جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5179


چاقي و آسم چه ارتباطي با هم دارند؟


روش‌هايي براي پيشگيري از سنگ کليه


وقتي که استرس به چشم‌تان رخنه مي‌کند


رژيم غذايي غربي براي سلامت زنان مضر است


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 چاقي و آسم چه ارتباطي با هم دارند؟  

 بيماري آسم قابل پيش بيني نيست اما نتايج مطالعات، حاکي از يک عامل احتمالي جديد است که مي توان آن را کنترل کرد. چاقي چه رابطه اي با آسم دارد و چگونه مي توان آسم را کنترل کرد.

به گزا رش آفرينش وبه نقل از سايت باغ دارو آسم مي تواند يکي از دلايل خس خس يا ناتواني در نگه داشتن نفس در افراد چاق يا داراي اضافه وزن باشد. به همين ترتيب، چاقي مي تواند کنترل آسم در بيماران مبتلا به آن را مشکل کند.

کارشناسان به تازگي به بررسي ارتباط آسم و چاقي پرداخته اند. در حقيقت، تأثير اين دو بر يکديگر مي تواند بسيار زياد باشد. يک تحقيق نشان مي دهد که برخي از علائم مشترک چاقي و آسم همچون تنگي نفس، ممکن است در بيشتر موارد، اين باور نادرست را ايجاد کند که فرد چاق به آسم مبتلا است. در اين تحقيق، يک سوم افراد چاق به نادرستي، بيماران آسمي تلقي شده بودند. يک تحقيق نشان مي دهد که کودکان چاق يا داراي اضافه وزن، بيشتر به آسم مبتلا مي شوند و علائم آسم در آنها شديدتر خواهد بود.

چاقي و آسم: اين دو به درستي چه رابطه اي با يکديگر دارند؟

باور ارتباط آسم و چاقي، تقريباً يک باور جديد است بنابراين اطلاعات کلي در اين زمينه کافي نيست. اين ارتباط مي تواند قابل توجه باشد؛ برخي از مطالعات نشان داده اند که ميزان ابتلا به آسم در کودکان و نوجوانان چاق، ‌تقريباً دو برابر کودکان و نوجوانان ديگر است. تحقيق ديگري نيز نشان مي دهد که احتمال بستري شدن بيماران آسمي چاق، پنج برابر بيشتر از ديگر مبتلايان به آسم مي باشد. افراد چاق مبتلا به آسم نسبت به ديگر بيماران آسمي، گرگرفتگي هاي ناگهاني شديدتري را تجربه مي کنند.

برخي از تحقيق ها نشان مي دهند که چاقي مي تواند باعث ابتلا به آسم شود. اين محققان عقيده دارند که دليل اين امر انبساط کم ريه ها و در پي آن، نفس هاي کوتاه تر و تنگ شدن مجاري تنفسي و سوزش است.

ثابت شده است که تورم و التهاب مجاري تنفسي موجب حمله هاي آسمي مي شود. دليل ارتباط چاقي و آسم نيز التهاب است.

محققان دريافته اند که بيماران آسمي چاق بيش از ديگران به التهاب جسمي مزمن درجه پايين دچار مي شوند؛‌ اين به اين معنا است که همه قسمت هاي بدن آنها تحت تأثير التهاب قرار مي گيرد. آسم يک بيماري التهابي مزمن است. احتمال ابتلا به آسم در افراد چاق بيش از ديگران است زيرا آن ها دچار اين التهاب و تورم هستند.

تأثير چاقي بر آسم

طبق تحقيقات اخير، رابطه اي بين آسم و چاقي وجود دارد که اطلاعات موجود در مورد اين بيماري ها نيز آن را تأييد مي کند. با اين وجود اين چه معنايي براي شما و سلامتي شما خواهد داشت؟

چاقي مي تواند علائم آسم را تشديد کند و کنترل آن را دشوارتر سازد. ساده تر بگوييم، چاق بودن، احتمال ابتلا به آسم را افزايش مي دهد.

بيماران آسمي چاق بيش از ديگر بيماران آسمي به بستري شدن در بيمارستان احتياج دارند و بيشتر تحت تأثير بيماري قرار مي گيرند.

آسم، چاقي و بيماري هاي ديگر

البته نبايد از تأثير غير مستقيم چاقي و آسم با يکديگر غافل شد. به عنوان نمونه، چاقي احتمال ريفلاکس معده را بيشتر مي کند که مي تواند علائم آسم را در پي داشته باشد. آپنه انسدادي خواب (وقفه تنفسي و کاهش سطح اکسيژن در طول خواب) نيز در بين افراد چاق، شايع است و با علائم آسمي همچون تنگي نفس و خس خس ارتباط دارد.

آيا کاهش وزن به بهبود آسم کمک مي کند؟

کاهش وزن گام مهمي براي سلامت کلي افراد چاق يا داراي اضافه وزن است اما بيش از آن، به بيماران آسمي کمک مي کند. تحقيقات نشان مي دهد که کاهش وزن در بيماران آسمي چاق، موجب بهبود علائم آسم در آنها مي شود. کاهش وزن يکي از توصيه هاي کليدي براي درمان بيماري آسم در افراد چاق است. علي رغم اينکه کنترل عوامل ديگري همچون سيگار و آلرژي ها حائز اهميت است اما در کنترل آسم، نبايد از چاقي به سادگي گذشت.


 روش‌هايي براي پيشگيري از سنگ کليه 

 
خوشبختانه راه هاي امتحان شده متعددي وجود دارد که مطمئنتان مي کند هيچ وقت رنج سنگ کليه را تجربه نمي کنيد و يا حداقل يکبار ديگر تجربه اش نمي کنيد.

به گزارش جام جم آنلاين، در همين ابتدا بگويم، پيشگيري از ايجاد سنگ کليه کار يک دقيقه اي نيست پس چنين فکري نکنيد. خوشبختانه راه هاي امتحان شده متعددي وجود دارد که مطمئنتان مي کند هيچ وقت چنين رنجي را تجربه نمي کنيد و يا حداقل يکبار ديگر تجربه اش نمي کنيد. ادامه اين مقاله را بخوانيد تا با تمام اين راه ها آشنا شويد.

1. آب بنوشيد و سپس کمي ديگر هم بنوشيد!

سنگ هاي کليه معمولا از کلسيم، فسفات، اگزالات، مواد معدني جذب شده از غذاها که توسط ادرار دفع مي شوند ساخته مي شوند. وقتي ادرار خيلي غلظت مي گيرد اين مواد معدني مي توانند يک سنگ را شکل دهند. سعي کنيد روزانه 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد تا ادرار رقيق شود. ( آبي که مي نوشيد را خوش طعم کنيد)

2. حرکت کنيد

بر اساس تحقيقات مقداري ورزش سبک مي تواند خطر سنگ کليه را تا 33 درصد کاهش دهد. تنها 3 ساعت پياده روي در هفته يا يک ساعت دويدن مي تواند نحوه کنترل مواد معدني غذايي توسط بدن را طوري تغيير دهد که از ايجاد سنگ کليه پيشگيري شود.

3. کنار گذاشتن نوشابه

تحقيقات جديد نشان داده اند که افرادي که حداقل روزي يک مرتبه نوشيدني هاي شيرين گازدار مانند نوشابه استفاده مي کنند، 23 درصد بيش از ديگران در خطر ايجاد سنگ کليه قرار دارند، اما چرا؟ فروکتوز دفع کلسيم، اگزالات، و اسيد اوريک را افزايش مي دهد، که با ساخت سنگ کليه در ارتباط است.

4. دريافت کلسيم خود را بالا ببريد

از آنجا که کلسيم يکي از عوامل ايجاد سنگ کليه است بعضي فکر مي کنند اجتناب از اين ماده معدني از ابتلا به سنگ کليه جلوگيري مي کند. برعکس اين قضيه درست است: کلسيم در رژيم غذايي با اتصال به اگزالات در روده ها مانع رسيدن آن به کليه مي شود و در واقع مي تواند از ساخت سنگ کليه پيشگيري کند.

5. مواظب اين سندروم باشيد

سندروم متابوليک يک وضعيت بسيار جدي است که با حملات قلبي ، ديابت و حتي مرگ در ارتباط است. اين سندروم را با 3 تا 5 مورد از اين صفات مي شناسيم: چربي اضافي ناحيه شکم، تري گليسيريد بالاي خون، HDL پايين ( کلسترول خوب )، فشار خون بالا، و اختلال تحمل گلوکز. اگر تنها دو مورد از اين مشکلات را داشته باشيد خطر سنگ کليه تا 54 درصد بالا مي‌رود و اگر سه مورد باشد تا 70 درصد.

6. در مورد پروتئين کمي احتياط کنيد

متخصصان مي گويند پروتئين بيش از حد در برنامه غذايي مي تواند فضايي ايده آل براي توليد سنگ کليه ايجاد کند. سعي کنيد مقدار مصرف گوشت خود را کم کنيد و ماست را هم در حد طبيعي و متعادل ميل کنيد.


 وقتي که استرس به چشم‌تان رخنه مي‌کند  

بيماري ويروسي تبخال چشمي، چنانچه ناديده گرفته شود مي‌تواند منجر به تخليه قرنيه چشم شود. دکتر کي‌پور متخصص چشم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: معمولا تبخال چشم در زمره‌ي بيماري‌هاي ويروسي به شمار مي‌رود که با تخفيف سيستم ايمني بدن تظاهر مي‌نمايد و چشم را نيز به خصوص درگير مي‌سازد براي کنترل و پيشگيري از بروز تبخال چشمي بايد حدالمقدور از استرس و اضطراب و عوامل تنش زا دور ماند، استرس و فشار عصبي مستمر مي‌تواند به اوج مکرر تبخال چشمي منتهي شود ولي اضطراب ها و نگراني‌هاي مقطعي و کوتاه مدت تاثير چنداني در بروز مجدد اين عارضه چشم ندارد. وي در ادامه افزود: قرار گرفتن در معرض نور شديد مستمر خورشيد نيز از عوامل محرک تبخال چشمي محسوب مي‌شود که پرهيز از مواجه مستمر و مستقيم با نور خورشيد و استفاده از عينک‌هاي آفتابي استاندارد و کلاه‌هاي لبه دار به افراد مستعد توصيه مي‌شود. دکتر کي‌پور اظهار داشت: تورم و التهاب در پلک‌ها و قرنيه که با علائمي چون حساسيت‌ به نور و تاري ديد و يا احساس درد همراه است از بارزترين تظاهرات تبخال چشمي به شمار مي‌رود که معمولا با تجويز به موقع داروهاي ضد ويروسي قابل درمان است از آنجا که پيشرفت و عدم درمان تبخال چشم مي‌تواند به بروز طبعات جبران ناپذيري از جمله تخريب قرنيه منجر شود به عموم افراد توصيه مي‌شود در صورت مشاهده علائم شايع اين بيماري به پزشک متخصص مراجعه نمايند تا تدابير درماني در اسرع وقت، صورت پذيرد و از نابينايي و يا کم‌بينايي پيشگيري شود.


 رژيم غذايي غربي براي سلامت زنان مضر است 

 طبق يک مطالعه جديد، وجود ميزان بالاي قند در رژيم غذايي متداول غربي موجب افزايش احتمال بروز سرطان سينه و گسترش آن تا ريه ها مي شود.به گزارش مهر، يافته جديد محققان مرکز سرطان دانشگاه تکزاس نشان مي دهد تاثير قند رژيمي بر افزايش تجلي آنزيم و اسيد چرب مربوطه تا حدودي بيانگر اين موضوع است که چرا رژيم غذايي غربي براي سرطان سينه بد است. «پي يينگ يانگ»، استاديار دانشگاه تکزاس، در اين باره مي گويد: «ما دريافتيم که مصرف ساکاروز قابل مقايسه با ميزان موجود در رژيم غذايي غربي در موش ها در مقايسه با رژيم غذايي نشاسته ايي فاقد قند منجر به افزايش رشد تومور و گسترش بيماري مي شود.»

وي در ادامه مي افزايد: «اين موضوع تا حدودي به خاطر افزايش تجلي آنزيم 12-LOX و اسيد چرب مربوطه موسوم به 12-HETE است.»

مطالعات قبلي نشان داده اند که مصرف قند رژيمي بر پيشرفت سرطان سينه تاثير دارد که ناشي از نقش التهاب در اين پيشرفت
است.به گفته اين تيم تحقيق، فروکتوز موجود در شکر موجود در سر ميز و در شربت هايي که در سيستم غذايي ما مصرف مي شوند، مسئول توليد تومورهاي سرطاني در سينه هستند.


 خبرهاازعالم علم 

 براي سلامت سيستم گوارشي ورزش کنيد

به گزارش (ايسنا) فعاليت‌هاي جسمي موجب رهايي از چاقي، بيماري قلبي و ديابت مي‌شود و تضمين مي‌کند که بسياري از بخش‌هاي بدن عملکرد خود را به درستي انجام مي‌دهند. يک تيم از متخصصان دانشگاه کلرادو در بررسي‌هاي بيشتر از فوائد ورزش کردن دريافتند: تاثير مثبت ورزش کردن روي ميکروب‌هاي مفيد در سيستم گوارشي از ديگر ويژگي‌هاي آن به حساب مي‌آيد. در اين بررسي آمده است شروع ورزش از دوران کودکي، ترکيب ميکروبي روده را در جهت بهبود کيفيت آن، تغيير مي‌دهد. در واقع ورزش کردن با ارتقاي عملکرد مغز و فعاليت سوخت و ساز بدن، تاثير مثبت خود را بر سلامت مي‌گذارد.

«مونيکا فلشنر»، نويسنده ارشد اين مطالعه گفت: ورزش کردن روي بسياري از جنبه‌هاي سلامت تاثير دارد و متخصصان اکنون به دنبال بررسي تاثير آن بر شکل‌پذيري ميکروب‌هاي روده هستند. روده انسان حاوي ميلياردها ميليارد ميکرو ارگانيسم است که پس از تولد داخل روده‌ها جاي مي‌گيرند و اين موجودات زنده جهت بهبود سيستم ايمني و عملکردهاي سيستم عصبي تاثير دارند. در اين بررسي آزمايشگاهي متخصصان آمريکايي دريافتند موش‌هايي که در سنين پايين‌تر ورزش روزانه را انجام داده‌اند در مقايسه با موش‌هاي کم تحرک از ساختارهاي ميکروبي بهتري برخوردارند.

يتامين D براي بيماران مبتلا به ام اس مفيد است

به گزارش مهر، مطالعه فعلي محققان دانشگاه جان هاپکينز مريلند آمريکا نشان مي دهد که مصرف ويتامين D با دوز بالا به ميزان 10,400 IU در روز موجب کاهش ميزان سلول هاي معين سيستم ايمني بدن که دلالت بر فرايند بيماري ام اس دارد مي شود. دکتر «پيتر کالابرسي»، پژوهشگر ارشد اين مطالعه، در اين باره مي گويد: «ما هنوز ادعايي در مورد يافته هاي خود نداريم. اما آن چيزي که از اين مطالعه برمي ايد اين است که ما متوجه شديم احتمال بالاي ابتلا به ام اس با کمبود ويتامين D مرتبط است.» هنوز علت دقيق بيماري ام اس مشخص نيست اما محققان بر اين باورند که تلفيق فاکتورهاي ژنتيکي و عوامل محيطي مي توانند از علل بروز اين بيماري باشد. کمبود ويتامين D يکي از اين علل تلقي مي شود.

به گفته محققان اين تيم تحقيق، افراد مبتلا به ام اس که از کمبود ويتامين D هم رنج مي برند احتمالا داراي ناتواني بيشتر و بيماري هاي حرکتي بيشتري هستند.


 خبرپزشكي 

 توصيه‌هايي براي التيام گلودرد

گلو‌درد هم مي‌تواند علت ويروسي داشته باشد و هم باکتريايي. در گلو‌درد ويروسي، فرد بيشتر احساس سوزش و خارش در گلو مي‌کند و اغلب بدون تب است يا تب خفيفي دارد. اما در گلو‌درد باکتريايي تب شديد است و درد گلو هنگام بلعيدن و قورت دادن آب دهان به وضوح احساس مي‌شود.

به گزارش جام جم در گلودرد ويروسي روي سطح لوزه‌ها غشاي سفيد رنگ يا چرکي کمرنگي وجود دارد در حالي که در گلودرد باکتريايي روي لوزه‌ها غشاي قرمز رنگ متورم چرکي مشاهده مي‌شود. اين اختلاف مي‌تواند راهنمايي کند که گلو‌درد ويروسي است يا باکتريايي و اين که بدانيم بيمار بايد آنتي‌بيوتيک مصرف کند يا خير؟

براي تسکين و کمک به التيام گلو‌دردهاي ويروسي مصرف مايعات گرم و غرغره مرتب سرم شست‌وشو توصيه مي‌شود. لازم است بدانيد غلظت نمک در آب نمکي که به صورت خانگي تهيه مي‌شود بالا بوده و خود موجب آسيب به بافت حلق و تشديد سوزش گلو و وخامت حال بيمار مي‌شود در نتيجه فقط از سرم‌هاي نمکي شست‌وشو استفاده کنيد. اين را هم بدانيد مصرف آنتي‌بيوتيک در گلودردهاي ويروسي هيچ اثر درماني ندارد. اما براي درمان گلو‌درد باکتريايي بايد طبق نظر پزشک از پني‌سيلين تزريقي يا آنتي‌بيوتيک خوراکي در مدت زمان تعيين شده استفاده کنيد.

در زمان بروز هر دو نوع گلودرد ويروسي و باکتريايي، به‌خصوص کودکان نياز به استراحت در منزل دارند و نبايد به مدرسه و مهد‌کودک فرستاده شوند. لازم نيست کودک در تخت استراحت کند بهتر است اجازه داده شود تا به اندازه توانايي خود سر پا باشد و بازي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته