جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5193

قائم مقام وزير راه:
اجراي مسكن مهر از تعاوني هاي سهل انگار گرفته مي شود


درج قيمت روي تخم مرغ در سه استان کشور اجباري شد


نهادهاي مالي


تريبون


 قائم مقام وزير راه:
 اجراي مسكن مهر از تعاوني هاي سهل انگار گرفته مي شود 

 قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي در حالي از تکميل مسکن مهر تا پايان سال 1395 سخن مي‌گويد که هنوز 382 هزار واحد باقي مانده و از اين تعداد سرنوشت 50 هزار واحد به دليل متواري بودن صاحبان تعاوني‌ها نامشخص است.به گزارش ايسنا، از 2 ميليون و 216 هزار مسکن مهر هنوز 382 هزار واحد باقي مانده است که غالب آنها در دست تعاوني‌ها قرار دارد و قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي اعلام کرده در صورت تعيين تکليف نشدن، اجراي آنها از تعاوني‌ها گرفته و به بخش ديگري واگذار مي‌شود.

احمد اصغري مهرآبادي، اتمام ساخت واحدهاي باقي‌مانده را شهريور سال آينده دانست و اظهار داشت: حدود 80 هزار واحد باقي مي ماند که از اين تعداد برخي واحدها متقاضي واجد شرايط ندارند و در برخي ديگر مشکل تعاوني وجود دارد.

مهرآبادي ادامه داد: حدود 45 تا 50 هزار واحد در اختيار تعاوني هاي قرار دارد که يا مشکل مالي دارند و يا اينکه صاحبان تعاوني متواري هستند که پرونده اين پروژه ها در دادگاه است و ما منتظر راي نهايي دادگاه هستيم تا سرانجام اين واحدها هم مشخص شود.

وي از قصد دولت براي اتمام مسکن مهر تا پايان سال 1395 سخن گفته و بيان کرده است: با تسهيلاتي که دولت براي کمک به بخش‌هاي مختلف مسکن مهر از جمله خدمات روبنايي، زيربنايي و ساخت ديوار حائل در نظرگرفته است اميدواريم که هرچه زودتر کار ساخت مسکن مهر به پايان برسد.

حدود 70 درصد از پروژه‌هاي مسکن مهر در اختيار تعاوني‌ها و 30 درصد در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار داشت که روند اجراي آنها با سرعت مناسب‌تري پيش رفت اما تعاوني‌ها هنوز درگير مشکلاتي هستند که احتمالا وعده‌ي تکميل مسکن مهر در پايان سال 1395 را با چالش مواجه مي‌کند. در اين خصوص مدير تعاوني‌هاي مسکن مهر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفته است: تعاوني‌هاي مسکن‌مهر با توجه به ماهيت و تشکل حقوقي خود تحت پوشش وزارت تعاون هستند، اما تمامي اعتبارات، اختيارات نظارتي و کنترلي و ... در اختيار وزارت راه و شهرسازي است. اين وضع همانند اين است که ما وظيفه ساماندهي ترافيک را داشته باشيم، اما چراغ‌ها و ماموران راهنمايي و رانندگي در اختيار نهاد ديگري باشند.

اما کارشناسان ضمن ترديد نسبت به تحويل به‌موقع مساکن مهر تا پايان سال آينده، درباره علت تاخيرهاي مکرر در واگذاري برخي واحدهاي مسکن مهر که در دست تعاوني‌ها قرار داشته‌اند به نقش قراردادهاي سه‌جانبه اشاره مي‌کنند.

مشکل 7 هزار مسکن مهر در تعاوني ها و خدمات زيربنايي

معاون بنياد مسکن انقلاب اسلامي با اشاره به مشکل 7 هزار واحد مسکن مهر شهرهاي کمتر از 25 هزار نفر در خدمات زيربنايي، تعاوني ها و نبود متقاضي، گفت: 50 درصد مسکن مهر بنياد مسکن، ملکي بوده است.

جواد حق شناس با بيان اينکه پروژه هاي خودمالک مسکن مهر براي نخستين بار از سوي بنياد مسکن وارد اين پروژه شد، گفت: در مسکن مهر ملکي، واحدها با کمترين مشکل و هزينه ساخته شدند و بهترين وضعيت را داشتند.

وي با اشاره به اينکه از واحدهاي مسکن مهر در شهرهاي کمتر از 25 هزار نفر، حدود 50 درصد مسکن مهر ملکي بوده است، افزود: تمام پروژه هاي مسکن مهر ملکي در شهرهاي کمتر از 25 هزار نفر جمعيت به پايان رسيده است.

معاون بنياد مسکن انقلاب اسلامي با اعلام اينکه ساخت مسکن مهر در چند استان به طور کامل تمام شده است، اظهار داشت: برخي سايت‌هاي مسکن مهر با مشکلاتي در تامين خدمات زيربنايي روبرو هستند به همين دليل ساخت آنها به پايان رسيده اما مورد بهره‌برداري قرار نمي‌گيرد.

حق شناس به مشکل برخي هيات مديره‌هاي شرکت‌هاي تعاوني اشاره کرد و گفت: براساس قانون ما اجازه دخالت در امور تعاوني ها را ندارم اما خوشبتخانه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي يک نماينده تعيين کرده تا مشکلات مربوط به تعاوني ها را برطرف کند.


 درج قيمت روي تخم مرغ در سه استان کشور اجباري شد 

 دبيرکل کانون سراسري انجمن هاي صنفي پرورش دهندگان مرغ تخمگذار افزود: براي حمايت از توليدکنندگان و مصرف کنندگان وکوتاه کردن دست دلالان و جلوگيري از گران فروشي،درج اجباري قيمت روي تخم مرغ در سه استان تهران، البرز و قزوين تصويب و پس از ابلاغ اجرايي مي شود.

فرزاد طلاکش در گفت وگو با ايرنا افزود: اين طرح در جلسه سه شنبه با حضور مسئولان ستاد تنظيم بازار، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزي، اتحاديه سراسري مرغداران تخمگذار و کانون سراسري انجمن هاي صنفي پرورش دهندگان مرغ تخمگذار به تصويب رسيد.وي ابراز اميدواري کرد اين مصوبه پس از ابلاغ به اتاق اصناف کشور، اتحاديه بنکداران و سازمان حمايت از توليدکنندگان و مصرف کنندگان، از ابتداي هفته آينده اجرايي شود.

دبيرکل کانون سراسري انجمن هاي صنفي پرورش دهندگان مرغ تخمگذار، سهم توليد تخم مرغ استان هاي تهران، البرز و قزوين در توليد تخم مرغ کشور را حدود 50 درصد اعلام کرد و گفت: مقرر شد در ابتدا اين طرح در سه استان اصلي توليد تخم مرغ کشور اجرايي و در صورت موفقيت به ساير استان هاي کشور تعميم داده شود.

وي تصريح کرد: با اجباري و اجرايي شدن اين طرح در استان هاي يادشده در صورتي که خرده فروشي، تخم مرغ را بدون قيمت درج شده بفروشد، مشمول جرايم نقدي خواهد شد.

طلاکش گفت: با قيمت گذاري و درج آن روي تخم مرغ، قيمت ها تا مدتي تثبيت مي شود و مصرف کنندگان اطمينان حاصل مي کنند که نه تنها قيمت ها کنترل بلکه بخش عمده سود نصيب توليدکنندگان خواهد شد.

وي با تاکيد براينکه براي حمايت از توليدکنندگان و مصرف کنندگان، درج پرينت قيمت روي تخم مرغ الزامي است؛ حمايت دولت از اين طرح را خواستار شد.

دلايل افزايش قيمت تخم مرغ اعلام شد

دبيرکل کانون سراسري انجمن هاي صنفي پرورش دهندگان مرغ تخم گذار، دلايل بالا رفتن قيمت تخم مرغ در بازار داخل را ناشي از افزايش تقاضاي عراق براي واردات، رشد تقاضاي بازار داخلي در فصل سرما و حذف گله هاي مرغ هاي پير تخم گذار دانست.

فرزاد طلاکش ، عراق را يکي از بازارهاي اصلي صادرات تخم مرغ ايران معرفي کرد و گفت: توقف صادرات ترکيه به دليل مسائل سياسي به عراق، حجم تقاضاي اين کشور براي دريافت تخم مرغ از ايران افزايش يافته و اين موضوع فشار رواني بربازار داخلي داشته است.وي تصريح کرد :صادرات انگيزه اي براي افزايش توليد است و در 15 روز گذشته روزانه 500 تن تخم مرغ به عراق صادر شد که با کنترل اتحاديه سراسري مرغداران تخم گذار کشور ، اين رقم روزانه به 300 تن رسيده است.


 نهادهاي مالي 

 فعاليت کليه واحدها و شعب 17 گانه خارج از کشور بانک ملي به حالت عادي برگشت

فعاليت کليه واحدها و شعب 17 گانه خارج از کشور بانک ملي ايران به حالت عادي برگشت. به گزارش ايلنا، رئيس هيأت مديره بانک ملي ايران که در جمع مديران و کارکنان مرتبط با امور بين الملل و ارزي اين بانک در تهران سخن مي‌گفت، ضمن بيان مطلب فوق افزود: ما بايد امروز طرح هاي نو و فعاليت‌هاي نو داشته باشيم تا بتوانيم نقش موثري در صحنه بانکداري بين المللي ايفا کنيم.

مديرعامل بانک سپه در نامه اي به ظريف از دستگاه ديپلماسي تشکر کرد

مدير عامل بانک سپه در نامه اي به محمدجواد ظريف وزير امور خارجه از تلاش دستگاه ديپلماسي براي خروج ايران از تحريم تشکر کرد و نوشت: بانک سپه با حضور قدرتمند در عرصه بين المللي پاداش تلاش دستگاه ديپلماسي کشور را مي دهد.به گزارش آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محمد کاظم چقازردي طي نامه اي به محمد جواد ظريف وزير امور خارجه، ضمن تشکر از تلاش هاي ارزشمند دستگاه ديپلماسي براي خروج ايران از تحريم ها و به نتيجه رسيدن برجام گفت:حماسه بزرگ و غرور آفرين لغو تحريم هاي ناعادلانه بين المللي که در پرتو عنايات حضرت حق، راهبري حکيمانه مقام معظم رهبري، تدابير خردمندانه رياست جمهور و تلاش هاي مجاهدت گونه حضرت عالي، معاونان و مديران وزارت متبوع حاصل شد، برگ زرين ديگري را در تاريخ پرافتخار ملت و کشور بزرگ ايران رقم زد و روز بيست و هفتم دي ماه سال 1394 را براي هميشه در حافظه تاريخ ملت فهيم و قدرشناس ايران اسلامي ثبت کرد.

پيام تبريک مدير عامل بانک رفاه کارگران به مناسبت اجرايي شدن برجام

دکتر صدقي مدير عامل بانک رفاه کارگران اجرايي شدن برجام و لغو تحريم ها را به دستگاه ديپلماسي کشور و ملت ايران تبريک گفت.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك رفاه ،در بخشي از اين پيام آمده است ،با رهنمودهاي حکيمانه مقام معظم رهبري، تدبير عالمانه دولت و تلاش مداوم و مستمر دستگاه ديپلماسي کشور در آوردگاهي جهاني و در مذاکره با دول قدرتمند جهان، تحريم هاي ظالمانه غرب عليه کشور عزيزمان برداشته شد و بدينوسيله نهايي شدن برجام را که استيلاي انديشه صلح مدار بر نحله جنگ طلب را نشان مي دهد، به پيشگاه ملت و همه دست اندرکاران نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران تبريک و تهنيت عرض مي نمايم.

اقبال مردم به خدمات تلفن بانک سينا

خدمات متنوع قابل ارائه از طريق تلفنبانک سينا و امکان انجام اين خدمات در ساعات مختلف شبانه روز، رشد تراکنش هاي اين سامانه را به همراه داشته است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك سينا ،طبق بررسي صورت گرفته، تراکنش هاي انجام شده از طريق اين درگاه در پايان آبان ماه در مقايسه با ماه قبل از آن بيش از 94 درصد رشد داشته و اين آمار در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از آن رشد 43 درصدي را شاهد بوده است.

سامانه سپهر بانک صادرات حدود 700 ميليون تراکنش انجام مي دهد

مشتريان بانک صادرات ايران به دليل تنوع و سرعت در ارايه خدمات هر ماه حدود هفتصد ميليون تراکنش بانکي را از طريق سامانه سپهر به انجام مي رسانند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک به منظور پاسخگويي بيشتر به نياز مشتريان و ترويج فرهنگ بانکداري نوين ، توسعه کمي و کيفي خدمات الکترونيکي برپايه سامانه يکپارچه را دراولويت قرار داده است که اين مهم مورد اقبال ويژه هموطنان واقع شده است به گونه اي که هر ماه حدود هفتصد ميليون تراکنش را از طريق درگاه هاي مختلف سامانه سپهر انجام مي دهند.

اعطاي جايزه به برندگان طرح 77 بانک مسکن

بانک مسکن به مناسبت فرارسيدن هفتادوهفتمين سالگرد تاسيس بانک،تا پايان سال جاري خدمات متنوعي درقالب طرح 77 به مشتريان خود ارايه مي دهد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن،در قالب طرح 77 و در ماه هاي بهمن و اسفند سال جاري مشترياني که کل بدهي تسهيلاتي خود را به صورت نقدي و دفعتا واحده پرداخت کنند ؛مي توانند در قرعه کشي اين طرح شرکت کنند.مشترياني که حداقل معادل ريالي شش از اقساط قرارداد آنها باقي مانده و قبل از موعد اقساط خود را پرداخت کنند به قيد قرعه از جوايز اين طرح که 25 فقره کمک هزينه سفر به عتبات عاليات و 15 فقره کمک هزينه سفر به مشهد مقدس مي باشد؛بهره مند مي شوند.

آخرين مهلت شرکت در جشنواره حسابهاي قرض الحسنه بانک کشاورزي

آخرين مهلت سپرده پذيري و يا تکميل موجودي براي شرکت در جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک کشاورزي، پايان اسفندماه 94 اعلام شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک کشاورزي، شرکت کنندگان در اين جشنواره علاوه بر مشارکت در سازندگي ايراني سبز ، تامين امنيت غذايي و بهره مندي از اجر اخروي کمک به همنوعان، به قيد قرعه از جوايز ارزنده اين بانک برخوردار خواهند شد.


 تريبون 

 دلار پس از برجام کاهشي نشد

نرخ دلار در بازار آزاد طي يک ماه اخير بين 3600 تا 3729 تومان در نوسان بود و پس از اجراي برجام هم با تغيير چنداني مواجه نشد و با نرخ 3613 تومان اين ماه را به پايان رساند. به گزارش ايسنا، نرخ دلار از ابتداي دي تا نيمه ماه در کانال 3600 تومان قرار داشت و طي اين مدت نوسان چنداني را تجربه نکرد و در کمترين مقدار 3665 تومان و در بيشترين نرخ به 3682 تومان رسيد. اما از نيمه دوم دي ماه تغييرات نرخ دلار آغاز شد و به سمت افزايش حرکت کرد. در 15 دي ماه براي اولين بار طي ماه‌هاي اخير، دلار از 3700 تومان عبور کرد و با قيمت 3708 تومان در بازار آزاد داد و ستد شد. اين روند تا 20 دي ادامه داشت و با رسيدن به قيمت 3730 تومان در 19 دي ماه، به بيشترين نرخ خود در ماه جاري و همچنين طي ماه‌هاي اخير رسيد.

افزايش قيمتي که به دليل خبرهايي که مبني بر نزديک شدن به روز اجراي برجام اعلام مي‌شد، چندان قابل پيش‌بيني به نظر نمي‌رسيد. در خصوص افزايش نرخ انواع ارز و دلار، کارشناسان و ناظران اقتصادي ديدگاه‌هاي متفاوتي را مطرح کردند اما آنچه به عنوان نقطه مشترک در ميان بيشتر تحليل‌ها و ارزيابي‌ها به چشم مي‌آمد افت قابل توجه قيمت نفت بود و اينکه دولت در اين شرايط مجبور است نرخ دلار را بالا نگه دارد. از سوي ديگر هم برخي ديگر کارشناسان دلايل سياسي و اتفاقات و تنش‌هاي اخير منطقه را عاملي تاثيرگذار در اين افزايش عنوان کردند. اما با شروع دهه پاياني دي ماه بار ديگر دلار به کانال 3600 تومان بازگشت و تا روز پاياني ماه هم به اين روند ادامه داد. از 20 تا 30 دي ماه نرخ دلار در کمترين رقم به 3600 تومان و در بيشترين نرخ به 3699 تومان رسيد.شنبه - 26 دي ماه - يعني يک روز پيش از اجرايي شدن برجام نرخ دلار حدود 3600 تومان در بازار آزاد فروخته شد.پس از اجرايي شدن برجام در روز يکشنبه - 27 دي ماه - شايد برخلاف برخي پيش‌بيني‌ها بازار آزاد و قيمت با تحول و اتفاق ويژه‌اي همراه نشد و در اين روز قيمت دلار به 3620 تومان رسيد؛ يعني افزايش حدود 20 توماني نسبت به روز قبلش. آنچه از وضعيت بازار ارز بعد از اجرايي شدن برجام قابل تامل است اين است که عوامل و فضاي رواني نتوانست بر فضاي کلي بازار قالب شود و سير قيمت‌ها را دست‌خوش تغييرات اساسي کند. در آخرين روز دي ماه هم دلار بازار خود را با قيمت 3613 تومان به پايان رساند تا در مقايسه با چند روز قبلش با روند کاهشي به استقبال بهمن ماه برود.

به دليل عدم پرداخت بدهي انجام شد؛

توقف پروازهاي يک ايرلاين در اصفهان

فرودگاه اصفهان پروازهاي يک ايرلاين را به دليل عدم پرداخت بدهي در اين فرودگاه متوقف کرد. به گزارش مهر، بدهي ايرلاين‌ها به فرودگاه‌ها هنوز هم به عنوان يکي از موارد چالش زا ميان اين دومجموعه به شمار مي‌رود و مشکلاتي را بر سر راه هر دو اين مجموعه‌هاي صنعت حمل و نقل به وجود آورده است به طوري که در تازه ترين اقدام در فرودگاه اصفهان، اجازه پرواز به يکي از ايرلاين‌ها داده نمي‌شود. براين اساس، اين پرواز که قرار بود 4 ساعت قبل فرودگاه اصفهان را به مقصد ديگري ترک کند، هنوز اجازه پرواز نيافته است و مسافران در فرودگاه سرگردان هستند. اين در حالي است که مديرعامل شرکت فرودگاه‌ها بارها تاکيد کرده است که نبايد حقوق مسافران پايمال شود و از هيچ پروازي به دليل بدهي جلوگيري نمي‌شود اما به نظر مي‌رسد که در برخي از فرودگاه‌ها به اين موضوع توجهي نشده و حقوق قانوني مسافران تحت الشعاع اين کشمکش‌ها قرار مي‌گيرد. اين پرواز که قرار بود مسافران را از اصفهان به عسلويه و سپس به شيراز ببرد با 4 ساعت تاخير روبرو شده که به طور حتم تمامي پروازهاي بعدي را تحت تاثير قرار داده و ساير مسافران را در ديگر فرودگاه‌ها سرگردان مي‌کند. در واقع اين هواپيما از تهران به اصفهان، اصفهان به عسلويه، عسلويه به شيراز، شيراز به تهران پرواز داشته که هم اکنون تمامي اين پروازها تحت تاثير اين اقدام در فرودگاه اصفهان قرار گرفته و مسافران در فرودگاه ها به انتظار انجام پروازهايشان هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته