جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

بيانيه جان کري درباره آزادي ملوانان آمريکايي:
از مسؤولان ايراني به خاطر حل و فصل کارآمد اين مسأله تشکر مي کنم

نخست وزير روسيه:
بايد براي بدترين شرايط اقتصادي آماده شويم


«بايدن»:ايران خواستار عذرخواهي نشد؛ آمريکا هم عذرخواهي نکرد!


سرمقاله


عراقچي: اول هفته آينده روز اجرايي شدن برجام را اعلام خواهيم کرد


الجعفري: حضور نيروهاي تركيه در عراق قابل پذيرش نيست


رهبر کره شمالي افزايش قدرت زرادخانه‌ هسته‌اي کشورش را خواستار شد


انتقاد اوباما از نظام سياسي آمريکا در نطق سالانه


تفنگداران دستگير شده آمريکايي، در آب‌هاي بين المللي رها شدند


26 دي ماه زمان انجام تعهدات 1+5


حمله به دفتر کميته امداد امام خميني (ره) در سومالي


خبــــر


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


 بيانيه جان کري درباره آزادي ملوانان آمريکايي:
 از مسؤولان ايراني به خاطر حل و فصل کارآمد اين مسأله تشکر مي کنم 

 وزير امور خارجه آمريکا ساعتي پس از آزادي تفنگداران آمريکايي با صدور بيانيه اي از مسوولان ايراني براي اين اقدام تشکر کرد.به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، واشنگتن پست با انتشار اين بيانيه نوشت: جان کري عصر روز چهارشنبه در اين بيانيه از حل و فصل اين موضوع از طريق مسالمت آميز و کارآمد قدرداني کرد.

پيشتر نيز وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد تفنگداران آمريکايي که ايران در خليج فارس بازداشت کرده بود، سالم رها شده اند.خبرگزاري فرانسه اين مطلب را به نقل از توئيتي از پنتاگون اعلام کرد.

خبرگزاري رويترز نيز ازواشنگتن خبر داد: پنتاگون اعلام کرده که نيروي دريايي آمريکا در مورد شرايطي که منجر به حضور تفنگداران در ايران شد تحقيق مي کند.


 نخست وزير روسيه:
 بايد براي بدترين شرايط اقتصادي آماده شويم 

 
نخست‌وزير روسيه با تاکيد بر کنترل اوضاع اقتصادي فعلي اين کشور گفت، مسکو بايد براي بدترين شرايط اقتصادي خود را آماده کند.به گزارش خبرگزاري رويترز، دميتري مدودف، نخست‌وزير روسيه طي سخناني در يک نشست اقتصادي در مسکو در اين باره گفت: ميزان سود يکي از مشکلات کليدي است که اکنون رشد اقتصاد را در روسيه متوقف کرده است و بودجه در صورت تداوم سقوط قيمت نفت بايد مورد بازنگري قرار گيرد.

مدودف با اشاره به کنترل فعلي فضاي اقتصادي تاکيد کرد، در برنامه‌ريز‌هاي آتي روسيه بايد خود را براي بدترين شرايط اقتصادي آماده کند.


 «بايدن»:ايران خواستار عذرخواهي نشد؛ آمريکا هم عذرخواهي نکرد! 

 معاون رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه اي عذرخواهي واشنگتن از تهران به دليل ورود قايق هاي آمريکايي به آب هاي سرزميني ايران را رد کرد. به گزارش مهر، معاون رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي بي اِس عذرخواهي اين کشور از ايران در مسأله ورود قايق هاي آمريکايي به آب هاي سرزميني ايران را رد کرد. «جو بايدن» معاون رئيس جمهور آمريکا بدون اشاره به اقدام قايق هاي آمريکايي در نقض حريم ايران در اين مصاحبه اعلام کرد: آيا براي مشکل پيش آمده براي قايق، بايد عذرخواهي کنيم؟

وي ادامه داد: البته درخواستي نيز مبني بر عذرخواهي نيز وجود نداشت. ايراني ها قايق هاي ما را درست مانند اقدام ما در نجات قايق هاي ايراني کمک کردند.

اين در حاليست که دقايقي پيش «جان کري» وزير امور خارجه آمريکا از اقدام مؤثر ايران در حل و فصل صلح آميز مسأله ورود قايق هاي آمريکايي به حريم آبي ايران تشکر کرده بود.


 سرمقاله 

 
ارتباط موثر سازمان‌ها با ارباب ‌رجوع

دكتر حسين اميدوار

يكي از كارهايي كه هميشه نگرانيم سرو كارمان به آن بيفتد و مجبور شويم چند روز و هفته و ماه را صرف روندهاي پيچيده‌اش كنيم، كارهاي اداري هستند. اگرچه اين روزها تعداد زيادي از سازمانها، بسياري از وظايفي را كه بر عهده‌شان است؛ از طريق شبكه اينترنت انجام مي‌دهند و لازم نيست مثل گذشته، ارباب رجوع براي پيگيري كارهاي خود به محل آن اداره و سازمان مراجعه كند و كارهايش را به طور حضوري پيگيري كند؛ بلكه فقط با چند كليك ساده، مي‌شود مراحل ثبت‌نام مربوط به يك پروسه اداري را طي نمود و نحوه رسيدگي آن سازمان به پرونده را از طريق اينترنت به طور مداوم دنبال كرد.

اما همه اينها هنوز كافي نيست و به نظر مي‌رسد در رابطه با خدماتي كه دستگاهها و ادارات مختلف به مردم ارائه مي‌دهند؛ فاصله ما با نقطه ايده‌آل بسيار زياد باشد.

بخشي از ارتباط ارباب رجوع با كارفرما حضوراً، قسمتي از آن؛ از طريق تماس تلفني و بخشي ديگر به‌وسيله‌ي ارسال پيام كوتاه و مانند آن است. اين كه كيفيت ارائه خدمات در هر يك از اين موارد، درنظر گرفته شود و به علاوه، سازمانها براي نوع مواجهه و برخورد با ارباب رجوع خود كاملا توجيه باشند ودر رفتار خود با مراجعان، جانب احترام و اخلاق را نگه دارند؛ چيزي است كه براي به دست آوردن رضايت عمومي به شدت بدان نيازمنديم.

درست است كه اخيراً با اجراي طرحهايي تحت عنوان تكريم ارباب رجوع و امثالهم، سعي شده درباره نوع عملكرد كارمندان با اربابان رجوع، آگاهي‌هايي داده شود و سطح دانش كارمندان در اين خصوص بالاتر برود، اما هنوز هم مشكلات موجود در اين رابطه، كم نيستند.

سازمانها و اداراتي كه بخش پاسخگويي تلفني به مشتريان در آنها بسيار ضعيف است و عليرغم تماسهاي مكرر، همواره با بوق اشغال يا عدم جوابگويي، روبرو مي‌شويم كه نهايتاً ارباب رجوع را ناگزير مي‌كند به طور حضوري و شخصا به آدرس آن-ولو در آن سوي شهر- برود.

كارمنداني كه انعطاف پاسخگويي به مراجعان را ندارند و حواس‌شان چندان به نحوه ارتباط با مراجعه‌كنندگان نيست. اداراتي كه به توجيهات مختلف، بابت يك امضا كه شخص مراجعه‌كننده به آن نيازمند است، او را ساعتها و گاه روزها، در انتظار نگه مي‌دارند، نبودنِ جايگزين براي كارمنداني كه در غياب‌شان، ارباب رجوع دارند و به دليل مرخصي و غيبت آنها در محيط كار، كار مراجعان، دچار وقفه مي‌شود و امثال اين موارد، چيزهايي هستند كه تصوير چندان روشني از سيستم اداري در يك جامعه ارائه نمي‌كنند.

به علاوه تأخير در رسيدگي به كارهاي مراجعان به دلايل مختلف، زمينه‌ساز بروز مشكلات ديگري مي‌شود كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها، شيوع فساد اداري و پارتي‌بازي‌هايي است كه عملاً اعتماد عمومي را در جامعه خدشه‌دار مي‌كنند. 

اين كه ارباب رجوع به دليل تعويق و تأخيرهاي زياد در روند رسيدگي به كارش، به اين نتيجه برسد كه از طريق رعايت ضوابط قانوني نمي‌تواند به اين زودي‌ها به نتيجه برسد و درگير مسائلي همچون زيرميزي و رشوه بشود، چيزي است كه سلامت سيستم اداري را زير سوال مي‌برد و براي حذف آن، به آسان كردن روند كارها در ادارات، موظف ساختن سازمانها و كارمندان آنها به انجام كارها ظرف كوتاهترين بازه زماني ممكن جهت رضايت ارباب رجوع و همين طور، نظارت بر كار سازمانها به طوري كه به جاي رضايت، موجبات شكايت مردم را فراهم نياورند، نيازمنديم. دراين صورت ديگر بدون اين كه نياز باشد مدير مجموعه‌اي، به تعريف از سازمان خود و عملكرد آن بپردازد، خود مردم و مراجعان، بهترين ارزياباني خواهند بود كه مي‌توانند براساس مشاهدات‌شان بگويند فعاليت يك سازمان، از چه كيفيت و نمره‌اي برخوردار بوده است.

وجود سيستم پاسخگويي و روابط عمومي فعال در سازمانها كه بتوانند جوابگوي مشكلات و سوالات مردمي باشند و به علاوه، به وجود آمدن اين فرهنگ در سيستم اداري جامعه كه فضيلت يك سازمان و نشانه توفيق آن، در ارتباط خوب و موثر با ارباب‌رجوع است و همين طور غالب شدنِ تفكرِ راه انداختن كارها به اصطلاح، به جاي سد و مانع ساختن در برابر آن، چيزي است كه مي‌تواند جامعه ما را در اين زمينه، به جايگاه متفاوتي برساند. درواقع از روساي سازمانها و ادارات مختلف دولتي و خصوصي اين انتظار مي‌رود كه در درجه‎‎ي نخست و قبل از هر چيز، فكري به حال مشكلات ارباب رجوع در رابطه با نهادهاي تحت مديريت خود نمايند و اين اصل مهم مديريتي را كه عبارت است از نحوه ارتباط با مشتري و مُراجعه‌كننده، در سازمان نظارتي خويش، لحاظ كنند.


 عراقچي: اول هفته آينده روز اجرايي شدن برجام را اعلام خواهيم کرد 

 
رييس ستاد پيگيري اجراي برجام گفت: طي روزهاي جمعه، شنبه و يکشنبه هفته آينده به آخر خط مي رسيم و روز اجرايي شدن برجام را اعلام مي کنيم.به گزارش ايرنا، عباس عراقچي در سخنراني در خانه انديشمندان علوم انساني افزود: قرار است آژانس بين المللي انرژي اتمي تا روز جمعه به راستي آزمايي هاي خود درباره ايران خاتمه و گزارش خود را ارائه دهد.وي ادامه داد: روز اجرايي شدن برجام طي يک بيانيه مشترک توسط محمد جواد ظريف وزيرخارجه ايران و فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا رسما اعلام مي شود و اگر شرايط مهيا باشد صدور اين بيانيه همراه با واقعه اي همچون جمع شدن وزراي کشورها خواهد بود؛ البته از لحاظ محتوايي و چگونگي تشريفات آن مهم نيست، مهم، اعلام روز اجرايي شدن است.

رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام ضمن تشريح اقداماتي که طي ماه هاي گذشته براي اجراي برنامه جامع اقدام مشترک انجام شده است گفت: ما بعد از ميل به توافق در وين مسير چند ماهه اي را از 14 جولاي طي کرده ايم و در اين مسير کارهاي بسيار سختي انجام شده است.

وي افزود: در يک فاصله 90 روزه کشورها مراحل قانوني مربوط به تصويب برجام را انجام داده اند. در شوراي وزيران اتحاديه اروپا و کنگره آمريکا اين مسير طي شد و ما هم در ايران مسير پر فراز و نشيبي را هم در شوراي عالي امنيت ملي و هم مجلس شوراي اسلامي طي کرديم و در نهايت طرحي تصويب شد که بر برجام صحه گذاشت و بالاخره مقام معظم رهبري در نامه تاريخي با الزاماتي برجام را تاييد کردند و در اين مقطع وارد مرحله روز تصويب شديم.

عراقچي ادامه داد: بعد از آن، دو طرف شروع به اجراي تعهدات کردند تا براي روز اجرا آماده شوند. طرف مقابل متعهد شده بود تحريم ها را در روز تصويب لغو کند ولي اجراي مصوبات مربوطه را به روز اجرا موکول کند.وي اضافه کرد: هم در آمريکا و هم در اروپا طي مصوباتي دستورات صادر شد و در زمان روز اجرا اين لغو تحريم ها اجرايي مي شود.معاون وزير امور خارجه ادامه داد: کار ديگر آنها که بسيار پيچيده بود تهيه و تدوين شيوه نامه ها و اصول راهنماي لغو تحريم ها و قراردادن آن در دسترس عموم بود.

عراقچي با بيان اينکه تحريم ها شبکه بسيار پيچيده در لايه ها و شکل هاي مختلف دارند، اظهار داشت: اين تحريم ها شامل تحريم هاي اتحاديه اروپا، آمريکا و شوراي امنيت سازمان ملل است؛ ضمن اينکه تحريم هاي آمريکا بخشي از آن تحريم هاي اوليه است که مروط به بعد از انقلاب است و بخش ديگر تحريم هاي ثانويه که مربوط به هسته اي است.

عراقچي اضافه کرد: با توجه به اينکه اين تحريم ها با هم تداخل داشتند دقيقا بايد مشخص مي شد که تحريم ها وقتي به تحريم هاي برجام لغو شوند چه اتفاقي مي افتد و بنگاه هاي اقتصادي چگونه مي توانند با ايران کار کنند و اين مساله حتي بعد از برجام هم کلاف سردرگمي است.رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام با بيان اينکه قرار بود در تهيه اين شيوه نامه ها با ايران مشورت کنند گفت: يکي از کارهايي که ما در سه ماه اخير داشتيم همين امر بود که در قالب مذاکراتي در نهايت نتيجه آن شنبه گذشته به جمع بندي رسيد و مجموعه اي از آئين نامه هاي بسيار مفصل تدوين شد و در اين آئين نامه ها آنچه در عمل اتفاق مي افتد توضيح داده شده است.

معاون وزير امور خارجه خاطرنشان کرد: بخش بزرگي از اين شيوه نامه ها به صورت سوال و جواب است و سوالات محتمل در اين شيوه نامه ها پاسخ داده شده است ضمن اينکه نحوه برداشته شدن تحريم ها و حوزه هايي که بنگاه ها با ايران مي توانند کار کنند به زبان ساده بيان شده است.وي با اشاره به پيچيدگي هاي متن برجام اظهار داشت: شيوه نامه ها با نثر ساده و به شکل سوال و جواب تهيه و تدوين شده است.

عراقچي در ادامه اظهار داشت: يکي از موارد تداخل تحريم ها، مربوط به تحريم هاي اوليه و ثانويه آمريکاست؛ درباره تحريم هاي اوليه اتباع آمريکا کماکان نمي توانند با ايران روابط اقتصادي داشته باشند اما تحريم هاي ثانويه براي کشورهاي ديگر است که با اجراي برجام اين تحريم ها برداشته مي شود.

رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در عين حال گفت: ليست ارائه شده در اين شيوه نامه ها ليست بسته اي نيست به طوري که سوال و جواب ها مي تواند در آينده ادامه يابد و هر شرکتي مي تواند اين سوالات را از وزارت خزانه داري آمريکا يا اتحاديه اروپا بپرسد.

به گفته رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام اين شيوه نامه ها در روز اجرا در سايت وزارت خزانه داري آمريکا و اتحاديه اروپا قرار مي گيرد.

عراقچي يادآور شد: در اين شيوه نامه ها حتي حوزه هايي که نمي توانند کار کنند به شکل صريح و روشن آمده است که اين هم اعتمادزا هست.

معاون وزير امور خارجه در بخش ديگري از سخنانش به تحرکات لابي هاي مخالف ايران در آمريکا اشاره کرد و گفت: نگراني ديگري که وجود داشت حرکاتي بود که در کنگره آمريکا شروع شده بود و در کنگره شروع به طراحي قوانين مختلفي کردند. معاون وزير امور خارجه خاطرنشان کرد: کساني که در طول مذاکرات سعي کردند اين مذاکرات به نتيجه نرسد و موفق نشدند ، در ادامه تلاش کردند از کنگره رد نشوند که باز هم موفق نشدند. باز تلاش مي کنند که بتوانند مانع از بهره برداري ايران از مزاياي برجام شوند و اين مساله يکي از چالش هاي ما است.

رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام خاطرنشان کرد: اتفاق بزرگي که ديروز افتاد صدور بيانيه دفتر رئيس جمهور آمريکا درباره يکي از قوانيني بود که از دولت مي خواست به اسم شفافيت بر مسائل تروريسم، هيچ تحريمي را از هيچ فرد ايراني برندارد تا گزارش آن به کنگره ارائه شود که اين مصوبه خلاف بين برجام است.


 الجعفري: حضور نيروهاي تركيه در عراق قابل پذيرش نيست 

 
شبکه الميادين: ابراهيم الجعفري وزير خارجه عراق ضمن تاکيد بر اينکه حزب الله لبنان سازماني تروريستي نيست اتهام اتحاديه عرب عليه ايران مبني بر حمايت از تروريسم را خنده دار توصيف کرد. ابراهيم الجعفري وزير خارجه عراق گفت: اتهام بيانيه اتحاديه عرب مبني بر حمايت ايران از تروريسم، داغديده را به خنده وا مي دارد. من ملاحظات عراق را به طور کامل ثبت کردم. وي افزود: قبل از بيانيه پاياني اتحاديه عرب فضايي منفي حاکم بود. ابراهيم الجعفري با اشاره به مخالفت با اتهام تروريستي وارد کردن به حزب الله تاکيد کرد: حزب الله سازمان تروريستي نيست و ما اختلافي در اين باره نداريم. وي با اشاره به ورود غير قانوني نظاميان ترکيه به خاک عراق و تاکيد مجدد بر مخالفت بغداد با اين موضوع بيان کرد: هر انگيزه و بهانه اي که ترکيه داشته باشد غير قابل قبول است و راهي جز عقب نشيني کامل ندارد. اين که داعش به نظاميان ترکيه يورش برده باشد صحت ندارد.


 رهبر کره شمالي افزايش قدرت زرادخانه‌ هسته‌اي کشورش را خواستار شد 

 
رويترز: رهبر کره شمالي خواهان افزايش حجم و قدرت زرادخانه‌هاي هسته‌اي کشورش شد.در حالي که کره شمالي به تازگي چهارمين آزمايش هسته‌اي خود را انجام داد خبرگزاري رسمي اين کشور گزارش داد که کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي خواستار افزايش کمي و کيفي ظرفيت‌هاي هسته‌اي اين کشور شده است.

براساس اين گزارش کيم جونگ اون هدف از اين خواسته خود را افزايش توانمندي براي حمله به امپرياليست‌هاي تحت رهبري آمريکا در هر زمان و مکاني در صورت ايجاد تهديد عليه پيونگ يانگ دانسته است.در گزارش خبرگزاري رسمي کره شمالي آمده است که کيم جونگ اون، مسئوليت‌هاي مهمي را براي افزايش توانمندي هسته‌اي اين کشور براي مقام‌هاي مربوطه تعيين کرده و خواستار ساخت بمب‌هاي هيدروژني قوي‌تر در آينده شده است.


 انتقاد اوباما از نظام سياسي آمريکا در نطق سالانه 

 
ايسنا: رييس‌جمهوري آمريکا در نطق سالانه‌ خود در کنگره به انتقاد از نظام سياسي کشورش پرداخت و گفت: ما بايد از تأثير پول در سياست‌مان بکاهيم.باراک اوباما،‌ رييس‌جمهوري آمريکا در آخرين نطق سالانه‌اش در ابتدا با بيان اين که هشتمين سالي است که در کنگره به ارائه نطق مي‌پردازد، بر خواسته خود براي برقراري عدالت اجتماعي در آمريکا تأکيد کرد.

وي در تبيين سياست خارجي کشورش تصريح کرد: اولويت شماره يک ما محافظت از مردم آمريکا و از ميان بردن شبکه‌هاي تروريستي است. القاعده واکنون داعش هر دو براي مردم ما تهديدي مستقيم هستند زيرا در جهان امروز تروريست‌هايي که ارزشي براي جان آدمي قائل نيستند، مي‌توانند آسيب بسياري به بار آورند.اوباما گفت: اگر کنگره درباره جنگ عليه تروريسم مصمم است و مي‌خواهد پيامي به نيروهاي ما و جهان ارسال کند، بايد اجازه استفاده از نيروي نظامي عليه داعش را بدهد.


 تفنگداران دستگير شده آمريکايي، در آب‌هاي بين المللي رها شدند 

 روابط عمومي کل سپاه در اطلاعيه‌اي با اشاره به قطعيت غير عمدي بودن ورود غير قانوني و غير مجاز شناورهاي رزمي آمريکايي به آب‌هاي سرزميني ايران در خليج فارس، از رها سازي تفنگداران دستگير شده آمريکايي در آب‌هاي بين المللي خبر داد.به گزارش روابط عمومي كل سپاه، در بخشي از اين اطلاعيه آمده است: در پي ورود غير قانوني و غير مجاز دو فروند شناور رزمي آمريکايي به آب‌هاي سرزميني جمهوري اسلامي ايران در خليج فارس و در حوالي جزيزه فارسي در عصر روز گذشته سه‌شنبه مورخ 94/10/22 اين شناورها پس از تمکين اخطار شناورهاي رزمي نيروي دريايي سپاه متوقف و سرنشينان آن که 9 تفنگدار مرد و يک تفنگدار زن بودند، دستگير شدند.

اين اطلاعيه افزوده است: همانگونه که در اطلاعيه‌هاي قبلي تصريح شده بود در هنگام توقيف اين دو شناور رزمي، ناوگروه هواپيمابر "ترومن" آمريکا و ناوگروه هواپيمابر "شارل دو گل " فرانسه در آب‌هاي بين المللي منطقه حضور داشته‌اند و همزمان ناو گروه هواپيمابر آمريکايي اقدام به تحرکات انفعالي و احساسي هوايي و دريايي نمود که با هوشمندي و مديريت مقتدرانه نيروي دريايي سپاه کنترل و آرامش در منطقه تأمين شد. در ادامه اين اطلاعيه با بيان اينکه "در شناورهاي آمريکايي‌ سلاح‌هاي سبک و نيمه سنگين وجود داشته است" تصريح شده است: پس از انتقال و استقرار تفنگداران دستگير شده در محل پايگاه نيروي دريايي سپاه، بررسي‌هاي لازم پيرامون چرايي و چگونگي ورود غير قانوني آنان آغاز گرديد و همزمان مقامات سياسي آمريکا در تماس‌هاي مکرر با مقامات سياسي کشورمان با غير عمدي خواندن اقدام شناورهاي رزمي خود، آزادي تفنگداران آمريکايي را در خواست کردند.

اين اطلاعيه افزوده است: پس از بررسي‌هاي فني و عملياتي در تعامل با مراجع ذي‌صلاح سياسي و امنيت ملي کشور و مشخص شدن سهوي و غير عمدي بودن ورود شناورهاي رزمي آمريکا به آب‌هاي جمهوري اسلامي ايران و عذر خواهي آنها؛ تصميم به رها سازي آنان گرفته شد.

اين اطلاعيه با تأکيد بر اينکه "آمريکايي‌ها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند" آورده است: تفنگداران دريايي دستگير شده لحظاتي قبل با نظارت شناورهاي رزمي نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آب‌هاي بين المللي رها شدند.


 26 دي ماه زمان انجام تعهدات 1+5 

 يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت که طبق جدول زمان بندي برجام 26 دي ماه زمان انجام تعهدات ‍1+5 و به عبارتي لغو، توقف و تعليق تحريم‌ها است.سيد حسين نقوي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: طبق جدول زمان بندي برجام ايران بايد تا 26 دي ماه تعهداتش را در 11 بند قيد شده عمل کند.

وي افزود: در همين راستا آژانس نيز گزارشي در مورد راستي آزمايي اقدامات ايران ارائه کرد که قرار است اين گزارش همزمان به شوراي حکام و شوراي امنيت سازمان ملل فرستاده شود تا شوراي امنيت بيانيه‌اي در مورد لغو کلي تحريم‌ها صادر کند.اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت که بر اين اساس 26 دي ماه زماني است که بايد تحريم هايي که قرار بود لغو، متوقف و تعليق شود به ترتيب لغو، متوقف و تعليق شود.


 حمله به دفتر کميته امداد امام خميني (ره) در سومالي 

 يک منبع آگاه امنيتي سوماليايي گفت: افراد ناشناس روز سه شنبه به ساختمان کميته امداد امام خميني (ره) در موگاديشو پايتخت اين کشور حمله کردند.به گزارش خبرگزاري آناتولي، اين منبع و شاهدان عيني افزودند: افراد ناشناس به نمايندگي کميته امداد امام خميني (ره) در شهرک 'هدن' موگاديشو حمله کردند و بدون اينکه نگهبانان آن مقاومتي از خود نشان دهند، محتويات آن را به سرقت بردند.

عبدالحکيم احمد رئيس دستگاه اطلاعاتي سومالي ضمن تاييد حمله به نمايندگي کميته امداد امام خميني(ره) در اين کشور گفت: نيروهاي امنيتي سومالي چند تن از مهاجمان را دستگير کرده اند.

دولت سومالي هفته گذشته در پيروي از عربستان و در اعتراض به حمله معترضان به اعدام شيخ نمر باقر النمر روحاني برجسته عربستاني به سفارت و کنسولگري اين کشور در ايران، روابط خود را با تهران قطع کرد.


 خبــــر 

 اردوغان: روسيه در حال ايجاد يک سوريه کوچک است

رئيس جمهور ترکيه اعلام کرد، روسيه در تلاش براي تشکيل يک سوريه کوچک در اطراف لاذقيه است.

به گزارش خبرگزاري دويچه وله، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه، در سخناني در جمع شماري از ديپلمات‌هاي اين کشور در آنکارا گفت: اقدام‌هايي که روسيه اخيرا در سوريه در حال انجام آن است، براي جهان مشکل‌آفرين شده است.

به گزارش وبسايت راديو تلويزيون دولتي ترکيه (TRT) اردوغان ادعا کرد: «روسيه هيچ گونه مبارزه‌اي عليه داعش پيش نبرده بلکه برعکس در تلاش ساختن يک دولت کوچک در لاذقيه و اطراف آن است. مساله سرنگوني هواپيماي جنگي روسيه نيز در چنين فضايي بروز کرد.»

رئيس جمهور ترکيه افزود: «راه خطرناکي که روسيه وارد آن شده است نه تنها براي خود اين کشور، بلکه براي منطقه و جهان نيز مشکلات بزرگ و جدي به همراه دارد.»

اردوغان بحران پيش‌ آمده در روابط ترکيه و روسيه را نيز ناشي از اقدام‌هاي مسکو در سوريه و در اوکراين دانست.

واشنگتن: اظهارات ضد اسلامي، خوراک پروپاگانداي افراط گرايان است

وزارت خارجه آمريکا پس از اظهارات عجيب يکي از نامزدهاي رياست جمهوري اين کشور درباره جلوگيري از مهاجرت مسلمانان به اين کشور هشدار داد؛ اظهارات ضد اسلامي کمپين‌ها خوراک پروپاگانداي افراط گرايان مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا بسيار تلاش کرد تا در اظهاراتش نامي از دونالد ترامپ، يکي از نامزدهاي جمهوري خواهان نبرد. جان کربي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در اين باره گفت: اين مساله که اظهارات يکي از نامزدها در ويدئوي عضوگيري يک گروه افراطي استفاده شد نشان مي‌دهد که چنين رفتارهايي خوراک پروپاگانداهاي افراط‌گرايان خواهد بود.

آماده باش 28500 نيروي ارتش آمريکا در پي آزمايش اتمي کره شمالي

در پي ادعاي کره شمالي در آزمايش اتمي هفته گذشته،‌ دولت آمريکا 28 هزار و 500 نيروي ارتش خود مستقر در کره جنوبي را در حالت آماده باش قرار داده است.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، در حال حاضر 28 هزار و 500 نيروي ارتش آمريکا در کره جنوبي و در وضعيت دفاعي قرار دارند. روز دوشنبه،‌ تمامي اين نيروها در وضعيت آماده باش بسيار بالا قرار گرفتند.

کورتيس اسکاپاروتي، فرمانده نيروهاي مشترک آمريکا و کره جنوبي در بيانيه‌اي اعلام کرد: من از اين نيروها مي‌خواهم تا در حالت آماده باش بسيار بالا قرار بگيرند چون رزمايش نظامي که مدت‌ها بود براي انجامش برنامه ريزي کرده بوديم،‌ نزديک است. اين بيانيه پس از آن منتشر شد که دولت پيونگ يانگ هفته گذشته يک بمب هيدورژني را آزمايش کرد و باعث خشم و نگراني آمريکا و کشورهاي همسايه خود شد.


 ميز خبر 

 رهبر انقلاب در ديدار دست اندرکاران همايش ملّي «فقه هنر»:

اسلام نه تنها هنر را قبول دارد بلکه به آن تشويق نيز مي‌کند

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست اندرکاران همايش ملّي «فقه هنر» که در تاريخ 21 دي 1394 برگزار شده بود، در مرکز همايشهاي غدير دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، منتشر شد. حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار با اشاره به اهميت موضوع هنر و اظهار خرسندي از ورود حوزه علميه به مقوله فقه هنر، گفتند: هنر، امري مبارک و انساني، زاييده‌ي تخيل قوي و ذوق وافي و جزء زندگي انسان است و در ميان فقها و در حوزه‌هاي علميه نيز همواره هنرمندان برجسته‌اي در شاخه شعر و ادب وجود داشته‌اند. رهبر انقلاب، «تحقيق، عمق‌يابي و تبيين فقه هنر براي جامعه» را کاري مبارک و لازم خواندند و خاطرنشان کردند: فقه، متکفّل همه امور زندگي بشر است و هنر نيز يکي از همين امور است که بايد فقه به آن بپردازد.

ايشان لازمه استنباط احکام و اظهارنظر فقهي در خصوص مقولات هنري را آشنايي فقيه با هنر و حد و مرزهاي آن دانستند و افزودند: اسلام نه تنها هنر را قبول دارد بلکه به آن تشويق نيز مي‌کند و نمونه‌هاي تاريخي آن، نشاندهنده همين توجه و تشويق است. حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به آميخته بودن هنر با جوامع بشري امروز و آثار مستقيم آن در فکر، روح و سبک زندگي انسان، گفتند: در خصوص برخي فتاواي معروف در مسائل هنري با دقت و عمق‌يابي مي‌توان به حرفهاي تازه و نويي رسيد. رهبر انقلاب در خصوص الزامات نوآوري در فقه هنر تأکيد کردند: بايد مسأله «انضباط فقهي» به‌طور جدي مورد توجه باشد و بدون تأثير گرفتن از جوّ عمومي، و با استفاده از اصول و روش استنباط فقهاي شيعه در مراجعه به کتاب و سنّت، در خصوص فقه هنر نيز به نتايجي رسيد.

ايشان همچنين با تقدير از پايه‌گذاري سنت حسنه تفقه در هنر و برگزاري همايش فقه هنر، خطاب به دست اندرکاران اين همايش تأکيد کردند: اين کار بايد خيلي زودتر از اينها انجام مي‌گرفت و اکنون که آغاز شده است، بايد آن را بدون توقف دنبال کنيد.

مجلس نمايندگان آمريکا تحريم‌ها عليه کره شمالي را سخت‌تر کرد

قانون‌گذاران مجلس نمايندگان آمريکا به اتفاق به اعمال تحريم‌هاي شديدتر اقتصادي عليه کره شمالي به خاطر جديدترين آزمايش اتمي اين کشور راي دادند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، قانونگذاران مجلس نمايندگان آمريکا قانون اعمال تحريم‌ها عليه کره شمالي را با 418 راي موافق و دو راي مخالف تصويب کردند که براساس اين قانون تحريم‌هاي شديدتر اقتصادي عليه دولت کيم جونگ اون، رهبري کره شمالي اعمال خواهد شد؛ کشوري که پيشتر نيز تحت تحريم‌هاي آمريکا قرار گرفته بود. هفته گذشته دولت پيونگ يانگ با آزمايش اتمي جديدي تمامي جهان را دچار تعجب کرد.


 يك نكته از هزاران 

 انجام كار حرفه‌اي و پرهيز از حاشيه

روز دوشنبه تعدادي از نظاميان آمريكايي به صورت غيرعمد وارد آبهاي سرزميني ايران شدند كه بلافاصله با نيروهاي مرزي دريايي ايران مواجه مي‌شوند و نيروهاي ايراني با رعايت كامل اصول نظامي گري و قواعد بين امللي آنها را متوقف كرده و براي مشخص شدن هويت و هدفشان به پايگاه دريايي سپاه در جزيره فارسي مي‌برند، و در نهايت با احراز شدن ورود سهوي آنها با مرزهاي كشورمان آزاد مي‌شوند.

نكته اصلي اينجاست كه نيرو‌هاي نظامي ما در برخورد با اين ماجرا ضمن انجام وظايف خود در پاسداري از حريم‌ آبهاي كشور، با رفتاري قاعده‌مند و اصولي به بررسي كم و كيف هويت و ماموريت نظاميان آمريكايي بر مي‌آيند و درنهايت بدون حاشيه آفريني آنها را آ‍زاد مي‌كنند. اين مسئله براي هركشوري ممكن است اتفاق بيفتد و شناسايي گروه‌هاي ناشناس درمرزهاي آبي جزئي از وظايف مرزبانان است. اما حاشيه آفريني و داستان سرايي در اين زمينه جز ايجاد تنش ميان كشورها حاصلي نخواهد داشت.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-21

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وپنجمين اجلاس هيأت مديره

17تا18سپتامبر2002- دانشگاه لاوال،شهر کبِک، کانادا

گزارش درمورد فعاليت ها

IV. روابط با يونسکو

فلسفه کلي که راهبرد وتعامل مارا با يونسکو هدايت کرده است به همان اندازه که ممکن است مفيدوحاضر ياديدني است. با درنظرگرفتن اين واقعيت که مجموعه پرسنل IAU خيلي کوچک است، اينکار وقتي گير و مشکل زماني دارد. اگرچه، IAU بايستي اعتبارخود را به عنوان يک سازمان با منافع وظرفيت خدمت رساني به يونسکو و رابطه بازسازي نيازهاي اعتماد و همکاري مستحکم نمايد. اينجا برخي از تعامل هاي ما برجسته شده است:

• دريافت پاسخ منفي از يونسکوبراي قراردادهاي ارائه شده دراکتبر 2001 براي يک مجموعه اي معادل 000/125 دلارآمريکا، درحمايت از IAU . جان دانيل (Jahn Daniel) معاون مديرکل براي آموزش، از طرف معاون مديرکل باربوسا (Barbosoa) در پاسخ توضيح مي دهد که برنامه وبودجه يونسکو براي 2000 تا 2001 اين هزينه هارا پيش بيني نکرده وبدين ترتيب قراردادها را نمي توان تضمين کرد. اين برنامه مارا تشويق ميکندتا براي پيدا کردن فعاليت هاي مشترک دردوسال 2002، 2003 با بخش آموزش عالي کار کنيم.

• دبيرکل به صورت کتبي به معاون دبيرکل براي آموزش پاسخ داد، وبراي بحث هاي مقدماتي مجموعه اي ازموضوعات ازجمله کاهش حمايت مالي يونسکوبراي IAU (از 000/83 دلار آمريکا دريافت شده درسال 1999، تا 000/10 دلار درسال هاي 2000 تا 2001 به ترتيب) با او ملاقات کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته