جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

بهاي نفت برنت در بازار‌هاي جهاني به مرز 30 دلار رسيد
تلاش 13 نفر از اعضاي اپك جهت نشست اضطراري اين سازمان

از سوي مرکز پژوهش‌هاي مجلس بررسي شد
بررسي وضع بازار نفت در بودجه برخي کشورها


معادلات انرژي


خبر


 بهاي نفت برنت در بازار‌هاي جهاني به مرز 30 دلار رسيد
 تلاش 13 نفر از اعضاي اپك جهت نشست اضطراري اين سازمان 

 13 نفر از اعضاي اوپک خواهان برگزاري نشست اضطراري اين سازمان در ماه مارس (اسفند ماه) هستند و در اين راستا تلاش مي‌کنند.به گزارش شانا به نقل از پايگاه خبري «بلومبرگ»، «ايمانوئل کاچيکوا» وزير منابع نفتي نيجريه گفت: به دليل سقوط قيمت جهاني نفت و جلوگيري از ضرر هنگفت توليد کنندگان نفت، اعضاي اوپک سعي مي کنند تا قبل از نشست بعدي اين سازمان در ماه ژوئن (خردادماه سال آينده) نشست اضطراري در ماه مارس (اسفندماه سال جاري) برگزار کنند.

در همين حال اين مقام نيجريه اي تصريح کرد: 13 نفر از اعضاي اوپک خواهان برگزاري نشست اضطراري اين سازمان در ماه مارس هستند و در اين راستا تلاش مي کنند.«کاچيکوا» به اين نکته اشاره کرد که اعضاي اوپک در حال مذاکرات غير رسمي با غير اوپکي ها از جمله روسيه هستند تا توليد را کاهش دهند و قيمت نفت را بهبود ببخشند.

بر همين اساس وزير منابع نفتي نيجريه خاطر نشان کرد: بدون شک منتظر بر گزاري نشست اوپک در ماه مارس هستيم و اين نشست کمک مي کند که اعضا اوپک تصميم مناسبي براي تقويت قيمت نفت بگيرند و عدم اتفاق آرار اعضاي اوپک بر سر کاهش توليد در ماه دسامبر، قيمت نفت را به اين روز کشاند.

برگزاري نشست اضطراري اوپک نياز به اجماع دارد

در همين رابطه ،وزير نفت گفت: براي برگزاري نشست اضطراي اعضاي کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) نياز به اجماع وجود دارد و اگر اين اجماع وجود نداشته باشد اين نشست برگزار نخواهد شد.بيژن زنگنه در جمع خبرنگاران درباره اين که آيا ايران درخواستي براي نشست اضطراي اوپک دريافت کرده است، گفت: ايران تا کنون هيچ درخواستي براي نشست اضطراي اعضاي کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) دريافت نکرده است.وي افزود: برگزاري نشست اضطراي اوپک به اجماع بين اعضا نياز دارد و تا اجماع وجود نداشته باشد نشست اضطراري برگزار نخواهد شد.

نشست اضطراري احتمالي اوپک تکذيب شد

در پي سخنان وزير نفت نيجريه مبني بر اينکه تعدادي از اعضاي اوپک خواستار برگزاري نشست اضطراري اين سازمان هستند، امارات صحبتها درباره نشست اضطراري احتمالي اوپک را تکذيب کرد.بهاي نفت برنت در بازار‌هاي جهاني به مرز 30 دلار در هر بشکه و پايين‌ترين سطح 12 سال گذشته سقوط کرده است.نفت برنت از اواسط سال 2014 تاکنون تقريبا سه چهارم قيمت خود را از دست داده است.

سهيل بن محمد المزروعي وزير انرژي امارات اعلام کرد که استراتژي کنوني اوپک در حال جواب دادن است و براي اين‌که اين استراتژي اوپک به نتيجه برسد به زمان نياز دارد که ممکن است بين يک تا 1.5 سال باشد.المزروعي خاطرنشان کرد: معتقدم صرفا به خاطر اينکه قيمتها در بازار کاهش يافته اوپک به تنهايي نمي‌تواند شرايط را تغيير دهد و همچنين يک جانبه نمي‌تواند اين استراتژي را تغيير دهد.

وزير انرژي امارات افزود: در شرايطي که نيمه اول 2016 يک دوره سخت براي بازار نفت خواهد بود، در نيمه دوم به مدد کاهش احتمالي در توليد کشورهاي خارج از اوپک، اوضاع به تدريج بهبود خواهد يافت.دو نماينده اوپک گفتند: مطمئنا اوپک هيچ برنامه‌اي براي برگزاري نشست اضطراري براي بررسي کاهش قيمت نفت قبل از نشست برنامه‌ريزي شده در ماه ژوئن نخواهد داشت.استراتژي سازمان کشورهاي صادر‌کننده نفت مبني بر حفظ سطح توليد(به جاي کاهش عرضه و بالابردن قيمت‌ها) براي دفاع از سهم بازار توليد‌کنندگان اوپک برابر توليد‌کنندگان پرهزينه‌تري همچون بخش نفت شيل آمريکا بوده است.

اشباع عرضه احتمالا در سال 2016 زماني که تحريم‌هاي غرب عليه ايران لغو شوند، با بازگشت نفت ايران به بازار وخيم‌تر خواهد شد.

وزير انرژي امارات گفت: فکر مي‌کنم تمام اعضاي اوپک از جمله ايران اين حق را دارند توليد خود را افزايش دهند. فکر نمي‌کنم ما هيچ کس را محدود کنيم.

احتمال برگزاري نشست اضطراري به نظر عربستان اوپک بستگي دارد که از مخالفان سرسخت کاهش توليد بوده است.

ايران حق دارد توليد نفت خود را افزايش دهد

وزير انرژي امارات گفت: ايران اين حق را دارد که توليد نفت خود را افزايش دهد.

سهيل بن محمد المزروعي وزير انرژي امارات گفت: فکر مي‌کنم تمام اعضاي اوپک از جمله ايران اين حق را دارند توليد خود را افزايش دهند. فکر نمي‌کنم ما هيچ کس را محدود کنيم.


 از سوي مرکز پژوهش‌هاي مجلس بررسي شد
 بررسي وضع بازار نفت در بودجه برخي کشورها 

 
روند رو به کاهش قيمتهاي جهاني نفت باعث شده که بيشتر کشورهاي بزرگ توليدکننده قيمت آن را بين 29-60 دلار به ازاي هر بشکه در بودجه سال آتي خود در نظر بگيرند.به گزارش شانا، دفتر مطالعات انرژي، صنعت و معدن مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين مطلب که براساس پيش بينيهاي صندوق بين المللي پول، در صورت برقراري ثبات در سرمايه گذاريهاي ملي کشورهاي خاورميانه و آسياي مرکزي، ميانگين قيمت نفت در جهان تا پايان سال 2015، بشکه اي 1/58 دلار و در سال 2016 اين ميزان به 7/65 دلار به ازاي هر بشکه خواهد رسيد، افزود: با افزايش ضمني در ظرفيت مازاد اوپک در صورتي که هر يک از اعضاي گروه توليدکنندگان نفت با افزايش توليد مواجه شوند تعادل نداشتن در عرضه و تقاضا امري بديهي خواهد بود؛ بويژه افزايش عرضه نفت در آمريکاي شمالي و تغيير سهام و تقاضا براي نفت اوپک از موارد اثرگذار در بازار جهاني نفت خواهد بود.

لذا انتظار مي رود در کنار عوامل کاهنده و اثرگذار کاهش قيمت نفت نظير سرمايه گذاري در انرژيهاي تجديدپذير و افزايش ميزان عرضه نفت غيراوپک؛ کاهش غيرمنتظره روند رشد تقاضا، گسترش فناوريهاي استخراج نفت نامتعارف (نفت سخت) و نفت سبک آمريکا، کاهش غيرمنتظره روند رشد تقاضا و توليد بيوسوختها در جهان فراتر از انتظار افزايش يابد و از 2/2 ميليون بشکه در روز در سال 2014 به 4/2 ميليون بشکه در روز در سال 2020 برسد.

ميانگين قيمت نفت تا پايان سال 2015 بر اساس مطالعه بلومبرگ اينتليجنت، بين 35 تا 80 دلار به ازاي هر بشکه خواهد بود البته گروه ديگري به 86 دلار به ازاي هر بشکه نظر دارند که اين رقم بسيار بلندپروازانه و بي باکانه است.

برخي تحليلگران بازار نفت معتقدند که ميانگين قيمت نفت در سال 2016 به 30 دلار به ازاي هر بشکه خواهد رسيد.ايران، همزمان با لغو تحريمهاي غرب به سرعت خواهد توانست از 40 ميليون بشکه ذخاير موجود در نفتکشها که نيمي از اين ميزان شامل نفت خام و بخش اعظم آن ميعانات است بهره گيرد. در شرائط کنوني افزايش سطح توليد ايران در حالي صورت گرفته که عرضه جهاني به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافته و ديگر اعضاي اوپک و رقباي روسي سهم زيادي در بازار بويژه بازار آسيا يافته اند.

ايران به سرعت به دنبال بازيابي سهم اوليه خود در بازار بويژه در اروپاست. ميزان سهم فروش نفت ايران به اروپا در دوره پيش از تحريم روزانه 700 هزار بشکه بود.

در ادامه اين گزارش آمده است: شرکتهاي بين المللي نفت بويژه شرکتهاي اروپايي بزودي نفت ايران را در بخش بالادستي خود وارد خواهند کرد.

بنا به پيشنهاد تحليلگران در صورتي که ايران در نيمه دوم سال 2016 به ظرفيت عرضه خود در بازار جهاني بيفزايد و ديگر اعضاي اوپک نيز سطح عرضه خود را کاهش دهند و عرضه کل اوپک نيز به 30 ميليون بشکه در روز برسد در اين صورت تراز عرضه و تقاضا برقرار شده و انتظار مي رود که افزايش در قيمت کنوني نفت اتفاق افتد و سطح آن به سطحي معقول و منطقي برسد.

اين گزارش مي افزايد: روند رو به کاهش قيمتهاي جهاني نفت باعث شده که بيشتر کشورهاي بزرگ توليدکننده قيمت آن را بين 29-60 دلار به ازاي هر بشکه در بودجه سال آتي خود در نظر بگيرند که البته در گفتگوهاي مقامات اعضاي اوپک چنين آمده که قيمت نفت بين 70-80 دلار به ازاي هر بشکه قيمت ايده آلي است و از آنجا که به واسطه پيش بينيهاي کشورهايي نظير روسيه، عربستان، عراق و امارات رويکرد مثبتي نسبت به کاهش سطح توليد خود ندارند و اين ميزان براي سال آينده حداقل به صورت ثابت ادامه خواهد داشت، بنابراين در نظر گرفتن قيمت نفت در حدود 40 دلار به ازاي هر بشکه در بودجه سال 1395 ايران و البته در صورت اجرايي شدن برجام و بازگشت داراييهاي مالي بلوکه شده کشور که در حدود 100 ميليارد دلار خواهد بود. قيمتي منطقي به نظر مي رسد.

بيشتر کشورهاي توليدکننده نفت عضو اوپک براي تعادل در بودجه و اجتناب از کسري بايد قيمت نفت را بالاتر از سطح کنوني بازار در نظر بگيرند، ولي پيش بينيهاي مختلف نشان مي دهد که روند افزايش قيمت جهاني نفت در سالهاي 2016 و 2017 چندان پرشتاب نخواهد بود و کشورهاي توليد کننده نفت در بررسي قيمت نفت در بودجه خود بايد مدبرانه خط مشي گذاري کنند. طبيعي است که در صورت افزايش قيمت نفت مي توان براي مازاد درآمد در طرحهاي اولويت دار، برنامه متمم پيش بيني کرد.


 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران عنوان کرد

قطع روابط کشورهاي عربي تاثيري در حمل‌ونقل محصولات نفتي ندارد

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران با اشاره به قانون حقوق درياها در خصوص تنش‌هاي اخير منطقه‌اي و قطع روابط در خصوص خليج عدن و کشور جيبوتي گفت: تنگه باب‌المندب آبراهي بين‌المللي است و بر اساس قانون حقوق درياها که حتي در آب‌هاي سرزميني کشورها نيز با مفهوم عبور بي‌ضرر از آن ياد شده است، مقرر شده تا کشورها بدون مانع از مسير‌هاي آبراه بين‌المللي عبور کنند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نفت ، در نشست خبري علي‌اکبر صفايي با اعلام اين‌که کشور ايران از تنش‌هاي منطقه‌اي با صلابت عبور خواهد کرد، رشد تجارت حمل‌ونقل دريايي را در گروي شرايط امن دانست و در خصوص تنش‌هاي منطقه‌اي گفت: برخي کشورها به دنبال ايجاد تشنج هستند و اگر شرايط آرام باشد با رشد اقتصادي، رشد تجارت و به تبع آن رشد حمل‌ونقل دريايي نيز ميسر مي‌شود و در خصوص قطع روابط کشور جيبوتي مي‌توان گفت که هيچ تاثيري در حمل‌ونقل دريايي به ايران نخواهد داشت، چرا که براساس قوانين حقوق درياها و مفهوم عبور بي‌ضرر کشورها مي‌توانند بدون مانع از مسيرهاي بين‌المللي عبور کنند و قطع هر کشوري که بخواهد خلاف اين قوانين اقدام کنند ناپايدار خواهد بود.

وي در ادامه در خصوص بازار حمل‌ونقل دريايي کشور پس از رفع تحريم‌ها اظهار کرد: در صورت رفع تحريم‌ها بازار حمل‌ونقل دريايي داخلي بازار مشخصي است، در حالي که درصدديم تا بازار حاصل از کشورهاي ديگر به صورت جوينت خارجي پس از تحريم‌ها را با سازوکار همکاري‌هاي خارجي در شرايط برد – برد براي هر دو طرف ايجاد کنيم.

مدير عامل شرکت ملي نفتکش ايران افزود: بازار جمهوري اسلامي در حوزه حمل‌ونقل قطعا با پتانسيل داخلي که در حوزه انرژي دارد، مي‌تواند با حضور سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي رونق يابد و تبديل به يکي از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين شرکت‌هاي منطقه و بين‌الملل در حوزه حمل‌ونقل دريايي شود.

وي همچنين در خصوص مقصد عمده صادرات محصولات نفتي و گازي کشور پس از رفع تحريم‌ها با اعلام اين‌که شرکت آمريکايي و اسرائيلي در ليست صادراتي وجود ندارد، گفت: عمده مقاصد محصولات نفتي و گازي بعد از تحريم با اولويت مشتريان قبلي تردد شرکت ملي نفت‌کش ايران به کشورهاي اسپانيا، يونان، فرانسه، هلند و آلمان خواهد بود و در ليست صادراتي اين شرکت در حوزه دريايي مقصد محصولات کشورهايي اروپايي و آسيايي هستند.

مدير عامل شرکت ملي نفتکش ايران همچنين با اشاره به ظرفيت و توانايي اين شرکت در خصوص صادرات و حمل‌ونقل دريايي اظهار کرد: در خصوص ظرفيت حمل‌ونقل محصولات نفتي و گازي دو نوع ظرفيت وجود دارد که يکي از اين ظرفيت‌ها، ظرفيت استاتيکي (آماري) است که اين ظرفيت براي شرکت ملي نفت‌کش ايران 15.5 ميليون تن محسوب مي‌شود، در حالي که ظرفيت ديناميک اين شرکت بسته به سرعت کشتي‌ها در زمان حمل‌ونقل و زمان معطلي آنها در بنادر مبدا به مقصد است که مي‌تواند راجع به ظرفيت ديناميکي گفت توانايي شرکت از اين بخش کاهش يافته، اما در حوزه استاتيک و آماري در تلاش است تا ظرفيت 100 درصدي را اعمال کند تا جايي که ذخيره‌سازي مايعات گازي و همچنين افزايش ظرفيت نفت نيز با وجود ذخيره‌سازي در انبارهاي ساحلي طي 20 تا 30 روز از توليد باز نمي‌ايستد.

اين گفته صفايي در حالي است که در خصوص قرار‌داد‌هاي ال ان جي که توليدات آن مربوط به مايع‌سازي است و هر کشتي حامل ال ان جي بيش از 220 ميليون دلار سرمايه‌گذاري نيازمند است که معمولا اين قرار‌داد‌ها به صورت سه‌جانبه انعقاد مي‌شود.

به گفته وي شرکت ملي نفت‌کش ايران طي مکاتباتي با وزارت نفت مقرر کرده تا در سرمايه‌گذاري‌ حوزه حمل‌ونقل دريايي حضور پيدا کنند.

مدير عامل شرکت ملي نفت‌کش ايران همچنين با اشاره به حمله دزدان دريايي بيان کرد: در سال 2015، 70 حمله ناموفق دريايي داشتيم، اما خوشبختانه اين حملات با حضور نيروهايي که براساس همکاري سازمان جهاني دريانوردي با کشتي‌رانان در خصوص حضور نيروهاي آموزش ديده نظامي داشته است هيچ يک از حملات رخ‌ داده موفق نبوده و تلاش دزدان دريايي بي‌ثمر گذشته است.

اين گفته صفايي در حالي است که تعداد حملات دزدان دريايي در حوزه خليج عدن در سال 2015 افزايش پيدا کرد.

دودکش‌ها عامل 73درصد مرگ‌هاي خاموش در ايران

رئيس ايمني، بهداشت و محيط زيست شرکت گاز ايران با اشاره به اهميت دودکش بخاري‌ها گفت: 73درصد مرگ‌هاي خاموش در ايران به دليل نقص در دودکش‌ها است.

به گزارش ايسنا، محمدرضا يوسفي‌پور در حاشيه همايشHSE پيمانکاران شرکت گاز استان سمنان افزود: 13 درصد مرگ و ميرها نيز ناشي دي‌اکسيد کربن يا اصطلاحا مرگ‌هاي خاموش در اثر عدم تهويه مناسب هوا و به‌ويژه در سوئيت‌هاي کوچک که در تهران به وفور وجود دارند، 9 درصد به دليل نقص لوازم گازسوز و حدود 5 درصد نيز به دليل استفاده از لوازم گازي پخت‌و پز غذا به جاي سيستم گرمايشي است.

وي، با بيان اينکه حوادث گازي در بخش پيمانکاري بسيار ناچيز و کمتر از انگشتان دست است، افزود: عمده سوانح گازي در ايران در بخش گاز خانگي رخ مي‌دهد.


 خبر 

 كارشناس مناطق نفت خيز جنوب پژوهشگر برتر خوزستان شد

اهواز-رسول محمدي

در آيين تجليل از پژوهشگران برتر استاني که با حضور معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري خوزستان، رييس پارک علم و فناوري استان، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شهيد چمران اهواز، و جمعي از مسئولان استاني در سالن شهيد هاشمي استانداري خوزستان برگزار شد از ميلاد عربلو تجليل به عمل آمد .به گزارش آفرينش،

تاليف بيش از 35 مقاله در مجلات داراي نمايه ISI ، کسب عنوان داور برگزيده مجله Natural Gas Science and Engineering در سال 2014 از سوي انتشارات بين المللي Elsevier و عضو برتر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در سال 1393 در کارنامه علمي اين پژوهشگر به چشم مي خورد.

مهندس عربلو داراي مدرک کارشناسي ارشد مهندسي نفت از دانشگاه صنعتي شريف است و هم اکنون در آزمايشگاه مغزه هاي نفتي معاونت مطالعات شيميائي و آزمايشگاههاي کنترل کيفيت شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب مشغول خدمت مي باشد .

تقدير مهندس عاليپور از خدمات رساني اداره HSE شركت كارون

اهواز – رسول محمدي

مدير عامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب طي نامه اي از اداره HSE شركت بهره برداري نفت و گاز كارون به دليل خدمات رساني به شهروندان اهوازي در زمان وقوع حوادث تقدير كرد.به گزارش آفرينش ،رئيس اداره ايمني، بهداشت و محيط زيست اين شركت گفت: اين اداره در راستاي خدمت به شهروندان اهوازي در نيمه اول سال جاري، اقدام به كنترل 18 حادثه و دو فقره آتش سوزي بزرگ در بازار مركزي اهواز شد.

مهندس منصور عليرضايي گفت: حضور به موقع و كارآمد گروه هاي عمليات آتش نشاني شركت كارون كه نشأت گرفته از تجربه و مهارت آنها است باعث شد حوادث مورد اشاره با موفقيت كنترل شود كه همين امر رضايت شهروندان و تقدير و تشكر سازمان ايمن و آتش نشاني شهر اهواز را به دنبال داشته است.

وي، ادامه داد: همچنين عملكرد خوب HSE شركت كارون در زمينه خدمات رساني به شركت هاي تابعه شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب باعث گرديد كه مديرعامل اين شركت از كاركنان تلاشگر اين اداره تقدير و تشكر نمايد.

کيفي‌ترين گاز جهان در شرايط تحريم در فاز 15 و 16 پارس جنوبي تحويل کشور شد

يکي از مديران ارشد راه‌اندازي فاز 15 و 16 پارس جنوبي گفت: تحريم‌ها ما را ذره‌اي از استانداردهاي بين‌المللي در ساخت پالايشگاه فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي خارج نکرد و گاز اين پالايشگاه حتي از ديگر فازهاي پارس جنوبي باکيفيت‌تر است.

مهدي صحرائيان در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برخي تحريم‌هايي که قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء(ص) در اجراي فازهاي 15 و 16 با آنها روبرو بود، گفت: تحريم‌ها ذره‌اي ما را از استانداردهاي بين‌المللي در ساخت پالايشگاه فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي خارج نکرد، بلکه تمام استانداردها را در اجراي اين فازها کيفي‌تر کرده‌ايم و گاز اين پالايشگاه حتي از گاز توليدي ديگر فازهاي پارس جنوبي که توسعه آن را شرکت‌هاي صاحب‌نام خارجي عهده دار بوده اند، باکيفيت‌تر است.

وي افزود: شدت تحريم‌ها هرگز ما را به سمت کاهش کيفيت و ايجاد پالايشگاهي متوسط‌تر از سطح استاندارد سوق نداد و با وجود تحريم‌ها ذره‌اي کيفيت کار را پايين نياورديم و با همان استانداردهاي بين‌المللي و بدون ذره‌اي کاهش کيفيت در اجرا، کار را انجام داديم و حتي بعضي از دقت‌ها و استانداردهاي تعريف شده توسط پيمانکاران خارجي را نيز ارتقا داديم به طوري که ميزان خلوص و کيفيت توليد گاز در پالايشگاه 15 و 16 از ديگر پالايشگاه‌هاي ساخته شده توسط شرکتهاي خارجي بالاتر است و به همين دليل اين پالايشگاه به عنوان يک الگوي نمونه براي توسعه ديگر فازها از سوي وزارت نفت اعلام شد.

اين مدير راه‌اندازي فازهاي 15 و 16 به تأخيري که از سوي برخي در مورد اجراي فازهاي 15 و 16 مطرح مي‌شود اشاره کرد و گفت: حدود هشت سال پيش، تا قبل از ورود قرارگاه به توسعه فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي، شرکت‌هاي خارجي مجري توسعه ديگر فازها همچون توتال و شل و اني، مهندسي، تامين کالا و اجرا را خودشان انجام مي‌دادند و تنها بعضي از قسمت‌هاي کوچک کار را به شرکت‌هاي ايراني مي‌سپردند؛ اما قرارگاه با عهده‌دار شدن توسعه فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي به طور صد در صد مهندسي اين مگاپروژه را به عهده گرفت و با شدت يافتن تحريم‌ها توان شرکت‌هاي ايراني را در ساخت کالاهاي مورد نياز براي احداث اين پالايشگاه به کار گرفت و طبعا بايد زمان لازم صرف مي‌شد تا قطعات مورد نياز براي احداث اين پالايشگاه توسط شرکت‌هاي ايراني ساخته بشود و طبيعي است که اين مسأله مدت زمان ساخت پالايشگاه را افزايش مي‌دهد.

وي ادامه داد: هرچه تحريم‌ها لايه به لايه سنگين و سخت‌تر مي‌شد توان شرکت‌هاي ايراني نيز براي خودکفايي در توليد قطعات مورد نياز افزايش مي‌يافت و کارخانه‌هاي ايراني سازنده قطعات که ساخت قطعات پالايشگاهي را براي اولين بار در کشور تجربه مي‌کردند، با اجراي فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي يکي پس از ديگري به عرصه ساخت قطعات پالايشگاهي اضافه مي‌شدند.

صحرائيان تصريح کرد: به برکت تحريم‌ها توانستيم ساخت بسياري از قطعات را در کشور بومي کنيم و امروز کارخانه‌هاي مختلف قطعه‌سازي در نقاط مختلف کشور در زمينه تامين قطعات مورد نياز براي پالايشگاه فعاليت دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته