جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166

قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران:
آمادگي براي مقابله باويروس انفلوانزاي H1N1


وقتي کودک سردرد مي‌گيرد...


"نمك مصرفي خود را كاهش دهيم"


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران:
 آمادگي براي مقابله باويروس انفلوانزاي H1N1 

 ساري-عبدالرحيم ديوسالار

نشست شوراي پدافند غير عامل مازندران در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد.به گزارش خبرنگارماقائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نشست شوراي پدافند غير عامل استان مازندران در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد با اشاره به اپيدمي آنفلوآنزا در برخي از نقاط كشور اظهار كرد: بيماري‎هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا از بيماري‌هاي شايع فصل سرما هستند كه به‎شدت نيز مسري بوده، اما با پيشگيري مي‎توان مانع از انتشار آن شد.

دكتر "فرهنگ بابامحمودي " با عنوان اين كه موردي از آنفلوآنزاي H1N1 در مازندران نداشتيم گفت : باتوجه به درپيش بودن تعطيلات و ورود مسافران به استان ، ضروري است تا با اطلاع رساني دقيق به مردم و تجهيز كامل مراكز بهداشتي درماني ، استان را براي مقابله و پيشگيري از اين بيماري ويروسي آماده كرد .

مدير گروه‌ بيماري‎هاي عفوني دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تأكيد بر اينكه احتمال شيوع ويروس آنفلوآنزا در اماكن عمومي و سرپوشيده خيلي بالاست، اظهار كرد: زنان باردار، كودكان دوماهه تا پنج‌ساله، افراد مسن با بيماري زمينه‌اي و ضعف سيستم ايمني، بيماران ريوي، تنفسي، كليوي و قلبي، گروه‎هاي در معرض خطر هستند . همچنين نبوي مديركل پدافند غير عامل استان مازندران با اشاره به اين كه كارگروه بهداشت و درمان پدافند غيرعامل در استان با مديريت دانشگاه علوم پزشكي مازندران طي سه سال متوالي است كه بعنوان كارگروه برتر انتخاب مي شود افزود : اين انتخاب ها نشان از آمادگي و قابليت بالاي نيروي انساني و تجهيزات بهداشت و درمان در مجموعه علوم پزشكي مازندران دارد و از اين بابت نگراني خاصي نداريم .

او با بيان اين كه تشكيل تيم هاي واكنش سريع در مقابله با تهديدات زيستي از اولويت هاي استان از منظر پدافند غيرعامل است گفت : قرارگاه زيستي استان كه در سطح 6 استان كشور به عنوان پايلوت زيستي در دانشگاه علوم پزشكي مازندران فعال شده است و داراي امكانات و آزمايشگاه هاي مجهز به استاندارهاي جهاني است قابليت كشف آلودگي هاي بيولوژيكي و ويروس يابي را در هر نقطه از استان دارد .

دكتر "محمد پنبه چي" دبيركارگروه بهداشت و سلامت پدافند غيرعامل استان نيز با ارائه گزارش كامل از فعاليت هاي اين كارگروه ، به بيان شرح وظايف و اقدامات مجموعه هاي عضو اين كارگروه به منظوركنترل و پيشگيري از ويروس آنفلوآنزاي H1N1 پرداخت .


 وقتي کودک سردرد مي‌گيرد... 

 خيلي‌ها تصور مي‌کنند کودکان نبايد دچار سردرد شوند و اگر از چنين دردي شکايت کنند، بايد آن را نشانه بدي تصور کرد در حالي که کودکان هم مانند بزرگ‌ترها دچار سردرد مي‌شوند، اما سردرد کودکان با سردرد بزرگسالان متفاوت است. بيش از 90 درصد سردرد‌هاي کودکان علت مهمي ندارد و به‌طور کلي،‌ شايع‌ترين علت سردرد هنگام مراجعه کودکان به پزشک متخصص، ابتلا به عفونت‌ ويروسي و تنفسي است.

اما آيا واقعا بروز سردرد در کودکاني که به ظاهر سالم هستند، غيرطبيعي است؟

دکتر سميه باقي‌زاده، متخصص مغز و اعصاب در پاسخ مي‌گويد: اگر سردرد فقط يک بار و با شدت کم در کودکي بروز کند، مي‌تواند به دلايل ساده‌اي مانند در معرض نور آفتاب بودن، گرما و خستگي يا استرس‌ شديد روحي ايجاد شده باشد، اما سردرد طولاني مدت يا مکرر در کودک مي‌تواند علل مهم‌تري مانند افزايش فشار داخل جمجمه داشته باشد يا در بد‌ترين حالت، ناشي ازضايعات مغز باشد.

عضو انجمن سردرد ايران در گفت‌و‌گو با جام‌جم مي‌افزايد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد، فقط سردرد مداوم در کودک،‌ نشان‌دهنده ضايعات مغز نيست و مشکلات ديگري مانند تغييرات خلق و خو و پرخاشگري يا تغيير زاويه ديد و دوبيني به‌ويژه اگر با به هم خوردن تعادل و سرگيجه همراه باشد، ديگر نشانه‌هاي آن است‌. همه اين علائم مشکوک به ضايعات مغز در افراد است. پژوهشگران به والديني که کودک خردسالشان دچار سردرد است، توصيه مي‌کنند اين عارضه را فقط حمل بر خستگي ندانند و چنانچه سردرد کودک ادامه داشت، با پزشک متخصص تماس بگيرند.

چرا کودکان سردرد مي‌گيرند

سردرد ميگرني و سپس سردرد تنشي در کودکان نسبتا شايع است و در هر دو مورد، عوامل محرکي وجود دارد. اين متخصص مغز و اعصاب با اشاره به عوامل ايجاد‌کننده اين نوع سردرد‌ها اظهار مي‌کند: استرس، اضطراب، هيجان، مسافرت و در نتيحه تغيير شرايط استراحت و تغذيه، برنامه‌هاي نامناسب يا نامنظم غذايي و مصرف زياد شکلات و گوشت‌ آماده مثل سوسيس و کالباس به دليل داشتن نيترات مي‌تواند از عوامل موثر در ايجاد سردردهاي تنشي و ميگرني در کودکان باشد. ناگفته نماند،‌ در کمتر از 10 درصد موارد، علل سردرد در کودکان شامل ضايعات داخل مغزي، افزايش فشار داخل مغزي و عفونت مغز مي‌شود.

چه سردردهايي در کودکان بي‌خطر محسوب مي‌شود؟

دکتر باقي‌زاده با اشاره به اين که سردرد در کودکان مانند بزرگسالان به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شود، پاسخ مي‌دهد: سردردهاي اوليه، سردردهايي هستند که در آنها اختلال و آسيبي در ساختمان‌هاي حساس به درد ناحيه سر و گردن وجود ندارد. اين سردردها بي‌خطر هستند، يعني تهديد‌کننده حيات يا عامل نقص عضو يا کاهش بهره ذهني نيستند و شايع‌ترين سردردهاي اوليه را سردرد‌هاي ميگرني و تنشي تشکيل مي‌دهد.

معاون انجمن سردرد ايران با تاکيد بر اين که بروز اولين سردرد کودکان زير پنج سال را بايد جدي گرفت، مي‌افزايد: وجود تب، سفتي گردن ، تاري ديد، نداشتن تعادل، کاهش هوشياري، خواب‌آلودگي، تشنج و کاهش شنوايي به معني نياز به بررسي اورژانسي سردرد کودک است. وي هشدار مي‌دهد: سردرد کودکاني که بيماري‌هاي زمينه‌اي از جمله اختلالات انعقادي (مثلا هموفيلي)، بيماري‌هاي مادرزادي قلبي، سابقه جراحي جمجمه (مثلا تعبيه شنت مغزي)، سرطان (حتي درمان شده)، بيماري‌هاي مادرزادي يا اکتسابي ناشي از نقص ايمني و بيماري‌هاي غدد درون ريز (مثل پرکاري تيروئيد) دارند،‌ بايد هرچه سريع‌تر مورد بررسي قرار گيرد.

کودکان استرسي بيشتر سردرد مي‌گيرند

مشکلات روحي از جمله اضطراب و استرس، به‌طور شايع در کودکاني ديده مي‌شود که به سردردهاي اوليه مثل ميگرن يا تنشي مبتلا هستند.

اين متخصص با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: در چنين شرايطي‌، کنترل سردرد، مشکل است و تأثير آن بر عملکرد کودک بيشتر مي‌شود. کودکاني که مشکلات روحي دارند، بيشتر دچار سردرد مي‌شوند. با افزايش اضطراب، شدت سردرد کودک افزايش مي‌يابد. افسردگي بيشتر نيز کودک مبتلا به سردرد را به غيبت بيشتر از مدرسه سوق مي‌دهد.

وي مي‌افزايد: به دنبال سردرد و توجه ويژه والدين به مشکل کودک، تمايل وي به استراحت در منزل به جاي حضور در مدرسه بيشتر مي‌شود که در روند يادگيري او اثرات نامناسبي به جا مي‌گذارد‌، به طوري که اين گروه از کودکان براي جلب توجه والدين يا گريز از مدرسه در روزهايي که تکاليف بيشتري به آنان واگذار شده يا مجبورند در رقابتي شرکت کنند، دچار سردرد مي‌شوند.

سردرد و سبک زندگي کودک

به گفنه معاون انجمن سردرد ايران ، تشخيص نوع سردرد کودک، اطمينان دادن به کودک و والدين که سردرد اوليه خطري ندارد، کنترل سردرد با روش‌هاي دارويي و غيردارويي و تشويق کودک براي حضور فعال‌تر در فعاليت درسي‌، اجتماعي و ورزشي مي‌تواند مانع بروز رفتارها و واکنش‌هاي استرسي تشديد‌کننده سردرد ميگرني شود‌. در کنار اين مساله، آموزش‌هاي رواني، اجتماعي و شناختي به کودک در‌باره نحوه برخورد با يک شکست و تعديل ايده‌آل‌گرايي کودک اثرات بلند‌مدت خواهد داشت.

دکتر باقي‌زاده تاکيد مي‌کند: به‌صورت شايع،‌ کودکان مبتلا به ميگرن يک يا دو روز قبل از شروع سردرد، به طور گذرا بسيار پر انرژي و فعال يا بر عکس، بي‌نشاط و افسرده و بي‌حوصله مي‌شوند. توجه داشته باشيد، اين علائم که پيش درآمد ميگرن است، گذراست و تأثيري بر رفتارهاي کودک در دراز‌مدت ندارد.


 "نمك مصرفي خود را كاهش دهيم" 

 شهرنشيني، استفاده از وسائل مدرن كه فعاليت هاي فيزيكي را در طول روز كاهش مي دهند.

استفاده از كامپيوتر و تلويزيون و بطور خلاصه ماشيني شدن، تحرك انسانها را در دهه هاي اخير كاهش داده است. با تغيير در شيوه زندگي افراد تحرك كمتر، تغذيه بيشتر شانس ابتلا به بيماري هاي غيرواگير مانند فشارخون بالا، بيماري هاي قلبي- عروقي، ديابت و سرطان روز به روز افزايش يافته است.

به گزارش آفرينش وبه نقل از سايت وزارت بهداشت بيماري فشارخون بالا نه تنها خود يك بيماري محسوب مي شود بلكه بدليل ايجاد تغييرات در ديواره سرخرگ ها زمينه ساز بيماري هاي قلبي – عروقي، سكته هاي مغزي، نارسايي كليه و عوارض غير قابل برگشت چشمي مي شود.

نوع رژيم غذايي به خصوص ميزان مصرف نمك يكي از علل اصلي ابتلا به اين بيماري به شمار مي رود.

تحقيقات نشان مي دهد كه شيوع فشار خون بالا در كشورهايي كه دريافت بالاي نمك دارند بيشتر است و هر قدر ميزان نمك مصرفي روزانه در جوامع كمتر باشد به همان نسبت شيوع فشار خون بالا كاهش مي يابد. رژيم غذايي پر نمك عامل ابتلا به سرطان معده و پوكي استخوان نيز به شمار مي رود.

بنا به توصيه سازمان جهاني بهداشت، ميزان دريافت نمك از همه منابع غذايي بايد حداكثر 5 گرم در روز باشد. اين در حاليست كه متوسط مصرف نمك در كشور ما در حدود 10 گرم در روز است.

بايد توجه داشت كه كاهش مصرف نمك تنها به بزرگسالان توصيه نمي شود. بلكه با توجه به اين امر كه ذائقه هر فرد از دوران كودكي شكل مي گيرد، تلاش خانواده در جهت ذائقه سازي سالم در كودكان از اهميت بسزايي برخوردار است.

مصرف زياد غذاها و تنقلات حاوي نمك زياد در كودكان سبب گرايش آنها بــه مصرف نمك بيشتر و افزايش احتمال ابتلا به فشارخون در بزرگسالي مي شود. انواع محصولات غذايي مثل سوسيس، كالباس، كنسروها، خيارشور، تنقلات شور مثل چيپس و انواع پفك حاوي مقادير زيادي نمك هستند.

گرايش روزافزون به مصرف غذاهاي آماده زمينه را براي بروز فشار خون بالا فراهم مي كند. بنابراين صنايع غذايي با كاهش ميزان نمك در محصولات خود كمك بزرگي به افراد جامعه در جهت كاهش ميانگــيـن نمــك مصرفي خود ايفا مي كنند.


 خبرهاازعالم علم 

 چه روشي براي پاکسازي زخم موثرتر است؟

به گزارش ايسنا، آب و صابون از روش‌هاي استاندارد در پاکسازي محل زخم پيش از عمل جراحي و حتي در خانه به حساب مي‌آيد اما پزشکان بر اساس مشاهدات خود اعلام کردند تاثيرگذاري محلول سالين بيشتر است. در اين تحقيق کارشناسان کانادايي به مطالعه اطلاعات پزشکي 2447 بيمار از 41 مرکز درماني مختلف که در ناحيه پا يا دست دچار جراحت شده‌ بودند، پرداخته و سپس بررسي کردند نحوه پاکسازي محل جراحت در آنان با آب و صابون يا محلول سالين بوده‌است. همچنين از آنجايي که فشار آب هم مي‌تواند در شستشوي بهتر زخم نقش داشته باشد اين فاکتور مورد توجه قرار گرفت.

سپس اين بيماران يک سال پس از عمل جراحي همچنان تحت کنترل قرار گرفتند تا مشخص شود آيا به دليل بروز عفونت در محل زخم به درمان‌هاي ديگر نياز دارند؟

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، در اين مطالعه مشخص شد شست و شو و پاکسازي محل زخم با محلول سالين و آب کم فشار نسبت به صابون تاثيرگذاري بيشتري دارد، به گونه‌اي که 14.8 درصد از بيماراني که زخم آنان با صابون شست و شو داده شده بود به دليل ابتلا به عفونت در محل زخم به درمان‌هاي ديگر هم نياز پيدا کردند.

افراد پرتحرک نياز به ويتامين D بيشتري دارند

به گفته پژوهشگران، افراد فعال و پرتحرک به منظور کاهش احتمال خطر شکستگي استخوان به ميزان ويتامين D بيشتري نياز دارند. به گزارش مهر، ويتامين D نقش مهمي در تضمين تراکم مناسب استخواني ايفاء مي کند. ويتامين D يک ماده غذايي ضروري است که مي تواند همچون هورمون در اندام بدن عمل کند. اين ويتامين از طريق رژيم غذايي و از طريق پوست قرار گرفته در معرض نور خورشيد قابل دريافت است. براي رشد استخوان و تضمين تراکم مناسب حجم استخوان لازم و ضروري است. ميزان پايين ويتامين D مي تواند منجر به بيماري پوکي استخوان، نرمي استخوان، کاهش تراکم مواد معدني موجود در استخوان و احتمال خطر شکستگي شود.

جيسون ميلر، سرپرست تيم تحقيق از مرکز علوم سلامت السوير در پنسيلوانيا، در اين باره مي گويد: «ما با ارزيابي غلظت ويتامين D در ميانگين سرم افراد مستعد در مقابل شکستگي استخوان و مقايسه آن با دستورالعمل هاي فعلي دريافتيم تجويز مصرف ويتامين D بيشتر براي افراد پرتحرک و فعال لازم و ضروي است.»


 خبرپزشكي 

 راه‌هاي درمان گودي کمر

متخصص ارتوپدي دلايل بروز گودي کمر در افراد و راه‌هاي درمان آن در بيماران مختلف را تشريح کرد.

به گزارش فارس، رضا زندي در رابطه با مشکل گودي کمر و دلايل آن اظهار داشت: اين مسئله مي‌تواند از دوران کودکي و حتي کمتر در افراد ايجاد شود ولي به طور کلي دو نوع گودي کمر اوليه و ثانويه وجود دارد.

وي افزود: در گودي کمر با علت اوليه دليل آن افزايش قوس کمر بوده و مي‌تواند زمينه‌هاي ژنتيکي و خانوادگي داشته باشد. اين افراد اکثر مواقع داراي شلي رباط‌هاي کمر بوده که مي‌توانند با ورزش تا حدودي اين مشکل را در خود اصلاح کنند، همچنين تقويت عضلات کمري و شنا کردن از جمله مواردي محسوب شده که به درمان گودي کمر از نوع اوليه کمک مي‌کند.

متخصص ارتوپد در رابطه با گودي کمر به دليل ثانويه، اظهار کرد: به‌طور مثال دررفتگي مادرزادي لگن به ويژه زماني که دو طرفه باشد، به صورت کاذب سبب افزايش قوس کمر مي‌شود و اين موضوع در صورتي که تشخيص داده نشود در سنين 10 تا 14 سالگي سبب ايجاد قوس شديد کمر شده و در گذشته خانواده‌ها کمتر متوجه در رفتگي مادرزادي لگن نوزادان مي‌شدند ولي خوشبختانه امروزه با توجه به امکانات راديولوژي و سونوگرافي اين مسئله کاهش يافته است.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: دررفتگي مادرزادي لگن نوعي در رفتگي تکاملي است. گاهي در زمان تولد هيچ مشکلي در فرد مشاهده نمي‌شود و به تدريج علائم آن با راه رفتن کودک ممکن است، نمايان شود.

به گفته زندي در رفتگي لگن در برخي از افراد کم عمق بوده و پس از معاينه و تشخيص از طريق سونوگرافي قابل درمان است. انحرافات ستون فقرات نيز از دلايل ديگر ثانويه است که انحراف به پهلو باشد يا به سمت جلو و عقب مشکلات متفاوت به همراه دارد.

وي توصيه کرد: افرادي که احساس مي‌کنند گودي کمر داشته يا اين مشکل در آنها با کمردرد همراه است بايد جهت تشخيص و درمان حتما به پزشک ارتوپد مراجعه کنند.

متخصص ارتوپد بيان داشت: چاقي در کودکان به تنهايي سبب ايجاد قوس کمر يا گودي نمي‌شود ولي مي‌تواند سبب تشديد اين مشکل در افراد شود. چرا که در صورت عدم توجه به اين بيماري در سنين بالاتر آرتروز مفاصل و کمردرد ايجاد مي‌شود.

زندي با اشاره به اينکه مدت درمان گودي کمر بستگي به علت ايجاد آن دارد، گفت: شلي رباط‌هاي کمر را با تقويت عضلات اين ناحيه مي‌توان بهبود بخشيد و در اکثر مواقع بدون روش جراحي اين مشکل قابل رفع است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته