جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5161


با كاهش مصرف چربي از بيماري هاي قلبي –عروقي پيشگيري کنيم


35درصد از کودکان ايراني از شير خشک تغذيه مي شوند


آمادگي مجلس براي كنترل شيوع آنفلوانزا در مرزهاي شرقي


بيماري قلبي در زنان ديابتي کُشنده تر است


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 با كاهش مصرف چربي از بيماري هاي قلبي –عروقي پيشگيري کنيم 

 
بيماري هاي قلبي عروقي يكي از دلايل اصلي مرگ و مير در دنيا است. 40 درصد از مرگ و ميرها در كشورهاي پيشرفته و 25درصد در كشورهاي در حال توسعه ناشي از بيماري هاي قلبي عروقي است. در كشور ما نيز بيماري هاي قلبي عروقي يكي از شايع ترين علل مرگ و مير است.

به گزارش آفرينش وبه نقل از سايت وزارت بهداشت عوامل زيادي در بروز بيماري هاي قلبي عروقي موثرند كه از مهم ترين آن ها مي توان اختلال در چربي هاي خون، فشار خون بالا، چاقي، كم تحركي، استرس، فشارهاي روحي، رواني، استعمال دخانيات، رژيم غذايي نامناسب ومصرف زياد روغن وچربي را نام برد.

مصرف زياد روغن و چربي دربرنامه غذايي روزانه علاوه براينکه خطر بروز بيماريهاي قلبي-عروقي را افزايش مي دهد با افزايش دريافت كالري كه در بدن بصورت چربي ذخيره مي شود ، درنهايت اضافه وزن وچاقي را بدنبال دارد. ااضافه وزن و چاقي زمينه را براي ابتلا به ساير بيماري هاي غيرواگير از جمله ديابت و انواع سرطان ها ا فراهم مي شود.

کاهش مصرف روغن وچربي واستفاده درست از روغن ها نقش مهمي در پيشگيري از ابتلا به اين بيماريها دارد.

با رعايت نكات زير درمصرف چربي وروغن مي توانيد از ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي پيشگيري كنيد :

مصرف غذا هاي چرب وسرخ شده را كه حاوي مقدارزيادي روغن هستند مصرف نكنيد . بجاي سرخ كردن غذا بهتر است آن را بصورت آب پز ، تنوري ، بخارپز ويا كبابي مصرف شوند ويا در صورت تمايل به سرخ كردن ، به تفت دادن ان با مقدار كم روغن ودر زمان كوتاه اكتفا شود. حتما از روغن مخصوص سرخ كردني استفاده شود.

- شير و ماست کم چرب ( كمتر از 5/2 درصد چربي) را جايگزين انواع پر چرب آن کنيد. شير وماست پرچرب داراي مقادير زيادي اسيد هاي چرب اشباع است كه تنگي وانسداد عروق ودرنهايت سكته قلبي را بدنبالد داردو ضمن اينكه بدليل بالابودن ميزان كالري آن موجب اضافه وزن وچاقي نيز مي شود.

-ازكره ، سرشير و خامه کمتر استفاده کنيد. اين موادغذايي حاوي مقادير زيادي چربي حيواني هستند و مي توانند موجب اضافه وزن وچاقي و هم چنين افزايش کلسترول خون بشوند.

- بجاي گوشت هاي پر چرب از گوشتهاي کم چرب استفاده کنيدوچربي قابل رويت گوشت را قبل از پخت تا آنجا که ممکن است جدا کنيد. قبل از طبخ مرغ نيز پوست آنرا جدا کنيد.

- مصرف روغن را به حداقل برسانيد و غذاها را با روغن کم بپزيد. مصرف زياده از حد روغن باعث بروز اضافه وزن و چاقي شده و امكان افزايش كلسترول بد (LDL)، افزايش فشارخون و در نتيجه خطر ابتلا به امراض قلبي عروقي را فراهم مي آورد. حداكثر 30-25 درصد انرژي دريافتي روزانه بايد از چربي ها تامين شود.

- روغن زيتون از منابع خوب روغن و حاوي اسيد اولئيك فراوان دارند كه مصرف متعادل آن با تاثير بر كاهش كلسترول خون براي سلامت قلب و عروق مفيد است.

- مصرف روغن زيتون براي مصارف مختلف پخت مناسب است ولي همانند ساير روغن هاي مايع به حرارت بالا حساس است. مصرف روغن زيتون به عنوان جايگزين سس هاي سالاد توصيه مي شود.

- روغن نباتي جامد را حذف كنيد وبجاي آن از انواع روغن مايع از جمله كلزا ، آفتابگردان ، ذرت ، روغن زيتون و روغن کنجد استفاده کنيد.

- غذاهاي آماده مثل پيتزا ، سوسيس ،کالبلس ، همبرگر ،غذاهاي سرخ کرده (سيب زميني سرخ کرده ،چيپس و ...) حاوي مقادير زيادي چربي هسنتد. مصرف اين نوع غذاها را به حداقل برسانيد.

از شيريني هاي خامه ايي ، سس هاي چرب مثل سس مايونز کمتر استفاده کنيد. بجاي ان مي توانيد با مخلوط کردن ماست کم چربي ، آبليمو ،سرکه ويا آب نارنج ،کمي نمک وفلفل وسبزي هاي معطر وروغن زيتون يک سس سالاد سالم درمنزل تهيه ومصرف کنيد.


 35درصد از کودکان ايراني از شير خشک تغذيه مي شوند 

 
رئيس انجمن علمي تغذيه با شير مادر اظهار کرد: به دليل وجود ضد ميکروب و اسيدآمينه ها در شير مادر کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند، از 8 درصد ضريب هوشي بالاتري نسبت به شير خشک خورها برخوردارند.

به گزارش آفرينش فريد ايمانزاده رئيس بيمارستان کودکان مفيد و دبير علمي يازدهيمن کنگره اورژانس ها و بيماري هاي شايع طب کودکان در نشست خبري اين کنگره با بيان اينکه فشار خون در کودکان به دليل استفاده زياد از سديم نگران کننده است، گفت: به دليل مصرف فست فود ها و خوراکي هاي شور، احتمال ابتلا به فشار خون در کودکان افزود شده است.

وي اختلال عملکرد فعاليت کليه، کبد و التهاب در عروق، بيماري هاي غدد، استرس شديد و عفونت هاي ارولوژيک را از دلايل ابتلا به فشار خون عنوان کرد.

رئيس بيمارستان مفيد با اعلام اين خبر که در حال حاضر تنها 20-35 درصد از نوزادان از شير مادر تغذيه مي کنند و 2.3 از تغذيه شيرخوارها با شيرخشک است تصريح کرد:به دليل وجود ضد ميکروب و اسيدآمينه ها در شير مادر کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند 8 درصد بيش از شير خشک خورها ضريب هوشي بالاتري برخوردارند.

وي ادامه داد: کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند بدنشان سوخت و ساز بيشتري دارد و نسبت به ديگر افراد در وضعيت وزني نرمال تري به سر مي برند. رئيس انجمن علمي تغذيه با شير مادر در ايران، افزايش ارتباط عاطفي ميان فرزند و والدين و کاهش بيماري هاي گوارشي و تنفسي را از ديگر مزاياي شير مادر برشمرد و تاکيد کرد: کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند مرگ ميرشان کمتر است.

ايمانزاده شير خشک را يکي از عوامل افزايش احتمال ابتلا به فشار خون خواند و گفت: شير خشک خورها چاق تر هستند چون غلظت سديم و پروتئين دريافتي آنها بيشتر است.

وي اظهار کرد: بايد به سمت ترويج تغذيه از شير مادر پيش برويم، چراکه بدترين فرم هاي سينه براي شيردهي هم قابل درمان هستند و با مشاوره مي توان به مادران نحوه شيردهي صحيح را آموزش داد.

گفتني است؛ يازدهيمن کنگره اورژانس ها و بيماري هاي شايع طب کودکان از 23 تا 27 آذر در تالار قائم بيمارستان کودکان مفيد با 9 پنل و 9 سخنراني و 3 کارگاه جانبي (تکامل کودکان، تغذيه وريدي، کودک آزاري) با محورهاي مشکلات گوارشي، طب خون، ژنتيک، بيمارهاي عفوني، طب رماتيسمي، طب غدد و کليه و در زمينه طب روانپزشکي کودکان برگزار خواهد شد.


 آمادگي مجلس براي كنترل شيوع آنفلوانزا در مرزهاي شرقي 

 نماينده مردم كرمان در مجلس شوراي اسلامي از دستور ويژه رياست مجلس شوراي اسلامي براي پيگيري علت شيوع آنفلوانزا خبر داد و گفت: به دنبال شيوع آنفلوانزا در كرمان و فوت چند هموطن، مجلس شوراي اسلامي اعلام آمادگي كرد.

به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي راديو سلامت، دكتر محمد رضا پور ابراهيمي، نماينده مردم كرمان در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با راديويي سلامت، ضمن اعلام آمادگي مجلس شوراي اسلامي براي حمايت مالي و پشتيباني از كنترل شيوع بيماري آنفلوانزا در كرمان افزود: اگر فرايند كنترل و درمان بيماري نياز به اعتبار خاصي داشته باشد، قاعدتاً مجلس شوراي اسلامي موضوع را بررسي مي كند .

وي در پاسخ به اين پرسش كه وظيفه مجلس در زمان شيوع يك بيماري منطقه اي چيست؟ اظهار كرد: در اين شرايط مجلس شوراي اسلامي علاوه بر تخصيص اعتبار و تذكر به وزير بهداشت، درمان و اموزش پزشكي كشور مي تواند درخواست كارگروه تخصصي و پزشكي را جهت بررسي دقيق موضوع ارائه دهد.

دكتر پورابراهيمي با اشاره به هماهنگي هاي صورت گرفته با مجلس شوراي اسلامي در رسيدگي ويژه به كنترل آنفلوانزا در استان كرمان ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور بايد سريعاً تمهيدات لازم و پيشگيرانه اي را جهت جلوگيري از تعداد تلفات احتمالي در آينده اتخاذ كند. وي در خصوص شيوع ويروس آنفلوانزا از مرزهاي شرقي گفت: افراد و اتباع خارجي به محض ورود به كشور بايد مورد تست و آزمايش قرار گيرند تا بدينوسيله افراد مبتلا به آنفلوانزا شناسايي شوند.

نماينده مردم كرمان در مجلس شوراي اسلامي در پايان اين برنامه راديويي اظهاركرد: مديريت اتباع خارجي قطعاً از عوامل اثرگزار در كنترل بيماري است و مجلس اين آمادگي را دارد كه در صورت نياز، مصوبه اي را مبني بر كنترل و نظارت بر ورود اتباع خارجي از مرزها تصويب كند.


 بيماري قلبي در زنان ديابتي کُشنده تر است 

 طبق مطالعه جديد محققان، بيماري قلبي عروقي در زنان مبتلا به ديابت نوع 2 در مقايسه با مردان کُشنده تر است.

به گزارش خبرگزاري مهر، طبق گزارش علمي منتشرشده از سوي «انجمن قلب آمريکا»، زنان مبتلا به ديابت نوع2 دو برابر مردان، مبتلا به بيماري قلبي عروق کرونر مي شوند.

«جوديت رجنستينر»، سرپرست اين تيم مطالعه از دانشکده پزشکي دانشگاه کلورادو، در اين باره مي گويد: «بيماري قلبي-عروقي براي زنان مبتلا به ديابت نوع2 خطرناک تر از مردان است.»

طبق اين گزارش، زنان مبتلا به ديابت نوع 2، در مقايسه با مردان، در سنين پايين تر دچار حملات قلبي مي شوند و احتمال مرگ شان بعد از اولين حمله قلبي به مراتب بيشتراست.

ديابت نوع 2 مرتبط با عدم توليد انسولين کافي در بدن در راستاي کنترل قند خون است.

به گفته محقان اين پژوهش، در حاليکه در اين بيانيه جديد علمي به برخي از تفاوت هاي جنسي مرتبط با ديابت در مورد بيماري قلبي و عروق خوني اشاره شده است، اما تحقيقات بيشتري بايد انجام شود.


 خبرپزشكي 

 مرگ و مير به دليل چاقي بيش از مرگ و مير سرطان است

دكتر عبدالرضا پازوکي، رييس کنگره بين‌المللي جراحي‌هاي چاقي و متابوليک، با بيان اينکه آمار سازمان بهداشت جهاني در سال 2014 درباره وضعيت ميزان چاقي در ايران بسيار تکان‌دهنده بود، گفت: از جمعيت 80 ميليوني ايران، 50 ميليون نفر با اين معضل در ارتباط هستند. ميزان مرگ و مير به علت چاقي از مجموع مرگ و مير به علت چهار سرطان اصلي ريه، روده، پستان و پروستات بيشتر است. امروزه شايع‌ترين علت مرگ و مير قابل پيشگيري در بسياري از کشورها چاقي است؛ در حالي که اين آمار قبل از اين متعلق به سيگار بود.

به گزارش آفرينش ، وي همچنين از رشد روزافزون چاقي در کودکان و نوجوانان ايراني به نسبت ساير کشورها خبر داد و گفت: بيشترين ميزان چاقي در آمريکا و بعد در اروپاست، اما آنها در حال کنترل چاقي در کودکان و نوجوانان خود هستند و ما در اين زمينه عقب هستيم.

رييس کنگره بين‌المللي جراحي‌هاي چاقي و متابوليک تاکيد کرد: فقط يک تا 2 درصد جامعه، افرادي هستند که نمايه توده بدني آنها بالاي 40 است و کانديد جراحي چاقي هستند.

پازوکي ادامه داد: در ايران بيشتر از 4 ميليون نفر به ديابت نوع 2 مبتلا هستند که 800 هزار نفر از آنها ديابت‌شان کنترل نمي‌شود. اين عدم کنترل، عوارض نگران‌کننده‌اي مثل نابينايي چشم، قطع اندام، آسيب رسيدن به کليه، سکته‌هاي قلبي و... مي‌شود.

با ورود جراحي، طي چند دهه اخير نتايج بسيار اميدوارکننده‌اي را در اين زمينه شاهد بوده‌ايم. اين جراحي‌ها BMI افراد ديابتي را که کنترل نشده‌اند تا 30 کاهش داده‌اند.

وي با تاکيد بر اينکه در درمان چاقي مفرط محور اصلي خود فرد است، افزود: درمان چاقي مفرط مبتني بر تيم‌درماني است. نبايد بيمار انتظار داشته باشد که بعد از جراحي، ورزش و تحرک نداشته باشد. بسياري از چاقي‌هاي ما منشاء رواني دارد. متخصصان تغذيه، طب فيزيکي و ورزشي بايد کنار جراح حضور داشته باشند.

وي گفت: عوامل متعددي بر فرد تاثير مي‌گذارند که دچار چاقي مفرط شوند و ده‌ها ژن در اين زمينه دخيل هستند. در يک بررسي متوجه شدند، مادراني که عمل جراحي چاقي انجام مي‌دهند فرزندان لاغري دارند که اين تاثير محيط را بر روي ژن نشان مي‌دهد، اما در کنار آن سبک زندگي نادرست هم در بروز چاقي موثر است.


 خبرهاازعالم علم 

 آفت کش ها عامل ابتلا به پارکينسون

طبق يک مطالعه جديد، آفت کش هاي موجود در شير در اوايل دهه 1980 مرتبط با علائم بيماري پارکينسون در انسان هاي امروزي است.

محققان با بررسي مردان آمريکايي-ژاپني تبار ساکن در هاوايي دريافتند افرادي که در شروع مطالعه بيش از 2 فنجان شير در روز مي نوشيدند در مقايسه با مرداني که روزانه کمتر از دو فنجان شير مي نوشيدند، به طور ميانگين 30 سال بعد سلول هاي مغزشان در منطقه موسوم به «جسم سياه» 40 درصد کمتر بود. لازم به ذکر است که در منطقه هاوايي غالباً از مواد آفت کش استفاه مي شده است.

به گفته محققان، نابودي سلول هاي اين منطقه از مغز مي تواند علامت اوليه بيماري پارکينسون باشد و از چندين دهه قبل از بروز هر نوع علامت مشهود بيماري آغاز مي شود. در آغاز مطالعه مردان داراي ميانگين سني 54 سال بودند.

محققان اذعان داشتند که ارتباط بين مصرف بيشتر شير و نابودي سلول ها در اين منطقه از مغز در بين مردان سيگاري وجود نداشت.

همچنين محققان دريافتند که بقاياي بجامانده از آفت کش ها، موسوم به اپوکسيد هپتاکلر، در مغز 90 درصد از مرداني که بيشتر شير نوشيده بودند وجود داشت، در حاليکه در مغز افرادي که اصلاً شير نخورده بودند اين رقم 63 درصد بود.

به گزارش مهر، در دهه 1980، مقادير بالاي آفت کش در منابع شير هاوايي يافت شد، چراکه در آن زمان در اين منطقه از آفت کش ها براي کنترل صنعت آناناس استفاده مي شد.

در اين مطالعه، محققان وضعيت 450 مرد آمريکايي ژاپني تبار را به مدت بيش از 30 سال تا زمان مرگ شان تحت نظر داشتند و بعد از مرگشان آنها را کالبدشکافي کردند.

يافته هاي اين تحقيق بيانگر آن است که رژيم غذايي در پيشرفت بيماري پارکينسون نقش دارد.

به گفته محققان اين تحقيق، اکثر افرادي که شير مي نوشند مبتلا به بيماري پارکينسون نمي شوند، بلکه افراد بايد نسبت به خوردن مواد خوراکي آلوده به آفت کش ها مراقب باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته