جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5212


کم سن و سال‌ ترين انيشتين‌ هاي دنيا


شامپو چگونه ساخته مي شود؟


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 کم سن و سال‌ ترين انيشتين‌ هاي دنيا  

 باشگاه خبرنگاران - آنها با همه هم سن و سال هايشان فرق مي کنند؛ زماني که بيشتر کودکان تازه شروع به راه رفتن، حرف زدن و غذاخوردن مي کنند، آنها مسائل پيچيده فيزيک و رياضي حل مي کنند و زماني که ديگر بچه ها مشغول بازي با همسن و سالان و خوش گذراني در پارک ها هستند، آنها خودشان را براي رفتن به دانشگاه آماده مي کنند. همين موضوع باعث شده است تا نام آنها به عنوان نوابغي استثنايي برايش هميشه در تاريخ ثبت شود.

اکشي ونکاتش

اکشي ونکاتش استعداد خود را در سنين کودکي نشان داد و در سال 1993 وقتي 11 سال داشت اولين مدال المپياد بين‌المللي خود را کسب کرد، اکشي وقتي به سن 13 سالگي رسيد دوره دبيرستان را تمام کرد و به دانشگاه راه يافت و در سال 1997 به عنوان دانشجوي نمونه مدرک ليسانس خود را دريافت کرد و بالاخره با تلاش و پشت کار فراوان توانست در سن 20 سالگي مدرک دکتراي خود را از دانشگاه پرينستون دريافت کند و بعد از آن در دانشگاه‌هاي M.I.T و پرينستون شروع به کار کرد.

اريک ديمين

اريک ديمن که متولد کانا دا بود به دليل شغل پدرش مجبور بود به شمال آمريکا سفر کند او از سن 9 سالگي علاقه خود را به کامپيوتر و رياضي نشان داد و در 12 سالگي به دانشگاه راه يافت و پس گذراندن يک دوره سخت توانست قبل از تولد 21 سالگي‌اش مدرک دکتري خود را بگيرد سپس در سال 2001 به عنوان جوانترين استاد تاريخ دانشگاه M.I.T شروع به کار کرد.

چارلز هومر هاسکينس

هاسکينس در سال 1980 زماني که تنها 19 سال سن داشت مدرک دکتراي خود را در رشته تاريخ از دانشگاه جان هاپکينر بالتيمور گفت و بعد از آن کار خود را به عنوان استاد در دانشگاهاي ويسکانزين و هاروارد شروع کرد، او يکي از نوابغ دوران خود بود.

جوليت بني

جوليت در سن 15 سالگي مدرک ليسانس خود را دريافت کرد و بعد از آن در سال 2012 توانست مدرک دکتراي خود را در رشته فيزيکولوژي بگيرد او که دوست داشت يک پزشک مهم و معروف شود در نهايت توانست به آرزوي خود برسد. اطرافيان وي بارزترين خصوصيت او را پشت کار و تلاش او مي‌دانند.

شايانو

شايانو هنگامي که در مقاطع ابتدايي در حال تحصيل بود معلمان او به اين نتيجه رسيدند که سطح علمي او بسيار بالاتر از سطح ديگر دانش‌آموزان است و به اين ترتيب او توانست در سن 9 سالگي به دانشگاه راه يابد و در سال 2009 زماني که تنها 18 سال سن داشت توانست با مدرک دکترا از دانشگاه شيکاگو فارغ التحصيل شود. و از همان 21 سالگي در همان دانشگاه شروع به کار کرد.

نوربت وينز

نوربت وينر مدرک ليسانس خود را در سن 14 سالگي در سال 1909 گرفت وي سپس با تغيير رشته در مقاطع بالا توانست در سال 1912 وقتي که تنها 17 سال سن داشت علاوه بر دريافت مدرک دکتراي خود از دانشگاه هاروارد جايزه بهترين دانشجوي اين دانشگاه را هم کسب کند و بعد از مدتي در ارتش آمريکا مشغول به کار شد.

روت لارن

روت لارنس يک نوجوان نابغه در زمينه رياضي بود که در سن 13 سالگي توانست از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصيل شود و بعد از آن در سال 1989 وقتي 17 سال سن داشت در دانشگاهاي هاروارد و ميشيگان مشغول به کار شد و در همان سال هم مدرک دکتراي خود را اخذ کرد او اصلي ترين دليل موفقيت خود را حمايت‌هاي پدر و مادرش مي‌داند.

بالا مورالي آمباتي

چشم پزشک دو مليتي هندي آمريکايي هنگامي که تنها 4 سال سن داشت ‌توانست مسائل انتگرال و حساب ديفرانسيل را به راحتي حل کند او در سال 1995 فارغ التحصيل شود و لقب جوانترين پزشک جهان را به خود اختصاص داد و حتي نام او در کتاب گينس ثبت شده است. آمباتي در سن 24 سالگي تحصيلات پزشکي خود را تکميل کرد.

گيم يونگ

تصور کنيد شخصي در 3 سالگي مهمان ويژه دانشگاهي باشد و وقتي که هشت ساله شد براي تحقيق به ناسا دعوت شود. باور اين موضوع بسيار سخت است اما چنين شخصي وجود دارد. گيم يونگ کره‌اي نابغه‌اي است که شايد ديگر تکرار نشود او مدرک دکتراي خود را در سن 15 سالگي گرفت و نام او هم به خاطر داشتن بالاترين سطح آي کيو در کتاب گينس نيز ثبت شده
است.

گارل ويته

گارل در سال 1800 متولد شد او پسر يک نويسنده بود که بسيار بر روي فرزند خود کار کرد و روش پدر به نظر موفق بوده است. ويته وقتي 9 ساله بود مي‌توانست به 5 زبان زنده دنيا صحبت کند.

او وقتي 13 ساله بود مدرک دکتراي خود را در رشته فلسفه کسب کرد. نام او هم در کتاب گينس به عنوان جوانترين فردي که مدرک دکترا را اخذ کرده ثبت شده است.


 شامپو چگونه ساخته مي شود؟ 

 در اوايل دهه 1930، اولين شامپو با مواد شوينده مصنوعي ساخته شد.

شامپو چگونه ساخته مي شود؟

شامپوها فرمول هاي تميز کننده‌اي هستند که براي طيف گسترده اي از کاربردها از جمله بهداشت فردي، حيوانات خانگي و فرش مورد استفاده قرار مي گيرند. بيشتر شامپوها تقريباً به شيوه مشابهي ساخته مي شوند. آنها در درجه اول از مواد شيميايي اي به نام سورفکتانت تشکيل شده اند. سورفکتانت داراي اين توانايي خاص است که مواد روغني روي سطوح را احاطه مي کند و اجازه مي دهد اين مواد با آب شسته شوند. اغلب شامپوها چنان که گفته شد براي بهداشت فردي، به خصوص براي شستن مو مورد استفاده قرار مي گيرند.

تاريخچه ساخت شامپو

قبل از درست شدن شامپو، افراد معمولاً صابون را براي بهداشت فردي مورد استفاده قرار مي دادند. اما صابون معايب مشخصي از جمله تحريک کننده بودن براي چشم ها و همچنين ناسازگار بودن با آب سخت را دارد که حالت گرفته اي روي موها ايجاد مي کند. در اوايل دهه 1930، اولين شامپو با مواد شوينده مصنوعي ساخته شد اما هنوز هم چند ايراد داشت. در دهه 1960 فناوري جديد مواد قوي شوينده اي را در اختيارما قرار داد که ما امروزه مورد استفاده قرار مي دهيم.

در طول سالها، فرمولاسيون شامپوها پيشرفت زيادي کرده است. مواد شوينده جديد براي پوست و چشم ها کمتر تحريک کننده اند و کيفيت محيط و بهداشت را بهبود داده اند. همچنين فناوري مواد پيشرفت کرده است و امکان ترکيب هزاران ماده مفيد را در شامپوها به وجود آورده است. همه اينها احساس حالت بهتر و پاک شدگي بيشتر را به ما مي دهد.

مواد خام مورد استفاده در شامپوها چيست؟

شامپوهاي جديد در ابتدا به وسيله شيميداناني که در زمينه لوازم آرايشي و بهداشتي کار مي کردند و در آزمايشگاه درست شدند. اين دانشمندان اولين گام ها براي تعيين اين که فرمول شامپو بايد چه ويژگي هايي داشته باشد را برداشتند. آنها بايد درباره ويژگي هاي مرتبط با زيبايي و ظرافت شامپو مانند سفتي، رنگ و اين که بويش بايد شبيه چه باشد تصميم گيري مي کردند.

همچنين ويژگي هاي عملکردي، مانند ميزان پاک کنندگي شامپو، حباب هاي حاصل از آن و ميزان تحريک کنندگي اش را نيز در نظر مي گرفتند. تست هايي که بر روي مصرف کنندگان انجام مي گيرند اغلب به تعيين اين که شامپو چه ويژگي هايي بايد داشته باشد کمک مي کنند. هنگامي که ويژگي هايي که شامپو بايد داشته باشد شناسايي شدند، فرمولي در آزمايشگاه درست شد. دسته اوليه شامپوها با استفاده از مواد مختلف در ليوان هاي آزمايشگاهي کوچکي ساخته شدند. اينک تقريباً تمام موادي که مي توانند در ساخت شامپوها مورد استفاده قرار گيرند طبقه بندي شده اند.

مهم ترين مواد تشکيل دهنده فرمولاسيون شامپو، آب، مواد تميز کننده، تقويت کننده کف، سفت کننده ها، مواد نرم کننده، مواد نگهدارنده، بهبود دهنده ها و مواد افزودني خاص هستند

آب، اولين ماده موجود در شامپو

ماده اوليه همه شامپوها آب است، به طور معمول حدود 70-80درصد از کل فرمول را آب تشکيل مي دهد. آب مقطر که به طور خاص براي برداشتن ذرات مختلف و يون ها به کار مي رود، در شامپو نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. منبع اين آب مي تواند چاه هاي زيرزميني، درياچه ها و يا رودخانه ها باشد.

مواد تميز کننده

دومين ماده فراوان در شامپو مواد اوليه تميز کننده است. مواد تميز کننده شامپوها به نام سورفاکتانت هم شناخته مي شوند. سورفکتانت ماده پاک کننده فعال در شامپوها است به اين معني که مي تواند با سطح واکنش نشان دهد. ماهيت شيميايي يک سورفاکتانت اجازه مي دهد تا ماده روغني را محاصره کند و گير بيندازد. بخشي از مولکول سورفاکتانت با روغن سازگار (قابل حل) است در حالي که بخش ديگر قابل حل در آب است.

به طور معمول حدود 70-80درصد از کل فرمول شامپو را آب تشکيل مي دهد.

هنگامي که يک شامپو براي مو يا پارچه مورد استفاده قرار مي گيرد، بخش محلول روغن در رده مواد چرب قرار مي گيرد در حالي که بخش محلول در آب همراستاي آب است. هنگامي که تعدادي از مولکول هاي سورفاکتانت طبق آن چه که گفته شد به خط مي شوند، ساختاري که به عنوان ميسل شناخته مي شود را تشکيل مي دهند. روغني که ميسل دارد در وسط گير مي افتد و مي تواند با آب شسته شود، در نتيجه شامپو قدرت پاک کنندگي پيدا مي کند.

سورفاکتانت ها از ترکيباتي به نام اسيدهاي چرب به دست مي آيند. اسيدهاي چرب به طور طبيعي در منابع مختلف گياهي و حيواني يافت مي شوند. موادي که اغلب براي ساخت سورفاکتانت مورد استفاده در شامپوها به کار مي روند از روغن نارگيل، روغن هسته خرما و روغن سويا استخراج مي شوند. برخي از مواد اوليه تميز کننده اي که در شامپو مورد استفاده قرار مي گيرند داراي فرمول آمونيوم لوريل سولفات، سديم لوريل سولفات، و سديم لوريل اتر سولفات هستند.

تقويت کننده کف در شامپو

علاوه بر سورفاکتانت تميز کننده، انواع ديگري از سورفکتانت ها به شامپوها اضافه مي شوند تا ويژگي هاي مربوط به کف اين فرمول را بهبود دهند. اين مواد که آلکانول آميدها ناميده مي شوند، به افزايش ميزان کف و اندازه حباب ها کمک مي کنند. مانند مواد اوليه تميز کننده، آنها نيز از اسيدهاي چرب به دست آمده اند و هر دو ويژگي محلول در آب و محلول در روغن را دارند. نمونه اين مواد عبارتند از لوراميد DEA و يا کوکاميد .

سفت کننده ها

آلکانول آميد ها که کف شامپوها را مي‌سازند نيز تا حدي فرمولاسيون را سفت تر مي کنند. با اين حال از مواد ديگري نيز استفاده مي شوند تا ويسکوزيته افزايش يابد. به عنوان مثال، متيل سلولز که از سلولز مشتق شده در شامپوها مورد استفاده قرار مي گيرد تا آنها را سفت تر کند. کلريد سديم (نمک) نيز مي تواند براي افزايش سفتي شامپوها مورد استفاده قرار گيرد.

منبع : www.020.ir


 عجيب و جالب 

 فرستادن چراغ قوه به کره ماه

اين ماهواره‌ها در مسيرشان به مريخ، آزمايشاتي در فواصل مختلف انجام مي‌دهد. در بين اين ماهواره‌ها يک چراغ قوّ? ليزري هم وجود دارد که دور ماه مي‌گردد و سطح آن را روشن مي‌کند. باشگاه خبرنگاران - ناسا اعلام کرد در سفر بعدي به ماه چراغ قوه کوچک قمري هم فرستاده مي‌شود.

هنگامي که قدرتمندترين راکت در سال 2018 به فضا فرستاده شود، 13 ماهواره کوچک به اندازه جعبه کفش به همراه آن مي‌روند. اين ماهواره‌ها در مسيرشان به مريخ، آزمايشاتي در فواصل مختلف انجام مي‌دهد. در بين اين ماهواره‌ها يک چراغ قوّ? ليزري هم وجود دارد که دور ماه مي‌گردد و سطح آن را روشن مي‌کند. نتيجه نهايي اين کار فراهم کردن نقشه‌ايست براي دانشمندان، تا مکان‌هاي با ذخاير آبي در سطح ماه را شناسايي ‌کند. دانشمندان مي‌گويند با استفاد از اين نقشه تسلط خوبي روي ماه خواهيم داشت.

ماهواره ديگري که به فضا فرستاده مي‌شود به سيارک نزديک زمين شهرت دارد و از نور خورشيد به عنوان نيروي محرکه استفاده مي‌کند تا از سطح ماه تصويربرداري کند. هدف اصلي اين ماهواره افزايش اطلاعات در مورد محيط اطراف سيارک‌ و يافتن اطلاعات حياتي براي فضانوردان آتي است که مي‌خواهند در مورد سيارک‌ها تحقيق کنند.

کاوش در جهان تاريک ممکن شد

کشف و رصد امواج گرانشي بشر را قارد خواهد ساخت تا به کاوش در وراي کيهان در جهان تاريک، مطالعه دقيق تر سياه چاله ها و اجرامي چون ستاره هاي نوتروني بپردازد.

به گزارش برنا، رصد و اثبات نظريه وجود امواج گرانشي نتيجه همکاري آزمايشگاه ها و مراکز تحقيق چند کشور بوده است. لابراتوار دستگاه هاي پيشرفته در شهر ليون فرانسه يکي از اين مراکز است که قسمت هايي از تداخل سنجي که اين رصد را ممکن کرد، ساخته است.

جيانپيترو کانيولي، مدير لابراتوار دستگاه هاي پيشرفته در شهر ليون فرانسه مي گويد:«اين کشف پنجره اي را به کشف راز هستي مي گشايد. اکنون امکان اين را داريم تا به شيوه اي کاملا نو و جديد به مطالعه پديده هايي بپردازيم که براي ما ناشناخته اند.» وي در جواب اين سوال که «تحقيقات در علم نجوم از امروز چه جهتي به خود خواهد گرفت؟» گفت:«از سال ها پيش با تلسکوپ هاي سنتي، اخترشناسي راديويي، پرتوهاي کيهاني و ذرات پرانرژي به مطالعه و مشاهده جهان مي پرداختيم. اضافه شدن امواج گرانشي به اين فهرست به سطح دانش ما از جهان خواهد افزود.»

بزرگ‌ ترين نيروگاه خورشيدي جهان در مراکش

ترنجي - مراکش طرح نيروگاه خورشيدي عظيمي را در شهر ورزازات، در گوشه‌اي از بيابان صحرا شروع کرده است. در حال حاضر اين‌يکي از بزرگ‌ترين شبکه‌هاي انرژي خورشيدي است که از فضا قابل‌رؤيت است؛ و در حال تبديل‌شدن به بزرگ‌ترين نيروگاه است. شبکه فعلي نور 1 نام دارد، اين شبکه فقط مرحله اول طرح برنامه‌ريزي براي رساندن انرژي‌هاي تجديد پذير به ميليون‌ها نفر در مراکش است. اين پروژه به‌زودي با راه‌اندازي پروژه‌هاي نور 2 و نور 3 و افزودن آينه‌هاي بيشتر به پنل هاي موجود، پيگيري خواهد شد. حدود سال 2018 که پروژه تکميل مي‌شود، کل شبکه 6000 هکتار را تحت اشغال مي‌کند. اين يعني قادر خواهد بود 580 مگاوات برق ايجاد نمايد که با يک رآکتور اتمي کوچک قابل قياس است.

در حال حاضر، اين مزرعه خورشيدي شامل 500000 آينه منحني به ارتفاع 40 فوت (بيش از 12 متر) است. اين آينه‌ها نور خورشيد را بر روي يک خط لوله پر از مايع متمرکز مي‌کند و تا 739 درجه فارنهايت (بيش از 392 درجه سانتي‌گراد) به آن حرارت مي‌دهد. از اين مايع براي گرم کردن يک منبع آب در نزديکي آن استفاده مي‌شود و با تبديل آن به بخار، عامل چرخش توربين و توليد انرژي مي‌شود. در طول هرسال حدود 3000 ساعت نور خورشيد در مراکش مي‌تابد؛ به‌طوري‌که ظرفيت انرژي خورشيدي زيادي را فراهم مي‌کند؛ اما اين سيستم فقط مي‌تواند برق توليدي را يک‌شب در خود نگه دارد. بنا به اعلام ناسا: «اين حرارت را مي‌توان از مايع به مخزن نمک‌هاي مذاب منتقل و ذخيره کرد.

در حال حاضر، به گزارش گاردين، نور 1 مي‌تواند براي 650000 نفر از افراد محلي، از صبح تا سه ساعت پس از غروب آفتاب، انرژي خورشيدي توليد مي‌کند. اين کارخانه نيروي برق را به مدت 20 ساعت در روز فراهم مي‌کند. همه اين‌ها بخشي از طرح مراکش براي توليد 42 درصدي برق خانگي از انرژي‌هاي تجديد پذير مانند انرژي خورشيدي، بادي و آبي است.

در حال حاضر اين کشور براي تأمين 97 درصد از انرژي خود به واردات وابسته است. اين سيستم جديد درعين‌حال که وابستگي را کاهش مي‌دهد، مي‌تواند ذخيره ميليون‌ها تن کربن را براي مراکش به همراه داشته باشد.


 آيا مي دانيد؟ 

آيا مي دانيد که ...... روباه همه چيز را خاکستري مي بيند.

آيا مي دانيد که ...... گربه قادر نيست مزه شيرين را تشخيص دهد.

آيا مي دانيد که ...... حس چشايي نوعي پروانه بزرگ 13 هزار بار دقيق تر از انسان است.

آيا مي دانيد که ...... لاما شتر بدون کوهاني است که به هنگام عصبانيت بر صورت طرف مقابل تف
مي اندازد.

آيا مي دانيد که ......کرم خاکي نه مي بيند و نه مي شنود.

آيا مي دانيد که ......ملخ مي تواند بيش از 50 نوع صداي مختلف از خود بيرون آورد.

آيا مي دانيد که ......زنبور از بوي عرق بدش مي‌آيد و به کسي که بدنش بو بدهد، يا عطرزده باشد حمله مي‌کند.

آيا مي دانيد که ...... رشد دندان هاي سگ آبي هيچ گاه متوقف نمي گردد.

آيا مي دانيد که ...... شامپانزه ها قادرند مقابل آينه چهره خود را تشخيص دهند، اما ميمون ها اين توانايي را ندارند.

آيا مي دانيد که ...... پوست راسو در زمستان سفيد و در تابستان قهوه اي است.

آيا مي دانيد که ...... ببر در هر دقيقه 1 کيلومتر و 600 متر مي رود.

آيا مي دانيد که ...... تنها چيزي که در اسيد حل نمي‌شود، الماس است.

آيا مي دانيد که ......خرگوش ها بدون برگشت سر به عقب، مي توانند پشت سر خود را ببينند.


ديده بان محيط زيست

خدنگ بزرگ يا به زبان محلي موش خرما، پستانداري گوشتخوار از خانواده خدنگ‌ها است. خدنگ معمولا در نزديکي انسان زندگي مي کند.

اين جانور 36 تا 45 سانتيمتر طول دارد و رنگ آن گندمي مايل به حنايي است.

خدنگ به راحتي از ديوار و درخت بالا مي رود و شکارچي بسيار سريعي به شمار مي رود.

اين جانور از گل گريزان است و در مناطق گل آلود راه نمي رود.

خدنگ مي تواند کاملا در سطح زمين بخوابد تا کمتر ديده شود.

خدنگ روز فعال است و به صورت گروهي زندگي
مي کند.

اين جانور همه چيز خوار است، هيچگونه فصلي براي جفتگيري نمي شناسد و در تمام فصول سال به جفتگيري و زاد و ولد مي پردازد.

خدنگ به آرامي و بدون سرو صدا حرکت مي کند و مي توانند روي پاهاي خود بايستند و اطراف را نگاه کنند.

اين جانوران دشمن اصلي مارها به شمار رفته و در مناطقي که جمعيت مارها رو به افزايش است در طبيعت رهاسازي ميشود اما علاوه بر مارها اين جانور انواع پرندگان، پستاندارن کوچک، تخم پرنده، حشرات و ريشه هاي گياهان را در رژيم غذايي خود دارد. خدنگ از خرچنگ نيز تغذيه مي کند.

خدنگ بزرگ در ايران تنها در نواحي جنوبي کشور زندگي مي‌کند. يکي از زيستگاه‌هاي اصلي اين جانور شهرستان رامهرمز در استان خوزستان است.

خدنگ ها به صورت گروهي زندگي مي کنند و پيوند خانوادگي بسيار قوي دارند. لانه خدنگ داراي چندين سوراخ با فاصله هاي متفاوت است و به صورت گروهي و يا تکي به شکار ميروند.

مهمترين عامل کم شدن جمعيت خدنگ ها انسان است. به دليل اينکه خدنگ از مار و عقرب تغذيه مي کند کشاورزان از خدنگ ها مواظبت مي کنند و به آنها آسيب نمي زنند اما در مناطق پرورش طيور خدنگ آفتي بزرگ تلقي مي شود.

منبع:kanoon.ir

با گل‌هاي زيبا و عجيب دنيا آشنا شويد

ارکيده Paphiopedilum spicerianum


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته