جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5123


شيوه‌ حمايت از صنايع کوچک با بسته رونق اقتصادي


واردات 119 قلم کالا از آمريکا


پرداخت نيمي از حق ديه به جان باختگان حادثه منا


دلار 3464 تومان و سکه 942هزار و 500 تومان قيمت خورد


اخبار اقتصادي


تريبون


 شيوه‌ حمايت از صنايع کوچک با بسته رونق اقتصادي 

 
معاون وزير صنعت با تشريح جزئيات شيوه‌هاي حمايتي دولت از صنايع کوچک در بسته رونق اقتصادي گفت: قرار است وزير صنعت، اختصاص تسهيلات با سود ترجيحي را براي واحدهاي موفق توليدي در صنايع کوچک پيگيري کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت صنعت ،سيدمحمدعلي سيدابريشمي در پاسخ به نگراني فعالان اقتصادي مبني بر تخصيص 200 ميليون دلار يارانه بخش صنعت و معدن در بسته رونق اقتصادي به صنايع بزرگ، گفت: 200 ميليون دلاري که قرار شده به بخش صنعت و معدن اختصاص يابد، براي صنايع کوچک و متوسط است که اميدواريم بعد از تخصيص، بتوانيم از طريق بانک صنعت و معدن اعتبارات لازم را به اين بخش اختصاص دهيم. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: هنوز در رابطه با نرخ سود اين تسهيلات در دولت تصميمي گرفته نشده است، اما قرار است با رايزني و پيگيري وزير صنعت، معدن و تجارت، نرخ سود اين تسهيلات براي آن دسته از واحدهاي موفق و صادرکننده، به نرخ ترجيحي داده شده و درصدي تخفيف در نظر گرفته شود.

وي تصريح کرد: در اين بخش، اولويت ما اين است که واحدهايي را که زير ظرفيت کار مي‌کنند را به ظرفيت برسانيم و پس از آن هم، واحدهاي متوقف در شهرک‌هاي صنعتي در اولويت قرار دارند تا دوباره فعال شوند.

فعالان اقتصادي بعد از انتشار بسته رونق اقتصادي از سوي تيم اقتصادي دولت، به شدت نگران شيوه تخصيص منابع در نظر گرفته شده براي اين بخش هستند و بارها اعلام کرده‌ اند که بيم آن را دارند که باز هم اين منابع محدود، به صنايع بزرگ و دولتي و يا شبه‌دولتي‌ها برسد و بخش واقعي اقتصادي، از اين منابع باز هم بي‌بهره بماند.


  واردات 119 قلم کالا از آمريکا 

 در نيمه اول امسال 119 قلم کالا از آمريکا به ايران وارد شده که بخشي از اين کالاها شامل کالاهاي مصرفي و غيرضرور از جمله فرآورده‌هاي زيبايي و آرايشي، مکمل‌هاي غذايي و غيره بوده است.

به گزارش مهر، بررسي آمارهاي گمرک نشان مي دهد که طي 6 ماهه ابتداي امسال 119 قلم کالا از کشور آمريکا به ايران وارد شده که بخشي از اين کالاها از جمله فرآورده هاي زيبايي و آرايشي، مکمل هاي غذايي، خمير براي قالب گيري يا براي سرگرمي کودکان، جت اسکي، مته فرز، گريس و سنگ گچ است که جزو کالاهاي وارداتي مصرفي قلمداد مي شوند.

طبق آمارهاي اعلامي طي 6 ماهه اول امسال بيش از 37 ميليون دلار کالا به وزن بيش از 19 ميليون تن از آمريکا وارد ايران شده است. گرچه تمامي کالاهاي وارداتي، مصرفي نيستند، اما ليست کالاها نشان مي دهد که کشور بايد در توليد برخي از محصولات از جمله تجهيزات پزشکي، دارويي و دستگاه هاي تخصصي به خودکفايي کامل برسد.

با نهايي شدن برجام، نگراني نسبت به واردات بي رويه بويژه در محصولات و کالاهاي مصرفي و غير ضرور به داخل کشور بيشتر شده است. طي سالهاي پس از انقلاب هم مراودات تجاري بين ايران و آمريکا به حداقل ممکن رسيده و با تحريم هاي خصمانه اي که طي اين سالها آمريکا عليه کشورمان داشت، اين موضوع تشديد شد؛ اما حال بيم آن مي رود که برخي ها به بهانه برجام بخواهند ايران را تبديل به محلي براي واردات کالاهاي غيرضرور کنند و اقتصاد کشور را با خطراتي مواجه سازند.

گرچه خريد دستگاه ها و ماشين‌آلات صنعتي، خطوط توليدي و غيره از آمريکا چندان مشکلي ندارند و تبادلات فني و دانشي مسئله ساز نيست؛ اما نبايد کشور را به بازاري براي واردات کالاهاي مصرفي و غير ضرور از اين کشور تبديل کرد.

طي سالهاي اخير محدوديت هاي اعمال شده، فروش کالاها به ايران را دچار مشکل کرده و بر اين اساس واردات کالاهاي غيرضرور به کشور به دليل همين محدوديت ها و همچنين نحوه نقل و انتقالات پول و محدوديت هاي منابع ارزي و غيره، صرفه اقتصادي نداشت.

اما حال با رفع تحريم ها و وجود بازار مصرفي 80 ميليوني ايران، بيم آن مي رود که ايران به مرکز واردات اينگونه کالاها تبديل شود، بر اين اساس برخي تحليلگران و همچنين فعالان اقتصادي خواستار تشکيل کارگروه جلوگيري از واردات بي رويه محصولات و کالاهاي غيرضرور و لوکس به کشور در پساتحريم شده اند.

در اين ميان نقش دولتمردان اقتصادي در حمايت از بخش هاي اقتصادي و صنعتي و توليد کشور بيشتر نمود مي يابد و بايد راهکارهايي در اين زمينه انديشيده شود تا توليد کشورمان حال که قرار است با برنامه ريزي هاي اقتصادي دولتي ها در نيمه دوم سال جاري بهبود يابد، دچار شکست نشود، بر اين اساس لازم است که فهرستي از کالاهاي توليد داخل تهيه شود تا از واردات محصولات مشابه آن جلوگيري بعمل آيد.

به هر حال اقتصاددانان فرهنگ سازي براي استفاده از محصولات توليد داخل را پيشنهاد مي کنند و مي گويند که قرار نيست به دليل اينکه برخي کالاها براي مردم اساسي هستند، اجازه واردات بي رويه آنها را بدهيم. همچنين مطرح مي کنند که رفت و آمدهاي تجاري زماني مفيد است که در راستاي حمايت از توليد ملي و توسعه صادرات باشد، اما ورود بسياري از اين هيات‌هاي خارجي با هدف تصاحب بازار مصرفي 80 ميليوني ايران است.

آمارها نشان مي دهد که واردات در فاصله سال‌هاي 92 و 93 به نحوي صورت گرفته که 25 درصد از مجموع کالاهاي وارداتي به کشور را کالاهاي مصرفي تشکيل مي داد؛ اين در حالي است که برخي کالاها را در زمره کالاهاي غير ضرور معرفي و واردات آنها ممنوع شده بود.

آمار کل واردات کالاهاي مصرفي در سال 93، 13 ميليارد دلار بود در حالي که کل واردات کشور در گمرکات 53 ميليارد دلار به ثبت رسيده بود؛ ضمن اينکه حجم عمده اي از واردات کالاهاي مصرفي را کالاهاي اساسي تشکيل مي داد.

همچنين براساس قانون انتزاع بخشي از وظايف تنظيم بازار به وزارت جهادکشاورزي، دولت سالانه بايد 10 درصد از واردات کالاهاي ضروري و اساسي مردم را کم کند و براي حمايت از توليد کالاها در داخل اختصاص بدهد؛ همانطور که وزارت جهاد واردات برنج را ممنوع اعلام کرد.


 پرداخت نيمي از حق ديه به جان باختگان حادثه منا 

 مدير بيمه‌هاي اشخاص بيمه ايران از پرداخت علي الحساب 25 ميليون تومان ديه به 450 تن از جان باختگان حادثه منا خبر داد.بهروز ناظمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به قرارداد بيمه نامه اختياري شرکت بيمه ايران با سازمان حج و زيارت گفت: پرداخت ديه بنا بر قرارداد بيمه ايران با سازمان حج و زيارت انجام شده است و علي الحساب تا سقف 25 ميليون تومان تقريبا به اکثر افراد و 450 تن از افراد پرداخت شده و مابقي نيز از سوي شرکت بيمه ايران در حال پيگيري است.

ناظمي در ادامه افزود: حق ديه جان باختگان حادثه منا تا سقف 55 ميليون تومان بوده است که تاکنون علي الحساب 25 ميليون تومان آن پرداخت شده است و شايد چند نفري باشند که هنوز آن را دريافت نکرده باشند که آن هم در حال پيگيري است.


 دلار 3464 تومان و سکه 942هزار و 500 تومان قيمت خورد 

 صرافان بازار ارز و سکه نرخ هر دلار آمريکا را در روز يکشنبه سه هزار و 464 تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد را 942 هزار و 500 تومان تعيين کردند.

به گزارش ايرنا، هر يورو در بازار آزاد سه هزار و 890 تومان و هر پوند نيز 5 هزار و310 تومان قيمت خورد.هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد و قديم به ترتيب 942 هزار و 500 تومان و 940 هزار تومان تعيين قيمت شد.نرخ هر نيم سکه بهار آزادي 470 هزار تومان و هر ربع سکه نيز 246 هزار تومان فروخته شد.هر سکه يک گرمي 169 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار نيز 96 هزار تومان خريد و فروش شد.هر اونس طلا در معاملات 1165 دلار قيمت گذاري شد.


 اخبار اقتصادي 

 ديدار معاون بانکداري صنايع کوچک و متوسط بانک صنعت و معدن با استاندار اردبيل

سيدمحمد بطحايي معاون بانكداري صنايع كوچك و متوسط بانك صنعت و معدن با مجيد خدابخش استاندار اردبيل ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع‌رساني بانك صنعت و معدن در ديدار مزبوركه مصطفي راستي‌فر، مدير اموراعتباري صنايع كوچك و متوسط اين بانك و مدير كل اقتصادي استانداري اردبيل نيز در آن حضور داشتند نقش بانك صنعت و معدن در تأمين مالي طرح‌هاي صنعتي استان مورد بررسي قرار گرفت .

جشنواره نقد حوزه نظام بانکي با محوريت بانک اقتصادنوين برگزار مي‌شود

جلسه هماهنگي جشنواره "نقد حوزه نظام بانکي با محوريت بانک اقتصادنوين" با حضور اعضاي کميته داوران، شوراي سياست‌گذاري و مديرعامل اين بانک برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، حسن معتمدي مديرعامل اين بانک در اين مراسم با بيان اينکه بانک اقتصادنوين با برگزاري اين جشنواره خود را در معرض نقد منصفانه و حرفه‌اي قرار داده است، گفت: نقد منصفانه و حرفه‌اي زمينه پيشرفت و شناخت نقاط ضعف و قوت و بهبود سازمان را فراهم مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه در دوره کنوني نظام بانکي در همه عرصه‌هاي کشور حضور فعال دارد، گفت: اين حضور قطعا با کاستي‌هايي همراه بوده است که براي شناخت و رفع اين کاستي‌ها نقد خبرنگاران به عنوان يکي از گروه هاي شاخص جامعه بسيار تعيين کننده خواهد بود.

انتخاب بانک پاسارگاد به عنوان محبوب ترين بانک ايران

بانک‌پاسارگاد، در دومين جشنواره سالانه «بانک محبوب من»، به عنوان "بانک محبوب" انتخاب شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌پاسارگاد، اين بانک به انتخاب و راي 25 هزار مشتري خدمات بانکي، به عنوان "محبوب‌ترين بانک ايران" و همچنين "محبوب‌ترين بانک در حوزه آموزش مشتريان"، انتخاب شد.

گفتني است، جشنواره بانک محبوب من، با هدف تعيين محبوب‌ترين بانک‌ها از نظر مشتريان شبکه بانکي برگزار شد و طي آن مشتريان با امتيازدهي به بانک موردعلاقه‌شان، بانک‌هاي محبوب را انتخاب کردند.

اعطاي تسهيلات به پزشکان از سوي بانک سينا

بانک سينا در راستاي ارائه مطلوب خدمات و به منظور تامين بخشي از نيازهاي اعتباري و مالي مشتريان، به پزشکان متخصص تسهيلات پرداخت مي کند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، اين بانک در راستاي تامين نيازهاي مالي پزشکان و با هدف توسعه و ارتقاء خدمات درماني و بهداشتي در جامعه، نسبت به پرداخت تسهيلات خريد و تجهيز مطب و داروخانه با شرايط ويژه اقدام مي نمايد.بر اساس اين گزارش، تسهيلات مزبور در قالب عقود مشارکتي با مدت مشارکت حداکثر 60 ماه جهت خريد مطب يا داروخانه و 36 ماه جهت تجهيز آن پرداخت مي شود.

مديران بانک صادرات آماده پاسخگويي به سوالات هموطنان

مديران بانک صادرات ايران در راستاي رعايت حقوق مشتريان از طريق مرکز صداي سپهر آماده پاسخگويي به سوالات هموطنان مي باشند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، بر اساس برنامه زمان بندي صورت گرفته مديران امورشعب شش گانه و مدير امور فن آوري اطلاعات و رئيس اداره کل سازمان و روشها ضمن حضور در مرکز صداي سپهر که از طريق کد 09602 قابل دسترسي است بدون واسط و به صورت مستقيم آماده پاسخگويي به سوالات و ارايه مشاوره هاي بانکي به هموطنان گرامي مي باشند.

بانک رفاه کارگران و پليس راهور ناجا تفاهم نامه همکاري امضا کردند

در راستاي هم افزايي و ايجاد تعامل بيشتر بين سازمان ها و نهاد ها و به منظور گسترش سطح همکاري هاي في ما بين، بانک رفاه کارگران و پليس راهور ناجا تفاهم نامه همکاري امضا کردند.

به گزارش آفرينش به نقل ازاداره روابط عمومي بانک رفاه کارگران، بر اساس اين تفاهم نامه، قبوض جرايم راهنمايي و رانندگي بر اساس دو "شناسه قبض" و "شناسه پرداخت" از بستر موبايل بانک، اينترنت بانک، خودپرداز و ساير درگاه هاي موجود از منوي "پرداخت قبض" قابل دريافت است.گفتني است قبوض مذکور در صورت مراجعه حضوري مشتريان به شعب نيز قابل وصول است.


 تريبون 

بورس بهاري شد

بورس تهران بعد از مدتها دست و پنجه نرم کردن با رکود و افزايش زيان سهامداران، در هفته پاياني مهر ماه روند ديگري به خود گرفت و روي خوشي به سهامداران نشان داد.

به گزارش ايسنا، بورس تهران بعد از چندين ماه حاکم شدن فضاي رکودي و نااميدي، همراهان خود را اميدوارد کرد و در اولين ماه پاييز روي ديگر سکه را به فعالان تالار شيشه‌اي نشان داد و با رشد نسبي قيمت ها کارنامه قابل قبولي نسبت به ديگر ماه‌ها ثبت کرد.

به اين ترتيب بورس تهران که از تير ماه وارد فاز منفي شده و با نااميدي و بي انگيزگي سهامداران روزانه با افت قيمت سهام شرکتها رو به رو مي شدند، در هفته پاياني مهر ماه به خبرهاي منتشر شده در فضاي سياسي و اقتصادي واکنش بسيار مثبتي نشان داد و براي چند روز از روند ريزشي دست کشيد و ميانگين بازدهي يک درصدي را در اين ماه ثبت کرد.

تصويب کليات و جزئيات برجام در مجلس اولين محرک آغاز روند رو به رشد بورس بود که با صحبت هاي اميدوار کننده رئيس جمهور در خصوص جهش اقتصادي و سياست‌هاي پولي جديد و نيز بسته جديد اقتصادي دولت و همچنين اجرايي شدن برجام در ابتداي هفته گذشته به اوج خود رسيد و موجب ثبت رشد 2.6 درصدي شاخص در مهر ماه شد.

اما در حالي که انتظار مي رفت بورس تهران پس از رفع تحريم‌هاي بين‌المللي و همچنين رونمايي از بسته خروج از رکود حداقل براي چند روز متوالي مثبت باشد، اما بعد از يک هيجان کوتاه مدت با فشار عرضه از سوي نوسان گيران و افت قيمت‌ها و همچنين کاهش ارزش و حجم معاملات مواجه شد و بي انگيزگي مجدد سرمايه‌گذاران را مشاهده کرد.

بي اعتمادي سرمايه‌گذاران به تصميمات اقتصادي دولت، نمايان نشدن اثرات تصميمات اقتصادي و سياسي در بنگاه‌هاي اقتصادي و نگراني سهامداران از گزارش‌هاي 6 ماهه شرکتها و همچنين بودجه سال آينده از عوامل کم رمق شدن مجدد بورس و افزايش فشار فروش در روزهاي پاياني مهر ماه عنوان مي شود.

با اين حال طي 21 روز معاملاتي، دماسنج بازار سرمايه نوسان هاي متعددي را تجربه کرد و در نهايت با هزار و 598 واحد رشد از کانال 61 هزار و 576 واحد نجات پيدا کرد و به کانال 63 هزار واحد رسيد.

اين در حالي است که با وجود رشد شاخص‌هاي بورس، حجم و ارزش معاملات در اين ماه به طور متوسط با افت مواجه شد اما بعد از انتشار خبرهاي مثبت حجم و ارزش معاملات روزانه رشد چشمگيري را تجربه کرد با اين حال در مجموع 9 هزار و 212 ميليون سهم به ارزش 16 هزار و 161 ميليارد ريال داد و ستد شد که اين ميزان نشان دهنده افت 41 درصدي ارزش، 25 درصدي حجم معاملات نسبت به ماه گذشته است.در اين ماه همچنين دفعات معاملات به بيش از 638 هزار دفعه رسيد و تعداد خريداران با افت 2.3 درصدي در سطح 194 هزار و 336 نفر باقي ماند.

بر اين اساس و در حالي نشانه هايي از رونق مجدد در بورس تهران مشاهده شد که در اين ماه صنايع شيميايي، فرآورده‌هاي نفتي و بانک‌ها از صنايع پيشرو بودند و توانسته‌اند بخش مهمي از معاملات اين ماه را به‌خود اختصاص دهند.

کارشناسان معتقدند در حالي روند بورس تهران تا پايان سال و با نمايان شدن آثار اقدامات سياسي و اقتصادي افزايش يا کاهش شديدي را تجربه نمي کند اما ادامه افزايش قيمت هاي جهاني و همچنين اجراي سريع بسته خروج از رکود و نيز اجرايي شدن برجام در ماه‌هاي آينده مي توان شاهد بهبود نسبي در وضعيت بورس بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته