جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5212

رييس‌ جمهوري در مجمع ساليانه بانک مرکزي:
تک نرخي کردن ارز ضمن ايجاد ثبات در بازار، جلوي بخشي از مفاسد را مي‌گيرد


خبر


مراسم افتتاح موزه کتاب


درگيري کشاورزان يوناني با پليس آتن


سرمقاله


ديدار رهبر معظم انقلاب با خانواده‌هاي شهداي مدافع حرم


تصويب قطعنامه سناي آمريکا براي درخواست کمک ايران براي يافتن لوينسون


کري : جهان در مقابل سخت‌ترين بحران‌ خود از زمان جنگ جهاني دوم قرار دارد


چاووش اوغلو: امکان مداخله زميني آنکارا و رياض در سوريه وجود دارد


مدودف:روابط ناتو-روسيه به سطح جنگ سرد تنزل يافته است


الجبير: هدف ما برکناري اسد است و اين کار را مي‌کنيم


مخالفان سوريه موشک‌هاي زمين به زمين دريافت کرده‌اند


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 رييس‌ جمهوري در مجمع ساليانه بانک مرکزي:
 تک نرخي کردن ارز ضمن ايجاد ثبات در بازار، جلوي بخشي از مفاسد را مي‌گيرد 

 
رييس‌ جمهوري در مجمع عمومي ساليانه بانک مرکزي، بازگرداندن ثبات و آرامش به کشور را سياست کليدي دولت دانست و تأکيد کرد: ارز سال آينده بايد تک نرخي شود تا ثبات در بازار تقويت و جلوي بخشي از مفاسد گرفته شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني که در جمع مديران بانک‌هاي سراسر کشور و درمجمع ساليانه بانک مرکزي سخن مي‌گفت، افزايش نظارت بانک مرکزي بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباري را ضروري خواند و گفت: بايد تمام مؤسسات مالي، اعتبارسنجي شوند و رتبه آنها به مردم اعلام گردد.

رييس‌ جمهوري با تأکيد بر اينکه همه بايد خود را براي رونق و تحرک اقتصادي آماده کنند، گفت: مهم‌ترين عامل در کنترل و مهار تورم، انضباط مالي و پولي و يکي از دستاوردهاي مهم دولت با ياري تيم اقتصادي و بانک مرکزي، مهار تورم و کاهش مستمر آن بوده است.

دکتر روحاني در بخش ديگري از سخنان خود ضرورت کاهش سود بانکي را مورد تأکيد قرار داد و اظهار داشت: وقتي دولتي تورم را مهار و تک رقمي مي‌کند، سود بانکي بالا نادرست است و به اقتصاد لطمه مي‌زند.

رييس‌ جمهوري در عين حال اظهار داشت که اقتصاد با دستور درست نمي‌شود و بايد با ابزار اقتصادي، سود بانکي، تسهيلات و سپرده‌ها را کاهش داد.

رييس‌ جمهوري از بانک‌ها به عنوان شريان حيات اقتصادي و ارتباط درون کشور با ديگر کشورها در عرصه پولي و مالي نام برد و گفت: در دوره تحريم‌هاي ظالمانه بدترين تحريم تاريخ اقتصادي جهان بر ملت ايران روا داشته شد و همه شريان‌هاي حياتي توسعه‌اي کشور را با مشکل مواجه نمودند به گونه اي که ورود دارو و تجهيزات پزشکي نيز با مشکل مواجه شد.

دکتر روحاني با تأکيد بر اينکه دفاع مذاکره‌کنندگان از حقوق ملت افتخار بزرگي است، افزود:در دوره انتخابات به مردم وعده داده بودم که همه توانم را بکار مي‌گيرم تا در کنار چرخش سانتريفيوژها اقتصاد و زندگي مردم هم بچرخد و براي اين کار واقعاً تيم مذاکره کننده همه توانش را بکار گرفت. نمي‌توان باور کرد کسي از رفع تحريم‌ها خرسند و خوشحال نباشد چرا که رفع اين تحريمها نه تنها به نفع ملت ايران بلکه به نفع ساير ملت‌ها ، دوستان و طرف‌هاي تجاري ما است.

رييس‌ شوراي عالي امنيت ملي با تأکيد بر اينکه بايد امروز برجام 2 را تدوين کنيم، اظهار داشت: برجام 2 بايد با مشارکت همه و براي پيشرفت ايران اسلامي تدوين و به مرحله اجرا درآيد.

دکتر روحاني در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع انتخابات سرنوشت‌ساز هفتم اسفند ماه اشاره و تأکيد کرد: حضور پرشور مردم پاي صندوق‌هاي رأي، در شرايط کنوني منطقه و جهان بسيار تأثيرگذار است.

رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه " براي ساختن ايران اسلامي و جبران گذشته ، همه بايد دست به دست هم دهند" ، اظهارداشت: انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري، دو انتخابات بسيار مهم است و حضور پرشور مردم در پاي صندوق هاي راي را ضروري مي سازد.دکتر روحاني در ادامه بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار را نخستين تصميم اقتصادي دولت ذکر کرد و افزود: انتظارات تورمي جامعه در دولت جديد عوض شد و اين روند بايد حفظ شود.

رييس شوراي اقتصاد با بيان اينکه "براي سرمايه گذاري ، بايد آينده قابل پيش‌بيني باشد"، اظهارداشت: اگر انتظارات تورمي ما بر مبناي کاهش تورم شکل بگيرد و بدانيم سال به سال اين تورم کاهش مي يابد ، سرمايه‌گذار ، توليد کننده و مصرف‌کننده ما مي‌فهمد چگونه عمل کند، تقاضا در مسير درست شکل مي گيرد و بر مبناي درست صحيح پيش مي رود.

دکتر روحاني يکي از پايه هاي پيش بيني درست آينده اقتصاد را تورم ذکر کرد و افزود: در همين چارچوب تورم نقطه به نقطه اقتصاد ، تک رقمي شده و اين روند تداوم خواهد يافت.


 خبر 

 آيت الله هاشمي: اميدواريم توافق مونيخ به نفع مردم سوريه باشد

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به توافق مقدماتي به عمل آمده در مونيخ در مورد سوريه گفت: جمع بندي مناسبي شده و اميدواريم نهايتا به نفع مردم سوريه به نتيجه برسد. به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به توافق مقدماتي به عمل آمده در مونيخ در مورد سوريه، افزود: هر چند اين توافق فعلاً در حد متوقف کردن اقدامات خصمانه بوده و آتش بس نيست، ولي جاي اميدواري است که در آينده بهتر شود.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام توجه به وضعيت مردم تحت محاصره در مناطق اشغالي سوريه را اقدامي خوب دانست و با توجه به وضع بسيار اسف بار و داراي مشکلات واقعي مردم اين کشور، گفت: هر چند دولت و مردم سوريه اميدي به نتايج اين توافق ندارند، ولي به نظر مي رسد جمع بندي مناسبي شده و اميدواريم نهايتا به نفع مردم سوريه به نتيجه برسد. آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه با يادآوري حضور پرشور و حماسي مردم سراسر کشور در راهپيمايي يوم الله 22 بهمن، افزود: لازم است بار ديگر از هوشياري و موقعيت شناسي خوب آحاد مردم ايران براي حضور معقول، منظم و گسترده در راهپيمايي روز 22 بهمن، تقدير و تشکر کنيم.

ظريف و کري چگونگي اجراي برجام را بررسي کردند

«محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و «جان کري» همتاي آمريکايي وي طي ديداري در مونيخ آلمان در رابطه با چگونگي اجراي برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) گفت و گو کردند. به گزارش ايرنا ، به گفته يک منبع آگاه در اين ديدار که در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ برگزار شد، دو طرف در مورد جزئيات و اجراي بندهاي مختلف برجام مذاکره کردند. وزير امور خارجه کشورمان در روزهاي اخير ديدارهايي را با برخي از اعضاي گروه 1+5 از جمله «وانگ يي» همتاي چيني خود در بدو ورود به مونيخ انجام داد. وزير امور خارجه چين در اين ديدار اعلام کرد که نقش ايران در حل بحران سوريه غيرقابل انکار است و بايد از سوي همه کشورها جدي گرفته شود. محمد جواد ظريف در نشست تماس سوريه در مونيخ که منجر به حصول توافق براي توقف درگيري ها در اين کشور شد، شرکت کرد.


 مراسم افتتاح موزه کتاب 


 درگيري کشاورزان يوناني با پليس آتن  


 سرمقاله 

 خطر انفجاري مهيب در كمين جامعه

حميدرضا عسگري

بي‌مسئوليتي، طلاق عاطفي، سرزنش اطرافيان، کمبود مهارت‌هاي زندگي و اعتياد از مسائل عمده‌اي است که اين روزها زندگي جوانان را با چالش رو به رو کرده ؛ مشکلاتي که تحکيم خانواده را نشانه رفته و سبب شده 50 درصد ازدواج‌ها در پنج سال اول زندگي مشترک به طلاق ختم شود.

اما ريشه اين معضلات اجتماعي در بحراني عظيم به نام بيكاري نهفته است. بيكاري كه امروز در اكثر خانواده‌هاي ايراني بيش از يك نفر را دچار خود ساخته و راهي براي نجات از آن نيست. براساس آخرين آماري كه در سال 92 منتشر شده تعداد بيكاران در ايران نزديك به سه ميليون نفر برآورد شده‌اند، اما آمار واقعي و آنچه از شواهد جامعه برمي‌آيد چيزي فراتر از چهار تا پنج ميليون بيكار مي‌باشد!.

جداي از‌آن امروز جامعه ما با پديده به نام جوانان «بي‌شام»(جوانان بي شغل، بي آموزش، بي مهارت) مواجه است كه خطر آن همچون بمبي ساعتي است كه هرلحظه به زمان انفجارش نزديك تر مي‌شويم. براساس آمارهاي موجود در سال 94 بيش از هفت ميليون جوان بي شام(بي شغل، بي آموزش، بي مهارت) در كشور وجود دارد كه هر روز بر تعداد آنها افزوده مي‌شود.

علاوه بر ركود اقتصادي و كاهش فرصت هاي شغلي كه طي يك دهه اخير گريبان گير جامعه شده؛ بايد به عدم آموزش و مهارت‌هاي لازم به جوانان اشاره داشت. بي برنامه بودن نظام آموزشي براي تطبيق نيازهاي كشور و عدم تربيت نيروهاي انساني متخصص، سبب شده تا جوانان صرفاً به گرفتن مدارك دانشگاهي در هر رشته‌اي بسنده كنند و پس از فارغ التحصيلي در زمره بيكاران تحصيل كرده قرار گيرند. اين روند بيكاري مزمن هرسال با فارغ التحصيلي بيش از دوميليون جوان دانشجو درحال گسترش يافتن است و اگر امروز فكري به حال آن نكنيم، علاوه بر معضل بيكاري با بحراني شديدتر به نام« فقر» نيز مواجه خواهيم شد.

فقر بيش از ساير متغيرهاي اقتصادي داراي ابعاد اجتماعي هستند. معمولاً فقرا را در ميان بيکاران، سالمندان، بي‌سرپرستان، معلولان و... جست‌وجو مي‌کنند اما واقعيت آن است که امروز بخش مهمي از فقرا در ميان شاغلان و بيكاران هستند که معمولاً کمترين توجه به آنها صورت گرفته و در برنامه‌هاي اقتصادي و رفاهي كشور ناديده گرفته مي‌شوند.

فقر آفتي اجتماعي است كه ابتدا به سراغ بيكاران مي‌رود و سپس موج آن شاغلان را نيز دربر مي‌گيرد. بيكاري خود معضلي اجتماعي است، اما فقر طوفاني است كه با خود موجي از گرفتاري‌ها و چالش‌هاي اجتماعي همچون اعتياد، طلاق، فحشا، بزهكاري و آفت‌هاي فراوان ديگري را به همراه مي‌آورد.

اما هنوز اميدها براي بهبود وضعيت اقتصادي زنده است و مردم چشم اميد به دستاوردهاي ديپلماسي سياسي و اقتصادي دولت بسته‌اند تا بلكه ركود و رخوت از اقتصاد كشور برداشته شود و شاهد رونق كارخانه‌ها، واحدهاي توليدي، افزايش كسب و كار و اشتغال‌هاي وابسته باشيم. 

اگر تاثيرات برجام آنچنان كه دولتمردان بيان مي‌كنند شگرف و متناسب با وضعيت اقتصادي كشور باشد بايد به ضعف‌هاي مهارتي نيروي انساني خود توجه داشته باشيم.

رونق اقتصاد مستلزم نيروي كار ماهر و متخصص است تا در عرصه هاي مختلف موجب كسب دستاوردهاي ارزشمند در حيطه‌هاي مختلف گردند، اما هفت ميليون جوان "بي شام" و خيل گسترده بيكاران كه در مرز فقر سير مي‌كنند، چگونه موجبات رونق را فراهم خواهند كرد.

اين معضل اگرچه بزرگ است اما بي توجهي و بي مسئوليتي نسبت به آن خطايي به مراتب بزرگ تر است. اگر دولت به عنوان متصدي امورات اجرايي كشور راه حلي ريشه‌اي براي اين بحران بيكاري نينديشد، قطعا با انفجار بمب بيكاري هزينه‌هاي به مراتب سنگين تر و تاوان به بزرگي از دست رفتن نيروي جوان جامعه بر كشور تحميل خواهد شد.

راه حل مطالعه و برنامه ريزي از مراحل ابتدايي تربيت آموزشي جوانان مي‌باشد و لازمه آن تخصيص بودجه كافي براي تحقق چشم‌اندازهاي در نظرگرفته مي‌باشد. درغير اين صورت هرچه بودجه نصف و نيمه براي اشتغال اختصاص دهيم همچون مسكني است كه براي درمان درد سرطان بيكاري به جامعه تزريق مي‌كنيم و نتيجه كافي دربر نخواهد داشت.


 ديدار رهبر معظم انقلاب با خانواده‌هاي شهداي مدافع حرم 

 
ولادت عقيله‌ي بني‌هاشم حضرت زينب کبري سلام‌الله‌عليها فرصت خوبي است براي ياد کردن از شهيداني که اين روزها دوباره فضاي زندگي ايرانيان را به عطر شورانگيز شهادت معطّر کرده‌اند. شهيداني که «حقيقتاً حق بزرگي بر گردن همه ملت ايران دارند. (بيانات در ديدار خانواده‌هاي شهيدان مدافع حرم 5/بهمن/94)» تمام اين شهيدان يک صفت مشترک دارند: "شهيد مدافع حرم" امتيازي که آنان را متمايز کرده است: «اگر اينها نمي‌رفتند و دفاع نمي‌کردند، امروز دشمنان اهل‌بيت عليهم‌السلام حرم حضرت زينب سلام‌الله‌عليها را با خاک يکسان کرده بودند، سامرا را با خاک يکسان کرده بودند و اگر دست‌شان مي‌رسيد کاظمين و نجف و کربلا را هم با خاک يکسان مي‌کردند. (بيانات در ديدار خانواده‌هاي شهيدان مدافع حرم 7/دي/94)»

اما فقط دفاع از حرم نيست که به آنها جلوه‌ي ديگري داده، امتياز ديگرشان کوتاه کردن دست متجاوزان از خاک ايران اسلامي است؛ آن هم نه در مرزهاي کشور که کيلومترها دورتر از آن، يعني دفاع از کشور، دين و انقلاب اسلامي. شهيدان مدافع حرم «با دشمني مبارزه کردند که اگر اينها مبارزه نمي‌کردند، اين دشمن مي‌آمد داخل کشور. اگر جلويش گرفته نمي‌شد ما بايد اينجا در کرمانشاه و همدان و در بقيه استانها با اينها مي‌جنگيديم و جلوي اينها را مي‌گرفتيم. در واقع اين شهداي عزيز ما جان خودشان را در راه دفاع از کشور، ملت، دين و انقلاب اسلامي فدا کردند. (بيانات در ديدار خانواده‌هاي شهيدان مدافع حرم 5/بهمن/94)»

امتياز ديگر اين شهيدان که حکايت از مظلوميت آنها دارد، «شهادت در غربت» است. «امتياز سوم هم اين است که اينها در غربت به شهادت رسيدند. اين هم يک امتياز بزرگي است و پيش خداي متعال فراموش نمي‌شود. 5/بهمن/94»

منبع: روابط عمومي دفتر مقام معظم رهبري


 تصويب قطعنامه سناي آمريکا براي درخواست کمک ايران براي يافتن لوينسون 

 اعضاي مجلس سناي آمريکا قطعنامه‌اي را تصويب کردند که در آن کمک ايران براي يافتن رابرت لوينسون را خواستار شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، بيل نلسون سناتور دموکرات و مارکو روبيو عضو جمهوري‌خواه مجلس سنا پيشنهاد قطعنامه‌اي را براي فشار بيشتر بر ايران براي دريافت اطلاعات بيشتر درباره وضعيت رابرت لوينسون ارائه داده بودند که بدون هيچ مخالفتي در صحن سنا به تصويب رسيد. آمريکا مدعي است که لوينسون حدود يک دهه پيش براي انجام ماموريت به خاورميانه سفر کرده بود و هنگام انجام وظيفه خود در جزيره کيش در ايران ناپديد شده است.

مارکو روبيو با تکيه بر اين ادعا که ايران از وضعيت اين نيروي پيشين پليس فدرال آمريکا مطلع است، گفت: ناراحت‌کننده است که دولت ايران از ارائه اطلاعات براي بازگرداندن لوينسون به کشورش سر باز زده است. دولت اوباما در طول مذاکرات هسته‌اي با اين کشور فرصت يافتن لوينسون و آزادي وي را از دست داد و پرونده وي با وجود امتيازدهي مکرر دولت به تهران همچنان حل نشده باقي مانده است.

سناي آمريکا در اين اقدام خصمانه خود در حالي خواستار اطلاعات بيشتر درباره رابرت لوينسون شده است که مقامات ايران همواره با رد اين ادعاها تاکيد کرده‌اند که هيچ اطلاعي از وضعيت و موقعيت لوينسون ندارند.


 کري : جهان در مقابل سخت‌ترين بحران‌ خود از زمان جنگ جهاني دوم قرار دارد 

 
اسکاي نيوز: وزير امور خارجه آمريکا در کنفرانس امنيتي مونيخ به بيان ديدگاه‌هاي کشورش درباره مسائل مختلف جهان پرداخت و تاکيد کرد: جهان در مقابل سخت‌ترين بحران‌هاي خود از زمان جنگ جهاني دوم قرار دارد اما با گفت‌وگو و تعامل مي‌توان از آنها عبور کرد. جان کري در اين سخنراني نسبتا طولاني گفت: ما وارد مرحله جديدي شده‌ايم، صرف نظر از تهديدات کيم اونگ جون، رهبر کره شمالي و برنامه‌ هسته‌اي‌اش در جهان شاهد جنگ‌ها و ناآرامي‌هاي گسترده‌اي هستيم. داعش در سوريه و عراق همچنان جان انسان‌ها را مي‌گيرد و بحران سوريه به عنوان بزرگترين بحران انساني بعد از جنگ جهاني از خاورميانه عبور کرده است.کري گفت: ما نبايد دست بسته بنشينيم، آنچه که روي مي‌دهد مشکل همه ماست و بايد تلاش کنيم براي يافتن راهي که بتوانيم جلوي آن را بگيريم.


 چاووش اوغلو: امکان مداخله زميني آنکارا و رياض در سوريه وجود دارد 

 
روسيا اليوم: روزنامه اينديپندنت نوشت که عربستان نيروي زميني و جنگنده به پايگاه اينجرليک ترکيه اعزام کرده است.

روزنامه اينديپندنت انگليس نوشت که عربستان در حال حاضر نيروي زميني و جنگنده‌هايي را به پايگاه نظامي در ترکيه براي آمادگي مداخله در سوريه فرستاده است. اين روزنامه به نقل از مسئولان سعودي نوشت که نيروهاي سعودي دو هدف "مبارزه با داعش" و سرنگوني نظام بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه را دارند. مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه ترکيه عنوان داشت: عربستان سعودي از عزم خود براي "برخورد با داعش" خبر داده است. ما آماده فرستادن جنگنده و ارتش به سوريه هستيم. ما در تمامي نشست‌هاي ائتلاف بر لزوم تدوين استراتژي گسترده‌ و هدفمند براي جنگ عليه داعش تاکيد کرديم. اگر ما چنين استراتژي داشتيم، يقينا ما و عربستان مي‌توانستيم عمليات زميني را آغاز کنيم. اعزام نيرو به اينجرليک ترکيه حکايت از احتمال اجراي مداخله زميني عربستان در سوريه در آينده‌اي نزديک دارد.


 مدودف:روابط ناتو-روسيه به سطح جنگ سرد تنزل يافته است 

 
اسپوتنيک: نخست وزير روسيه در سخنراني در کنفرانس امنيتي مونيخ هشدار داد وضعيت جهان بسيار دراماتيک شده و اروپا ديگر با اتحاد در مقابل تهديدهاي عصر جديد نمي‌ايستد.ديميتري مدودف، نخست وزير روسيه همچنين در اين سخنراني گفت: روابط ميان اتحاديه اروپا و روسيه تيره شده است.وي ادامه داد: نظام امنيتي اروپا داراي نواقص مربوط به خود است. آيا نياز است که يک مساله ديگر به ما يادآور شود که درک کنيم تا چه حد نيازمند همکاري در حال حاضر به جاي رويارويي هستيم؟

مدودف اظهار داشت: از سال 2007 تاکنون تحولات دراماتيک‌تر از چيزي بوده است که پيش بيني مي‌شد و همچنين از بابت قطع گفت‌وگو ميان غرب و روسيه بايد اظهار تاسف کرد.به گفته نخست وزير روسيه روابط ناتو با روسيه به سطح يک جنگ سرد جديد تنزل يافته است.وي گفت: سياست‌هاي ناتو در قبال روسيه همچنان مبهم و غير دوستانه بوده است.


 الجبير: هدف ما برکناري اسد است و اين کار را مي‌کنيم 

 وزير خارجه عربستان بار ديگر در اظهاراتي مداخله‌جويانه مدعي شد که تنها با برکناري بشار اسد مي‌توان داعش را شکست داد.به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، عادل الجبير، وزير خارجه عربستان گفت:‌ شکست داعش تنها با برکناري بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه از قدرت امکان پذير است. هدف ما برکناري اسد است و اين هدف را محقق خواهيم کرد.

وي مدعي شد: اسد مهمترين عامل جذب تندروها و تروريست‌ها در منطقه است و برکناري وي براي بازگرداندن ثبات به سوريه ضروري است!

الجبير ادعا کرد: بشار اسد کسي است که با آزادي تندروها از زندان‌هايش و اجازه دادن به تروريست‌هاي داعش براي اجراي عمليات خود بدون جنگ با آن‌ها در تشکيل داعش نقش داشته و حتي به همکاري با تروريست‌ها پرداخته است.

وي گفت: بدون تغيير در سوريه داعش همواره وجود خواهد داشت. ما يک ائتلاف بين‌المللي و داخلي داريم و اين ائتلاف در بمباران کردن داعش از بيش از 15 ماه پيش فعال بوده است اما نتوانسته‌ايم آن را شکست بدهيم. رهايي يافتن از بشار اسد فضاي مناسبي را که براي فعاليت‌هاي داعش به وجود آمده، از بين خواهد برد.


 مخالفان سوريه موشک‌هاي زمين به زمين دريافت کرده‌اند 

 منابعي در سوريه فاش کردند که مخالفان مسلح دولت دمشق موشک‌هاي جديد زمين به زمين از حاميان غربي خود دريافت کرده‌اند.

به گزارش رويترز، دو تن از رهبران نيروهاي مخالف سوري فاش کردند که موشک‌هاي زمين به زمين از نوع گراد طي روزهاي اخير از سوي حاميان غربي خود دريافت کرده‌اند و از اين موشک‌هاي براي مقابله با ارتش سوريه در شمال حلب استفاده خواهند کرد.

سامانه پرتابگر گراد نوعي راکت‌انداز چندتايي ساخت روسيه است که از خانواده کاتيوشا محسوب مي‌شود و براي ريختن حجم بالايي از آتش بر يک مساحت گسترده بدون نياز به دقت نشانه‌گيري بالا استفاده مي‌شود.

انواع جديد اين موشک‌ها به شکل واحد و بر پايه‌هاي جداگانه هم شليک مي‌شوند.پيشتر سالم المسلط، سخنگوي هيئت مخالفان سوريه بر لزوم دستيابي مخالفان به موشک‌هاي زمين به هوا ضد جنگنده تأکيد کرده بود.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-46

II . اقدامات ممکن IAU يا انواع مداخلات

بدون توجه به سطح موضوعي، IAU چه کاري مي تواند انجام دهد؟ چه عملياتي ما مي توانيم انجام دهيم؟

براساس تجربيات گذشته IAU وتجربه جاري بيشترين سازمان هاي مشابه خطوط عملياتي امکان پذيراست( البته نه براساس اولويتها، ونه باتوجه خاص به منابع موردنياز هريک):

پژوهش و چاپ مقالات، مطالب، کتابها؛

اشتراک در بيانيه هاي سياست عمومي؛

لابي هاي فعال؛

سمينارها، اجلاس ها وکنفرانس هاي گروه هاي متخصص؛

گسترش سمينارهاي توسعه؛

ايجاد وتوزيع مطالعات موردي، با مثال هايي ازتجربه هاي خوب؛

جواز با ارزش عالي دريک سطح خاص؛

چاپ کتاب شناسي هاي تفسيري يا ديدگاه هاي کلي تحليلي؛

انيميشن گروه هاي بحث الکترونيک وايجاد شبکه ها؛

مشاورت و حق العمل کاري ها براي تهيه توصيه تخصصي؛

تهيه جعبه هاي ابزاربراي کاربرد توسعه اعضا؛

سايرموارد.

IAU با موفقيت برخي ازاين موارد را پياده کرده است. ساير موارد ممکن است براي انجمن مناسب نباشد.

اگرچه اين اعتقاد ما است کهIAU بايستي روش هايش را براي کارکردن و شايد هم ابداغ کردن انواع جديد مدخل ها که در فهرست فوق نيامده است، متنوع سازد.

III. منابع دراختيار IAU

براي بهبود آنچه که قبلا انجام داده ايم ابزارها و وسايلي دراختيارما هست، آيا اين ابزارها اقدامات ما را توسعه مي بخشند و پروژه هاي جديدي را ابداع مي کنند؟

درزيربا يک نظرکلي و سريع که به اين منابع انداخته ميشود، نشان ميدهدکه آنها درحاليکه به موجوديت تأمين مالي مرتبط مي شوند، کاملاً پروژه هاي مالي نيستند.

منابع وپايگاه اطلاعاتي يگانه و پايگاه اطلاعاتي وکارکناني که ميتوانند ازنظر فن آوري از آنها بهره برداري نمايند؛

دسترسي به يونسکو؛

دسترسي با پست الکترونيکي مستقيم به بيشترين اعضاي IAU و همه مؤسسات آموزش عالي ديگر؛

هيأت مديره رهبران آموزش عالي ازهر منطقه اي ازجهان؛

گروه هاي کاري؛

شرکا، دانش ودسترسي به آنچه که بسياري از سازمان هاي ديگر انجام مي دهند؛

توزيع زنجيره اي از خودروها، مجلات، رساله هاي ويژه، وب، خبرنامه؛

دسترسي به متخصصين دردانشگاه ها دربسياري از رشته ها؛

دسترسي به مديران عاليرتبه دانشگاهي، دسترسي به سياستگزاران؛

کارکنان تعهدداده، با تجربه و چندزباني؛

ساير موارد؟


 يك نكته از هزاران 

 افزايش فوتي‌هاي مصرف كنندگان موادمخدر

پزشکي قانوني تهران اعلام کرد: در 9 ماه نخست امسال 97 نفر در اثر مسموميت با قرص برنج جان خود را از دست داده اند. مسموميت با قرص برنج يکي از مرگ‌آورترين مسموميت‌هايي است که مرگ حتمي را به دنبال دارد و تاکنون راهکاري براي نجات جان بيماران يافت نشده است. علامت‌هاي باليني فرد دچار خستگي و کمبود اکسيژن است، به طوري که بدنش رو به کبودي رفته و دچار خفگي سلولي خواهد شد.

اما نكته قابل توجه استفاده از اين ماده خطرناك در قرص‌هاي مخدر و روان گردان‌ها مي‌باشد كه موجب مرگ تعدادي از جوانان و مصرف كنندگان شده است. مسئله اعتياد و مواد مخدر خود معضلي بزرگ بردوش جامعه مي‌باشد، اما مرگ افراد از مصرف مخدرهاي خطرناك و دست ساز موضوعي است كه بايد فكري به حال آن شود.

امروز قرص برنج به عنوان مكمل قرص‌هاي روانگردان استفاده مي‌شود، مشخص نيست فردا چه ماده‌اي درقالب مواد مخدر جديد بلاي جان جوانان اين مملكت شود.


 ميز خبر 

 روستاي «الطاموره» در حومه شمالي حلب آزاد شد

ارتش و نيروهاي مقاومت سوريه روستاي «الطاموره» در جنوب غرب شهرک الزهرا واقع در حومه شمالي حلب را آزاد کردند و کنترل اين منطقه را در دست گرفتند. به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت در ادامه پيشروي هاي خود در حومه شمالي حلب و در نزديکي هاي مرز ترکيه روستاي «الطاموره» را آزاد ساختند. ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت در ادامه پيشروي هاي خود در حومه شمالي حلب دو تپه راهبردي «ضهرة القرعه» و «ضهرة القلنديه» را به کنترل خود درآوردند. اين دو تپه در جنوب غرب شهرک «الزهرا» که پيشتر به دست اين نيروها آزاد شده بود و در نزديکي روستاي «الطاموره» قرار داشت و با تسلط بر آن شرايط آزادي اين روستا فراهم شد. براساس اين گزارش، ارتش سوريه و نيروهاي مقاومت تاکنون بيش از 60 درصد حومه شمالي حلب را آزاد کرده اند. روستاي کفين در 20 کيلومتري مرز ترکيه قرار دارد و تسلط بر اين روستا راه را به سوي منطقه «اعزاز» در مرز ترکيه باز مي کند.

نخست وزير فرانسه: وقوع حملات جدي به اروپا حتمي است

نخست وزير فرانسه در نشست مونيخ پيش‌بيني کرد که حملات جدي به اروپا حتمي است وي همچنين از روسيه خواست تا بمباران مواضع غيرنظاميان را در سوريه متوقف کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، مانوئل والس، نخست وزير فرانسه گفت: همانطور که همه ما احساس کرده‌ايم وارد عرصه جديدي‌ شده‌ايم که به واسطه حضور دائم و پررنگ تروريسم برجسته است. بايد کاملا نسبت به اين تهديد آگاه باشيم و با تمام قوا و توان به آن پاسخ دهيم. احتمالا شاهد حملات بزرگي خواهيم بود، اطمينان دارم. وي در ادامه با درخواست پايان حملات هوايي روسيه در سوريه افزود: فرانسه به روسيه و منافع اين کشور احترام مي گذارد. اما ما مي دانيم که براي يافتن راهي براي دسترسي به صلح روسيه بايد بمباران مواضع غيرنظاميان را متوقف کند. براي دستيابي به صلح در سوريه چنين امري ضرورت دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته