جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5208


ترميم پلکاني حقوق‌ها جدي شد


نهادهاي مالي


تريبون


 ترميم پلکاني حقوق‌ها جدي شد 

 وزير کار با اعلام آغاز رسمي مذاکرات درباره تعيين بسته جديد حقوقي سال آينده مشمولان قانون کار، گفت: کسري مزد بازنشستگان جبران مي‌شود.به گزارش مهر، علي ربيعي گفت: در سال 1395 خبرهاي خوبي براي بازنشستگان کشوري و تامين اجتماعي که از دستمزد پاييني برخوردار هستند، خواهيم داشت به طوري که بتوانيم کسري مزد را تا حدودي جبران کنيم.وزير کار افزود: افزايش پلکاني دستمزد مورد مطالعه قرار گرفته تا بتوانيم فاصله وحشتناکي را که در مورد دستمزد و تورم از سال‌هاي گذشته اتفاق افتاده بود، جبران کنيم. در دو سال گذشته در دولت تدبير و اميد همواره تلاش شده است افزايش دستمزد از نرخ تورم پيشي بگيرد.

ربيعي گفت: از هفته جاري در نشست‌هاي مزد شرکت مي‌کنم اما تصميم نهايي از سوي گروه هاي کارگري و کافرمايي اتخاذ مي‌شود و دولت فقط ناظر اين مذاکرات است. براي افزايش دستمزد سال آينده هيچ پيش بيني اي ندارم و تلاش مي‌شود منافع کارآفرينان و کارگران به طور توام لحاظ شود.

وي معتقد است که شرايط کنوني براي کارفرمايان و کارگران مطلوب نيست و هيچکدام در شرايط خوبي به سر نمي برند. وزير کار تاکيد کرد: به طور يقين اعلام مي‌کنم افزايش دستمزد کمتر از نرخ تورمي اعلامي نخواهد بود.

در همين رابطه ،عضو شوراي عالي کار از برگزاري نشست جديد کميته تخصصي تعيين بسته افزايش مزد سال 95 کارگران خبر داد و گفت: به دنبال دستيابي به راهکار جبران افت 187 درصدي قدرت خريد مشمولان قانون کار هستيم.فرامرز توفيقي گفت: با اعلام روز چهارشنبه از سوي وزارت کار براي تشکيل کميته دستمزد اميد آن مي رود تا دو ضلع ديگر اين سه جانبه گرايي يعني دولت و کارفرمايان نقطه نظرات و محاسبات خود را پيرامون سبد معيشت اعلام کنند.

آغاز پرداخت عيدي‌ پايان سال کارگران

به‌زودي ماه پاياني سال از راه مي‌رسد و طبق قانون 13 ميليون مشمول قانون کار و شاغل در بخش‌هاي مختلف کشور بايد يک بسته ويژه حقوقي تحت عنوان عيدي پايان سال از کارفرمايان خود دريافت کنند. عيدي کارگران نيز طبق فرمولي که سال‌ها پيش در مجلس به تصويب رسيده است، پرداخت مي‌شود.

بر مبناي قانون موجود، هر فرد مشمول قانون کار به نسبت ماه‌هاي کارکرد خود از کارفرما عيدي دريافت خواهد کرد. به بيان ساده تر، اگر فردي که مشمول قانون کار است و در تمامي ماه‌هاي سال با کارفرما قرارداد داشته و مشغول به کار بوده، دو تا سه پايه حقوقي مصوب شوراي عالي کار در سال جاري را به عنوان عيدي دريافت مي کند.

همچنين افرادي که کمتر از يکسال در واحديي مشغول به کار شده باشند نيز به نسبت ميزان کارکرد عيدي محاسبه و پرداخت مي شود. در اين خصوص فردي که 3 ماه در شرکتي مشغول به کار شده باشد، به ميزان 3 ماه عيدي دريافت خواهد کرد.

حداقل دستمزد مصوب شوراي عالي کار براي سال جاري ماهيانه 712 هزارتومان است؛ بنابراين امسال نيز کارگران مانند سال‌هاي گذشته به ميزان 2 برابر حداقل دستمزد يعني مبلغ يک ميليون و 424 هزار تومان عيدي دريافت مي‌کنند. کارفرمايان مي‌توانند در صورت تمايل و توان پرداخت، تا 3 برابر حداقل مزد عيدي بپردازند که مبلغ آن 2 ميليون و 136 هزار تومان مي‌شود.

خالص دريافتي عيدي امسال کارگراني که 2 برابر حداقل دستمزد را دريافت مي‌کنند، يک ميليون و 396 هزار و 600 تومان است. براساس ابلاغيه سازمان امور مالياتي کشور، حقوق و دستمزدهاي امسال تا مبلغ يک ميليون و 150 هزارتومان از پرداخت ماليات معاف است؛ بنابراين اين گروه از کارگران بايد بابت مبلغ 274 هزارتومان عيدي ماليات بپردازند.

همچنين کارگراني که از سوي کارفرمايان خود 2 ميليون و 136 هزارتومان عيدي دريافت مي‌کنند، بابت 986 هزار توماني که مشمول معافيت مالياتي نيست بايد 98 هزار و 400 تومان ماليات بپردازند؛ بنابراين خالص دريافتي امسال اين گروه از شاغلان بابت عيدي پايان سال، 2 ميليون و 37 هزار و 600 تومان است و اين رقم بالاترين ميزان عيدي قانوني امسال است که يک فرد مشمول قانون کار مي تواند دريافت کند. اما شاغلاني که حداقل دستمزدشان بالاتر از حداقل مزد 712 هزارتوماني مصوب شوراي عالي کار در سال‌جاري است، به همان نسبت 2 تا 3 برابر مي‌توانند عيدي دريافت کنند به شرطي که حداکثر مبلغ عيدي آنها از 2 ميليون و 136 هزار تومان بيشتر نشود.

به بيان ديگر، اگر فردي در سال‌جاري داراي حداقل مزد يک ميليون توماني است، احتمالا 2 برابر آن با کسر ماليات را دريافت مي‌کند و ديگر امکان پرداخت عيدي به ميزان 3 برابر حداقل دستمزد يک ميليون توماني به عنوان عيدي وجود نخواهد داشت. عيدي اين گروه از شاغلان در پايان امسال، يک ميليون و 915 هزارتومان است.


 نهادهاي مالي 

 اعطاي تنديس نشان عالي مدير سال به مدير عامل بانک تجارت

تنديس و لوح تقدير نخستين اجلاس سراسري نشان عالي مدير سال به محمد ابراهيم مقدم مدير عامل بانک تجارت اعطا شد .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اين اجلاس در محل سالن همايش هاي صدا و سيما با حضور حجت الاسلام والمسلمين ابوترابي فرد نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي، دکتر امين زاده معاون حقوقي رئيس جمهور و نصرتي رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي و جمعي از مديران برجسته کشور، کارشناسان اقتصادي و سيستم بانکي برگزار شد.

صدور انواع ضمانت نامه از سوي بانک سينا

بانک سينا با هدف کمک به بنگاه ها و فعالان اقتصادي و تسهيل و تسريع در انجام معاملات و قراردادها، انواع ضمانت نامه هاي ريالي را در چارچوب ضوابط مربوطه به متقاضيان واجد شرايط ارائه مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، اين بانک در راستاي توسعه خدمات قابل ارائه به هموطنان و تسهيل در بازار کار و رونق بخش اقتصادي، انواع ضمانت نامه هاي ريالي را به درخواست مشتريان در اسرع وقت صادر مي نمايد.

جايزه بين‌المللي کيفيت برتر به بانکداري شرکتي بانک اقتصادنوين رسيد

همزمان با برگزاري اجلاس مشترک توسعه کيفيت ساختمان، حمل و نقل، راه و شهرسازي، گواهينامه استاندارد و جايزه بين‌المللي کيفيت برتر در خدمات بانکداري شرکتي (S-Corporate Banking) از سوي اتحاديه اروپا به بانکداري شرکتي بانک اقتصادنوين اهدا شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، سيد حسين وهابي مدير بازاريابي و امور دفاتر بانکداري شرکتي در اين مراسم به نمايندگي اين بانک گواهينامه و جايزه بين‌المللي کيفيت برتر را دريافت کرد.

قدرداني بانک مرکزي از مديرعامل بانک پارسيان

مدير اداره نظارت برمؤسسات پولي غير بانکي بانک مرکزي ازمديرعامل بانک پارسيان براي باز پرداخت منظم وجوه سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج درمرحله اول قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، فرهاد خالتي، مديراداره نظارت بر مؤسسات پولي غيربانکي بانک مرکزي با ارسال نامه اي ازمديرعامل و کارکنان بانک پارسيان براي اجراي منظم بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران تعاوني غيرمجاز ثامن‌الحجج در مرحله اول از طريق شعب بانک پارسيان قدرداني کرد.


 تريبون 

 شناسايي فعالان اقتصادي که در تور مالياتي نيستند

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشو بر انجام رسيدگي‌هاي دقيق و قانوني در سال آينده به منظور شناسايي آن دسته از فعالان اقتصادي که در تور مالياتي نيستند، اشاره کرد و گفت: ما نبايد حقوق دولت و مردم را ناديده بگيريم و افزايش سهم ماليات از توليد ناخالص داخلي در سال‌هاي آتي نيز از طريق گسترش دامنه شناسايي ها و واحديابي هاي ميداني و مکانيزه انجام خواهد گرفت. به گزارش ايسنا، سيد کامل تقوي نژاد، در جمع مديران، معاونين، روساي امور مالياتي و نمايندگان هيات‌هاي حل اختلاف امور مالياتي شهر و استان تهران که در دانشگاه شهيد بهشتي حضور يافته بودند، به تشريح رويکردها و سياست‌هاي کلي حاکم بر اصلاحيه قانون ماليات هاي مستقيم پرداخت. وي با تاکيد بر اينکه پس از موفقيت تيم برجام در عرصه ديپلماسي، اکنون کشور نيازمند يک حماسه اقتصادي است، گفت: در شرايط کنوني کشور، ما به يک مديريت جهادي نياز داريم؛ مديريتي که بر مبناي آن تلاش مجاهدان عرصه اقتصادي بيش از پيش شود. رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور خاطر نشان کرد: نيروي انساني سازمان امور مالياتي کشور توانايي تبديل شدن به يکي از قوي ترين مجموعه هاي مديريتي و کارشناسي را داراست؛ مجموعه اي که ضمن تسلط بر قوانين و مقررات مالياتي، درک درستي از وضعيت و شرايط ويژه اقتصادي کشور داشته باشد.

تقوي نژاد با بيان اينکه اصلاحيه قانون ماليات ها فراز و نشيب هاي بسياري را طي کرد و سرانجام با اعمال تغييراتي در آن توسط مجلس به تصويب رسيد،گفت: از نقاط مثبت اين اصلاحيه آن است که شرايط کلي حاکم بر اين قانون به سمت مردم گرايي و حل مشکلات فعلي نظام مالياتي پيش مي رود و همچنين، اين قانون رويکرد ويژه اي به سمت رفع موانع توليد و ايجاد اشتغال و سرمايه گذاري در کشور دارد.

قيمت سکه کاهشي شد

سکه تمام طرح جديد پس از افزايش قابل توجه و رکودشکني در بازار ،روند کاهشي پيدا کرد و به قيمت 977 هزار و 500 تومان معامله شد.

به گزارش ايسنا،‌ دلار آمريکا به روند کاهشي قيمت خود ادامه داده و به کمتر از 3590 تومان رسيده است. همچنين نيم سکه و ربع سکه به ترتيب 491 و 264 هزار تومان عرضه مي‌شوند.

هر گرم طلاي 18 عيار نيز با روند نزولي در مقايسه با ديروز، حدود 99 هزار تومان فروخته مي‌شود.

همچنين در بازار ارز يورو 4000 تومان، پوند انگلستان 5205 تومان و يوان چين 555 تومان قيمت دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته