جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5208

رئيس جمهور:
اگر از حذف ديگران لذت ببريم پيشرفت نخواهيم کرد


روانچي: آغاز مذاکرات سطح بالاي ايران و اروپا


جانشين پوتين کيست؟


دي‌ميستورا: گروه‌هاي سوري به طور جدي وارد مذاکرات شوند


اردوغان:آمريکا يا ما را انتخاب کنديا کردها را


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


ميز خبر

محمد جواد ظريف:
باور کنيم که توان مقابله، تعامل، مبارزه و مذاکره را توأمان داريم

بعد از عربستان؛
امارات هم براي اعزام نيرو به سوريه اعلام آمادگي کرد


خبر


سفر نخست وزير يونان به اصفهان


اعتراض پزشکان و کارکنان سلامت عمومي بريتانيا به قراردادهاي پيشنهادي جديد دولت


سرمقاله


 رئيس جمهور:
 اگر از حذف ديگران لذت ببريم پيشرفت نخواهيم کرد 

 
رئيس جمهور با اشاره به در پيش بودن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي گفت: ما هنوز در مفاهيمي از انقلاب اجماع نظر نداريم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در مراسم سي و سومين دوره جايزه جهاني کتاب سال جمهوري اسلامي ايران و بيست و سومين دوره جايزه جهاني کتاب سال جمهوري اسلامي ايران در تالار وحدت اظهار کرد: سي وهفت سال از پيروزي انقلاب گذاشته اما ما هنوز احتياج داريم انقلاب را معنا کرده و انقلابي بودن را تفسير کنيم. ما بايد شعار انقلاب اسلامي يعني استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ايران را تفسير کنيم.

وي افزود: هميشه از کار متفاوت مخالف و منتقد وجود دارد که عيب نيست. ما بايد کاري کنيم که مخالف، معاند نشود. ما نمي توانيم همه را در يک مسير و در يک راه قرار دهيم. اگر کلمه اختلاف به معناي تضارب آرا باشد باعث رشد فکر و انديشه مي‌شود. روحاني در ادامه با بيان اينکه براي سخن نوگفتن و توليد علم بايد فضا را بازتر و آزاد تر کنيم تا منتقد نسبت به آينده خود نگران نباشد، خاطر نشان کرد: هيچ کس در انديشه‌اش معصوم نيست و هر کسي مي‌تواند نظر ديگري را نقد و آن را کامل کند. البته ما در فضايي مي توانيم نقد کنيم که هيچ کس به فکر حذف ديگري نباشد. همه افکار، جناح‌ها و مردم بايد همديگر را تحمل کنند و از افکار هم استفاده کنند. اگر شرايط به گونه‌اي باشد که از حذف ديگران لذت ببريم پيشرفت نخواهيم کرد. جوامعي در طول تاريخ رشد کردند که درآنجا نقد و نظر آزاد بوده است.

رئيس دولت تدبير و اميد با اشاره به اينکه يکي از شعارهاي انقلاب آزادي بوده است و افتخار ما اين است که همواره در طول 37 سال نقد و نظر آزاد بوده است تاکيد کرد: ما بايد فضاي آزادي نقد را از دبستان به دانش آموزان آموزش دهيم و تشويق به خواندن کتاب را از مدرسه آغاز کنيم بايد کتاب را به سبد ضروريات خانواده اضافه کنيم. اگر مردم توانستند قواي حاکم را نقد کنند جامعه در مسير پيشرفت و تعالي خواهد بود.

وي در بخش ديگري در اظهارات خود با اشاره به در پيش بودن انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان در 7 اسفندماه سال جاري خطاب به حضار گفت: شما فرهنگيان و اصحاب قلم و انديشه بايد همه مردم را تشويق کنيد تا آن‌ها پاي صندوق آرا بيايند ولو اينکه شرايط از ديد شما صددرصد ايده آل نباشد. همه بايد پاي صندوق راي بروند. من مطمئنم در اين شرايط سرنوشت زيباتري براي کشور رقم مي خورد.

روحاني در ادامه با اشاره به اهميت کتاب و تاکيد دين اسلام بر علم جويي خاطر نشان کرد: دين اسلام ما را به علم تشويق کرده و براي آن هم مرزي نشناخته است. افتخار ما مسلمانان اين است که معجزه پيامبرمان کتاب بوده و قرآن هم با خواندن شروع مي‌شود. در کشور ما کتاب از اهميت زيادي برخوردار است و در کشورهاي همسايه ما ده ها هزار کتاب خطي به زبان فارسي وجود دارد که اين مسأله به معناي اين است که مردم ما همواره اهل فکر، انديشه، کتاب و خواندن بوده‌اند.

رئيس جمهور هم‌چنين با بيان اينکه يکي از شاخصه هاي توسعه کشور کتاب و کتابخواني است، گفت: بي ترديد کتاب مي‌تواند يکي از شاخصه‌هاي توسعه جامعه در بخش هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي و ساير بخش ها باشد. آنطور که وزير فرهنگ در اينجا اشاره کرد حال کتاب چندان خوش نيست و اگر حال کتاب خوش نباشد يعني ما در مسير رشد با مشکل مواجهيم. چرا ما در اين زمينه مشکل داريم و چرا تيراژ کتاب هاي ما پايين است. هرچند وضع تعداد عناوين کتاب هاي ما بد نيست اما تيراژ پايين است.


  روانچي: آغاز مذاکرات سطح بالاي ايران و اروپا 

 مجيد تخت روانچي معاون وزير امور خارجه گفت: دور تازه مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا با عنوان «مذاکرات سطح بالا » امروزبا حضور هلگا اشميد و هيات کارشناسي اروپا در تهران آغاز مي شود.رييس هيات مذاکره کننده ايران با اتحاديه اروپا به ايرنا اظهارداشت: هيات اروپايي به سرپرستي خانم اشميد به تهران مي آيد و مذاکرات سطح بالا بين ايران و اتحاديه اروپا شروع مي شود.

معاون وزير امور خارجه خاطرنشان کرد که اين مذاکرات دو روزه و در سطح معاونان است و هيات هاي دو طرف، کارشناساني در زمينه هاي مختلف را در برخواهد گرفت.روانچي گفت: قرار است در اين مذاکرات که هر 6 ماه يک بار در تهران و بروکسل انجام مي شود، موضوعات متنوعي در زمينه روابط دو جانبه ايران و اتحاديه اروپا از جمله در زمينه انرژي، تجارت، همکاري هاي مالي و بانکي، محيط زيست و مبارزه با مواد مخدر به بحث گذاشته شود.

وي افزود: بررسي مسائل منطقه اي نيز در دستور کار ما خواهد بود. مسائلي همچون مبارزه با تروريسم و افراطي گري که هم کشورهاي منطقه از اين پديده شوم متضرر مي شوند و هم اتحاديه اروپا در حال حاضر گرفتار آن است.

رييس هيات مذاکره کننده ايران و اتحاديه اروپا بحران‌هاي منطقه در عراق، سوريه، يمن و برخي ديگر مناطق بحران زده را از ديگر محورهاي مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا عنوان کرد.روانچي تصريح کرد که اين گفت و گو ها به نزديکي نظرات دو طرف کمک مي کند و ايران به طور جدي آن را دنبال خواهد کرد.

سفر موگريني به تهران و ظريف به بروکسل

وي در پاسخ به سوالي درباره زمان سفر موگريني هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا خاطرنشان کرد: اين مرحله از مذاکرات را که پشت سر بگذاريم سفر چند کميسيونر اتحاديه اروپا به ايران را خواهيم داشت. صحبت است که خانم موگريني هم به ايران بيايد.


 جانشين پوتين کيست؟ 

 
روزنامه‌ديلي ميل: براساس گزارشي، رئيس‌جمهوري روسيه محافظ سابقش را که سابقا از قهرمانان ارتش بوده، براي جانشيني خود آماده مي‌کند. اين فرد ظاهرا "الکسي ديومين" فرماندار منطقه تولا است که در گذشته درجه و مدال‌هاي بيشماري در ارتش گرفته است. الکسي 43 ساله سابقا محافظ و آجودان مورد اعتماد ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه بوده است. براساس اين گزارش، ديومين فرماندهي نيروهاي عمليات ويژه ارتش روسيه را که نقشي مهم در تسخير شبه‌جزيره کريمه از اوکراين داشتند، بر عهده داشت. پوتين شخصا به وي به دليل شجاعت مدال "قهرمان روسيه" را داده است. طبق گزارش ميل، ديومين دو ماه پيش به سمت معاون وزير دفاع روسيه تعيين شد و پس از آن هم فرمانداري ايالت تولا را به دست گرفت. ديلي ميل گزارش مي‌دهد، اينکه ديومين به صورت ناگهاني به فرمانداري منطقه مهم و استراتژيک تولا درآمد نشان مي‌دهد که پوتين مي‌خواهد پيش از آنکه يک ارتقاي ديگر به وي بدهد، اندکي تجربه سياسي نيز به وي ياد داده باشد.


 دي‌ميستورا: گروه‌هاي سوري به طور جدي وارد مذاکرات شوند 

 
الميادين: فرستاده سازمان ملل به سوريه در گزارش خود به شوراي امنيت اعلام کرد که همچنان به گفتگوهايش با طرف‌هاي اصلي سوري ادامه مي‌دهد و قصد دارد در سريع‌ترين زمان ممکن مذاکرات صلح سوريه را از سر بگيرد.

استفان دي ميستورا، فرستاده سازمان ملل به سوريه در گزارش خود درباره تعويق مذاکرات ميان طرف‌هاي سوري به شوراي امنيت گفت: من تصميم گرفتم به دليل افزايش خشونت‌ها مذاکرات را به حالت تعليق درآورم در حالي که ما انتظار داشتيم شاهد اتفاقاتي خوب در خاک سوريه باشيم.

وي افزود: هيات دولت سوريه بر اين اساس رفتار مي‌کرد که همچنان در مرحله مقدماتي قرار دارد و خواهان دستيابي به توضيحاتي درباره مسائل اجرائي است. دي ميستورا به شوراي امنيت اعلام کرد که همچنان به گفتگوهايش با طرف‌هاي اصلي سوري ادامه مي‌دهد و قصد دارد در سريع‌ترين زمان ممکن مذاکرات صلح سوريه را ازسر بگيرد.


 اردوغان:آمريکا يا ما را انتخاب کنديا کردها را  

 
خبرگزاري فرانسه: اردوغان در واکنشي شديد به سفير اخير يک مقام بلندپايه آمريکايي به شهر کوباني در شمال سوريه خطاب به آمريکا گفت که بايد يا ترکيه و يا "تروريست‌هاي کوباني" را به عنوان شريک انتخاب کند.اخيرا برت مک گورک، فرستاده ويژه باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در ائتلاف مبارزه با گروه تروريستي داعش اقدام به سفر به شهر کوباني در شمال سوريه کرد. اردوغان از آمريکا و اتحاديه اروپا خواسته است حزب اتحاد دموکراتيک کردهاي سوريه را و شاخه مسلح وابسته به آن را به دليل نزديکي به پ ک ک به عنوان سازمان تروريستي اعلام کند.رئيس جمهور ترکيه گفت: ما اخيرا سلاح‌هاي پيشرفته روسي، آمريکايي و اروپايي را نزد نيروهاي پ ک ک در جريان عمليات‌هاي نظامي در جنوب شرق ترکيه کشف کرديم سوال اين است که اين سلاح‌ها از کجا آمده‌اند.


 يك نكته از هزاران 

 آغازي خوش براي صادرات هنر ايراني

باخبرشديم كه اولين محموله فرش‌هاي دست باف ايران پس از سال‌ها تحريم به بازار آمريكا صادر شد و بار ديگر تجار آمريكايي با اشتياق فراوان به استقبال هنر اصيل دستان هنربافان ايراني رفته اند. قبل از سال 2009، آمريکا مهمترين بازار صادراتي فرش دستباف ايراني بود و 16.5 درصد کل فرش صادراتي ايران را به ارزش 82 ميليون دلار به خود اختصاص مي داد.

بد نيست دراين اوضاع و احوال بازار نفتي، كمي هم به سمت صادرات غير نفتي توجه داشته باشيم و از پتانسيل‌هاي فراموش شده طي يك دهه اخير، فرصت‌ها و منافع مالي ارزشمندي را براي كشور رقم بزنيم. كمترين فايده رويه كنوني درامر صادرات، ارز آوري چشم گير در ميان درآمدهاي محدود نفتي است، كه زمينه را براي اشتغال و انگيزه‌ آفريني توليد كنندگان فراهم مي سازد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-42

ديدگاه هاي کلي ماليIAU براي 2001- 2002 و بودجه پيشنهادي 2003- 2000

ادامه جدول فوق


 ميز خبر 

 سخنگوي وزارت کشور:

چه کساني حق شکايت و اعتراض به رد صلاحيت خود را دارند؟

سخنگوي وزارت کشورگفت: در حال حاضر کساني حق شکايت و اعتراض به رد صلاحيت خود را دارند که در هيأت هاي اجرايي و نظارت تائيد شده و توسط شوراي نگهبان رد صلاحيت شده‌اند.

حسينعلي اميري در گفت‌وگوي تلفني با صدا و سيما گفت : مهلت بيست روزه شوراي نگهبان براي رسيدگي به صلاحيت نامزدهاي مجلس شوراي اسلامي آخر وقت روز جمعه گذشته به پايان رسيد و شوراي نگهبان نظر نهايي و قاطع خود را نسبت به نامزدهاي مجلس اعلام کرد.

وي ادامه داد: در فهرستي که به ما دادند عده اي رد صلاحيت شدند، صلاحيت عده‌اي نيز توسط شوراي نگهبان احراز نشده و برخي نيز تائيد صلاحيت شدند که در اين فهرست کساني هستند که در مراحل قبلي تائيد صلاحيت شدند با اين توضيح که در مرحله رسيدگي در هيأت هاي اجرايي و هيأت‌هاي نظارت تائيد صلاحيت شدند اما شوراي نگهبان آن‌ها را رد صلاحيت کرده که اين تعداد حدود 147 نفر هستند. قائم مقام وزير کشور خاطر نشان کرد: در حال حاضر کساني در مهلت قانوني سه روزه -که از ديروز آغاز شده و تا فردا ادامه دارد- حق شکايت و تجديدنظر خواهي دارند که در مراحل قبلي تائيد شده باشند و شوراي نگهبان آن‌ها را رد صلاحيت کرده باشد. اين مهلت عموميت ندارد و صرفا براي اين 147 نفر است.

در واکنش به اتهام‌زني ناتو؛

وزارت دفاع روسيه: ناتو خاورميانه را به "آشوب" کشيده است

وزارت دفاع روسيه در واکنش به اتهام‌زني ناتو گفت، کشورهاي عضو اين ائتلاف نظامي سوريه را به دردسر انداخته و کل خاورميانه را به آشوب کشيده‌اند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ايگور کوناشنکف، سخنگوي وزارت دفاع روسيه اظهارات اخير ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو را "احمقانه" توصيف کرد.

دبير کل ناتو گفته بود که حملات هوايي روسيه در سوريه که گروه‌هاي شورشي را هدف مي‌گيرد، تلاش‌ها براي يافتن راه‌حل غير نظامي براي جنگ سوريه را "تضعيف" مي‌کند!

کميته تحقيقات سازمان ملل: پافشاري براي برکناري اسد مانع مبارزه با تروريسم است

کميته بين‌المللي تحقيقات درباره نقض حقوق بشر در سوريه تأکيد کرد که پافشاري برخي کشورها براي برکناري بشار اسد از قدرت پيش از آغاز هرگونه مذاکرات مانعي بر سر راه مبارزه با تروريسم است.

به گزارش ايسنا، کارلا ديل پونتي، عضو کميته مستقل تحقيقات سازمان ملل در مصاحبه با روزنامه لوليبرتي سوئيس گفت:‌ شکست دادن تروريسم، افزايش تلاش جامعه جهاني و همکاري با دولت سوريه را مي طلبد اما مطرح کردن برکناري بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه پيش از آغاز هرگونه مذاکراتي چنين فرصتي را از بين مي‌برد.

وي گفت:‌ همکاري کشورها با دولت سوريه براي نابودي گروه‌هاي تروريستي محال است؛ چراکه بيشتر کشورها بر برکناري اسد پيش از هرگونه مذاکرات تأکيد دارند و در آن سو مردم مي‌ميرند و کشور سوريه به طور کامل از بين مي‌رود. کشورهاي عربي و غربي بر حل سياسي بحران سوريه تأکيد مي‌کنند اما در عين حال برخي از اين کشورها بر برکناري اسد اصرار مي‌ورزند.


 محمد جواد ظريف:
 باور کنيم که توان مقابله، تعامل، مبارزه و مذاکره را توأمان داريم 

 
وزير امور خارجه کشورمان گفت: بايد باور کنيم که به برکت انقلاب اسلامي و گفتمان آن توان مقابله، تعامل، مبارزه و مذاکره را به صورت توأمان در عرصه بين‌المللي داريم.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در مراسم تقدير از محمد مرندي، رئيس پيشين دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در ابتداي سخنان خود، با ابراز خرسندي از حضور در جمع دانشجويان اين دانشکده و با تشکر از نيلي، عاملي و مرندي، ‌رئيس دانشگاه تهران، رئيس دانشکده مطالعات جهان و رئيس سابق اين دانشکده که زمينه حضور وي را در اين مکان فراهم کردند، ادامه داد: لازم مي‌دانم از دوست خوب و قديمي‌ام آقاي قهرماني نيز تشکر کنم که ما را به اين جلسه آوردند.

وزير امور خارجه با بيان اين‌که «اين وظيفه هر نهاد آکادميک است که در راستاي مسائل مربوط به فهم و تحليل عمل کند»، ادامه داد: من در اينجا مي‌خواهم اين موضوع را مطرح کنم که ما در فهم و تحليل مستقل هستيم و در اين قضيه تقليدي نداريم. تحليل ما بايد مبتني بر برداشت صادقانه و عالمانه از شرايط واقعي باشد و به قول کساني که داستان‌هاي ملانصرالدين را تعريف مي‌کنند ما خود در صف ‌آش قرار نگيريم و اين ضرورت تحليل است.

وي اظهار کرد: من احساس مي‌کنم که دانشکده مطالعات جهان داراي خصوصيت ديگري نيز هست که در ديگر مکان‌هاي آکادميک کشور کمتر ديده مي‌شود. در واقع اين دانشگاه در صحنه اصلاح تصور طرف مقابل از ايران هم فعال بوده است.

وي با بيان اين‌که «اکنون ايراد اساسي ما در سياستگذاري ايراد فهمي و ادراکي است که اين شامل فهم ما از خارج و هم فهم خارج از ما مي‌شود»، افزود: ما بايد در دو حوزه و دو طرف فعال باشيم و اين موضوعي مهم و جدي است.

اين ديپلمات ارشد ايراني با تأکيد بر اين‌که «ما بايد در تخريب فضاي ايران‌هراسي در عرصه بين‌الملل فعال باشيم»، ادامه داد: دشمنان سال‌ها بر موضوع ايران‌هراسي در عرصه بين‌المللي سرمايه‌گذاري کرده بودند و به لطف خدا به نظر من اين ديوار فرو ريخته است و يا حداقل مي‌توانيم بگوييم در آن شکاف عظيمي ايجاد شده است. وي با بيان اين‌که «در شکستن فضاي ايران‌هراسي و فضاي دروغيني که عليه ايران و اسلام توسط دشمنان ايجاد شده بود شخص دکتر مرندي و ديگر دوستان‌شان بسيار فعال بودند»، ادامه داد: من در دوراني که وقت داشتم مي‌ديدم که يکي از صداهاي منطقي که از ايران مانع از آن مي‌شود که يک فضاي تمام قد عليه کشورمان در فضاي بين‌المللي شکل بگيرد، صداي دکتر مرندي بود. من نسبت به شجاعت و اراده ايشان غبطه مي‌خوردم که اينقدر با توانمندي اين کار را انجام مي‌دهند.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به حرف امام (ره) مبني بر اينکه آمريکا هيچ غلطي نمي‌تواند بکند، اظهار کرد: ما بايد مبناي اين حرف امام (ره) را درک کنيم و بپذيريم که آمريکا قدرقدرت نيست و اين توهم را نداشته باشيد که آمريکا اگر چيزي را پذيرفت آن چيز حتماً‌ به ضرر ماست. اين تصور ناشي از اين تفکر است که ما آمريکا را به عنوان ابرقدرت پذيرفته باشيم.

ما بايد باور کنيم که توان داريم. ما توان مقابله، تعامل، مبارزه و مذاکره را در عرصه بين‌المللي به صورت توأمان داريم و اين به برکت انقلاب اسلامي و گفتمان آن ايجاد شده است.


 بعد از عربستان؛
 امارات هم براي اعزام نيرو به سوريه اعلام آمادگي کرد 

 در پي اعلام آمادگي اردن و عربستان براي اعزام نيرو به سوريه براي "جنگ" عليه داعش، مقامات امارات نيز براي اعزام نيروي زميني به سوريه اعلام آمادگي کردند.

به گزارش رويترز به نقل از وزير کشور امارات اعلام کرد که اين کشور آمادگي آن را دارد که در چارچوب ائتلاف ضد داعش نيروهاي زميني خود را براي مبارزه با گروه تروريستي داعش به سوريه اعزام کند.

انور قرقاش، وزير مشاور دولت امارات در امور خارجه نيز گفت که کشورش در مواضع خود در قبال جنگ با داعش پايبند است و رهبري آمريکا در ائتلاف عليه داعش را "ضروري" مي‌داند.

دولت اردن نيز در بيانيه‌اي اعلام کرد آماده است به سوريه نيرو اعزام کند.

اين در حاليست که پيش از اين عربستان نيز تصميم خود را براي اعزام نيرو به سوريه اعلام کرده بود.


 خبر 

 ريابکوف: آمريکا به دنبال آسيب زدن به بنيه دفاعي روسيه است

معاون وزير امور خارجه روسيه گفت که آمريکا به دنبال آسيب زدن به بنيه دفاعي کشورش است.سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه اعلام کرد که تنها هدف سياست تحريمي آمريکا، خدشه وارد کردن به بنيه دفاعي روسيه است.

به گزارش خبرگزاري نووستي، ريابکوف در مصاحبه‌اي گفت: دولت آمريکا تلاش‌هاي هدفمندانه‌اي براي بر هم زدن بنيه دفاعي روسيه و جلوگيري از افزايش قدرت نظامي کشور ما به انجام مي رساند. وي افزود: تحريم‌ها عليه روسيه يکي از سازوکارهاي آمريکا در اين جهت است. ريابکوف همچنين اعلام کرد که در مرحله فعلي مذاکرات ميان روسيه و آمريکا درباره کاهش تسليحات‌ هسته‌اي امکان‌پذير نيست.

کره‌شمالي موشک دوربرد خود را آزمايش کرد

کره شمالي با ناديده گرفتن تمامي هشدارهاي بين‌المللي يک موشک دوربرد آزمايش کرد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين موشک از ساحل غربي کره شمالي شليک شد و آمريکا، ژاپن و کره جنوبي نيز شليک اين موشک را تاييد کردند. شوراي امنيت سازمان ملل اعلام کرد: نشستي اضطراري در اين رابطه برگزار خواهد شد. جان کري، وزير خارجه آمريکا نيز با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد، آمريکا با شوراي امنيت سازمان ملل براي انجام اقدامات لازم در جهت مسئوليت پذيري کره شمالي همکاري خواهد کرد. وي پرتاب موشکي کره شمالي را نقض قطعانامه‌هاي سازمان ملل دانست و بر تعهد آمريکا در دفاع از ژاپن و کره جنوبي تاکيد کرد.

در واکنش به سکوت مرجعيت درقبال مسائل؛

عمار حکيم: مرجعيت ديني از دولت عراق ناراضي است

رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق با بيان اين که خودداري مرجعيت شيعيان از اعلام مواضعش در قبال مسائل کشور نشان دهنده نارضايتي از عملکرد دولت است اعلام کرد، دولت عراق نتوانسته‌ با خواسته‌ها و آرمان‌هاي مرجعيت هم گام باشد.به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز عراق، عمار حکيم، رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق در سخناني در بغداد اعلام کرد، خودداري مرجعيت از صحبت کردن درباره مواضع خود در قبال حوادث جاري در کشور نشانه‌اي آشکار از نارضايتي‌شان است. وي افزود، دولت در تحقق اصلاحات کند عمل مي‌کند و دولت نتوانسته است با خواسته‌هاي مرجعيت هم قدم باشد.وي تصريح کرد، مرجعيت چيزي جز نصيحت و منفعت عمومي را نمي‌خواهد و خود هيچ منفعت شخصي ندارد. مرجعيت زود مشکلات عراق در زمينه فساد و سهميه بندي‌هايي و منافع گروهي را تشخصي داد. عمار حکيم از دولت خواست تا در مسير اصطلاحات قدم بردارد و به کساني که از اين اصلاحات ضرر مي‌بينند، اهميت ندهد، اگر هدف تحقق منفعت عمومي است.


 سفر نخست وزير يونان به اصفهان 


 اعتراض پزشکان و کارکنان سلامت عمومي بريتانيا به قراردادهاي پيشنهادي جديد دولت 


 سرمقاله 

 عملكرد طيف هاي سياسي و نگرش عمومي

دكتر حسين اميدوار

ازآنجا كه احمدي نژاد در دوران مسئوليت اجرايي خود پيش بيني‌هايي در زمينه قيمت نفت، ورشكستگي آمريكا، خودكفايي كشاورزي، خانه‌دار شدن مردم و... مي‌نمود، شايد در مورد نگرش سياسي امروز وي نيز نتوان با جديت و قطعيت مسائل بررسي كرد. اما اخيراً وي مطلبي را پيرامون وضعيت و آينده طيف اصولگرايي بيان داشته است كه فارغ از نيت خواني ايشان، با توجه به انتخاباتي بودن فضاي كشور خالي از لطف نيست اندكي به آن پرداخته شود.

احمدي نژاد در اظهارات خود به ضعف ساختار اصول گرايي براي انتخابات مجلس دهم اشاره كرده است و ليست تهيه شده از سوي آنها را فاقد جذابيت دانسته است. وي در بيان خود اصولگرايان را فاقد چهره كاريزماتيك دانسته و افراد معرفي شده را در مقابل رقباي درجه سه از طيف اطلاح طلبان شكست خورده معرفي كرده و گفته اصولگرايان در اين خيالند كه مردم به آنها راي مي‌دهند.

اما درحيطه عمل شاهديم كه اصولگرايان با ليستي 30 نفره با مديريت موحدي كرماني و حداد عادل در حال آماده سازي تيم خود براي رقابت اسفندماه هستند. اما ازهمين ابتدا انشقاق و اختلاف ميان طيف‌هاي اصولگرا به وضوح مشخص است و برخي مدعيان و اقليت‌هاي اصولگرايي از نحوه چينش مهره‌ها معترضند. لذا ادعاهاي احمدي نژاد درمورد نداشتن جذابيت انتخابات در ليست اصولگرايان نياز به پيش بيني و تعمق سياسي ندارد و اين مشخص است كه اصولگرايان همچون انتخابات رياست جمهوري به سبب نداشتن وحدت حزبي به نتيجه مطلوب نخواهند رسيد.

البته پيش بيني تسلط بر كرسي‌هاي مجلس دهم كار زياد مشكلي نيست، چراكه طيف گسترده‌اي از رقباي اصولگرايان نتوانستند تاييد صلاحيت خود را دريافت كنند، و ممكن است چهره‌ها وطيف‌هاي اصولگرا كه در ليست اصلي قرار نگرفته‌اند براي نمايندگي مردم انتخاب شوند، اما اينكه ليست مورد نظر بتواند اعتماد اكثريت را به خود جلب كند با ترديد و تشكيك هاي فراواني روبه روست.

ازآنجا كه ليست‌ تهيه شده نتوانسته چهره‌ها و طيف‌هاي گسترده اصولگرا را در خود جاي دهند ازجامعيت لازم برخوردار نيست. انشقاق و اختلاف ميان طيف‌هاي اصولگرايي در دو دوره انتخابات مجلس گذشته و به ويژه پس از مجلس نهم كه اصلاح طلبان در انتخابات شركت نكردند به وضوح قابل مشاهده است.

جداي از مسائل و اختلافات درون حزبي، برخي واكنش‌هاي افراطي از سوي برخي گروه‌هاي اصولگرايي موجب رنجش عمومي از اين طيف سياسي گرديده است. به خصوص برسر برخي مخالفت‌هاي اصولگرايان در مسئله هسته‌اي كه با مقبوليت و حمايت عمومي همراه بود، نوعي افراط و تفريط در نگرش آنها از سوي مردم تشخيص داده شد كه به هيچ وجه به نفع آنها نخواهد بود.

البته تهيه اين ليست‌ها و پيش بيني‌هاي سياسي در روند انتخابات آتي نقش چنداني نخواهند داشت. چرا كه مردم در انتخابات رياست جمهوري يازدهم نشان دادند كه تفكرات سياسي و حزبيشان فراتر از ائتلاف‌ها و ليست‌هاي انتخاباتي است. امروز جامعه به بينش و ادراكي رسيده‌اند كه بيش از آنكه ملاكشان چپ و راست بودن سياسي باشد، عقلانيت كانديداها را مورد سنجش قرار مي‌دهند.

ديگر زمان يارگيري‌ها و تبليغات جهت دار و تخريب رقبا گذشته است، امروز مردمي به نماينده‌اي راي خواهند داد كه آنها را نجات بخش مشكلات كشورشان بدانند. راي مردم به آنهايي خواهد بود كه كرسي‌هاي خانه ملت را محلي براي زد و خورد سياسي و رقابت حزبي تبديل نكنند. هرچند كه نفوذ برخي جريانات سياسي طي سال هاي گذشته سبب ريشه دواندن افراط در پاره‌اي از مسائل كشور شده، اما انتخابات سالم در كنار تعقل عمومي نشان خواهد داد كه هيچيك از اقشار جامعه خواهان افراط و تفريط در كشور نيستند و كساني مورد تاييد خواهند بود كه حداقل از تعقل و درك نسبت به وضعيت كشور بهره‌اي برده باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته