جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5212


6 آسيب جدي وزارت نفت در دوران تحريم


جزئيات تازه از سقوط قيمت گاز


رشد 13 درصدي صادرات نفت و ميعانات گازي کشور


معادلات انرژي


خبر


  6 آسيب جدي وزارت نفت در دوران تحريم 

 
وزارت نفت در دوران تحريم دچار آسيبهاي جدي شد که قرار است در پساتحريم در دو برنامه کوتاه مدت و بلندمدت براي رفع اين آُسيبها، گام جدي بردارد.به گزارش آفرينش به نقل از معاونت برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت، صنعت نفت ايران پس از گذشت صد سال از زمان شکل گيري، هم اکنون در آغاز دوره اي مهم و تعيين کننده از حيات خود قرار دارد که ويژگي اصلي آن تلاش همه جانبه براي برون رفت از شرايط بحراني تحريم و بازيابي جايگاه واقعي خود در عرصه بين المللي و ايفاي نقش شايسته و کليدي در منطقه و جهان است.

احياي ظرفيتهاي نهفته و بالقوه اين صنعت و به فعليت رساندن آن و موفقيت در اين برهه مهم و حساس، مستلزم توجه ويژه به خرد جمعي و سرمايه انساني در صنعت نفت و گاز و جلب مشارکت محافل علمي و دانشگاهي کشور از يکسو و ديپلماسي فعال با رويکرد تعامل موثر، سازنده و پايدار با بازيگران کليدي بازار جهاني نفت و گاز از سوي ديگر است.

در سالهاي گذشته و در نتيجه اعمال تحريمهاي ظالمانه بين‌المللي، صنعت نفت در حوزه هاي فروش نفت خام، ميعانات گازي، فرآورده هاي نفتي و محصولات پتروشيمي، حمل و نقل نفت خام، ميعانات گازي، فرآورده هاي نفتي و محصولات پتروشيمي، عمليات و نقل و انتقالات بانکي، تامين مالي و سرمايه گذاريهاي مورد نياز در صنعت نفت ايران، بيمه نفتکش، غرامت و خسارت محمولات نفتي، تاسيسات و تجهيزات نفتي و بيمه اتکايي و واردات و تامين کالاها، تجهيزات، خدمات فني و مهندسي و ليسانسها دچار آسيب شد.

از مجموع مشکلات متعدد ناشي از تحريمهاي بين المللي در صنعت نفت، باتوجه به گشايش و بهبود حاصل از برجام، پيش بيني مي شود که بخش قابل توجهي از اين چالشها در کوتاه مدت و ديگر موارد نيز در ميان مدت مرتفع شود. بر اساس اين گزارش، صنعت نفت از دو حيث در اقتصاد ايران حايز اهميت است. نخست به عنوان تأمين کننده امنيت عرضه انرژي داخلي و دوم سهمي بسزا آن در تأمين منابع ارزي مورد نياز ديگر صنايع و بخشهاي اقتصادي کشور. بنابراين اين صنعت ارتباط تنگاتنگي با اقتصاد و رفاه مردم و جامعه دارد. از اين رو گشايش در فضاي توسعه صنعت نفت در پساتحريم، بدون شک سبب ارتقاي رفاه عمومي جامعه را بدنبال خواهد داشت.اجراي برجام علاوه بر دارا بودن آثار و تبعات عمومي، دستاوردهاي قابل توجهي نيز براي صنعت نفت، گاز وپتروشيمي کشور بهمراه خواهد داشت که برخي در کوتاه مدت و برخي ديگر در ميان مدت محقق خواهندشد.

براساس اين گزارش افزايش صادرات نفت خام و فرآورده هاي نفتي، کاهش هزينه هاي مرتبط با صادرات نفت خام و فرآورده هاي نفتي، کاهش هزينه هاي توسعه و بهره برداري از ميادين هيدروکربوري تسهيل در تأمين تجهيزات و تکنولوژي مورد نياز صنعت نفت، دسترسي به بازارهاي مالي بين المللي و تسهيل در تأمين مالي طرحهاي توسعه اي و تسهيل در نقل و انتقالات بانکي در سطح بين المللي از اهداف وزارت نفت در کوتاه مدت است.

ارتقاي توان پيمانکاران، سازندگان و تأمين کنندگان داخلي در مشارکت با شرکتهاي خارجي، گسترش فعاليتهاي اکتشافي به منظور افزايش پشتوانه توليد و توسعه منابع نفت وگاز، افزايش ظرفيت توليد صيانتي و ضريب بازيافت ميادين نفت وگازکشور، توسعه و بهره برداري حداکثري از ميدانهاي مشترک نفت وگاز، جلوگيري از سوزانده شدن گازهاي همراه توليدي از ميادين نفتي، ايجاد بازارهاي مطمئن و پايدار براي نفت خام ايران،افزايش ظرفيت پالايشي کشور و ارتقاي سطح کيفي محصولات و فرآورده هاي نفتي توليدي، افزايش ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي با تأکيد بر تکميل زنجيره ارزش و تقويت نقش موثر در سازمانهاي بين المللي و ارتقاي سهم ايران در بازارهاي جهاني نفت و گاز از اهداف ميان مدت و بلند مدت صنعت نفت در پساتحريم است.


 جزئيات تازه از سقوط قيمت گاز 

 
همزمان با سقوط قيمت جهاني گاز در عمان برخلاف بازار جهاني، تقاضا از عرضه گاز پيشي گرفت و به نظر مي‌رسد با توجه به کسري شديد اين کشور، به زودي قرارداد فروش گاز بين ايران و عمان امضا شود.

به گزارش مهر، با وجود افزايش قابل توجه قيمت نفت خام در بازار، اما بهاي گاز طبيعي در سردترين روزهاي نيمکره شمالي زمين نه تنها افزايش نيافته است که هفته به هفته شيب سقوط قيمت‌ها تندتر مي‌شود.

بر اين اساس، در معاملات منتهي به 21 فوريه قيمت گاز بار ديگر در تمامي بازارها با کاهشي چند سنتي همراه شد به طوري که قيمت هر ميليون بي تي يو تک‌محموله LNG در بازار شمال شرق آسيا تا سطح 4 دلار و 95 سنت معامله شد، اين در حالي است که در معاملات مدت مشابه سال گذشته قيمت گاز در اين بازار حدود 7 دلار بوده است.

علاوه بر اين، در بازار جنوب‌ غربي اروپا هم قيمت هر ميليون بي تي يو تک‌محموله LNG هم در محدوده 4 دلار و 45 سنت معامله و در مدت زمان مشابه سال گذشته قيمت گاز در اين بازار حدود 6 دلار و 75 سنت داد و ستد شده است.

در بازار NBP انگليس هم قيمت هر ميليون بي تي يو تک‌محموله انرژي با کاهشي چند سنتي در محدوده 4 دلار و 27 سنت معامله شده و در مدت زمان مشابه سال گذشته، قيمت گاز در بازار انگليس بيش از 7 دلار و 30 سنت بوده است.

در بازاري هنري هاب آمريکا هم که ارزان ‌قيمت‌ترين گاز در کل جهان را در اختيار دارد، در معاملات منتهي به 21 فوريه، بهاي هر يک ميليون بي تي يو تک‌محموله انرژي حدود 2 دلار و 26 سنت عرضه شده است.

از سوي ديگر در حالي که به نظر مي‌رسد در بازار نفت قيمت‌ها به سمت افزايش تمايل دارد اما در بازار گاز با وجود طوفان‌هاي سهمگين در پايانه‌هاي گاز استراليا و ايجاد مشکلات فني در توليد مجتمع LNG ساخالين روسيه و حتي کاهش چند درجه‌اي دماي هوا در اکثر کشورهاي آسيايي، اما قيمت گاز با افزايش روبرو نشده است.

در شرايط فعلي پيشي گرفته عرضه از تقاضا و وجود مازاد عرضه گاز در بازارهاي آسيايي از مهمترين دلايل کاهش قيمت اين انرژي پاک به شمار مي‌رود، ضمن آنکه برخي از مصرف‌کنندگان بزرگ گاز همچون هند و چين به دنبال کاهش بيشتر قيمت گاز در قراردادهاي ميان‌مدت و کوتاه‌مدت خود هستند.

از اين رو، شرکت سينوک چين به عنوان بزرگترين واردکننده LNG به اين کشور در مذاکرات خود با قطر خواستار کاهش قيمت گاز در دو قرارداد وارداتي از اين کشور حاشيه جنوب خليج‌فارس است.

برخلاف چين، در بازار گاز عمان تقاضا از عرضه پيشي گرفته به طوري که با بهره‌برداري از دو واحد جديد نيروگاهي و افزايش مصارف داخلي، حجم واردات گاز عمان به شدت افزايش يافته است.

براساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي ايران، توليد گاز طبيعي در عمان از حدود 30 ميليارد متر مکعب در سال 2014 ميلادي به 29 ميليارد مترمکعب در سال 2015 کاهش يافته است.

از سوي ديگر، در حالي تقاضا براي مصرف گاز در عمان در حال افزايش است که اين کشور يکي از مشتريان نوظهور گاز ايران به شمار مي‌رود و اخيرا دور جديد مذاکرات به منظور صادرات سالانه 7 تا 10 ميليارد متر مکعب گاز طبيعي بين ايران و عمان انجام شده است.

در همين حال، ايران قصد دارد با صادرات گاز به عمان علاوه بر تامين نيازهاي داخلي اين کشور، در طرح‌هاي توليد LNG عمان هم مشارکت داشته باشد و عملا به نوعي خود را وارد بازار خرده‌فروشي گاز کند.


 رشد 13 درصدي صادرات نفت و ميعانات گازي کشور 

 ميانگين صادرات نفت خام و ميعانات گازي کشور در 6 ماه نخست امسال نسبت به ابتداي استقرار دولت يازدهم، حدود 13 درصد افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، معاونت برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت در گزارشي که به مناسبت ايام الله فجر منتشر کرده، به تبيين عملکرد وزارت نفت در حوزه هاي مختلف پرداخته و اعلام کرده است: ميان صادرات نفت‌خام و ميعانات گازي کشور در 6 ماه نخست سال 1394 نسبت به پنج ماه نخست سال 1392، حدود 13 درصد افزايش يافته است.

بر اساس اين گزارش، بيش از 88 درصد ميعانات گازي توليدي کشور از سوي شرکت نفت و گاز پارس توليد مي شود و توليد ميعانات گازي در هشت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، حدود 16 درصد افزايش يافته است که اين ميزان افزايش، به بالا رفتن ميزان توليد ميعانات گازي در ميدان گازي پارس جنوبي درنتيجه راه‌اندازي فازهاي جديد (12، 16-15 و 18-17) مرتبط مي شود.

تمرکز بر صادرات نفت‌خام و شفاف‌سازي در معاملات فروش نفت‌خام و ميعانات‌گازي و جلوگيري از واسطه‌گري از موارد مورد تاکيد شرکت ملي نفت ايران در دولت يازدهم به شمار مي رود و اين شرکت با هدف زمينه سازي براي افزايش صادرات نفت خام؛ براي توسعه بندر جاسک به عنوان پايانه جديد صادراتي نفت برنامه ريزي کرده است.

تلاش براي تامين منابع مالي مورد نياز به خصوص در شرائط کنوني که درآمدهاي شرکت ملي نفت ايران تحت تاثير کاهش قيمت نفت قرار گرفته است، از ديگر اقدامات در دست انجام اين شرکت به شمار مي رود؛ بطوريکه به اين منظور با هيئت امناي صندوق توسعه ملي براي اعطاي تسهيلات مالي و اعتباري به طرحها و پروژه هاي اولويت‌دار توسعه‌اي نفت و گاز به ارزش 6 ميليارد دلار توافق حاصل شده است.

همچنين تفاهم با بانکهاي تجاري عامل دولتي و خصوصي جهت کارگزاري اعتبارات و تسهيلات مالي، پيگيري دريافت گواهي مسدودي منابع ارزي از بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران به ارزش چهار ميليارد دلار براي کمک به تامين اعتبار طرحها و پروژه هاي توسعه نفت و گاز و پيگيري عرضه نفت‌خام و فرآورده هاي نفتي در بازار بورس انرژي کشور و فعال کردن بازارهاي مرتبط نظير بازار سلف نيز از ديگر گامهاي برداشته شده در مسير تامين منابع مالي صنعت نفت به شمار مي رود.

اين گزارش در ادامه به ايجاد جذابيت در قراردادهاي نفت و گاز با اصلاح چارچوب قراردادهاي کنوني صنعت نفت اشاره و اعلام کرده است: به پيشنهاد وزارت نفت، شرايط عمومي، ساختار و الگوي قراردادهاي بالادستي نفت و گاز در مهر ماه سال 1394 به تصويب هيئت دولت رسيد و طي 2 همايش، رونمايي و معرفي شد.


 معادلات انرژي 

 قائم‌مقام معاون وزير نفت:

حذف دلار از معاملات نفتي يک تصميم اقتصادي بوده نه سياسي

معاون وزير نفت مي‌گويد: در خصوص برنامه‌هاي ايران براي فروش نفت به يورو يا يوان مسائل بيشتري بايد اعلام شود.

به گزارش ايسنا، مسعود هاشميان اصفهاني، قائم‌مقام معاون وزير نفت در گفت‌وگو با خبرگزاري اسپاتنيک اظهار کرد: درخواست ايران براي دريافت پول نفت خود به يورو، يوان يا ديگر ارزهاي قدرتمند جهاني براساس ملاحظات اقتصادي انجام شده نه مسائل سياسي.

اصفهاني افزود: در نگاه اول تصميم براي حذف دلار از معاملات نفتي ايران بيشتر سياسي به نظر مي‌رسد تا اقتصادي. حتي برخي تحليلگران سريعا اعلام کردند اين اقدام ايران تلاشي براي از بين بردن سيطره دلار بر معاملات نفتي در خاورميانه بوده است.

وي خاطرنشان کرد: اين اقدام بسيار عميق‌تر از يک تبليغ صرف است. ايران در دوران تحريم‌ها مشکلات زيادي را متحمل شد و مقدار قابل توجهي از دارايي‌هاي نفتي ايران مسدود شدند. امروز آمريکا تهديد‌هاي جديدي را براي اعمال تحريم عليه ايران به دليل آزمايش موشک‌هاي بالستيک مطرح کرده است.

اصفهاني گفت: به همين دليل تصميم‌گيري براي حذف دلار از معاملات نفتي تلاشي براي حفظ دارايي‌هاي ايران در برابر تحريم‌هاي جديد يک جانبه آمريکا بوده است.

معاون وزير نفت همچنين گفت: در کنار اجتناب از تحريم‌هاي جديد آمريکا، ايران بهتر است که معاملات نفتي با چين و کشورهاي اروپايي را با ارز ملي آنها انجام دهد، چرا که ايران به طور فعالانه معاملات ديگري نيز با آنها دارد.

وي در عين حال خاطرنشان کرد که اگرچه ايران ترجيح مي‌دهد از معاملات دلاري اجتناب کند جايگاه دلار به عنوان يک ارز بين‌المللي به معناي اين است که فضاي تهران براي مذاکرات در حال حاضر محدود است.

اصفهاني گفت: امروز دلار اصلي‌ترين ارز ذخائر ارزي بسياري از کشورها و به ويژه پايه ذخاير ارزي چين است.

وي گفت: به همين دليل اگر جايگاه دلار تضعيف شود در نتيجه چين نيز لطمه خواهد خورد.

محسن مقصودي اقتصاددان و کارشناس انرژي در آلمان به اسپاتنيک گفت: در نهايت ايران بايد با مشتريان درباره قيمت و ارز انتخابي مذاکره کند. مقصودي گفت: همه چيز به مشتري بستگي دارد. همانطور که مي‌دانيد وزير نفت ايران اعلام کرده که کشور خواهان افزايش توليد نفت خود به ميزان يک ميليون بشکه در روز است، اما پيدا کردن خريدار براي اين مقدار نفت يکي از سخت‌ترين وظايف ايران است.

وي گفت: حذف کامل دلار و انتقال به يورو مسائل را صرفا پيچيده خواهد کرد. در نتيجه براي مشتريان احتمالي همچنان سودآورتر اين است که با دلار معامله کنند، چرا که دلار اصلي‌ترين ارز ذخاير آنها است.

براي مثال اگر ذخاير ارزي چين به دلار هستند لازم است که ببينيد چين به چه ميزان خواهان معامله با ارز خود است و اينکه آيا اين کار براي اين کشور سودمند است و باعث تقويت يوآن مي‌شود يا خير.

اقتصاد‌دانان و کارشناسان چيني بايد در اين زمينه پيش‌بيني کنند. در هر صورت تصميم‌گيري درباره انتقال به يک ارز ديگر براي معاملات نفتي بايد براي تمام طرفين سود‌آور باشد. مقصودي خاطرنشان کرد: ايده اصلي صرفا کنار گذاشتن دلار به نفع يورو و يوآن نيست، بلکه پيدا کردن سودآورترين قيمت براي فروش نفت بيشتر است.

توليد کمياب‌ترين محصول گازي جهان

ايران به‌عنوان يکي از معدود کشورهاي جهان و براي نخستين بار، توليد يک محصول استراتژيک و کمياب گازي را آغاز کرده که ارزش هر بشکه اين محصول جديد مايع گازي چندين برابر نفت خام در بازار است.

به گزارش مهر، در آشفته بازار گاز طبيعي و LNG که اکثر کشورهاي بزرگ صادرکننده گاز همچون قطر دست به ارزان فروشي و دامپينگ زده‌اند، ايران موفق به توليد يک محصول استراتژيک و کمياب از گاز طبيعي شده است.

بر اين اساس اگر در طول بيش از يکصد سال گذشته تاکنون محصولاتي همچون گاز اتان و متان، ميعانات گازي، گاز مايع و گوگرد در سبد محصولات گازي ايران قرار داشت، حالا ايران به عنوان نخستين کشور منطقه خاورميانه و خليج فارس موفق به جداسازي يک برش جديد هيدروکربوري از گازهاي همراه نفت شده است.

براي نخستين بار در پالايشگاه ان. جي. ال سيري به همت متخصصان ايراني امکان جداسازي محصول کمياب و استراتژيک گازي «پنتان» فراهم شده و اين محصول داراي کاربردهاي متعددي در صنايع تکميلي جهان به ويژه صنعت شيميايي و پتروشيمي است.

يکي از مهمترين ويژگي‌هاي اين محصول جديد گازي، گران قيمت تر بودن آن در مقايسه با نفت خام و ميعانات گازي است به طوري که در شرايط فعلي بازار، قيمت هر بشکه پنتان (اين گاز پس از جداسازي از گاز به حالت مايع قرار دارد) چند برابر يک بشکه نفت خام و ميعانات گازي ارزش دارد.

از ديگر ويژگي اين محصول گازي توليد نحصاري آن در صنعت نفت ايران است به طوري که برآوردهاي نشان مي‌دهد تاکنون کشورهاي بزرگ توليد و صادرکننده گاز در سطح منطقه خاورميانه همچون قطر، ترکمنستان، جمهوري آذربايجان و الجزاير تاکنون موفق به توليد اين محصول گازي نشده‌اند. محمدرضا صفري‌راد ران با بيان اينکه براي نخستين بار در سطح صنعت نفت و گاز ايران و منطقه خليج فارس، توليد يک محصول استراتژيک گازي در پالايشگاه ان. ‌جي. ‌ال سيري آغاز شده است، گفت: بر اين اساس براي اولين بار جمهوري اسلامي ايران به جمع کشورهاي توليدکننده محصول استراتژيک و جديد گازي «پنتان» پيوسته است.

معاون پالايشگاه ان‌جي‌ال سيري با اعلام اينکه اخيراً با تلاش متخصصان ايراني، امکان جداسازي يک محصول جديد و استراتژيک گازي به نام «پنتان» فراهم شده است، تصريح کرد: اين محصول جديد تاکنون در هيچ يک از پالايشگاه‌هاي گاز کشور توليد و عرضه نشده است.


 خبر 

 احتمال کشف تله‌هاي نفتي در خليج فارس و عمان

کمالي با اشاره به طرح مطالعاتي مرواريد اظهار داشت: اين طرح جزء طرح‌هاي با مقياس بزرگ است که اکنون 86 درصد پيشرفت مطالعه در پروژه داشته‌ايم و اميدواريم تا آخر امسال خاتمه پيدا کند. محمدرضا کمالي رئيس پرديس صنايع بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به طرح‌هاي مطالعاتي پژوهشگاه در بخش بالادست و ميادين نفتي گفت: اکنون ما در حال مطالعه ميدان نفتي اهواز هستيم و بزودي مطالعه ميدان يادآوران نيز به ما واگذار مي‌شود.

وي با اشاره به طرح مطالعاتي مرواريد خليج فارس اظهار داشت: اين طرح جزء طرح‌هاي با مقياس بزرگ بوده و اکنون 86 درصد پيشرفت در پروژه داريم و اميدواريم تا آخر امسال پروژه خاتمه پيدا کند.کمالي ادامه داد:در پروژه ياد شده پتانسيل‌هاي اکتشافي شامل نفت و گاز که در کل خليج فارس و درياي عمان که مساحتي در حدود 183 هزار کيلومتر مربع را در بر مي‌گيرد و تاکنون کشف نشده شناسايي مي‌شود.

وي تصريح کرد: ما در 5 سال گذشته متوجه شديم که منطقه خليج فارس مدت زيادي است که مطالعه نشده و تعداد زيادي از ساختارها وجود دارند که پتانسيل هيدروکربني آنها بخوبي بررسي و مطالعه نشده است، لذا با يک رويکرد چند رشته اي شامل مطالعات زمين شناسي، ژئوفيزيک، پتروفيزيک، ژئوشيمي و مدل‌سازي يک بعدي و سه بعدي با آخرين تکنولوژي دنيا پيشرفته‌ترين کار مطالعاتي را بصورت شبکه‌اي از صاحبان دانش فني آغاز کرديم. رئيس پرديس صنايع بالادستي پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: ما از تمام منابع داخل کشور، صنعت نفت و دانشگاه استفاده کرديم حتي زماني که در زمان تحريم محدوديت داشتيم سعي کرديم از دانشگاه هاي اروپايي با هدف بکارگيري تکنولوژي روز دنيا و انتقال دانش فني، استفاده کنيم. وي خاطرنشان کرد: نتايج اين طرح مطالعاتي تا پايان سال جاري ارائه خواهد شد که بر اساس آن نه تنها ميادين و تله‌هاي نفتي و گازي شناسايي مي‌شود بلکه ميزان ريسک و عدم قطعيت نيز در اين مدل‌ها آناليز مي‌شود.

کمالي توضيح داد: در مطالعات بلوک اکتشافي تعيين ميزان ريسک بسيار مهم است چرا که هزينه‌هاي عملياتي مثل حفاري بسيار پرهزينه است و اگر به هر دليلي اشتباه کنيم ممکن است با خسارت سنگيني مواجه شويم.

وي ادامه داد: مدل سازي سيستم‌هاي نفتي حوضه رسوبينه نه تنها منجر به شناسايي ذخاير مي‌شود بلکه از نظر برآورد کمي ذخاير هيدروکربني حائز اهميت است و به اين ترتيب شانس موفقيت را بالا برده و مي‌توان مخازن را از لحاظ اهميت و ريسک رده بندي کرد.

توليد و انتشار نقشه تاريخي اولين خط لوله نفت ايران در مناطق نفتخيزجنوب

اهواز – رسول محمدي

نقشه اولين و قديمي ترين خط لوله نفت ايران با همکاري مشترک روابط عمومي و اداره مهندسي نقشه برداري شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب منتشر شد. .

به گزارش آفرينش ، اين خط لوله در دهه اول استخراج نفت از مسجدسليمان به آبادان كشيده شد و مأموريت آن انتقال نفت خام ميدان نفتون (مسجدسليمان) به نخستين پالايشگاه خاورميانه بوده است.

اين خط لوله كه مسئوليت احداث آن، از سوي شرکت نفت ايران و انگليس به فردي به نام چارلز ريچي واگذار شد در سال 1909 به پايان رسيده و در نوع خود اولين لوله حامل نفت خاورميانه به شمار مي آيد. روابط عمومي مناطق نفتخيز جنوب با هدف ثبت و ضبط اطلاعات دقيق مرتبط با اين بخش از ميراث صنعتي كشور، طي بازديدهاي ميداني و برداشت مختصات نقاط مهم، تلمبه خانه ها و شير خانه ها ، با تكميل نقشه هاي به جا مانده اقدام به بازطراحي و توليد نقشه اي جديد با ابعاد واقعي 160 در 210 سانتي متر نموده است كه از حيث گرافيک و الحاق تصاوير واقعي ، داراي ارزش تاريخي و هنري است. در اجراي اين پروژه ، علاوه بر كارشناسان مهندسي نقشه برداري شركت ملي مناطق نفتخيزجنوب ، مهندس پرويز آريان فر از پيشكسوتان صنعت نفت جنوب نيز به عنوان مشاور و همكار طرح نقش آفريني نموده اند. اين كارشناس صنعت نفت ، پيش از اين نيز در زمينه بازطراحي و توليد نقشه راه آهن درخزينه به مسجد سليمان ( 1921 ) با روابط عمومي مناطق نفتخيزجنوب همكاري صميمانه اي داشته است.

قابل ذكر است احداث اولين خط لوله نفت خاورميانه بين مسجدسليمان و آبادان، در نبود فناوري جوش و اتصال لوله هاي بزرگ به صورت پيچشي ، برعهده گروهي از كارگران محلي و عشاير منطقه بود ، که در نوع خود کار بسيار سخت و طاقت فرسايي محسوب مي شد .

مراسم گراميداشت شهداي مدافع حرم صنعت نفت جنوب برگزار شد

اهواز- رسول محمدي

آيين گراميداشت شهداي مدافع حرم صنعت نفت جنوب، شهيدان داود نريميسا و علي حسيني کاهکش سه شنبه 20 بهمن با حضور خانواده هاي معظم شهدا، مديران عامل ، کارکنان و بسيجيان صنعت نفت جنوب، در مسجدامام حسين (ع) کوي فداييان اسلام مناطق نفتخيزجنوب برگزار شد.به گزارش آفرينش ،دراين مراسم معنوي که توسط حوزه مقاومت بسيج شهيد تندگويان برگزارشد، حجت الاسلام ميرعلايي مدرس دانشگاه و عضو حوزه علميه اهوازطي سخناني عزت ايران اسلامي رامرهون فداکاري شهدا عنوان کرد و اظهار داشت:موفقيتهاي ما در عرصه فن آوري، ساخت پهبادهاي راهدار گريز،ساخت موشک هاي با برد 2 هزار کيلومتر شهاب ، سجيل و قادر و همچنين قرار گرفتن در جمع کشورهاي برتر دنيا، به برکت خون شهداست. اجراي مراسم نوحه خواني توسط مداحان اهل بيت عصمت و طهارت، از ديگر برنامه هاي اين محفل معنوي بود.

شايان ذکر است؛ شهيدان داود نريميسا و علي حسيني کاهکش در بهمن ماه امسال و در جريان آزادسازي شهرهاي نبل و الزهرا در سوريه از دست تروريست هاي تکفيري، به درجه رفيع شهادت نائل آمدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته