جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5123

با اعلام نحوه پذيرش تكميل ظرفيت آزمون سراسري؛
چگونگي و زمان ثبت نام در رشته هاي بدون آزمون دانشگاه‌ها اعلام شد


معرفي 100 دانشگاه برتر علوم انساني دنيا


تغيير زمان برگزاري آزمون زبان انگليسي وزارت علوم


يادداشت


خبــــر


خبــر


انتصابات


 با اعلام نحوه پذيرش تكميل ظرفيت آزمون سراسري؛
 چگونگي و زمان ثبت نام در رشته هاي بدون آزمون دانشگاه‌ها اعلام شد 

 
به گزارش آفرينش، مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام و انتخاب رشته براي شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي بدون آزمون (بر اساس سوابق تحصيلي) در روز دوشنبه 4 آبان خبر داد.

دکتر حسين توکلي افزود: ثبت‌نام و انتخاب رشته براي شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي سال 94 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي (پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي) از روز دوشنبه چهارم آبان ماه از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور آغاز مي شود و در روز پنحشنبه هفتم آبان پايان مي پذيرد.

وي افزود: براي ثبت‌نام و انتخاب رشته‌هاي مذکور تمامي داوطلبان اعم از اينکه در آزمون سراسري سال 94 شرکت کرده باشند و يا شرکت نکرده باشند مي توانند براساس ضوابط و شرايط مربوط ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند.

توکلي خاطرنشان کرد: پذيرش در اين مرحله براي تعدادي از رشته‌هاي مقطع کارداني دوره هاي روزانه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي، رشته‌هاي تحصيلي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي، دانشگاه پيام نور و مقطع کارشناسي پرديس هاي دانشگاهي دانشگاههاي تهران و صنعتي شريف در کيش براساس سوابق تحصيلي صورت مي گيرد.

وي گفت: کليه متقاضياني که حداکثر تا 30 بهمن 94 موفق به اخذ مدرک پيش دانشگاهي مي شوند ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام به سايت سازمان سنجش مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته (حداکثر 50 کدرشته محل) اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور تاکيد کرد: دفترچه ثبت‌نام و انتخاب رشته از روز دوشنبه 4 آبان ماه بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي گيرد و هر داوطلب مي تواند علاوه بر انتخاب گروه اصلي (علوم رياضي و فني، علوم انساني، علوم تجربي) در گروه آزمايشي هنر و زبان خارجي نيز متقاضي شود.

وي خاطرنشان کرد: داوطلباني که در آزمون سراسري سال 94 شرکت کرده اند نيز مي توانند در صورت تمايل به شرکت در اين پذيرش، گروه آزمايشي خود را تغيير دهند. دكتر توکلي گفت: با توجه به اينکه پرداخت ثبت‌نام به صورت اينترنتي است داوطلبان بايد از کارت هاي بانکي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است استفاده کرده و با مراجعه به سايت سازمان سنجش sanjesh.org و پرداخت مبلغ 150 هزار ريال بابت هر گروه آزمايشي نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.


 معرفي 100 دانشگاه برتر علوم انساني دنيا 

 
به گزارش آفرينش، بنيانگذار پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) گفت: نظام رتبه بندي تايمز رتبه 100 دانشگاه برتر جهان را در رشته هنرها، علوم انساني و اجتماعي منتشر کرد.دکتر جعفر مهراد افزود: رتبه بندي موضوعي تايمز از 13 شاخص عملکردي استفاده مي کند که در 5 حوزه قابل جمع است. آموزش با 30 امتياز، پژوهش با 30 امتياز، استناد با 30 امتياز، چشم انداز بين المللي با 7.5 امتياز و درآمد صنعتي با 2.5 امتياز به عملکرد دانشگاه ها اختصاص مي يابد.

وي افزود: در اين رتبه بندي انگلستان با 20 دانشگاه برتر، در بين 100 دانشگاه ممتاز جهان در قاره اروپا صدرنشين است. 5 دانشگاه انگلستان در بين 20 دانشگاه برتر قرار دارند. آکسفورد رتبه 4، يونيورسيتي کالج لندن رتبه 5، کمبريج رتبه 6، کينگز کالج لندن رتبه 15 و ادينبورگ رتبه 16 را از آن خود کردند.

مهراد خاطرنشان کرد: آلمان در اين رتبه بندي عملکرد خوبي از خود نشان داده و داراي 11 دانشگاه برتر است. برترين موسسه آموزش عالي آلمان در اين رتبه بندي تايمز دانشگاه آزاد برلين است که با کسب رتبه 18 در بين 20 دانشگاه ممتاز جهان قرار دارد.

وي اضافه کرد: سوئيس نيز با 3 دانشگاه در گروه کشورهايي قرار دارد که در بين کشورهاي اروپا ممتاز و برجسته است. انستيتو فناوري فدرال سوئيس در زوريخ رتبه 61، دانشگاه زوريخ رتبه 64 و دانشگاه باسل رتبه 100 را در اختيار دارد.

رئيس گروه علم اطلاعات و دانش شناسي دانشگاه شيراز گفت: دانشگاه هاي Sapienze رم، اسکولا و بولونا در ايتاليا به ترتيب در جايگاه 42، 60 و 82 قرار دارند. همچنين در فرانسه نيز دانشگاه پانتئون - سوربون (پاريس يک) و دانشگاه «اکل نرمال سوپريور» رتبه هاي 33 و 46 دانشگاه هاي برتر را در اختيار دارند.

وي گفت: از بلژيک در اين رتبه بندي دو دانشگاه KU Leuven و «گنت» به ترتيب با رتبه هاي 27 و 88 حضور دارند.

مهراد درباره ساير کشورهاي اروپايي گفت: رتبه دانشگاه وين در اتريش 47، دانشگاه هلسينکي در فنلاند 56، دانشگاه آرهوس و کپنهاگ در دانمارک به ترتيت 65 و 69، دانشگاه استکهلم در سوئد 82 (مشترکا با دانشگاه بولونا)، ترينيتي کالج دوبلين در جمهوري ايرلند 74 و دانشگاه دولتي لومونوسف مسکو 84 (مشترکا با دانشگاه پکن) است.

وي يادآور شد: ايالات متحده آمريکا در رشته‌هاي هنر، علوم انساني و اجتماعي در بين 100 دانشگاه برتر 32 دانشگاه برتر دارد که در مقايسه با نتايج رتبه بندي سال قبل 3 دانشگاه کمتر است.

اين چهره ماندگار علمي کشور افزود: دانشگاه استنفورد رتبه اول را به خود اختصاص داده است. رتبه هاي ديگر دانشگاه ها به ترتيب هاروارد دوم، MIT سوم، برکلي کاليفرنيا هفتم، شيکاگو هشتم ، کلمبيا و پرينستون مشترکا نهم، ييل يازدهم، يو سي ال اي دوازدهم، پنسيلوانيا سيزدهم و ميشيگيان نوزدهم است.

وي اضافه کرد: وضعيتMIT با رتبه سوم جهان در حالي که بيشتر در حوزه علوم و فناوري فعاليت دارد قابل توجه است. بر اساس سياست هاي اين دانشگاه تمام دانشجويان دوره هاي کارشناسي بايد حداقل 8 درس از کل 17 درسي که در رشته هنر، علوم انساني و علوم اجتماعي ارائه مي شود را اختيار کنند.

مهراد خاطرنشان کرد: علاوه بر آمريکا، کشور کانادا در آمريکاي شمالي داراي 3 دانشگاه برتر در رشته‌هاي هنر، علوم انساني و علوم اجتماعي است. دانشگاه تورنتو رتبه 14، دانشگاه مک گيل رتبه 34 و دانشگاه بريتيش کلميبا رتبه 39 دارند.

وي درباره کشورهاي در حال توسعه گفت: رتبه دو کشور مکزيک با دانشگاه ملي اتونوموس با رتبه 77 و آفريقاي جنوبي با دانشگاه کيپ تاون با رتبه 97 قابل توجه است.

مهراد اضافه کرد: رژيم اشغالگر قدس تنها يک دانشگاه در اين رتبه بندي قرار دارد که دانشگاه عبري اورشليم رتبه 73 را دارد.

وي گفت: جمهوري خلق چين با دانشگاه پکن رتبه 84 دانشگاه هاي برتر را بدست آورده است. البته اگر دانشگاه هنگ کنگ را نيز لحاظ کنيم اين کشور با دو دانشگاه ممتاز در اين رتبه بندي قرار دارد. رتبه دانشگاه هنگ کنگ 44 است. در ژاپن نيز دانشگاه توکيو مشترکا با دانشگاه هنگ کنگ رتبه 44 را در اختيار دارد.استاد علم اطلاعات و دانش شناسي دانشگاه شيراز اظهار داشت: دانشگاه ملي سنگاپور موفق به کسب رتبه 70 شده است. در استراليا نيز سه دانشگاه سيدني با رتبه 29، دانشگاه ملبورن با رتبه 38 و دانشگاه ملي استراليا با رتبه 43 جايگاه برتري در بين 100 دانشگاه ممتاز جهان بدست آورده اند.


 تغيير زمان برگزاري آزمون زبان انگليسي وزارت علوم 

 به گزارش آفرينش زمان برگزاري آزمون زبان انگليسي وزارت علوم MSRT از 13 آذر به 27 آذرماه تغيير کرد.ثبت‌نام براي آزمون هاي 15 آبان و 27 آذر از ساعت 10 صبح شنبه 25 مهر ماه 94 آغاز شده است و بعد از تکميل ظرفيت سامانه ثبت‌نام بسته مي شود.

پيش از اين زمان آزمون آذرماه در روز 13 آذر اعلام شده بود که در تقويم جديد مرکز آزمون زبان وزارت علوم زمان اين آزمون به 27 آذر تغيير کرده است.

هزينه ثبت‌نام آزمون 600 هزار ريال (60 هزار تومان) است و پرداخت هزينه فقط بصورت آنلاين و الکترونيکي قابل پرداخت است. داوطلبان بايد در انتخاب حوزه دقت لازم را داشته باشند چون بعد از انتخاب و تکميل ظرفيت حوزه ها امکان جابجايي و يا انصراف از آزمون امکان پذير نيست.

داوطلبان بايد دقت کنند اگر حوزه مورد نظر ظرفيت نداشت در صورتيکه که شرايط لازم رفتن به حوزه هاي ديگر را دارند مي توانند در آن حوزه ثبت‌نام کنند. بعد از انتخاب حوزه به هيچ عنوان حوزه داوطلب تغيير داده نمي شود.

حوزه هاي آزمون 15 آبان ماه شامل شهرهاي تهران، اراک، اردبيل، بيرجند، رشت، قم، همدان، شيراز و کرمانشاه است.

همچنين حوزه هاي آزمون جمعه 27 آذرماه شامل تهران، مشهد، تبريز، اهواز، اصفهان، شيراز، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، يزد، قم، بابلسر، رشت، همدان، اردبيل، اروميه، کيش، اراک و بيرجند است.


 يادداشت 

 چهار قانون مهم براي موفقيت در آزمون‌هاي زبان

زهرا كيان‌بخت

امروزه دانستن زبان خارجي و خصوصا زبان انگليسي كه زبان بين‌المللي حال حاضر دنيا به شمار مي‌رود، مهارتي است كه در كنار تحصيل در رشته‌هاي مختلف بايد آن را كسب كرد.

داشتن اين مهارت باعث مي‌شود بتوانيم از منابع مطالعاتي، كتابها، مقالات و سايتهاي انگليسي‌زبان مرتبط با زمينه درسي‌مان به طور مستقيم استفاده كنيم.

به علاوه بسياري از ما براي ورود به دوره دكتري، يا كسب مجوز براي شركت در امتحان جامع مقطع دكتري، به آموختن نكات زبان انگليسي و اخذ مدرك آزمونهاي مختلف زبان براي ارائه به دانشگاهها نيازمنديم.

در ارتباط با موفقيت در آزمونهاي زبان، پنج نكته مهم در ادامه ذكر مي‌شود كه عمل به آن مي‌تواند تاثير زيادي در موفقيت ما داشته باشد:

1-قبل از هر چيز بايد بدانيم زبان‌آموزي، فرايندي است كه نياز به مداومت و استمرار در طول زمان دارد. درواقع از همان روز نخستي كه يادگيري زبان را آغاز مي‌كنيم، بايد اين قول را به خودمان بدهيم كه ديگر اين يادگيري را ترك نخواهيم كرد و هر روز حداقل سي دقيقه براي اين يادگيري وقت خواهيم گذاشت.

خواندن و آموختن زبان به اين صورت كه يك هفته به طور مداوم ساعاتي را براي آن اختصاص دهيم و يك هفته هيچ نكته‌اي نخوانيم و بخواهيم مجددا بعد از يك هفته تاخير و فاصله، دوباره به يادگيري‌مان ادامه دهيم، كار چندان صحيحي نيست و همواره بايد بكوشيم به طور مستمر مشغول اين يادگيري باشيم.

حتي زماني هم كه احساس كرديم به پيشرفت خوبي در اين زمينه رسيده‌ايم، نبايد دست از مطالعه بكشيم و لازم است هر روز، زماني را به آن اختصاص دهيم.

2-براي بسياري از ما، از آن جايي كه به مدرك موفقيت در آزمونهاي زبان نياز داريم، زبان خارجي نوعي تكليف و اجبار محسوب مي‌شود و درواقع، اين نگاه باعث مي‌شود ما به جاي اين كه با علاقه و نشاط به يادگيري بپردازيم، با نوعي احساس ملال به آن روي آوريم.

نبايد فراموش كنيم كه علاقه و لذت بردن از يادگرفتن هر هنر و توانمندي‌اي، رمز تسريع در فرايند آن يادگيري محسوب مي‌شود. پس سعي كنيم از آموختن يك زبان ديگر، لذت ببريم.

3-زبان يك پازل داراي قطعات چندگانه است. اين كه براي آموختن آن بخواهيم صرفا به خواندن لغات اكتفا كنيم يا فقط مشغول مطالعه گرامر و نكات دستوري باشيم و يا تنها نگراني‌مان، بخش شنيداري زبان و گوش دادن فايل‌ها و فيلمهاي انگليسي باشد، كار چندان درستي نيست.

بايد سعي كنيم در همه بخشها، به تسلط خوب و متوازني برسيم.

4-بكوشيم زمينه‌اي را براي خود فراهم كنيم كه بتوانيم آنچه را آموخته‌ايم براي خودمان يا كسي ديگر توضيح دهيم و به زبان آوريم. درواقع، مكالمه انگليسي با ديگران و يا تكرار آنچه آموخته‌ايم براي خودمان، مي‌تواند تاثير زيادي در تثبيت يادگيري‌مان داشته باشد.


 خبــــر 

 زمان انتشار نتايج آزمون استخدامي 94 نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور اعلام شد

به گزارش آفرينش، نتايج آزمون استخدامي سال 1394 نهاد كتابخانه‌هاي عمومي، نيمه اول آبان ماه از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع رساني خواهد شد. استخدام نيروي کتابدار توسط نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور از طريق برگزاري آزمون مشترک فراگير و به صورت کتبي، توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد.

براساس نياز اعلام شده، 368 نفر از ميان بيش از 3 هزار داوطلب شرکت کننده در اين آزمون، پس از طي مراحل قانوني گزينش به عنوان کتابدار مشغول به کار مي شوند.

بنابر اعلام روابط عمومي نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور، هر گونه اطلاع رساني در اين خصوص تنها از طريق پايگاه اطلاع‎رساني نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور منتشر مي شود.

آغاز ثبت‌نام قبولي هاي پرديس البرز وکيش دانشگاه تهران از 5 آبان

به گزارش آفرينش، ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 94 پرديس‌هاي‌ البرز و کيش دانشگاه تهران از سه شنبه 5 آبان ماه آغاز مي شود.

زمان ثبت‌نام الکترونيکي پذيرفته شدگان تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 94 پرديس هاي البرز و کيش دانشگاه تهران از روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه 5 و 6 آبان ماه از طريق سامانه ثبت‌نام دانشگاه تهران به نشاني http://reg.ut.ac.ir آغاز مي شود.

همچنين، ثبت‌نام حضوري پذيرفته شدگان از روز شنبه 9 آبان ماه در محل پرديس دانشکده مربوط انجام مي شود.

پذيرفته شدگان مي‌توانند سوالات خود را در خصوص امور ثبت‌نام، در ايام ثبت‌نام و از طريق شماره‌هاي اعلام شده در سامانه http://reg.ut.ac.ir مطرح کنند.

رييس سازمان امور دانشجويان خبرداد؛

اعزام 1200 دانشجوي دکتري به دوره هاي کوتاه مدت دانشگاه هاي معتبر در سال جاري

به گزارش آفرينش معاون وزيرعلوم و رئيس سازمان اموردانشجويان با اشاره به پيشرفت علمي کشور در زمينه هاي مختلف گفت: هم اکنون کشور از نظر شتاب در رشد و تعداد مقالات علمي در رتبه نخست منطقه قرار گرفته است .

دکترصديقي درمراسم معارفه رايزن جديد علمي جمهوري اسلامي ايران درشبه قاره هند در دهلي نو گفت: سرمايه گذاري کشور درسال هاي گذشته در زمينه تحصيلات تکميلي، زمينه رشد علمي و فناوري کشور را فراهم کرده است .

وي افزود: هم اکنون کشور از نظر توليد علم نيز رتبه دوم منطقه را دراختيار دارد و اين دستاوردها درحالي به دست آمده که کشور با تحريم هاي شديد روبه رو بوده است .

معاون وزيرعلوم و رئيس سازمان اموردانشجويان گفت: کشور در سال هاي اخير در زمينه هاي مختلف و بويژه در زمينه هوا - فضا، نانو تکنولوژي و بيوتکنولوژي دستاوردهاي بزرگي داشته است.

دکترصديقي با بيان اينکه حدود چهارميليون و 700 هزار دانشجو در رشته هاي مختلف دردانشگاه ها تحصيل مي کنند، گفت: هرچند توسعه کمي دانشگاه ها مورد نظر نبوده، ولي اين تعداد دانشجو سرمايه بزرگي براي کشور محسوب مي شود.

وي درادامه تاکيد کرد: در کنار دانشجويان بورسيه اعزام دوره هاي 6 تا 9 ماه نيزموردتوجه قرار گرفته است .

رييس سازمان امور دانشجويان گفت: درسال گذشته تعداد 800 نفر و امسال نيز 1200 نفر در دوره دکتري به دوره هاي کوتاه مدت دردانشگاه هاي معتبر درخارج از کشور اعزام شده اند.وي افزود: اعزام دانشجويان در دوره هاي کوتاه مدت و دربرخي از رشته ها درهندوستان نيز مي تواند مورد توجه قرارگيرد. دکترصديقي با اشاره به حضور 22 هزار دانشجوي خارجي در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور گفت: ظرفيت خالي دانشگاه ها با اين دانشجويان تکميل شود.


 خبــر 

 نتايج اوليه دکتري تخصصي دانشگاه علوم اسلامي رضوي اعلام شد

به گزارش آفرينش، نتايج اوليه و اطلاعيه مصاحبه رشته‌هاي فلسفه و کلام اسلامي و حقوق بين‌الملل آزمون دکتري تخصصي دانشگاه علوم اسلامي رضوي اعلام شد.اين نتايج مربوط به آزمون دکتري تخصصي است که خردادماه گذشته براي داوطلبان 6 رشته برگزار شد.

براساس اين گزارش اسامي هفت نفر از داوطلبان برگزيده رشته فلسفه و کلام اسلامي و چهار نفر از داوطلبان برگزيده رشته حقوق بين‌الملل طي اين اطلاعيه اعلام شده است.براساس اعلام دانشگاه هفتم آبان ماه امسال از داوطلبان رشته فلسفه و کلام اسلامي مصاحبه به عمل خواهد آمد و تاريخ مصاحبه داوطلبان رشته حقوق بين‌الملل نيز متعاقبا اعلام خواهد شد.پبش از اين اسامي داوطلبان برگزيده رشته فقه جزائي و علوم قرآني و حديث در مقطع دکتري اعلام شده بود که تاکنون جلسه مصاحبه از داوطلبان رشته فقه جزا برگزار شده است.اين دانشگاه در صحن هدايت حرم مطهر رضوي واقع شده و دانشجويان هيچ هزينه‌اي براي تحصيل نمي‌پردازند.

علاقه‌مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر بايد به آدرس اينترنتي razaviac.aqr.ir مراجعه نمايند.


 انتصابات 

 با ابلاغ رئيس جمهور؛

اعضاي جديد هيات عالي تجديدنظر وزارت علوم معرفي شدند

به گزارش آفرينش، با ابلاغ رئيس جمهور، نمايندگان شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي عضويت در هيات عالي تجديدنظر وزارت علوم معرفي شدند.

با ابلاغ مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي توسط رئيس جمهور، نمايندگان اين شورا براي عضويت در هيات عالي تجديدنظر وزارت علوم معرفي شدند.

مطابق با مصوبه ابلاغي توسط رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي، دکتر محمدعلي کي‌نژاد و حجة‌الاسلام والمسلمين دکتر سيدعليرضا صدرحسيني به‌عنوان نمايندگان شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي عضويت در هيات عالي تجديدنظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري انتخاب شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته