جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

معاون رييس جمهوري:
ورزش براي ارتقاي زندگي زنان موثر است

رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران:
پيگيري براي افزايش حقوق بازنشستگان و مستمري‌بگيران تامين اجتماعي

عضو کميسيون اشتغال جوانان:
هدف کميسيون اشتغال ايجاد شغل نيمه وقت و تمام وقت براي جوانان است


چگونه خودرو‌هاي فاقد معاينه فني شناسايي و جريمه مي‌شوند؟


وقايع


خبرها و سخن‌ها


پنجـــره


ضرب المثل ها


 معاون رييس جمهوري:
 ورزش براي ارتقاي زندگي زنان موثر است 

 
معاون رييس جمهوري در امور زنان وخانواده در پيامي به مناسبت تقارن هفته تربيت بدني با هفته سلامت بانوان ايراني (سبا)، نقش ورزش را در پيشگيري از ابتلاي زنان به بيماري هاي مزمن وارتقاي زندگي آنان موثر دانست.

به گزارش ايرنا از معاونت رياست جمهوري درامور زنان وخانواده در اين پيام آمده است: امسال هفته تربيت بدني با هفته سلامت بانوان ايراني ( سبا) تقارن پيدا کرده است ، شعار امسال هفته سلامت « زن ، قلب خانواده » بيان شده و پنجمين روز از هفته تربيت بدني نيز به بانوان اختصاص داده شده است.

مولاوردي در اين پيام افزود: امروزه از يک سو سلامت و برخورداري از يک زندگي سالم مولد با کيفيت و توام با طول عمر و عاري از بيماري و ناتواني، حقي همگاني شمرده مي شود که به حق پيش شرط توسعه پايدار قلمداد شده است.

وي ادامه داد: از سوي ديگر ورزش در پيشگيري از ابتلاي زنان به بيماري هاي مزمن و ناتوان کننده و ارتقاي کيفيت زندگي آن ها بسيار موثر است و مي تواند تضمين کننده سلامت خانواده و جامعه در ابعاد مختلف سلامت جسمي، رواني ، اجتماعي و معنوي باشد؛اين هفته و اين روز بهانه اي براي يادآوري اهميت و ارزش جايگاه زنان، سلامتي و خانواده و تاثير آن بر سلامتي جامعه و تحقق توسعه متوازن انساني پايدار است.


 رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران:
 پيگيري براي افزايش حقوق بازنشستگان و مستمري‌بگيران تامين اجتماعي 

 
رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي از تشکيل جلسات براي افزايش مستمري 95 بازنشستگان خبر داد و گفت: 55 درصد بازنشستگان حداقل‌بگير هستند.علي اصغر بيات در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه چند جلسه در شوراي عالي کار براي افزايش قانوني حقوق بازنشستگان تشکيل شده است گفت: پيگير افزايش حقوق بازنشستگان هستيم که البته اين افزايش ها براي دو گروه است که يکي براي حداقل بگيرها و ديگري براي بازنشستگاني که بالاي حداقل دستمزدها درآمد دارند تعيين خواهد شد.وي گفت: براساس ماده41 قانون کار و همچنين ماده 111 تامين اجتماعي حقوق بازنشستگان نبايد از حداقل حقوق يک کارگر عادي کمتر باشد و بر اين اساس هر عددي که در شوراي عالي به تصويب برسد براي مستمري بگيران سال 95 نيز تسري پيدا مي کند که اين افزايش شامل حال حداقل بگيرها است.

بيات با تاکيد بر اينکه بازنشستگاني که بيش از حداقل حقوق درآمد دارند افزايش مستمري آنها طبق ماده 96 براساس هزينه زندگي و همچنين تورم اعلام شده از سوي مرکز آمار تعيين خواهد شد گفت: البته در نهايت براساس اين دو معيار افزايش حقوق تعيين و براي اجرايي شدن بايد به تصويب هيات وزيران برسد.رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي با تاکيد بر اينکه سال گذشته حقوق حداقل بگيرها 17 درصد افزايش يافت گفت: بالاي حداقل بگيرها نيز 15 درصد حقوقشان افزايش يافت که از همان زمان تاکنون با اعتراضات مواجه بوده و همچنان جزو يکي از درخواست هاي ما محسوب مي شود.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر 55 درصد بازنشستگان حداقل بگير هستند گفت: دو ميليون و 800 هزار بازنشسته تحت پوشش تامين اجتماعي هستند که ماهانه سه هزار ميليارد تومان براي پرداخت مستمري آنها هزينه مي شود.


 عضو کميسيون اشتغال جوانان:
 هدف کميسيون اشتغال ايجاد شغل نيمه وقت و تمام وقت براي جوانان است 

 
عضو کميسيون اشتغال جوانان گفت:مشارکت و توانمندسازي و ايجاد شغل، محور اصلي درحوزه کارآفريني جوانان است و هدف ما ايجاد اشتغال نيمه وقت و تمام وقت براي جوانان است.عضو کميسيون اشتغال جوانان در گفت و گو با بخش جوانان خبرگزاري برنا عنوان کرد :کاري که درابتدا اعضاي کميسيون اقتصاد، اشتغال و مسکن شروع کردند، محورمشارکت و رويکرد توانمندسازي است وفعاليت ما درحوزه ترميم و ترويج جوانان جامعه است و فقر، اشتغال و بيکاري موضوعات اصلي دراين کميسيون است و مطرح مي شود.

راضيه شامخ نيا دررابطه با اشتغال جوانان عنوان کرد:مشارکت و توانمندسازي و ايجاد شغل، محور اصلي درحوزه کارآفريني جوانان است و هدف ما ايجاد اشتغال نيمه وقت براي جوانان 18 تا 24 سال و اشتغال تمام وقت براي گروه سني 25تا 30 سال است.عضوکميسيون اقتصاد،اشتغال و مسکن جوانان در رابطه بااشتغال جوانان يادآوري کرد:تمرکزاصلي اعضاي کميسيون،مشارکت جوانان فعال جامعه است. جوان بايد فعاليتي راشروع کند تا ما با کمک‌هاي نهادي براي آنها شرايط اشتغال و کارآفريني را فراهم کنيم. وي ادامه داد:شرايط اشتغال براي جوانان آسيب ديده هم فراهم است و جوانان آسيب ديده بايد دراجتماع به فعاليت بپردازند و اشتغال کلي نظام به اين معناست که همه ي جوانان کشوربايد اشتغال زايي کنند ودولت در صورتي به جوانان کمک مي کند که خود جوان گام اول براي اشتغال خود بردارد.


 چگونه خودرو‌هاي فاقد معاينه فني شناسايي و جريمه مي‌شوند؟  

 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران توضيحاتي را درخصوص ثبت تخلفات معاينه فني توسط دوربين‌هاي پليس ارائه کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سيد جعفر تشکري هاشمي معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران در حاشيه نشست مديران مراکز معاينه فني کلان شهرهاي کشور اظهار داشت: پليس در سال‌هاي اخير در زمينه برخورد با خودروهايي که معاينه فني ندارند همکاري خوب داشته است و ما انتظار نداشتيم که پليس تک تک خودروها را نگه دارد و جريمه کند.

وي گفت: خوشبختانه با راه اندازي نرم افزار سيمفا (معاينه فني يکپارچه) همه اطلاعات خودروهايي که معاينه فني دارند در اين نرم افزار موجود است و در اختيار پليس نيز قرار دارد. تشکري هاشمي افزود: پليس مي تواند در سراسر کشور با مقايسه بانک اطلاعاتي خودش، هر خودرويي که بيش از پنج سال عمر دارد و فاقد معاينه فني است جريمه کند. وي در خصوص نرم افزار سيمفا گفت: اين نرم افزار با تلاش وزارت کشور در تهران و ساير کلان‌شهرها راه اندازي شده است و مشکل جدي در اين خصوص وجود ندارد.

تشكري هاشمي ادامه داد: در اين نشست تلاش شده است تمامي ضوابط و استانداردها در مراکز معاينه فني رعايت شود تا بتوانيم اقدامات موثري را براي کنترل آلايندگي شهر داشته باشيم.

وي با بيان اينكه امسال حدود 22 روز در تهران شرايط بسيار بد آب و هوايي را شاهد بوديم، گفت: بايد سالم بودن خودروها رصد شود و اين ارزيابي مي تواند کمک خوبي براي تصميم گيري مسئولان باشد.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران بيان کرد: هم اكنون دوربين هاي پلاک خوان براي رصد معاينه فني آماده شده است و مشکلي در اين زمينه وجود ندارد و از پليس انتظار مي رود از اين به بعد از طريق دوربين‌ها و اطلاعات ثبت شده خودروهاي بدون معاينه فني را جريمه کند.


 وقايع 

 مرگ 88 تهراني با قرص برنج

در هشت ماه نخست امسال 88مورد فوت ناشي از مسموميت با قرص برنج به مراکز پزشکي قانوني استان ارجاع شده است. به گزارش مهر، پزشکي قانوني تهران اعلام کرد: در هشت ماه نخست امسال 88 نفر در اثر مسموميت با قرص برنج جان خود را از دست داده اند که اين تعداد در مقايسه با مدت مشابه سال 93 که تعداد فوت ناشي از مسموميت با قرص برنج 139 نفر اعلام شده بود 7/36 درصد کاهش يافته است.

بنابر اين گزارش از کل فوت شدگان ناشي از مسموميت با قرص برنج در 8ماه نخست امسال 58 نفر مرد و 30نفر زن بوده اند. همچنين در آبان ماه امسال نيز تعداد فوت ناشي از مسموميت با قرص برنج 9 نفر اعلام شده است.

آلومينيوم فسفاد که از آن براي ضد عفوني نمودن و جلوگيري از آفت ضدگي غلاتي چون برنج مورد استفاده قرار ميگيرد،به نام هاي تجاري مختلفي همچون کوئيک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ايران به نام قرص برنج مشهور است.

اين قرص ظرف مدت 3 تا چهار ساعت سيستم تنفسي و قلب را دچار اختلال کرده و فرد در اثر مرگي دردناک خواهد مرد.در صورتيکه فرد قرص برنج را بخورد يا بوي آنرا استشمام کند دچار مسمومست خواهد شد که اگر سم از بدن وي خارج نشود موجب مرگ وي خواهد شد.

دلايل اصلي مسموميت با قرص برنج عبارتند از:

1- مصرف اشتباه قرص موجود در برنج.

2- مصرف قرص هاي قلابي توهم زا که داراي ترکيبات قرص برنج و يا خود قرص برنج هستند.

3- مصرف جهت خودکشي.

کباب با طعم ترياک

رييس پليس مبارزه بامواد مخدر همدان از انهدام يک باند تهيه و توزيع مواد مخدر از نوع ترياک و کشف 75 کيلوگرم ترياک در خبر داد. سرهنگ هادي قزوينه اي در حاشيه نشست شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر در گفت و گو با ايرنا افزود: يک خانواده در قالب جابجايي مواد غذايي قصد انتقال مواد مخدر را داشتند که شناسايي و دستگير شدند. وي اضافه کرد: اين افراد مواد مخدر را به شکل کباب درآورده و آن را با يک لايه پوشانده بودند که اين ترفند آنها براي جابجايي مواد ناکام ماند. رييس پليس مبارزه با مواد مخدر همدان بيان کرد: اعضاي اين خانواده با بارگيري مواد مخدر ترياک از استانهاي مرکزي قصد فروش مواد در استانهاي همدان و کرمانشاه را داشتند که توسط عوامل پليس مبارزه با مواد مخدر شناسايي شدند. سرهنگ قزوينه اي گفت: ماموران پس از رويت خودروي حامل مواد افيوني به آنها دستور ايست داده که قاچاقچيان بدون توجه به اخطار پليس متواري مي شوند.

وي افزود: ماموران مبارزه با موادمخدر پس از تعقيب و گريز و شليک چند تير موفق به متوقف کردن خودروي قاچاقچيان شده و در بازرسي از اين خودرو 75 کيلوگرم ترياک کشف کرده و چهار قاچاقچي را نيز دستگير کردند.

وي بيان کرد: دو هزار و 52 کيلوگرم ترياک امسال در همدان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23 درصد رشد را نشان مي دهد.

امسال 51 باند تهيه و توزيع مواد مخدر منهدم و در اين راستا دو هزار و 616 کيلوگرم مواد افيوني کشف شده که 14 درصد نسبت به نيمه نخست سال 93 افزايش داشته است.

حريق در کارگاه مبل سازي قرباني گرفت

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از مرگ يک تن در پي حريق کارگاه مبل سازي در شمال شرق پايتخت خبر داد. سيد جلال ملکي در گفت‌وگو با (ايسنا)، در اين باره گفت: در ساعت 22 و 22 دقيقه شب گذشته حريق در يک کارگاه مبل سازي به سامانه 125 اطلاع داده شد که به دنبال آن بلافاصله ستاد فرماندهي آتش نشانان دو ايستگاه را به همراه تانکر و خودروي حامل تجهيزات تنفسي به محل حادثه واقع در خيابان سراج، خيابان والاييان شمالي اعزام کرد.

وي با اشاره به حضور آتش‌نشانان در محل گفت: پس از حضور عوامل آتش نشاني مشاهده شد که حريق در يک کارگاه مبل سازي و رنگ کاري مبل رخ داده و هر دو طبقه ساختمان کاملا شعله‌ور شده است.

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينکه شعله‌هاي آتش از طبقه اول شروع شده و با توجه به اينکه ساختمان مملو از مواد اشتعال‌زا بود، بلافاصله به طبقه دوم نيز سرايت کرده و تمام ساختمان را در بر گرفته بود افزود: در آهني اين ساختمان قفل بوده اما ديوارهاي گچي و ضعيفي داشت که آتش نشانان اقدام به تخريب ديوار کرده و همزمان عمليات اطفاي حريق را در طبقه اول و دوم ادامه دادند.ملکي اضافه کرد: آتش نشانان در حين عمليات اطفاء حريق ناگهان باجسم سوخته شده مردي حدودا 30 ساله و ايراني روبرو شدند که بلافاصله اين فرد را خارج کرده و به عوامل اورژانس تحويل دادند که پس از بررسي علائم حياتي مشخص شد که اين مرد که به احتمال زياد کارگر همين کارگاه بوده به علت شدت آسيب ديدگي در همان دقايق اوليه جان خود را از دست داده است.


 خبرها و سخن‌ها 

 شبکه‌هاي اجتماعي باعث افسردگي مي‌شوند

مطالعات اخير نشان داده است افرادي که از شبکه‌هاي اجتماعي به طور غير عادي و مداوم استفاده مي کنند، دچار يک نوع اعتياد نسبت به اينگونه فضاها هستند و احساسات منفي بيشتري از جمله افسردگي را تجربه مي‌کنند.

به گزارش برنا؛ فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي چند وقتي است که در ميان زندگي ايرانيان جايگاه خودش را پيدا کرده است. با توجه اينکه اين شبکه ها روز به روز شکل متنوع تري پيدا مي کنند و افراد وابستگي زيادي به آنها پيدا مي کنند؛ اين امر آسيب شناسان و محققان اجتماعي را به اين فکر انداخته است که آيا اين نوع ارتباطات باعث بروز افسردگي و انزوا در در افراد مي شود يا خير؟

سمانه ايماني روان شناس اجتماعي و آسيب شناس ارتباطات نوين در گفت وگو با برنا؛ درباره بروز افسردگي با استفاده از شبکه هاي مجازي و فضاهاي مجازي گفت: نمي توان به طور قطع و با يقين نظر داد که شبکه هاي اجتماعي و فضاي مجازي باعث بروز افسردگي مي شود يا خير؟ چون افراد بيشتر وقت خودشان را طي شبانه روز در اين فضا مي گذرانند و براي ارتباطات با ديگر همنوعان خودشان در دنياي واقعي وقتي ندارند ،به يک انزوا و گوشه گيري روي مي آورند که همين امر باعث بروز برخي از بيماري هاي مي شود. ايماني ارتباطات در فضاي ها و شبکه هاي اجتماعي را لحاف هاي چهل تيکه فرهنگي خواند و گفت: افراد با فرهنگ هاي مختلف، سطح مالي غير همسان و جايگاه اجتماعي مختلف با يکديگر در اين فضا با هم در ارتباط هستند و زمان هاي زيادي را با يکديگر مي گذارند. طبيعي هم هست،هنگامي که فرد بيشترين زمان خود را پاي اين ارتباطات مي گذارد دچار يک سستي و کندي در اعمال مي شود،تمايلي به فعاليت ندارد پس دچار يک رخوت و گوشه گيري مي شود.

اين آسيب شناس ارتباطات نوين درباره شبکه هاي اجتماعي انواع آن بيان کرد: فضاها و شبکه هاي اجتماعي گستردگي بيشتري نسبت به گذشته پيدا کرده است، با توجه به پيشرفت تکنولوژي و فن آوري هاي نوين ارتباطي و از همه مهم تر تغييرات گسترده اي که نسبت به گذشته پيدا کرده است، برقراري ارتباط ساده و راحتر شده است .در گذشته شما براي ارتباط در چنين فضاهاي شما نياز به يک رايانه و اينترنت هاي کابلي داشتيد اما در حال حاضر از طريق گوشي ها همراه مي شود در هر جاي از دنيا با ديگران ارتباط بر قرار کرد.

وي به تغيير سبک زندگي در خانواده هاي ايراني اشاره کرد گفت: افراد در گذشته سعي مي کردند کسي از زندگيشان سر در نياورد،خانه حريمي بود که هر کسي حق پا گذاشتن در آن را نداشت،اما امروزه مي بينيم افراد نوع چيدمان منزلشان،نوع پوشش و آرايش، لباس و خصوصي ترين مسائل خودشان را در اين شبکه ها نشر مي دهند،حريم خصوصي از بين رفته است. مهم ترين نکته اين است که چون اين شبکه ها مگو هاي زندگي افراد اجتماع نشان مي دهند باعث مي شود اختلافات طبقاتي به چشم بيايد که امر باعث مي شود فرد خودش را با ديگران که از سطح رفاه بيشتري برخودار هستند مقايسه کند و به اين نتيجه برسد که زندگي مطلوبي ندارد.

ايماني خاطر نشان کرد: غالبا افراد در اين جهان زندگي ديگران را مورد رصد قرار مي دهند ، خودشان را با فرد ديگر مورد مقايسه قرار مي دهند و در بيشتر مواقع اين مقايسه با طبقات بالاتر هستند و به اين جمله معروف مي رسد که من چه چيزي کمتر از او دارم.بيشتر اشخاص از ديدن زندگي هاي لوکس و موفقيت افراد احساس سرخوردگي و شکست مي کند که همين به بروز افسردگي دامن مي زند.

اين روان شناس با اشاره به متن ها و تصويري که در اين شبکه دست به دست مي شود گفت: فرد در اين شبکه ها چون احساسات خود را به اشتراک مي گذارند و بيشتر اين مطالب هم حاوي شکست ها و ناکامي در زندگي روزمره شان است، خوانندگان اين مطالب با فرد همزاد پنداري مي کنند و با او احساس مشترک پيدا مي کنند

ايماني به نقش پر رنگ جوانان و نوجوانان در اين شبکه‌ها و فضاها اشاره کرد و گفت: جوانان و نوجوانان در اينگونه فضاها سرمايه گذراي عاطفي بيشتري نسبت به ساير گروهاي سني بيشتر است و احساس وابستگي زيادي به اين دوستان ناديده دارند و بيش از بقيه افراد دچار اضطراب و افسردگي مي شوند. وي تاکيد کرد: پنهان ماندن، ناديده شدن و يا احساس طرد شدن در شبکه هاي اجتماعي اعتماد به نفس افراد را کاهش مي شود و به آنها لطمه مي زند و موجب افسردگي مي شود.


 پنجـــره 

 صفتِ آزادگان

مريم رنجبركي

در بوستان آمده كه از حکيمي پرسيدند: ازبين اين همه درخت بلند که خدا آفريده هيچ کدام را آزاد نگفته‌اند الا سرو! که اتفاقا هيچ ميوه اي ندارد. اين چه حکمتي دارد؟

گفت: هر درختي ميوه‌اي مشخصي دارد که با بودنش تروتازه است و با نبودش پژمرده! ولي سرو اين طور نيست و همه وقت تروتازه است و اين خصوصيت آزادگان است.

به آنچه مى‎گذرد دل منه که دجله بسى

پس از خليفه بخواهد گذشت در بغداد

گرت ز دست بر آيد چو نخل باش کريم!

ورت ز دست نيايد چو سرو باش آزاد!


 ضرب المثل ها 

 تو تب كردي من آتش گرفتم!

بهانه از مهي سركش گرفتم

اگر دل از تو آهووش گرفتم

بسان سايه بودم با تو، هرگاه

"توتب كردي منم آتش گرفتم!"

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته