جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5179


1600زوج تهراني در نوبت پذيرش فرزندخوانده

رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران :
نمي‌توانيم از مردم عوارض بگيريم

رئيس پليس فتا البرز خبر داد:
4 ميليارد کلاهبرداري اينترنتي در پوشش ازدواج


وقايع


خبرها و سخن‌ها


يادداشت روز


ضرب المثل ها


 1600زوج تهراني در نوبت پذيرش فرزندخوانده 

 
مديرکل بهزيستي استان تهران ضمن اعلام 230 مورد فرزندخواندگي در تهران طي 9 ماهه اول امسال اظهار کرد: در حال حاضر 1600زوج پشت نوبت پذيرش فرزندخوانده هستند.

به گزارش ايسنا، دلبري در نشست خبري خود با اصحاب رسانه با اشاره به اينکه چهار شيرخوارگاه در سطح استان کودکان صغر تا شش سال را پذيرش مي کنند گفت: در طول 9 ماه گذشته 510 کودک به شيرخوارگاهها معرفي شده اند که به طور ميانگين 57 نفر در ماه است.

وي ادامه داد: از اين تعداد 28 درصد به علت اعتياد والدين، 34.5 درصد به علت رهاشدن در سطح جامعه، 10.5 درصد به علت متارکه والدين، 7.5 درصد به علت حضور والدين در زندان، 7.6 درصد به علت فوت والدين، 6.3 درصد به علت عدم توانايي در نگه داري، 3 درصد به علت کودک آزاري و 2.5 درصد به علت عدم توانايي مالي والدين به اين مراکز سپرده شده اند.

مديرکل بهزيستي استان تهران با بيان اينکه همچنين از اين تعداد 19 کودک مبتلا به اچ آي وي مثبت و 10 کودک مبتلا به هپاتيت بوده اند اظهار کرد: بيش از 70 درصد اين کودکان بدسرپرست هستند.

وي درباره ميزان تقاضا فرزندخواندگي در 9 ماهه اول امسال گفت: در سال 93، 142 مورد فرزندخواندگي داشتيم اما در سال 94، تا کنون به 230مورد رسيده است و برنامه ريزي کرده ايم تا پايان سال اين رقم را به 330 مورد برسانيم.

دلبري ادامه داد: اکنون 1600 زوج در نوبت دريافت فرزند هستند. جلسات مختلفي با قوه قضاييه و دادستاني به منظور احصاي چالش ها و رفع موانع داشته ايم که بخشي از اين مشکلات هم حل شده است.

وي با اشاره به برنامه بهزيستي تهران براي ارتقاي شيرخوارگاه‌ها گفت: در همين راستا سه تيم ارزيابي ارتقاي کيفيت تشکيل شده است.

مديرکل بهزيستي استان تهران با اعلام اين خبر که سه مورد تقاضا از سوي دختران مجرد براي فرزندخواندگي وجود داشت گفت: يک مورد انجام شده است، يک پرونده در دست بررسي است و يک متقاضي نيز در نوبت است.

دلبري همچنين با بيان اينکه يکي از مشکلات دريافت فرزند از مبادي غيرقانوني است، گفت: 150 خانواده از اين طريق کودکي را به عنوان فرزند پرورش داده اند که کارگروهي در شعبه237 قوه قضاييه تشکيل شده تا اين خانواده ها بتوانند روال قانوني فرزندخواندگي اين کودکان را طي کنند.

به گزارش ايسنا، وي در بخش ديگري از سخنانش به ساماندهي معتادان متجاهر اشاره و اظهار کرد: در 31 شهريورماه در ستاد هماهنگي مبارزه با مواد مخدر درخصوص استفاده از ظرفيت مراکز اقامتي ميان مدت بهزيستي موسوم به مراکز ماده 15 تصميم‌گيري شد و بهزيستي استان تهران با ظرفيت 3 هزار نفري 186 کمپ ماده 15 براي ساماندهي معتادان متجاهر پاي کارآمد.

مديرکل بهزيستي استان تهران ادامه داد: در همين راستا و با توجه به اينکه برآورد مي‌شد 10 درصد معتادان متجاهر زنان باشند، کمپ شفق براي ساماندهي آنها در نظر گرفته شد و از دهم آذرماه امسال، با زنان متجاهر با تمرکز در محله هرندي در پنج مرحله جمع‌آوري شدند و 400 زن را در شفق جانمايي کرديم.

دلبري با بيان اينکه از اين تعداد 281 نفر شماره تلفن خانواده‌هاي خود را به ما ارائه داده بودند، گفت: در نهايت 50 شماره تماس معتبر بود که خانواده‌هايشان را از نگهداري در شفق مطلع کرديم. همچنين 15 نفر اعلام کرده بودند که داراي فرزند زير 15 سال هستند که با بررسي‌هاي انجام شده مشخص شد 3 تن از آنها فرزند خردسال دارد که يک کودک به شيرخوارگاه حضرت رقيه سپرده شد و 2 کودک ديگر به نزديکانشان سپرده شدند.

وي با بيان اينکه از اين 400 زن، 21.5 درصد مجرد، 38.5 درصد مطلقه و 40 درصد متاهل بودند افزود: همچنين 10 درصد فاقد مهارت‌هاي سوادآموزي بودند که با همکاري سازمان نهضت سوادآموزي دوره‌هاي آموزشي براي آنها در حال برگزاري است. همچنين 7.7 درصد زير 25 سال، 33.3 درصد بين 25 تا 35 سال هستند، کوچک‌ترين مددجو 19 سال سن دارد و 15 درصد بالاي 45 سال سن دارند.

مديرکل بهزيستي استان تهران با بيان اينکه از اين معتادان جمع‌آوري شده 60 درصد داراي سابقه ترک اعتياد بودند و 17 درصد سابقه کيفري داشتند، گفت: در حال حاضر 5 مددکار در مرکز شفق مشغول ارائه خدمت به مددجويان هستند و 20 مدديار معتاد در اين مرکز فعاليت مي‌کند و براي تک تک اين زنان پرونده اجتماعي تشکيل شده است.

دلبري با بيان اينکه يک پزشک و 2 ماما در حال حاضر در مرکز شفق مشغول ارائه خدمت هستند، افزود: علي‌رغم وظيفه صريح وزارت بهداشت که تامين پزشک است، اما به علت محدوديت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي، تيم‌هاي بهداشتي خود را از مراکز DIC به شفق و ساير کمپ‌ها که نياز بود منتقل کرديم.

وي با بيان اينکه مدت زمان نگهداري معتادان و بازپروري آنها در مراکز ماده 15 يک تا سه ماه تعيين شده است، اظهار کرد: قرار بر اين است به صورت تدريجي اين افراد به مراکزي که از سوي شهرداري تدارک ديده شده است، منتقل شوند و حداقل يک سال از خدمات توانمندسازي و حرفه‌آموزي اين مراکز شهرداري موسوم به خانه بهاران استفاده کنند.

مديرکل بهزيستي استان تهران با بيان اينکه در راستاي صيانت بيشتر از اين زنان به دنبال اين هستيم تا ارتباط‌مان را پس از خروج از مراکز با آنها حفظ کرده و اجازه ندهيم در جامعه رها شوند، گفت: 60 درصد اين افراد اهل تهران نيستند و بايد آنها را به شهرهايشان برگردانيم.


 رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران :
 نمي‌توانيم از مردم عوارض بگيريم 

 رييس کميسون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران در خصوص دريافت عوارض از برخي معابر خاص شهري، گفت: تونل‌ها با پول مردم ساخته شده است، نمي‌شود با عوارضي که از مردم گرفته‌ايم و تونل ساخته‌آيم دوباره از آن‌ها براي تردد پول دريافت کنيم. عليرضا دبير، رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران، در گفت و گو با برنا، در خصوص دريافت عوارض از برخي معابر خاص شهري مانند تونل توحيد، رسالت، نيايش و پل صدر گفت: کميسيون برنامه و بودجه با دريافت عوارض از اين اماکن مخالف است.

دبير با تأکيد بر مخالفت کميسيون بودجه شوراي شهر با اخذ عوارض در تونل‌هاي رسالت و توحيد، بيان داشت: به اين علت که جايگزيني براي عبور از اين مسيرها براي مردم وجود ندارد که البته براي دريافت عوارض از تونل صدر و نيايش هم بحث داريم.

وي با تأکيد بر اين موضوع که اين تونل‌ها با پول مردم ساخته شده است، گفت: نمي‌شود با عوارضي که از مردم گرفته‌ايم و تونل ساخته‌ايم دوباره از آن‌ها براي تردد پول دريافت کنيم. رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران در پايان خاطرنشان کرد: اين تونل‌ها را بخش خصوصي نساخته است که بخواهد از آن بهره‌برداري کند؛ اين تونل‌ها و پروژه‌ها به‌طور کامل توسط شهرداري و پول مردم ساخته شده است و از نظر حقوقي داراي مشکل است.


 رئيس پليس فتا البرز خبر داد:
 4 ميليارد کلاهبرداري اينترنتي در پوشش ازدواج 

 رئيس پليس فتا البرز از دستگيري شخصي که با هدف ازدواج و سپس پيشنهاد سرمايه گذاري به طرف مقابل در فضاي مجازي اقدام به 3 ميليارد و 70 ميليون کلاهبرداري از دختران دم بخت کرده بود ؛ خبر داد . به گزارش برنا، سرهنگ "محمد اقبالي" گفت: در پي مراجعه زن جواني به پليس فتا و اعلام شکايت مبني بر اينکه از سوي فردي به بهانه سرمايه گذاري در خريد و فروش ارز و سود آوري در اين زمينه ، مورد کلاهبرداري 70 ميليون ريالي قرار گرفته است ، بررسي موضوع در دستور کار کارآگاهان پليس فتا البرز قرار گرفت. وي افزود : بنا به اظهارات شاکي ، وي مدتي پيش از طريق فضاي مجازي با شخص جواني آشنا شده که پس از مدتي از زمان آشنايي شان به او پيشنهاد ازدواج مي دهد که با موافقت زن جوان و جلب اعتماد وي با پيشنهاد سرمايه گذاري و فعاليت در خريد و فروش ارز الکترونيکي در سايت اينترنتي که توسط وي بارگذاري شده بود ؛ مالباخته ترغيب مي شود که با واريز مبلغ 70ميليون ريال به حساب سايت مذکور در سود حاصله شريک شود.

سرهنگ اقبالي تصريح کرد : زن جوان پس از گذشت چند روز از واريز پول زماني که جهت خريد ارز به سايت مذکور مراجعه مي کند متوجه مي شود که پيشنهاد خواستگارش واقعي نبوده و يک دام کلاهبرداري بوده است براي اغفال افراد ساده لوحي که به آساني فريب دغل بازي برخي افراد را مي خورند. رئيس پليس فتا استان البرز افزود: کارشناسان اين پليس بلافاصله وارد عمل شده و پس از تاييد اظهارات شاکي، با انجام اقدامات فني و اطلاعاتي موفق به يافتن سايت اينترنتي شدند که پس از اغفال افراد به ثبت نام در سايت مذکور جهت واريز مبلغي وجه نقد و دريافت ارز الکترونيکي از ارائه ارز خودداري مي کند . اين مقام انتظامي تصريح کرد: در ادامه ماموران اين پليس با بررسي و ردزني هاي فني ؛ گرداننده سايت را به همراه همدستش در يک عمليات غافلگيرانه در کرج دستگير کردند.

سرهنگ اقبالي در ادامه گفت : متهمان دستگير شده در بازجويي هاي ماموران به جرم خود مبني بر کلاهبرداري از دختران دم بخت به بهانه ازدواج با آنها اقدام به طراحي سايت خريد ارز الکترونيکي کرده و با اين شيوه تا کنون مبلغ 3 ميليارد و 70 ميليون ريال از افراد متعدد در سراسر کشور از جمله استان هاي فارس ،اصفهان ، خراسان رضوي،خوزستان ، البرز ، تهران و... کلاهبرداري کرده اند . متهمان دستگير شده جهت سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضائي شدند .


 وقايع 

 وقوع زلزله‌ قوي در شمال‌شرق هند

زلزله‌اي به بزرگي 6.8 ريشتر بخش‌هايي از شمال شرقي هند در نزديکي مرز ميانمار و بنگلادش را لرزانده و باعث مرگ حداقل پنج نفر شده است. به گزارش ايسنا، اين زلزله در ساعت 4:35 دقيقه صبح روز گذشته به وقت محلي در حدود 33 کيلومتري شمال غربي «ايمپال»، مرکز ايالت «مانيپور»، اتفاق افتاد.

لرزش هاي شديدي در سراسر منطق احساس شده است. پليس گفت که لرزش باعث ترک خوردن ديوار ساختمان‌ها در ايمپال شده و يک ساختمان نوساز شش طبقه در آنجا فروريخته است. به گزارش بي‌بي‌سي، خبرگزاري پرس تراست هند گزارش داد که حداقل پنج نفر در مانيپور کشته و بيش از 30 نفر زخمي شده‌اند.

سازمان‌هاي دولتي هند گزارش دادند که زلزله در عمق 17 کيلومتري از سطح زمين اتفاق افتاد. يک مقام بيمارستاني در ايمپال گفت که بيش از 50 نفر به دليل جراحات و شکستگي به آنجا منتقل شده‌اند. مرکز زمين شناسي آمريکا تخمين مي زند که ممکن است تا 98 ميليون نفر از مردم ساکن منطقه زلزله را احساس کرده باشند. تاکنون گزارشي از اينکه کسي در حوادث مرتبط با لرزش در ميانمار زخمي شده باشد وجود ندارد.

فرمانده انتظامي استان سمنان: زمين خوار ميلياردي درشاهرود دستگير شد

فرمانده انتظامي استان سمنان از دستگيري زمين خواري که 10 هزار مترمربع از اراضي ملي شاهرود را تصرف کرده بود، خبر داد.سرهنگ روح الامين قاسمي روز گذشته به ايرنا گفت: گزارش تصرف قطعه اي از زمين هاي حوالي ميدان امام رضا(ع) شاهرود، به ارزش تقريبي 25 ميليارد ريال، به پليس آگاهي اين شهرستان رسيد.وي افزود : ماموران اداره رسيدگي به جرائم اقتصادي پليس آگاهي، با بررسي و تائيد موضوع، دريافتند فردي سابقه دار، زميني به مساحت 10 هزار و 663 مترمربع از اراضي ملي را با حصارکشي تملک کرده است.

قاسمي با اشاره به حضور کارشناسان مسکن و شهرسازي و بررسي دقيق موضوع، خاطرنشان کرد: ماموران انتظامي و کارشناسان قانوني، پس از هماهنگي با قاضي پرونده، براي آزادسازي اين اراضي به محل اعزام شدند و حصارکشي و خاکريزي هاي منطقه تخريب و زمين خوار ميلياردي نيز هفته جاري دستگير و به دادسرا معرفي شد.فرمانده انتظامي استان سمنان تاکيدکرد: پليس و دستگاه قضائي، قاطعانه با زمين خواران و تخريب کنندگان منابع طبيعي برخورد مي کند.


 خبرها و سخن‌ها 

 معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده:

توجه ويژه به زنان و خانواده در سند برنامه ششم توسعه

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در تنظيم سند برنامه ششم توسعه توجه ويژه اي به حوزه زنان و خانواده داريم.

شهيندخت مولاوردي در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: احکام برنامه ششم توسعه براي ارائه به مجلس با محورهاي خاصي از جمله توجه به رشد اقتصادي و بحران آب، محيط ‌زيست، توسعه گردشگري و رونق صندوق‌هاي بازنشستگي در حال تنظيم است اما در تنظيم سند برنامه ششم تاکيد ويژه اي بر مسائل زنان و خانواده داريم.

وي با اشاره به اينکه احکام برنامه ششم توسعه هنوز نهايي نشده است، گفت: حتي اگر در احکام برنامه ششم مسائل زنان مطرح نشود، تلاش مي کنيم در متن سند برنامه ششم توسعه که در دولت تصويب مي شود، موضوعات مهم حوزه زنان و خانواده را بگنجانيم.

مولاوردي افزود: اين سند در دولت در حال برنامه ريزي است و هنوز نهايي نشده است.

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: پس از تصويب سند برنامه ششم توسعه در دولت، اجزاي آن لازم الاجرا است و نيازي به تصويب در مجلس ندارد.


 يادداشت روز 

 كار آفريني نيازمند آموزش كاربردي است

الهام فراهاني

يكي از مسئله هايي كه اين روز ها بسيار به چشم مي خورد و شايد علت اينكه كارآفريني در جامعه امروز صورت نمي گيرد همين موضوع مدرك گرايي و تحصيلات غير كاربردي است. نمي دانم بگويم متاسفانه يا نه ؟ بيشتر افراد تحصيلات دانشگاهي دارند اما تبحر و عملكرد كاربردي در رشته هايشان ضعيف است يا ندارند خيلي از رشته هاي خوبي كه در دانشگاه ها تدريس مي شودبراي دانشجويان خيلي كارامد نيست .

اگر مسئولان آموزش ما بتواند براي هر رشته اي مخصوصا رشته هاي فيزيكي مثل برق، مكانيك و بسياري رشته هاي ديگر چه در حين تحصيل چه بعد از فراغت از تحصيل براي دانشجويان كلاس ها و كارگاه هاي كاربردي و عملي به طور گسترده برگزار كنند كه حداقل هركس در رشته تحصيلي خودكمي تجربه كاري علاوه بر دانش و اطلاعاتي كه درزمينه خود كسب مي كند تخصص كافي و كاربردي را دارا باشد و اين مشكل كه جنبه هاي زيادي را شامل مي شود متاسفانه در جامعه امروزي خود شاهدهستيم كه افراد با تحصيلات تئوري ، كاربري ندارند و د اين ميان هستند كساني كه وقتي در راس كاري قرار مي گيرند كه از آن رشته هيچ آگاهي و دانشي ندارند كه اين مسئله در جامعه امروز ما كم نيست .

پس اگر مسئولان مديريتي و آموزشي با برنامه ريزي كارآمد و مدون در رشته ها و كاربردي كردن آنها بتوانند كمي از اين مشكلات بكاهند اميد است كارآفريني رونق بيشتري بگيرد .


 ضرب المثل ها 

 دزد ناشي به كاهدان مي زند!

قلندر كي شوي با سرتراشي

نگردد خشت و گل همتاي كاشي

گلي كه چيده اي بويي ندارد

زدي بر كاهدان اي دزد ناشي!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته