جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/08/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5143


اعطاي هديه ازدواج به بيمه شدگان تامين اجتماعي


جزييات "ازدواج سبز" اعلام شد


سقوط درختان در پارک لويزان


راه‌اندازي دادسراي ويژه مبارزه با سرقت در تهران


وقايع


يادداشت روز


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 اعطاي هديه ازدواج به بيمه شدگان تامين اجتماعي 

 
در راستاي بند 2 سياست‌هاي جمعيتي به سازمان تامين اجتماعي تکليف مي‌شود، در ارتباط با پرداخت هزينه ازدواج به بيمه شدگان اين سازمان، تسهيلات لازم را فراهم آورد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در سال‌هاي اخير و با توجه به کاهش ميل و علاقه جوانان به ازدواج، دولت و مسئولان در تلاش هستند تا با واگذاري فرصت‌هاي متنوع و انديشيدن تمهيدات گوناگون، رغبت آن ها را در انجام اين امر خير تسريع ببخشند.

در اين ميان نيز تخصيص بيمه ازدواج از جمله اين تمهيدات است. صندوق‌هاي بيمه‌اي نيز تلاش مي‌کنند تا خدمات خود را فقط به تامين بخشي از هزينه‌هاي درماني محدود نکنند در ايران نيز صندوق‌هاي بيمه‌اي علاوه بر اين هزينه‌ها، کمک هزينه ازدواج را نيز به بيمه شدگان تحت پوشش خود ارائه مي‌کنند تا گامي موثر جهت تشويق جوانان به تشکيل خانواده برداشته باشند.

در همين راستا علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اجراي سياست‌هاي جمعيتي ‌ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري خطاب به معاونان و روساي سازمان‌ها و موسسات وابسته به اين وزارتخانه، بخشنامه‌اي را صادر کرد که 15مورد را در اين بخشنامه براي عملياتي کردن سياست‌هاي جمعيتي نام برده است و اکنون با توجه به اين سياست کلان، مبني بر افزايش جمعيت و حمايت از ازدواج جوانان، احتمال افزايش مبلغ کمک هزينه ازدواج از سوي سازمان تامين اجتماعي به گوش مي‌رسد.

محمد حسن زدا معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي در اين رابطه مي‌گويد: پرداخت کمک هزينه اجتماعي، در رديف قوانين اين سازمان قرار دارد و هر گونه تغيير در اين امر نيازمند تغيير و اصلاح قانون است.

وي در خصوص شرايط بيمه ازدواج اظهارداشت: اگر هر بيمه شده طي 5سال قبل از تاريخ ازدواج، حداقل به مدت 720روز سابقه کار داشته و حق بيمه اين مدت را به طور مستمر پرداخت کرده باشد، مي‌تواند کمک هزينه ازدواج را دريافت کند.

البته لازم به ذکر است که ازدواج اول بودن و ازدواج دائم بيمه شده از جمله ديگر شرايط لازم در اين حوزه هستند.

همچنين ميزان اين کمک هزينه برابر يا يک ماه متوسط حقوق يا دستمزد بيمه شده است که پرداخت اين مبلغ ‌بلاعوض است و حتي اگر زن و شوهر هر دو داراي شرايط دريافت کمک هزينه باشند، به هر‌ ‌دوي آن‌ها تعلق مي‌گيرد.

معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي افزود: در حال حاضر محدوديت اعتباري براي پرداخت اين کمک هزينه نداريم و افراد پس از مراجعه به ادارات تامين اجتماعي و ارائه مدارک لازم اين مبلغ را در مدت يک روز دريافت مي‌کنند. بنابراين اظهارات، جوانان مي‌توانند در عرض مدت يک روز هديه خود را از اين سازمان دريافت کنند.


 جزييات "ازدواج سبز" اعلام شد 

 معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از انجام ازدواج سبز با هدف اصلاح الگوهاي اجتماعي و محيط زيستي خبر داد.محمدرضا رستمي در گفت‌وگو با (ايسنا)، گفت: پيشنهاد ازدواج سبز توسط وزارت ورزش و جوانان به مناسبت هفته ازدواج به سازمان حفاظت محيط زيست داده شد.

طرح ازدواج سبز با اهداف اجتماعي و محيط زيستي انجام مي شود

وي افزود: در اين طرح قصد داريم شاخص‌هاي محيط زيستي و ازدواج را به عنوان دو امر اجتماعي و محيط زيستي ترکيب کنيم و الگوي جديد با عنوان ازدواج سبز را براي جوانان ارائه کنيم؛ در اين الگو مواردي که مي تواند کمک کننده محيط زيست باشد به عنوان ملاک و معيار قرار داديم.وي ادامه داد: در اين شاخص‌ها موضوعاتي مانند مصرف آب در عروسي‌ها و ساير مراسم‌هاي مرتبط با ازدواج مديريت مي شوند.

همچنين مسائلي از جمله استفاده از گل طبيعي و فرهنگ غلطي که به عنوان شادي استفاده مي شود و آلودگي‌هاي زيست محيطي ايجاد مي‌کنند مانند بوق زدن‌هاي مکرر در سطح خيابان و ايجاد ترافيک برداشته مي‌شود.

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکيد کرد: در اجراي اين طرح اصلاح برخي الگوهاي غلط و نامناسب مد نظر قرار گرفته است. همچنين برخي الگوهاي اشتباهي که در حال حاضر وجود ندارد ولي مي تواند در آينده به فرهنگ ازدواج در کشور اضافه شوند را نيز مورد توجه قرار مي‌دهيم تا به عنوان فرآيند اجتماعي جديد اعمال نشوند.


 سقوط درختان در پارک لويزان 

 عضو کميسيون حمل و نقل شوراي شهر تهران در مورد سست بودن ريشه‌هاي درختان پارک لويزان هشدار داد.

به گزارش (ايسنا)، اسماعيل دوستي در تذکر پيش از دستور خود در جلسه دويست و هشتم شوراي شهر تهران، با بيان اينکه در محله حصارک واقع در منطقه 5 متاسفانه ساخت و سازهايي انجام مي‌گيرد و کسي جلوي آنها را نمي‌گيرد، گفت: شهرداري نيز به اين ساخت و سازهاي غيرقانوني خدمات ارائه مي‌کند.

وي با بيان اينکه اين ساخت و سازها براساس طرح جامع و تفصيلي نيست، گفت: حتي اگر زلزله 4 ريشتري بيايد، اين خانه‌ها تخريب مي‌شوند.

عضو کميسيون حمل و نقل شوراي شهر تهران در مورد درختان پارک لويزان نيز گفت: اين درختان به دليل آنکه ريشه‌هايشان از زمين بيرون آمده خود به خود سقوط مي‌کنند و بايد چاره‌اي براي آن انديشيده شود.


 راه‌اندازي دادسراي ويژه مبارزه با سرقت در تهران 

 معاون دادستان و سرپرست دادسراي ويژه سرقت، از آغاز به کار دادسرايي که به صورت ويژه در امر سرقت فعاليت مي‌کند، در تهران خبر داد.به گزارش مهر، رضا ابوالحسني معاون دادستان تهران و سرپرست دادسراي ويژه سرقت در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز فعاليت اين دادسرا، گفت: همزمان با افزايش طرح‌هاي ضربتي پليس آگاهي و يگان پيشگيري از سرقت، لزوم بکارگيري و استفاده از توان خاص قضات در امر سرقت از سوي دادستان تهران مشخص شد و با تمهيدات ويژه ايشان، دادسراي سرقت آغاز به کار کرد.

وي با تشکر از تلاش‌هاي ماموران نيروي انتظامي و کارآگاهان پليس آگاهي در اجراي طرح‌هاي ضربتي، افزود: مبارزه با سرقت و کاهش آمار سرقت جزو دغدغه‌هاي اصلي ماموران پليس آگاهي است؛ تا جايي که دو نفر از ماموران به‌نام و خدمتگزار اين نظام در جريان انجام ماموريت‌هاي پليس به تازگي به درجه رفيع شهادت نايل شدند.

ابوالحسني با اشاره به اينکه با توجه به سابقه‌دار بودن اکثر متهمان دستگير شده، اين شائبه به وجود مي‌آيد که مجازات کمي براي سارقان در نظر گرفته مي‌شود، افزود: بسياري از متهمان دستگير شده، طول دوران محکوميت خود را به صورت کامل سپري کرده اند. تشديد مجازات کيف‌قاپان و سارقان بايد در قانون لحاظ شود. قوانين موجود بازدارنده نيست و متهمان متاسفانه بعد از طي دوران محکوميت، بار ديگر جذب باندهاي تبهکاري مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه در بين افرادي که شب گذشته دستگير شده‌اند بعضاً متهماني وجود دارند که بالاي 20 بار دستگير و زنداني شده‌اند، افزود: مجازاتي که قانون براي کيف‌قاپي و زورگيري در نظر گرفته است، حداقل پنج سال حبس و حداکثر 10 سال است. تمام متهمان اين دوران را گذرانده‌اند اما بار ديگر با توجه به منافعي که فعاليت در باندها برايشان دارد، بار ديگر به عضويت اين باندها درمي‌آيند.

معاون دادستان و سرپرست دادسراي ويژه سرقت افزود: سازمان زندان‌ها نيز توان نگهداري بيش از حد متهمان را ندارد. برخورد با پديده سرقت و زورگيري نيازمند عزم جدي و بازنگري در قوانين و مقررات موجود است.


 وقايع 

 سي.ان.ان:زمين لرزه 6.5 ريشتري يونان را لرزاند

شبکه تلويزيوني سي.ان.ان دقايقي پيش و درخبري فوري از وقوع زمين لرزه اي به بزرگي 6.5 (شش و نيم) ريشتر در 27 کيلومتري شهر پروزا از استان پروزا در سواحل غربي يونان و در حاشيه آبهاي درياي يونان و نزديکي جزيره 'لف کادا lefkada' خبر داد.

به گزارش ايرنا ، سي.ان.ان تا لحظه مخابره خبر به جزييات بيشتر اين زمين لرزه اشاره اي نکرده است.

طبق اين گزارش، اين زلزله در عمق 11 کيلومتري زمين و در فاصله 27 کيلومتري از شهرپروزا رخ داده است.

يک مقام رسمي دولت محلي لف کادا در تلويزيون يونان اعلام کرده است که تاکنون گزارشي از تلفات اين واقعه ارسال نشده است.

خروج قطار از ريل در پاکستان با 109 کشته و زخمي

مقامات پاکستان اعلام کردند: در حادثه خروج قطار از ريل ، 9 نفر کشته و 100 نفر زخمي شدند.

به گزارش برنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه ، مقامات دولتي و خطوط راه آهن پاکستان علت خروج قطار از ريل را نقص در سيستم ترمز اعلام کردند.

يکي از مقامات محلي ايالت بلوچستان پاکستان گفت: عمل نکردن به موقع ترمز ، موجب خروج قطار از ريل نزديک شهر کويته مرکز اين ايالت در جنوب غربي پاکستان شد.

وب کم مي تواند چشم مجرمان سايبري در حريم خصوصي شما باشد

پليس فتاي استان سمنان با اشاره به وجود دوربين هاي ديجيتال تعبيه شده در انواع ابزارها و تجهيزات نوين حوزه فناوري، در مورد تبديل اين ابزار به دريچه اي براي چشم مجرمان سايبري در حريم خصوصي کاربران هشدار داد.

به گزارش ايرنا مرکز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان سمنان، با اشاره به اينکه دوربين هاي ديجيتال امروزه در تمام ابزارهاي نوين ارتباطي ازگوشي هاي تلفن هوشمند تا تبلت ها و نوت بوک ها، مورد استفاده قرار مي گيرد، درباره امکان سوءاستفاده از اين ابزار، ازسوي مجرمان سايبري هشدار داد.

پليس فتاي سمنان توصيه مي کند: هنگام استفاده از وب کم، ارتباط الکترونيکي و شبکه اي آن را از سيستم جدا و اگر براي ارتباط ويدئويي از لپ تاپ استفاده مي کنيد، هنگام اتمام ارتباط، وب کم را غيرفعال کنيد.

جدا کردن کابل شبکه اينترنت از رايانه هنگام استفاده آفلاين از رايانه، پاسخ ندادن به ايميل ها و اطلاعات مشکوک آلوده به بدافزارهاي ارسالي از اين طريق، فعال کردن فايروال رايانه و نصب آنتي ويروس معتبر و به روز به منظور افزايش ضريب اطمينان وب کم و آموزش نحوه درست استفاده از وب کم و مخاطرات آن به کودکان، توصيه هاي جدي پليس فتاي استان سمنان به کاربران است.

پليس فتا(فضاي توليد و تبادل اطلاعات) با هدف آگاهي بخشي به شهروندان، همواره توصيه هاي فني در حوزه فضاي مجازي و سايبر ارايه مي دهد که کاربران در صورت رعايت آنها، مي توانند از مخاطرات اين فضاها، سودجويان و بدافزارهاي گوناگون در امان باشند.


 يادداشت روز 

 مسئوليت پذير بودن از شما يك حرفه اي كارآمد مي سازد

الهام فراهاني

زماني كه از مسئوليت صحبت مي كنيم بعد وسيعي از كارهايي كه در طول روز و دوره زندگي خود انجام مي دهيم را در بر مي گيرد

همه ي ما مردان و زنان خود ساخته اي هستيم .اما اين صفت تمامي افراد را شامل نمي شود و مختص عده كمي از افراد مي باشد.

خود ساخته بودن و مسئوليت پذير بودن خصيصه بسيار عالي، چه از منظر ارتباطات انساني و چه از نظر جامعه مي باشد،در جامعه اي كه ما زندگي مي كنيم مسئوليت پذيري به عنوان يك شاخص اجتماعي ناب در هرم اصول اخلاقي مي باشد كه تمامي افراد اگر آن را داشته باشند در زندگي فردي و اجتماعي خود بسيار موفق و شاخص مي شوند .برخي افراد زماني كه اين كلمه را مي شنوند ترس از اينكه كارهاي زيادي بر عهده شان باشد آنها را سخت مشوش مي كند درست است حس مسئوليت پذيري در زندگي كاري بس بزرگ است و به تعهد اخلاقي بر مي گررد مثالي در اين باره بزنم وقتي ازدواج مي كنيد مسئوليت هاي جديدي را تجربه مي كنيد كه در زندگي مجردي آنها را نداشتيد مسئوليت اينكه حفظ امنيت، حريم خانواده ، هزينه هاي زندگي مديريت روابط خود و همسرتان و بسياري مسئوليت هاي ديگر كه در اين حين اگر آماده پذيرفتن اين مسئوليت نباشيد رفته رفته به ناكامي و شكست مي رسيد مسئوليت پذيري در همه جا حرف اول را مي زند. در محيط كاري خود مسئوليت سمتي كه در آن هستيد بر عهده شما مي باشد چه در كا رخود موفق و كارامد باشيد چه نا كارامد در هر صورت اين شما هستيد كه نتيجه را مي بيند هميشه به كرات گفته اند كساني كه در كار و حرفه خود، زندگي، روابط اجتماعي فرقي نمي كند در چه سمت و جايگاهي به طور جدي و شاخص مسئوليت پذير باشند در مواجه با مشكلاتي كه در مسير زندگي با آنها برخورد مي كنند موفق تر خواهند بود و در آخر ار آنها يك حرفه اي مي سازد پس لطفا مسئوليت پذير باشيد!


 ضرب المثل ها 

 خاك برايش خبر نبرد!

خوش آنكه به مهمانسراي دنيا

نيمي خورد و نيم دهد برفقرا

بگذشت و گذاشت گنج خود را قارون

خاكش نبرد خبر گدا بود گدا!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 مدير عامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران:

افزايش ساعت کار مترو در نيمه شمالي خط 3

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران از افزايش ساعت خدمات رساني در نيمه شمالي خط 3 مترو خبرداد.

به گزارش ايسنا، محسن نايبي با بيان اينکه تردد و مسافرگيري قطارهاي خط سه مترو تهران، حدفاصل ايستگاه‌هاي شهيد بهشتي تا قائم، از ساعت 5:30 تا ساعت 19 انجام مي شود اظهار کرد: اين در حالي است که پيش از اين ساعت شروع کار مترو در اين بخش از ساعت 7 صبح تا 19 بود؛ در واقع در حال حاضر يک ساعت و سي دقيقه در زمان مسافرگيري افزايش سرويس دهي داريم.

وي افزود: ساعت حرکت قطارها در نيمه جنوبي خط سه حد فاصل ايستگاه آزادگان تا شهيد بهشتي از ساعت 5:30 تا 22:30 با سرفاصله حرکت هر قطار پانزده دقيقه است.

مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران با بيان اينکه نيمه شمالي خط 3 مترو تهران به صورت کامل راه اندازي نشده است و هنوز برخي ايستگاه ها در مرحله ساخت قرار دارند تصريح کرد: در حال حاضر فاصله گذر قطار در نيمه شمالي اين خط هر 30 دقيقه يکبار است که در صورت تامين واگن و ساير تجهيزات مورد نياز اين زمان کاهش مي يابد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين الملل شرکت بهره برداري مترو تهران، خط سه مترو تهران با طول 37 کيلومتر از ايستگاه آزادگان در ابتداي جاده ساوه آغاز شده و در شمال شرق تهران در ايستگاه قائم (عج) به پايان مي‌رسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته