جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5208


ليست مشتريان جديد نفت ايران


برنامه ايران براي سبقت از قطر در پارس‌جنوبي


معادلات انرژي


خبر


 ليست مشتريان جديد نفت ايران 

 
در حالي ليست مشتريان نفت ايران در حال تکميل شدن است که شرکت ملي نفت براساس طرح پيشنهادي خود به مجلس قصد دارد دست کم يک ميليون و 300 هزار بشکه قرارداد جديد فروش نفت امضا کند.

به گزارش مهر، شرکت ملي نفت ايران در لايحه پيشنهادي بودجه سال 1395 به مجلس شوراي اسلامي با ارائه طرحي خواستار کسب مجوزهاي لازم به منظور صادرات روزانه دو ميليون و 300 هزار بشکه نفت شده و همزمان با ارائه اين پيشنهاد مذاکرات به منظور امضاي قراردادهاي جديد فروش نفت به مشتريان آسيايي و اروپايي آغاز شده است.

بر اين اساس در طول حدود 10 روز گذشته تاکنون مذاکراتي براي امضاي قرارداد فروش روزانه بيش از يک ميليون بشکه نفت خام با شرکت‌ها و پالايشگران نفتي اروپايي و بعضا آسيايي انجام شده که تاکنون قرارداد فروش روزانه حدود 160 هزار بشکه نفت به توتال فرانسه نهايي شده است.

در کنار توتال فرانسه، مذاکرات نهايي با پالايشگاه‌هاي نفت ترکيه به ويژه «توپراش» به منظور افزايش سه برابري فروش طلاي سياه انجام شده است که در صورت توافق نهايي، حجم صادرات نفت ايران به ترکيه از حدود 100 هزار بشکه فعلي به 300 هزار بشکه در روز افزايش مي‌يابد.

«لوک اويل» روسيه را هم بايد از ديگر مشتريان نفت ايران در اروپا نام برد و قرارداد فروش نفت خام به اين شرکت روسي نهايي شده و پيش بيني مي‌شود، تا پايان بهمن ماه اولين کشتي نفتکش غول پيکر شرکت «ليتاسکو» وابسته به لوک اويل در پايانه نفتي خارگ پهلوگيري کند تا نفت ايران در يکي از پايانه‌هاي حوزه درياي مديترانه (احتمالا روماني) تخليه کند.

کپساي اسپانيا هم از مشتريان جديد نفت ايران در دوران پساتحريم بوده و همچون لوک اويل کشتي نفتکش تحت اجاره اين شرکت اسپانيايي در راه پايانه هاي نفتي ايران است، اين در حالي است که دور جديد مذاکرات با «رپسول» اسپانيا هم براي فروش نفت و سرمايه گذاري در صنعت نفت ايران آغاز شده است.

علاوه بر اين «روس نفت» هم از ديگر مشتريان جديد نفتي ايران در اروپا به شمار مي‌رود و در حاشيه سفر علي اکبر ولايتي رئيس مرکز مطالعات راهبردي مجمع تشخيص مصلحت نظام ايران، اين شرکت روسي خواستار واردات نفت از ايران شده است.

شرکت‌ها و پالايشگران ايتاليايي از ديگران مشتريان نوظهور نفت ايران در دوران پساتحريم هستند و پيش بيني مي‌شود تا چند روز آينده با سفر يک هيات ايتاليايي به تهران قرارداد فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت به شرکت «اني» و حدود 70 هزار بشکه نفت با پالايشگاه «ساراس» ايتاليا امضا شود.

علاوه بر اين، احتمال توافق بين شرکت ملي نفت ايران و اني ايتاليا براي توسعه فاز سوم ميدان نفتي دارخوين در غرب کارون محتمل به نظر مي‌رسد و براساس اعلام رکن‌الدين جوادي مديرعامل شرکت نفت، اين شرکت ايتاليايي براي توسعه دارخوين اظهار علاقه کرده است.

در کنار شرکت‌هاي چند مليتي، قطعا شرکت «هلنيک پتروليوم» يونان، شل انگليس، جمهوري چک، آلمان و چند شرکت نفتي اروپايي مذاکراتي را براي امضاي قراردادهاي فروش نفت آغاز کرده‌اند که پيش بيني مي‌شود فقط با شرکت‌هاي نفتي براي صادرات روزانه 50 تا 60 هزار بشکه نفت به سرزمين ژرمن‌ها قرارداد جديد امضا شود.

هر چند اين روزها تمامي نگاه به شرکت‌ها و کشورهاي اروپايي براي امضاي نخستين قراردادهاي خريد و فروش نفت با ايران است اما پالايشگاه‌هاي آسيايي هم براي خريد نفت از ايران به نوعي در صف ايستاده‌اند.

دو شرکت «سي. پي. سي» و «فورموسا پتروکميکال» تايوان که هم اکنون حدود سه هزار و 600 هزار بشکه نفت خام از ايران خريداري مي‌کنند، با امضاي قراردادهاي جديد حجم واردات طلاي سياه از ايران را به بيش از 60 هزار بشکه در روز افزايش مي‌دهند.

همسو با تلاش تايوان براي افزايش 20 برابري واردات نفت از ايران، قراردادهاي فروش نفت خام و ميعانات گازي با پالايشگران چيني هم تمديد شده است به طوري که شرکت‌هاي نفتي «پترو چاينا» و «CNOOC»، «سينوپک» و «ژوهاي» را بايد از بزرگترين مشتريان نفتي ايران در چين نام برد.

در همين حال، اميرحسين زماني‌نيا معاون امور بين‌الملل وزير نفت اخيرا در گفتگو با مهر از چين به عنوان بزرگترين بازار نفت ايران در پساتحريم نام برده و همزمان گزارش امور اوپک وزارت نفت ايران نشان مي‌دهد دسامبر 2015 ميلادي روزانه 533 هزار بشکه نفت راهي اين کشور شده است.

اگر از هند به عنوان يک مشتري سنتي نفت ايران در جنوب آسيا بگذريم، مالزي، سريلانکا، پاکستان و سنگاپور از ديگر مشتريان سنتي نفت ايران در اين منطقه هستند و به نظر مي‌رسد پس از هندي‌ها، پتروناس مالزي دومين مشتري جديد نفتي ايران به شمار مي رود.

ايران تا پيش از تحريم‌ها روزانه حدود 50 هزار بشکه نفت به مالزي صادر مي کرد و «ايخال عبدالرحمان» نماينده شرکت پتروناس مالزي اخيرا در گفتگو با مهر از آمادگي به منظور ازسرگيري واردات روزانه 50 تا 60 هزار بشکه نفت از ايران خبر داده است.

علاوه بر اين، تا پيش از اعمال محدوديت‌ها، شرکت ملي نفت ايران به طور متوسط روزانه حدود 45 تا 50 هزار بشکه نفت به سريلانکا (پالايشگاه سيلان) صادر مي‌کرد که براساس اعلام جوادي معاون وزير نفت از آغاز مذاکرات براي امضاي قرارداد فروش نفت به اين کشور آسيايي خبر داده است.

براساس آمارهاي وزارت اقتصاد و صنايع ژاپن، در شرايط فعلي سرزمين آفتاب تابان به طور متوسط روزانه بيش از 168 هزار بشکه نفت از ايران وارد مي‌کند. با اين وجود، يکي از مهمترين چالش‌هاي پيش روي به منظور افزايش صادرات نفت ايران به پالايشگاه‌هاي ژاپني، کاهش ظرفيت پالايش نفت در اين کشور است.

ظرفيت پالايش نفت ژاپن از حدود پنج ميليون و 500 هزار بشکه در روز در چند سال اخير به روزانه حدود سه ميليون و 500 هزار بشکه کاهش يافته که محدود شدن ظرفيت پالايش نفت، رقابت در بين کشورها به منظور گرفتن سهم بيشتر در اين بازار استراتژيک نفتي را دو چندان کرده است.

در همين حال، محسن قمصري مديرامور بين‌الملل شرکت ملي نفت از هدف گذاري کسب سهمي 10 درصدي در بازار نفتي ژاپن خبر داده و تاکيد مي‌کند: پس از لغو تحريم‌ها حجم صادرات نفت ايران به ژاپن بايد به 350 هزار بشکه در روز افزايش يابد.

از اين رو تاکنون قرارداد فروش 53 هزار بشکه نفت به «شرکت جي ايکس اويل اند انرژي» ژاپن به عنوان يکي از بزرگ‌ترين خريداران نفت براي سال 2016 ميلادي تمديد شده و بايد از پالايشگاه نفت «کازمو»، «ايده ميتسو» و «شواشل» به عنوان ديگر پالايشگاه‌هاي خريدار سنتي نفت ايران ياد کرد.

قمصري با استقبال از طرح ادغام شرکت‌هاي نفتي «ايده ميتسو» و «شواشل»، تاکيد مي‌کند: شرکت ملي نفت ايران رابطه خوبي با شواشل دارد و ايده ميتسو هم با توجه به سابقه 60 ساله‌اي که با ايران دارد مي‌تواند اين روابط را تکميل کند.

هم اکنون ايران حدود 200 تا 210 هزار بشکه نفت به کره جنوبي صادر مي‌کند و اين کشور يکي از مشتريان سنتي نفت کشور حتي در دوران پساتحريم به شمار مي‌رود.

با اين وجود، «اي کي اينوويشن» و «هيونداي اويل بانک» اخيرا خواهان افزايش واردات نفت از ايران با قيمت 2 يا 3 دلار تخفيف به ازاي هر بشکه هستند. مجموع واردات نفت اين دو شرکت کره جنوبي در سال 2014 ميلادي به 44.92 ميليون بشکه به ارزش 4.5 ميليارد دلار بوده است.

در همين حال، شرکت ملي نفت ايران قراردادهاي ديگري براي صادرات ميعانات گازي با پالايشگران کره‌جنوبي در دست مذاکره دارد و حتي اولين محموله يک ميليون بشکه‌اي ميعانات گازي فاز 17 و 18 پارس جنوبي به زودي به اين کشور صادر خواهد شد.

آفريقاي جنوبي استراتژيک ترين بازار نفت ايران در قاره سياه است و پيش بيني مي‌شود در فاز اول لغو تحريم‌ها حدود 100 هزار بشکه نفت ايران راهي اين کشور آفريقايي شود. در اين بين مهمترين چالش ازسرگيري فروش نفت به آفريقاي جنوبي فعاليت شرکت‌هاي نفتي آمريکايي در پالايشگاه‌هاي اين کشور است و از اين رو مذاکره وزارت نفت و انرژي آفريقاي جنوبي با مقامات شورون آمريکا به عنوان سهامدار يکي از پالايشگاه‌هاي بزرگ نفت اين کشور به‌منظور متقاعد کردن اين شرکت براي از سرگيري واردات نفت از ايران انجام شده است.

رکن‌الدين جوادي معاون وزير نفت هم اخيرا در گفتگو با مهر با بيان اينکه محدوديتي براي فروش نفت به پالايشگاه‌هاي آمريکايي شورون در آفريقاي جنوبي وجود ندارد، تاکيد کرده است: هيچ منعي براي فروش نفت به پالايشگاه‌هاي آمريکايي وجود ندارد.

«تمبيسيله ماژولا» معاون وزير انرژي آفريقاي جنوبي هم پيشتر با اعلام اينکه بخش عمده پالايشگاه‌هاي نفت آفريقاي جنوبي توسط شرکت‌هاي نفتي خارجي همچون شل، بي پي، توتال، شورون آمريکا اداره مي‌شوند، گفته است: با آنها مذاکره مي‌کنيم که با لغو تحريم‌ها دوباره تجارت نفتي را با تهران از سر گرفته مي‌شود.


 برنامه ايران براي سبقت از قطر در پارس‌جنوبي 

 مدير عامل نفت و گاز پارس با بيان اينکه با توسعه کل فازها توليد گاز از پارس جنوبي به 750 ميليون مترمکعب در روز افزايش مي‌يابد، از برنامه ايران براي سبقت از قطر در پارس‌جنوبي خبر داد.به گزارش مهر، علي اکبر شعبانپور درباره برنامه پيشي گرفتن از قطر در برداشت روزانه گاز طبيعي از ميدان مشترک پارس جنوبي، گفت: در حال حاضر ظرفيت توليد گاز ايران از پارس جنوبي به حدود 400 تا 420 ميليون مترمکعب در روز افزايش يافته است.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اينکه با بهره‌برداري از فازهاي جديد بايد ظرفيت توليد گاز ايران از پارس جنوبي به بيش از 750 ميليون مترمکعب در روز افزايش يابد، تصريح کرد: بر اين اساس در طول يکسال گذشته تاکنون فاز 12، 15 و 16 پارس جنوبي به طور کامل در مدار بهره‌برداري قرار گرفته است.

اين مقام مسئول با اشاره به توليد روزانه بيش از 30 ميليون مترمکعب گاز از فاز 17 و 18 پارس جنوبي، اظهار داشت: تا بهار سال آينده امکان بهره‌برداري از اين دو فاز پارس جنوبي با ظرفيت کامل توليد گاز فراهم مي‌شود.

وي با بيان اينکه شرکت ملي نفت ايران به منظور توسعه هدفمند و متوازن پارس جنوبي، اجراي فازهاي مختلف را اولويت بندي کرده است، بيان کرد: بر اين اساس هم اکنون در کنار تکميل و بهره‌برداري از فاز 17 و 18 پارس جنوبي، راه اندازي و توليد زودهنگام گاز در سه فاز 19، 20 و 21 پارس جنوبي در اولويت بعدي توسعه اين ميدان مشترک گازي قرار دارد.

شعبانپور با اعلام اينکه توسعه فاز 13، 14، 22، 23 و 24 پارس جنوبي از ديگر طرح‌هاي اولويت دار توسعه ميدان پارس جنوبي به شمار مي‌رود، تاکيد کرد: در حال حاضر به استثناي فاز 14، پيشرفت ساخت تمامي فازهاي در دست اجراي پارس جنوبي بين 70 تا 80 درصد است و با توجه به پيشرفت پروژه‌ها، پيش بيني مي‌شود تا دو سال آينده پرونده توسعه پارس جنوبي
بسته شود.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بيان اينکه با توسعه کل فازها ظرفيت توليد گاز از ميدان پارس جنوبي به 750 ميليون مترمکعب در روز افزايش مي‌يابد، خاطرنشان کرد: از اين رو ايران مي‌تواند از قطر در توليد روزانه گاز از اين ميدان مشترک پيشي بگيرد.


 معادلات انرژي 

 قفقاز بازار جديد گاز ايران

مديرعامل شرکت صادرات گاز با بيان اينکه افزايش صادرات گاز ايران به ارمنستان در گرو ساخت خط جديد انتقال برق بين دو کشور است، گفت: امکان افزايش 5 برابري صادرات گاز به اين کشور همسايه وجود دارد.

عليرضا کاملي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت صادرات گاز طبيعي ايران به ارمنستان گفت: در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود يک ميليون مترمکعب گاز طبيعي ايران به اين کشور همسايه صادر مي‌شود.

مدير عامل شرکت صادرات گاز ايران با اعلام اينکه صادرات گاز در ازاي تهاتر با برق بين دو کشور انجام مي‌شود، تصريح کرد: براساس قرارداد مشترک بين دو کشور حتي امکان افزايش حجم صادرات گاز ايران به ارمنستان تا سقف 5 ميليون مترمکعب در روز وجود دارد.

اين مقام مسئول، يکي از مهمترين عوامل تاثيرگذار در افزايش صادرات گاز ايران به ارمنستان را ايجاد زيرساخت‌هاي لازم توسط اين کشور عنوان کرد و افزود: براساس فاز دوم قرارداد منعقد شده تهاتر گاز و برق بين ايران و ارمنستان بايد اين کشور اقدام به ساخت خطوط جديد انتقال برق بکند.

کاملي با يادآوري اينکه اخيرا ارمنستان عمليات احداث خط انتقال خط 400 کيلوولت برق را آغاز کرده است، بيان کرد: براساس اعلام اين کشور، پيش بيني مي‌شود ساخت اين خط جديد انتقال برق تا دو سال آينده به پايان برسد.

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران در پايان خاطرنشان کرد: در صورت ساخت و بهره‌برداري از اين خط جديد انتقال برق امکان افزايش صادرات گاز هم به اين کشور همسايه فراهم مي‌شود.

در همين حال، کاملي چندي قبل با اشاره به توافق مقدماتي انجام شده با گرجستان به منظور صادرات گاز، گفته بود: ايران فعلا هيچ برنامه‌اي براي صادرات گاز به اروپا از مسير خط لوله ندارد.

شتاب در توسعه ميدان‌هاي مشترک

مجري طرح توسعه ميدان آذر از پيشرفت 67 درصدي طرح توسعه اي اين ميدان مشترک خبر داد و گفت: براساس برنامه ريزي، توليد زودهنگام 30 هزار بشکه اي اين ميدان، در سه ماه دوم سال آينده آغاز مي شود.

کيوان ياراحمدي در گفتگو با شانا با اشاره به تخصيص منابع صندوق توسعه ملي به اجراي اين طرح، اظهارکرد: با تخصيص حدود 800 ميليون دلار اعتبار از سوي صندوق توسعه ملي، اعتبارهاي اسنادي براي اجراي اين پروژه باز شده است.

وي با بيان اين‌که هم اکنون منابع تخصيص يافته در اختيار پيمانکاران فرعي قرار گرفته است و انتظار داريم پيشرفت پروژه سريع‌تر شود، افزود: با اين حال براي ادامه کار به رقمي معادل آنچه از سوي صندوق توسعه ملي تخصيص يافت، نياز داريم که پيمانکار در حال تامين مالي باقي مانده است.

ياراحمدي از پيشرفت 67 درصدي توليد زودهنگام طرح توسعه ميدان آذر خبر داد و گفت: در توليد زودهنگام بايدهشت8 حلقه چاه حفاري شود که هم‌اکنون حفاري 6 حلقه چاه به عمق نهايي رسيده و دو حلقه چاه باقي مانده نيز تا ارديبهشت ماه سال 95 به پايان مي‌رسد.

مجري طرح توسعه ميدان آذر با بيان اين‌که در سه ماه دوم سال 95 توليد زودهنگام 30 هزار بشکه‌اي اين ميدان محقق خواهد شد، ادامه داد: پس از پايان حفاريها نيازمند انجام برخي سرويسهاي حفاري و سرانجام برانگيزش چاهها هستيم تا به مرحله توليد و بهره‌برداري برسيم.

ياراحمدي گفت: همچنين برنامه ريزي شده است که براي برانگيزش چاهها سه حلقه چاه تحت شکافت اسيدي قرار گرفته و براي 5 حلقه چاه ديگر نيز تزريق اسيد با حجم بالا پيگيري و اجرا شود.

با ورود ايران به بازار نفت:

عربستان نفت خود را ارزان کرد

عربستان قيمت فروش نفت براي تحويل در ماه مارس را براي مشتريان آسيايي کاهش داد.

به گزارش ايسنا به نقل از بلومبرگ، در شرايطي که عربستان هيچ نشانه اي مبني بر کنار گذاشتن سياست خود مبني بر حفظ بازار نفت را نشان نمي‌دهد، در مواجهه با افزايش فروش نفت ايران، قيمت فروش نفت براي تحويل در ماه مارس را براي مشتريان آسيايي کاهش داد.

شرکت نفت آرامکو عربستان قيمت رسمي فروش نفت سبک عربي به کشورهاي آسيايي را 20 سنت کاهش داد و هم اکنون بشکه اي يک دلار ارزانتر از قيمت منطقه مي‌فروشد.

بررسي‌هاي بلومبرگ از هفت پالايشگاه و فعال نفتي در منطقه نشان مي‌دهد که انتظار مي‌رود آرامکو تخفيف خود را به 40 سنت در هر بشکه افزايش دهد.

نفت برنت در سال 2016 به دليل چشم انداز افزايش صادرات ايران پس از لغو تحريمهاي بين المللي حدود هشت درصد ارزش خود را از دست داده است. توليد نفت عربستان بزرگترين توليدکننده نفت سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) در ماه ژانويه پس از اينکه اوپک سقف توليد را کنار گذاشت، به بالاترين سطح توليد ماهانه در کل ادوار رسيد.

رابين ميلز مديرعامل شرکت قمر انرژي گفت: تا زمانيکه اوضاع از حيث مقدار عرضه مازاد در بازار شفاف نشود، هيچ يک از آنها حتي قصد واگذاري يک وجب از سهم بازار خود را ندارند.وي افزود: ايران سعي دارد به بازار بازگردد و آسيا مي‌خواهد بازار اصلي هر دو آنها باشد.

ميلز گفت: ايران احتمالا روزانه 600 تا 800 هزار بشکه به عرضه نفت خود در بازار خواهد افزود.

آمارهاي بلومبرگ حاکي از اينست که توليد نفت ايران در ماه ژانويه روزانه دو ميليون و 860 هزار بشکه بوده است.

آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد: عربستان در ماه ژوئن رقم بي سابقه روزانه 10 ميليون و 480 هزار بشکه نفت توليد کرد و توليد نفت اين کشور در ماه گذشته نيز به روزانه 10 ميليون و 200 هزار بشکه رسيد.

عادل الجبير وزير امور خارجه عربستان در پاسخ به سوالي درباره برنامه ايران براي صادرات نفت گفت: ما معتقديم فضاي کافي در بازار براي کشورهاي توليد نفت وجود دارد.


 خبر 

 مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي:

قاچاق بنزين از سکه افتاد؛ گازوئيل هنوز جذاب است

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با اشاره به کاهش شديد قاچاق بنزين در کشور در پي تک نرخي شدن اين فرآورده نفتي، گفت: گازوئيل همچنان براي قاچاق جاذبه دارد.

به گزارش ايسنا، ناصر سجادي با تاکيد بر اين که تک نرخي شدن بنزين در کشور شدت قاچاق اين فرآورده را کاهش داده است، گفت: نکته قابل توجه اين است که از زماني که بنزين تک نرخي شد، رشد مصرف بيشتر شهرها و مناطق مرزي کشور کمتر از رشد مصرف کشور بوده است که اين موضوع نشان دهنده نبود تمايل به قاچاق بنزين است.

وي با اشاره به تفاوت خيره کننده نرخ 300 توماني هر ليتر گازوئيل با قيمتهاي منطقه اي و بين المللي گفت: اين حامل انرژي همچنان براي قاچاق جاذبه دارد، به همين دليل امسال بر اساس مصوبه پارسال هيئت دولت عرضه گازوئيل در بخش حمل و نقل بر اساس پيمايش انجام مي شود، از اين رو از ابتداي مهر ماه امسال عرضه گازوئيل در بخش حمل و نقل بر اساس اطلاعات بار نامه و ميزان پيمايش انجام مي شود.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: از ابتداي آغاز طرح عرضه گازوئيل بخش حمل و نقل بر اساس پيمايش از مهر ماه تا پايان آذرماه مصرف اين حامل انرژي نسبت به مدت مشابه پارسال 15 درصد معادل (هشت ميليون ليتر) کاهش يافته است، البته برخي کارشناسان اعتقاد دارند نيمي از اين کاهش مربوط به رکود موجود در بازار است.

سجادي گفت: با اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پيش بيني مي شود با تحرک اقتصادي در کشور مصرف سوخت نيز افزايش يابد.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: ميزان کشفيات قاچاق فرآورده هاي نفتي در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال در بخش گازوئيل، بنزين، نفت کوره و نفت سفيد به ترتيب 50، 40، 36 و 12 درصد کاهش داشته است، از اين رو در مجموع ميزان کشفيات کاهشي بوده است.

براساس گزارش وزارت نفت، از ابتداي آذر ماه امسال، بنزين معمولي به صورت تک نرخي و با قيمت 1000 تومان و بنزين سوپر با قيمت 1200 تومان در جايگاههاي کل کشور عرضه مي شود.

مخالف با يکسان سازي نرخ گاز نيروگاه ها با خوراک پتروشيمي

وزارت نفت با يکسان سازي نرخ گاز تحويلي به نيروگاه هاي توليدکننده برق صادراتي با نرخ خوراک گاز ارايه شده به پتروشيمي ها مخالف است و اعلام کرد قيمت گاز اين نيروگاه ها را بر مبناي گاز صادراتي محاسبه مي کند.

به گزارش ايرنا، برنامه وزارت نفت براي متنوع سازي صادرات گاز و تحويل گاز به نيروگاه ها و صادرات برق به جاي گاز، با ابهام ها و انتقادهايي مواجه شده است.

افزون بر انتقاد وزارت نيرو که اين کار را جزو وظايف ذاتي خود دانسته و با برنامه وزارت نفت مخالفت دارد، برخي فعالان بخش خصوصي نسبت به نرخ گاز تحويلي به نيروگاه ها نيز اعتراض داشتند.به نظر آنها قيمت گاز تحويلي بالا بوده و بهتر است با نرخ خوراک گاز تحويل داده شده به واحدهاي پتروشيمي، يکسان سازي شود.با وجود درخواست هاي بخش خصوصي براي محاسبه نرخ گاز نيروگاه هاي توليدکننده برق صادراتي به قيمت خوراک گاز واحدهاي پتروشيمي، معاون برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت به آنها پاسخ رد داده است.

محمدمهدي رحمتي در اين باره گفت: فرمول قيمت گاز براي نيروگاه هاي برق صادراتي همانند فرمول قيمت گاز صادراتي ايران براي همان منطقه در کشور خواهد بود.

معاون برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت افزود: قيمت گاز براي نيروگاه هاي که قرار است برق صادر کنند و در نزديک مرز ترکيه يا در اين کشوراحداث مي شوند همانند قيمت گاز صادراتي به اين کشور است و يا نيروگاه هايي که در کشور يا مرز عراق احداث مي شود متناسب با قيمت گاز در قرارداد با عراق است.

وي درباره اينکه برخي مديران دولتي خواستار قيمتي همانند قيمت خوراک پتروشيمي براي سوخت نيروگاه هاي برق صادراتي هستند، اضافه کرد: گاز براي پتروشيمي ها قرار است به عنوان خوراک استفاده شود، در حالي که در نيروگاه قرار است با تبديل انرژي، برق توليد شده از اين نيروگاه ها صادر شود.

معاون وزير نفت تاکيد کرد: فرمول گاز براي توليد برق صادراتي همانند فرمول صادرات گاز محاسبه مي شود و قيمت گاز براي اختصاص به نيروگاه ها به منظور توليد برق صادراتي، حدود قيمت گاز صادراتي ايران خواهد بود.

عليرضا کاملي مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران نيز در واکنش به انتقادها نسبت به دخالت وزارت نفت در حوزه کاري وزارت نيرو گفته است: بخش خصوصي براي صادرات برق از طريق گاز بايد مجوزهاي لازم را از شرکت توانير دريافت کند.

وي با بيان اينکه در تمام توافقنامه هايي که با بخش خصوصي براي صادرات برق از طريق گاز انجام شده، اجراي توافقنامه منوط به دريافت مجوز از توانير شده ، افزود: شرکت هاي علاقمند به صادرات برق پس از گرفتن مجوز از توانير و ديگر مجوزهاي لازم مي توانند براي مذاکره نهايي به اين شرکت مراجعه کنند.

وي اعلام کرد: شرکت ملي صادرات گاز ايران در تمام مذاکرات و متن توافقنامه هايي که با نمايندگان بخش خصوصي امضا شده، آورده که دريافت مجوز براي صادرات برق از شرکت توانير به عهده شرکت متقاضي است.

کاملي تاکيد کرد: شرکت هاي علاقمند بخش خصوصي براي صادرات برق، پيش از نهايي کردن مذاکره با شرکت ملي صادرات گاز ايران بايد مجوزهاي لازم را از توانير دريافت کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته