جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5187

ظريف به ديدار اميرکبير رفت
تولد "رفيعي" با حضور وزير امور خارجه


آخر هفته با تلويزيون


«هشت نفرت‌انگيز» روي صحنه تئاتر


از چک تا بنگلادش با «چند متر مکعب عشق»


نمايش «من» در جشنواره فيلم فجر


حامد کميلي در «سيانور»


خبر هنري


جشنواره فيلم فجر


ميز خبر


 ظريف به ديدار اميرکبير رفت
 تولد "رفيعي" با حضور وزير امور خارجه 

 
شامگاه 22 دي‌ماه و در سالروز تولد علي رفيعي کارگردان مطرح تئاتر ايران، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه به تماشاي نمايش «خاطرات و کابوس‌هاي يک جامه‌دار...» در تالار وحدت نشست.به گزارش مهر، نمايش «خاطرات و کابوس‌هاي يک جامه‌دار از زندگي و قتل ميرزاتقي‌خان فراهاني» شامگاه سه‌شنبه 22 دي‌ماه ميزبان مجمدجواد ظريف وزير امور خارجه دولت يازدهم بود که با همسرش براي تماشاي اين اثر نمايشي آمده بود. در اين شب که مصادف با سالروز 77 سالگي علي رفيعي کارگردان مطرح و تأثيرگذار تئاتر ايران بود، حال و هواي خاصي در تالار وحدت حاکم شد.

بعد از پايان اجرا و در حالي که گروه بازيگران و اجرايي «خاطرات و کابوس‌هاي يک جامه‌دار...» با شاخه‌هاي گل روي صحنه حضور پيدا کرده بودند، کيک تولد علي رفيعي نيز به صحنه برده شد و حاضران در سالن با تشويق خود 77 سالگي اين کارگردان با سابقه تئاتر ايران را تبريک گفتند.

حميد پورآذري که به عنوان دستيار علي رفيعي در نمايش «خاطرات و کابوس‌هاي يک جامه‌دار...» حضور دارد، در سخناني کوتاه به حاضران در تالار وحدت گفت: ما امروز سالروز دکتر علي رفيعي را جشن مي‌گيريم که بيش از 50 سال در عرصه تئاتر ايران فعاليت کرده و آبرو و حيثيت تئاتر ايران است.

بعد از اين سخنان، علي رفيعي نيز به ايراد سخناني پرداخت و گفت: من باورم نمي‌شود که آقاي ظريف اينجا هستند، امشب خيلي خوشحالم که آقاي ظريف در تالار وحدت حضور دارند و با حضورشان گرماي بيشتري به اجراي ما دادند. اين شب براي من و گروهم به يادماندني خواهد بود.

در ادامه محمدجواد ظريف روي صحنه تالار وحدت حضور پيدا کرد و علي رفيعي را در آغوش گرفت. وي در سخناني گفت: من معتقدم که هنر ايراني و امکان معرفي واقعيات اين هنر به جهان بهترين نماينده براي نشان دادن عظمت فرهنگي ملت ماست. توليد اين گونه آثار مي تواند نشاني از ديپلماسي فرهنگي ما باشد.

حضور وزير امور خارجه دولت يازدهم روي صحنه تالار وحدت و گفتگوي او با علي رفيعي، حال و هواي خاصي به تالار وحدت داد.

پيش از اين نيز تعدادي از وزراي دولت يازدهم و همچنين چهره‌هاي سياسي و هنري و فرهنگي به تماشاي نمايش «خاطرات و کابوس‌هاي يک جامه‌دار ...» نشسته بودند.


 آخر هفته با تلويزيون 

 فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني و انيميشن هاي مختلفي پنجشنبه و جمعه 24 و 25 دي ماه از شبکه‌هاي سيما روي آنتن مي رود.

شبکه يک سيما

به گزارش آفرينش، فيلم سينمايي «فهرست آرزوها» با کارگرداني راب راينر، پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 22:00 از شبکه يک سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «هم پرواز» به کارگرداني سلمي بابايي، جمعه 25دي ‌ماه ساعت 16:00 از شبکه يک سيما پخش خواهد شد.

حسن جوهرچي، سعيد زارعي، ابوالفضل همراه، محمدرضا غياث آبادي، سلمان فرخنده، نسا اصلاني، مهرداد بنکداري، ابراهيم سعدالهي، ماشاالله وروايي، ترانه اميني و افشين زعيماز در فيلم تلويزيوني «هم پرواز» ايفاي نقش کرده اند.

شبکه دو سيما

فيلم تلويزيوني «ماهرخ» به‌ کارگرداني حميدرضا حافظي، پنجشنبه 24 دي ساعت ‌‌9 صبح در ‌قالب‌ برنامه «سينما صبحانه» از شبکه دو سيما پخش مي شود.

در اين فيلم حديث فولادوند، بهزاد خداويسي و مليکا ناظري حضور دارند.

فيلم سينمايي «سلول شماره هفت» به کارگرداني‌ لي هوآن کيونگ، پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 23:00 از شبکه دو سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «تفنگ لالا» به کارگرداني نينگ جينگ وو، جمعه 25 دي ماه ساعت 8:00 از شبکه دو سيما پخش خواهد شد.

فيلم سينمايي «لونا، ميهماني از دريا» به کارگرداني تريش دالمن، جمعه 25دي ماه ساعت 23:00 از شبکه دو سيما پخش خواهد شد.

شبکه سه سيما

فيلم تلويزيوني «لب دريا» به کارگرداني حميد نعمت اله، پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 09:30 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

در اين فيلم حسن معجوني، ماه چهره خليلي و علي سليماني حضور دارند.

فيلم سينمايي «بلوک 16» به‌ کارگرداني ريچارد دونر، پنجشنبه 24 دي ‌ماه ساعت 23:30 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

فيلم سينمايي «زمستان سخت» به کارگرداني ميکي هيلب، جمعه 25 دي ماه ساعت 09:45 از شبکه سه سيما پخش
مي شود .

فيلم تلويزيوني «برخورد مرگبار» به کارگرداني جي کيو لي، جمعه 25 دي ماه ساعت 14:30 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

شبکه چهار سيما

فيلم تلويزيوني «کنترل» به کارگرداني آنتال نيمرود، پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار روي آنتن مي رود.

شبکه پنج سيما

فيلم سينمايي «آدم برفي» به کارگرداني رابرت کربسون، پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج روي آنتن مي رود.

فيلم سينمايي «مرغک زيرک» به کارگرداني سئونگ يان اوه، جمعه 25 دي ماه ساعت 9:00 از شبکه پنج سيما پخش مي‌شود . فيلم تلويزيوني «جنون سرعت» به کارگرداني توني اسکات، جمعه 25دي ماه ساعت 13:30از شبکه پنج سيما پخش مي شود .

شبکه کودک

انيميشن «استوارت کوچک 3» به کارگرداني آدو پادن، پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 21:00 از شبکـه کودک پخش خواهد شد.

انيميشن «آقاي فاکس» با کارگرداني وس اندرسن، جمعه 25دي ماه ساعت 21 از شبکه کودک پخش مي شود.

شبکه نمايش

فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني «آليسن در سرزمين عجايب»، «انگيزه عدالت»، «شطرنج»، «بزرگتر از زندگي» و «شمشير زن دوره گرد » پنجشنبه 24 دي ماه ساعت 12 ،15 ،17 ،21 و 23 از شبکه نمايش روي آنتن مي‌رود.

فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني «بزرگتر از زندگي»، «ويلي»، «فاتح»، «تعطيلات» و «ارواح سياه» جمعه 25دي ماه ساعت 12 ،15 ،17 ،21 و 23 از شبکه نمايش پخش مي شود.


 «هشت نفرت‌انگيز» روي صحنه تئاتر 

باني فيلم آنلاين: در حاليکه فيلم «هشت نفرت‌انگيز» هنوز دارد مسيري خونين در باکس‌آفيس جهاني براي خود مي‌برد و جلو مي‌رود، کوئنتين تارانتينو دارد آماده مي‌شود وسترن اسپاگتي جديد خود را روي صحنه تئاتر ببرد.اين برنده جايزه اسکار روز يکشنبه بعد از مراسم گلدن گلوب در لس‌آنجلس به شارون وَکس‌من سردبير د رپ گفت که دارد آماده مي‌شود تا اين فيلم را براي صحنه اقتباس کند.تارانتينو گفت:«من کاملا به همه چيزش فکر کردم.فقط منتظرم فصل تمام شود تا بتوانم آن را بنويسم.بايد خودم را در موقعيت قرار بدهم و شروع به نوشتن کنم». اين کارگردان همچنين گفت نسخه تئاتري اين فيلم را خودش کارگرداني مي‌کند.


 از چک تا بنگلادش با «چند متر مکعب عشق» 

 ايسنا: فيلم «چند متر مکعب عشق» کار جمشيد محمودي در ادامه سفرهاي بين‌المللي خود در دو جشنواره خارجي ديگر به نمايش درمي‌آيد.

اين فيلم در پنجمين جشنواره فيلم‌هاي ايراني پراگ اکران مي‌شود، اين جشنواره از 23 تا 27 دي‌ماه در پراگ جمهوري چک برگزار مي‌شود و فيلم «چند متر مکعب عشق» در بخش مسابقه اين جشنواره نمايش دارد.

همچنين اولين ساخته جمشيد محمودي در چهاردهمين دوره جشنواره بين‌المللي بنگلادش نيز نمايش دارد. اين جشنواره نيز از 14 تا 22 ژانويه (24 دي‌ تا دوم بهمن) در داکا برگزار مي‌شود .


 نمايش «من» در جشنواره فيلم فجر 

آفرينش: «من» اولين فيلم بلند سينمايي سهيل بيرقي در مقام کارگردان است.او تاکنون در 38 پروژه سينمايي کار کرده که از آنها مي توان به سابقه دستيار کارگرداني و مدير برنامه ريزي در فيلم هاي «اسب حيوان نجيبي است»، «کيفر»، «ترديد»، «بي خود و بي جهت»، «استراحت مطلق»، «زندگي با چشمان بسته»، «هر شب تنهايي» و «من ديه گو مارادونا هستم» اشاره کرد. بيرقي فيلم کوتاه «تعطيل» را هم ساخته است.ليلا حاتمي، امير جديدي، بهنوش بختياري، عليرضا استادي، علي منصور، سعيد عطاييان و ماني حقيقي در «من» ايفاي نقش کرده اند.اين فيلم در دو بخش سوداي سيمرغ و نگاه نو حضور دارد.


 حامد کميلي در «سيانور»  

 آفرينش: فيلم سينمايي «سيانور» جديد‌ترين فيلم سينمايي به کارگرداني بهروز شعيبي است که در بخش سوداي سيمرغ سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر حضور دارد.فيلم روايتي از سال‌هاي دهه 50 دارد که حوادث و آدم‌هاي فيلم را با زندگي برخي از شخصيت‌هاي انقلابي گره زده است. حامد کميلي در يکي از نقشهاي اصلي فيلم حضور دارد و قرار است بازيگر قصه‌اي واقعي از تاريخ انقلاب شود که تاکنون بازنمايي نشده است.

تهيه کنندگي اين فيلم را سيد محمود رضوي بر عهده دارد و بازيگراني مانند مهدي هاشمي، حامد کميلي، بابک حميديان، هانيه توسلي، بهنوش طباطبايي، آتيلا پسياني و... در آن ايفاي نقش مي‌کنند.


 خبر هنري 

 421 اثر به بخش تبليغات فيلم جشنواره فجر رسيد

مدير بخش تبليغات فيلم سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر اعلام کرد: 288 عکس، 72پوستر و 61 تيزر و آنونس به بخش تبليغات فيلم سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر رسيد. به گزارش آفرينش، امير عابدي درباره بخش مسابقه تبليغات فيلم توضيح داد: 23 هنرمند با 300 عکس از 36 عنوان فيلم در بخش عکس شرکت کرده اند و هر عکاس در بخش عکس با هشت قطعه عکس(سه عکس پشت صحنه و پنج عکس صحنه) شرکت دارد.

وي افزود: در بخش پوستر نيز بالغ بر 72 اثر از 47 عنوان فيلم از 23 هنرمند به دبيرخانه جشنواره رسيده است.

عابدي ادامه داد: بيش از 60 اثر از 39 عنوان فيلم از 20 هنرمند هم در بخش آنونس و تيزر شرکت دارند.

سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر به دبيري محمد حيدري 12 تا 22 بهمن برگزار مي شود.

«حکايت يار مهربان» در کتابخانه شيخ فضل‌ ا... نوري

کتابخانه شيخ فضل ا... نوري مجتمع فرهنگي هنري نور، امروز پنج‌شنبه 24 دي‌ماه ساعت 10 کارگاه داستان‌نويسي «حکايت يار مهربان» را برگزار مي‌کند.

به گزارش آفرينش، نخستين کارگاه داستان‌نويسي حکايت يار مهربان با هدف پرورش توان نوشتاري، هدايت دانش‌آموزان به خلق اثري زيبا، شناسايي و پرورش استعدادهاي ادبي و ... برگزار مي‌شود. عزت‌ا... الوندي نويسنده کودک و نوجوان با حضور در اين کارگاه به آموزش فنون داستان‌نويسي و صحافي کتاب به دانش‌آموزان مقطع دبستان مي‌پردازد و در پايان آثار خلق را از سوي کودکان را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

هنگامه اخوان:

بانوان سالن مناسبي براي کنسرت ندارند

هنگامه اخوان که قرار است پس از چند سال در سي‌ويکمين جشنواره موسيقي فجر روي صحنه برود، جزيياتي از اجراي خود را بيان و در عين حال از نبود سالن مناسب براي برگزاري کنسرت بانوان انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا، اين پيشکسوت عرصه آواز گفت: چند سال است که به دلايل مختلف نخواسته‌ام در جشنواره موسيقي حضور داشته باشم؛ اما امسال با توجه به تغييرات جديدي که در بخش‌هاي مختلف جشنواره ديدم، دعوت آقاي حميدرضا نوربخش را پذيرفتم.

او ادامه داد: مطمئنم جشنواره امسال با رويکرد متفاوتي نسبت به سال‌هاي گذشته برگزار خواهد شد، هرچند بودجه کمي به اين جشنواره اختصاص داده‌اند، اما با تلاش‌هايي که دست‌اندرکاران در اين زمينه انجام داده‌اند حتما از سال‌هاي گذشته غني‌تر خواهد بود. مهم اين است که هنرمندان شاخصي امسال در بخش‌هاي بين‌الملل، سنتي و پاپ حضور دارند و به برگزار شدن هرچه باشکوه‌تر اين جشنواره کمک خواهند کرد.

وي افزود: گروه موسيقي «بهار» در اجراي خود از آثار استادان قديمي استفاده مي‌کند و قطعات در دو بخش مجزا اجرا خواهد شد. بخش اول به آواز افشاري و بخش دوم به آواز اصفهان اختصاص دارد.

اخوان درباره نحوه انتخاب تصنيف‌ها و شعرهايش نيز توضيح داد: چون سبک من از قدما است‌، انتخاب‌ها توسط خودم انجام مي‌شود و در عين حال بيشتر، بازسازي است. همين‌طور تصنيف‌هايي را اجرا مي‌کنيم که من با همکاري گروه، آن‌ها را تغيير داده‌ام، البته شايد بخش‌هايي را هم حذف کرده باشم.

اين هنرمند اظهار کرد: بعضي از تصنيف‌ها توسط «قمر» خوانده شده است و من به جهت علاقه‌اي که به اين هنرمند قديمي دارم، آثارش را بازخواني کرده‌ام. همچنين قطعاتي را از ابوالحسن‌خان صبا‌، علي‌اکبرخان شهنازي‌، مرتضي ني‌داود‌، رضا محجوبي، موسي معروفي‌ و ... اجرا خواهيم کرد. او درباره شرايط اجراي بانوان نيز تصريح کرد: متأسفانه در اين سال‌ها سالن مناسبي براي کنسرت بانوان ايجاد نشده است.


 جشنواره فيلم فجر 

نيكي كريمي؛ بازيگري با نقش هاي كليدي

مريم اخوان صالح

نيكي كريمي بازيگر سينما و تلويزيون با فيلم سينمايي ربوده شده در جشنواره فيلم فجر حضور خواهد داشت.نيکي کريمي سال گذشته يکي از موفق‌ترين و پرکارترين سال‌هاي خود را در زمينه بازيگري و کارگرداني گذراند. اين بازيگر سينما اين روزها با فيلم "چهارشنبه 19 ارديبهشت" به کارگرداني جمشيد جليلوند روي پرده سينماهاست که در اين فيلم سيماي زني که عشق را فراموش مي‌کند را به خوبي ايفا کرده است.

همچنين در سريال "كيميا" در نقش زن يك ساواكي به ايفاي نقش پرداخته است.

نخستين نقش سينمايي‌اش را در سال 1368 در فيلم «وسوسه» به کارگرداني جمشيد حيدري به دست آورد. اما نخستين حضور جدي‌اش را مي‌توان در فيلم «عروس» به کارگرداني بهروز افخمي در سال 1369 دانست. نيکي کريمي و ابوالفضل پورعرب را اولين ستارگان سينماي ايران پس از انقلاب مي‌دانند.

در بيستمين جشنواره بين‌المللي فيلم کلکته، که در آبان 1393 در کلکته هندوستان برگزار شد و کريمي داوري بخش بين‌الملل اين جشنواره را بر عهده داشت، در مراسم بزرگداشتي که براي وي برگزار شد تعدادي از فيلم‌هاي منتخب نيکي کريمي اکران شد.

در مسير حرفه‌اي کارنامه نيکي کريمي همان‌گونه که انتخاب‌هاي خوب بوده، انتخاب‌هاي ضعيف و اشتباه هم بوده است. با اين حال او امسال فيلمي را در جشنواره فيلم فجر در عرصه کارگرداني ندارد اما در فيلم "ربوده‌شده" به کارگرداني بيژن ميرباقري به ايفاي نقش پرداخته است.

البته تجربه ثابت کرده که بيشتر فيلم‌هاي ميرباقري بر اساس محوريت و نقش پررنگ زن ساخته شده که اگر به اين شکل باشد، قطعاً فيلم "ربوده‌شده" هم جز نقش‌هاي کليدي کريمي به شمار خواهد رفت.


 ميز خبر  

 سانس فوق العاده «حكايت عاشقي» در سنندج

فيلم سينمايي «حكايت عاشقي» به کارگرداني «احمد رمضان‌زاده» در سينما بهمن سنندج به سانس فوق‌العاده رسيد و عوامل فيلم، ساعت 30/5 امروز پنجشنبه در کنار مردم به تماشاي اين فيلم مي‌نشينند.

به گزارش آفرينش، فيلم سينمايي «حكايت عاشقي» به کارگرداني «احمد رمضان‌زاده» و به تهيه‌کنندگي «مسعود جعفري جوزاني»؛ که روايتي عاشقانه دارد و براي بيان قصه آن، زباني نو انتخاب شده است؛ روز سه‌شنبه 22 دي‌ماه جاري در پرديس سينمايي «بهمن» شهر سنندج در استان کردستان مورد استقبال سينمادوستان قرار گرفت و به سانس فوق‌العاده رسيد.

عوامل فيلم سينمايي «حكايت عاشقي» ساعت 30/5 امروز پنجشنبه 24 دي‌ماه جاري در پرديس سينمايي «بهمن» سنندج حضور مي‌يابند و ميزبان تماشاگران خواهند بود و در کنار مردم و علاقمندان به سينما به تماشاي اين فيلم مي‌نشينند و پس از نمايش آن، با مردم به گفت‌وگو خواهند پرداخت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته