جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5207


بورس تهران، تنها بورس سودده جهان


چيني‌ها باعث افزايش قيمت طلا شدند!


افزايش قطعي‌هاي زمستانه برق در پايتخت


نهادهاي مالي


تريبون


 بورس تهران، تنها بورس سودده جهان 

 
پايگاه خبري بيزنس اينسايدر آمريکا با اشاره به رشد 25 درصدي بورس تهران در ماه ژانويه 25 نوشت: فقط يک نقطه در دنيا باقي مانده که مي توان با سرمايه گذاري در آن جلوي آب رفتن دارايي ها و متحمل شدن زيان هاي مالي را گرفت و آن بورس تهران است.

به گزارش تسنيم پايگاه خبري بيزينس اينسايدر آمريکا طي گزارشي نوشت: بورس تهران در ماه ژانويه 25 درصد رشد داشت. شما هنوز در اين بورس سرمايه گذاري نکرده ايد؟

يک لحظه به اين فکر کنيد که آينده رشد اقتصاد جهاني چقدر تيره و تار است. قيمت نفت به شدت کاهش يافته و اين وضعيت آشفته به ساير بازارها نيز سرايت کرده است.

در عين حال، ژاپن با اعلام نرخ بهره منفي به ديگر کشورهاي صنعتي پيوسته است. بانک هاي مرکزي نيز با اتخاذ سياست هاي انبساطي در پي تحريک رشد هستند.

حتي فدرال رزرو آمريکا از روي ترس و نگراني دارد از بانک هاي اين کشور مي پرسد که چگونه نرخ هاي منفي را مديريت خواهند کرد. فقط يک نقطه در دنيا باقي مانده که مي توان با سرمايه گذاري در آن جلوي آب رفتن دارايي ها و متحمل شدن زيان هاي مالي را گرفت.

حتي اگر وضعيت اقتصادي دنيا آشفته هم نبود و بورس تهران تنها در طي يک ماه گذشته 25 درصد رشد نمي کرد، باز هم مي شد ادعا کرد که ايران همچنان تنها مکان رشد عظيم اقتصادي در جهان است.

بر خلاف بازارهاي غربي، سرمايه هاي دست نخورده بخش خصوصي به اندازه چندين نسل منتظر است تا وارد بازار شود و تشنه سودهاي با ثبات است.

فرصت موجود در بورس ايران هم در بخش دولتي و هم در بخش خصوصي يک فرصت منحصر به فرد تاريخي است و اين وضعيت به سرعت سپري نخواهد شد. دهه ها رشد در انتظار اين ملت تحصيلکرده، مستقل از نظر منابع انرژي و متمرکز بر کارآفريني است که در عين حال جزيره ثبات در خاورميانه نيز به شمار مي رود.

اما يکي از ريسک هاي اصلي اقتصاد ايران، نبود ابزارهاي کافي براي تاثير گذاري قابل توجه بانک مرکزي ايران بر سياست پولي اين کشور است.


 چيني‌ها باعث افزايش قيمت طلا شدند! 

 رئيس اتحاديه طلا و جواهر دلايل افزايش ناگهاني قيمت سکه را تشريح کرد و گفت: سال جديد در کشور چين منجر به تقاضاي شديد در بازار طلا شده و همين موضوع تاثيراتي را در بازار جهاني طلا و کشور ما داشته است.

محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه قيمت سکه در حال حاضر در مقايسه با ابتداي صبح افزايش يافته است، اظهار کرد: ايجاد تقاضا از مهمترين عوامل افزايش قيمت سکه است. از طرفي با توجه به نزديک شدن به روزهاي پاياني سال طبيعي است که در بازار داخلي نيز تقاضا افزايش يابد.

کشتي‌آراي در عين حال بيان کرد: در مقايسه با ماه گذشته قيمت سکه نوسان دارد و در حال حاضر از رکود خارج شده است.

طلاي 18 عيار در مرز 100 هزار تومان

صرافي هاي تهران هر دلار را با قيمت 3598 تومان و سکه تمام بهار آزادي طرح جديد را با قيمت 984 هزار و 500 تومان مي فروشند.صرافي‌هاي خيابان فردوسي هر دلار آمريکا را با قيمت 3598 تومان به مردم مي فروشند اين درحاليست که نرخ فروش اين ارز پنجشنبه 3603 تومان بود.

همچنين صرافي ها در بازار آزاد يورو را با قيمت 4015 تومان و پوند انگليس را با قيمت 5250 تومان به متقاضيان مي‌فروشند.سکه‌فروش‌هاي بازار سبزه‌ميدان هم‌اکنون هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادي طرح جديد را با قيمت 984 هزار و 500 تومان، سکه تمام‌بهار آزادي طرح قديم را با قيمت 981 هزار تومان مي فروشند. اين درحاليست که نرخ فروش سکه در آخرين روز هفته گذشته 965 هزار تومان بود.

همچنين نرخ فروش نيم‌سکه بهار آزادي را با قيمت 491 هزار و 500 تومان، ربع‌سکه بهار آزادي را با قيمت 266 هزار تومان و سکه يک‌گرمي را با قيمت 173 هزار تومان مي‌فروشند.

دليل اصلي افزايش قيمت طلا و سکه در بازار تهران افزايش بهاي جهاني طلاست چراکه هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1174 دلار و هر گرم طلاي 18عيار در بازار داخلي 99 هزار و 860 تومان قيمت خورده است.


 افزايش قطعي‌هاي زمستانه برق در پايتخت 

در يک ماه اخير قطعي هاي متعدد برق در مناطق مختلف سطح شهر تهران از سوي مردم گزارش شده، اما هيچ دليل رسمي براي افزايش قطعي هاي پراکنده برق در پايتخت اعلام نشده است. به گزارش تسنيم، از ميانه دي ماه تا ميانه بهمن ماه سال جاري در نقاط مختلف تهران قطعي هاي متعدد برق گزارش شده است.يک مورد از اين قطعي هاي برق که موجب بروز ترافيک در بخشهاي مرکزي شهر و قطع خدمات رساني نهادهاي عمومي شده بود ناشي از اشتباه برق منطقه اي تهران در پياده سازي يک مانور اعلام شد اما دليلي براي ديگر قطعي هاي پراکنده برق در پايتخت که در مناطق مختلف اين کلانشهر از يک ساعت تا حدود 4 ساعت گزارش شده، اعلام نشده است. بخشي از منطقه 10 تهران قطعي يک ساعت و نيمه برق را تجربه کرد. منطقه اي که به گفته ساکنان دو روز پيش و هفته گذشته نيز قطعي برق را تجربه کرده بود. هيچ دليل رسمي براي افزايش قطعي هاي پراکنده برق در تهران مطرح نشده و گزارش هاي مردمي از تماس با سامانه 121 حاکي از اين است که ايجاد اشکالات فني در خطوط توزيع دليل قطعي برق عنوان مي شود يا ترافيک خط و اشغال بودن مداوم سامانه 121 مردم را از پيگيري موضوع منصرف کرده است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک مسکن در پاسخ به آفرينش:

بانک منابع کافي براي مسکن مهر را در اختيار دارد

مديرعامل بانک مسکن از برنامه جديد تسهيلات مسکن براي زوجين خبرداد و گفت: به محض تصويب اين طرح در بانک مرکزي و نهايي شدن در شوراي پول و اعتبار، جزئيات آن اعلام خواهد شد.

به گزارش آفرينش، محمدهاشم بت شکن در نشستي خبري با بيان اينکه سياست بانک مسکن پرداخت تسهيلات براي تامين مالي اقشار ميان درآمدي به ارزش 50 درصد يک واحد مسکوني به منظور خريد است، افزود: بر اساس آمارهاي بانک مرکزي در تهران حدود 56 درصد آپارتمان هاي معامله شده در ديماه امسال زير 5 سال ساخت است. 60 درصد واحدهاي مسکوني معامله شده با کمتر از زيربناي 80 متر و 50 درصد واحدهاي مسکوني معامله شده داراي ارزش کمتر از 220 ميليون تومان هستند.

مديرعامل بانک مسکن متوسط قيمت هر متر معامله شده واحد مسکوني در مدت مذکور را 38 ميليون ريال ذکر کرد و افزود: اين قيمت در کل کشور به طور متوسط 2 ميليون تومان است و بنابراين در کل کشور به طور متوسط قيمت يک واحد مسکوني با شرايط مذکور حدود 160 الي 170 ميليون تومان خواهد بود که به نظر مي رسد که بتوانيم نيمي از اين مبلغ را از طريق وام هاي بانک تامين کنيم.

مديرعامل بانک مسکن در پاسخ به خبرنگار ما ،مبني بر اينكه آيا بانك مسكن در ارائه تسهيلات مسكن مهر توانسته به تعهدات خود عمل كند ، اظهار داشت : اين بانک منابع کافي براي مسکن مهر را در اختيار دارد و بر اساس پيشرفت کار تسهيلات پرداخت مي شود و 460 هزار ميليارد ريال در اين زمينه پرداخت شده و مابقي هم پرداخت خواهد شد.

مديرعامل بانک مسکن با اشاره به نقش اين بانک در اجراي پروژه مسکن مهر نيز گفت: از آغاز احداث پروژه مسکن مهر، اين بانک براي دو ميليون و 375 هزار و 660 واحد مسکن مهر قرارداد منعقد کرده که تاکنون از 499 هزار ميليارد ريال 460 ميليارد ريال آن به صورت تسهيلات در اختيار متقاضيان قرار گرفته است.

وي اظهار داشت: از اين تعداد واحد مسکن مهر تاکنون يک ميليون و 600 هزار واحد به مبلغ 338 هزار ميليارد ريال به مرحله فروش اقساطي رسيده و از آن 28 هزار ميليارد ريال وصول شده است.

وي اظهارداشت: بانک برنامه اي براي زوجين دارد (طرح استفاده آسان زوجين از تسهيلات خريد مسکن) که به محض تصويب در بانک مرکزي و نهايي شدن در شوراي پول و اعتبار، اطلاع رساني خواهد شد. همچنين پيش نويس اعطاي مجوز ليزينگ مسکن براي اولين بار در شوراي پول و اعتبار مطرح خواهد شد.

واگذاري 8800 ميليارد ريال از شرکت‌ها و املاک مازاد بانک ملي

بانک ملي ايران در 10 ماهه امسال 8800 ميليارد ريال از شرکت‌ها و املاک خود را واگذار کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي، عبدالناصر همتي با اعلام خبر بالا افزود: بانک ملي ايران در اجراي سياست هاي دولت و تأکيدات بانک مرکزي از اول سال تا پايان دي ماه، معادل 7500 ميليارد ريال از سهام و مالکيت مجموعه شرکت هاي وابسته به خود را واگذار کرده است.وي افزود: در اين مدت عليرغم چندين بار مزايده فروش املاک، صرفا 1300 ميليارد ريال از املاک مازاد بانک ملي ايران به فروش رسيده است.

رشد 30درصدي تعداد تراکنش هاي پايانه هاي فروش بانک صادرات

مجموع تعداد تراکنش‌هاي بانکي دستگاه‌هاي پايانه فروش متصل به حسابهاي بانک صادرات ايران در ديماه سالجاري نسبت به مقطع زماني مشابه در سال قبل 30 درصد رشد را نشان مي‌دهد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي افزايش سطح دسترسي مردم به ابزارهاي نوين بانکي و کاهش هزينه‌ها، ترافيک و آلودگي هوا، توسعه اين ابزارها را در اولويت قرارداده است. آمارهاي عملکردي حاکي از آن است که بيش از 39 ميليون تراکنش¬ توسط پايانه هاي فروش متصل به حسابهاي اين بانک در دي ماه انجام گرفته كه اين ميزان بيانگر رشد 30درصدي تراكنش ها نسبت به مقطع زماني مشابه در سال93 مي باشد.

بانک توسعه صادرات با بانک ملت ارمنستان قرار‌داد امضاء کرد

مدير عامل بانک توسعه صادرات پس از امضاي قرار‌داد با بانک ملت ارمنستان گفت: اميدوارم در آينده نزديک بتوانيم با بانک‌هاي کشورهاي ديگر مخصوصا همسايگان قرار‌داد ببنديم.

به گزارش ايسنا، علي صالح‌آبادي در مراسمي که طي آن بانک توسعه صادرات ايران با بانک ملت ارمنستان قرار‌دادي امضاء کرد، گفت: اين بانک رسالت خود را در توسعه صادرات کشور مي‌داند و دنبال صادرات به ديگر کشورهاست. يکي از راهکارهاي توسعه صادرات اعطاي خطوط اعتباري به بانک‌هاي خارجي است؛ چه به صورت فاينانس چه به صورت‌هاي ديگر.

به اين معني که صادر‌کننده ايراني پول کالايي را که صادر مي‌کند را به صورت نقد از بانک توسعه صادرات دريافت خواهد کرد و اين بانک در دوره زماني مشخص از طرف ارمني پول کالا را دريافت مي‌کند. اين کار خريداران ارمني را توانمند مي‌کند که محصولات ايراني را به صورت اعتباري خريد کنند


 تريبون 

 دو توافق مهم دولت و مجلس براي بررسي لايحه بودجه

سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس از دو توافق مهم دولت و مجلس بر سر ارائه لايحه بودجه چند دوازدهم و تمديد برنامه پنجم توسعه خبر داد.محمد رضا پورابراهيمي در گفتگو با مهر در خصوص بررسي لايحه بودجه در مجلس شوراي اسلامي گفت: بر اساس برنامه زمانبندي از زمان چاپ لايحه بودجه بررسي اين لايحه توسط نمايندگان و کميسيون‌ها آغاز شده است و اين هفته بايد نتيجه نهايي به کميسيون تلفيق ارائه شود.

نماينده مردم کرمان گفت: چون مجلس سه هفته کاري تعطيل است، آغاز بررسي لايحه بودجه در کميسيون تلفيق از نهم اسفندماه خواهد بود و تا پايان سال کميسيون تلفيق در جلسات دو تا سه شيفته بررسي لايحه بودجه را به اتمام مي‌رساند.

وي ادامه داد: 15 فروردين به بعد نيز بررسي لايحه بودجه در دستور کار صحن علني مجلس قرار خواهد گرفت.

پورابراهيمي اظهار داشت: با دولت توافق کرديم دهم يا يازدهم اسفند لايحه بودجه چند دوازدهم به مجلس ارائه کند تا بتوانيم تنخواه مورد نياز را در اختيار دولت قرار دهيم.

سخنگوي کميسيون تلفيق گفت: بر اساس توافق دولت و مجلس در ذيل لايحه بودجه چند دوازدهم که دولت دهم يا يازدهم اسفند به مجلس ارائه مي‌کند حکمي قرار خواهد گرفت که بر اساس آن تا زمان تصويب برنامه ششم، احکام برنامه پنجم پابرجاست؛ بنابراين نيازي به تمديد برنامه پنجم توسعه نخواهد بود و خود به خود با تصويب برنامه ششم توسعه، احکام بودجه طبق برنامه ششم اجرا مي‌شود.

افزايش پلکاني حقوق بازنشستگان در دستورکار

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به اينکه جلسات بررسي دستمزد کارگران در حال برگزاري است، گفت: در جلسات بعدي شخصاً‌ حضور دارم و در تلاشيم حقوق بازنشستگان پلکاني افزايش يابد.به گزارش تسنيم، علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در حاشيه مراسم اختتاميه شانزدهمين مسابقات ملي مهارت در جمع خبرنگاران، با اشاره به اينکه دولت برنامه‌هاي متعددي براي کاهش نرخ بيکاري دارد، گفت: هر درصد رشد اقتصادي به‌طور متوسط در بخش‌‌هاي مختلف صدهزار ميليارد تومان پول نياز دارد و قطعاً اين مبلغ در ايران وجود ندارد.

وي درباره تعيين مزد کارگران گفت: دستمزد به‌صورت سه‌جانبه با حضور شرکاي اجتماعي در جلسات شوراي عالي کار تعيين مي‌شود و اکنون در حال بررسي است و در جلسه‌هاي آينده حضور مي‌يابم و از نزديک در جريان امور هستم.

وي درباره افزايش حقوق بازنشستگان گفت: در تلاشيم تا حقوق و دستمزد اين قشر به‌صورت پلکاني افزايش يابد.پيش از اين علي ربيعي در حاشيه اجلاس فعالان اقتصادي غيردولتي با اعلام اينکه افزايش دستمزد کارگران در سال 95 بيش از نرخ تورم خواهد بود، گفته بود: ميزان اين افزايش در چانه‌زني کارگران و کارفرمايان تعيين مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته