جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

دبير علمي دوازدهمين كنگره بين المللي صرع:
احتمال انتقال صرع به صورت ژنتيک بسيار ضعيف است


راه‌هاي طبيعي درمان سينوزيت

يافته اخير محققان نشان مي دهد؛
نور آفتاب عامل پيشگيري از ابتلا به سرطان


چند توصيه براي متوقف کردن خون ‌دماغ


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 دبير علمي دوازدهمين كنگره بين المللي صرع:
 احتمال انتقال صرع به صورت ژنتيک بسيار ضعيف است  

 
دبير علمي دوازدهمين كنگره بين المللي صرع و متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب گفت: مطالعات نشان مي دهند كه سن بالاي مادر در هنگام بارداري احتمال بروز حملات تشنجي مانند صرع را در كودك افزايش مي دهد.

به گزارش آفرينش، دكتر احمد نگهي در مورد بيماري صرع توضيح داد : صرع يک اختلال عملکردي در سلول هاي مغزي است که مي تواند به اشکال مختلف بروز يابد؛ حملات صرع در شايع ترين شکل خود به صورت کاهش هوشياري همراه با حرکات اندام ها رخ مي دهد اما مي تواند به شكل خفيف تر نيز بروز يابد.

وي با تاكيد بر اينكه بيماري صرع معمولا زمينه ارثي ندارد يعني از والدين به فرزندان منتقل نمي شود، گفت : مطالعات نشان مي دهد تنها در 5 درصد مبتلايان به صرع، زمينه ژنتيک وجود دارد.

نگهي خاطر نشان كرد : ابتلاي پدر يا مادر به بيماري صرع معمولا در انتقال اين بيماري به فرزندان نقشي ندارد اما سن بالاي مادر در هنگام بارداري احتمال بروز بيماري هاي مرتبط با سيستم مغز و اعصاب مانند انواع اختلالات مغزي و حملات تشنجي مانند صرع را افزايش مي دهد.

وي در مورد مادران مبتلا به صرع نيز گفت : به رغم اينكه احتمال انتقال صرع از مادر به فرزند بسيار ناچيز است اما اگر مادر مبتلا به صرع از داروهاي ضدتشنج استفاده مي كند، لازم است در هفته شانزدهم بارداري، با انجام سونوگرافي هاي مخصوص، سلامت سيستم عصبي مغز جنين او مورد بررسي قرار گيرد.

نگهي با بيان اينكه به طور کلي زنان مبتلا به صرع بدون هيچ نگراني مي توانند باردار شوند، افزود: اين افراد تنها لازم است تحت نظر پزشك معالج و استفاده از درمان هاي دارويي بارداري سالم بدون خطري را سپري کنند.

دبير علمي دوازدهمين كنگره بين المللي صرع و متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب تاكيد كرد: زنان مبتلا به اين بيماري بايد قبل از اقدام به بارداري براي تغيير يا کنترل دوز داروهاي ضدتشنج مصرفي خود، با پزشک مربوطه مشورت کنند و در طول بارداري تحت نظر ماهيانه متخصصين مغز و اعصاب و زنان باشند تا با انتخاب داروهاي مناسب احتمال بروز خطر براي جنين را به صفر برسانند.

نگهي با بيان اينکه زنان مبتلا به صرع به هيچ عنوان در طول بارداري يا قبل از آن نبايد خودسرانه اقدام به قطع داروي ضد صرع كنند، افزود : بيشتر مادران مبتلا به صرع بعد از زايمان به خوبي مي توانند از کودک خود مراقبت و بدون نگراني اقدام به شيردهي کنند.دوزادهمين کنگره بين المللي صرع 30 دي لغايت 2 بهمن در مرکز همايش هاي رازي برگزار مي شود


 راه‌هاي طبيعي درمان سينوزيت  

 
متخصص طب سنتي با اشاره به راه‌هاي طبيعي درمان سينوزيت، گفت: استفاده از بخور و دود دادن عنبر نسارا دو راهکار درمان سنتي اين بيماري است.به گزارش جام جم سرا ، محمدجواد اسلامي‌پور در رابطه با راه‌هاي طبيعي درمان سينوزيت اظهار داشت: مهمترين عامل در درمان اين بيماري برطرف کردن عوامل سبب‌ساز آن بوده و در کنار اين موضوع بايد استفاده از بخور را مورد توجه قرار داد.

وي با بيان اينکه انواع بخورها از مهمترين روش‌هاي درماني سينوزيت هستند به طوري که بسياري از سينوزيت‌ها با انجام اين روش به تنهايي درمان مي‌شود، افزود: عمل اصلي بخور باز کردن مجاري سينوس‌ها، شل کردن ترشحات آنها و در نتيجه تسهيل خروج آن از حلق است. متخصص طب سنتي در مورد روش انجام بخور گفت: مقداري آب را به همراه ماده بخور بايد در ظرف مناسبي ريخته و روي شعله گاز قرار دهيد تا جوش آيد. در اين حالت با فاصله‌ مناسبي سر را روي بخار گرفته و آن را استنشاق کنيد يا آنکه پس از جوش آمدن کامل محلول آن را روي زمين گذاشته و روي سر خود را با ملحفه‌اي پوشانده و سر را روي ظرف بخور بگيريد همچنين لازم است اين کار را حداقل 10 دقيقه انجام دهيد تا کاملاً عرق کنيد. وي اضافه کرد: در صورتي که تمايل داريد از دستگاه بخور استفاده کنيد بايد داروي موردنظر را در آب جوشانده و عصاره صاف شده آن را داخل دستگاه بريزيد.

متخصص طب سنتي ادامه داد: بابونه، تخم گشنيز، برگ اوکاليپتوس، آويشن، پونه، اسطوخودوس و ... را مي‌توان به عنوان دارو هنگام بخور در دستگاه بخور استفاده کرد. به گفته اسلامي‌پور، بخور سرکه مخلوط با آب در افراد صفراوي يا دموي‌مزاج تأثير خوبي در درمان سينوزيت دارد البته اين نوع بخور نبايد در افراد بلغمي‌مزاج مورد استفاده قرار گيرد.

وي با اشاره به اينکه بسياري از روغن‌ها با نفوذ به داخل سينوس‌ها مجاري آنها را باز مي‌کنند و سبب خروج ترشحات از راه بيني يا حلق مي‌شوند، گفت: روغن سياه دانه، کنجد و زيتون تصفيه نشده در اين زمينه اثر درماني مؤثري دارد. متخصص طب سنتي اضافه کرد: براي استفاده از روغن‌ها آنها را در قطره‌چکان بريزيد و هر شب در يک طرف بيني دو قطره از آنها را بچکانيد البته بايد توجه داشت که هر شب فقط يک طرف بيني دارو ريخته شود. اين روش به صورت پيوسته قابل استفاده است و در صورت نياز پس از يک هفته، مجدد مي‌توان دوباره از اين روش استفاده کرد.

اسلامي‌پور در رابطه با استفاده از داروهاي خوراکي گفت: بسياري از داروها به علت خاصيت ضدويروس و ضدباکتري که در آنها وجود دارد علاوه بر کاهش التهاب و عفونت سينوس‌ها ترشحات آنها را نيز کم مي‌کند اين گروه از داروها شامل آويشن، پونه و نعنا بوده که به صورت دم‌کرده يا عرقيات قابل استفاده است.

وي خاطرنشان کرد: همچنين مي‌توان روغن زيتون تصفيه نشده، بادام تلخ و سياه دانه را روي سينوس‌ها به ويژه در بيماراني که حساسيت زيادي به سرما دارند ماليد.اين روش علاوه بر اينکه خروج ترشحات از بيني و حلق را راحت‌تر مي‌کند، در درمان سينوزيت نيز مؤثر است.

متخصص طب سنتي افزود: استفاده از روش دود دادن يا تدخين نيز يکي ديگر از راه‌هاي مناسب درمان سينوزيت بوده که يکي از بهترين داروها در اين زمينه دود دادن عنبرنسارا است.


 يافته اخير محققان نشان مي دهد؛
 نور آفتاب عامل پيشگيري از ابتلا به سرطان 

 طبق يک مطالعه جديد، قرار نگرفتن به اندازه کافي در معرض نور خورشيد ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد.به گزارش مهر، طبق يافته اخير محققان دانشگاه کاليفرنيا، افراد ساکن در ارتفاعات بالاتر که کمتر در معرض نور خورشيد قرار داشته و شيوع کمبود ويتامين D در آنها بيشتر است، بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هايي نظير لوسمي، نوعي سرطان خون، قرار دارند.

پژوهشگران با بررسي داده هاي مربوط به بيماري لوسمي در 172 کشور جهان دريافتند افراد ساکن در ارتفاعات بالاتر حداقل دو برابر جمعيت ساکن در مناطق استوايي در معرض ابتلا به لوسمي پيشرفته قرار دارند.«کرديک گارلند»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «اين نتايج بيانگر آن است که عمدتاً بروز لوسمي در جهان ناشي از اپيدمي کمبود ويتامين D است که جمعيت هاي دور از مناطق استوايي در فصل زمستان با آن روبرو هستند.»

نرخ شيوع بيماري لوسمي در کشورهاي نزديک تر به قطب، نظير استراليا، نيوزلند، شيلي، ايرلند، کانادا و ايالات متحده در بالاترين ميزان قرار دارد.همچنين يافته ها نشان مي دهد نرخ ابتلا به اين بيماري در کشورهاي نزديک به خط استوا نظير بوليوي، ساموآ، ماداگاسکار و نيجريه در پايين ترين حد قرار دارد.به گفته گارلند، «افراد ساکن در مناطقي با UVB خورشيدي کم، داراي سطح پايين متابوليت هاي ويتامين D در خون شان هستند. اين سطح پايين آنها را در معرض بالاي ابتلا به برخي از سرطان ها، از جمله لوسمي، قرار مي دهد.»


 چند توصيه براي متوقف کردن خون ‌دماغ 

 دلايل خونريزي بيني يا همان خون دماغ متفاوت بوده، اما علل رايج آن شامل دست کردن در بيني، جراحت کوچک و فين کردن است. گاهي موارد اما خون دماغ مي‌تواند نشان از بيماري نهفته و يا آسيب به بدن باشد.

به گزارش جام جم سرا ، همچنين به ندرت نيز پيش مي‌آيد که خون دماغ به‌ويژه در افراد مسن کشنده باشد. درمان نامناسب نيز مي‌تواند منجر به وخيم‌تر شدن اوضاع خون‌دماغ شود.

اما هنگام خون دماغ چه بايد کرد؟ براي حل اين مشکل کافي است پنج مرحله زير را دنبال کنيد:

1. بيمار را بر روي زمين بنشانيد

از او بخواهيد تا کمي به سمت جلو (و نه عقب) متمايل شوند تا خون از دماغ به سمت بيرون جريان داشته باشد و به داخل گلو نرود. اگر دستکش يکبار مصرف در اختيارتان است، از آن استفاده کنيد.

2. دو طرف بيني را فشار دهيد

به بيمار بگوييد که از طريق دهان نفس بکشد. سپس خودتان قسمت نرم بيني را گرفته و فشار دهيد تا از شدت جريان خون کاسته شود. در صورت امکان بيمار را روي سينک دستشويي خم کنيد تا خون وارد شده به دهان به بيرون بريزد. زيرا ورود خون به داخل گلو مي‌تواند منجر به بيماري او شود. از او بخواهيد تا از سرفه کردن، بالا کشيدن آب بيني و بلعيدن خون خودداري کند.

3. بيني او را نگاه کنيد

پس از گذشت 10 دقيقه، بيني شخص را رها کرده و بررسي کنيد که خون بند آمده يا خير. اگر هنوز خون جريان داشت، 10 دقيقه ديگر نيز بيني بيمار را مانند قبل به آرامي فشار دهيد.

4. از کمپرس سرد استفاده کنيد

کيسه حاوي يخ به بيمار دهيد تا با اعمال آن بر روي پل بيني از شدت خونريزي بکاهند.

5. دوباره بيني بيمار را چک کنيد

زماني که خونريزي بيني متوقف شد، اجازه دهيد تا بيمار با کمک يک دستمال مرطوب اطراف بيني‌اش را تميز کنيد. به آن‌ها بگوييد که تخت هيچ شرايطي فين نکنند و تا چند ساعت (ترجيحا 12 ساعت) فعاليت جدي انجام ندهند.

همچنين به توصيه‌هاي پزشکي زير پيرامون خون دماغ توجه کنيد:

خون دماغ مکرر (بيش از يک بار در هفته): اين اتفاق مي‌تواند نشان دهنده فشار خون بالا باشد.

افرادي که از داروهايي نظير وارفارين (براي ضد انعقاد خون) مصرف مي‌کنند، احتمالا به صورت پيوسته خون دماغ خواهند شد.

خوناب جاري شده از بيني پس از برخورد محکم سر مي‌تواند حاکي از بروز مو برداشتن کوچک جمجمه باشد.


 خبرهاازعالم علم 

 چگونه با آسم مبارزه کنيم؟

آسم مي تواند چالش برانگيز و استرس زا باشد. شايد گاهي اوقات درمانده، خشمگين يا افسرده شويد چون نياز داريد تا فعاليت هاي معمول خود را کاهش دهيد تا از عوامل مشکل ساز دور بمانيد.

به گزارش آفرينش به نقل از باغ دارو، ممکن است به خاطر علائم بيماري و شيوه ي پيچيده مديريت آسم احساس محدوديت برايتان ايجاد شود. اما آسم نبايد شما را محدود کند. بهترين راه براي مقابله با اضطراب و احساس درماندگي، اين است که بيماري خود را درک کنيد و درمان آن را تحت کنترل داشته باشيد. اين پيشنهادات مي توانند به شما کمک کنند تا کمتر احساس درماندگي کنيد:

ميزان فعاليت تان را تنظيم کنيد

بين انجام کارها استراحت کنيد و از فعاليت هايي که علائم شما را بدتر مي کنند، دوري کنيد. اين به معناي تنبلي کردن نيست. شما با انجام فعاليت هاي روزانه علاوه بر اين که نشاط خود را افزايش مي دهيد، از عوارضي چون چاقي، افسردگي و… نيز در امانيد. روحيه ي شما در کنترل بيماري تان موثر است. از سوي ديگر، يکي از بهترين راه هاي بهبود بيماري آسم، ورزش کردن است. ورزش ها و محيط هايي مناسب با بيماري تان انتخاب کنيد و روحيه و بيماري تان را بهبود ببخشيد.

راه مبارزه با بيماري آسم

ليستي از کارهايي را که بايد انجام دهيد، تهيه کنيد

تهيه ي ليستي از کارهاي ضروري، کمک مي کند ديگر احساس درماندگي نکنيد. براي انجام کارهاي کوچک به خودتان جايزه بدهيد.

صبور باشيد و براي کارها برنامه بريزيد. فراموش نکنيد که اضطراب، بيماري شما را تشديد مي کند.

با ديگران درباره بيماري تان صحبت کنيد

انجمن هاي گفتگو در اينترنت و يا گروه هاي خاص بيماري شما کمک مي کنند تا با افرادي که با چالش هاي مشابه شما درگير هسنتند، آشنا شويد، آرامش بيشتري داشته باشيد و بدانيد که تنها نيستيد.

تشويق کودکان به کارهايي که مي تواند انجام دهد

اگر فرزندتان مبتلا به آسم است، او را تشويق کنيد. به کارهايي توجه کنيد که او مي تواند انجام دهد و نه به کارهايي که نمي تواند انجام دهد. نگذاريد کمبودها و محدوديت هايش را احساس کند.

معلم ها، مربيان، دوستان و آشنايان را هم براي کمک کردن به فرزندتان شرکت دهيد. توانايي هاي او را کشف کنيد و پرورش دهيد. به طور کلّي در نظر داشته باشيد که بيماري آسم يکي از شايع ترين بيماري ها به ويژه در ايران است. آرام باشيد، مثبت فکر کنيد و به فعاليت هايتان ادامه دهيد.


 خبرپزشكي 

 ارتباط داروهاي رفلاکس با بيماري‌هاي کليوي

پزشکان آمريکايي دريافتند که مصرف داروهاي برطرف کننده رفلاکس اسيد معده با بروز بيماري‌هاي کليوي مرتبط است. به گزارش ايسنا، مهارکننده‌هاي پروتون پمپ که براي درمان سوزش معده، رفلاکس اسيد معده و سوء هاضمه مورد استفاده است به طور چشمگيري در افزايش بروز بيماري‌هاي کليوي نقش دارد.

مطالعه جديد آخرين بررسي است که به بررسي رابطه بين مهارکننده‌هاي پروتون پمپ و پيامدهاي منفي آن بر سلامت پرداخته است. مطالعات انجام شده در سال 2015 اين داروها را با افزايش خطر بيماري‌هاي قلبي و افزايش احتمال فوت بيماران در بيمارستان مرتبط دانسته‌اند.

داروهاي مهارکننده پروتون پمپ همچون پريلوسک و نکسيوم از دهه 1980 که تصور مي‌شد مصرف آن به نسبت بي خطر است به طور گسترده در درمان سوزش معده، سوء هاضمه و رفلاکس اسيد تجويز شد. هرچند در دهه اخير نگراني‌ها در مورد عوارض جانبي آن‌ها و خطرات چشمگير آن بر سلامتي افزايش يافت. دکتر «آدام اسچونفلد» محقق اين مطالعه گفت: ممکن است مصرف‌کنندگان مهارکننده‌هاي پروتون پمپ نسبت به افرادي که از اين داروها مصرف نمي‌کنند بيمارتر باشند يا تاثيرات مخرب ناشي از داروها يا بيماري‌هاي ديگر با مصرف اين مهارکننده‌ها مرتبط است. هرچند برخي از اين تاثيرات مخرب در چندين مطالعه عيني به ثبت رسيده و احتمالا تصادفي هستند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، در اين مطالعه محققان به تحليل اطلاعات پزشکي 10 هزار و 482 نفر در فاصله‌ سال‌هاي 1996 تا 2011 پرداختند. سپس نتايج بازبيني اطلاعات با تحليل‌هاي بيشتر اطلاعات پزشکي 248 هزار و 751 بيمار ديگر همتاسازي شد و اين يافته‌ها به دست آمد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته