جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5166

رييس انجمن مددکاري اجتماعي
«خشونت»؛ سومين عامل تشکيل پرونده‌هاي قضايي در ايران

رييس اداره ايدز :
نحوه ارائه خدمات درماني رايگان به کودکان کار مبتلا به ايدز


وقايع


يادداشت روز


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 رييس انجمن مددکاري اجتماعي
 «خشونت»؛ سومين عامل تشکيل پرونده‌هاي قضايي در ايران 

 
رييس انجمن مددکاري اجتماعي ايران گفت: امروز بيش از هر زمان ديگري به ترويج "بردباري" در اجتماع نياز داريم زيرا در حال حاضر شاهد آن هستيم که سومين عامل تشکيل پرونده‌هاي قضايي در کشور مسئله "خشونت" است.

سيد حسن موسوي چلک در گفت وگو با ايسنا، افزود: بروز خشونت نشان دهنده آن است که افراد در اجتماع تحت شرايطي قرار مي گيرند که تحمل يکديگر را نداشته، شروع به آزار و رنجاندن يکديگر مي کنند.

وي افزود: بعضي اوقات حتي در سطوح سياسي کشور نيز شاهد همين خشونت ها هستيم؛ براي مثال شاهد آن هستيم که نمايندگان مجلس به جاي اينکه براي حل و رفع اختلاف‌نظرهايشان با يکديگر گفت‌وگو کنند گاهي اوقات کت‌هاي خود را از تن درآورده و به جان هم مي افتند.

رييس انجمن مددکاري اجتماعي ايران افزود: وجود حدود 15 ميليون پرونده قضايي در کشور نشان دهنده آن است که آستانه تحمل مردم پايين آمده؛ براي مثال هنگام تصادف در رانندگي از ماشين پياده مي شويم و شروع به فحاشي و دعوا با يکديگر مي‌کنيم.

موسوي‌چلک ادامه داد: بايد مردم به اين سطح از درک برسند که قرار نيست هميشه همه چيز باب ميل آنها باشد. بايد اين درک را در خود تقويت کنيم که ما در حال زندگي در جامعه‌اي با علايق، خواسته ها و انتظارات متفاوت هستيم، به همين دليل وجود تعارض و اختلاف نظر در چنين شرايطي امري طبيعي بوده و آنچه اهميت دارد، نحوه مديريت صحيح اين تعارضات است.

وي در ادامه ضمن بيان آنکه بخشي از اين بردباري اجتماعي به آموزه‌هاي فردي و برخي به آموزه هاي اجتماعي مربوط مي‌شود، گفت: در جامعه ايراني و اسلامي با وجود آنکه دين، مذهب، ادبيات و نياکان ما همواره بر صبر و بردباري تاکيد کرده اند بروز چنين رفتارهايي تا حدودي دور از ذهن است.

رييس انجمن مددکاري اجتماعي ايران در ادامه عنوان کرد: اگر نتوانيم آستانه تحمل و بردباري خود را افزايش دهيم در آينده با جامعه‌اي افسارگسيخته با رفتارهاي نابهنجار و ضداجتماعي مواجه خواهيم بود.

چلک در ادامه ضمن بيان آنکه در کشور کمتر بر مسئله "صبر و بردباري اجتماعي" توجه شده است، گفت: طي پژوهش‌هاي صورت گرفته هرچه ميزان تحصيلات افزايش مي يابد بردباري نيز در فرد بيشتر مي‌شود، زيرا فرد بيش از گذشته قادر به مديريت خود و شرايط مي شود به همين دليل امکان خشونت و پرخاشگري کاهش خواهد يافت.

وي ادامه داد: در چنين شرايطي ممکن است براي برخي اين سوال ايجاد شود که نمايندگان مجلس که داراي تحصيلات عاليه هستند چرا چنين رفتارهايي از خود بروز مي دهند؟ در پاسخ به چنين پرسشي بايد گفت محيط و شريط افراد در ايجاد خشونت و پرخاشگري بسيار تاثيرگذار است. رييس انجمن مددکاري اجتماعي ايران در ادامه، آموزش را مهمترين مسئله در افزايش صبر و بردباري دانست و گفت: در افزايش آستانه تحمل و بردباري اجتماعي آموزش نقش اساسي دارد به‌طوري‌که بايد از تمامي امکانات موجود اعم از فيلم، سريال، ادبيات، کارگاه هاي آموزشي و... براي ترويج بردباري اجتماعي استفاده شود تا روزي شاهد آن باشيم که صبر و بردباري در ملت نهادينه شده است.

چلک ادامه داد: حتي اگر هيچ علاقه‌اي براي برقراري ارتباط با ديگري نداريم اما بايد با افزايش آستانه تحمل خود شرايطي را براي برقراري ارتباط موثر در جهت بهره‌مندي از ظرفيت يکديگر ايجاد کنيم؛ بدين ترتيب مقدمات توسعه ملي نيز در کشور فراهم خواهد شد زيرا تا زماني که روابط بين فردي در جامعه اي اصلاح نشده باشد نمي توان انتظار رشد را از يک جامعه داشت.

رييس انجمن مددکاري اجتماعي ايران ادامه داد: در حال حاضر دستگاه خاصي متولي ترويج صبر و بردباري در کشور نيست اما زماني که به مسئله آموزش در اين حوزه اشاره مي شود تمامي دستگاه هاي کشور درگير مي‌شوند، اما برخورد با خشونت‌هاي اجتماعي وظيفه دستگاه هاي قضايي و انتظامي است که اين دستگاه‌ها بايد بسيار دقيق با اين مسائل برخورد کنند زيرا بروز رفتارهاي ناصحيح در مواجهه با عاملان خشونت خود باعث ترويج خشونت خواهد شد.

وي تصريح کرد: تا زماني که در اجتماع تحمل شنيدن انتقاد وجود نداشته باشد و با مخالفان و منتقدين رفتارهاي سلبي صورت گيرد خشونت در جامعه ترويج خواهد يافت.

رييس انجمن مددکاري اجتماعي ايران ادامه داد: متاسفانه روزانه در پاسگاه ها و کلانتري‌ها شاهد شکايت‌ها و پرونده هايي هستيم که با کمترين تنش قابل حل هستند، و اين مسئله بسيار نگران کننده اي است زيرا وقتي مردم کلانتري و پاسگاه را به عنوان انتخاب اول براي حل مشکلاتشان برمي‌گزينند، نشان دهنده آن است که به بلوغ فکري و اجتماعي نرسيده‌اند چلک در پايان ضمن ابراز تاسف از وضعيت موجود گفت: متاسفانه در جامعه از حوزه اخلاق غافل مانده‌ايم، در حالي‌که نهادينه کردن اخلاق و بردباري بايد از طريق آموزش و در سنين کودکي صورت گيرد. خانواده، رسانه، مدرسه، مهدکودک، روحانيون و... همه و همه بايد به طور مستقيم و غيرمستقيم در راستاي ترويج اخلاق و صبر در جامعه تلاش کنند.


 رييس اداره ايدز :
 نحوه ارائه خدمات درماني رايگان به کودکان کار مبتلا به ايدز 

 رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اينکه ارائه خدمت به کودکان بي‌سرپرست يا بدسرپرست تفاوتي با ساير افراد ندارد در عين حال از ارائه رايگان خدمات به کودکان کار مبتلا به HIV خبر داد.دکتر عباس صداقت در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره اقدامات اين وزارتخانه براي کودکان مبتلا به HIV بويژه کودکان کار و خيابان، گفت: اگر کودکي بد سرپرست يا بي‌سرپرست به HIV مبتلا باشد، ارائه خدمات به او تفاوتي با سايرين ندارد و مراقبت‌ها، درمان‌ها و همه خدمات به صورت رايگان به او ارائه مي‌شود.

وي افزود: بنابراين اگر کودکي بي سرپرست يا بد سرپرست باشد و جزو کودکان کار يا خيابان دسته‌بندي شود، سازمان بهزيستي بر اساس ماموريت‌ها و دستورالعمل‌هاي خود خدماتي را پيش‌بيني کرده که آنها را به صورت رايگان ارائه مي‌دهد.

صداقت تاکيد کرد: برنامه ما اينطور نيست که اگر کودکي، فردي و سالمندي به HIV مبتلا شود، در جايي خاص نگهداري شود و از جامعه جدا شود، چرا که با توجه به را‌ه‌هاي انتقال اين بيماري نيازي به چنين خدمت ويژه‌اي وجود ندارد.وي همچنين از همکاري وزارت بهداشت با سازمان‌هايي مانند بهزيستي و اداره زندان‌ها خبر داد و گفت: ما يک برنامه استراتژيک کشوري داريم که با همکاري همه سازمان‌ها آن را پيش مي‌بريم. عمده‌ترين شريک ما در اين زمينه نيز سازمان زندان‌هاست که اقدامات تاميني و تربيتي را انجام مي‌دهد.


 وقايع 

 رانش زمين در اندونزي قرباني گرفت

رانش زمين در مناطق مرکزي اندونزي جان سه تن را گرفت.

به گزارش ايسنا، در اين حادثه که اوايل صبح روز گذشته در استان «سونداي غربي» اندونزي اتفاق افتاد، سه تن جان خود را از دست دادند و يک تن ديگر هم ناپديد شد.

به گزارش شينهوا، مرکز ملي مديريت بلاياي طبيعي اندونزي اعلام کرد: رانش زمين در اين منطقه همچنين موجب مجروح شدن 15 نفر شده است. جزئيات بيشتري از اين حادثه منتشر نشده است.

انفجار در مجتمع پتروشيمي مارون ماهشهر سه مجروح برجا گذاشت

انفجار در واحد HD مجتمع پتروشيمي مارون در ماهشهر منجر به مجروح شدن سه نفر از کارگران اين واحد توليدي شد.

فرماندار ماهشهر با تائيد اين خبر به ايرنا گفت: اين انفجار در ساعت 21 جمعه شب روي داد و پس از چند ساعت آتش سوزي، مهار شد.

منصور قمر افزود: مجروحان اين حادثه که به طور سطحي مصدوم شده بودند به يکي از بيمارستان هاي ماهشهر انتقال يافتند.

وي گفت: علت بروز اين انفجار که براي دومين بار در سال جاري در همان واحد رخ داده در دست بررسي است.

در تيرماه امسال بر اثر آتش سوزي در اين واحد يکي از کارکنان اين شرکت به نام شهرام محمدي از اهالي ايذه جان باخت.

در شهرستان بندري ماهشهر 21 واحد پتروشيمي با توليد سالانه 17 ميليون تن فعال هستند.

دستگيري سارق سيم برق با 30 فقره سرقت

سارق سيم هاي برق پس از دستگيري به 30 فقره سرقت در شهر اراک اعتراف کرد.به گزارش برنا، سرهنگ " سيد نورالدين حسيني" رئيس پليس آگاهي استان مرکزي گفت: در پي وقوع سرقت هاي پي در پي سيم هاي برق در برخي از مناطق شهر اراک در يک ماهه گذشته موضوع به صورت ويژه در دستور کار پليس آگاهي استان مرکزي قرار گرفت.وي افزود: در تحقيقات فني و اطلاعاتي ماموران انتظامي سارق که داراي سوابق متعدد سرقت بود شناسايي و طي عملياتي غافلگيرانه در اراک دستگير شد.اين مقام انتظامي با اشاره به اعتراف سارق به 30 فقره سرقت سيم برق در سطح شهر اراک عنوان داشت: اين متهم سيم هاي سرقتي را به فرد ديگر مي فروخته است .

سرهنگ حسيني بيان داشت: محل فعاليت مالخر شناسايي و با حضور پليس اين فرد به همراه 511 متر سيم برق هوايي دستگير شد.رئيس پليس آگاهي استان اظهار داشت: هر دو متهم پس از تشکيل پرونده به مراجع قضائي معرفي شدند.


 يادداشت روز 

 مدگرايي معضلي تب دار در جوانان امروزي

الهام فراهاني

مد مسئله اي كه اين روز ها بحث داغي بين جوانان است مخصوصا در اين چند سال اخير با توجه به تكنولوژي و عصر ارتباطات ماهواره اي رونق چشمگيري هم داشته است اين روز ها كه در هر محفل و جايي جوانان از مد صحبت مي كنند و دغدغه فكري خيلي از انها مي باشد وقتي درمورد مد گرايي از آنها سوال مي كنيم با پاسخ هاي جالبي روبه رو مي شويم چون برخي از آنها پوشش و مدي كه انتخا ب مي كنند بسيار زننده و گاهي اوقات از نظر بسياري خنده دار هم هست متاسفانه كشورهاي غربي با مد هاي مختلفي كه وارد بازار مي كنند مصرف گرايي را نيز ترويج مي دهند كه جمع كثيري را در بر مي گيرد.

و مخصوصا جوان جهان سوم به پيروي از مد بسيار علاقه مند مي باشند و براي بعضي از جوانان ما فرقي نمي كند كه امسال چه نوع پوششي يا چه مدل مويي و خيلي چيز هاي ديگر مد شده و اصلا اهميت نمي دهند، مدي كه امسال مطرح شده جالب نيست و از عرف و فرهنگ جامعه ما به دور است اما برخي جوانان ما به اين مسائل گوش نمي دهند .

بعضي مواقع در خيابان باظاهر هايي روبه رو مي شويم شلواري پاره، پاره لباس هايي گشاد و بلند كه از اندازه طبيعي خود خارج است و نوع مدل موهايي كه واقعا عجيب و غريب است تعجب و شگفتي در چهره مان بروز مي كند. اما آيا به راستي كساني كه اين مدل مدها را پيروي مي كنند و گرايش به برخي از اين مدل ها دارند، نظر شخصي خودشان است ولي وقتي عميق در صحبت ها و نظرهاي آنها مي شويم مي بينيم كه از يك نظر خواهي جمعي پيروي مي كنند و دنبال تاييد مي باشند پس مي توان گفت پيروي كردن و گرايش برخي جوانان به مدگرايي تاييد طلبي جمعي در جامعه مي باشد.


 ضرب المثل ها 

 بالاتر از سياهي رنگي نيست!

جواني مي رود روبه تباهي

شوي پژمرده گر خواهي نخواهي

سرم شد مثل دندانم نگوييد

كه رنگي نيست بالاي سياهي

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 اعلام آلوده‌ترين نقاط پايتخت

رييس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت ضمن توضيح مسووليت وزارت بهداشت در بحث آلودگي هوا به عنوان متولي سلامت جامعه و مردم، از ارگان‌ها و دستگاه‌هاي مسوول در بحث آلودگي هوا خواست که اقدامات قانوني خود را به صورت جدي‌تر دنبال کنند. دکتر خسرو صادق‌نيت در گفت‌وگو با (ايسنا)، ضمن اشاره به برگزاري جلسه امروز کميته اضطرار آلودگي هوا به پيشنهاد وزارت بهداشت، گفت: ايستگاه‌هاي مختلف پايش وضعيت هوا از سوي شهرداري و محيط زيست مديريت مي‌شوند؛ ما نيز روزانه اين اطلاعات را بررسي مي‌کنيم و براساس آن، اطلاع‌رساني‌هاي لازم را به مردم داشته و پيگيري مسائل مربوط به کاهش آلودگي هوا را دنبال مي‌کنيم.

صادق‌نيت همچنين با اشاره به دو وضعيت هواي «ناسالم براي گروه‌هاي حساس» و «ناسالم براي افراد حساس و عادي» اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در اغلب مناطق تهران وضعيت هوا در شرايط ناسالم براي گروه‌هاي حساس قرار دارد، اما در برخي نقاط شهر به ويژه در مناطق اطراف پارک شکوفه، مرکز تهران، حوالي ميدان انقلاب، جنوب شهر و شهرري مناطقي هستند که آلودگي بيشتر از ساير نقاط است.

توصيه آن است که در اين مناطق علاوه بر بيماران حساس مانند بيماران قلبي، ريوي، کودکان و سالمندان، ساير افراد سالم نيز فعاليت‌شان در خارج از منزل را به حداقل کاهش داده و از انجام فعاليت‌هاي سنگين در فضاي باز و همچنين قرار گرفتن در فضاي باز به مدت طولاني خودداري کنند. وي درباره آمار بيماري‌ها و همچنين مرگ و مير ناشي از آلودگي هوا نيز گفت: اين آمارها هر ساله آماده و به اطلاع ارگان‌هاي مسوول مي‌رسد. آمارهاي مربوط به سال 93 نيز آماده شده و در اختيار دستگاه‌هاي ذي‌ربط قرار خواهد گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته