جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166

دكتر جاسبي در مراسم تجليل از استاد نصرت‌ا... ضرغام:
کشور نيازمند بازسازي اخلاقي است

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
دکتر ضرغام الگويي براي جوانان امروز است

معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه پيام نور خبر داد؛
تمديد مهلت ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت کارشناسي بدون آزمون

در دانشگاه تربيت مدرس؛
کنگره ملي آموزش عالي ايران برگزار مي‎شود


خبر


يادداشــت


خبــر


 دكتر جاسبي در مراسم تجليل از استاد نصرت‌ا... ضرغام:
 کشور نيازمند بازسازي اخلاقي است 

 به گزارش آفرينش آيين تجليل از مقام استاد دکتر نصرت‌ا... ضرغام در سالن همايشهاي بين‌المللي کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.آيين تجليل از مقام دکتر ضرغام به پاس سه دهه مديريت در عرصه علم و فرهنگ با حضور دكترفرهادي؛ وزير علوم، محمدرضا عارف؛ معاون اسبق رييس جمهوري و دكتر عبدا... جاسبي؛ عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد. دکتر ضرغام تاسيس دانشگاه شاهد، دانشگاه پيام نور، دانشگاه علوم پزشکي گيلان، پرديسهاي بين‌المللي دانشگاه تهران در کيش و البرز را در کارنامه خود دارد.

دكتر عبدا... جاسبي در مراسم تجليل از استاد ضرغام به پاس سه دهه تلاش وي در عرصه مديريت علم و فرهنگ، گفت: تواضع و فروتني ايشان در تمامي سالهاي فعاليتشان چه در زماني که در مسند قدرت و چه در زماني که يک عضو هيات علمي ساده بودند از خصوصيات بارز ايشان است درحالي که هم اکنون جامعه ما دچار نفاق، چاپلوسي و تملق‌گويي است و تصور مي‌کنم در اين حوزه نيازمند بازسازي جدي اخلاق هستيم.

وي همچنين اظهارداشت: ايشان در تمامي سالهاي فعاليتشان با جناحهاي مختلف اصولگرايان و اصلاح‌طلبان موفق عمل کردند که اين نيز نشان مي‌دهد ما در جامعه فعلي نيازمند وجود چنين مديراني هستيم تا در آينده فضاي علمي سالمي در کشور داشته باشيم و اين گونه نباشد که با اندک اختلاف سليقه‌اي افراد را حذف کنيم.

وي تصريح کرد: پس از ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي در کشور مسئولان و مردم باور نداشتند که اين دانشگاه در کشور پا بگيرد اما زماني که ما اين کار بزرگ را شروع کرديم آرمانهاي بلندي داشتيم، گرچه نمي‎دانستيم چه مسير پر از سنگلاخي را پيش رو داريم. به گفته دكتر جاسبي، در آن زمان پس از گذشت چند سال از پيروزي انقلاب اسلامي فضاي کشور به سمت حاکميت دولت بود و قبول نمي‌کردند نام بخش خصوصي برده شود و اگر کسي اين موضوع را مطرح مي‌کرد به نظر مي‌رسيد که طرفدار سرمايه‌داري است.

وي گفت: البته در آن زمان امام خميني (ره) اين سد را شکستند و از دانشگاه آزاد اسلامي حمايت کردند تا اين دانشگاه پا گرفت. ايشان اضافه کرد: کساني که در آن زمان با ما همکاري کردند، از جايگاه رفيعي برخوردار بودند به طوري که در سال 1361 با استاد ضرغام آشنا شدم؛ ايشان را به عنوان رئيس دانشگاه آزاد واحد رشت انتخاب کرديم که پس از آن ايشان به عنوان رئيس دانشگاه گيلان نيز منتخب شد و در بخش کشاورزي و منابع طبيعي با ما همکاري کرد و خوشحالم که امروز از يک چهره پيشتاز در ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي کشور قدرداني مي‎شود.

ايشان افزودند: در دهه 80 تا سال 90 زماني که دانشگاه آزاد اسلامي را ترک کردم براي ارتقاي کيفي دانشگاه آزاد اسلامي شورايي را تحت عنوان مرکز علوم فناوريهاي پيشرفته ايجاد کرديم که در آن شخصيتهاي ارزشمند و نخبه به کارگرفته شدند. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: در آن زمان با ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي تلاش کرديم چتري را براي حمايت از اساتيد و افراد برجسته که در فضاي بد آن زمان کنار گذاشته شده بودند، باز کنيم و آنان را در دانشگاه آزاد جذب کرديم.

تبديل شوراي عالي انقلاب فرهنگي به بنياد علمي ايران

دكتر جاسبي ادامه داد: تلاش داريم شوراي عالي انقلاب فرهنگي را به بنياد علمي ايران تبديل کنيم که اين نيز به همکاري با شخصيتهاي برجسته کشور بستگي دارد که قابليتي براي ما به شمار مي‌رود.

ايشان در ادامه تصريح کردند: خوشحالم طي سالهاي اخير از افراد ارزشمند در زمان حيات آنان قدرداني مي‌کنيم که اميداريم اين موضوع در کشور نهادينه شود. به علاوه در اين مراسم از تمبر يادبود آئين تجليل از دکتر نصرت‌ا... ضرغام با حضور وزير علوم تحقيقات و فناوري رونمايي شد.

همچنين در اين آئين لوح تقدير از سوي نماينده سازمان ملل متحد در ايران به پاسداشت خدمات ايشان اهداء شد.


 عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 دکتر ضرغام الگويي براي جوانان امروز است 

 
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به فعاليتهاي سه دهه دکتر ضرغام گفت: دانش، پژوهش، سختکوشي و پاک‌دستي اين استاد برتر مي‎تواند الگوي جوانان امروز باشد.به گزارش خبرنگار ايرنا، محمدرضا عارف در همايش تجليل از دکتر نصرت‌ا... ضرغام در کتابخانه ملي ادامه داد: قدرداني از چهره‎هاي خدوم کشور، وظيفه شرعي و اخلاقي است چرا که اين کار مي‎تواند باعث معرفي اين افراد براي جوانان جوياي الگو شود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما وضعيت قابل قبولي را در عرصه پژوهش و دانش به دست آورديم و اين مهم مرهون زحمتهاي بزرگاني همچون ضرغام و ساير اساتيد است.عارف گفت: جوانان بايد از چنين افرادي الگو بگيرند چرا که افرادي مانند ضرغام باعث رشد علم، افزايش دانشگاهها و ترغيب جوانان به سمت علم‎آموزي شدند. وي در پايان از زحمات اين استاد دانشگاه قدرداني به عمل آورد.


 معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه پيام نور خبر داد؛
 تمديد مهلت ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت کارشناسي بدون آزمون 

 
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه پيام نور، دکتر جمالزاده از تمديد مهلت ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت کارشناسي بدون آزمون خبر داد و گفت: با توجه به عدم موفقيت در ثبت‌نام و درخواست بسياري از پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت کارشناسي بدون آزمون سال 94، زمان ثبت‌نام غيرحضوري تا 30 آذرماه تمديد شد.

معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه پيام نور افزود: کليه پذيرفته‌شدگان مي‌توانند تا مهلت مقرر با مراجعه به سيستم گلستان به نشاني reg.pnu.ac.ir جهت ثبت‌نام اقدام نمايند.دکتر جمالزاده همچنين درخصوص مهماني دانشجويان نيمسال دوم گفت: ثبت مهماني دانشجويان مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد نيمسال دوم 95-94 ، از 7 دي ماه آغاز خواهد شد.


 در دانشگاه تربيت مدرس؛
 کنگره ملي آموزش عالي ايران برگزار مي‎شود 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه تربيت مدرس، کنگره ملي آموزش عالي ايران با محوريت بررسي چالشها و راهکارها 29 بهمن ماه در دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي‎شود.کنگره ملي آموزش عالي ايران با همکاري معاونت آموزشي وزارت علوم، معاونت توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و دانشگاه تربيت مدرس 29 بهمن ماه برگزار مي‎شود.

فراهم سازي زمينه تضارب آراء و انديشه هاي دانشمندان حوزه هاي آموزش، ارائه راهکارهاي موثر در ارتقاء فعاليتهاي آموزشي درمراکز آموزش عالي، بررسي راهکارهاي ارتقاء استقلال دانشگاه ها و کاهش مراکز تصميم گيري و راهکارهاي انتقال دانشگاههاي ايران به دانشگاه نسل سوم از اهداف برگزاري اين کنگره است.

در اين کنگره کارگاه آموزشي با عنوان سياستگذاري در فرآيندهاي آموزش عالي، توسعه متوازن و اقتصاد آموزش عالي با حضور اساتيد و صاحب نظران اين حوزه برگزار خواهد شد.اين کنگره در 5 محور آمايش آموزش عالي در برنامه ششم، آموزش در دانشگاه نسل سوم، اقتصاد آموزش عالي و تامين منابع پايدار، ساز و کارهاي بين‌المللي شدن دانشگاهها و سياستگذاري در آموزش عالي، وظايف و اختيارات(هيات امنا) برگزار مي‎شود.


 خبر 

 وزير علوم:

حضور دکتر ضرغام در عرصه علمي کشور، سبب رشد اين حوزه شده است

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: حضور دکتر ضرغام در عرصه علمي کشور موثر بوده و موجب رشد، ارتقا و ساماندهي اين حوزه شده است. دکترمحمد فرهادي در مراسم تجليل از دکتر ضرغام اظهار داشت: در مورد دکتر ضرغام گفتني زياد است و برگزاري چنين مراسمي براي تجليل گراميداشت اين مرد عمل، اقدامي ارزشمند به شمار مي‌رود. دکترفرهادي گفت: دکترضرغام فردي جدي، با پشتکار و با برنامه است و مديريت سيستمها را خوب مي‌شناسد به گونه‎اي که در هر جايي که مديريت داشته، آن را به سرانجام خوبي رسانده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: راه‌اندازي دانشگاه پيام نور يکي از اقدامات دکترضرغام به شمار مي‎رود و وي ساماندهي مناسبي براي اين مرکز آموزش عالي در کشور انجام داد وتجارب ديگر دانشگاههاي کشورهاي جهان همچون استراليا در تاسيس و راه‎اندازي دانشگاه پيام نور را مورد بهره‌برداري قرار داد. وزير علوم اظهار داشت: همچنين دکتر ضرغام در دانشگاه شاهد خدمات ارزنده‎اي داشته و پايه‎گذاري، ساماندهي تشکيلات، جذب نيروي انساني و استادان در اين دانشگاه به بهترين شکل ممکن انجام داده است.

وي گفت: آيين‎نامه‎هاي مربوط به کرسيهاي پژوهشي، ثبت اختراعات، طرحهاي پژوهشي و غيره را نيز دکتر ضرغام ساماندهي کرد و هم‎اکنون هم بخش عمده بنياد نخبگان به وي سپرده شده است.

وزير علوم در پايان خاطرنشان کرد: اميدوارم دکتر ضرغام همچون گذشته در ساماندهي مناطق آموزش عالي که براساس سند راهبردي چالشهايش نيز مشخص شده است به وزارت علوم کمک کند و در ارتقاي نظام علمي، تحقيقاتي، نوآوري و فناوري کشور همچنان فعال و موثر واقع شوند.

جزئيات پذيرش دانشجوي پسادکتري پژوهشي در دانشگاه علوم پزشکي شيراز

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي شيراز، دومين دوره جذب پژوهشگر پسا دکتري در سال 94 در دانشگاه علوم پزشکي شيراز اجرا مي‎شود.براين اساس فراخوان دومين دوره پسا دکتري پژوهشي در سال 1394 منتشر شد.

اين دوره از سوي معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه علوم پزشکي شيراز بر اساس آيين نامه پسا دکتري برگزار مي‎شود. مراکز تحقيقاتي واجدالشرايط که متقاضي پذيرش پژوهشگر پسا دکتري هستند مي توانند پس از مطالعه آيين نامه مدارک خود را تا اول بهمن ماه 94 به اين معاونت ارسال کنند.گواهي مربوط به مدرک فارغ التحصيلي داوطلب، کپي شناسنامه داوطلب، تصوير H -index محقق اصلي (استاد راهنما) بر اساس Scopus، کپي قرارداد طرح تحقيقاتي دانشگاه با محقق اصلي (استاد راهنما) و رزومه اساتيد و داوطلبين آن مرکز به همراه عنوان و اطلاعات طرح تحقيقاتي مصوب از جمله مدارک مورد نياز است.

دوره پسا دكتري پژوهشي دوره‌اي براي تربيت پژوهشگران حرفه‌اي است که در مراكز تحقيقاتي تابعه دانشگاه علوم پزشکي شيراز اجرا مي‌شود. هدف از برگزاري اين دوره حفظ و حمايت از پژوهشگران مستعد و جوان در راستاي ارتقاء سطح تحقيقات پايه و كاربردي در مرکز تحقيقاتي علوم پزشکي کشور است.

ضمنا طول دوره بر اساس طول مدت اجراي طرح تحقيقاتي، حداقل يک سال و حداکثر 3 سال بوده و پذيرش حداقل يک مقاله در مجلات معتبر بين المللي (ISI با ضريب تاثير بزرگتر از يک) براي صدور گواهينامه ضروري است.

ثبت‌نام بيش از 64 هزار داوطلب در دوره ارشد فراگير پيام نور

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام 64 هزار و 18 داوطلب در دوره کارشناسي ارشد فراگير مهرماه 95 دانشگاه پيام نور خبر داد.حسين توکلي در گفت وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون دوره کارشناسي ارشد فراگير مهرماه سال 95 دانشگاه پيام نور از ساعت 15 روز دوشنبه 9 آذرماه از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org آغاز شده و با در نظر گرفتن مهلت تمديد شده، روز 25 آذرماه پايان پذيرفت.

وي ادامه داد: براساس آمار اوليه، 64 هزار و 18 داوطلب نسبت به ثبت‌نام اقدام نموده‌اند. بديهي است که آمار نهايي متعاقبا اعلام مي‌شود.مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور در پايان گفت: اين آزمون در روز پنجشنبه 13 اسفندماه سال 94 در حوزه امتحاني مربوط برگزار مي‌شود. ظرفيت پذيرش اين آزمون 23 هزار و 960 نفر است.


 يادداشــت 

 اخلاق دانشجويي يا دانشجوي اخلاقي؟

زهرا كيان‌بخت

بعضي روحيات و رفتارها هستند كه به مرور زمان به عنوان برخي ويژگيهاي همه‌گير در بين قشر خاصي، شناخته شده‌اند. پيرو اين مساله، در ارتباط با دانشجويان هم پاره‌اي عادات و اخلاقيات، همواره به اين قشر منتسب و منسوب مي‌شود.

اخلاقياتي كه شايد اگر روزي، كسي به گردآوري آنها از زبان اساتيد دانشگاه بپردازد، به نتايج جالبي دست پيدا كند. اموري كه به عنوان اخلاقيات دانشجويي قلمداد مي‌شود، در مواردي مثبت، ساده، زيبا و قابل تحسين هستند.

در اين جا غرضمان از اخلاق دانشجويي اين جنبه‌ها نيست. همان طور كه مواردي از آن هم چندان مثبت و قابل دفاع نيست. نكته‌ مهم و قابل اشاره در اين خصوص، آن است كه در مقام يك دانشجو، به جاي خو گرفتن به آنچه اخلاق دانشجويي ناميده مي‌شود، بيشتر در صدد باشيم تا دانشجويي اخلاقي به شمار رويم.

في‌المثل اگر پاره‌اي از امور به غلط به عنوان موارد عادي در مرام و مسلك دانشجويي تلقي شده، كه مواردي از آنها آن طور كه بايد و شايد به قامت نسل دانشجو نمي‌آيد و بر آن موزون نيست، بكوشيم به جاي تخلق به اين موارد، در جايگاه يك دانشجو، از ويژگي اخلاقي بودن نيز برخوردار باشيم. فايده داشتن دانشجويان اخلاق‌گرا براي يك جامعه چيست؟

يكي از مهمترين فوايد اين مساله، اين امر است كه افرادي كه امروز در سِمت دانشجو در جامعه زندگي مي‌كنند، و فردا در كسوت يك مسئول و مقام در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي به فعاليت خواهند پرداخت، از آنچنان استانداردهاي اخلاقي‌اي برخوردارند كه به جاي سوءاستفاده از موقعيتهاي به دست آمده، در سايه اخلاق و مرزهاي انساني كه به آنها وفادارند، نه تنها جامعه را با عملكرد نه چندان مطلوب خويش، رو به سقوط نمي‌برند، بلكه برعكس، موجبات تعالي و صعود جامعه را هم در جهت پيشرفتهاي چندجانبه فراهم مي‌كنند و به نظر مي‌رسد آنچه جامعه ما نيز امروز بسيار بدان نيازمند است داشتن دانشجوياني اخلاقي و اخلاق‌گراست كه بتوانند تاثير ماندگار و مثبتي را در آينده جامعه باقي بگذارند.


 خبــر 

 پذيرش دانشجوي دكتري تخصصي پژوهشي در مرکز تحقيقات ژنتيک دانشگاه علوم بهزيستي

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، اين دانشگاه در نظر دارد با توجه به جايگاه پژوهش و به استناد مصوبه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي كشور، در سال جاري اقدام به پذيرش 2 نفر دانشجو در مقطع PhD در مركز تحقيقات ژنتيك نمايد.

پذيرش نهايي براساس احراز شرايط عمومي و اختصاصي و نتيجه مصاحبه حضوري طبق آئين‌نامه دوره دكتري تخصصي پژوهشي (PhD by Research) صورت خواهد گرفت. ضروري است داوطلبين آيين‌نامه دوره دكتري تخصصي پژوهشي راكه در سايت معاونت تحقيقات وفناوري وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشكي و همچنين سايت دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي مي باشد به دقت مطالعه نمايند، تعهدنامه و فرم‌هاي مربوطه (برحسب نوع داوطلب) را از سايت دانشگاه دانلود و تكميل کرده و حداكثر تا پايان وقت اداري روز شنبه 19/10/94كليه فرم‌ها و مدارك موردنياز را از طريق پست پيشتاز به آدرس تهران- اوين بلوار دانشجو خيابان کودکيار روبروي دانشگاه شهيد بهشتي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي- مرکز تحقيقات ژنتيك ( به شماره تماس 22180138) کد پستي 1985713834 ارسال نمايند. از حايزين شرايط جهت مصاحبه دعوت بعمل خواهد آمد و نتيجه نهايي تا 17/11/94 اعلام مي گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته