جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5170

در واکنش به اخبار فروش برنج فاسد؛
وزارت جهاد کشاورزي: برنج هاي عرضه شده به بازار سالم است

معاون اول رئيس‌جمهور خبرداد:
برداشت 17 هزار ميليارد تومان ازبانک مرکزي و پرداخت آن به خزانه در سال 89

مديرعامل کشتيراني خبر داد:
فعال شدن خطوط کشتيراني به آمريکا و آفريقا


نهادهاي مالي


اقتصاد و ايران


تريبون


خبــر


 در واکنش به اخبار فروش برنج فاسد؛
 وزارت جهاد کشاورزي: برنج هاي عرضه شده به بازار سالم است 

 مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران عرضه برنج هاي فاسد انبار شده از سوي اين شرکت به بازار را تکذيب کرد و گفت: برنج عرضه شده به بازار سالم است و تا پايان امسال مهلت مصرف دارد.

علي قنبري در گفت و گو با ايرنا افزود: همه ساله شرکت بازرگاني دولتي ايران برنج جديد خريداري شده را جايگزين برنج ذخيرسازي شده سال گذشته مي کند و برنج هاي کهنه که هنوز تاريخ مصرف دارند روانه بازار مي شود.وي با بيان اينکه برنج به عنوان يک کالاي اساسي و استراتژيک مورد توجه دولت قرار دارد اظهارداشت: هر ساله 300 هزار تن برنج براي عمليات ذخيره سازي استراتژيک وارد مي شود.وي تصريح کرد: به دليل کوتاه بودن زمان ماندگاري برنج، ناچاريم هرساله برنج ذخيره سازي را از طريق واردات نوسازي کنيم.

قنبري همچنين در جلسه مديران ارشد شرکت بازرگاني دولتي ايران از جمله مشکلات پيش روي اين شرکت را مشکل برنج هاي ذخيره سازي شده اعلام کرد.

وي گفت: دليل ايجاد مشکل در توزيع و فروش برنج هاي در اختيار، فرا رسيدن فصل برداشت برنج در کشور و عمليات طولاني فرايند واردات است.

همچنين به دليل اينکه در زمان فصل برداشت برنج داخلي، براي جلوگيري ضرر به کشاورزان و برنجکاران داخلي، فروش برنج هاي ذخيره سازي شده متوقف شد، اين فرصت را از دست داديم؛ علاوه بر اينکه فرايند طولاني واردات از خريد تا تخليه برنج ها نيز از دلايل ايجاد اين مشکل بود که اميدواريم باقيمانده برنج ها با کالاهاي تازه در انبارها جايگزين شود.

مدير عامل شرکت بازرگاني دولتي ايران در خصوص خريد و واردات برنج از امريکا تصريح کرد: کار خريد برنج از آمريکا در تيرماه سال جاري انجام شده و مربوط به قبل از صدور بخشنامه تحريم کالاهاي آمريکايي است و پس از بخشنامه ممنوعيت واردات کالا از آمريکا که در آبانماه صادر شده، باوجود اينکه برنج جزو کالاهاي ممنوع شده وارداتي از آمريکا نبوده، اين شرکت پس از اين تاريخ، هيچگونه برنجي را از کشور آمريکا خريداري و وارد کشور نکرده تا مفاد بخشنامه يادشده رعايت شود. پيش از اين مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران درباره واردات برنج آمريکايي نيز گفته بود: سوم تيرماه امسال 60 هزار تن برنج از آمريکا خريداري شده که بايد در قالب سه محموله به کشور وارد شود اما تاکنون 10 هزار تن آن به کشور وارد شده آن هم در حالي که ممنوعيت واردات برنج از نهم آبانماه امسال توسط وزير صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.

وي با تأکيد بر اينکه وظيفه قانوني شرکت بازرگاني دولتي ايران تامين 300 هزار تن برنج ذخاير استراتژيک کشوراست، گفت: بخشي از اين برنج وارد کشور شده است.

وي با بيان اين که پروسه خريد، بارگيري و ارسال يک کالا براي واردات يک پروسه زمان بر است گفت: از زمان خريد برنج آمريکايي تا زمان ورود آن به کشور حدود پنج ماه طول کشيده است.

معاون وزير جهاد کشاورزي اضافه کرد: برنج از کشورهاي اوروگوئه، آرژانتين ويتنام، تايلند، هند و تمام کشورهايي که داراي گواهي استاندارد مطابق استانداردهاي داخلي کشور و مقرون به صرفه باشند، خريداري و وارد مي شود.

به گفته قنبري، به طورکلي واردات کالاهايي با برند آمريکايي که ترويج کننده فرهنگ آمريکا باشد به داخل کشور ممنوع است اما در بخشنامه مذکور برنج جزء کالاهاي تحريمي نبوده است.

مجلس وزارت جهاد کشاورزي را مسئول توزيع برنج‌هاي آلوده مي‌داند

يک عضو کميسيون کشاورزي مجلس با بيان اينکه در موضوع توزيع برنج‌هاي آلوده معاونت حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي بايد پاسخگو باشد، گفت: ما وزارت جهاد کشاورزي را مسئول اين موضوع مي‌دانيم و بايد مستندات خود را براي دلايل اين موضوع به کميسيون ارائه دهد.

ناصر صالحي‌نسب در رابطه با توزيع و فروش برنج‌هاي آلوده و تاريخ مصرف گذشته بين مردم، اظهار داشت: به‌صورت کلي کميسيون‌هاي مختلف مجلس به‌ويژه کميسيون کشاورزي حساسيت ويژه‌اي نسبت به مواد غذايي وارداتي دارد به همين منظور موضوع برنج‌هاي آلوده نيز در دستور کار اين کميسيون قرار گرفته است.

وي با بيان اينکه هم اکنون فصل برداشت برنج در استان خوزستان است، افزود: واردات برنج در اين شرايط به هيچ عنوان قابل قبول نيست زيرا کشاورزان داخلي خود مي‌توانند نياز مردم را تأمين نمايند. اين عضو کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اينکه در موضوع توزيع برنج‌هاي آلوده معاونت حفظ نباتات و قرنطينه وزارت کشاورزي بايد پاسخگو باشد، تصريح کرد: ما وزارت جهاد کشاورزي را مسئول اين موضوع مي‌دانيم و بايد مستندات خود را براي دلايل اين موضوع به کميسيون ارائه دهد. صالحي‌نسب اضافه کرد: در حال حاضر وزارت کشاورزي بايد مستندات خود را به کميسيون کشاورزي ارائه دهد. البته هفته آينده دو جلسه در کميسيون کشاورزي مجلس براي بررسي اين مستندات برگزار و نظرات نهايي اعلام خواهد شد.


 معاون اول رئيس‌جمهور خبرداد:
 برداشت 17 هزار ميليارد تومان ازبانک مرکزي و پرداخت آن به خزانه در سال 89 

 معاون اول رئيس‌جمهور از گزارش رئيس کل بانک مرکزي به رئيس جمهور در خصوص برداشت 17 هزار ميليارد تومان از بانک مرکزي و پرداخت آن به خزانه در سال 89 خبر داد.

به گزارش مهر، اسحاق جهانگيري در نشست نقش مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتي که در جزيره کيش برگزار شد، اظهارداشت: يکي از کانون ها که گويا به حيات خلوت برخي افراد در سال هاي گذشته تبديل شده بود، مناطق آزاد بود و گزارش هاي تکان دهنده اي از ميزان فساد در اين زمينه به دست ما رسيده که ما مکلف هستيم از بيت المال مسلمين حمايت کنيم و کارهاي خلاف را اصلاح نماييم.

جهانگيري از مديران عامل مناطق آزاد کيش، قشم و چابهار خواست راجع به دوران گذشته با جديت پيگيري کنند و براي بررسي و پيگيري تخلفات گذشته از هيچ احدي نترسند. وي افزود: اين دولت هيچ خط قرمزي ندارد و به هيچ مديري تعهد نداده است که در همه شرايط از او دفاع خواهد کرد. مديران بايد شفاف عمل کنند و به خصوص در مناطقي که مقررات آسان تر و نظارت کمتر است ضرورت عملکرد شفاف از سوي مديران دوچندان است.

وي با اشاره به گزارشي از رئيس کل بانک مرکزي به رئيس جمهور در خصوص برداشت 17 هزار ميليارد تومان از بانک مرکزي و پرداخت آن به خزانه در سال 89 گفت: مگر هيچ مقامي مي تواند دستور دهد که چنين پولي از بانک مرکزي که در حکم بيت المال مسلمين است، برداشته و عامل تورم در کشور شود. رئيس جمهور به معاون اول خود دستور داده که اين موضوع را بررسي کند و اگر به صورت غيرقانوني انجام شده، پيگيري شود.


 مديرعامل کشتيراني خبر داد:
 فعال شدن خطوط کشتيراني به آمريکا و آفريقا 

 مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران از فعال شدن خط کشتيراني خليج‌فارس به آمريکاي جنوبي و شمالي بعد از لغو تحريم‌ها خبر داد و اعلام کرد: خط کشتيراني خليج فارس به اروپا نيز ازسرگيري مي‌شود و راه‌اندازي خط جديد کشتيراني خليج فارس به کشورهاي آفريقاي شرقي، جنوبي و غربي تا يک ماه ديگر نهايي مي‌شود.

محمد سعيدي در گفت‌و‌گو با ايسنا، با اشاره بهلغو تحريم‌هاي اقتصادي که در ماه جاري اجرا مي‌شوند، اظهار کرد: سفارشاتي در زمينه‌ ساخت شناورها داده بوديم که سازندگان به دليل تحريم، عملا قرار‌دادها را تعليق کرده بودند که اميدواريم بعد از لغو تحريم بتوانيم اين قرار‌داد‌ها را فعال کنيم.

وي در عين حال بيان کرد: مهم‌ترين خط کشتيراني ما از خليج فارس به اروپا و از خليج فارس به کشورهاي آسياي شرقي بود که در دوران تحريم خط کشتيراني خليج فارس به اروپا را از دست داديم؛ اين خط بيشتر به بنادر کشورهاي ايتاليا، فرانسه، آلمان، انگليس و بلژيک متصل مي‌شود.

سعيدي با بيان اينکه با افزايش رفت و آمد کشتي‌ها به تمام مناطق دنيا، افزايش صادرات را خواهيم داشت، گفت: با توجه به فراهم شدن مقدمات، خط کشتيراني خليج فارس به اروپا ازسرگيري مي‌شود.

مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران همچنين از خط جديد کشتيراني خليج فارس به کشورهاي آفريقاي شرقي، جنوبي و غربي خبر داد و افزود: بنا به مطالعات انجام شده در اين خطوط کشتيراني در دوران تحريم فعاليت کمي صورت مي‌گرفت که با مذاکرات انجام شده بخش قابل توجهي از موافقت نامه ها در اين زمينه امضا شده و در نهايت تا حدود يک ماه آينده اقدامات نهايي مورد نياز صورت مي‌گيرد.


 نهادهاي مالي 

 رونمايي از سرويس برداشت بدون کارت بانک مسکن

همزمان با برگزاري نمايشگاه الکامپ و به دنبال خدمت بانک مسکن درخصوص راه اندازي سيستم برداشت بدون کارت در تمامي خودپردازهاي اين بانک به عنوان اولين بانک کشور، اين بار از سرويس برداشت بدون کارت از دستگاه هاي خودپرداز بانک مسکن توسط تلفن همراه رونمايي شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مسكن ،همزمان با برگزاري نمايشگاه الکامپ و به دنبال خدمت بانک مسکن درخصوص راه اندازي سيستم برداشت بدون کارت در تمامي خودپردازهاي اين بانک به عنوان اولين بانک کشور، اين بار از سرويس برداشت بدون کارت از دستگاه هاي خودپرداز بانک مسکن توسط کيف پول جيرينگ همراه اول رونمايي شد.

سومين همايش و کارگاه آموزشي مناقصات و مزايده‌هاي بانک ملي

سومين همايش و کارگاه آموزشي مناقصات و مزايده‌هاي بانک ملي ايران با حضور سيد ولي‌اله فاطمي اردکاني عضو هيأت مديره، روح‌اله لهرابيان معاون امور پشتيباني و مسئولان وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،در اين همايش فاطمي اردکاني طي سخناني اظهار داشت: قوانين مناقصاتي بانک ملي ايران هيچ گونه مشکلي به صورت جدي نداشته و عملکرد مناسب بانک در اين زمينه مورد تأييد وزارتخانه نيز قرار گرفته است. در نتيجه موفق شديم بسياري از مسائلي را که در سال‌هاي 91 و 92 در مرحله تصميم‌سازي بوده است به مرحله عمل برسانيم.

وزير اقتصاد:

بانک سپه از موفقترين بانکهاي ايران در سالهاي اخير است

وزير امور اقتصادي و دارايي در مراسم توديع و معارفه مديرعامل بانک سپه گفت: انصافا بانک سپه از موفقترين بانکهاي کشور در سالهاي اخير بوده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه ، علي طيب نيا با تقدير از تلاشهاي تقوي نژاد مديرعامل سابق بانک سپه و تبريک به چقازردي مديرعامل جديد اين بانک گفت: آنچه گذراست فرصتهاي شغلي و موقعيتها و مناصب است و آنچه براي هميشه پابرجا مي ماند خدماتي است که صادقانه به ملت شريف ايران ارائه مي شود.

بانک کشاورزي به طرح هاي نيمه تمام چهارمحال و بختياري تسهيلات مي دهد

استاندار چهارمحال و بختياري گفت : بانک کشاورزي، تسهيلات مورد نياز پروژه هاي نيمه تمام اين استان را تأمين مي کند.قاسم سليماني دشتکي، ، در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت:در نشست با مرتضي شهيد زاده، مديرعامل بانک کشاورزي ايران، مقرر شد تا تسهيلات مورد نياز براي پروژه هاي داراي 50 درصد و بالاتر پيشرفت فيزيکي مرتبط با اين بانک در چهارمحال و بختياري تأمين شود.وي تأکيد کرد: با تأمين تسهيلات مورد نياز براي اين پروژه ها در چهارمحال و بختياري، روند اجرايي تکميل و بهره برداري از بسياري پروژه هاي استان سرعت مي گيرد.

آيت الله علوي گرگاني:

خبرهاي خوشي از رضايت مردم از بانک قوامين به ما مي رسد

حضرت آيت الله العظمي علوي گرگاني در ديدار با دکتر نتاج مديرعامل بانک قوامين وهيات همراه ضمن ابراز رضايت از عملکرد بانک قوامين گفت: خبرهاي خوشي از بانک قوامين توسط مردم به ما مي رسد مبني براينکه عملکرد اين بانک خوب ومردم از آن رضايت دارند وقراردادهايي که بانک قوامين با مردم مي بندد، مورد تاييد است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك قوامين ، دکتر نتاج مدير عامل بانک در سفر به استان قم ضمن بازديد از شعب بانک در اين استان به اتفاق جواد اصفهاني مقدم مدير شعب بانک در قم به ملاقات حضرت آيت الله علوي گرگاني از مراجع تقليد رفت و باوي ديدار وگفت وگو کرد.

تنديس مديريت شايسته به مديرعامل بانک قوامين اهدا شد

در اولين جشنواره ملي رضايت مندي مشتري در حوزه بانک و بيمه تنديس ويژه مشتري مداري به مديرعامل بانک قوامين دکتر نتاج اهدا شد .


 اقتصاد و ايران 

 كليد اقتصاد دانش بينان

ميلاد محمدي

قسمت سوم

ريشه هاي مفهومي اقتصاد دانش محور

اصطــلاح اقتصــاد دانش بنيــان اوليــن بــار توســط ســازمان همکاري هــاي اقتصــادي و توســعه مطــرح شــد. از نظــر ايــن نهــاد علمــي بين المللــي، «اقتصــاد دانش بنيــان اقتصــادي اســت کــه بــر اســاس توليــد، توزيــع و کاربــرد دانــش و اطلاعــات شــکل گرفتــه و [در آن] ســرمايه گذاري در دانــش و صنايــع دانــش پايــه مــورد توجــه خــاص قــرار مي گيــرد». بــا توجــه بــه چنيــن تعريفــي، در ايــن اقتصــاد شــاهد رشــد ســرمايه گذاري در صنايعــي کــه از ايــن نــوع فنــاوري اســتفاده مي کننــد و نيــز رشــد نيــروي کار ماهــر و دســتاوردهاي بهــره وري هســتيم. در واقــع، امــروزه در هــر زمينــه و بخشــي، نهــاده دانــش حــرف اول را مي زنــد و نحــوه و ميــزان اســتفاده از ســاير نهاده هــا تحــت تاثيــر آن قــرار مي گيــرد و «دانــش بــه شــکل پيشــرفته اش، بــا شــتاب جانشــين عوامــل توليــد صنعتــي، زميــن، کارگــر و ســرمايه مي شــود». در ايــن عصــر، دانــش بيــش از عوامــل ســنتي نظيــر کار و ســرمايه موجــب توليــد مي شــود. بــه هميــن دليــل اســت کــه ميــر و اســتيگليتز (1384 ) تاکيــد مي کننــد ايده هــاي كالاهاي اقتصــادي بسيار مهمــي هســتند؛ بســيار مهم تــر از عواملــي کــه در اکثــر الگوهاي اقتصادي برآن تاكيد مي شود . اقتصــاد دانش محــور گرچــه بــه منابــع کمتــري احتيــاج دارد، ولــي بــه مهــارت بيشــتري نيازمنــد اســت. بــه هميــن دليــل، ماهيــت کار در ايــن عصــر اساســا تغييــر مي کنــد و مهارت هــاي زيــاد جــاي مهارت هــاي کــم رامي گيــرد. توليــد دانــش، موتــور خلــق ارزش افــزوده در الگــوي اقتصــاد دانش محــور اســت. بــراي آن کــه علــم بــه عنــوان يــک نهــاد اجتماعــي در هــر جامعــه اي توســعه يابــد، نيــازي کارکــردي بــه حمايــت نهادهــا و ارزش هــاي فرهنگــي و اجتماعــي دارد. از بعــد هستي شــناختي توليــد دانــش، بــا اين کــه ايده هــا توســط افــراد ســاخته و پرداختــه مي شــوند، امــا ايــن روابــط بيــن افــراد اســت کــه نقشــي اساســي در شــکل دهي بــه دانــش و توليــد آن ايفــا مي کنــد. در واقــع، دانــش در حکــم يــک کارگاه اجتماعــي اســت کــه بــراي شــناخت و درک چگونگــي شــکل گيري آن بايــد جنبه هــاي جمعــي اش را نيــز - هماننــد نقــش نوابــغ و متفکــران - در نظــر داشــت. ســازمان علــم در عصــر حاضــر بيــش از هــر زمــان ديگري بــا ســاخت و ســازمان جامعــه در ابعــاد گوناگــون آن در ارتبــاط اســت، بــه طــوري کــه اساســا ممکــن نيســت از علــم جديــد بــدون جامعــه ســخن گفــت. امــروزه ايجــاد ســازش ميــان آنچــه زاده نيازهــاي اقتصــادي، اجتماعــي و سياســي اســت از يــک ســو و تکامــل ذاتــي دانــش از ســوي ديگــر بــه مســاله اي مهــم تبديــل شــده اســت (برنــال،1380 ) زيــرا علــم و فنــاوري مــدرن بخــش تفکيک ناپذيــري از جامعــه و در کنــش متقابــل بــا آن اســت. بــه ايــن ترتيــب، مشــخص مي شــود کــه دانايــي مــورد نيــاز بــراي ســاختن اقتصــاد دانش محــور فقــط از نــوع دانايــي فنــاوري محــض نيســت و دانايــي فرهنگــي، اجتماعــي و مديريتــي را نيــز در بــر مي گيــرد. در نتيجــه، نقــش نهادهــا در توليــد دانايــي مــورد نيــاز ايــن الگــو بســيار مهــم اســت.

ادامه دارد...


 تريبون 

 پرداخت مابه‌‌التفاوت حقوق بازنشستگان تصويب شد

هيات وزيران موضوع پرداخت مابه‌التفاوت مربوط به بازنشستگي پيش از موعد و بدون سنوات ارفاقي کارکنان دولت را تصويب کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي هيات دولت ، هيات دولت در جلسه اي به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور، موضوع پرداخت مابه‌التفاوت مربوط به بازنشستگي پيش از موعد و بدون سنوات ارفاقي کارکنان دولت را تصويب کرد.


 خبــر 

 نرخ ماليات بر ارزش افزوده در بودجه 95 ثابت باقي ماند

قائم مقام سازمان امور مالياتي، نرخ ماليات بر ارزش افزوده در سال 95 را 9 درصد اعلام کرد و گفت: اين نرخ در لايحه بودجه 95 تغييري نخواهد کرد.

قاسم پناهي در گفتگو با مهر با اعلام اينکه نرخ ماليات بر ارزش افزوده در لايحه بودجه سال 95 نسبت به لايحه بودجه سال 94 تغييري نخواهد کرد، افزود: سازمان امور مالياتي با توجه به اين امر پيشنهادي تاکنون در اين زمينه ارائه نکرده است.

قائم مقام سازمان امور مالياتي کشور تاکيد کرد: نرخ ماليات بر ارزش افزوده در سال 94 به ميزان 9 درصد است که در سال 95 هم 9 درصد خواهد بود و هيچ بحثي درباره تغيير اين نرخ مطرح نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته