک عامل انتحاري که سوار بر خودرو بمب‌گذاري شده بود، خود را در مرکز يک ايست بازرسي منفجر کرد که بر اثر آن هفت تن از نيروهاي امنيتي کشته و زخمي شدند. هيچ طرفي مسووليت اين حمله را برعهده نگرفته است. از سوي ديگر، يک افسر پليس عراق اعلام کرد که نيروهاي امنيتي و عشاير در الخالديه از توابع استان الانبار در غرب عراق توانسته‌اند 120 موشک را براي هدف قرار دادن مواضع داعش بسازند.


 مرکز کنترل پرواز تهران  


 انتخابات پارلماني ترکيه در تهران 


 سرمقاله 

 ابهامات فراوان ائتلاف نظامي در سوريه

دكتر حسين اميدوار

پس از ورود مستقيم نظامي روس‌ها در خاك سوريه، معادلات نظامي دراين كشور به يكي از پيچيده ترين تحولات سياسي منطقه در دهه اخير مبدل شده است. روسيه و آمريكا هريك ائتلافي با نيت مبارزه با تروريسم تشكيل داده‌اند و به اين بهانه سوريه را آماج حملات نظامي كرده‌اند، اما هدف و ابزار هريك براي رسيدن به خواسته متفاوت است. آمريكا با متحدان غربي و عربي خود با حضور نصف و نيمه تركيه در يك طرف قرار گرفته‌اند و در سوي ديگر روسيه، ايران، حزب الله لبنان، عراق و ارتش سوريه قرار گرفته‌اند.

اهميت پايگاه دمشق براي ايران و روسيه بسيار بيشتر از ديگر رقباست و از اين بابت بيشترين هزينه را دراين پيكار مي‌پردازند. حملات گسترده هوايي و موشكي روس‌ها و افزايش حضور نيروهاي ايراني در جنگ زميني، مويد حساسيت موضوع است. اما اين تشريك مساعي با ابهامات فراواني مواجه است كه پيش بيني آنها بسيار سخت و نيازمند سيرتحولات آينده است.

درطي ايام اخير اخبار از شهادت مدافعان حرم و فرماندهان ارشد ايران در درگيري‌هاي سوريه براي آزاد سازي حلب نشان از عزم جدي ايران و دمشق براي آزادسازي دومين شهر بزرگ سوريه است. اما مشخص نيست كه هدف اصلي روس‌ها نيز با ايران و اسد مطابقت داشته باشد. از لحاظ عملياتي روسيه ممکن است بر حضور نيروهاي جديد ايران اصرار داشته باشد تا از پيروزي عمليات زميني به عنوان مكمل و پوشش دهنده حملات هوايي اطمينان حاصل کند. اما از لحاظ استراتژيک، روسيه احتمالاً به پاياني متفاوت با نظر ايراني ها اعتقاد دارد. روسيه ممکن است بخواهد اسد، دمشق يا موقعيت در حال ظهور ايران عليه اسرائيل در بلندي هاي جولان را در صورتي که احساس کند اين اقدام منافع روسيه و پايگاه دريايي در کنار درياي مديترانه را با خطر روبه رو مي کند، قرباني کند.

در همين چارچوب ديديم که ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه خواستار تشکيل پيماني منطقه اي براي مبارزه با تروريسم و داعش شد و اعلام کرد که مشورت هايي ميان مسکو با تعدادي از کشورهاي منطقه از جمله مصر و عربستان سعودي و امارات متحده عربي و اردن و رژيم صهيونيستي انجام شده تا هماهنگي هاي لازم براي مبارزه با تروريسم فراهم شود و شايد دامنه تماس ها در آينده شامل ترکيه و امريکا نيز بشود. اما روسيه نامي از ايران نياورده و صحبت از آن در جمع پيمان با تروريسم نزده است مبادا که کشورهاي عربي سني تحريک شوند و اقدامات ايذايي انجام دهند يا ترکيه به سمت عدم قبول مشارکت در هر گونه تلاشي در مبارزه با تروريسم پيش رود.

اخيرا هم سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه اعلام كرده است که کرملين خواهان برگزاري انتخابات زودهنگام رياست جمهوري و پارلماني در سوريه است. اين مرحله قرار است با تشكيل يك كابينه انتقالي به نخست وزيري يكي از مخالفان سوري كه احتمالا ارتش آزاد باشد، طي خواهد شد.

لذا از آنچه تاكنون شاهد آن هستيم چنين برمي‌آيد كه اهداف و خواسته‌هاي ايران و روسيه داراي ابهاماتي است كه بسيار تاثير گذار و تعيين كننده خواهند بود.

دراين ميان اين ائتلاف‌هاي غربي و شرقي بايد به نقش تاثير گذار تركيه نيز توجه ويژه داشت. ترك‌ها تاكنون هزينه فراواني در جهت براندازي حكومت دمشق كرده‌اند و به عنوان يكي از اصلي ترين حاميان مخالفان اسد اجازه نخواهند داد كه هرآنچه در طي اين سالها چيده‌اند به دست ايران و حزب الله فتح شود و منافع خود را از دست بدهند. لذا در جنگ زميني كه في الحال فرماندهي آن برعهده ايران است، مشكلات فراواني را به بار خواهند آورد.

اما غايب معنادار اين معادلات ايالات متحده مي‌باشد كه با سكوت ابهام انگيز خود اهداف مختلفي را دنبال مي‌كند. يكي از اهداف اصلي آمريكا تحليل قواي روسيه و ايران در جنگي فرسايشي است كه تامين هزينه‌هاي آن نيز برعهده اعراب و تركيه گذاشته شده است. اوباما با حفظ تحريم‌هاي اقتصادي از يكسو و كاهش قيمت نفت به يك سوم بهاي سال‌هاي پيش(نفت 120 دلاري) و افزايش هزينه هاي نظامي بردوش روس‌ها، عملا پوتين را در باتلاق خاورميانه گرفتار كرده است.

ازسوي ديگر ايران نيز به عنوان اصلي ترين حامي سوريه در استراتژيك ترين منطقه سياسي- امنيتي تحت نفوذش درحال پيكاري سخت و سرنوشت ساز مي‌باشد كه توان مالي، نظامي و سياسي فراواني را هزينه كرده و به خاطر اين پيروزي با همسايگان و رقباي خود به اختلاف اساسي برخورده است.

باتمام اين تفاسير به نظر مي رسد تعيين تكليف حلب در پيكار كنوني مي‌تواند نقشي تعيين كننده براي ايران داشته باشد و از اين نقطه به بعد اهداف و خواسته‌هاي روسيه و ايران با شفافيت بيشتري دنبال شود. قطعا تحولات سوريه در هفته‌هاي آينده تحولات شگرفي را رقم خواهد زد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته