جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5179

تغييرات آيين‎نامه اعلام شد؛
آغاز ثبت‎نام در سامانه انتخاب دانشجويان نمونه از امروز


برگزاري اولين دوره آزمون صلاحيت باليني در دي ماه سال جاري


امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام آزمون دکتري 95


خبر


انتصابات


نگاهي ديگر...


 تغييرات آيين‎نامه اعلام شد؛
 آغاز ثبت‎نام در سامانه انتخاب دانشجويان نمونه از امروز 

 به گزارش آفرينش؛ رئيس سازمان امور دانشجويان با اشاره به تغييرات صورت گرفته در آيين‎نامه انتخاب دانشجويان نمونه سال 95 گفت: داوطلبان مي‌توانند از امروز با مراجعه به سامانه انتخاب دانشجوي نمونه نسبت به ثبت‎نام اقدام نمايند.

دکتر مجتبي صديقي در نشست خبري آيين گشايش بيست و چهارمين جشنواره دانشجويان نمونه که در ساختمان سازمان امور دانشجويان با حضور قائم مقام معاونت فرهنگي اجتماعي و امور مجلس وزير بهداشت، برگزار شد، با بيان اينکه انتخاب دانشجويان نمونه سال 95 با همکاري وزارت علوم و وزارت بهداشت صورت مي‌گيرد، از ارتقاي ساختار اجرايي اين فرايند خبر داد و گفت: براي انتخاب دانشجوي نمونه يک شوراي عالي جشنواره متشکل از وزراي علوم و بهداشت و معاون علمي و فناوري رياست جمهوري تشکيل شده است.

همچنين يک شوراي سياست گذاري مرکب از معاونين دو وزارتخانه و مديران مربوطه تشکيل شده و سعي شده مراحل انتخاب دانشجوي نمونه شفاف‌سازي شود.

وي از راه‎اندازي يک سامانه براي ثبت‎نام متقاضيان خبر داد و گفت:دانشجويان از امروز مي‌توانند به سامانه‌ www.nemoneh.gov.ir مراجعه کرده و مشخصات خود را روي سامانه بارگذاري کنند.

مشارکت دانشگاه‌هاي پيام نور و آزاد در انتخاب دانشجوي نمونه

رئيس سازمان امور دانشجويان با اشاره به انتخاب دانشجوي نمونه در سال گذشته اظهار کرد: سال گذشته انتخاب دانشجوي نمونه در دو مرحله برگزار شد، در مرحله اول دانشجوي نمونه در دانشگاه‌ها انتخاب شده و سپس به وزارتين براي مرحله کشوري معرفي مي‌شدند.

اين امر امسال در سطح وسيع تر نسبت به سال گذشته انجام مي‌شود.

سال گذشته اين فرايند به صورت آزمايشي بوده و برخي از دانشگاه‌ها حضور نداشتند اما امسال همه دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه پيام نور و آزاد هم مجاز به انتخاب دانشجوي نمونه هستند.

دکتر صديقي با اشاره به جوايز دانشجويان نمونه توضيح داد: امسال علاوه بر اعطاي جوايز نقدي به برگزيدگان امکان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر بدون آزمون براي آنها فراهم مي‌شود همچنين براي دانشجويان مقطع دکتري امکان فرصت مطالعاتي خارج از کشور با تامين هزينه صد در صدي توسط وزارتخانه‌ها فراهم مي‌شود. همچنين اين دانشجويان به بنياد علمي نخبگان معرفي شده و احتمال عضويت آنها در اين بنياد وجود دارد.

وي با اشاره به طراحي نماد جديد دانشجويان نمونه گفت: اين نماد که توسط دکتر اسداللهي مديرگروه گرافيک دانشگاه تهران طراحي شده اعتبار بيشتري به اين جشنواره بخشيده است. همچنين يک لباس جديد توسط دکتر فرهود از اعضاي گروه طراحي لباس دانشگاه الزهرا(س) طراحي شده است كه در ساليان مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

معاون وزير علوم در مورد آرمي که براي اين منظور تهيه شده توضيح داد:‌در اين آرم رويش يک گل اسطوره‌اي به عنوان نماد دانشجويان نمونه طراحي شده و همچنين طرح‌هايي از کتاب در ذيل آن به کار گرفته شده است.

نکات مهم آيين‎نامه انتخاب دانشجوي نمونه

دکتر صديقي در ادامه در مورد حداقل معدل کل دانشجويان نمونه اظهار کرد: حداقل معدل کل دانشجويان مقطع کارشناسي 16، مقطع کارشناسي ارشد 17، ‌دکتراي حرفه‌اي 16، دکتراي تخصصي 17 و کارشناسي ارشد پيوسته 16 تعيين شده است. حداقل سابقه دانشجويي در مقطع کارشناسي پس از چهار نيمسال، مقطع کارشناسي ارشد پس از دو نيمسال، مقطع کارشناسي ارشد پيوسته و دکتراي حرفه‌اي پس از شش نيمسال، مقطع دکتراي تخصصي باليني پس از دو سال و دکتراي تخصصي پس از آزمون جامع است. همچنين سن داوطلبان نبايد بيش از 40 سال باشد.


 برگزاري اولين دوره آزمون صلاحيت باليني در دي ماه سال جاري 

 
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، معاون آموزشي وزارت بهداشت از برگزاري اولين دوره آزمون صلاحيت باليني در دي ماه سال جاري خبر داد.معاون آموزشي وزارت بهداشت گفت:‌ اولين دوره آزمون صلاحيت باليني پايان دوره پزشکي در روز پنجشنبه 17 دي ماه 1394 در 20 دانشگاه علوم پزشکي و 3 واحد دانشگاه آزاد اسلامي برگزار خواهد شد. دکتر باقر لاريجاني ضمن اعلام زمان اولين دوره آزمون صلاحيت باليني اظهار داشت: در اين دوره دانشجويان پزشکي واجد شرايط شرکت در آزمون ورودي دستياري سال 95 که از بهمن ماه سال 94 به بعد فارغ‌التحصيل مي شوند، شرکت خواهند نمود.

وي اضافه کرد: اقدامات لازم جهت طراحي سوالات و ايستگاه هاي آزمون انجام شده و دانشگاههاي برگزار کننده تمهيدات لازم را براي برگزاري مناسب آزمون فراهم نموده اند.معاون آموزشي وزارت بهداشت گفت: اين دوره آزمون آزمايشي است و در صورت کسب نمره قبولي گواهي معتبر براي داوطلبان صادر خواهد شد. اما در صورتي که فرد موفق به کسب نمره قبولي نشود،‌ فرصت شرکت در آزمون بعدي را خواهد داشت.

دکتر لاريجاني افزود: زمان آزمون بعدي براساس تعداد داوطلبان مردود، به نحوي تنظيم مي شود که داوطلبان شرکت در آزمون دستياري سال 95 براي آمادگي آزمون صلاحيت باليني و دريافت گواهي قبولي با مشکل محدوديت زمان مواجه نشوند.


 امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام آزمون دکتري 95 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، مهلت ثبت‌نام آزمون دکتري 95 درصورتي كه امروز ازسوي سازمان سنجش تمديد نشود، ساعت 24 امروز پايان مي‌يابد. مشاورعالي سازمان سنجش از پايان مهلت ثبت‌نام در آزمون ورودي دکتراي 95 در ساعت 24 امروز سه‌شنبه 15 دي‌ماه خبر داد.

دكتر حسين توکلي گفت: مهلت ثبت‌نام براي شرکت در آزمون ورودي دکتراي نيمه متمرکز سال 95 امروز پايان مي‌پذيرد.

وي از ثبت‌نام 63 هزار و 695 داوطلب تاكنون خبر داد و افزود: داوطلباني که علاقه‌مند به شرکت در اين آزمون هستند و تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند، ضرورت دارند در مهلت باقيمانده به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org مراجعه کرده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما نسبت به تکميل تقاضانامه اينترنتي اقدام نمايند.

زمان برگزاري آزمون

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور در پايان اظهار کرد: آزمون مذکور در روز جمعه 14 اسفند 94 برگزار شده و نتيجه آن در دهه سوم فروردين‌ماه 95 روي سايت سازمان قرار مي‌گيرد.


 خبر 

 فراخوان چهاردهمين «جشنواره پژوهش فرهنگي سال» منتشر شد

به گزارش آفرينش چهاردهمين جشنواره « پژوهش فرهنگي سال» اسفندماه برگزار مي شود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به منظور توسعه پژوهشهاي فرهنگي در حوزه فرهنگ و هنر ايران، تشويق پژوهشگران و نيز شناسايي و معرفي آثار برتر در اين حوزه، چهاردهمين جشنواره «پژوهش فرهنگي سال» را به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ، اسفند 94 برگزار مي نمايد.

کليه استادان، پژوهشگران و دانشجويان دوره دکتري مي‎توانند با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني ricac.ac.ir کاربرگ مربوط را تکميل و آثار خود را نيز تا تاريخ 30 دي ماه به نشاني تهران، خيابان وليعصر، نرسيده به ميدان وليعصر، خيابان دمشق، شماره 9، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ارسال نمايند.

شرايط بازگشت به تحصيل دانشجويان علوم پزشكي بازمانده از تحصيل دانشگاه آزاد اعلام شد

معاونت علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي طي بخش‌نامه‌اي ضوابط ادامه تحصيل دانشجويان علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي که منفک از تحصيل بودند را به واحدهاي مجري علوم پزشکي ابلاغ کرد. به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، معاونت علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي براي تحقق عدالت و فراهم کردن امکان تحصيلات عالي کليه دانشجويان علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور که به دلايلي منفک از تحصيل بودند. بخشنامه ادامه تحصيل آنها را به تمام واحدهاي مجري رشته‌هاي علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ کرد.

شرايط اين بخشنامه به شرح زير است:

1) واحدهاي دانشگاهي و مراکز آموزشي درباره اين افراد موظف هستند نسبت به احراز سوابق آموزشي، آزمون و دانشجويي متقاضي (از جمله وضعيت نظام وظيفه دانشجويان مذکور که منع ادامه تحصيل نداشته باشند) مطابق ضوابط ثبت‌نام اقدام کنند.

2) ادامه تحصيل پذيرفته‌شدگان گروه علوم پزشکي پس از اعلام قبولي در صورتي که ثبت‌نام اوليه کرده و به دلايلي بعد از آن مراجعه نداشته باشند حداکثر تا يک سال امکان‌پذير است.

3) نيم‌سال‌هاي عدم مراجعه، بدون احتساب در سنوات در نظر گرفته مي‌شود. گفتني است اين بخش‌نامه شامل دانشجويان رشته‌هاي علوم پزشکي که با احکام قضايي يا انضباطي از دانشگاه اخراج يا به دليل افت تحصيلي اخراج آموزشي شده‌اند، نخواهد بود. هم‌چنين اين آيين‌نامه در نيم‌سال دوم 95_94 جاري بود و قابل تسري نيست.

درراستاي همکاري دوجانبه علمي؛

روساي دانشگاه‌هاي فرانسه اوايل بهمن به ايران مي‎آيند

قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل اعلام کرد: گروهي از روساي دانشگاه‌هاي فرانسه، اوايل بهمن ماه وارد ايران مي‌شوند. حسين سالار آملي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: گروهي از روساي دانشگاه‌هاي فرانسه در اوايل بهمن در راستاي همکاري دوجانبه علمي و دانشگاهي وارد ايران مي‌شوند.

وي ادامه داد: مسول اين گروه رئيس دانشگاه ليون فرانسه است وي همچنين مسئول اتحاديه دانشگاه هاي کشور فرانسه نيز هست که به نمايندگي از روساي دانشگاههاي اين کشور در کشور ما حضور مي‎يابد. قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل افزود: مقرر شده اين گروه برنامه ريزي لازم را انجام دهد تا حدود ارديبهشت ماه سال آتي، هيات بزرگ دانشگاه‌هاي فرانسه وارد جمهوري اسلامي ايران شود. وي هدف اصلي ورود اين هيات به کشور را توسعه همکاري هاي علمي و فناوري مابين دو کشور اعلام کرد.

وي درباره اينکه چند کشور ديگر در راستاي همکاري علمي تا پايان سال در نوبت ورود به جمهوري اسلامي ايران هستند افزود: کشورهايي که علاقمند هستند وارد کشور ما شده و همکاري علمي با کشور ما داشته باشند در نوبت قرارداشته و برنامه ريزي براي ورود آنها انجام مي شود. سالارآملي افزود: وزيرعلوم دانشگاه‌هاي کشور پرتغال اظهار علاقمندي کرده که وارد کشور ما شود و به زودي دعوت‎نامه وزيرعلوم براي وي ارسال مي شود تا در آينده نزديک در ايران باشد. وي ادامه داد: همين طور ورود کشورهاي ديگر در حال برنامه ريزي است تا بدين وسيله ديپلماسي علمي کشور ما توسعه يابد.


 انتصابات 

 انتصاب مديرکل پژوهش‌هاي کاربردي و قائم‌مقام معاون پژوهشي دانشگاه تهران

به گزارش آفرينش به نقل از روابط‌عمومي دانشگاه تهران، با حکم رييس دانشگاه تهران، دکتر رحمت ستوده قره‌باغ به عنوان مديرکل پژوهش‌هاي کاربردي دانشگاه تهران منصوب شد. هم‌چنين در حکم ديگري که از سوي دکتر محمد رحيميان، معاون پژوهشي دانشگاه تهران صادر شد، دکتر ستوده قره‌باغ به عنوان قائم‌مقام معاون پژوهشي دانشگاه منصوب شد. در حکم انتصاب ايشان «ساماندهي و نظارت و هدايت امور مؤسسات و مراکز پژوهشي دانشگاه، قراردادهاي پژوهشي بين‌المللي، طرح‌هاي کلان دانشگاه، کرسي‌هاي پژوهشي و يونسکو، قطب‌هاي علمي و ارتباط و هماهنگي با ستادهاي فناوري رياست جمهوري» بر عهده قائم‌مقام معاون پژوهشي دانشگاه گذاشته شده است. دکتر رحمت ستوده قره‌باغ، استاد دانشکده مهندسي شيمي دانشگاه تهران است و پيش از اين مسئوليت‌هايي هم‌چون رياست پژوهشگاه استاندارد ايران و اداره کل پژوهش‌هاي کاربردي دانشگاه را بر عهده داشته است.


 نگاهي ديگر... 

 در راه دانشگاه از«مترو» تا «تاكسي»

اميرحسين خوش‌طينت (زنبورك)

اپيزود اول: مترو

اصولا پديده‌ي دست‌فروشي در مترو يکي از مسائلي است که همه ما حداقل يک بار با آن مواجه شده‌ايم، کمپوت‌هاي آماده حالا بايد آماده باشند براي مرحله بعديِ فشار، کافي است يک نفر تصميم بگيرد آن وسط‌ها يک هنذفري به شرط تست خريداري کند، مراحل بيرون آوردن پول از جيب، تست کردن و خراب بودن احتمالي و عوض کردن مجدد و ... به گونه‌اي انجام مي‌شود که پنج-شش نفر اطراف هم مورد لطف و عنايت آرنج فرد خريدار و فروشنده قرار خواهند گرفت، تصور کنيد راننده مترو هم هوس کشيدن "دستي" به سرش بزند، آن وقت است که بايد هنذفري را از حلق نفر کناري فرد خريدار بيرون آورد. البته دست فروشي در مترو هميشه هم بد نيست، مخصوصا آنهايي که جوراب و عطر مي‎فروشند، آخر بعضي از کمپوت ها و شايد هم عطرها، با طعم باقالي هستند! و شايد کسي فاويسم داشته باشد و اصلا بوي باقالي برايش ضرر داشته باشد... دوست عزيزم حداقل در آن شلوغي کفش‌ات را از پا در نياور. اکسيژن به اندازه کافي کم هست! پيشاپيش از خريد شما سپاسگزاريم!!

اپيزود دوم: تاکسي

اگر از مترو سواري خود راضي بوديد و توانستيد به روزگار کمپوتي خود عادت کنيد که هيچ. اگر دوست داشتيد وسايل نقليه عمومي ديگر را امتحان کنيد ما تاکسي را به شما پيشنهاد مي کنيم. براي تاکسي سوار شدن بايد بلد باشيد اول از هر چيزي وسط خيابان بايستيد هر چه به منتها اليه چپ خيابان نزديک تر شده باشيد احتمالِ زير شدن شما توسط ماشين... ببخشيد احتمال سوار شدن شما بيشتر خواهد بود. البته بايد مقداري هم دو ميداني گرايش ماراتن! کار کرده باشيد چون وقتي موفق به گرفتن تاکسي مي شويد خيل انبوهي از مشتاقانِ زودتر رسيدن به دانشگاه يا محل کار شما را تا سوار شدن تاکسي اي که حدودا دويست متر جلوتر نگه داشته همراهي خواهند کرد. سرعت عمل در اينجا نقش اصلي را ايفا مي کند، مي توانيد براي زودتر سوار شدن از پنجره استفاده کنيد. در صورتي که نتوانستيد سوار شويد اين امکان براي شما وجود دارد که با هزينه اي ناچيز تا مقصد به دنبال تاکسي بدويد. فرنگي هاي عزيز کجا هستند که هي اين تعارفي بودن ما ايرانيها را توي سرمان مي‌زنند، ما ايرانيها اصلا هم تعارفي و صبور نيستيم اين هم يک نمونه‌ي زنده و حاضرش!!


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته