جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
مبارزه با تروريسم احتياج به عزم بين المللي دارد

وزير اطلاعات پس از ثبت نام در انتخابات خبرگان:
نبايد بحث شوراي رهبري مطرح شود


کشته شدن 20 سرباز عراقي در حمله اشتباهي ائتلاف ضد داعش آمريکا


العبادي: ترکيه به دلايل داخلي از خارج کردن نيروهايش هراس دارد


استقبال سوريه از قطعنامه شوراي امنيت


اوباما: اسد نمي‌تواند ثبات را به سوريه بازگرداند


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

آيت الله هاشمي:
قطعنامه اخير در مورد سوريه به شرط اجرا شدن مثبت است


پوتين: آماده همکاري همزمان با اسد و آمريکا براي حل مساله سوريه هستيم


لاوروف و کري: فقط مردم سوريه درباره سرنوشت‌شان تصميم مي‌گيرند


خبر


چهارمين دوره مسابقات مناظره دانشجويي


پالايش نفت به سبک داعش‎


سرمقاله


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 مبارزه با تروريسم احتياج به عزم بين المللي دارد 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي در کنفرانس مشترک خبري خود با رييس مجلس سناي فرانسه ضمن تاکيد بر گسترش همکاري‌هاي پارلماني بين دو کشور اظهار کرد: مبارزه با تروريسم احتياج به عزم جدي بين المللي دارد.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در کنفرانس مشترک خبري با رئيس مجلس سناي فرانسه اظهار کرد: در اين ديدار مذاکرات نسبتا مفصلي در مورد همکاري‌هاي پارلماني بين دو کشور و گسترش همکاري اقتصادي و همچنين از همه مهمتر مسائل منطقه‌اي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رئيس قوه مقننه با بيان اينکه سفر رئيس مجلس سناي فرانسه سفر مهمي خواهد بود اظهار کرد: اين سفر مي‌تواند در روابط دوجانبه و روابط پارلماني و همچنين موضوعات منطقه‌اي مانند عراق، سوريه، لبنان، يمن و به خصوص مشکل تروريسم موثر باشد.لاريجاني با توجه به اينکه سابقه ارتباطي بين ايران و فرانسه همکارهاي گسترده بين دو کشور است ابراز اميدواري کرد که سفر رئيس مجلس سناي فرانسه در اين چارچوب‌ها بوده و داراي دستاوردهاي مهمي باشد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: فکر مي‌کنم فرانسه از ساير کشورهاي اروپايي بيشتر مستحق است تا در رابطه با تروريسم فعال باشد؛ چون در دوره‌هاي اخير فاجعه مهمي به وسيله تروريست‌ها در فرانسه رخ داد و بحث‌هاي مهم در رابطه با تروريسم بحث جدي بوده که فکر مي‌کنم ابعاد مختلف و لايه‌هاي آن را مي توان مورد بررسي قرار داد.

لاريجاني در ادامه با بيان اينکه رييس سناي فرانسه و رييس امنيت اين کشور ديدگاه هاي خود را مطرح کردند اظهار کرد: بايد توجه داشت مبارزه با تروريسم احتياج به عزم بين‌المللي دارد؛ البته يک ظرافت‌هاي واقع بينانه در اين مسأله است که بايد مورد توجه قرار گيرد و فکر مي‌کنم بحث‌هايمان خيلي دقيق، سازنده و رو به جلو باشد.


 وزير اطلاعات پس از ثبت نام در انتخابات خبرگان:
 نبايد بحث شوراي رهبري مطرح شود 

 وزير اطلاعات با اشاره به اينکه ما در قانون اساسي شوراي رهبري نداريم اظهار کرد: نبايد به اين مسائل که موجب نگراني مردم مي‌شود دامن زده شود.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمود علوي پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس خبرگان در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه هيچ نهادي نمي تواند به شوراي رهبري فکر کند زيرا اين مسأله در قانون اساسي وجود ندارد ، خاطر نشان کرد: برخي اگر اين مسأله را مطرح کردند در واقع فقط يک بحث تاريخي را مي‌گويند .

وي همچنين خاطر نشان کرد: در قانون اساسي سال 58 شوراي رهبري مطرح بود اما در قانون اساسي سال 68 اين مسأله منتفي شد. تنها با تغيير قانون اساسي در پيش بيني شوراي رهبري در اين قانون ، اين مسأله قابل بحث خواهد بود که چنين چيزي اتفاق افتادني نيست زيرا تغيير قانون اساسي سازوکار خود را دارد يعني با دستور رهبر به رئيس جمهور اين بازنگري آغاز مي‌شود که اکنون اين بحث‌ها اصلا مطرح نيست. وزير اطلاعات همچنين خاطر نشان کرد: ذکر يک بحث تاريخي به معناي پرداختن به شوراي رهبري نيست. نبايد مردم را در اين زمينه دچار نگراني کرد و انگيزه آن‌ها را تحت تاثير قرار داد البته من براي همه کساني که اين اظهارات را بيان کرده‌اند احترام قائلم و معتقدم آن‌ها از سر دلسوزي صحبت کرده‌اند نبايد به اين مسائل دامن زده شود.


 کشته شدن 20 سرباز عراقي در حمله اشتباهي ائتلاف ضد داعش آمريکا 

 منابع امنيتي عراقي از کشته شدن بيش از 20 سرباز عراقي و زخمي شدن 37 تن ديگر در حمله اشتباهي ائتلاف تحت رهبري آمريکا به يکي از پايگاه‌هاي نيروهاي عراقي در جنوب فلوجه خبر دادند.به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره به گفته منابع عراقي، اين حمله ائتلاف ضد داعش آمريکا در منطقه‌اي رخ داد که صحنه درگيري‌هاي شديد ميان نيروهاي عراقي و داعش بود. تعدادي از افسران تيپ55 ارتش عراق نيز در بين کشته شدگان هستند.

اين حمله که در جنوب فلوجه رخ داد تاکنون بيش از 20 کشته و 37 زخمي برجاي گذاشته است. پيش از اين نيز ائتلاف ضد داعش آمريکا حملات اشتباهي را در جريان عمليات خود عليه داعش انجام داده بود.


 العبادي: ترکيه به دلايل داخلي از خارج کردن نيروهايش هراس دارد 

 
سومريه نيوز : نخست وزير عراق تاکيد کرد که آنکارا به اين دليل با خارج کردن نيروهايش از عراق مخالف است که مسئولان ترکيه‌اي بنا به دلايل داخلي از انجام اين امر هراس دارند.

حيدر العبادي، نخست وزير عراق در سخناني عنوان داشت: دولت عراق اجازه ماندن نيروهاي ترکيه‌اي در خاک عراق را نمي‌دهد. وي علت مخالفت آنکارا با بيرون کردن نيروهايش از خاک عراق را اين گونه عنوان کرد که مسئولان ترکيه‌اي بنا به دلايل داخلي از انجام اين اقدام هراس دارند. نخست وزير عراق همچنين نسبت به تلاش‌هاي برخي از طرف‌ها هشدار داد که در راستاي دستورکارها و اهداف مشخصي عمل مي‌کنند تا به فتنه انگيزي در عراق بپردازند. وي تصريح کرد: کشور ما از طريق جانفشاني خود براي دفاع از کشور و مقدسات، شاهد بزرگترين فعاليت داوطبانه بوده است و اين والاترين امر داوطلبانه و اوج جانفشاني است تا ديگران آزاد زندگي کنند و به آزادسازي هر وجبي از خاک عراق ادامه مي‌دهيم.


 استقبال سوريه از قطعنامه شوراي امنيت 

 
روزنامه مستقل راي اليوم: نماينده دائم سوريه در سازمان ملل در واکنش به تصويب قطعنامه شوراي امنيت درباره کشورش گفت: سوريه آماده آتش‌بس در تمام مناطقي است که نيروهاي مسلح در چارچوب روند آشتي ملي در اين مناطق حضور دارند.

بشار جعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل با تاکيد بر اينکه سوريه از قطعنامه شوراي امنيت در خصوص اين کشور استقبال مي‌کند گفت: سوريه آماده است در مناطقي که نيروهاي مسلح در چارچوب روند آشتي ملي حضور دارند آتش‌بس برقرار کند. نماينده دائم سوريه در سازمان ملل خاطرنشان کرد: کساني هستند که هنوز هم علنا ما را تهديد کردند به گزينه نظامي مي‌کنند.

شوراي امنيت سازمان ملل روز جمعه با آراي اکثريت قطعنامه‌اي را که در آن به پايان درگيري‌ها در سوريه دعوت شده تصويب کرد. در اين قطعنامه به آغاز مذاکرات ميان دولت و مخالفان سوريه از آغاز ماه ژانويه برقراري آتش در اين کشور تاکيد شده است.


  اوباما: اسد نمي‌تواند ثبات را به سوريه بازگرداند 

ايسنا: رييس‌جمهوري آمريکا در کنفرانس مطبوعاتي پايان سال ميلادي جاري خود به پرسش‌هاي خبرنگاران پاسخ داد. کنفرانس مطبوعاتي باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا در کاخ سفيد برگزار شد. اوباما در اين نشست خبري توافق هسته‌اي ايران و از سرگيري روابط ديپلماتيک با کوبا را از جمله دستاوردهاي دولتش در سال 2015 خواند. وي با اشاره به آخرين تحولات سوريه مدعي شد که اسد نمي‌تواند ثبات و صلح را به اين کشور بازگرداند. وي در ادامه ادعا کرد: معتقدم اسد مشروعيت خود را از دست داده است و مجبور خواهد شد از قدرت کناره‌گيري کند. تا زماني که اسد روي کار است، نمي‌توان در سوريه ثباتي برقرار کرد. رييس‌جمهوري آمريکا گفت که کشورش به رهبري ائتلافي که عليه داعش تشکيل شده، ادامه خواهد داد و حملات عليه اين گروه تروريستي شديدتر از گذشته ادامه خواهد يافت. به گفته اوباما، ائتلاف آمريکايي ضد داعش موفق شده 40 درصد از مناطق تحت کنترل داعش را بازپس بگيرد. وي همچنين از ميان بردن داعش در سوريه را اولويتي اصلي قلمداد کرد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 اجلاس شصت و چهارم IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري دوم-33

پروژه: اين طرح يک حوزه مهمي را براي آزمايش به روي ما باز مي‌کند: يعني، راه هايي که«اقدامات نوآوري»که درتوليدکنندگان جايگزين يا دانشگاه هاي مجازي هستند و طريقي که آنها راه خود را براساس دانشگاه هاي با جريان اصلي مي سازند و تحت آنچه که شرايط به عنوان يک وسيله نوآوري منتقل ميگردد.

آژانس توسعه اطلاعات آموزش عالي (HEDDA) به اين سيستم ها نگاه کند وشرايط خاص آنها را مورد بررسي قرار دهد تا انتقال «تجربه خوب» يا سيستم هاي تحويل گرفتن نوآوري در تأسيسات جريان اصلي را تسريع نمايد.

دراين مورد IAU بايستي به عنوان يک مرکز مبادلات براي گردآوردن دانشگاه ها از بخش هاي مختلف جهان پيرامون اين موضوع باشد.

پروژه : چه نوع همکاري بين سيستم هاي آموزش عالي سودمند است؟

چگونه دانشگاه ها مي توانند تقاضاي آموزش عالي را براي کيفيت بالا تامين کنند و همزمان به تنوع داخلي و کمک به جامعه از نظر محلي و منطقه اي پاسخ مثبت دهند.

يک چنين طرحي بايستي در چارچوب گفتگوي بين تمدن ها هدايت شود.

زيکسين هو درباره موضوع ازديدگاه مردم جمهوري چين صحبت کرد:

منابع عمومي قابل ملاحظه اي به آموزش عالي پمپاژ شده است و تاکيدبيشتري در مورد همکاري بين المللي صورت پذيرفته است. هدف ازاين سياست داشتن 15درصد ازگروه سني مناسب درآموزش عالي تا سال 2005 بود. درسال 1998 تنها ده درصد ازاين گروه در آموزش عالي ثبت نام کرده بودند.

توصيه شده است: که IAU بايستي بيانيه مشترک درمورد آموزش عالي وتوافقنامه عمومي درموردمعاملات مربوط به خدمات صادرشده توسط سازمانهاي مشترکAUCC،ACE و EUA را امضا نمايد.

هَنزوَن گينکِل سؤال کرد:

نقش IAU در مقابل گفتگوي بين تمدن ها چيست؟

يک گفتگو متفاوت ازيک بحث است چرا که درگفتگو فهميدن اتفاق مي افتد بدون اينکه لزوماً نياز به « نقاط نتيجه» که جوهره بحث است اتفاق بيافتد. گفتگو هماهنگ با رقابت نيست، درست مثل بحث که هماهنگ با همکاري درمورد موقعيت تساوي نيست.

براي آگاه بودن ازاينکه يک شهروند جهاني باشيم، ابتدا بايستي آگاه باشيم ازاينکه يک شهروند محلي هستيم. يک فرد براي اجتماعي شدن در شهروند جهاني نيازمند اين است که بداند از کجا مي آيد. بنابراين دانشگاه ها بايستي به وظايف ريشه اي خود بازگردند، يعني اجتماعي شدن در داخل جامعه که نقطه مقابل اجتماعي شدن در جهان کاراست. اين کاردر تضاد خشن نسبت به تاکيد معمول در آموزش عالي در 15 سال گذشته است، يعني تدارک براي کار امانه به عنوان بخشي از جامعيت اجتماعي. دراين مفهوم جهاني شدن که درشکل اقتصادي روي رقابت تاکيد دارد، در تدارک فردبراي همکاري و ذهن عاطفي که بر پايه آن گفتگوي بين تمدن ها قرار مي گيرد نيست.

راهبرد وظيفه گرايانه براي آموزش عالي «فضاي» کافي براي اجتماعي شدن به عنوان شهروندان جهاني باقي نمي گذارد. تعداد اندکي به خود زحمت مي دهند تا فکر کنندممکن است گفتگو گرايش هاي مردم را تغيير دهد. گفتگو مشاهده سکه کمال است.يعني، يک بازگشت به وظيفه اصلي يادگيري عالي که در تدارک نسل جوان براي آينده مي باشد.

توصيه:

که اين موضوع بيشتر درچارچوب گفتگو بين پروژه تمدن ها و پيشنهادهاي مشخص براي توسعه بيشتر آن تدبير شده است.


 يك نكته از هزاران 

 تاثيرات شگرف تعطيلي بر آلودگي هوا؟!

هواي تهران چند روزي است كه در وضعيت قرمز قرارگرفته است و نهايتاً با تشخيص ستاد آلودگي هواي پايتخت مدارس تعطيل شد. البته استنشاق اين هوا حتي براي بزرگسالان نيز خطرناك و حتي مسوم كننده است، اما به سبب آسيب پذير بودن كودكان و سالمندان، توصيه شده تا حدالمقدور از محيط خانه خارج نشوند.

نكته اينجاست كه هيچ شخص و گروهي قصدي براي مديريت اين بحران ندارد. زماني با آب پاشي آن را مديريت مي‌كنند و زماني با تعطيلي مدارس!. آيا بحران آلودگي هوا تنها براي كشور ما وجود دارد؟! آيا كشورهايي كه جمعيتشان چند برابر ما و تعداد خودروهاشان به مراتب از ما بيشتر است، نتوانسته‌اند بحران آلودگي هوا را مديريت كنند؟!

متاسفانه عزم جدي براي مديريت اين بحران وجود ندارد، وگرنه راه براي مواجهه با آن زياد است.


 ميز خبر 

 گفت‌وگوي ظريف و جان‌کري درباره برجام

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان با جان کري وزير امور خارجه آمريکا ديدار کرد.

به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف و همتاي آمريکايي‌اش جان کري در نيويورک با يکديگر ديدار کردند.در اين ديدار که بدون حضور خبرنگاران انجام شد محور اصلي مذاکرات اين دو ديپلمات ايراني و آمريکايي همان‌طور که پيش از اين اعلام شده بود، اجراي برجام بود.

وزير امور خارجه کشورمان براي شرکت در سومين نشست حل بحران سوريه به نيويورک سفر کرده بود.

در واکنش به تشکيل "ائتلاف نظامي اسلامي"؛

داعش عليه عربستان اعلان جنگ کرد

گروه تروريستي داعش در واکنش به تشکيل ائتلاف "اسلامي" به رهبري عربستان،‌ در يک فايل ويدئويي جديد عليه عربستان اعلام جنگ کرد.به گزارش روزنامه عبري زبان يديعوت آحارونوت، با اعلام اين خبر نوشت: داعش در اين ويدئو به عربستان نسبت به فعاليت ائتلاف مذکور هشدار داده و آن را ائتلاف "صليبي‌ها" خواند. داعش در اين ويدئو با اعدام فردي که مدعي شده مزدور عربستان است، پيامي را به رهبران رياض ابلاغ مي‌کند.

عربستان به تازگي از تشکيل يک ائتلاف اسلامي نظامي شامل 34 کشور اسلامي خبر داد و اعلام کرد اين کشورها با راه‌اندازي مرکز عمليات مشترکي در رياض توافق کرده‌اند.

وزير دفاع عراق: داعش 17 درصد مناطق عراق را تحت تصرف دارد

وزير دفاع عراق در سخناني تصريح کرد که گروه تروريستي داعش در حال حاضر 17 درصد مناطق در عراق را تحت تصرف خود دارد.

به گزارش شبکه سومريه نيوز، خالد عبيدي، وزير دفاع عراق در سخناني تصريح کرد:داعش در حال حاضر 17 درصد مناطق در عراق را تحت تصرف خود دارد. اين در حالي است که در گذشته 40 درصد مناطق عراق تحت تصرف داعش بود.وي همچنين گفت: نيروهاي مسلح عراق در آستانه آزادسازي رمادي، مرکز استان الانبار از سيطره داعش هستند.


 خبــــر 

 قائم مقام وزير كشور خبر داد:

مراجعه 147 داوطلب انتخابات مجلس خبرگان و 845 داوطلب انتخابات مجلس شوراي اسلامي

قائم مقام وزير کشور گفت: براساس آخرين آمار تا کنون 147 داوطلب براي نام نويسي در انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و 845 داوطلب براي نام نويسي در انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي به وزارت کشور و فرمانداري هاي حوزه هاي انتخابيه مراجعه کرده اند.به گزارش ايرنا مستقر در ستاد انتخابات کشور، حسينعلي اميري در جمع خبرنگاران افزود: از تعداد 845 نفر که براي نام نويسي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي مراجعه کردند نام نويسي 421 نفر تکميل و مابقي در حال تکميل است.وي ادامه داد: همچنين از تعداد 147 نفري که براي نام نويسي در انتخابات مجلس خبرگان رهبري مراجعه کرده اند نام نويسي 94 نفر تکميل و مابقي در حال تکميل مدارک هستند.


 آيت الله هاشمي:
 قطعنامه اخير در مورد سوريه به شرط اجرا شدن مثبت است 

 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام قطعنامه اخير سازمان ملل متحد در مورد سوريه را به طور نسبي، به شرط اجراي عملي آن خوب و مثبت توصيف کرد و گفت: گروه هاي تروريستي از جمله داعش در مذاکرات صلح و دوره انتقالي هيچ نقشي نخواهند داشت. به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله هاشمي رفسنجاني در نشست مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: نبايد اجازه داد تروريست ها و خشونت گرايان مجال و فرصت عرضه اندام پيدا کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به تغيير نگرش غرب و سازمان ملل متحد نسبت به شرايط سوريه گفت: بايد با هوشياري و مراقبت کامل، ضمن حفظ و تقويت وحدت داخلي به ويژه در خصوص مسائل قوميتي و تحکيم برادري و وحدت ميان شيعيان و برادران تسنن، مسائل و تحولات بين المللي به ويژه منطقه را رصد و در موقع و زمان مقتضي، واکنش هاي مناسب را هم داشته باشيم. وي همچنين با اشاره به حوادث تلخ اخير در برخي مناطق اسلامي، بويژه کشتار فاجعه آميز شيعيان در کشور نيجريه با محکوميت شديد اين واقعه تلخ اظهار کرد: در حالي که دولت و ارتش نيجريه در مقابله با گروهک تروريستي بوکوحرام که تنها يکي از جنايت هاي آن، ربايش حدود 200 دختر بي گناه دبيرستاني در اين کشور است، ناتوان بوده و ضعيف عمل مي کند، جاي بسي تأسف است که به منطقه شيعه نشين اين کشور که شخصيت مؤثر، باسواد و صلح جوي شيخ زکزاکي و پيروان جنبش اسلامي هستند، حمله مي کند و همراه با خانواده، آنان را به خاک و خون مي کشد. آيت الله هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر موقعيت مهم کشور نيجريه به عنوان دروازه آفريقا به اروپا و اهميت اين منطقه براي کشورهاي غربي، به احتمال ايجاد خوف و وحشت از طرف غربي ها براي دولت نيجريه در مورد نقش مسلمانان به ويژه شيعيان و خطر کودتا در اين کشور اشاره کرد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: القائات سوء در مورد خطر شيعيان و دخالت جمهوري اسلامي ايران در اين منطقه، کاملاً بي پايه و اساس و ظلم تبليغاتي است و ما اميدواريم هر چه سريع تر دولت نيجريه، نسبت به تأمين امنيت و حقوق شهروندي همه مردم اين کشور، خود را پايبند دانسته و به طور قاطع به آن عمل کند.


 پوتين: آماده همکاري همزمان با اسد و آمريکا براي حل مساله سوريه هستيم 

 رئيس جمهوري روسيه روز شنبه اعلام کرد که مسکو آماده همکاري همزمان با بشار اسد و واشنگتن براي حل مساله سوريه است.به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه که در مورد حل بحران سوريه سخن مي گفت، عنوان کرد: همکاري با بشار اسد و واشنگتن در مسير حل مساله سوريه آسان است.

پوتين در مصاحبه اي براي برنامه مستند «نظم جهاني»گفت: اين براي ما آسان است که با رئيس جمهوري سوريه و آمريکا در زمينه بحران سوريه همکاري کنيم. در مورد اين موضوع پيشتر با رئيس جمهوري آمريکا و کشورهايي همچون عربستان و برخي ديگر از کشورهاي عربي نيز صحبت کرده ام.رئيس جمهوري روسيه تاکيد کرد که کشورش موضع خود را در مساله سوريه تغيير نمي دهد و با مداخله خارجي در امور داخلي اين کشور مخالفت مي کند.


 لاوروف و کري: فقط مردم سوريه درباره سرنوشت‌شان تصميم مي‌گيرند 

 وزير امور خارجه روسيه معتقد است که دولت متحد سوريه مي‌تواند ظرف شش ماه تشکيل شده و انتخابات در مدت زمان 18 ماه برگزار شود. به گزارش خبرگزاري راشا تودي، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه و جان کري، همتاي آمريکايي وي پس از راي‌گيري شوراي امنيت سازمان ملل متحد در خصوص طرح صلح سوريه گفت‌وگو کردند. در پي راي گيري مذکور، لاوروف در جمع خبرنگاران بر اهميت مشارکت تمام طرف‌ها در مذاکرات تاکيد کرد. لاوروف در نيويورک گفت: تنها با سهيم کردن تمام بازيگران و عوامل که بر اتفاقات جاري در سوريه نفوذ دارند مي‌توان به نتايج خوبي رسيد. رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه بار ديگر تاکيد کرد که تنها خود مردم سوريه مي‌توانند سرنوشت کشورشان را مشخص کنند. وي افزود: همه با اين اصول موافق هستند اما برخي حاضر نيستند دست از تعيين پيش‌شرط و يا ارائه نظراتشان براي چگونگي پيشبرد اين روند دست بردارند. حتي برخي هنوز گزينه نظامي را در نظر دارند که از طرف ما کاملا غيرقابل قبول است. چارچوب اصلي در وين تاييد شده که گامي بسيار مهم بود.


 خبر 

 صالحي خبر داد:

صادرات حدود 9 تن اورانيوم غني شده ايران به روسيه در چند روز آينده

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: حدود 9 تن اورانيوم غني شده ايران در چند روز آينده به روسيه صادر مي شود. به گزارش ايرنا، علي اکبر صالحي روز شنبه در حاشيه دومين رونمايي از دستاوردهاي شرکت هاي دانش بنيان که در سالن اجلاس سران برگزار شد درمورد تبادل سوخت ايران افزود: تبادل سوخت به خوبي پيش رفته همچنان که پيش از اين هم اعلام شد ما 137 تن کيک زرد از کشور روسيه وارد کرده ايم و در چند روز آينده نيز حدود 9 تن اورانيوم غني شده ايران به روسيه صادر مي شود.

وي درمورد بسته شدن پرونده پي. ام . دي و روند اجراي برجام و اولويت هاي در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: کارها خوب پيش مي رود و يک سري اقدامات موازي وجود دارد که ما بايد انجام دهيم مانند برچيدن سانتريفيوژها که اين کار طبق روالي که انديشيده شده به جلو پيش مي رود و ما بايد به گونه اي سانتريفيوژها را برداريم که حداقل صدمات را ببيند.

رييس سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: موضوع اراک است که بايد مخزن مورد نظر را خارج کنيم، مقدمات کار فراهم شده ولي ما منتظر هستيم روز دوشنبه سند ديگري نيز در وين به امضا برسد که اين سند نهايي خواهد بود و سند چهارمي است که ما در ارتباط با اراک خواهيم داشت.

صالحي ادامه داد: اين سند ضمانت کافي براي اين که ما مطمئن باشيم آنها ملتزم به تعهدادتشان هستند، ايجاد مي کند البته ما با ماه دسامبر که تعطيلات غربي ها است روبه رو شده ايم اما تمام تلاش خود را مي کنيم که به رغم محدوديت ها در تعطيلات آنها بتوانيم همه موارد طبق روال پيش برود و تا هفته سوم دي ماه شاهد رفع تحريم ها باشيم.

وي همچنين درمورد توليد راديوداروها گفت: تعداد راديوداروهايي که در کشور توليد مي شود نسبتا مناسب است و در طول زمان به تعداد آنها با توجه به همکاري که با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري داريم، اضافه مي شود.


 چهارمين دوره مسابقات مناظره دانشجويي 


 پالايش نفت به سبک داعش‎ 


 سرمقاله 

 اقتصادي كه راه گم كرده است

حميدرضا عسگري

برنامه‌ها و عملكرد اقتصادي دولت در مهار تورم اگرچه با موفقيت‌هايي در گام‌هاي ابتدايي همراه بود، اما كاهش تورم توام شده با ركود اقتصادي كه عملا چرخ‌هاي توليد و صنعت كشور را از حركت انداخته است. امروز بسياري از شهرك‌هاي صنعتي و فعالان عرصه توليد، دست از كار كشيده‌اند و با تبديل سرمايه‌هاي شغلي خود به وجوه نقد، يا به سمت مهاجرت روي آورده‌اند يا به سمت سودهاي تضميني بانك‌ها گرايش پيدا كرده‌اند. با اين رويه انتظار براي رونق اقتصادي بيهوده است و در چنين وضعيتي هيچ توسعه‌اي را در زمينه اقتصاد نخواهيم داشت.

اما تشديد كننده اين وضعيت و يا بهتر است بگوييم زمينه ساز مضاعف اين بحران، مسئله " واردات بي رويه و واردات قاچاق " مي‌باشد كه ريشه اقتصاد داخلي را خشكانده است. اقتصاد ما يك اقتصاد تك قطبي كلان با حجم بالايي از توليد كنندگان خرد مي‌باشد. به عبارتي ديگر صنعت نفت، خودروسازي و فولاد تنها صنايع بزرگ كشور ما هستند كه هركدام به عنوان معظلي براي اقتصاد محسوب مي‌شوند. لذا بخش اعظم اقتصاد ما را صنايع خرد و توليدكنندگان كارگاهي تشكيل داده‌اند و بيشترين بار فشارهاي اقتصادي را به دوش مي‌كشند. فشارهايي كه مدام با افزايش ماليات‌ها، بي ثباتي بازار، برهم خوردن نرخ ارز، و از همه مهمتر واردات بي رويه كمر اكثريت آنها را خم كرده است.

واردات از چين در طي يك دهه اخير آنچنان ضربه مهلكي بر اقتصاد خرد كشور وارد كرد كه بسياري از توليدكنندگان را ورشكسته و يا روانه زندان نمود و آنهايي هم كه از قدرت مالي بيشتري برخوردار بودند دست از فعاليت كشيدند. بسياري از كارگاه‌هاي توليدي كه با چند نفر نيروي كار فعاليت مي‌كردند به سبب واردات مشابه مجبور به تعطيلي و اخراج نيروها شدند، لذا مشاهده مي‌كنيم كه موج بيكاري در سراسر كشور چگونه جوانان و افراد متاهل را تحت فشار گذاشته است.

اما اين پايان كار واردات نيست؛ بخش اصلي آن را بايد در واردات غيرقانوني و قاچاق مورد بررسي قرار داد. در طي يك دهه اخير و به ويژه در دولت‌هاي گذشته واردات فراقانوني به حدي افزايش يافت كه منابع ارزي و دلارهاي نفتي صرف واردات محصولاتي مي‌شد كه نمونه هاي داخلي آن وجود داشت و يا محصولاتي لوكس و خاص بدون پرداخت گمركي‌هاي تعيين شده وارد بازار مي‌شد. مقوله قاچاق نيز سهم خود را در ركود اقتصاد داخلي دارد و سود سرشار بازار مصرف كننده داخلي به جيب قاچاقچيان و واسطه گران سرازير مي‌شود.

مشاهده مي‌كنيم كه عملا توليدكننده داخلي در عرصه رقابت و توليدكالا محو مي‌شود و تواني براي رويارويي با واردات غيرقانوني و قاچاق ندارد. حال افزايش هزينه‌هاي توليد و ابزار ماليات در دست دولت‌ براي تامين كسري درآمدها را هم به آن اضافه كنيد، آيا فعاليت در عرصه اقتصاد داخلي به صرفه است؟!

جالب اينجاست كه مسئولان مدام بر تخصيص رديف‌هاي مختلف بودجه و منابع مالي كلان در امر توليد تاكيد و اشاره دارند، اما در عمل بودجه‌هاي حمايتي نيز صرف صنعت گران كلان همچون خودروسازان و سفارش شدگان مي‌رود و آنها نيز به سبب عدم ساختار مناسب در امر كيفيت و نبود رقابت به خانه اول باز مي‌گردند و همواره چشمشان به دستان دولت است. هدفمند نبودن حمايت‌ها از توليد، موجب محروم ماندن نيازمندان واقعي در عرصه اقتصاد مي‌باشد. اين حمايت‌ها بايد از كارگاه‌ها و صنعت گران خرد و متوسط صورت گيرد تا آنها به عنوان زيرساخت‌هاي اقتصاد كشور جاني دوباره بگيرند.

اما تنها لطفي كه به آنها مي‌شود اعطاي وام‌هاي بانكي با سودهاي بالاي 30 درصد مي‌باشد، درحالي كه كاملا مشخص است كه دراين وضعيت ركودي نمي‌توان سودهاي اين چنيني را تامين كرد. مگر يك واحد توليد يا كارخانه كوچك صنعتي از قبال توليدات محدود خود چقدر سود خواهد كرد بتواند چنين درصدهاي بالايي را به بانك سود بدهد. درسراسر دنيا براي توليدكنندگاني كه اشتغال زايي كنند تسهيلات ويژه درنظر گرفته مي‌شود، اما دركشور ما تسهيلات به منزله يك فعاليت سودآور براي پرداخت كننده آن محسوب مي‌شود.

تيم اقتصادي براي حمايت از توليد و صنعت بايد به اين مسئله توجه داشته باشد كه اگر حمايت‌هاي خود را بر صنايع و توليدكنندگان خرد معطوف كند، بنيه‌هاي اقتصاد داخلي قوي خواهد شد، اما تا مادامي كه حمايت از توليد را صرفاً در صنعت خودرو خلاصه كنيم و الباقي آن را به افراد و نهادهاي سفارش شده بدهيم كه درآخر حجم بدهي‌ها و پرونده‌هاي فساد مالي را بالا رود، هيچ تغييري و پيشرفتي در وضعيت اقتصادي كشور رخ نخواهد داد. بايد قانون را ملاك عمل قرار داد و جلوي رانت خواري‌ها و سواستفاده برخي افراد و نهادها را گرفت، تا سودجويي يك قشر قليل به تحميل فشار بر اكثريت جامعه منجر نشود. حمايت از توليد صرفاً به تخصيص بودجه و تسهيلات محدود نمي‌شود، بلكه بزرگترين حمايت از توليد كننده داخلي، جلوگيري از واردات غيرقانوني و واردات قاچاق مي‌باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته