جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5208


افزايش سرطان روده، علت تغييرسبك زندگي


ابلاغ برنامه بستري بيماران توانبخشي تا پايان سال


هر چهره اي با بخشش، محبت و شادي روشن تراست


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 افزايش سرطان روده، علت تغييرسبك زندگي  

 برخلاف سال‌هاي دور که سن ابتلا به بيماري‌ها ازجمله سرطان، دوران کهنسالي و سالمندي بود، اين روزها نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد، سبک زندگي بر سلامت ساکنان زمين تاثير مي‌گذارد و جدا از آن که زنان و مردان در چه سن و سالي هستند، ممکن است متاثر از عوامل مختلف به يکي از انواع بيماري‌هاي مهلک قرن مبتلا شوند. سرطان روده، يکي از همين بيماري‌هاست که سن ابتلا به آن، به زير 50 سالگي رسيده و اين روزها به دليل تغيير در عادات غذايي و شيوه زندگي، مبتلايان اين بيماري افزايش يافته است، هرچند به قول متخصصان اين نوع سرطان يک بيماري نجيب و قابل درمان است.

زنگ‌خـطــر ‌سرطان روده را بشنويم

دکتر محمدجعفر فره‌وش، فوق‌تخصص گوارش و کبد در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاين درباره دلايل کاهش سن ابتلا به سرطان روده به زير 50 سال مي‌گويد: سبک زندگي امروزي‌ مهم‌ترين دليل بروز اين بيماري است. زندگي ماشيني امروزي و کاهش تحرک، پياده‌روي، ورزش، مصرف غذاها و ميوه‌هاي فيبردار و جايگزين شدن غذاهاي پرچرب، سيگار و فست‌فودها باعث افزايش ابتلا به سرطان روده شده است.

حتي يک علامت کافي است

مراقبت از خود، علاوه بر اين که يک مسئوليت فردي است، مسئوليتي اجتماعي نيز محسوب مي‌شود، چراکه جامعه با حضور افراد سالم مي‌تواند در مسير رشد و توسعه حرکت کند. مراقبت از خود، شامل رعايت قواعد ساده رفتاري در ارتباط با خواب، وزن بدن، رژيم غذايي، ورزش، امتناع از مصرف دخانيات، الکل و داروها، انجام معاينات پزشکي دوره‌اي، ايمن‌سازي، اتخاذ تدابير پيشگيري از بيماري‌ها و در نهايت، محدود کردن بيماري و پذيرش درمان آن براي بازگشت و حفظ تندرستي است.

افراد بسياري هستند که مراقبت از خود را نه‌تنها نمي‌شناسند بلکه آن را باور ندارند و گمان مي‌کنند بدن موظف است به صورت خودکار به وظايف خود در حفظ سلامتش عمل کند.

به گفته دکتر فره‌وش، وجود خون در مدفوع، تغيير اجابت مزاج، کاهش وزن، کم‌خوني، دل درد يا خستگي از شايع‌ترين علائم ابتلا به سرطان روده است و فرد با ملاحظه حتي يکي از اين علائم بايد به پزشک مراجعه کند تا تحت معاينات اوليه و درمان قرار گيرد.‌

عضو هيأت عملي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه مي‌دهد: عوامل ژنتيک نيز در بروز اين بيماري موثر است، اما تعداد مبتلايان اين بيماري بر اثر اين عامل بسيار کم است. نکته قابل توجه درباره بيماري‌هايي که منشأ ژنتيک دارند، آن است که بروز بيماري در يکي از اعضاي خانواده به معناي ابتلاي ديگران نيست، اما افراد خانواده بايد 10 سال قبل از سن فرد مبتلا، تحت معاينات پزشکي قرار گيرند.

پوليپ، مهم‌ترين عامل تولد سلول‌هاي سرطاني

پوليپ‌ها توده‌هاي خوش‌خيمي هستند که در جدارهاي روده، معده، بيني و رحم تشکيل مي‌شوند و سرطاني نيستند، اما متخصصان مي‌گويند در صورتي که پوليپ روده در مراحل اوليه برداشته نشود و رشد کند، مي‌تواند محل تجمع سلول‌هاي سرطاني شود.

دکتر فره‌وش در پاسخ اين پرسش که پوليپ روده چه زماني زنگ سرطان را به صدا درمي‌آورد، مي‌گويد: کولونوسکوپي بهترين روش بيماري‌يابي است که در 90 درصد مواقع، پوليپ‌هايي که زمان کولونوسکوپي مشاهده مي‌شوند، خيلي راحت و ساده با کمک پنس برداشته مي‌شوند و مشکلي هم براي فرد به وجود نمي‌آيد، اما اگر بيمار دير مراجعه کرده باشد يا پوليپ برداشته نشود و اندازه آن به حدود دو سانت برسد، در آن صورت زنگ خطر به صدا درمي‌آيد و لازم است، فرد تحت عمل جراحي قرار گيرد.

افزايش مبتلايان سرطان روده در ايران

تحقيقات نشان مي‌دهد،‌ سن، جنس، نژاد و موقعيت جغرافيايي در ايجاد و شيوع بيماري‌ها ازجمله سرطان در جوامع نقش دارند. دکتر فره وش، سرطان روده را بيماري شايع در کشورهاي توسعه يافته عنوان مي‌کند و مي‌گويد: سن ابتلا به اين بيماري در کشورها 50 تا 75 سال است. افراد سالم از 50 سالگي بايد براي معاينات اوليه به پزشک مراجعه کنند و تا 75 سالگي اين معاينات را هر سال يکبار انجام دهند. بعد از اين سن ديگر انجام معاينات بيماري‌يابي ضروري نيست و فقط فرد در صورت مشاهده علائم بايد به پزشک مراجعه کند.

سرطان روده قابل درمان است

رشد بيماري در کشور ما رو به افزايش است تا آنجا که سرطان رتبه سوم مرگ‌ومير در ايران را به‌ خود اختصاص داده است. به گفته دکتر فره‌وش، سرطان روده در ميان ساير سرطان‌ها جزو بيماري‌هاي نجيب محسوب مي‌شود و در صورت مراجعه در مراحل اوليه، قابل درمان است.

فوق‌تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد در پاسخ اين پرسش که اگر فردي متوجه وجود خون در مدفوع خود نباشد، با چه راهکار ديگري مي‌تواند نسبت به وجود اين بيماري مطلع شود، مي‌گويد: خون يکي از علامت‌هاي مهم تشخيص بيماري است. در آزمايش‌هاي دوره‌اي که فرد انجام مي‌دهد اين موضوع قابل تشخيص است، ضمن آن که کم‌خوني نيز يکي ديگر از مواردي است که با کمک آن، مي‌توان بيماري را تشخيص داد. متاسفانه به همان ميزان که سرطان مري و معده به دليل بهبود وضعيت بهداشت و رفاه مردم رو به کاهش است، سرطان روده در حال افزايش و موثرترين راهکار پيشگيري از آن، تغيير سبک زندگي است.


 ابلاغ برنامه بستري بيماران توانبخشي تا پايان سال 

 گزارشگر: ندا حسني

رييس انجمن طب فيزيکي و توانبخشي در نوزدهمين كنگره اين انجمن به تدوين برنامه بستري بيماران در حوزه توانبخشي اشاره و تاكيد كرد: تعريف جايگاه بخش بستري توانبخشي در بيمارستان ها و مراکز درماني سبب رفع بسياري از چالش ها و مشکلات بيماران مي شود لذا در صدد هستيم تا پايان سال جاري اين برنامه به مراکز درماني ابلاغ شود.

به گزارش خبر نگار روزنامه آفرينش، دکتر سيد منصور رايگاني در نوزدهمين کنگره انجمن طب فيزيکي و توانبخشي اظهار کرد: تغييرات صورت گرفته در زمينه رشته توانبخشي در طرح تحول سلامت را بسيار مناسب است و در چارچوب طرح تحول سلامت، تعرفه هاي خدمات توانبخشي مورد توجه قرار گرفته و اين خدمات کددار شده اند و بخش بيشتري از اين خدمات تحت پوشش بيمه اي قرار گرفته است.

وي در ادامه به راه اندازي رشته فلوشيپ پرداخت و افزود: اين رشته به عنوان اولين دوره آموزشي فلوشيپ ضايعات نخاعي در کنار رشته توانبخشي مي توان به ارايه خدمات بهتر و جهت دار به بيماران در سال هاي آينده اميدوار بود.

رايگاني همچنين از تشکيل شوراي راهبردي توانبخشي خبر داد و افزود: به اين ترتيب شاهد تحولات زيادي در زمينه خدمات توانبخشي خواهيم بود چرا که اگر حلقه توانبخشي در زنجيره سلامت ناديده گرفته شود در ساير بخش ها نيز موفق نخواهيم بود.

وي وظيفه دست اندرکاران و متخصصان رشته توانبخشي را يادآور شد و افزود: متخصصان اين رشته بايد به سه مساله طبيعي درمان کردن، مقرون به صرفه بودن درمان ها و کمتر تهاجمي بودن درمان ها توجه ويژه داشته باشند و جهت گيري هاي درماني خود را به اين سه موضوع معطوف دارند.


 هر چهره اي با بخشش، محبت و شادي روشن تراست 

 يک کارشناس طب سنتي معتقد است؛ برخي رفتارها مانند بخشندگي، محبت و شادي باعث روشني رنگ چهره مي‌شوند، همچنين يکي از مهم‌ترين دلايل خوش‌رنگي و شفافيت پوست ميزان غلظت خون است.

به گزارش تسنيم, سيد جواد علوي اظهار داشت: رنگ پوست نشان از وضعيت داخلي بدن است؛ اگر چهره تيره‌رنگ باشد, نشان از غلبه خلط سوداست و اگر سفيدي بيش از حد بر چهره نمايان باشد, نشان از غلبه بلغم و اگر زردي بر چهره نمايان باشد نشان از غلبه خلط صفراست و اگر سرخي بر چهره نمايان باشد نشان از غلبه خلط دم يا خون است.

به‌گفته وي، شاه‌تره مقوي کبد و بازکننده انسدادهاي آن، صاف کننده خون و دفع کننده سوداي سوخته از طريق ادرار است. اگر دچار جوش‌هاي قرمز سطحي هستيد، از سير و پياز خام، فلفل، غذاهاي فرآوري شده و انواع سُس پرهيز کنيد.

اين کارشناس طب سنتي افزود: برخي رفتارها مانند بخشندگي، محبت و شادي باعث روشني رنگ چهره مي‌شوند، همچنين يکي از مهم‌ترين دلايل خوش‌رنگي و شفافيت پوست ميزان غلظت خون است.

علوي اضافه کرد: هرچه خون غليظ‌تر باشد پوست تيره‌تر خواهد شد, برخي عوامل مانند غم و غصه، سوءتغذيه، گرماي شديد، نوشيدن آب راکد، خوردن سرکه و زيره به‌مقدار زياد سبب تيرگي پوست مي‌شوند.

وي عنوان کرد: مصرف زياد غذاهاي ترش باعث آسيب به معده، ضعف اعصاب و ايجاد بيماري‌هاي عصبي در درازمدت و پيري زودرس مي‌شود.

اين کارشناس طب سنتي خاطرنشان کرد: کسي که مدام تعريق دارد، اگر به‌طور مرتب عرق را از روي پوست پاک نکند، عرق مسامات بدن را مسدود کرده و فرد احساس سنگيني و ملال مي‌کند.


 خبرهاازعالم علم 

 تقويت امکاناتي چون آمبولانس، موثر در کاهش آسيب هاي ناشي از حوادث غير مترقبه

طبق ارزيابي هاي انجام شده، ايران جزء 10 منطقه پرحادثه جهان است،بطور طبيعي در شرايطي که ميزان حوادث طبيعي،تصادفات جاده اي و... از ضريب بالايي برخوردار است، پاي ثابت مديريت بحران،در چنين مواقعي ناوگان زميني و هوايي خواهد بود که ظاهرا با کمبودهاي جدي در اين بخش مواجه هستيم. به گزارش آفرينش و به نقل از باشگاه خبرنگاران، حوادث طبيعي، تصادفات و سوانح جاده اي جزء لاينفکي از حوادث غير مترقبه در هر کشوري محسوب مي شود که هر آنچه تلاش شود راه گريزي از آن وجود ندارد.

اما کشورهاي توسعه يافته با برنامه ريزي دقيق و کارشناسانه، و با تقويت زيرساخت ها و ارتقاي کمي و کيفي آموزش هاي مرتبط با مديريت بحران در حوادث و سوانح طبيعي و غير طبيعي،مخاطرات ، هزينه ها و صدمات ناشي از چنين وقايعي را به حداقل ممکن کاهش داده اند.

بدون ترديد،يکي از الزامات اساسي در حوزه مديريت بحران،مشمول تامين و تقويت زيرساخت ها مي شود که با توام شدن آن با مولفه هاي نرم افزاري بخش قابل توجهي از خسارات مادي و جاني مهار و کنترل مي شود.

کشور ايران به دليل موقعيت خاص منطقه اي و جغرافيايي و برخي کمبودها،در معرض حوادث بسياري قرار داشته و دارد. طبق برآوردها و بررسي هاي انجام شده،خطه ايران جزء 10 کشور حادثه خيز جهان به شمار مي رود و سيل،زلزله،سوانح جاده اي،تصادفات و...بخشي از حوادثي است که منطقه مذکور را بصورت بالقوه تهديد مي کند ،و اين در شرايطي است که در برخي از حوزه ها همچون تصادفات،تلفات جاده اي و مصدوميت‌هاي جرحي ناشي از آن در رتبه هاي نخستين دنيا قرار داريم. قاعدتا در چنين وضعيتي،نقش اورژانس،امداد و...بيش از پيش برجسته به نظر مي رسد و هر گونه خلل و نارسايي در اين عرصه،مي تواند حجم و عمق آسيب ها و مخاطرات احتمالي را تشديد نمايد. بدون ترديد يک پاي ثابت امدادي در تمامي حوادث طبيعي و جاده اي اورژانس است و عموما تصويري که از واژه اورژانس به ذهن متبادر مي شود،مشمول خودرويي سفيد و قرمز رنگ مي شود که يا آژير کشان و با سرعت بالايي در حال اعزام به محل حادثه است و يا ماموران آن با حمل برانکارد در حال جابجايي مصدومين،مجروحين و گاهي متاسفانه اجساد حادثه ديدگان هستند.

يقينا در چنين شرايطي تقويت امکاناتي همچون آمبولانس،نقش بسزايي در کاهش آسيب هاي احتمالي ناشي از حوادث غير مترقبه ايفا مي کند.


 خبرپزشكي 

 در ايام الله دهه فجر؛

بهره برداري از بيمارستان فوق تخصصي حشمتيه سبزوار

بيمارستان فوق تخصصي حشمتيه سبزوار روز گذشته با حضور دکتر محمد آقاجاني، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و با دستور دکتر روحاني از طريق ويدئو کنفرانس آغاز به کار کرد.

به گزارش آفرينش از وبدا، دکتر آقاجاني در مراسم افتتاح اين بيمارستان گفت: بخش هاي تخصصي اين بيمارستان از جمله بخش‌هاي قلب، طفال، اتاق عمل، آنژيوگرافي، نوزادان، چشم، گوش و حلق و بيني، کلينيک‌هاي سرپايي و اورژانس با 550 نفر پرسنل به بهره برداري رسيده است که مراحل ساخت و تجهيز آن حدود 65 ميليارد تومان هزينه در بر داشته است. اين بيمارستان 245 تختخوابي در زميني به مساحت 19هزار مترمربع احداث شده است.

گفتني است پروژه ساخت بيمارستان فوق تخصصي حشمتيه سبزوار از سال 86 آغاز شده بود و قرار بود تا اواخر سال 89 به بهره برداري برسد اما به دليل شرايط اقتصادي و مشکلات مالي اين طرح با 40 درصد پيشرفت فيزيکي در سال 90 متوقف شد و 60 درصد باقيمانده طي سال جاري به بهره برداري رسيد.

نهايتاً پس از يک وقفه چند ساله، در دولت تدبير و اميد، با سفر وزير بهداشت به سبزوار و تخصيص اعتباري بالغ بر 20ميليارد تومان براي سرعت گرفتن روند اجرايي طرح، اين بيمارستان در بهمن ماه سال جاري به بهره برداري رسيد كه به زودي بيماران زيادي را پذيرا خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته