جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5133

معاون رييس جمهوري:
بايد جوابگوي سرخوردگي دختران تحصيلکرده بود


دربستي در پايتخت ممنوع؟!


والدين الگوي راستگويي براي فرزندشان باشند


برگزاري دوره‌هاي توان‌افزايي زنان در عرصه بين‌الملل


وقايع


خبرها و سخن‌ها


ضرب المثل ها


يادداشت روز


 معاون رييس جمهوري:
  بايد جوابگوي سرخوردگي دختران تحصيلکرده بود 

 
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده با بيان اين که روستا ها به دليل مهاجرت از مردان و پسران خالي شدند، گفت: دختران تحصيلکرده بسياري آماده اشتغال و خدمت به جامعه هستند و ما بايد جوابگوي سرخوردگي ناشي از پاسخ ندادن به اين انتظار باشيم.

به گزارش ايرنا، شهيندخت مولاوردي شامگاه در جمع زنان نخبه آذربايجان غربي افزود: با توجه به سرمايه گذاري هاي انجام شده در زمينه آموزش و تحصيل دختران، هم اکنون بسياري از دختران تحصيلکرده کشور آماده اشتغال و کار در جامعه هستند و به نظر مي رسد که به علت نبود فرصت هاي اشتغال تنها راه پيش روي آنها ادامه تحصيل است.

وي مشکلات دختران روستايي را دو چندان عنوان کرد و ادامه داد: روستاها به علت مهاجرت و گسترش شهرنشيني خالي از مرد و پسر شده و دختران روستايي با مساله نوظهوري به نام بازماندگي از ازدواج رو به رو هستند.

وي اظهار کرد: هم اکنون شاهد افسردگي در دختران به علت هاي مختلف و مهمتر از همه بيکاري هستيم که موجب گرايش آنها به سوي اعتياد شده است.

معاون رييس جمهوري اضافه کرد: ميانگين سن مصرف مواد مخدر به 13 سال رسيده و بيشتر معتادان مواد صنعتي و روانگردان مصرف مي کنند و اين زنگ خطري براي جامعه زنان کشور محسوب مي شود.

مولاوردي اضافه کرد: دختران روستايي اغلب تحصيلکرده هستند و دختران بازمانده از تحصيل نيز شناسايي شده اند و ما پيگير امر تحصيل آنها از طريق دستگاه هاي مرتبط هستيم.

وي گفت: در ضرورت مشارکت زنان در جامعه و بهره مندي از توانمندي هاي زنان دو رويکرد در جامعه ديده مي شود که يکي حضور زنان در تصميم گيري ها و مسير قدرت را رد کرده و نقش اصلي را براي زنان نقش مادري و همسري مي داند و کسي مخالف آن نيست و ديگري رويکردي است که پيشرفت و توسعه کشور را منوط به حضور بانوان مي داند و خود نظام اسلامي هم بر اين باور صحه گذاشته است و در پي آن بسياري از زنان ما توانمند شده اند.

وي درباره موضع معاونت زنان و خانواده رياست جمهوري درباره ورود بانوان به ورزشگاه ها نيز گفت: وقتي معاونت به موضوعي مي پردازد، نمي تواند به اين معني باشد که ما تمامي کارها و فعاليت هاي خود را تعطيل کرده و فقط به اين موضوع متمرکز شده ايم.

مولاوردي اضافه کرد: مسايلي در جامعه مطرح مي شود که به نظر مي رسد معاونت بايد ورود پيدا کند و گاهي اوقات نيز با شيطنت هاي رسانه اي خاصي مواجه مي‌شويم که در اين قضيه هم روزنامه‌اي خاص که اغلب اين ماموريت را دارد، شيطنت هايي کرد که منجر به آن واکنش ها در زمان برگزاري مسابقات واليبال جام جهاني شد. وي اظهار کرد: حرف اصلي ما اين بود که بعد از 36 سال ما توان تعيين ساز و کار لازم براي برگزاري مناسب و در چارچوب ملاحظات شرعي و قانوني مسابقات واليبال با حضور زنان و دختران علاقه مند داريم.

مولاوردي افزود: با اين کار هم خواسته هاي اين گروه برآورده مي شد و هم نگراني هاي افرادي که آن را خلاف شرع مي دانند، برطرف مي شد که در اين کار شيطنت شد.

معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: ما نمي گوييم درها را بدون قيد و شرط و تمهيدات لازم باز کنيم و در سالن هاي ورزشي اتفاقات خاصي بيفتد.

وي در خصوص نحوه و قوانين خروج بانوان از کشور نيز اظهار کرد: در مورد موضوع خروج زنان از کشور نيز مساله طوري بيان شد که گويا مي خواهيم قانون را تغيير دهيم در حالي که اين گونه نبود و ما 11 هزار نامه در اين زمينه دريافت کرديم.

مولاوردي درباره فرهنگ حجاب و عفاف نيز گفت: ما بايد در توسعه امنيت فرهنگي که از شعارهاي رياست جمهوري بود، پيشنهادهاي خود را در راستاي اصلاح و بازنگري قانون و راهکارهاي گسترش حجاب و عفاف ارائه کرديم. وي افزود: در اين زمينه نياز به بازنگري احساس مي شود. معاون رييس جمهور در امور زنان روز گذشته با هدف حضور در مراسم اختتاميه نشست منطقه اي سمن ها وارد اروميه شد و امروز عصر در جمع يکصد تن از بانوان نخبه استان آذربايجان غربي حضور يافت.

در اين جمع بانوان استان مطالبات و مشکلات خود را با معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده مطرح کردند.


 دربستي در پايتخت ممنوع؟! 

 
معاون نظارت بر امور مناطق سازمان تاکسيراني شهر تهران گفت: تاکسي‌هاي خطي در زمان شيفت کاري حق دربست سوار کردن را ندارند. اسماعيل بيگي معاون نظارت بر امور مناطق سازمان تاکسيراني شهر تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر بالغ بر 32 هزار تاکسي خطي در شهر تهران وجود دارد که با توجه به ظرفيت خطوط، اين تاکسي‌ها نسبت به جا به جايي مسافران اقدام مي‌کنند. وي در ادامه افزود: غير از تاکسي خطي که در يک مبدا و مقصد تردد مي‌کنند ساير تاکسي‌ها مي‌توانند در بست سوار کنند، اما در صورتي که تاکسي خطي در زمان شيفت کاري مسافر دربستي سوار کنند برخورد جدي با اين رانندگان خواهد شد. اسماعيل بيگي عنوان کرد: گاهاً مطرح مي‌شود که در زمان بارش برف يا باران تاکسي‌هاي خطي فقط دربست سوار مي‌کنند که اين موضوع مورد تاييد ما نيست چرا که در شرايط نامساعد هوا به دليل افزايش ترافيک و افزايش زمان سفر خدمات رساني به شهروندان کند مي‌شود ضمن آنکه ما نمي‌توانيم خارج از ظرفيت خطي تاکسي اضافه کنيم چرا که منجر به بيکار شدن عده‌اي از تاکسيرانان مي‌شود که نتيجه آن کاهش درآمدهايشان است.

وي در پايان بيان کرد: تيم بازرسي به صورت مستند مسير صادقيه تا ونک را در شرايط جوي آرام ظرف 45 دقيقه طي کرده، اما در زمان برفي اين زمان به 2:20 دقيقه افزايش يافته است به همين دليل در شرايط نامساعد جوي امر خدمات رساني به شهروندان را به يک سوم مي‌رساند.


 والدين الگوي راستگويي براي فرزندشان باشند 

 يک روانشناس گفت: والدين معلم خوب يا الگوي راستگويي براي فرزندشان باشند و با گفتن دروغ‌هاي کوچک و بزرگ از همان کودکي، دروغگويي را به وي نياموزند.مهدي خدابخش روانشناس در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: والدين توجه داشته باشند که کودکان مانند دوربين فيلمبرداري هر چه رفتار پدر و مادر خود را مشاهده مي‌‌کنند يا مي‌شنوند ضبط و تقليد مي‌کند.

وي تصرح کرد: به عنوان مثال اگر والدين به متصدي براي ندادن پول بليت سن کودک را کمتر مي‌گويند، کودک ممکن است موضوع را فهميده و با تعجب بگويد: "من که 3 سالم نيست بابا، من 4 سالمه!

خدابخش خاطرنشان کرد: والدين بايد معلم خوب يا الگوي راستگويي براي فرزندشان باشند و با گفتن دروغ‌هاي کوچک و بزرگ از همان کودکي دروغگويي را به فرزندشان نياموزند.اين روانشناس تاکيد کرد: والدين فراموش نکنند که دروغگويي شما از پشت چراغ قرمز، پاي تلفن و هر جاي ديگر از چشمان کودک دور نخواهد ماند.


 برگزاري دوره‌هاي توان‌افزايي زنان در عرصه بين‌الملل 

 مديرکل امور بين الملل معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري گفت: توان‌افزايي مسئولان و فعالان زن در حوزه دولتي و غير دولتي در حوزه بين‌الملل در زمينه‌هاي عمومي و تخصصي را پيگيري مي‌کنيم.ليلا فلاحتي در گفت‌وگو با (ايسنا)، افزود: دوره‌هاي توانمندسازي شامل ارايه اطلاعات درباره ديپلماسي عمومي تا بخشهاي تخصصي مثل شناخت مکانيسم‌هاي بين الملل و معاهدات مي‌شود تا اين زنان درعرصه بين الملل براي معرفي جمهوري اسلامي ايران توانمندترحضور يابند.

وي تاکيد کرد: اين کار واقعا مفيد خواهد بود و هم اکنون در حال مذاکره با وزارت امور خارجه براي فراهم کردن مقدمات اجراي دوره‌هاي توانمند سازي هستيم.مديرکل امور بين الملل معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري با بيان اينکه در زمينه حضور زنان در عرصه بين الملل با مسايلي مواجه هستيم، گفت: برخي سمن‌هاي زنان، مکانيسم‌ها و ديپلماسي عمومي را نمي شناسند. تشريفات و آداب مذاکرات را به خوبي نمي‌دانند و از تفاوت بين کنوانسيون‌، قطعنامه و... آگاهي ندارند. حتي مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها از مکانيسمهاي بين المللي آگاهي کافي ندارند و اين وضعيت قدري حضور زنان از ايران را درعرصه‌هاي بين المللي با محدوديت مواجه مي‌کند.


 وقايع 

 3 کشته در اثر بارش باران در پايتخت اردن

بارش شديد باران منجر به آب‌گرفتگي خيابان‌هاي «امان»، پايتخت اردن در روز گذشته شد.

به گزارش (ايسنا)، اين بارندگي شديد همچين مسدود شدن تونل‌هاي محل عبور خودروها را در پي داشته است.

به گزارش يورونيوز، بارش باران تند و مداوم علاوه بر خسارات مالي بسيار، سه کشته نيز بر جاي گذاشت و صدها نفر که در سيلاب گرفتار شده بودند به کمک نيروهاي امداد نجات يافتند.

حادثه شکستن سد در برزيل کشته داد

شکستن سد ضايعات در يک معدن سنگ‌آهن در جنوب شرق برزيل دست‌کم 15 قرباني گرفته است.

به گزارش (ايسنا)، اين حادثه که روز گذشته (پنج‌شنبه) رخ داد به دليل جاري شدن گل‌ولاي در يکي از شهر‌هاي نزديک خسارات جدي برجاي گذاشته و 45 نفر نيز هنوز مفقود هستند.

طبق اعلام رسانه‌هاي محلي، اين اتفاق در معدن «گرمانو» در نزديکي شهر «ماريانا» در ايالت «ميناس گرايسِ» برزيل رخ داده است

به گزارش گاردين، مقامات منطقه در حال ارزيابي خسارات و تلفات اين حادثه هستند. منابع خبري برزيل اعلام کردند که خانه‌هاي يک روستا بر اثر سيلاب و گل‌ولاي قرمز رنگ تخريب شده‌اند. هنوز تعداد تلفات و مفقودشده‌هاي اين حادثه از سوي مقامات رسمي تاييد نشده است.

جدال 3ساعته براي مهار شعله‌ها

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني از آتش‌سوزي در دو باب مغازه فروش ظروف يک‌بار مصرف به‌وسعت 300 مترمربع خبر داد و گفت: با تلاش آتش نشانان شعله‌هاي آتش مهار شد.

سيد جلال ملکي در گفت‌وگو بامهر درباره جزييات مهار اين آتش سوزي گسترده گفت: ساعت 11:43 دقيقه ظهر ديروز آتش‌سوزي در خيابان سازمان آب ستارخان به سامانه 125 اعلام و 6 خودرو به‌همراه تجهيزات و خودروي تنفسي به محل حادثه اعزام شدند. اين دو فروشگاه مملو از انواع ظروف يکبار مصرف پلاستيکي، نايلوني و... به وسعت 300 متر مربع که مجاور يکديگر قرار داشتند ناگهان طعمه آتش شدند که با شدت يافتن آن هر لحظه احتمال مي رفت آتش به مغازه هاي اطراف سرايت کند.

وي افزود: آتش نشانان با بستن دستگاه تنفسي با استفاده از لوله هاي آبدهي از چند جهت به مقابله با اين آتش سوزي که به سرعت افزايش مي يافت رفتند و سرانجام با عکس العمل به موقع، شعله هاي آتش در هر دو فروشگاه را در حدود ساعت 13 مهار و کاملا خاموش کرده و از سرايت آن به اطراف جلوگيري به عمل آوردند.

سخنگوي سازمان آتش نشاني با اشاره به اين که در اين حادثه به هيچ کس آسيب جاني وارد نشد و تنها يک آتش نشان دچار دود گرفتگي شد که با حضور عوامل اورژانس اقدامات اوليه براي مداواي مصدومان در محل حادثه انجام شد.

12 تن بر اثر طوفان و سيل که سراسر مصر را در برگرفته، جان باختند و 25 تن ديگر نيز زخمي شدند.

به گزارش پايگاه خبري روزنامه القدس العربي، «احمد عبد العال» رييس سازمان هواشناسي مصر اعلام کرد: شرايط آب و هوايي کشور بسيار بد است و اين شرايط که در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه به اوج رسيده است، تا نيمه هفته آينده ادامه خواهد داشت.

طبق گزارش هاي محلي، اهالي دو استان اسکندريه و البحيره به دليل جاري شدن سيل در خيابان ها، کند شدن تردد وسائط نقليه و قطع شدن برق در روستاها و شهرهاي اين دو استان با مشکل مواجه شده اند.


 خبرها و سخن‌ها 

 هشدار سازمان غذا و دارو:

فرآورده‌هاي عضله‌ساز باعث عقيمي مي‌شود

مديرکل آزمايشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به اينکه استفاده از مکمل در دنيا تاييد شده است و ما نيز با مصرف بجاي آن موافقيم، گفت: البته نحوه استفاده از اين ترکيب‌ها بسيار مهم است که بايد کنترل‌شده و تحت نظارت باشد. دکتر حسين رستگار در گفت‌وگو با ا (ايسنا) - منطقه علوم پزشکي تهران، در خصوص مصرف مکمل‌هاي ورزشي گفت: هر چيزي اگر در جاي درست قرار گيرد و درست مصرف شود، مفيد و در غير اين صورت مضر است. در مورد مکمل‌ها نيز اين‌گونه است. در حال حاضر بعضي از مکمل‌هايي که در باشگاه‌هاي ورزشي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، مفيدند و باعث بهبود عملکرد فعاليت متابوليسم و فيزيولوژيک بدن مي‌شوند.

وي افزود: گاهي اوقات مصرف مکمل‌ها به سمتي مي‌رود که به بدن صدمه وارد مي‌کند. به عنوان مثال هورمون رشد که براي درمان کوتاهي کاربرد دارد؛ گاه در باشگاه‌ها هم استفاده مي‌شود که بسيار مضر است.

رستگار با تاکيد بر مضر بودن استفاده فرآورده‌هاي عضله‌ساز (به نام آندرژونيک) در باشگاه‌هاي ورزشي، گفت: اين ترکيب‌ها بر روي سيستم جنسي تاثير مي‌گذارد و موجب نازايي مي‌شود. اما به‌طورکلي اگر مکمل‌ها به‌ صورت درست و منطقي و مبتني بر اصول علمي استفاده شوند، مي‌توانند مفيد باشند.

راه‌اندازي شبکه ماهوره‌اي به‌ منظور مديريت صحيح در زمان وقوع حادثه

رييس جمعيت هلال احمر بر ضرورت راه‌اندازي شبکه اختصاصي ماهوره‌اي و ايجاد سيستم ارتباطي امن به‌ منظور مديريت صحيح ارتباطات در زمان وقوع حوادث تاکيد کرد.

به گزارش برنا، دکتر سيد اميرحسين ضيايي در ويدئو کنفرانس با استان‌هاي کشور با اشاره به برگزاري مانور ساعت صفر در تهران، گفت: بايد تلاش خود را براي برگزاري مانورهايي به مراتب بيشتر بکار بنديم تا بتوانيم توان و سرعت خود را در عمليات‌هاي امداد و نجات افزايش دهيم.

بنابر اعلام روابط عمومي جمعيت هلال احمر، وي با اشاره به اين که بايد به‌ مرور سناريوهاي اين مانورهاي فرضي را پيچيده‌تر طراحي کرد، گفت: به علاوه تحليل و ارائه راه‌حل‌هاي مهم رفع نقاط ضعف و افزايش نقاط قوت در اين مانورها ضروري است تا به دنبال آن بتوان در زلزله واقعي با نيرو و تجهيزات کامل و متناسب با هر شهر کشور خدمات لازم را ارائه
داد.


 ضرب المثل ها 

 جواب ابلهان خاموشي است

لوحي كه خطوط آن همه مغشوشي ست

خوانده نشودجهد تو بي جا كوشي ست

خاموش نشين چو ابله آيد به سخن

آري كه جواب ابلهان خاموشي ست!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 يادداشت روز 

 از شكست نهراسيم، دوباره آغاز كنيم

الهام فراهاني

هميشه در ذهن بسياري از ما وقتي كلمه موفقيت نقش بسته مي شود احساس دوري مي‌كنيم حس مي‌كنيم كه خيلي زمان مي برد تا به آن برسيم ياشايد، ما كجا و موفقيت كجا؟!

افرادموفق آدم هاي خاصي نيستند آنها هم مثل ما جسم و روح طبيعي دارند و فضايي نيستند . آنها هم عصباني مي‌شوند خسته مي شوند. حتي داد مي زنند انها هم شكست مي خورند.

تفاوت بارز افراد موفق با معمولي اين است كه آنها از شكست خود درس مي گيرند و يك اشتباه را دوبار تكرار نمي كنند .

در مسير زندگي و هدف خود ممكن است بارها و بارها زمين بخورند اما دست از هدفشان بر نمي دارند و تا رسيدن به مقصد تمام هم و غم خود را به كار مي گيرند تا به مقصود خود برسند بسياري از ما در مسير هدفي كه داريم كافي است فقط يك بار شكست بخوريم و در همان مرحله اول به مقصدمان نرسيم ديگر رهايش مي كنيم و بهانه مي آوريم كه نمي شود و دنيا با ما سر جنگ دارد و هزاربهانه جور واجور.

اما به راستي واقعا موفقيت و رسيدن به هدف شانسي است و افراد موفق بدون تلاش و يكباره به هدف نهايي خود رسيده اند؟

نه اگر پاي صحبت تمام آدم هاي موفق بنشينيد مي بينيد كه آنها نيز به قول قديمي ها خيلي دود چراغ خورده اند بارها شكست را تجربه كرده اند و دوبا ره آغاز كرده اند تا به مقصود خود رسيده اند درست مثل اديسون يكي از بزرگترين مخترعين جهان و چقدر شيرين است بعد از چندبار شكست بهتر است نگوييم شكست !؟بگوييم تجربه ! به هدف رسيدن حس خوبي است؛ آنهايي كه مي گفتند تو نمي‌تواني و براي اين كار ساخته نشده اي ثابت كني خود را، حس خوبي است پس بياييد باهم دوباره آغاز كنيم .


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته