جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

آنهايي که زير 1.5 ميليون دريافتي دارند متوسط بيش از 20 درصد افزايش حقوق دارند
افزايش 12 در صدي حقوق کارکنان دولت در سال 95

رئيس کل بانک مرکزي:
دولت به دليل نياز به منابع مالي، نرخ ارز را بالا نمي برد


يارانه نقدي 26 دي‌ماه واريز مي‌شود


نهادهاي مالي


اقتصاد و ايران


 آنهايي که زير 1.5 ميليون دريافتي دارند متوسط بيش از 20 درصد افزايش حقوق دارند
 افزايش 12 در صدي حقوق کارکنان دولت در سال 95 

 
وجود شکاف معنادار در محاسبه دستمزد و پرداخت حقوق کارکنان در بين سازمانهاي مختلف به عنوان يکي از مهمترين چالش‌هاي نظام اداري کشور در طول ساليان گذشته است که به نظر مي‌رسد با تمهيدات در نظر گرفته شده در بودجه سال آينده و برنامه ششم توسعه تا حدودي ترميم شده است. به گزارش ايسنا، گر چه حدود شش سال از اجراي آزمايشي قانون مديريت خدمات کشوري گذشته و اميد مي‌رفت تا با اجراي اين قانون ناعدالتي‌ها و همچنين پرداخت‌هاي کلان و خارج از ضابطه حذف شود و کارکنان دولت با توجه به قابليت، تجربه و تحصيلات از حقوقي يکساني برخوردار شوند، اما اينگونه نشد و در سالهاي اخير همواره اختلاف در پرداخت حقوق و ناهماهنگي در نظام پرداخت ها در بين سازمانهاي مختلف مطرح بوده است. به گونه اي که به اعتقاد برخي از کارشناسان با وجود اينکه اجراي قانون خدمات کشوري تا حدودي موجبات افزايش حقوق کارمندان را فراهم آورد، اما در جلوگيري از پرداختهاي بي ضابطه ناتوان بود. اما با اتمام زمان اجراي آزمايشي قانون مديريت خدمات کشوري و الزام دولت به ارائه لايحه دائمي شدن آن، آنطور که مسئولان معاونت توسعه انساني سازمان مديريت و برنامه ريزي اعلام کرده بودند در لايحه قانون مديريت خدمات کشوري پيشنهاد سازوکارهاي هماهنگي نظام پرداخت پيش بيني شده است. ناهماهنگي ها و اختلافات حقوقي که البته قول بر طرف شدن آن و يکسان شدن نظام پرداخت حقوق کارکنان در نظام اداري در دولت فعلي و از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي به طور جدي تري مطرح شده بود و چندي پيش نوبخت-رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي- وعده داده بود که در اولين فرصت نسبت به ترميم حقوق بازنشستگان و شاغلان به طور واقع بينانه‌اي اقدام خواهند کرد. اين در حالي است که نوبخت اخيرا با اعلام برخي جزئيات از بودجه سال آينده و آنچه که در رابطه با تغيير در حقوق کارکنان در برنامه ششم مطرح کرده، خبرهاي خوبي براي افزايش حقوق و تا حدودي متناسب سازي آن داشته است.

وي که اعلام کرده در بودجه سال 1395 به عدالت توجه ويژه اي شده است ، حقوق کارکنان را مورد توجه قرار داد و گفته که سعي شده تا پرداخت‌هاي پرسنلي بر اساس توزيع عادلانه باشد. رئيس سازمان مديريت برنامه ريزي با اشاره به عدم تعادلي که در پرداخت‌هاي کارکنان دولت از گذشته وجود داشته است، مناسب ترين زمان براي جبران اين عدم توازن و برگرداندن تعادل در بودجه سال آينده اعلام کرد و گفت که هم براي شاغلين و هم براي بازنشستگان مبالغ قابل توجهي منابع قائل شده اند.

وي با اشاره به اينکه بيش از يک ميليون نفر از بازنشستگان زير 1.5 تومان دريافتي دارند افزود: ما ضمن اينکه براي همه کارکنان دولت به اندازه نرخ تورم افزايش 12 درصدي در نظر گرفته‌ايم براي آنهايي که زير 1.5 ميليون دريافتي دارند متوسط بيش از 20 درصد اضافه کرده ايم و تصميم داريم هر سال به همين ترتيب تا پايان برنامه ششم پيش برويم. نوبخت با اين توضيح که براي شاغلين دريافت ها از دو محل حقوق ثابت و فوق العاده پرداخت حقوق انجام مي شود، يادآور شد: بند (10) ماده 68 قانون به دولت اجازه مي داد که تا 50 درصد حقوق ثابت را اضافه کند.اما بنا به هر دليلي تا قبل از دولت يازدهم فقط چند دستگاه از اين بند استفاده مي کردند و بقيه از آن برخوردار نبودند که موجب عدم تعادل شد. از اين رو در بودجه 1395 براي تمامي دستگاه ها که از اين بند استفاده نمي کردند منابع کافي در نظر گرفته شده تا اين عدم پرداخت ها جبران شود و دستگاه‌هايي هم که از اين بند استفاده نمي کردند تا 25 درصد مي‌توانند حقوق کارکنان خود را اضافه کنند.


 رئيس کل بانک مرکزي:
 دولت به دليل نياز به منابع مالي، نرخ ارز را بالا نمي برد 

 رئيس کل بانک مرکزي از آزادسازي 30 ميليارد دلار منابع ارزي بلوکه شده ايران پس از اجراي برجام خبر داد.به گزارش آفرينش ، ولي الله سيف در حاشيه پنجمين همايش بانکداري الکترونيک درباره نوسانات قيمت ارز در روزهاي اخير گفت: برخي فکر مي کنند دولت به دليل نياز به منابع مالي، نرخ ارز را بالا مي برد که چنين تصوري اشتباه است.

رئيس کل بانک مرکزي اظهارداشت: دولت هرگز چنين کاري نکرده و در حال حاضر هم برنامه‌اي ندارد. بازار ارز به صورت هيجاني نوساناتي داشته و در دو روز گذشته نيز کاهش يافته است. با اجراي برجام و آزاد شدن منابع ارزي و ايجاد ارتباطات بانکي مناسب با ساير کشورها، وضعيت مناسب‌تري در بازار ارز خواهيم داشت.

سيف خاطرنشان کرد: بانک مرکزي از طريق به کارگيري مکانيزم هايي توانسته است به سمت کاهش نرخ سود بانکي گام بردارد. بانک مرکزي سياست هاي خود را براي کاهش نرخ سود بازار بين بانکي تا رسيدن به نقطه مطلوب ادامه مي‌دهد و حتما اين نرخ بايد به نرخ تورم نزديک شود.


 يارانه نقدي 26 دي‌ماه واريز مي‌شود 

سازمان هدفمندي يارانه‌ها اعلام کرد: يارانه نقدي دي‌ماه امسال، ساعت 24 شنبه بيست و ششم دي ماه به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان هدفمندي يارانه ها ،اين سازمان اعلام کرد: پنجاه و نهمين مرحله پرداخت يارانه نقدي مربوط به دي‌ماه امسال، ساعت 24 شنبه بيست و ششم دي ماه به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود. مبلغ يارانه دريافتي هر يک از مشمولان دريافت يارانه نقدي همانند ماه هاي گذشته 455 هزار ريال است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي چند روز پيش اعلام کرد که يارانه نقدي افراد بالاي 18 سال فاقد کارت ملي از بهمن ماه امسال حذف خواهد شد و لازم است که اين افراد بايد تا بهمن ماه وضعيت کارت ملي خود را مشخص کنند.


 نهادهاي مالي 

 سرپرست جديد اداره کل روابط عمومي بانک ملي

مراسم معارفه و توديع روساي جديد و سابق اداره کل روابط عمومي و همچنين معارفه مدير صندوق پس‌انداز بانک ملي ايران برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، بر اساس احکام صادره توسط دکتر همتي مديريت عامل بانک، حبيب‌اله رشيدارده به سمت مدير صندوق پس‌انداز بانک ملي ايران و حشمت‌اله حسيني به سمت سرپرست جديد اداره کل روابط عمومي اين بانک منصوب و احکام خود را توسط رئيس اداره کل حوزه مديريت دريافت کردند.

قدرداني سازمان شيلات كشور از بانك كشاورزي

همزمان با برگزاري جشنواره صيد ماهي ساردين در جزيره قشم و در راستاي عملكرد مطلوب بانك كشاورزي در زمينه سياست هاي حمايتي بانك كشاورزي از فعاليت هاي صيادي و صنعت آبزي پروري در استان هرمزگان ، مجاهدي معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران از بانک کشاورزي قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي مديريت شعب بانک کشاورزي استان هرمزگان، در اين جشن ملي كه با هدف جذب سرمايه گذار و توسعه صنايع جنبي همچنين به منظور ايجاد ارزش افزوده صنعت صيد و توسعه بازار و فرآوري با حضور مقامات سياسي و اجرائي استاني و كشوري در جزيره قشم برگزار شد ، مجاهدي با اهداي لوح سپاس از تلاش ها و حمايت هاي مدير شعب بانك كشاورزي هرمزگان تجليل كرد.

شعب قوامين در سراسر کشور شناسه اختصاصي فعاليت دريافت کرد

بانک قوامين به عنوان يکي از نخستين بانک هاي کشور از سوي بانک مرکزي موفق به اخذ شناسه اختصاصي و مجوز رسمي فعاليت براي 759 شعبه خود در سراسر کشور شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک قوامين ، جعفراسدي رئيس اداره امور شعب بانک قوامين با اعلام اين خبر گفت: پس از اعلام بانک مرکزي براي دريافت اطلاعات تمامي شعب به منظور هويت بخشي کامل و شفافيت فعاليت هاي هر شعبه اين اداره با وجود داشتن مجوز قبلي فعاليت براي تمامي شعب خود تصميم گرفت با جمع آوري اطلاعات و مدارک لازم مورد درخواست بانک مرکزي براي دريافت مجوز رسمي وشناسه اختصاصي اقدام کند.

رشد 47 درصدي تعداد كارت هاي مجازي بانك صادرات

تعداد كارت هاي مجازي صادر شده توسط بانك صادرات ايران به دليل استقبال مشتريان تا پايان آذر ماه سال1394 به مرز 13 هزار كارت رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک تا پايان آذر ماه سال1394 بيش از 12 هزار و650 كارت مجازي را صادر و به متقاضيان اين گونه كارت ها كه اشخاص حقوقي هستند تحويل داده است که در مقايسه با ماه مشابه سال قبل اين تعداد رشد 47 درصدي را نشان مي دهد .

بر اساس اين گزارش کارت مجازي خدمتي ديگر از بانک صادرات ايران است که تخصيص يک شماره کارت 16 رقمي به درخواست کننده محصول، برقراري امکان جمع آوري وجوه از طريق انتقال وجه از هر يک از کارتهاي عضو شتاب به شماره کارت تخصيصي داده شده، برقراري امکان تخصيص شماره کارت به مشتريان حقوقي نظير سازمان ها و شرکتهاي بزرگ داراي شعب گسترده و رفع محدوديت تخصيص کارت به مشتريان حقوقي از جمله مزاياي کارت مجازي بانک صادرات ايران مي باشند .

نشست مشترک وزير بهداشت و مديرعامل بانک ملت

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و مديرعامل بانک ملت با هدف تقويت بيش از پيش همکاري ها، نشست مشترکي برگزار کردند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، طرفين در اين نشست بر افزايش تعاملات في مابين تاکيد کردند.دکتر سيدحسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين نشست در نامه اي به دانشگاه هاي علوم پزشکي استان ها دستور داد تا همکاري هاي لازم را با بانک ملت به عنوان بانک عامل اين وزارتخانه داشته باشند.

مديرعامل بانک ملت هم در اين جلسه با اشاره به اين نکته که وزارت بهداشت از مشتريان وفادار اين بانک است حمايت از حوزه سلامت را از رويکردهاي اصلي بانک ملت ذکر کرد و گفت که اعطاي تسهيلات 16 هزار ميليارد ريالي با هدف کمک به يارانه سلامت و طراحي بسته اعتباري سلامت نيز در همين راستا انجام شده است.

معاون بين الملل بانک پارسيان مطرح کرد :

آخرين اقدامات بانکي براي پسابرجام

معاون امور بين الملل بانک پارسيان، آخرين اقدامات بانکي براي دوران پسابرجام را اعلام کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك پارسيان ، منصور تفضلي معاون بين الملل بانک , درباره آخرين اقدامات بانکي براي دوران پسابرجام گفت: با توجه به دعوت اتاق بازرگاني و مهندس جلال پور و با حضور تخت روانچي از وزارت امور خارجه و مديران عامل پنج بانک پارسيان – پاسارگاد – تجارت – سامان و خاورميانه , جلسه اي در اين باره برگزار شد.

وي افزود: همانطور که دکتر پرويزيان مديرعامل بانک پارسيان پيشتر در همايش بانکداري الکترونيکي اظهار داشت ، با کارگزاران بانک هاي مختلف اروپايي توافق هايي انجام شده است. برهمين اساس،آماده همکاري و برقراري ارتباط , با کارگزاران جديد وبرقراري ارتباط و همکار مجدد با کارگزاران قديمي هستيم.


 اقتصاد و ايران 

 نگاه نهادي به پسا برجام

حسام زند حسامي

مدير كل دفتر برنامه ريزي و هماهنگي معاونت سياست گذاري ارزيابي راهبردي معاونت علمي و فناوري

قسمت سوم و پاياني

هوشمندي سياستي باعث مي شود سياست هاي راهبردي و کليدي همزمان به عنوان پدافند غيرعامل فرصت هاي پيش رو را جهت داده و از تهديد شدن آن ها جلوگيري نمايد.

تهديدي که با موج افزايش نسبت به ثبت اختراع خارجي در کشور، حضور سرمايه گذاران خارجي و تهديد منابع طبيعي، تهديد تهاتر کالاي استراتژيک داخل در مقابل کالاي کم اهميت خارجي، تهديد دريافت فناوري هاي از رده خارج شده، تهديد تهاتر نخبگان دانشگاهي و صنعت با کارگران دانشي رده پايين، تهديد توسعه هاي مقطعي و هزاران تهديد ملي ديگر که مي تواند حاصل حضور نمايندگان صنايع و بازرگانان بين المللي باشد. اين برهه تاريخي زماني است که مي بايست تصميم گرفت که تنها يک متولي و تنها يک متولي سياست گذاري، نظارت و راهبري موج پسابرجام را با بسيج همگاني نخبگان و دلسوزان کشور هدايت نمايد.

تا زماني که مسئوليت به طور شفاف بر عهده يک نهاد گذارده نشود، تراژدي فرار از مسئوليت در بزنگاه پاسخگويي تکرار خواهد شد. بنابراين نهادي لازم است تا تمام قراردادها، نشست ها، توافقات بخش هاي خصوصي و دولتي را رصد کرده و هدايت کند. نهادي که پيش از هر اتفاقي و در اين فرصت اندک، جنبه هاي پرخطر عدم توجه به شرايط پسابرجام را رصد و با هوشمندي سياستي، مواجهه با آن را مديريت نمايد.

تا يک بار براي هميشه و در اين برهه تاريخي مرزبندي هاي داخلي و کشمکش قدرت طلبيهاي علم و فناوري کنار گذاشته شود و نهاد مسئولي، با هوشمندي، سياست هاي کلان توسعه ملي را مديريت نمايد وگرنه غرق خواهيم شد در اين موج پسابرجام و داستان توسعه، تراژدي آشنايي خواهد شد که پاسخگوييش براي جامعه و آيندگان بسيار دشوار خواهد بود. زيرا اين بار نه بيگانگان که خود را بايد به قضاوت بنشينيم و يادمان باشد به ندرت بيگانه اي صرفا از روي خيرخواهي گامي براي کشور برخواهد داشت. بنابراين مي توان اميد داشت تهديدها به فرصت ها تبديل خواهند شد، اگر و تنها اگر هوشمندي که حاصل همفکري و همدلي همگاني جامعه نخبگان اجرايي و علمي کشور باشد، ايجاد شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته