جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5179


افزايش قيمت نفت در پي تنش بين ايران و عربستان


شرط فروش نفت به انگليس اعلام شد


شرکت‌هاي آمريکايي در حسرت ورود به بازار ايران


معادلات انرژي


خبر


 افزايش قيمت نفت در پي تنش بين ايران و عربستان 

 بهاي نفت در بازار‌هاي جهاني در اولين روز معاملات سال 2016 در پي تنش در روابط بين ايران و عربستان افزايش يافت.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، در پي تنش در روابط بين ايران و عربستان که نگراني‌ها را درباره اختلالات احتمالي در عرضه نفت افزايش داده قيمت طلاي سياه در بازار‌هاي جهاني در معاملات افزايش يافت. اگرچه آمار ضعيف توليد در آسيا مانع از افزايش شديد قيمت‌ها شد.در پي اعدام شيخ نمر، روحاني برجسته شيعه در عربستان، اين کشور روز يکشنبه در واکنش به اتفاقات سفارت خود در تهران روابط ديپماتيک با ايران را قطع کرد.قيمت جهاني نفت برنت در معاملات با بيش از يک دلار افزايش به 38 دلار و 50 سنت رسيد و نفت سبک آمريکا با 77 سنت افزايش 37 دلار و 81 سنت در هر بشکه داد‌وستد شد.تنش بين ايران و عربستان در شرايطي است که ايران که بخشي از بزرگ‌ترين ذخاير اثبات شده نفت جهان را در اختيار دارد، اميدوار است تا صادرات نفت خود را پس از لغو تحريمها افزايش دهد.

موسسه واسطه نفتي فيليپ فيوچرز اعلام کرد: با توجه به افزايش تنشهاي ژئوپلتيک بين ايران و عربستان، قيمتها در بازار در اولين روز معاملات سال 2016 افزايش يافت.

به رغم جهش قيمت نفت در معاملات ، قيمت‌ها همچنان نسبت به اواسط سال 2014 دو سوم کمتر هستند چرا که توليد‌کنندگان از جمله سازمان کشورهاي صادر‌کننده نفت (اوپک)، روسيه و آمريکا روزانه بين 500 هزار تا دو ميليون بشکه بالاتر از تقاضاي جهاني توليد دارند.

تشديد اختلاف تهران - رياض موجب کاهش بيشتر قيمت نفت مي شود

در همين رابطه ،پايگاه خبري مارکت واچ آمريکا اعلام کرد: اختلاف ديپلماتيک ميان ايران و عربستان سعودي مي تواند تلاش اوپک براي ساکت کردن بازار نفت را تکميل و تداوم کاهش قيمت نفت را به دنبال داشته باشد.

پايگاه خبري ياد شده نوشت: چنانچه ايران همزمان با لغو تحريم هاي بين المللي عليه اين کشور ، شروع به افزايش صادرات نفت خود به ميزان يک ميليون بشکه در روز کند، عامل ياد شده مي تواند به کاهش بيشتر قيمت نفت کمک کند.يک مقام رسمي از کشورهاي عربي حوزه خليج فارس که نامش فاش نشده ، به مارکت واچ گفت: اکنون با افزايش اختلاف ميان دو عضو قدرتمند اوپک، احتمال به توافق رسيدن اوپک براي تنظيم توليد ،کمتر از قبل شده است.

توليد اوپک تحت تاثير قطع روابط سياسي ايران و عربستان

نرسي قربان گفت: قطع روابط سياسي ايران و عربستان احتمال تعامل براي بازگشت به سقف تعيين شده توليد نفت در اوپک را غير ممکن ساخته و در پي آن کاهش دوباره قيمت‌ها را موجب مي‌شود.نرسي قربان تحليلگر ارشد اقتصاد انرژي درباره تاثير قطع روابط سياسي اخير ايران و عربستان بر بازار نفت، گفت: قطع روابط سياسي دو کشور و تحولات سياسي که ممکن است در پي آن رخ دهد احتمال رسيدن به نتيجه در مورد سقف توليد نفت در اوپک را بسيار پايين مي‌آورد.وي با اشاره به اينکه اوپک حدود 2 ميليون بشکه بيش از سقف 30 ميليون بشکه‌اي تعيين شده، توليد مي‌کند، افزود: اختلاف اخير دو کشور توليد کننده نفت عضو اوپک تلاش براي رسيدن اجماع در مورد رعايت سقف ظرفيت اوپک را بي‌نتيجه کرده و از حل شدن مسئله جلوگيري مي‌کند.قربان با بيان اينکه جلوگيري از توليد 2 ميليون بشکه‌اي بيش از سقف اوپک بايد با تعامل انجام شود، اظهار داشت: با شرايط موجود افزايش توليد و بازگشت ايران به سقف قبلي بدون تعامل با ساير توليدکنندگان عمده انجام و يک فاکتور منفي براي بازنگشتن به سقف تعيين شده اوپک تلقي مي‌شود.وي خاطرنشان کرد: با تنش موجود امکان کاهش قيمت‌ها در بازار وجود خواهد داشت.اين تحليلگر بازار انرژي يادآور شد: البته تنش‌هايي که ناارامي در منطقه را بدنبال داشته باشد ممکن است افزايش قيمت نفت را منجر شد.


 شرط فروش نفت به انگليس اعلام شد 

 
شرکت ملي نفت ايران و شل براي چگونگي پرداخت بدهي معوق 2.3 ميليارد دلاري به توافق نهايي دست يافتند و قرار است در صورت تسويه بدهي‌ها، صادرات نفت به اين شرکت انگليسي از سرگرفته شود.به گزارش مهر، پس از چندين نوبت گفتگو بين مديران شرکت ملي نفت ايران و شرکت انگليسي –هلندي شل، در نهايت دو طرف درباره چگونگي پرداخت بدهي معوق دو ميليارد و 300 ميليون دلاري به توافق نهايي دست يافتند.

سيدمحسن قمصري مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با تاييد توافق انجام شده با شرکت انگليسي شل، گفت: ازسرگيري فروش نفت خام ايران به اين شرکت مشروط به پرداخت بدهي هاي گذشته شده است.اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در شرايط فعلي چگونگي پرداخت بدهي شرکت انگليسي شل به ايران مشخص شده و از ابهام درآمده است، تصريح کرد: پرداخت بدهي‌هاي معوق توسط اين شرکت انگليسي بلافاصله پس از لغو تحريم‌ها قطعي و نهايي شده
است.

از سوي ديگر در حالي شرکت ملي نفت ايران و شرکت شل براي پرداخت اين بدهي نفتي به توافق نهايي دست يافته اند که «ادوارد دنيلز» معاون شل اخيرا اعلام کرده است: اين شرکت بدهي بيش از 2 ميليارد دلاري (يک ميليارد و 300 ميليون پوند) خود را به شرکت ملي نفت ايران پس از لغو تحريم‌ها پرداخت مي کند.

در همين حال خبرگزاري مهر شهريورماه سال جاري با انتشار گزارشي، اعلام کرده بود: همزمان با سفر فيليپ هاموند وزير امور خارجه انگليس به بهانه بازگشايي سفارت اين کشور غربي در تهران، دور جديد مذاکرات نفتي ايران با شرکت شل هم در ساختمان وزارت نفت برگزار شد که مهمترين محور اين مذاکرات دو جانبه نحوه وصول بدهي 2.3 ميليارد دلاري اين شرکت نفتي به ايران بود.

پيگيري‌ها نشان مي دهد وزير خارجه انگليس در نشست مشترک مذاکرات وزير نفت ايران با معاون شرکت شل با پادرمياني پرداخت و وصول بدهي نفتي شل به ايران در دوران پسا تحريم را ضمانت کرده است.

رکن الدين جوادي شرکت ملي نفت ايران اخيرا در گفتگو با مهر با اشاره به توافق انجام شده با انگليس و فرانسه براي آغاز صادرات نفت به اين دو کشور، گفته بود: به محض لغو تحريم‌ها، فروش نفت از طريق شرکت‌ها به انگليس و فرانسه از سرگرفته خواهد شد.


 شرکت‌هاي آمريکايي در حسرت ورود به بازار ايران 

 پيش بيني مي شود رفع تحريم هاي اقتصادي آمريکا از شرکت هاي اين کشور در سال 2017 ميلادي اتفاق بيافتد که در اين صورت شانس نخست را براي ورود به بازار ايران از دست خواهند داد.به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري «اسپوتنيک»، شرکت‌هاي آمريکايي که معروف به فرصت طلبي از هر موقعيت جهاني به منظور سود بردن هستند، اين بار بازار اقتصادي ايران را به روي اروپايي ها باز مي بينند اما شرکت‌هاي آمريکايي به دليل تداوم تحريم‌ها عليه ايران، تنها در حسرت ورود به اين بازار پر سود و منفعت باقي مانده اند.

اين در حالي است که شماري از شرکت‌هاي اروپايي، آسيايي و خاورميانه در حال رصد بازار ايران هستند و ممکن است گام‌هايي را جهت مذاکرات بر داشته باشند.

همچنين پيش بيني مي‌شود رفع تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا از شرکت‌هاي اين کشور براي ورود به عرصه تجارت با ايران در سال 2017 ميلادي اتفاق بيافتد که در اين صورت شانس نخست را براي ورود به بازار ايران از دست خواهند داد . از سوي ديگر سرمايه گذاران آمريکايي در انتظار به پايان رسيدن انتخابات رياست جمهوري پيش رو در اين کشور هستند تا ببينند سياست‌هاي اين کشور در تجارت بين الملل توسط شخص منتخب به چگونه پيش خواهد رفت.

البته بعضي از شعب خارجي شرکت‌هاي آمريکايي مجاز به تراکنش با شرکت‌هاي ايراني خواهند بود که در اين صورت بايد تراکنش‌هاي بسيار شفافي را ارائه دهند که اين خود مي تواند به عنوان چالشي براي شرکت‌هاي آمريکايي براي مواجه شدن با خطر جريمه هاي سنگين به حساب آيد.پيش از اين، مقامات انگليسي به اين نکته اذعان داشته اند که هيات‌هاي تجاري متعددي وارد تهران شده اند که متاسفانه انگليس بايد در پشت سر آنها قرار بگيرد، ضمن اينکه پيش بيني مي‌شود در سال 2017 ميلادي هيات اقتصادي از انگليس روانه تهران شود.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت در جلسه امضا تفاهم نامه با وزير علوم:

پژوهش و تحقيق در دانشگاه‌ها و توليد آن بايد ادامه داشته باشد

وزير نفت با اشاره به اين‌که ارائه‌ تسهيلات با يارانه دادن متفاوت است، گفت: معتقد نيستم کسي بايد يارانه بگيرد.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه درباره تفاهم‌نامه‌ وزارت نفت با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي تحقيقاتي با اشاره به اين‌که تفاهم‌نامه دومين تفاهم‌نامه در اين زمينه بوده است، درباره‌ي تسهيلاتي که براي انجام کارهاي پژوهشي در اختيار اين دانشگاه قرار مي‌گيرد، اظهار کرد: من معتقد نيستم که به کسي بايد يارانه داده شود تسهيلات با يارانه فرق مي‌کند.

وي در اين باره عنوان کرد: ما با دانشگاه‌هاي تهران، شريف، اميرکبير، تربيت مدرس، علم و صنعت، دانشگاه صنعتي اصفهان و پژوهشگاه نفت و پژوهشگاه شيمي قرار‌داد تحقيقاتي داريم و کاري که اين دانشگاه‌ها قرار است به عنوان پژوهش انجام دهند با تقاضا از سوي ما صورت مي‌گيرد.

وزير نفت با اشاره به اين‌که اين پژوهشگاه‌ها قرار است فرآيندي را تدوين کنند که به توليد محصول منجر شود، ادامه داد: اين محصول مي‌تواند يک خدمت و يا يک کالا باشد، کمکي که ما مي‌کنيم اين است که به اين پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تجهيزات و وام با قيمت خوب بدهيم به خصوص اگر کالاي توليد شده بازار تجاري داشته باشد.

زنگنه با تاکيد بر اين‌که بزرگ‌ترين حمايت از اين پژوهشگاه‌ها تضمين خريد آنچه که توليد مي‌کنند است، تصريح کرد: ما بايد خريد در بازار و در ابعاد بزرگ را براي آنها را تضمين کنيم که اگر توليداتشان به نتيجه رسيد و کيفيت‌شان خوب بود ما ديگر از کالاي مشابه خارجي خريداري نخواهيم کرد.

وي با تاکيد بر اين‌که لازم است حلقه‌هاي پژوهش و تحقيق در دانشگاه‌ها، توليد آن ادامه داشته باشد، اضافه کرد: اين حلقه‌ها بايد در اين تفاهم نامه ادامه پيدا کند وگرنه انجام کار پژوهشي بيخود است. ما بايد سفارش آنچه را که مي‌خواهيم داشته باشيم و پس از توليد آن را خريداري کنيم تا محققان بتوانند از سود فروش خود استفاده کرده و بخشي از آن را صرف پژوهش و توليد بيشتر کنند.

صادرات گاز به اروپا منتفي شد

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز با اشاره به توافق مقدماتي انجام شده با گرجستان به منظور صادرات گاز، گفت: ايران فعلا هيچ برنامه‌اي براي صادرات گاز به اروپا از مسير خط لوله ندارد.

به گزارش مهر، عليرضا کاملي در تشريح برنامه‌هاي جديد صادرات گاز ايران به کشورهاي منطقه قفقاز، گفت: براساس مذاکراتي که با گرجستان انجام شده، قرار است گاز را به مرز ارمنستان منتقل کنيم و گرجستان در مرز خود از ارمنستان گاز را تحويل بگيرد.

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز در خصوص طرح‌هاي جديد صادرات گاز، اظهار داشت: مذاکرات زيادي با گرجستان براي صادرات گاز به اين کشور انجام شده است، البته براي امضاي قرارداد، بايد طرح صادرات گاز به گرجستان مقرون به صرفه باشد.اين مقام مسئول درباره احتمال صادرات گاز به اروپا از مسير گرجستان، اظهار داشت: بحث صادرات به اروپا از طريق خط لوله از نظر شرکت ملي نفت ايران مردود بوده و آنچه که اولويت دارد، صادرات به شيوه ال. ان. جي است.

کاملي با يادآوري اينکه مذاکرات با گرجستان براي صادرات گاز براي مصرف داخلي اين کشور است و بحث صادرات به اروپا مطرح نيست، خاطرنشان کرد: حجم صادرات به گرجستان 300 تا 500 ميليون فوت مکعب در روز خواهد بود که به مصرف نيروگاه ها مي رسد.

قراردادهاي فروش نفت ايران در سال 2016 تمديد شد

در آستانه لغو تحريم‌ها و افزايش توليد و صادرات نفت خام، شرکت ملي نفت ايران قراردادهاي فروش نفت با اکثر مشتريان و خريداران سنتي خود را تمديد کرد.

به گزارش مهر، پس از کاهش محدوديت‌هاي صادرات محصولات پتروشيمي ايران به کشورهاي اروپايي و انجام اولين انتقال ارز توسط يک بانک اسپانيايي، شمارش معکوس براي لغو تحريم‌هاي صادرات نفت ايران آغاز شده است.

رکن‌الدين جوادي، مديرعامل شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه آماده سازي تاسيسات بهره‌برداري، انتقال و ذخيره‌سازي به منظور افزايش 500 هزار بشکه‌اي توليد و صادرات نفت خام ايران در دوران پساتحريم انجام شده است، گفته است: هيچ گونه محدوديت عملياتي به منظور افزايش توليد نفت کشور در دوران پساتحريم وجود ندارد.

بر اين اساس در کنار آماده سازي چاه‌ها و تاسيسات بهره‌برداري صنعت نفت به منظور افزايش توليد نفت، اقداماتي هم به منظور بازاريابي و صادرات طلاي سياه در دوران پسا تحريم آغاز شده است.

سيدمحسن قمصري، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با اشاره به تمديد بخش عمده‌اي از قراردادهاي صادرات نفت خام ايران به مشتريان و خريداران سنتي کشور به ويژه در دوران تحريم، گفت: بخشي از قراردادهاي فروش نفت تمديد شد و البته موعد تمديد برخي ديگر از اين قراردادها آغاز سال 2016 ميلادي نيست.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اين که هم اکنون مشکلي براي تمديد قرارداد تعداد ديگري از مشتريان سنتي نفت کشور وجود ندارد، بيان کزد: قرارداد بيشتر خريداران سنتي ايران از ماه آوريل آغاز مي شود؛ مشترياني که قرارداد برداشت نفت آنها از ايران مربوط به ماه ژانويه است پيش بيني افزايش ظرفيت به شرط برداشت تحريم‌ها شده است. به گفته مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران، البته با بعضي از شرکت‌هاي جديد هم مذاکرات نهايي انجام شده و خريد نفت آن ها از ايران مشروط به برداشته شدن تحريم ها است.


 خبر 

 وزير نفت :

شرکتهاي اصلي و فرعي از تاثيرگذاري در فرآيند انتخابات آتي پرهيز کنند

بيژن زنگنه، وزير نفت، طي بخشنامه‌اي شرکتهاي اصلي و فرعي وزارت نفت را از هرگونه تاثيرگذاري و يا شائبه دخالت در فرآيند انتخابات آتي منع کرد.

به گزارش شانا، متن کامل بخشنامه وزير نفت در پي مي آيد:باتوجه به نزديک شدن زمان انتخابات مجلس خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي و به منظور پرهيز از هرگونه شائبه دخالت و تاثيرگذاري در فرآيند انتخابات، نکات زير براي رعايت دقيق به همه شرکتهاي اصلي و فرعي و واحدهاي تابعه وزارتخانه ابلاغ مي گردد. بديهي است با متخلفين برابر قانون و مطابق مقرارات اداري برخورد خواهد شد:

1- مطابق قانون، هرگونه استفاده از امکانات دولتي و يا شرکتي به نفع و يا عليه هريک از نامزدهاي انتخابات ممنوع است و واحدهاي بازرسي داخلي صنعت نفت موظف به نظارت دقيق بر اين امر مي‌باشند.

2- مدير يا مديراني که به دليل تعلقات سياسي، جناحي و قومي نمي توانند در موسم انتخابات رعايت بي طرفي نمايند به نحوي که با موضعگيري و دخالت خود در فرآيند انتخابات تاثيرگذار مي شوند بايد سريعا از سمت خود مستعفي و يا جابجا شوند تا شان و منزلت صنعت نفت از شائبه دخالت در انتخابات صيانت گردد.

3- تا زمان برگزاري انتخابات حتي المقدور از تغيير و جابجائي مديران به ويژه در سطوح استانها و شهرستان جز در موارد ضروري و اجتناب ناپذير مانند بازنشستگي و يا استعفاي مديران پيشين، جدا پرهيز گردد. لذا در اين بازه زماني هرگونه تغيير و جابجايي مديران ياد شده بايد با رعايت سلسله مراتب اداري و پس از کسب موافقت وزير نفت صورت گيرد.

نامه وزير نفت به رئيس مجلس:

وزارت نفت هيچ برنامه اي براي عرضه چند نرخي بنزين ندارد

وزير نفت طي نامه اي به رئيس مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد که وزارت نفت هيچ برنامه و پيشنهادي براي شناورسازي نرخ فرآورده ها و يا عرضه چند نرخي بنزين در دست تهيه و پيگيري ندارد.

به گزارش شانا، متن کامل نامه وزير نفت به رئيس مجلس شوراي اسلامي در پي مي آيد:پيرو تذکر گروهي از نمايندگان محترم مبني بر ارائه توضيح در خصوص "شناورسازي قيمت حاملهاي انرژي با تاکيد بر بنزين" به استحضار مي رساند که اين وزارتخانه هيچ برنامه و پيشنهادي براي شناورسازي نرخ فرآورده ها و يا عرضه چند نرخي بنزين در دست تهيه و پيگيري ندارد.

تنها طرح در دست بررسي در اين وزارتخانه، طبقه بندي جايگاههاي عرضه فرآورده ها بر حسب کيفيت خدماتي است که به مشتريان خود ارائه مي دهند، که در اين حالت دستمزد اضافي اندکي به تعدادي از جايگاهها تعلق مي گيرد. اين طرح هنوز در فرآيند تصويب خواهي قرار نگرفته و در صورتي که همه مراحل کار نيز طي شود، بعيد است که پيش از نيمه سال آتي امکان اجراي آن فراهم شود. تاکيد مي کند که اساسا اين موضوع هيچ ارتباطي با طرح هدفمندسازي يارانه ها و يا قيمت گذاري حاملهاي انرژي ندارند.

پايانه نفتي شمال آماده اجراي طرح سوآپ نفتي شد

رئيس پايانه نفتي شمال گفت: پايانه نفتي شمال کشور براي اجراي طرح سوآپ نفتي کشورهاي حاشيه درياي خزر تجهيز و آماده شد.

حميدرضا شاه دوست در گفت وگو با ايرنا اظهارکرد: پايانه نفتي شمال با داشتن سه جايگاه اسکله پهلوگيري کشتي هاي با آبخور 5.4 متري و با ظرفيت هفت هزار تني در شرايط فعلي با 9 مخزن آمادگي تخليه روزانه 80 هزار بشکه نفت کشورهاي حاشيه خزر را دارد.

وي افزود: اکنون سه مخزن اين پايانه نفتي در دست تعمير و رسوب زدايي قرار دارد که با پيوستن اين سه مخزن روزانه تخليه نفت در اين پايانه به طور ميانگين به 120 هزار بشکه مي رسد. شاه دوست يادآور شد: اين پايانه نفتي تخليه روزانه 225 هزار بشکه نفت را به ثبت رسانده است.

رئيس پايانه نفتي شمال افزود: همچنين اين پايانه براي گسترش فعاليت سوآپ نفتي در اين منطقه از کشور کار ساخت حوضچه نفتي را براي افزايش گنجايش ظرفيت از سال 90 در دست اجرا دارد که با تکميل اين حوضچه نفتي ميزان سوآپ به 2.5 ميليون بشکه در روز خواهد رسيد.

شاه دوست افزود: مرحله نخست ساخت اين حوضچه در بخش ساختماني با 95 درصد پيشرفت فيزيکي در دست اجراست و عمليات سنگي آن تکميل شد.به گفته وي مرحله بتن ريزي کف نيز متناسب با برنامه ريزي درحال انجام است.رئيس پايانه نفتي شمال گفت: با اجراي طرح سوآپ نفتي در مرحله جديد پيش بيني مي شود، پيمانکاران بتوانند حداقل در يک مدت زمان سه ساله اين پروژه را با پيش بيني قبلي تکميل کنند.وي اظهارکرد: در طرح افزايش ظرفيت سوآپ نفتي در پايانه شمال کشور تعداد اسکله هاي پهلوگيري کشتي ها به 17 جايگاه افزايش و بستر براي پهلوگيري کشتي هايي با آبخور 14 متري نيز فراهم شده بود.

شاه دوست مهمترين مزيت سوآپ نفتي را براي کشورمان برد سياسي آن در منطقه دانست و گفت : اجراي اين طرح در منطقه به معناي وجود امنيت در کشورمان و به رخ کشيدن توانمندي هاي مهندسي و سياسي ايران در منطقه در کنار مزيت هاي اقتصادي آن است.

به گفته وي نفت خام سوآپ در پايانه نفتي شمال کشور از طريق لوله به پالايشگاه هاي تهران و تبريز منتقل مي شود که در برنامه آينده نگري اين امکان براي ارسال محموله به پالايشگاه هاي اصفهان و اراک نيز وجود دارد.

رئيس پايانه نفتي شمال مشکلات سوآپ نفتي را در شرايط فعلي فرسودگي ناوگان نفتي کشورهاي حاشيه خزر بجز روسيه و زمان بر بودن تخليه نفت با اين ناوگان ها دانست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته