جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5143

شهردار کرج مطرح کرد؛
اهميت بهاي زمين، حساسيت را از کيفيت سازه به قيمت زمين معطوف کرده است

مديرکل حمل و نقل و پايانه‌هاي اردبيل:
مسافرگيري در خارج از پايانه مسافربري اردبيل به حداقل رسيده است

معاون فرماندار دماوند مطرح کرد؛
دردسر مسئولان براي پر کردن چاه‌هاي غيرمجاز در دماوند


مرکز ثبت سرطان در استان هرمزگان تأسيس مي‎شود


خبــر


در استان


 شهردار کرج مطرح کرد؛
 اهميت بهاي زمين، حساسيت را از کيفيت سازه به قيمت زمين معطوف کرده است 

 كرج ـ فائزه باقري

شهردار کرج با تصريح بر اينکه در همه کشورهاي جهان توجه و حساسيت معطوف به کيفيت ساختمان است نه بها و ارزش زمين، وارونه بودن اين سيستم در ايران را يکي از عوامل بروز آسيبهاي جدي در اين حوزه دانست.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل ازپايگاه خبري مديريت شهري کرج، علي ترکاشوند در همايشي که به منظور اجراي قانون پيش فروش آپارتمانها و رونمايي از شناسنامه فني ملک به همت معاونت شهرسازي و معماري شهرداري، در باشگاه ميلاد شهرداري ايران کوچک برگزار شد، اين مطلب را عنوان کرد.اين مسئول اذعان داشت: تنظيم شناسنامه فني ملک که مشتمل بر همه مشخصات و خصوصيات ملک قابل واگذاري است، بسياري از دغدغه‌هاي مالک و خريدار، قوه قضاييه، شهرداري و ديگر افراد و دستگاه هاي تاثيرپذير در اين زمينه را کاهش مي‌دهد.

ترکاشوند بيان کرد: هر وظيفه‌اي در اجراي اين قانون به عهده شهرداري کرج گذاشته شود، مديريت شهري براي تحقق آن به طور کامل در اختيار دادگستري قرار گرفته و با قوت و قدرت آن را به انجام مي‌رساند. وي به وضعيت صنعت ساختمان در کشور و قياس آن با ديگر کشورهاي جهان پرداخت و اظهار داشت: در کشورهاي پيشرفته ساختمان و زمين جزو کالاهاي با ارزش محسوب نمي‌شود. اين در حالي است که در ايران، زمين و ساختمان کالا محسوب شده و براي هر دو اين مقوله‌ها قيمت تعيين مي‌شود. اين امر سبب کاهش اهميت کيفيت و معطوف شدن توجه به اعتبار و ارزش زمين شده است.

شهردار با تاکيد بر اينکه هزينه پيشگيري به مراتب کمتر از درمان است، افزود: اين در ابعاد و موضوعات مختلف حاکم است و در زمينه تخلفات و جرايم بخصوص از اهميت بسيار زيادي برخوردار مي‌باشد. ترکاشوند مبين اين حساسيت را در راه‌اندازي معاونت پيشگيري از وقوع جرم در قوه قضاييه و دادگستري عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در اغلب موارد قوانين در کشور ما پس از مواجه شدن با آسيبهاي ناشي از آن مصوب مي‎شود.

شهردار به بيان نمونه اي از اين قوانين که پس از حادثه به تصويب رسيده است، پرداخت و اضافه کرد: پس از حادث شدن زلزله رودبار و کشته شدن شمار زيادي از هموطنان، آيين نامه شماره دو هزار و 800 زلزله، مقررات ملي ساختمان‌سازي، قانون نظام مهندسي و نظاير آن پيش بيني و مصوب شد که اگرچه بسيار ضروري بود اما تاوان آن را کشته‌شدگان حادثه رودبار پرداختند.

ترکاشوند، با تاکيد بر اينکه کاهش ساخت و ساز غيرمجاز امري بسيار ضروري براي نجات صنعت ساخت و ساز در کشور و بخصوص کرج محسوب مي‎شود، خاطرنشان کرد: در سياستهاي جامع راهبردي کشور براي کاهش آسيب‌پذيري مقابل بلاياي طبيعي کاهش ساخت و ساز غيرمجاز از حساسيت و اهميت بسيار بالايي برخوردار است. وي تصريح کرد: با توجه به اين امر تا زماني که ساخت و ساز غيرمجاز جرم شناخته نشود، مشکلات ما در اين زمينه ادامه خواهد داشت که بايد براي آن چاره‌اي جدي انديشيده شود.


 مديرکل حمل و نقل و پايانه‌هاي اردبيل:
 مسافرگيري در خارج از پايانه مسافربري اردبيل به حداقل رسيده است 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

مديرکل حمل و نقل و پايانه‌هاي استان اردبيل گفت: مسافرگيري در خارج از پايانه مسافربري در استان اردبيل به حداقل رسيده و مشکلات مربوط به اين حوزه کاهش يافته است.علي رحمتي در بازديد از پايانه اردبيل اظهار کرد: ما انتظار داريم شرکت‌هاي مسافربري به صورت حضوري و يا اينترنتي اقدام به فروش بليط کرده و در موعد و زمان مقرر نيز با مسافرگيري داخل پايانه اقدام به ارائه خدمات کنند.

وي با بيان اينکه به هيچ‌وجه مسافرگيري خارج از پايانه قابل قبول نبوده و مورد پذيرش نيست، افزود: هر شرکتي که اقدام به اين کار بکند و راننده‌اي که دچار تخلف شود قطعا با وي برخورد کرده و زمينه ابطال کارت هوشمند رانندگي وي را فراهم مي‌آوريم.

مديرکل حمل و نقل و پايانه‌هاي استان اردبيل با بيان اينکه تمام فعاليت رانندگان اعم از حمل و نقل مسافر و بار ساماندهي شده و حتي کوچکترين تخلف آنها رصد مي‌شود، گفت: بيش از 88 شرکت حمل و نقل بار و 46 شرکت حمل و نقل مسافر در سطح استان فعاليت مي‌کنند که فعاليت آنها در چارچوب مقررات و قوانيني تعيين شده است و اين شرکت‌ها حق ندارند خارج از اين چارچوب اقداماتي را انجام دهند.رحمتي بيان کرد: در استان اردبيل تلاش کرديم تا شرکت‌هاي حمل و نقل در حوزه بار و مسافر بتوانند فعاليت‌هايشان را به بهترين و کيفي‌ترين شکل سر و سامان بدهند تا 2 هزار و 700 راننده‌اي که در حوزه جابجايي مسافران فعاليت مي‌کنند به راحتي بتوانند خدمات مطلوب‌تري را ارائه کنند.

وي عنوان کرد: هرگونه مسافرگيري در خارج از پايانه ممنوع است و در سال‌هاي اخير تخلفات در اين زمينه به حداقل رسيده و تلاش بر بهبود شرايط و موقعيتي است که قطعا با همراهي و همکاري بيشتر مسئولان امر مي‌توان در اين زمينه حرکت مثبت و سازنده‌اي را انجام داد.


 معاون فرماندار دماوند مطرح کرد؛
 دردسر مسئولان براي پر کردن چاه‌هاي غيرمجاز در دماوند 

 دماوند - ايرج صادقعلي

معاون برنامه‌ريزي و اداري مالي فرماندار دماوند از دردسر مسئولان براي پر کردن چاه‌هاي غيرمجاز حفرشده در دماوند خبر داد.مجيد صفري در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش با اشاره به برگزاري جلسه‌هاي مرتبط با کارگروه آب و کشاورزي شهرستان دماوند اظهار کرد: با توجه به اهميت حفظ و استفاده بهينه از آب، برنامه‌هايي اجرايي شده و کارگرو‌هايي را تشکيل مي‌دهيم تا با ارائه برنامه‌هاي مناسب بسياري از مباحث در اين زمينه را مورد بررسي قرار دهيم.

وي افزود: در راستاي اهميت حفظ آب و استفاده بهينه از آن، برنامه‌هايي در خصوص تعيين تکليف چاه‌هاي غيرمجاز، تشکيل اکيپ‌هاي رفع تصرف حريم رودخانه‌اي، پيگيري تأمين اعتبار براي پروژه‌هاي مربوط به آب و جمع‌آوري پمپ‌هاي غيرمجاز از منازل را در دستور کار قرار داده‌ايم.

معاون برنامه‌ريزي و اداري مالي فرماندار دماوند بيان کرد: با توجه به اينکه شهر دماوند يک باغ‌شهر است، به مباحث مربوط به اعتبارات و استفاده بهينه از آب اهميت خاصي داريم تا اقدامات لازم در خصوص جلوگيري از سوءاستفاده‌هاي مصرف‌کنندگان در اين زمينه انجام شود.

صفري با اشاره به جمع‌آوري پمپ‌هاي غيرمجاز از منازل افزود: در اين راستا، دو طرح داريم که با هماهنگي لازم با امور آب در سال جاري حدود 160 فقره چاه غيرمجاز مهروموم و در موازات آن براي چاه‌هاي مجاز کنتور هوشمند نصب شود.

وي تصريح کرد: اختصاص سوخت به چاه‌هاي غيرمجاز را قطع کرده‌ايم و با نصب کنتور هوشمند بر روي چاه‌هاي مجاز سعي داريم تا استفاده از آب‌ها را کنترل کنيم تا با استفاده بهينه از آب جلوي سوء مصرف، مصرف‌کنندگان را بگيريم.

معاون برنامه‌ريزي و مالي اداري فرماندار دماوند تأکيد کرد: در شهرستان دماوند بر اساس آمار‌ها بالغ‌بر پنج هزار حلقه چاه غيرمجاز داريم که با توجه به امکانات و محدوديت‌ها و دريافت دستور قضايي پيش‌بيني مي‌کنيم بتوانيم 160 حلقه چاه غيرمجاز را پر کنيم.

صفري با بيان اينکه به جهاد کشاورزي ابلاغيه اين امر داده شده است، گفت: در اين زمينه به جهاد کشاورزي ابلاغ کرده‌ايم تا با شناسايي روستاهاي فاقد دهيار و نيازمند ايجاد پروژه‌هاي ارتقاي آب، مسائل براي بررسي در اين دو موضوع به فرمانداري اعلام شود تا در دستور کار قرار گيرد.

وي با بيان اينکه کشاورزان در داخل شهر از آب‌هاي سطحي براي کشاورزي استفاده مي‌کنند، افزود: هر چند در بحث کشاورزي، کشاورزان از آب‌هاي سطحي و زيرزميني استفاده مي‌کنند؛ اما در اين راستا براي استفاده نکردن کشاورزان از آب‌هاي زيرزميني دو موضوع را براي تشويق کشاورزان در نظر گرفته‌ايم.

معاون برنامه‌ريزي و اداري مالي فرماندار دماوند تأکيد کرد: در راستاي تشويق کشاورزان در استفاده نکردن از آب‌هاي زيرزميني دو طرح سيستم آبياري قطره‌اي و بازسازي انهار و سربند‌هاي اصلي شهرستان دماوند را در نظر گرفته‌ايم که خوشبختانه در اين زمينه، جهاد کشاورزي تسهيلات خوبي را به کشاورزان داده است و ما نيز با در نظر گرفتن اعتبار ويژه‌اي اقدامات مناسبي را در راستاي بازسازي انهار ارائه خواهيم داد.


 مرکز ثبت سرطان در استان هرمزگان تأسيس مي‎شود 

 بندرعباس- شهين صادقي

رييس کميته کشوري ثبت سرطان و قائم مقام موسسه تحقيقاتي سرطان ايران از تأسيس مرکز ثبت سرطان در استان هرمزگان خبر داد.دکتر زنده دل در ديدار با هيأت رييسه دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان گفت: مرکز ثبت سرطان در هرمزگان همزمان با استانهاي آذربايجان شرقي، اردبيل، مازندران، تهران، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، فارس، کرمان مرکزي با هدف استقرار يک برنامه مستمر، روتين و دايمي با پوشش بالاي 90درصدي جمعيت تشکيل مي‎شود.

وي با بيان پيگيري هاي مکرر معاونت تحقيقات و فن آوري اين دانشگاه و موافقت رييس دانشگاه اظهار داشت: اجراي اين برنامه 5 ساله ثبت سرطان در استان هرمزگان به جهت فرصت هاي ويژه تحقيقات سرطان در استان، مهاجرت فراوان به اين منطقه، تخمين ميزان بروز سرطان در ساکنين جزاير درياي خليج فارس از نظر آمار کشوري و جهاني اهميت زيادي دارد.

دکتر زنده دل با اعلام اينکه نتايج مرکز ثبت سرطان استانهاي کشور در کتاب جهاني cancer in fire continents منتشر مي‎شود افزود: همکاري با مراکز جهاني از جمله IARC و CRC (Cancer Reserch Center ) مستلزم اجراي دقيق شاخص هاي کليدي جهت ارزيابي کيفيت ثبت سرطان، کامل بودن اطلاعات جمع آوري شده، صحيح بودن و به روز بودن اطلاعات مي باشد.رييس کميته کشوري ثبت سرطان درخصوص الزامات اجراي اين برنامه در استان گفت: برنامه استاني با هدف تدوين سند راهنماي فني گزارش آسيب‌شناسي و برگزاري جلسات منظم با برنامه نويسان مجرب کشوري و جهاني و استفاده از توانمندي‌هاي موجود در استان اهميت بسزايي دارد.


 خبــر 

 برگزاري چهارمين دوره مسابقات دووميداني کارکنان شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي

تبريز - توفيقي

چهارمين دوره مسابقات دو و ميداني کارکنان شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي به مناسبت گراميداشت پنجاهمين سال تأسيس شرکت ملي گاز ايران در پيست دووميداني مجموعه ورزشي تختي تبريز برگزار شد.

چهارمين دوره مسابقات دو و ميداني کارکنان شرکت گاز استان گراميداشت پنجاهمين سال تأسيس شرکت ملي گاز ايران با حضور 265 نفر شرکت‌کننده در مجموعه ورزشي تختي تبريز برگزار و با معرفي نفرات برتر به پايان رسيد.

براساس اين گزارش اين دوره از مسابقات در ماده 400 متر و در پنج رده سني برگزار و به ترتيب با قهرماني:

آقايان يحيي اباذري مقام اول، محرم ميزاعليلو مقام دوم و حجت زارعي مقام سوم در رده سني 46 تا 50

آقايان سجاد بابائي مقام اول، اميرعباس لطفعلي‌زاده مقام دوم و عباس حسين‌پور مقام سوم در رده سني 41 تا 45

آقايان جليل شاهمير مقام اول، روح‌اله واعظي مقام دوم و محمود پاشازاده مقام سوم در رده سني 36 تا 40

آقايان حسين رادپور مقا م اول، جلال‌الدين شاهمير مقام دوم و مهدي رستمي‌زاده مقام سوم در رده سني 31 تا 35

آقايان شاهرخ ياري مقام اول، سجاد محسن‌زاده مقام دوم و توحيد حيدرپور مقام سوم در رده سني کمتر از 30 سال به پايان رسيد.

در پايان اين پيکارها با حضور مهندس ديني مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي از نفرات برتر تقدير شد.

احياي طرح مشارکت شهروندان در تدوين بودجه 95 رباط کريم کليد خورد

رباط کريم - ذبيح ا... اصغري

امروز پرداختن به جايگاه شهروندي در جامعه به بهترين شکل ممکن و به تبع آن «حقوق شهروندي» مي‌تواند دستاوردهاي شگرفي در حوزه‌هاي مختلف به ويژه در حوزه مديريت شهري در پي داشته باشد.

به گزارش خبرنگار آفرينش؛ امروز اگر شهرداريها زمينه براي حضور مؤثر و مشاركت فعال مردم را مهيا سازند و حقوق شهروندي آنان را بيشتر مورد توجه قرار دهند، قطعا آنان نيز متقابلاً احساس تعلق بيشتري به حوزه مديريت شهري بويژه محل سکونت خويش نشان خواهند داد.

امروز شهر رباط کريم با چنين رويکردي فصل جديدي ازطرح مشارکت شهروندان و جايگاه اين امر مهم در شهرداري رباط کريم آن هم براي اولين بار در سطح استان تهران کليد خورد و اين طرح خود مي تواند يک مديريت اصولي در مکانيزم شهري را براي شهروندان مهيا سازد که در اين راستا مردم تمايل به مشاركت فعالتري خواهند داشت.

شهردار رباط کريم ضمن اظهار خرسندي از عملياتي شدن يکي از مهمترين طرحهايي که خود مردم در آن دخيل مي‌باشند گفت: بايد به اين باور برسيم که تسهيل فرايندهاي مشارکت شهروندان و مسئوليت‌پذير نمودن آنان دربرابر محل سکونت خويش يکي از مهمترين محورهاي اساسي در حوزه مديريت شهري محسوب مي‌شود.

مسعود مختاري اظهار داشت: پس از مطالعات کارشناسي خوشبختانه براي اولين بار در سطح شهرستانهاي استان تهران، طرح مشارکت مردمي شهروندان در تدوين بودجه سال 95 شهرداري رباط کريم با توزيع بيش از 25000 پرسشنامه در سطح شهر در حال انجام است.

معاون شهرسازي شهرداري اصفهان خبرداد؛

تحقق کامل شهرداري الکترونيک در سال 95 در اصفهان

اصفهان - راعي

معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان گفت: شهرداري الکترونيک در سال 95 به طور کامل محقق مي‎شود.سيد جمال‌الدين صمصام شريعت در گفتگو با خبرنگار ما از اصفهان گفت: معاونت شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان يکي از معاونتهاي پررفت و آمد شهرداري اصفهان است که مهمترين وظيفه آن صدور پروانه‌هاي ساختماني، تاييد سفت‌کاري ساختمان و صدور پايان کار است که اکثر مراجعات به شهرداري به اين منظور انجام مي‎شود.

معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان با اشاره به برون‌سپاري خدمات شهرداري گفت: قبلاً شهروندان براي دريافت استعلامهاي دفترخانه، بانکها و حفاري به شهرداري‌هاي مناطق مراجعه مي‌کردند اما براي سهولت کار، بحث برون‌سپاري مطرح شد تا از اين پس شهروندان براي انجام اين امور به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند.

وي تصريح کرد: در حال حاضر شهروندان ساکن در مناطق 4، 6، 7،8،10، 12 و 13 مي‌توانند براي دريافت استعلامهاي دفترخانه، بانکها و حفاري به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند و در بقيه مناطق از نيمه آذرماه اين کار عملياتي خواهد شد. صمصام شريعت ادامه داد: شهروندان براي گرفتن پروانه ساختمان، تاييد سفت‌کاري ساختمان و صدور پايان کار بايستي به شهرداري منطقه خودشان مراجعه کنند زيرا معاونتهاي شهرسازي در مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان مستقر هستند.


 در استان 

 استقبال شرکت JFE ژاپن از سرمايه‌گذاري مشترک در استان مرکزي

اراک - الهام فراهاني

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت در حاشيه جلسه کارگروه توسعه صادرات غير نفتي استان از استقبال شرکت JFE ژاپن از سرمايه گذاري مشترک در استان مرکزي خبر داد.به گزارش روابط عمومي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزي، محمد رضا حاجي‌پور در حاشيه جلسه کارگروه توسعه صادرات غير نفتي استان که با حضور مديران شرکت JFE در استانداري برگزار گرديد گفت:اين استان به عنوان دومين قطب صنايع مادر تخصصي و چهارمين قطب صنعت کشور ظرفيتهاي بسياري دارد که مي‌تواند مبناي همکاري با شرکت JFE باشد.وي افزود: سرمايه‌گذاري مشترک با مشارکت سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي با رويکرد توليد محصولات صادرات محور يکي از مهمترين سياستهاي دولت تدبير و اميد است که به همين منظور سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزي ايجاد تعامل و همکاري با شرکت‌هاي بزرگ دنيا از جمله شرکت JFE را در دستور كار قرار دهد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: استان مرکزي با بهره‌گيري از کارشناسان و متخصصين با تجربه و جوانان خلاق خود در ارائه خدمات فني و مهندسي، ساخت و اجراي طرحهاي نفت، گاز و پتروشيمي ، اکتشاف و بهره‌برداري معادن، صنايع معدني و نانو تکنولوژي جزء استانهاي پيشرو کشور محسوب مي‌شود و اين فعاليتها مي‌تواند زمينه همکاريهاي مشترک را فراهم آورد. وي ريسک پايين سرمايه‌گذاري، اعطاي معافيت مالياتي، نرخ بالاي بازدهي، امنيت، حمايت همه‌جانبه دولت از سرمايه‌گذاران خارجي، وجود زيرساختهاي مطلوب و ارائه خدمات متنوع را از مزيتهاي سرمايه‌گذاري در ايران و استان مرکزي عنوان کرد.

راه‌اندازي اولين مرکزجمع‌آوري و نگهداري پسماند خشک ساوجبلاغ

ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

شهردار شهر جديد هشتگرد از راه‌اندازي اولين مرکزجمع‌آوري و نگهداري پسماند خشک در شهرستان ساوجبلاغ خبرداد.

سيد مسعود بزرگ زاده بابيان اينکه: اين مرکز با هدف تشويق شهروندان به اجراي تفكيک زباله‌هاي خشک از مبداء و افزايش مشارکت مردم درکاهش توليد زباله‌هاي خانگي فعال شده است ؛ اظهار کرد: استفاده بهينه از مواد غذايي و وسايل مورد استفاده در منزل، آموزش عملي والدين به فرزندان در مورد زباله به عنوان طلاي کثيف، پيشگيري از نازيبا کردن محيط شهري از اهداف ديگر اين طرح است.وي با تاکيد بر اينکه: شهروندان به صورت انفرادي يا گروهي مي‌توانند در برنامه‌هاي آموزشي و اجرايي مرکز جمع‌آوري و نگهداري پسماند خشک مشارکت کنندبيان داشت: همچنين با راه‌اندازي اين مرکز، پسماند خشک در شهرجديد هشتگرد از مردم خريداري مي‎شود.شهردار شهر جديد هشتگرد گفت: اين مرکز مخازن ويژه جمع‌آوري پسماند خشک در اختيار شهروندان قرار مي دهد.

همچنين هر روز از ساعت 9 صبح تا 13 و عصرها از ساعت 14 تا 16 در زمينه دريافت پسماندهاي خشک شهروندان ، ارائه خدمات آموزشي – فرهنگي فعاليت دارد.

بازديد سرزده فرماندار ساوجبلاغ از برخي ادارات شهرستان

ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

ابوالقاسم پاليزگير فرماندار ساوجبلاغ از ادارات ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، پخش فراورده‌هاي نفتي و اوقاف و امور خيريه ساوجبلاغ به صورت سرزده بازديد کرد .وي ضمن بررسي نحوه پاسخگويي و حل مشكلات ارباب رجوع توسط رئيس و پرسنل اين ادارات، لزوم تكريم هميشگي ارباب رجوع را مورد تاكيد قرار داد.فرماندار ساوجبلاغ همچنين در اين بازديد از تلاشها و زحمات پرسنل اين ادارات نيز قدرداني کرد و با حضور در محل کار کارمندان با نحوه کار آنان آشنا شد.

پاليزگير همچنين ضرورت مناسب‌سازي اماکن عمومي براي استفاده قشر معلول و افراد ناتوان جسمي در اماکن عمومي به ويژه ادارات، دستگاههاي اجرايي و بانکها را مورد تاکيد قرار داد تا افراد معلول مثل ساير افراد جامعه از امکانات عمومي کمال بهره را ببرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته