جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166


افزايش قيمت لبنيات پرمصرف از اول دي‌ماه

رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز :
قاچاق صفرشدني نيست


بازار طلا و سکه در آستانه شب يلدا


خبــر


تريبون


اقتصاد و ايران


نهادهاي مالي


 افزايش قيمت لبنيات پرمصرف از اول دي‌ماه 

 معاون سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان از افزايش شش درصدي سه قلم محصول لبني پرمصرف شامل شير، ماست و پنير از يکم دي‌ ماه (سه‌شنبه هفته جاري) خبر داد.

مصيب محمديان شمالي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: حدود يک سال و نيم گذشته دامداران به دليل افزايش هزينه‌هاي خود درخواست افزايش قيمت شيرخام را داشتند ولي انجمن صنايع لبني به دليل مسائلي از جمله عدم کشش بازار با اين افزايش قيمت موافق نبود که دامداران تا امروز همکاري لازم را انجام دادند، ولي ديگر تحمل اين ميزان ضرر و عدم دريافت سود منطقي را ندارند.

وي افزود: طي جلساتي که سازمان حمايت با دامداران و انجمن صنايع لبني برگزار کرد به اين توافق رسيديم که کليه کارخانه‌هاي لبني نسبت به افزايش 100 توماني قيمت خريد هرکيلوگرم شيرخام از دامداران از تاريخ يکم دي ماه اقدام کنند و متقابلا قيمت فرآورده‌هاي لبني پرمصرف (شير، ماست و پنير) را با افزايش حداکثر شش درصد نسبت به قيمت مصوب سال 1393 افزايش دهند.

محمديان شمالي يادآور شد: متوسط قيمت شير خام در کشور 1200 تومان است که به اين مبلغ 100 تومان اضافه مي شود و سهم اثر 100 توماني قيمت شيرخام در اين کالاها منجر به افزايش شش درصدي قيمت اين محصولات مي‌شود.

وي در پاسخ به اين سوال که تکليف قيمت‌گذاري برخي محصولات لبني که داراي تاريخ مدت طولاني بوده و در انبارها وجود دارند؟ توضيح داد: چند روز فرصتي که تا اول دي‌ماه گذاشتيم به همين منظور بود تا محصولاتي که در انبارها وجود دارند به فروش برسند و از روز سه‌شنبه، براساس قيمت جديد اقدام شود.

وي همچنين درباره‌ افزايش غيرقانوني قيمت برخي محصولات لبني در يک سال اخير نيز اظهار کرد: اگر کسي قيمت‌هاي خود را به طور غيرقانوني افزايش داده باشد به نوعي تخلف محسوب مي‌شود و اين افزايش قيمت در شش درصد فعلي آن ها لحاظ مي‌شود.

محمديان شمالي همچنين اظهار کرد: در شرايط رکود منطقي نيست محصولات لبني به ميزان زيادي در انبارها ذخيره شود و به اعتقاد من در چند روز باقي‌مانده محصولات موجود در انبارها به فروش مي‌رسند و اگر کارخانه‌اي در اين زمينه مشکلي دارد مي‌تواند با سازمان حمايت طرح موضوع کند.

نرخ شيرخام هم گران شد

رئيس هيات مديره انجمن صنفي گاوداران با بيان اينکه سرانجام پس از 18ماه دولت اقدامي انجام داد تا قيمت شيرخام به نرخ مصوب شده 1440 تومان نزديک شود، گفت: اميدوار هستيم صنايع لبني اين دستور را اجرايي کنند.سيداحمد مقدسي درباره ابلاغيه جديد سازمان حمايت درباره نرخ جديد شيرخام اظهارداشت: سرانجام پس از 18 ماه اقدامي انجام شد تا قيمت شيرخام به نرخ مصوب شده 1440 تومان نزديک شود.

وي با بيان اينکه صنعت دامپروري در 18 ماه گذشته آسيب‌هاي زيادي ديده است، گفت: اميدوار هستيم صنايع لبني دستور جديد دولت را اجرايي کنند تا توليد شيرخام که 70 درصد ماده اوليه فراورده‌هاي لبني را تشکيل مي‌دهد، بيش از اين به خطر نيفتد.

مقدسي با اشاره به اينکه ما در حدود يک ماه قبل جلسه‌اي با صنايع لبني و سازمان حمايت درباره تعيين تکليف قيمت شيرخام داشتيم، افزود: در آن جلسه پيشنهاد شد دامداران براي اينکه مصوبه قيمت 1440 توماني شيرخام اجرايي شود با دولت و کارخانجات همکاري کنند و اين افزايش نرخ پلکاني رخ دهد، ضمن اينکه قرار شد در گام نخست 100 تومان به قيمت پايه شيرخام افزوده شود و در مقابل کارخانجات نيز اجازه افزايش قيمت 3 فرآورده پرمصرف خود را تا 6 درصد داشته باشند و نهايتا در مرحله دوم قيمت شيرخام به 1440 تومان برسد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر گام اول اين توافق اجرايي شده است، اظهاراميدواري کرد که گام دوم نيز به زودي اجرايي و قيمت شيرخام 1440 تومان شود تا صنعت دامپروري بيش از اين متضرر نشود.

مجوز گراني به دست ما نرسيد

مديرعامل اتحاديه فرآورده‌هاي لبني پاستوريزه ايران با اعلام "هنوز مجوز گراني لبنيات از سوي سازمان حمايت به دست ما نرسيده است" گفت: هرگونه افزايش قيمتي در محصولات لبني در حال حاضر ريشه اين صنعت را مي‌خشکاند.

محمدرضا اسماعيلي ، درباره صدور مجوز گراني شير، ماست و پنير از سوي سازمان حمايت گفت: صنعت توليد شير و فرآورده‌هاي لبني از ابتداي توليد نهاده‌هاي دامي توسط کشاورزان تا انتها يعني تبديل شيرخام به فرآورده‌هاي لبني بايد مورد حمايت قرار گيرد.

افزايش قيمت توجيه ندارد

رئيس اتحاديه کارخانجات لبني خراسان رضوي گفت: در وضعيت فعلي و با توجه به انباشت محصولي که در کارخانجات لبني خراسان رضوي وجود دارد، گران شدن 6 درصدي اين محصولات هيچ توجيهي ندارد.

حميد فرزانه اظهار داشت: در واقع گران شدن محصولات لبني به ضرر توليدکنندگان است زيرا انباشت کالا در انبارها را تشديد مي‌کند.

وي با اشاره به صدور مجوز افزايش 6 درصدي قيمت فرآورده‌هاي لبني پرمصرف، تصريح کرد: اين موضوع تا کنون به خراسان رضوي ابلاغ نشده اما با توجه به ميزان قدرت خريد پايين مردم مشکلات بخش توليد را در اين حوزه افزايش مي‌دهد.


 رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز :
 قاچاق صفرشدني نيست 

 رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با شاره به اينکه قاچاق صفرشدني نيست، بلکه مهارشدني است اظهار کرد: با اجراي برنامه‌هاي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1393 قاچاق کالا نسبت به سال 1392 پنج ميليارد دلار کاهش يافت.

به گزارش ايسنا، حقيقي، رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، اظهار کرد: در مورد قاچاق کالا بايد بدانيم که اين موضوع يکي از موانع مهم اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است.

به گفته وي طبق فرمايش مقام معظم رهبري در اصول مهم اجراي سياست‌هاي حوزه اقتصاد مقاومتي توجه به توسعه درون‌زا و برون‌نگر است. با توجه به اينکه درون‌زا بودن به توليد داخلي برمي‌گردد و برون‌نگر بودن مربوط به بحث صادرات است. در شرايط فعلي قاچاق مي‌تواند جزو موانع اصلي توليد داخلي به حساب بيايد.

او درباره ميزان قاچاق انجام شده در سال 1393 اظهار کرد: برآوردهاي ما نشان مي‌دهند که در اين سال نزديک به 20 ميليارد دلار حجم قاچاق از مرزهاي کشور بوده است که اگر بپذيريم به ازاي هر ميليارد دلار 100 هزار شغل ايجاد مي‌شود به اين ترتيب دو ميليون شغل را از دست داده‌ايم و از سوي ديگر با توجه به اينکه قاچاق کالا مي‌تواند براي افرادي که در مشاغل رسمي کار مي‌کنند را دچار مشکل کند دو ميليون شغل نيز به اين ترتيب از دست داده‌ايم. پس قاچاق کالا توانسته فرصت چهار ميليون شغل را در کشور از ما بگيرد.

او درخصوص مشکلاتي که قاچاق در ايران ايجاد کرده است، گفت: ما متوجه شديم که در يکي از شهرستان‌هاي مرزي کشور دانش‌آموزان درس را رها کرده و به سراغ کار قاچاق مي‌روند. در اين زمينه بايد فرهنگ‌سازي لازم صورت بگيرد و دانش‌آموزان ياد بگيرند که به سراغ مال حلال بروند.


 بازار طلا و سکه در آستانه شب يلدا 

 رئيس اتحاديه طلا و جواهر از کاهش 6 هزار توماني قيمت سکه در يک هفته اخير خبرداد و گفت: قيمت سکه و طلا گران فعلا نمي‌شود.

محمد کشتي آراي در گفتگو با مهر از کاهش قيمت جهاني طلا در يک هفته اخير خبرداد و گفت: قيمت جهاني طلا در اين هفته 9 دلار کاهش يافته و به تبع آن هم نرخ هر قطعه سکه در بازار داخلي با کاهش 6 هزار توماني مواجه بوده است.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر با اعلام اينکه با توجه به کاهش نرخ طلا و سکه در يک هفته اخير، قيمت‌ها گران نخواهد شد، افزود: قيمت‌ها در بازار داخلي تابع نرخ هاي جهاني است و نرخ جهاني به دليل کاهش تقاضا با کاهش مواجه شده است.

وي همچنين درباره وضعيت بازار سکه و طلا و خريد و فروش و عرضه و تقاضا در اين بازارها در آستانه شب يلدا گفت: در گذشته اينگونه بود که با نزديک شدن به شب يلدا، بازار هم تکاني مي خورد و با افزايش تقاضا مواجه مي‌شد اما اين روزها چنين نيست و مي توان گفت که نزديکي به شب يلدا تاثيري در قيمت‌ها و تقاضا در اين بازار ندارد.

کشتي آراي درباره وضعيت بازار سکه و طلا پس از اجراي برجام و اينکه آيا اين امر تاثيري بر بازار توليد و صادرات طلاي کشور دارد يا خير؟ عنوان کرد: اين موضوع به بهبود شرايط اقتصاد باز مي‌گردد و از همه بخش‌ها تاثير مي‌گيرد. در شرايط موجود به نظر نمي‌رسد که تغييري در صادرات طلاي کشور ايجاد شود.

وي اضافه کرد: اقتصاد کل دنيا در رکود به سر مي برد و کشورهاي همجوار و همسايه ايران هم از اين قاعده مستثني نيستند و آنها هم در رکود اقتصادي به سر مي برند، بنابراين تقاضاي جهاني براي طلا وجود ندارد، به همين دليل هم هست که قيمت طلا در بازارهاي جهاني با کاهش همراه است. نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جديد شنبه در بازار 915 هزارتومان، طرح جديد 910 هزارتومان، نيم سکه 465 هزار تومان، ربع سکه 258 هزار تومان و سکه گرمي 168 هزار تومان اعلام شد. همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 93 هزار و 480 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1068 دلار است. در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3648 تومان، هر يورو را 3978 تومان، هر پوند را 5455 تومان، لير ترکيه 1270 تومان و درهم امارات را 998 تومان اعلام کردند.


 خبــر 

 موافقت 3 گروه دولت، کارفرما و کارگري با افزايش يکسان «تمام سطوح» مزد 95

به گفته يک عضو شوراي عالي کار طبق توافق صورت پذيرفته مزد سال 95 کارگران همانند سال 94 به صورت يکسان براي تمام سطوح مزدي تعيين خواهد شد. علي خدايي، مسئول کارگروه مزد کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور در گفت‌وگو با فارس‌، با اشاره به اينکه جلسه قبلي کارگروه ويژه تعيين دستمزد سال 95 تشکيل نشد، اظهار داشت: اين جلسه براي روز چهارشنبه هفته گذشته برنامه‌ريزي شده بود. وي افزود: در جلسات قبلي کارگروه‌هاي دستمزد مصوباتي داشتيم که بر اساس آن گروه‌هاي سه جانبه دولت، کارگري و کارفرمايي بر روي تعيين دستمزد به صورت ملي توافق کرده‌اند. بر اساس اين گزارش در سال 94، براي اولين بار دستمزد تمام گروه‌هاي کارگري در تمام سطوح به صورت يکسان تعيين شد، به طوري که خبري از فرمول تعيين مزد بر اساس گروه‌هاي کارگري نبود. خدايي با اشاره به اينکه علاوه بر تعيين دستمزد به صورت ملي مصوبه‌ ديگري مبني بر تعريف يک فهرست مشخص از حداقل‌هاي زندگي داشتيم، گفت: بر اساس اين توافق نمايندگان گروه‌هاي کارگري، کارفرمايي و دولت تصميم گرفتند که در نشست‌هاي بعدي تعريف مشخصي از حداقل‌هاي زندگي کارگران وجود داشته باشد.

ايران جايگزين اروپا در بازارسراميک روسيه

عضو انجمن کاشي و سراميک از اختصاص وام 3.5 ميليارد يورويي يک نهاد دولتي ايتاليا به شرکت‌هاي سرمايه گذار در ايران در دوران پسابرجام خبر داد و گفت: تنش‌هاي منطقه‌ باعث افزايش صادرات کاشي و سراميک ايران شد.

به گزارش آفرينش، مجتبي شيرالي در يک نشست خبري اظهار داشت: سالانه 600 ميليون يورو واردات کاشي و سراميک به روسيه صورت مي‌گيرد که 300 ميليون يورو سهم محصولات ايتاليا و اسپانيا است و 100 ميليون يورو نيز به ترکيه اختصاص دارد. وي افزود: همچنين سهم توليدات چين در تأمين نياز روسيه به 200 ميليون يورو مي‌رسد.

عضو انجمن کاشي و سراميک تصريح کرد: به دليل اختلاف ايجاد شده بين ارزش روبل و يورو، صادرات محصولات ايتاليايي و اسپانيايي به روسيه کاهش يافته که توليدات با کيفيت ايراني مي‌تواند جايگزين آن شود. وي با اشاره به ممنوعيت واردات کاشي و سراميک ترکيه به روسيه، گفت: در اين زمينه نيز توليدکنندگان ايراني مي‌توانند سهم ترکيه را در بازار روسيه در دست بگيرند. وي با بيان اينکه به اين ترتيب تنش‌هاي منطقه‌اي باعث افزايش صادرات کاشي و سراميک ايران شده است، گفت: بازسازي 5 هتل 5 ستاره در امارات هم نيازمند کاشي و سراميک بود که در اين مورد قراردادهاي منعقد شد، اما پس از فاجعه منا و به دليل مسائل سياسي اين قراردادها به نتيجه نرسيد که مي‌توان با توليد مشترک محصولات ايتاليايي در ايران اين نياز را تأمين کرد. عضو انجمن کاشي و سراميک ادامه داد:‌ برپايي مسابقات المپيک در روسيه نيز نيازمند کاشي و سراميک است که مي‌توانيم در تأمين آن نقش داشته باشيم.

شيرالي با اشاره به برنامه نهاد دولتي ساچه در ايتاليا براي حمايت از صادرات محصولات به ايران، گفت: اين نهاد 3.5 ميليارد يورو وام با سود 3 درصد را به شرکت‌هاي ايتاليايي که در دوره پسابرجام در ايران سرمايه‌گذاري کنند، اختصاص خواهد داد. وي در ادامه با اشاره به بهبود فعاليت شرکت آپادانا سرام به عنوان پنجمين شرکت بزرگ دنيا در صنعت کاشي و سراميک، گفت: مشکلاتي براي اين شرکت در سال‌هاي 91 و 92 ايجاد شده بود که در حال حاضر برطرف شده به طوري که در آن سال‌ها 5.4 ميليون يورو بدهي به سازندگان قطعات و 500 هزار يورو بدهي به يک شرکت‌ همکار وجود داشت که در حال حاضر اين مشکلات برطرف شده است. عضو انجمن کاشي و سراميک از انعقاد قرارداد با ايتاليايي‌ها براي توليد محصولات جديد و انتقال دانش فني به ايران خبر داد و گفت: يک شرکت بزرگ ايتاليايي مديريت خطوط توليد آپاداناسرام را برعهده گرفته و قرار است ظرفيت توليد 30 ميليون متر مربعي اين شرکت را به 50 ميليون متر مربع برساند و علاوه بر اين، بازارهاي صادراتي منطقه را نيز در اختيار شرکت ايراني قرار دهد. شيرالي تعيين تکليف بدهي ارزي شرکت را از ديگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و گفت: قرار است بدهي ارزي با نرخ روز گشايش ارز بازپرداخت شود.


 تريبون 

 برق سال آينده گران مي‌شود

مديرعامل توانير از برنامه افزايش قيمت برق در سال آينده خبر داد.آرش کردي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: افزايش قيمت برق براي سال آينده در حال حاضر در سطح يک طرح در وزارت نيرو و هيات دولت مطرح شده، اما طبيعي است اين افزايش قيمت صورت مي‌گيرد. وي با بيان اين‌که هر ساله در حوزه خدمات افزايش قيمت صورت مي‌گيرد، اظهار کرد: صنعت برق نيز از اين مساله مستثني نخواهد بود و براساس مکاتبات صورت گرفته احتمال افزايش قيمت برق براي سال آينده وجود دارد.


 اقتصاد و ايران 

 چالش هاي فراروي اقتصاد و شرکت‌هاي دانش بنيان در ايران

محمود مهرداد شکريه

استاد دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه علم و صنعت ايران

قسمت سوم و پاياني

*کنتــرل نشــدن واردات کالاهــاي دانش بنيــان خارجــي بــه داخــل کشــور (کــه ســبب مشــکلات رقابت پذيــري کالاهــاي دانش بنيــان داخلــي بــا محصــولات خارجــي مي شــود). *مشــکلات صــادرات کالا و خدمــات دانش بنيــان بــه خــارج از کشــور (کــه ســبب محــدود شــدن شــرکت هاي دانش بنيــان داخلــي بــه بــازار داخلــي بــا انــدازه کوچــک مي شــود). *لحــاظ نکــردن پيوســت فنــاوري در اســناد لازم بــراي تصويــب پروژه هــاي بــزرگ دولتــي بــا در نظــر گرفتــن نقــش شــرکت هاي دانش بنيــان. شــرايط فعلــي حاکــم بــر موضــوع اقتصــاد دانش بنيــان و شــرکت هاي دانش بنيان بيانگــر ايــن اســت کــه بــا وجــود تــوان بــالا در کشــور و تلاش هاي فراوان دولــت، بــه خصــوص معاونــت علمــي و فنــاوري رياســت جمهوري، نبــود راهکارهــاي صحيــح در مقابلــه بــا چالش هــاي مذکــور، رشــد اقتصــاد و شــرکت هاي دانش بنيــان را بــا کنــدي روبــه رو كرده است .لــذا اگــر ايــن روال عــوض نشــود، تاثيــر اقتصــاد و شــرکت هاي دانش بنيــان بــر توليــد ناخالــص ملــي و شــکوفايي اقتصــاد کشــور جــدي نخواهــد بــود. برطــرف کــردن ايــن موانــع، عــزم ملــي و حرکــت يکپارچــه و ســازمان يافته مراکــز دولتــي و بخش هــاي خصوصــي را در کشــور بــراي رســيدن بــه يــک اســتراتژي کلان بومــي بــر مبنــاي اقتصــاد مقاومتــي دانش بنيــان طلــب مي کنــد .


 نهادهاي مالي 

 ارايه خدمات کارگزاري در شعبه کاوه بانک پاسارگاد

بانک‌پاسارگاد به منظور رفاه حال مشتريان و در ادامه پياده‌سازي طرح موفق ارايه خدمات کارگزاري در شعبه‌ها، اين خدمت را در شعبه کاوه خود نيز ارايه مي‌دهد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، در اين راستا از تاريخ 30 آذر تا 3 دي سال 1394، کارشناس شرکت کارگزاري بانک‌پاسارگاد، در شعبه کاوه، ضمن ارايه نام کاربري و رمز عبور براي انجام معاملات برخط کارگزاري و ساير خدمات مربوط به آن، پاسخگوي سوالات مراجعه‌کنندگان نيز خواهند بود.

بانک صادرات خدمت خريد شارژ مستقيم تلفن همراه را براي مشتريان عملياتي كرد

بانک صادرات ايران در جهت افزايش رضايت مندي مشتريان نسبت به ارتقاء خدمات قابل ارايه از طريق اينترنت اقدام و در اين راستا خدمت خريد شارژ مستقيم تلفن همراه را براي مشتريان عملياتي كرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي افزايش رضايت مندي مشتريان با رويكرد تسهيل در خدمت رساني به هموطنان، توسعه خدمات بانكداري الكترونيكي را در دستور كار قرار داده و امكان خريد شارژ مستقيم تلفن همراه را عملياتي نموده بر اين اساس دارندگان سيم كارت، اپراتورهاي همراه اول، ايرانسل، رايتل و... مي توانند پس از طي نمودن مراحل خريد بدون ثبت رمز و... به صورت خودكار تلفن خود را شارژ كنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته