جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5179

حضرت آيت الله خامنه‌اي با تاكيد بر حضور حداكثري در انتخابات:
نظام اسلامي متكي بر خواسته‌ها و انتخاب مردم است


کميسيونر حقوق بشر: نقض حقوق بشر در عربستان بسيار اسفناک است


وزارت خارجه آلمان از احتمال لغو تحريم هاي ايران تا پايان ژانويه خبر داد


کلينتون: اعدام شيخ نمر خاورميانه را ملتهب‌تر مي‌کند

ظريف:
با رفع تحريم ها در روزهاي آينده آخرين موانع همکاري ها برداشته مي شود


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

رئيس قوه قضاييه:
تعرض به سفارت عربستان برخلاف مصالح بوده است


حج تمتع لغو شد


سرمقاله


 حضرت آيت الله خامنه‌اي با تاكيد بر حضور حداكثري در انتخابات:
 نظام اسلامي متكي بر خواسته‌ها و انتخاب مردم است 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار ائمه جمعه سراسر کشور، با اشاره به جايگاه بسيار والاي نماز جمعه آنرا «قرارگاه ايمان و بصيرت و اخلاق» و مهمترين وظيفه ائمه جمعه را نيز «تبيين حقايق و هدايتگري فرهنگي و سياسي» برشمردند. ايشان همچنين انتخابات را مسأله اي بسيار مهم و نعمتي حقيقتاً بزرگ برشمردند و با تأکيد بر حضور حداکثري مردم در انتخابات اسفند ماه افزودند: مفهوم عميق حق الناس، در زمينه هاي «اجرا، نظارت، حقوق داوطلبان، ليستهاي انتخاباتي، صيانت از آراي مردم و پذيرش نتايج انتخابات»، ابعاد مکمل و پرمعنايي دارد و مردم با توجه به طمع ورزي امريکايي ها به اين انتخابات، موضوع نفوذ را مورد توجه کامل قرار دهند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي در ابتداي سخنانشان گفتند: بکار بردن تعبير قرارگاه براي نماز جمعه به اين علت است که ما در حال يک مقابله معنوي، اعتقادي و ايماني و سياسي هستيم که همانند دوران دفاع مقدس، به ما تحميل شده و بنابراين دفاع لازم و ضروري است.

ايشان با اشاره به توانايي ملت ايران در دفاع از خود افزودند: در اين جهاد، «ايمان، بصيرت، تقوا و اخلاق مردم، هدف حمله قرار گرفته شده است و ويروس هاي خطرناکي در ميان جامعه پراکنده مي شود.

رهبر انقلاب اسلامي مهمترين وظيفه ائمه جمعه را تبيين حقايق برشمردند و گفتند: ائمه جمعه به عنوان علماي شهرها و ميراث داران انبياء، بايد با استفاده از فرصت اجتماعِ نمازجمعه، حقايق را تبيين و روشن کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، صحبت رو در رو و چهره به چهره در نماز جمعه را بسيار تأثيرگذارتر و مهمتر از ارتباط هاي غيرحضوري و از طريق وسايل ارتباطي جديد دانستند و تأکيد کردند: ائمه جمعه بايد با استفاده از اين فرصت مغتنم، در نمازجمعه که قلب فرهنگي هر شهر است، هدايتگري سياسي و فرهنگي انجام دهند.

ايشان با تأکيد بر اينکه هدايتگري فرهنگي بنياني تر از هدايتگري سياسي است، خاطرنشان کردند: يکي از اهداف اصلي دشمنان اسلام و ملت ايران، تغيير فرهنگ و اخلاق مردم بويژه سبک زندگي آنان است.

رهبر انقلاب اسلامي، در بخش ديگري از سخنانشان انتخابات را مسئله اي بسيار مهم و نعمتي واقعاً بزرگ خواندند و افزودند: اين برکت حقيقي، ناشي از نگاه عميق و روش امام خميني (ره) است که بر خلاف برخي نظرها، انتخابات را در حکومت اسلامي لازم و مردم را صاحب مملکت مي دانست و معتقد بود تصميم و انتخاب مردم بايد منشأ اثر باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: در پرتو اين نگاه و تصميم راهبرديِ امام، مردم هميشه در کنار انقلاب مانده اند چرا که تصميمات خودشان را در کشور تأثيرگذار مي دانند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين انتخابات را در بُعد داخلي، موجب احساس استقلال و هويت و تأثيرگذاري ملت و در بُعد منطقه اي و جهاني، مايه آبرو و اعتبار کشور و نظام خواندند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر حضور حداکثري ملت در انتخابات پيش رو گفتند: هرچه حضور مردم بيشتر باشد استحکام و اعتبار نظام و کشور بيشتر مي شود و به همين دليل هميشه بر حضور هرچه بيشتر مردم تأکيد کرده ايم و اين بار نيز بر اين مسئله اصرار مي ورزيم چرا که نظام متکي بر عواطف، خواستها و انتخاب مردم است.

ايشان با انتقاد از مدعيان نامطمئن بودن انتخابات خاطرنشان کردند: برخي انگار به عادت و مرض بدي مبتلا شده اند که دائم در نزديک انتخابات، در کوس نامطمئن بودن نتايج آرا مي دمند و نعمت بزرگ انتخابات را با اين حرفها خراب مي کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته ممکن است در گوشه و کنار تخلفاتي باشد اما تخلفات سازمان يافته که نتايج را تغيير دهد، مطلقاً وجود ندارد.

رهبر انقلاب چارچوب قوانين، مراقبت همه دست اندرکاران انتخابات و رعايت مسئولان دولتي و غيردولتي در همه دوره ها را از جمله علل سلامت انتخابات دانستند و افزودند: برخي دولتها 180 درجه با هم تفاوت داشته اند اما رفتار همه آنها در عرصه انتخابات درست و انتخابات سالم بوده است و انشاءالله اين دوره نيز چنين خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي سپس به تبيين ابعاد مختلف مفهوم پرمعناي «حق الناس» در عرصه انتخابات پرداختند.

رهبر انقلاب در تشريح ابعاد مختلف حق الناس به «حق داوطلب» پرداختند و افزودند: از جمله عرصه هاي رعايت حق مردم در انتخابات اين است که اگر کسي صلاحيت داشت او را رد نکنيم و به او ميدان بدهيم و برعکس اگر کسي چه در انتخابات خبرگان و چه مجلس شوراي اسلامي، صلاحيت قانوني نداشت با اغماض و بي دقتي او را وارد عرصه نکنيم که بي توجهي به اين دو نکته، ضد حق الناس است.

رهبر انقلاب، آراي ملت را امانت خواندند و افزودند: حفظ اين امانت از ديگر ابعاد حق الناس است.

ايشان افزودند: همه کساني که در اجرا، مراقبت، شمارش، جمع بندي آرا و اعلام نتايج دخيلند بايد در حفظ آراي ملت کمال امانت را رعايت کنند و اندک تخلفي در اين مسئله، خيانت در امانت است.

رهبر انقلاب پذيرش نتايج قانوني انتخابات را از ديگر ابعاد رعايت حق الناس برشمردند و افزودند: وقتي مراکز قانوني، نتايج انتخابات را اعلام و تأييد کردند مخالفت با اين نتايج، ضد حق الناس است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به حضور پرشکوه 40 ميليوني ملت در انتخابات سال 88 يادآوري کردند: در آن سال، برخي با حرفهاي منکَر و ناپسند، ادعاي تقلب را مطرح کردند و خواستار بر هم خوردن نتايج آرا شدند. ايشان افزودند: ما با آنها خيلي مماشات کرديم که جزئيات آن طولاني است، گفتيم بياييد هر تعداد صندوق که مي خواهيد بازشماري شود اما به توصيه ها اعتنايي نکردند چون بنا نبود که حرف حق را بپذيرند.

رهبر انقلاب يادآور شدند آن کار و آن ادعا، خسارتهاي زيادي بر ملت و کشور وارد آورد که تاکنون جبران نشده و نمي دانيم قرار است کي جبران شود!

ايشان در ادامه به رعايت حق الناس در «ارائه ليستهاي انتخاباتي» پرداختند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: رعايت حق الناس در پيشنهاد فهرستها به معناي اين است که مسئله رفيق بازي و جناح بازي را درليستهاي خود دخالت ندهند و با معيار شايستگي حقيقي، ليستها را تهيه کنند.

ايشان به مردم نيز توصيه کردند براي انتخاب نامزدها به کساني و مجموعه هايي اعتماد کنيد که از سر صفا و صداقت و علاقه مندي به انقلاب ليست داده اند، نه از روي مقاصد خاص و گاه فاسد.

رهبر انقلاب سخنان خود در جمع ائمه جمعه سراسر کشور درباره انتخابات را با پرداختن به موضوع بسيار مهم و پيچيده «نفوذ» ادامه دادند.

ايشان خاطرنشان کردند: کساني که به اطلاعات دسترسي دارند مي دانند که چه دامهايي براي کشور گسترده شده يا در حال گسترده شدن است تا در حصار اراده و تصميمات ملت نفوذ کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ضرورت هوشياري مردم، تأکيد کردند: اگر بر فرض، عنصري نفوذي در مجلس خبرگان و يا مجلس شوراي اسلامي يا ديگر ارکان نظام وارد شود مانند موريانه از داخل پايه ها را مي جود و سست مي کند.

رهبر انقلاب افزودند: در زمينه نفوذ بايد بدون تهمت زدن و ذکر مصاديق مُعيّن، در افکار عمومي روشنگري کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي روزگار فوق العاده حساس کنوني را يادآور شدند و افزودند: جبهه فراگير دشمنان انقلاب اسلامي و ملت ايران، با انواع توطئه ها، مدام در حال تلاش است چرا که از گسترش ايده ها و افکار اسلام ناب در مناطق مختلف، احساس خطر جدي کرده است.

رهبر انقلاب افزودند: تفکر اسلام ناب همچون نسيم لطيف و عطر گل منتشر شده و انسانهايي قوي و کارآمد در مناطق مختلف جهان پرورش داده است لذا مخالفان اسلام براي مقابله با اين واقعيت، جمهوري اسلامي را هدف بمباران سياسي تبليغاتي قرار داده اند.

رهبر انقلاب با اشاره به استفاده بيگانگان از تحريک داخلي، بمباران تبليغاتي و سياسي، هزينه هاي مالي، دامهاي اخلاقي و انواع و اقسام روش هاي ديگر افزودند: همه بايد در مقابل «نفوذ» هوشيار باشيم.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش پاياني سخنانشان طمع ورزي آمريکايي ها به انتخابات پيش رو را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: آمريکايي ها مثل ما دنبال تحولند، اما، ما تحولي را مي خواهيم که فاصله کشور و جامعه با اهداف اسلام و انقلاب را کاهش دهد و آنها دقيقاً در نقطه مقابل تحول مورد نظر ملت ايران، دنبالِ دور کردن جامعه از اهداف انقلاب و نزديک کردن ايران به اهداف خودشان هستند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: آمريکايي ها براي تحقق اين هدف به انتخابات چشم طمع دوخته اند اما ملت بزرگ و هوشيار ايران چه در انتخابات و چه در مسائل ديگر، مخالف خواستهاي دشمنان عمل مي کند و همچون گذشته به دهان آنها مي کوبد.


 کميسيونر حقوق بشر: نقض حقوق بشر در عربستان بسيار اسفناک است 

 
نشريه اروپايي پراگ پست: «زيد رعد الحسين» کميسيونر حقوق بشر سازمان ملل، اعدام آيت الله «نمر باقر النمر» روحاني شيعه منتقد حکومت عربستان و 46 نفر ديگر را به دست اين حکومت تقبيح و از نقض حقوق بشر و آزادي بيان در عربستان به شدت ابراز نگراني کرد و اين وضعيت را بسيار اسفبار دانست. زيد رعد الحسين در اين خصوص گفت: بر اساس قوانين بين المللي حقوق بشر، اين افراد 'سنگين ترين جرائم' را مرتکب نشده بودند. براساس اين قوانين، مجازات اعدام در صورتي قابل اجراست که فرد جرائم بسيار سنگيني که منجر به کشتار در سطح بين المللي شده ، مرتکب شده باشد.

همچنين اجراي مجازات اعدام نيازمند طي روندهاي قانوني جدي، منصفانه ،شفاف و سختگيرانه اي است.' اظهارات رعدالحسين در راستاي ابراز نگراني و انتقاد مقام هاي عالي رتبه اروپايي به خصوص 'فدريکا موگريني' مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از اعدام آيت الله نمر توسط عربستان مطرح شده است.


 وزارت خارجه آلمان از احتمال لغو تحريم هاي ايران تا پايان ژانويه خبر داد 

 
ايرنا: «مارتين شفر» سخنگوي وزارت خارجه آلمان از احتمال لغو کامل تحريم هاي غرب عليه ايران تا پايان ماه جاري ميلادي (ژانويه) خبر داد.سخنگوي دولت آلمان در جلسه هفتگي دولت با خبرنگاران در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا بحران در روابط ايران و عربستان در عادي شدن روابط ايران با جهان غرب و به ويژه لغو تحريم ها تاثير خواهد گذاشت، گفت: اين سوال مهمي براي وزارت خارجه آلمان است اما هيچ گونه شواهد مشخصي در دست نيست که تهران حتي در فکر آن باشد که بخواهد از توافقنامه جولاي 2015 وين عقب نشيني کند بلکه درست برعکس، ما در اجراي اين توافق نامه به مراتب سريع تر از آنچه که انتظار داشتيم پيشرفت کرده ايم.

«مارتين شفر» افزود: آن روزي که ايران تمام تعهدات خود در توافقنامه وين را به اجرا درآوَرَد، تعهداتي که موجب لغو و يا تعليق تحريم ها خواهد شد و آنچه که هدف بزرگ ايران مي باشد ممکن است همين ماه (ژانويه) به وقوع بپيوندد.


 کلينتون: اعدام شيخ نمر خاورميانه را ملتهب‌تر مي‌کند 

 
اگزماينر: نامزد پيشتاز دموکرات‌هاي آمريکا با اشاره به اعدام 47 تن از جمله روحاني شيعه در عربستان با تاکيد بر اينکه اين اقدام خاورميانه را ملتهب‌تر مي‌کند گفت، اين اعدام‌ها "سئوالات جدي" را به وجود مي‌آورد که آمريکا بايد از دولت سعودي بپرسد.به گزارش ايسنا، به نقل از اگزماينر، هيلاري کلينتون، سياستمدار و نامزد پيشتاز دموکرات‌ها در انتخابات آتي رياست جمهوري آمريکا در پاسخ به سوالي درباره چگونگي مديريت اين اوضاع از سوي وي به عنوان يک رئيس جمهور گفت: مشخص است اين موضوع سئوالات جدي را مطرح مي‌کند که ما بايد مستقيما از دولت سعودي بپرسيم.

وي تاکيد کرد: به نظر من اين اقدام نارضايتي و ناآرامي بيشتر در داخل عربستان را موجب خواهد شد. کلينتون ادامه داد: ما با دولت‌هايي در ارتباطيم و در برخي موضوعات با آن‌ها همکاري مي‌کنيم که در بسياري از سياست‌ها و ارزش‌ها با ما مغايرت دارند.


 ظريف:
 با رفع تحريم ها در روزهاي آينده آخرين موانع همکاري ها برداشته مي شود 

 وزير امور خارجه گفت: با رفع تحريم هاي ظالمانه در روزهاي آينده و با اجرايي شدن برجام آخرين موانع همکاري ايران با ديگر کشورها برداشته مي شود.

به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف در نشست خبري مشترک با کريستين ينسن وزير خارجه دانمارک، رفت و آمد هيات هاي ديپلماتيک را زمينه ساز تبادل ديدگاه ها براي فهم بيشتر از يکديگر دانست و افزود: مي توان با رفت و آمدها و تبادلات زمينه را براي فهم بيشتر از يکديگر فراهم و از پديده هايي مانند اسلام ستيزي که متاسفانه در برخي از کشورهاي اروپايي در حال رشد است تا حد قابل توجهي جلوگيري کنيم.

وي تصريح کرد: مشکلات منطقه اي همچون افراط گرايي، تروريسم و بحران هاي منطقه اي که گروهي کماکان به آن بحران ها دامن مي زنند از جمله مواردي است که مي تواند مورد توجه قرار گيرد.

وزير امور خارجه همچنين در اين نشست خبري مشترک از امضاي يادداشت تفاهم بين بانک صادرات و واردات دانمارک و معاونت سرمايه گذاري وزارت امور اقتصادي و دارايي ايران خبر داد.

ظريف گفت: در گذشته همکاري هاي خوبي با دانمارک در حوزه هاي مختلف داشتيم و هم اکنون زمينه هاي گوناگوني براي اين همکاري هاي وجود دارد.

وي تاکيد کرد که همکاري هاي بانکي زيربناي اين همکاري ها محسوب مي شود.

وي همچنين اظهارداشت: هيچ مانعي براي حضور کشورهاي اروپايي در اقتصاد و بازار سرمايه ايران وجود ندارد و امکان همکاري ها در اين زمينه فراهم است.

رييس دستگاه ديپلماسي ضمن تبريک سال جديد ميلادي ابراز اميدواري کرد سال جديد سالي پر از صلح و آرامش و بهروزي براي همه مردم دنيا باشد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-13

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وپنجمين اجلاس هيأت مديره

17 تا18 سپتامبر2002- دانشگاه لاوال، شهرکبک، کانادا

وضعيت اعضاي وابسته وسايرموضوعات عضويت

يک مقاله براي بحث

2. عضويت درهيأت مديره(اساسنامه،ماده18، پاراگراف اول). چندين بار، يادآوري شده است که هيأت مديره IAU شامل تعداد زيادي از رؤساي مديران قبلي وتنها چند نفر از رؤساي دانشگاه ها که هنوز در مسند رياست هستند مي باشد. درحاليکه منافع داشتن رهبراني که درحال حاضردر مسئوليت هاي روزبه روز اداره دانشگاه ها نيستند شناخته شده است، براي هيأت مديره IAU به منظور فعال ماندن ودرک کردن وضعيت حال نمايندگي دانشگاه ها لازم است تا به نمايندگي آنهايي که از طرف آنها سخن ميگويد باقي بماند.

شرايط رؤسا براي اداره دانشگاه ها متفاوت است اما بيشترآنها دريک طيف 4تا6 سال مي باشد، شايدماده 18 اساسنامه مناسب باشدکه اعضاي هيأت مديره را تنها زماني که براي اولين بار انتخاب ميشوند لازم بدانددرمسندرياست باشد، امابه آنها اجازه ميدهدتا بدون توجه به وضعيت مديريت دانشگاه براي انتخاب مجدد باقي بمانند. براي اطمينان از اينکه اکثريت اعضاي هيأت مديره در طول شرايط تصدي خود در هيأت مديره فعال باقي مي مانند، پيشنهاد مي شود ماده 18 اشخاصي را که براي انتخاب مجدد اعلام نامزدي مي کنند تغيير يابد به اينکه وضعيت مسئوليت مديريت آنها همچنان پابرجا باشد.

3. افزايش درآمدحق عضويت. همانطورکه قبلا توضيح داده شد،کاهش حمايت يونسکو، و عدم موفقيت IAU تا به حال براي متنوع کردن و گسترش دادن منابع حمايتي خود، بدين معني است که حق عضويتها حجم اصلي درآمد IAU را نشان ميدهد. همزمان، اگر به تعداد پرداخت هاي اعضا نگاه کنيم، اين تعداد کمتراز تعداد کل اعضاي ثبت شده توسط اسناد IAU است و کم و بيش براي مدتي راکدمانده است. بدين ترتيب افزايش تعداداعضاي پرداخت کننده وتوليد درآمد بيشتر حق عضويت يک استراتژي لازم براي IAU جهت پيگيري مي باشد.

درآخرين اجلاس هيأت مديره، اعضاي هيأت مديره تعدادي ازگزينه ها رامورد بحث قرار دادند ودرزير، برخي ازموارد براي بررسي بيشتروتصميم گيري ارائه شده است. دربقيه موارد، مثل عضويت مشترک با IAUP به عنوان مثال، بعداً اشتراک مساعي و تحليل به عمل خواهد آمد.


 يك نكته از هزاران 

 عادي شدن ناهنجاري‌هاي اجتماعي، خطري بزرگ

ستاد مبارزه با مواد مخدر، شمار معتادان دائمي را يک ميليون و 200 هزار و معتادان تفنني را 800 هزار نفر اعلام کرده است، البته به زعم آسيب شناسان اجتماعي اين آمار فراتر از اين تعداد است. براساس اطلاعات موجود وبا مبنا قرار دادن آمارهاي رسمي در مورد اعتياد ، «از سال 1385 به اين سو روزانه 70 تا 100 نفر به جمعيت معتادان کشور افزوده شده است هرچند كه اين آمارها بيش از اين اعداد و ارقام مي‌باشد».

اما نكته اصلي اينجاست كه دركنار افزايش آمار اعتياد دركشور، شاهد عادي شدن اين معضل اجتماعي هستيم. ازدياد اعتياد موجب شده تا مسئولان، مردم و حتي خود معتادان رفتار خود را امري پذيرفته شده در جامعه بدانند. امروز كمتر برخوردي با معتادان خياباني صورت مي‌گيرد، برنامه‌ جامعي در سطح ملي براي مبارزه با اعتياد وجود ندارد، مردم نيز خسته از اين مسئله و عدم قدرت نهادهاي خيريه ياراي ساماندهي به اين مسئله را ندارند. اگر امروز عزمي ملي براي ساماندهي معضل اعتياد و معتادان نباشد قطعاً آتش اين آتشفشان آينده جوانان را تباه خواهد كرد.


 ميز خبر 

 عربستان ، بحرين و سودان روابط ديپلماتيکشان را با ايران قطع کردند

به دنبال حوادث پس از اعدام شيخ نمر النمر از سوي دولت عربستان و تعرض عده‌اي به سفارت اين کشور در تهران، بحرين نيز روابط ديپلماتيک خود با ايران را قطع کرد.

به گزارش ديلي استار، پيش از اين نيز عربستان سعودي هيات ديپلماتيک خود را به کشورش فرا خوانده و اعلام کرده بود روابط ديپلماتيکش با ايران را قطع کرده است.

بحرين به ديپلمات‌هاي ايراني 48 ساعت فرصت داده تا خاک اين کشور را ترک کنند.

اين در حالي است که روابط ديپلماتيک ايران و بحرين در سطح بسيار پاييني قرار دارد و ايران در اين کشور سفير ندارد.

همچنين سودان نيزسومين کشوري است که روابطش با ايران را قطع کرد.

امارات سطح روابط ديپلماتيک خود با ايران را کاهش داد

امارات عربي متحده روز دوشنبه در پيروي از عربستان اعلام کرد که تصميم گرفته است سطح روابط ديپلماتيک خود با جمهوري اسلامي ايران را کاهش داده و روابط را در سطح کاردار با تهران حفظ کند.

به گزارش خبرگزاري رسمي امارات وام، وزارت امور خارجه امارات با صدور بيانيه اي اعلام کرد که اين کشور همچنين تصميم دارد شمار ديپلمات هاي ايران در امارات را کاهش دهد.

در اين بيانيه آمده است: امارات همچنين سيف الزعابي سفير اين کشور در تهران را فراخوانده است.

منابع خبري مدعي شدند:

ديپلمات‌هاي سعودي خاک ايران را ترک کردند

منابع خبري مدعي شدند: ديپلمات‌هاي عربستان سعودي خاک ايران را ترک و وارد امارات شدند.

به گزارش ايسنا، برخي سايت‌هاي خبري به نقل از العربيه مطرح کردند: در پي قطع روابط ديپلماتيک عربستان با ايران، اعضاي هيات ديپلماتيک سعودي پس از خروج از ايران، وارد امارات شدند تا از آنجا عازم عربستان شوند.

سرکوب خونين تظاهرات شيعيان عربستان

در پي يورش نظاميان سعودي به تظاهرات مردمي در شهر عواميه عربستان يک تن کشته و چند تن ديگر زخمي شدند.

به گزارش پايگاه العهد، جمعي از مردم شهر عواميه در شرق عربستان در اعتراض به شهادت شيخ نمر به دست آل سعود به خيابان‌ها آمدند که اين تظاهرات اعتراضي از سوي نظاميان آل سعود سرکوب شد.

بنا به گفته منابع محلي در تيراندازي بدون هدف يک گشتي زره پوش نيروهاي عربستاني به سوي مردم يک شهروند عربستاني کشته و چند تن ديگر از جمله يک کودک هشت ساله زخمي شدند.

از زمان اعدام شيخ نمر و چند تن ديگر از شيعيان شرق عربستان توسط دستگاه قضايي رياض مردم اين کشور به همراه ديگر مسلمانان در سراسر جهان دست به راهپيمايي و تظاهرات مي‌زنند.

تظاهرات در شهر عواميه با مسدود کردن راه‌هاي اصلي و آتش زدن لاستيک ماشين همراه بود که به درگيري با نيروهاي امنيتي انجاميد.


 خبــــر 

 مسکو: آماده ميانجيگري بين ايران و عربستان هستيم

وزارت خارجه روسيه ضمن ابراز نگراني از تشديد تنش ميان ايران و عربستان، اعلام کرد آمادگي دارد تا براي حل اختلاف بين دو کشور، ميانجيگري کند. روسيه از تشديد تنش ميان ايران و عربستان ابراز تأسف کرد. خبرگزاري اينترفکس به نقل از منبعي در وزارت خارجه روسيه نوشته است که مسکو آمادگي دارد تا در صورت لزوم براي حل اختلافات تهران و رياض بين دو کشور ميانجيگري کند. اين منبع همچنين گفت: «اميدواريم اين اتفاق لطمه اي به روند مذاکرات وين براي صلح در سوريه وارد نکند.» عربستان در اعتراض به آنچه اهمال ايران در حفاظت از مقرهاي ديپلماتيک خواند، روابط ديپلماتيک خود با تهران را قطع کرد.

واکنش آمريکا به قطع رابطه ديپلماتيک عربستان با ايران

آمريکا در واکنش به اقدام عربستان جهت قطع روابط ديپلماتيک با ايران، تعامل کشورهاي منطقه با يکديگر را خواستار شد. به گزارش رويترز در اين زمينه گزارش داد: آمريکا در واکنش اقدام عربستان جهت قطع روابط ديپلماتيک با ايران، تعامل کشورهاي منطقه با يکديگر را خواستار شد. بر اساس اين گزارش، آمريکا همچنين خواستار برداشته شدن گام‌هاي مثبت براي کاهش تنش‌ها شده است. يک مقام دولتي آمريکا نيز در اين زمينه اعلام کرد: ما از گزارش‌هاي مربوط به دستور رياض براي بسته شدن سفارتش در تهران مطلع هستيم ولي معتقديم تعامل و گفت‌وگوي مستقيم براي کاهش اختلافات بسيار مهم است و در همين راستا از رهبران منطقه مي‌خواهيم در راستاي کاهش تنش‌ها گام‌هاي مثبت بردارند.

حمايت دبيرکل اتحاديه عرب از عربستان

نبيل عربي، دبيرکل اتحاديه عرب در واکنش به اعدام شيخ نمر رهبر شيعيان عربستان اعلام کرد اين اتحاديه در کنار عربستان سعودي است و از اين کشور در مبارزه با تروريسم حمايت مي‎کند. به گزارش ايسنا، نبيل عربي با اتخاذ مواضع حمايتي و جانبدارانه بر حمايت اتحاديه عرب از عربستان سعودي تاکيد کرد. دبيرکل اتحاديه عرب همچنين به تظاهرات مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگري عربستان در مشهد اشاره کرد و گفت: اين اتحاديه حمله به سفارت عربستان را محکوم مي کند.


  رئيس قوه قضاييه:
 تعرض به سفارت عربستان برخلاف مصالح بوده است 

 رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه جمهوري اسلامي هيچ نيازي به سعودي ها و اربابان آنها ندارد، تصريح کرد: تعرض به سفارت عربستان در ايران، عملي غيرصحيح و برخلاف مصالح بوده است.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تسليت مجدد شهادت مظلومانه آيت الله نمر و با محکوميت جنايات متعدد آل سعود در منطقه گفت: امروز شاهد جنايات متعدد سعودي ها در منطقه از جمله در عراق، سوريه، لبنان، بحرين و بخصوص در يمن و حتي در درون مرزهاي عربستان هستيم و به هر نقطه جهان اسلام که مي نگريم رد پاي سعودي ها در خلق، تجهيز و حمايت از تروريسم آشکار است.

عدم مصلحت تعرض به سفارت عربستان در ايران

آيت الله آملي لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود ضمن غير صحيح خواندن حادثه تعرض به سفارت عربستان در تهران اين حرکت را به نوعي کوچک سازي مسئله عنوان کرد و افزود: اين حادثه بر خلاف قوانين و بر خلاف مصالح کشور صورت گرفته است. معتقديم نبايد برخلاف قراردادهاي پذيرفته شده بين المللي رفتار کنيم، بايد به آنچه که پذيرفته ايم، پايبند باشيم و علاوه بر اين جنايات سعودي ها به قدري بزرگ است که تعرض به سفارت آنها در کشور، کوچک سازي مسئله بوده و اثر خاصي ندارد.رئيس دستگاه قضا در واکنش به تهديدها و گفته هاي مسئولان سعودي مبني بر قطع ارتباط سياسي با ايران گفت: سعودي ها در حالي صحبت از قطع ارتباط سياسي مي کنند که بايد بدانند جمهوري اسلامي ايران هيچ نيازي به آنها و اربابانشان نداشته و ندارد.

وي با محکوميت جنايات متعدد آل سعود در منطقه، رفتار حکام اين کشور را جنون آميز دانست و افزود: قطع اين ارتباط به هيچ وجه براي ما مشکل آفرين نخواهد بود. آيت الله املي لاريجاني گفت: در طول تاريخ پس از انقلاب اسلامي، بزرگترين تحريم ها عليه ايران انجام شده اما امروز شاهد اين هستيم که ايران قدرتمندترين کشور در خاورميانه است و بدون اتکا به ساير کشورها مسير خود را سرزنده تر از گذشته ادامه مي دهد.


 حج تمتع لغو شد 

 سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي از لغو اعزام به حج تمتع به دليل لغو روابط دپيلماتيک عربستان با ايران خبر داد. به گزارش عصرايران، محمدعلي اسفناني، سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي در مورد تاثير قطع روابط ديپلماتيک عربستان با ايران بر موضوع حج تمتع امسال اظهار کرد: در فاجعه منا حق مطلب اين بود که ايران در قطع روابط ديپلماتيک با عربستان پيشقدم شود نه اينکه دولت عربستان با ارتکاب اين همه جنايت بخواهد در اين مورد تصميم‌گيري کند زيرا سعودي‌ها در فاجعه منا بسياري از حجاج مظلوم و بي‌گناه را به شهادت رساندند و حالا نيز با وقاحت تمام اقدام به اعدام شيخ نمر کردند. وي افزود: قطع روابط ديپلماتيک عربستان با ايران، نهايت دنائت دولت وهابي را نشان مي‌دهد بنابراين همزمان با قطع روابط دپيلماتيک عربستان با ايران، اعزام حجاج به حج تمتع نيز قطع مي‌شود و در سال آينده امکان اعزام به حج تمتع وجود ندارد.

اين نماينده مجلس ادامه داد: وقتي روابط ديپلماتيک به طور کامل قطع شود کنسولگري‌هاي آن کشور نيز تعطيل مي‌شود و همزمان با تعطيلي کنسولگري، صدور ويزا و مجوزهاي اقامت نيز قطع مي‌شود مگر اينکه دولت واسطي بين ايران و عربستان، وساطتت و ميانجي‌گري کند که به نظر من هيچ ضرورتي به چنين اتفاقي نيست زيرا درست است که بحث حج جزو واجبات محسوب مي‌شود اما انجام واجبات در شرايط خاصي در شرع از جمله وقتي موجبات تعذر باشد وجوبش برداشته مي‌شود. اسفناني تصريح کرد: وقتي از لحاظ حقوقي هيچ نوع ارتباط ديپلماتيکي با دولتي نداشته باشيم امکان اجراي توافقات مشخص شده در بحث صدور ويزا و اقامات و اعزام به حج و حضور نمايندگان ما در آنجا و تعهدات دولتي عربستان در برابر اتباع ايراني نيز به صورت خود به خود لغو مي‌شود.


 سرمقاله 

 ظالم مظلوم شد، متهم پيدا نشد

حميدرضا عسگري

درحالي كه همه چيز براي سرزنش و اعتراضات سياسي و حقوق بشري براي تاختن بر آل سعود از بابت اعدام رهبرشيعيان عربستان آماده بود، بار ديگر خودسران و ضايع كنندگان حقوق و آبروي ملت دست به كار شدند و آتش خشونت ظاهري خود را شعله ور ساختند و دست به غارت و تخريب سفارتخانه عربستان زدند. عربستان سعودي به دليل عمل جنايتکارانه اي که انجام داد؛ عملي که با تمام موازين بين المللي حقوق بشر ناسازگار است، بايد در صدر اخبار جهاني قرار مي گرفت و اخبار اوليه نشان مي داد که اين موضوع داشت در سطح بين المللي بازتاب مناسبي پيدا مي کند.

تظاهرات شيعيان در سراسر جهان و موضع گيري صريح رهبر معظم انقلاب نيز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. اما به ناگهان جهت و سمت و سوي تمام خبرها از پرداختن به اين عمل جنايتکارانه به سمت حمله به سفارت عربستان در تهران چرخيد!. دستگاه كم تجربه ديپلماسي عربستان اين بار با تمام قوا بر ايران تاخت، روابط ديپلماتيك را قطع كرد و در سازمان‌هاي بين المللي همچون شوراي امنيت، اتحاديه عرب، شوراي همكاري خليج فارس و سازمان همكاري اسلامي، عليه ايران شكايت نمود. كشورهاي امارات، بحرين، سودان و... روابط ديپلماتيكشان را با ما قطع كرده اند، افكار عمومي جهان و رسانه‌هاي مختلف روي اين حركت متمركز شده و بهترين سوژه براي تخريب ديگر عملكردهاي جمهوري اسلامي همچون مبارزه با تروريسم در منطقه و توافق هسته‌اي را به دست آورده‌اند.

درحالي كه وضعيت جبهه هاي مبارزه با تروريست با تلاش و هزينه‌هاي سنگين ايران در سخت ترين شرايط خود قرار دارند، با اين اقدام اصلي ترين حامي تروريست و داعش در منطقه، ايران را متهم به تفرقه افكني و نا امني در ميان كشورهاي عربي متهم مي‌كند و رسانه‌هاي مختلف نيز با نشان دادن صحنه‌هاي آتش كشيدن سفارت عربستان، ايران را عامل دامن زدن به اختلافات مذهبي و فرقه‌اي معرفي كردند.

اين پايان كار نيست، دقيقا در آستانه لغو تحريم‌ها و اجراي مراحل برجام، درحالي كه چشم اميد ملت به ازسر گيري روابط تجاري و حضور كشورهاي سرمايه گذار درصنايع مختلف بود، اين اقدام غيراصولي دست مايه‌اي براي مخالفان توافق هسته‌اي گرديد تا ايران را كشوري نا امن و غيرمتعهد جلوه دهند كه قادر نيست امنيت يك سفارتخانه را تامين كند و به معاهدات لازم الاجراي بين المللي پايبند باشد.

اين‌ها بخشي از تبعات اقدامات خودسرانه و غيرعقلاني عده‌اي است كه در طي سال‌هاي گذشته بيشترين ضربه را برحيثيت و منافع مادي و معنوي كشور زده اند و خود را صاحب اختيار ملت مي‌دانند. به راستي كه ظالم، مظلوم شد، و توانست به هرآنچه در بعد سياسي به دنبال آن بود برسد يا بهتر است بگوييم هرآنچه را كه عربستان با خصومت‌هاي سياسي و نظامي در منطقه از ايران طلب مي‌كرد را دوستان داخلي به آنها تقديم كردند و موجي از نارضايتي‌ها و عواقب بين المللي را نصيب ملت و كشور نمودند.

اما نكته اصلي اينجاست كه متهم و مسئول اين اتفاقات چه كسان و جرياناتي هستند؟!. البته شناسنامه اين گروه‌ها براي ملت مشخص شده، اما اگر در وهله هايي که به سفارت ديگر کشورها بنا به هر دليلي حمله صورت گرفت، دستگاه هاي مسئول کشور با جرات و جسارت به جرم اين افراد و عاملان و آمران آنها رسيدگي مي کردند، شاهد تکرار اين موضوع در زمان حال نبوديم. اين مسئوليت حتمي و قطعي دستگاه قضائي کشور است که به اين موضوع با جديت رسيدگي کند عاملان اين فضاحت سياسي را كه هزينه‌هاي سنگيني را بركشور و ملت تحميل كردند به مردم معرفي و به سزاي اعمالشان برساند.

اگر اينبار برخورد جدي و قطعي با اين افراد نشود بايد منتظر باشيم كه بار ديگر در جرياني ديگر به سفارتي ديگر حمله شود و افراط گرايان براي رسيدن به مقصود خود منافع و حيثيت ملي را به تاراج دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته