جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5208

کارگردان روس:
فيلم محمد رسول الله به درک درست اسلام کمک مي کند

‌مهرآوه شريفي‌نيا:
از اينکه با «کيميا» در کنار خانواده‌هاي ايراني‌ام خوشحالم


سانس فوق العاده «خشم و هياهو» در پرديس چارسو


ساعد سهيلي، بهترين بازيگر جشنواره «رباط»


"مازيار فلاحي" آهنگساز فيلم عطشاني شد


استقبال از «سينما نيمکت» در سينما فرهنگ


فراخوان ارکستر سمفونيک تهران


نقد تئاتر


جشنواره فجر


 کارگردان روس:
 فيلم محمد رسول الله به درک درست اسلام کمک مي کند 

 
«نيکيتا ميخالکوف» کارگردان برجسته روس و رئيس اتحاديه سينماگران روسيه با تمجيد فيلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجيد مجيدي کارگردان ايراني خاطرنشان کرد که اين فيلم براي کسب اطلاعات صحيح از دين اسلام و درک درست آن کمک مي کند.

به گزارش ايرنا به نقل از بخش ديپلماسي رسانه اي سفارت ايران در مسکو، ميخالکوف روز شنبه در مراسمي پس از نمايش فيلم محمد رسول الله (ص) در سينماي اکتيابر مسکو با حضور مهدي سنايي سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه گفت: اين فيلم سينمايي به مخاطب امکان مي دهد اطلاعات واقعي در باره پيامبر اسلام و اين دين آسماني به دست بياورد.

وي افزود: امروز، روز مهمي براي اين کارگردان سينمايي روس است و از نزديک با يک فيلم سينمايي ارزنده ايراني آشنا و با کارگردان آن گفت وگو کردم.

رئيس اتحاديه سينماگران روسيه با بيان اين که ايران داراي فرهنگ غني و باستاني است، اظهار کرد: سينماي ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي رشد و تکامل داشته و به موفقيت هاي شاياني دست يافته و شهرت جهاني به دست آورده است.

ميخالکوف همچنين بر لزوم احترام به عقايد مذهبي مؤمنان اديان مختلف و خودداري از جريحه دار کردن احساسات آنها و توهين به اديان تأکيد کرد.

مجيد مجيدي کارگردان فيلم محمد رسول الله (ص) نيز در نشست پس از نمايش اين فيلم، گفت: بيش از هفت سال براي فيلم محمد رسول الله (ص) زحمت کشيده ام.

وي با بيان اين که حضرت محمد پيامبر اسلام (ص) در نزد أمت اسلامي مظلوم واقع شده، اظهار کرد: امروز قرائت بدي از اسلام صورت مي گيرد؛ نام اين دين آسماني به سرقت رفته است؛ اسلام دين صلح و دوستي است.

مجيدي گفت: من رحمت پيامبر را در فيلم محمد رسول الله (ص) به نمايش گذاشتم اما با اين وجود، اين فيلم از سوي الازهر و عربستان رد شده و دعوت مرا نپذيرفتند.

وي ادامه داد: اين فيلم، پنجره اي است به غرب از اسلام حقيقي و مي تواند موجب اتحاد دنياي اسلام را فراهم کند. در ساخت اين فيلم از نظرات علماي اهل سنت و شيعه بهره بردم.

مهدي سنايي سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه نيز در سخناني به اقبال فيلم محمد رسول الله (ص) و استقبال از آن در ايران و کشورهاي ديگر اشاره کرد.

وي، نمايش اين فيلم در مسکو را رويداد فرهنگي مهم و قابل توجهي خواند و افزود: حضور کارگردان معروف روس (ميخالکوف) در اين نشست، براي ما افتخار است.

مجيد مجيدي کارگردان فيلم سينمايي «محمد رسول الله (ص)» نيز در نشست خبري مربوط به اين فيلم که با هماهنگي رايزني فرهنگي کشورمان در مسکو، در محل خبرگزاري روسيا سگودنيا برگزار شد شرکت کرد. کارگردان فيلم محمد رسول الله (ص) دغدغه اصلي ساخت اين فيلم را ناشي از تصوير نادرستي که از اسلام در دنيا ارائه شده، دانست و با اشاره به رشد جريان هاي تروريستي و افراطي در جهان اسلام و گسترش جريان اسلام هراسي در غرب، ضرورت و اهميت ساخت و نمايش اين فيلم در زمان حاضر را مورد تأکيد قرار داد.

وي اظهار کرد؛ تلاش کردم با ساخت فيلم رسول الله، پنجره اي از اسلام واقعي را براي جهان غرب باز کنم؛ پنجره اي که بتواند قطره اي از درياي رحمة للعالمين پيامبر اسلام و ماهيت رحماني دين اسلام را به جهان نشان دهد.

کارگردان فيلم محمد رسول الله(ص)، هدف ديگر خود از ساخت اين فيلم را تقويت وحدت و اخوت ميان مسلمانان جهان توصيف کرد و اين فيلم را عاملي براي وفاق در جهان اسلام دانست. وي افزود: در مراحل تحقيقات که نزديک به سه سال به طور انجاميد، هم به منابع معتبر اهل سنت و هم به منابع معتبر شيعه مراجعه کرده و با علماي اهل سنت و شيعه گفت وگو و از مشاوره هر دو گروه استفاده کرديم.

به گفته مجيدي، براي ساخت بخش اول از بخش هاي سه گانه فيلم پيامبر، مقطع پيش از اسلام و دوران کودکي زندگي رسول گرامي اسلام را انتخاب کرديم که کمتر چالش برانگيز و مورد اختلاف باشد؛ همچنين در هيچ جاي فيلم هم تصويري از چهره پيامبر ارائه نشده است.


 ‌مهرآوه شريفي‌نيا:
 از اينکه با «کيميا» در کنار خانواده‌هاي ايراني‌ام خوشحالم 

 مهرآوه شريفي‌نيا که در بين مردم اردبيل حاضر شده بود، گفت: از اينکه با يک سريال طولاني تلويزيوني هر شب دلي را خوشحال کرده و در کنار خانواده‌هاي ايراني هستم، خوشحالم.

به گزارش ايسنا، بازيگر نقش اول سريال «کيميا» که در جشن بزرگ انقلاب در اردبيل حاضر شده بود، با بيان اينکه اولين بار است که به اردبيل سفر مي‌کند، گفت: من به نمايندگي از عوامل سريال «کيميا» مراتب قدرداني خود و ساير دوستانم را به خاطر محبت اردبيلي‌ها در تماشاي سريال «کيميا» اعلام مي‌کنم.

وي افزود: از اردبيل فقط سردي آن را شنيده بودم، ولي با حضور در اين مراسم جز گرمي چيزي نمي‌بينم.شريفي‌نيا با بيان اينکه مردم اردبيل با اين استقبال به من و خانواده «کيميا» لطف کردند، تصريح کرد: از اينکه با يک سريال طولاني تلويزيوني هر شب دلي را خوشحال کرده و در کنار خانواده‌هاي ايراني هستم، خوشحالم.در اين مراسم مهرآوه شريفي‌نيا با دوربين عکاس ايسنا اقدام به عکاسي از برنامه کرد که مورد استقبال و توجه حاضران قرار گرفت.


 سانس فوق العاده «خشم و هياهو» در پرديس چارسو 

 فيلم «خشم و هياهو» در پرديس سينمايي چارسو به سانس فوق العاده رسيد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي پرديس چارسو، در ششمين روز سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر، استقبال از فيلم «خشم و هياهو» در پرديس چارسو اين فيلم را به سانس فوق العاده در بامداد يکشنبه 18 بهمن رساند. اين در حالي است که فيلم «خشم و هياهو» در سانس هاي 15 و 22:30 هم در اين پرديس روي پرده رفته و با استقبال مخاطبان همراه شده بود.

فيلم «خشم و هياهو» به کارگرداني هومن سيدي با بازي نويد محمدزاده و طناز طباطبايي در بخش سوداي سيمرغ جشنواره سي و چهارم حضور دارد.


 ساعد سهيلي، بهترين بازيگر جشنواره «رباط»  

 ايسنا: ساعد سهيلي در جشنواره بين‌الملي فيلم رباط، براي بازي در فيلم «چند متر مکعب عشق» جايزه بهترين بازيگر را دريافت کرد.

فيلم سينمايي چند متر مکعب عشق پس از دريافت چند تنديس در جشن خانه سينما، در جشنواره رباط مراکش مورد توجه هيأت داوران قرار گرفت و سه جايزه اصلي بهترين فيلم جشنواره، بهترين بازيگر براي ساعد سهيلي و بهترين بازيگر زن جشنواره براي حسيبا ابراهيمي، به همراه لوح تقدير و جايزه نقدي بهترين فيلم را دريافت کرد.بيست و يکمين جشنواره سينماي مؤلف (رباط) در کشور مراکش برگزار مي‌شود. هيأت داوران اين جشنواره را سينماگران شناخته شده‌اي از سراسر جهان تشکيل مي‌دهند.


 "مازيار فلاحي" آهنگساز فيلم عطشاني شد 

 باشگاه خبرنگاران: فيلم سينمايي «يادم تو را فراموش» با بازي مازيار فلاحي در نوروز 95 اکران خواهد شد.

خشايار فلاحي مدير برنامه مازيار فلاحي درباره حضور مازيار فلاحي در فيلم سينمايي «يادم تو را فراموش» گفت: او اين روزها جلوي دوربين فيلم علي عطشاني به ايفاي نقش مي‌پردازد.

وي ادامه داد: او علاوه بر بازي، آهنگسازي موسيقي متن فيلم را هم بر عهده دارد، فيلم نامه توسط پيمان عباسي را نوشته شده است. ميترا حجار، حسين ياري و سيما تيرانداز از بازيگران ديگر اين فيلم هستند که به احتمال زياد اين فيلم در نوروز 95 اکران خواهد شد.


 استقبال از «سينما نيمکت» در سينما فرهنگ 

آفرينش: اولين سانس نمايش فيلم «سينما نيمکت» در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر با استقبال مخاطبان همراه شد.بنابر گزارش روابط عمومي جشنواره فيلم فجر، در ششمين روز از سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر فيلم «سينما نيمکت» به کارگرداني محمد رحمانيان در اولين نوبت نمايش خود در سينما فرهنگ روي پرده رفت.«سينما نيمکت» درحالي اولين نمايش رسمي خود را در ميان استقبال مخاطبان پشت سر گذاشت که کارگردان، بازيگران و عوامل اين فيلم نيز در کنار مردم به تماشاي اثر خود پرداختند.در «سينما نيمکت» به نويسندگي و کارگرداني محمد رحمانيان و تهيه کنندگي تورج منصوري، مهتاب نصيرپور، هومن برق نورد، علي عمراني، اشکان خطيبي و ... بازي مي کنند.


 فراخوان ارکستر سمفونيک تهران 

 آفرينش: در پي فراخوان ارکستر سمفونيک تهران جهت تکميل اعضاي ارکستر خود، نوازندگان علاقه مند براي شرکت در اين آزمون موظف هستند دو موومان را از آثار استاندارد موسيقي کلاسيک آماده کند.

به نقل از روابط عمومي بنياد رودکي، ارکستر سمفونيک تهران با مديريت هنري استاد «علي رهبري» و با حضور و نظارت اساتيد موسيقي کلاسيک جهان چون «اميل تاباکوف» و «داليبور کارواي» رهبر و ويلنيست مشهور جهاني، امروز دوشنبه 19 بهمن از ساعت 14 در سالن رودکي براي انتخاب و تکميل اعضاي ارکستر سمفونيک تهران در کليه سازها، از نوازندگان علاقه مند دعوت کرده است.


 نقد تئاتر 

 مروري براجراهاي اخير تئاتر فجر

نمايشي همچون فوتبال

آران قادرپور

صداي بيب بيب شروع نمايش از بلندگوهاي تالار وحدت به گوش مي آيد. از تماشاگران براي ديدن نمايش "بازي سايه ها" دعوت مي شود. نمايش کشور ژاپن دقيق و حساب شده پيش مي رود. صحنه با حضور 8 بازيگر مرد آماده و چابک پر از انرژي و جنبش است. حرکات فرم و دسته جمعي بازيگران آن قدر هماهنگ پيش مي رود که گويي اين 8 بازيگر اعضاي جداگانه يک آدم اند که به هم متصل شده اند و آدم واحدي را تشکيل داده اند. ورود يک شي کوچک و ساده مثل چتر يا صندلي يا بادکنک هاي سياه کافي است تا فضاي صحنه بارها و بارها تازه و مفرح شود. ژاپن کشور صنعتي ايي که به عقيده بسياري ترکيب منحصري از تکنولوژي و حفظ فرهنگ ارزشمند گذشته است به نظر در اجرا هم همين گونه و با تکيه بر اين دو اصل پيش مي رود. اين آمادگي بدني و هماهنگي دقيق بين عوامل محصول تمرين و ممارست طولاني مدتي است. سخت کوشان ژاپني تا آخرين دقايق نمايش 85 دقيقه‌اي آن گونه عنصر سرگرم کنندگي را به بازي مي گيرند که تماشاگر سخت حاضر مي شود از روي صندلي بلند شود. گويي از تماشاي يک فوتبال جانانه لذت مي برد.

به تم عشق در اين اجرا نگاهي ظريف و هنرمندانه شده است. اين ظرافت نگاه مخاطب را با خود همراه مي کند که عشق هنوز هم جايگاه ويژه اي در ذهن و قلب بشر امروزي دارد.

سوت پايان نمايش به صدا در مي آيد.

وقت اضافه( دو دقيقه) : دوستي مي گويد گروه نمايش ژاپن چند سال پيش هم در ايران اجرا داشته و مورد استقبال واقع شده و عکس هاي اجرايش در بخش بين الملل مرکز هنرهاي نمايشي نصب شده است. کارگرداني نمايش را تاتسويا هاسگاوا به عهده دارد.

برگزاري جشنواره هاي فرهنگي و هنري مثل تئاتراتفاق خوشايندي است به خصوص که بين المللي هم باشد. راهي است جهت شناخت و گفتگو و درک با ابزار هنرو مي تواند منجر به گسترش صلح و دوستي بين کشورها؛ ملل و اقوام گوناگون شود. در جهان آشفته اي که کشورها زماني نامشان در کنار يکديگر قرار مي گيرد که قرار است آتش جنگي بر افروخته شود اين خود ارزش و احترامي دوچندان مي طلبد. سالن نمايش شباهت هاي بسياري به استاديوم فوتبال دارد حتي اگر بازي فوتبال را برخي نمايش قدرت و سياست بدانند آيا درباره هنر نمايش هم مي توان چنين نظري داشت؟!

اينکه نمايش "خانه اي در آسيا" به کارگرداني آگروپاسيون سنور سرانو از اسپانيا در آخرين روزهاي جشنواره در تالار حافظ به اجرا درآمد و کار متفاوتي بود جاي ترديدي نيست. استفاده از ابزار تکنولوژي و تکنيک بار مهم اجرا را به دوش مي‌کشيد. 3 بازيگر حاضر در صحنه بيشتر مسئول هماهنگي نور و تصوير و حرکت عروسک هاي کوچک به روي صحنه چند متري را به عهده داشتند. دراين اجرا تصاوير پخش شده در تلفيقي با حرکت زنده عروسک هاي کوچک پلاستيکي بودند که توسط دو و يا 3نفر هدايت مي شدند.

اين نمايش شايد بيش از هر اجراي ديگري با نمايش "وقتي مردگان از خواب برمي خيزند" به کارگرداني شهاب آگاهي قابل مقايسه است که چند روز پيشتر در همين سالن به نمايش درآمد. متن برداشتي است از اثري با همين نام از پدر نمايشنامه نويسي مدرن ايبسن. در "خانه اي در آسيا" يکي از بخش هاي پراهميت اجرا ماکت چند طبقه ي خانه اي بود که در هر طبقه قابليت هاي مختلفي داشت. مانيتورهاي کوچک و افکت صداها بخش هاي مهم اجرا بودند. در اينکه ابزار انساني به کمک تکنولوژي نهايت دقت و مهندسي را به کار برده بود ترديدي نيست.

"وقتي مردگان از خواب برمي خيزند" اجراي مدرني است که تمام توان خود را با تکيه بر عامل انساني بنا نهاده است. بازيگران توانا، موسيقي هدفمند و معنابخش،طراحي صحنه بي‌تکلف و از همه مهم تر خلاقيت اجرايي که اين قدرت را دارد که تماشگرامروزي را به روي صندلي اش ميخکوب کند. "وقتي مردگان از خواب برمي خيزند" اين توانايي را دارد که بدون اينکه کاراکترهايش فريادهاي گوشخراش بزنند و موسيقي تنها يک صدا باشد طوري در جان مخاطب اثر کند که از آن بالا سکه هايش را براي مجسمه ساز اثر پايين بيندازد و اگر هرچه گشت سکه اي نيافت غصه اش بگيرد. نمايشي که با اداي احترامي در خور تماشاچي تا آخرين لحظات خروج از سالن به شيوه اي بديع و فراموش نشدني همراهي اش مي کند.

ادامه دارد...


 جشنواره فجر 

 "خشم و هياهو "ساخته هومن سيدي

«خشم و هياهو» ساخته جديد هومن سيدي پس از فيلمهاي «آفريقا»، «سيزده» و «اعترافات ذهن خطرناک من» در مقام کارگردان است که تمامي مراحل فني را به طور کامل طي کرده و نسخه آن تحويل دبيرخانه جشنواره فجر شده است.

بازيگران:

طناز طباطبايي، نويد محمدزاده، سعيد چنگيزيان، بهناز جعفري، رضا بهبودي، رعنا آزادي ور، بهزاد عمراني

خلاصه داستان:

زندگي به من آموخت که هيچ چيز از هيچ کس بعيد نيست! (گفته مي شود داستان اين فيلم شبيه به ماجراي قتل همسر ناصر محمدخاني فوتباليست مشهور ايران است)

ساير عوامل:

تهيه کننده: سعيد سعدي/ نويسنده: هومن سيدي/ مدير فيلمبرداري: پيمان شادمانفر/ تدوين: هومن سيدي، مهدي سعدي/ موسيقي: کارن همايونفر/ مدير توليد: کامران حجازي/ طراح گريم: بابک اسکندري/ طراح صحنه: محسن نصراللهي/ طراح لباس: رعنا اميني/ صدابردار: حسين بشاش/ دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: زينب نصراللهي/ عکاس: محمد بدرلو.

"هفت ماهگي" ساخته هاتف عليمرداني

کارگردان:

هاتف عليمرداني

بازيگران:

حامد بهداد، باران كوثري، پگاه آهنگراني، هانيه توسلي، احمد مهران فر، فرشته صدرعرفايي، بهناز جعفري، محمدرضا عليمرداني و رضا بهبودي

خلاصه داستان:

“رعنا” در آستانه هفت ماهگي قرار دارد و با توجه به اينکه يکبار در اين مرحله بچه اش سقط شده است هم خودش و هم همسرش روز هاي پراسترسي را پشت سر مي گذارند. پس از وقوع حوادثي، مهرداد رعنا را متقاعد ميکند که اين دو ماه آخر به شهرستان و نزد خانواده اش برود تا بيشتر از او مراقبت شود و اين آغاز حوادثي براي آن ها است…

عوامل فيلم:

نويسنده و کارگردان: هاتف عليمرداني، مدير فيلمبرداري: محمود کلاري، طراح صحنه و لباس: کامياب امين عشايري، طراح گريم: ايمان اميدواري، صدابردار: محمود خرسند، دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: علي افشين راد، مدير توليد: پيمان جعفري، فيلمبردار: کوهيار کلاري، عکاس: مهدي دلخواسته، مدير تدارکات: ابوالفضل دادگستر،دستيار دوم کارگردان: عادل تبريزي، دستيار سوم کارگردان: مريم مجيدي، منشي صحنه: زهرا تحقيقي، تصويربردار پشت صحنه: فرهاد فرهنگ، دستيار اول فيلمبردار: مهران ممدوح، گروه فيلمبرداري: اکبر دهقان، احسان نادري، ستار گودرزي، دستياران صحنه: وهاب يحيي‌زاده، فرامرز کرامتي، محمد قبادي، دستيار لباس: آرام موسوي،دستياران گريم: سيامک احمدي، ساناز سرمدي، گروه صدا: سهيل متولي، فريال خزاعي، گروه تدارکات: عطاالله مقدسي، حسين آذربرا، رامين جواهري، حمل و نقل:مراد مربيان، جواد نظري نفوتي، محمد شوندي، سيد اسحاق موسوي، علي صادقي خارايي، حميد شمشادي، شکرخدا کوليوند، فرامرز کرامتي. بازيگران: حامد بهداد، باران کوثري،پگاه آهنگراني، بهناز جعفري، رضا بهبودي، محمدرضا علي‌مرداني. با حضور فرشته صدرعرفايي، هانيه توسلي و احمد مهران‌فر. تهيه‌کننده: منصور لشکري قوچاني. باران کوثري همزمان با فيلمبرداري اين فيلم دچار سانحه تصادف شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته