جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5212


راهکارهاي توسعه کارآفريني روستايي در جهت توسعه پايدار روستاها


ثبت نام از تاكسي هاي فرسوده تا پايان بهمن تمديد شد


آغاز فعاليت رسمي خودروهاي دوربين‌دار پليس


زدا: افزايش حقوق بازنشستگان در انتظار اعلام دستمزد سال 95


وقايع


ضرب المثل ها


خبرها


 راهکارهاي توسعه کارآفريني روستايي در جهت توسعه پايدار روستاها 

 
نقش و جايگاه روستاها در فرآيند توسعه اقتصادي،اجتماعي و سياسي وپيامدهاي توسعه‌ نيافتگي مناطق روستايي چون فقر گسترده، ‌نابرابري فزاينده، بيکاري، مهاجرت و غيره موجب توجه مسئولان دولتي و کارشناسان به توسعه روستايي و استقرار مناسب آن در چرخه توسعه پايدار و حتي تقدم آن بر توسعه شهري گرديده‌است.کارآفريني روستايي مي‌تواند راهکاري مناسب براي توانمندسازي و ظرفيت‌سازي در مناطق روستايي، دستيابي به رشد و توسعه اقتصادي با تکيه بر کاهش بيکاري باشد. البته تجربيات ساير کشورها در اين زمينه نشان‌مي‌دهد که تمرکز بر کارآفريني روستايي و افزايش اشتغال بايد در راستاي توسعه همه‌جانبه روستاها اعم از توسعه اجتماعي و فرهنگي رخ‌دهد چراکه رشد و تعالي کارآفريني مستلزم بستري مساعد و مناسب است.

راه‌حل‌هاي توسعه کارآفريني در مناطق روستايي را مي‌توان به دو بخش راهکارهاي اجرايي و حمايتي تقسيم‌کرد. از راهکارهاي اجرايي مي‌توان به تعيين چشم‌انداز، قانون‌گذاري، اعطاي تسهيلات دولت و دستگاه‌هاي ذيربط در جهت توسعه کارآفريني روستايي اشاره‌کرد. بهره‌گيري از رسانه‌هاي عمومي در جهت تغيير نگرش حاکم نسبت به روستاها، تکميل و ارتقاي زيرساخت‌هاي عمراني، ارتباطاتي، مخابراتي، فناوري‌هاي نو در روستاها، شناساندن و ترويج روستاها و به نوعي جذاب‌سازي فضاي روستاها براي جذب سرمايه‌گذاري‌هاي اقتصادي در صنايع کشاورزي، دامپروري، جنگل‌داري، صنايع دستي و گردشگري روستاها، تشکيل خوشه‌هاي صنعتي، دانشي و فرهنگي در روستاها، آموزش و تربيت نيروي انساني ماهر در صنايع مربوطه از جمله اقدامات دولتي در حمايت از فعاليت‌هاي کارآفريني در روستاها باشد. توسعه کارآفريني روستايي تنها با القا از بيرون محقق‌نمي‌شود مگراينکه کارآفرينان محيط‌هاي روستايي، خود فرصت‌ها و منابع بالقوه و بالفعل را بشناسد و با استفاده بهينه از آنها، تنوع اشتغال و اقتصاد را براي محيط‌هاي روستايي به‌ارمغان‌بياورند. دراين صورت است که کارآفريني در روستاها نهادينه و تثبيت‌مي‌شود. بنابراين راهکارهاي حمايتي در جهت حمايت از کارآفرينان روستايي نيز در اين فرايند حياتي به‌نظر‌مي‌رسند که تشويق و حمايت از کارآفرينان روستايي براي ايجاد کسب‌وکارهاي جديد، تشويق کسب‌وکارهاي موجود به توسعه فعاليت‌ها و مدرنيزه‌شدن و حرکت به سمت تحقق ايده‌هاي جديد و کارآمد، ايجاد بستر لازم براي تربيت کارآفرينان روستايي، تشويق روستاييان به مشارکت فعالانه در طرح‌هاي کارآفريني روستايي،تشويق سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي به حمايت از فعاليت‌هاي کارآفريني در روستاها و حمايت ويژه از زنان روستايي کارآفرينرا شامل ‌مي‌شود.

نويسنده: امير مشهدي فراهاني، کارشناس مهندسي عمران و کارشناس ارشد مديريت کارآفريني از دانشگاه تهران


 ثبت نام از تاكسي هاي فرسوده تا پايان بهمن تمديد شد 

 
سخنگوي طرح نوسازي ناوگان تاكسيراني گفت: مالكان تاكسي هاي فرسوده كه تاكنون در طرح جايگزيني شركت نكرده اند تا پايان وقت اداري روز 29 بهمن ماه مي توانند از طريق پيشخوان دولت ثبت نام کنند.

به گزارش مهر، مهران کفاش با بيان مطلب فوق گفت: با هماهنگي هاي به عمل آمده و به منظور مشارکت بهتر در طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني، تمامي مالکان تاکسي هاي فرسوده اي که در روزهاي 12 تا 21 بهمن به هر دليلي نتوانسته اند ثبت نام کنند، تا روز پنجشنبه 29 بهمن ماه براي ثبت نام مي توانند به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند. وي افزود: در اين طرح به خودروهايي تاکسي فرسوده اطلاق مي شود که عمر آنها بيش از 10 سال باشد.

کفاش مدارک لازم براي ثبت نام را شامل اصل سند خودرو (برگ سبز)، اصل کارت خودرو، اصل کارت ملي مالک خودرو، اصل پروانه بهره برداري، اصل پروانه فعاليت ذکر کرد. وي افزود: چنانچه مدت اعتبار هريک از موارد فوق به پايان رسيده باشد مراتب در مرحله تاييد توسط سازمانهاي ذيربط، براي تمديد به اطلاع تاکسيران خواهد رسيد. کفاش يادآور شد: خودروهاي جايگزين شامل سمند EF7 و پژو 405 GLX مجهز به مخزن CNG با امکان پيمايش حداقل 300 کيلومتر در هر بار سوخت گيري، GPS براي اندازه گيري پيمايش تاکسي و تاکسيمتر براي اعلام کرايه جا به جايي مسافران است.


 آغاز فعاليت رسمي خودروهاي دوربين‌دار پليس  

 رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از آغاز فعاليت رسمي خودروهاي دوربين‌دار پليس خبر داد.

سردار سيد تيمور حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، درباره خودروهاي دوربين‌دار پليس راهنمايي و رانندگي که چندي پيش با حضور فرمانده ناجا رسما از آن رونمايي شد، گفت: اين خودروها که به سيستم ثبت تخلف ساکن مجهز هستند از مدتي پيش راه اندازي شده و حدود سه ماه به شکل آزمايشي فعاليت کردند.

وي با بيان اينکه در حال حاضر پس از گذراندن مراحل آزمايشي اين خودروها به شکل رسمي فعاليت خود را آغاز خواهند کرد، اظهار کرد: کار عملياتي اين خودروها از چند روز پيش آغاز شده و با حرکت در سطح معابر پايتخت با تخلفات ساکن ناشي از توقف غيرمجاز همچون پارک دوبله، توقف در ايستگاه‌هاي تاکسي و اتوبوس، توقف در حريم تقاطع‌ها و ميادين، توقف در پياده رو، توقف مقابل شيرهاي آتش نشاني، مخازن زباله، درهاي پارکينگ‌ها، سد معبر و ... برخورد خواهند کرد.

وي با بيان اينکه ثبت اين تخلفات به وسيله دوربين و با امکاناتي که اين خودروها در اختيار دارند انجام خواهد شد گفت:‌ با توجه به کدهاي مختلف جرايم، مبلغ جرايم نيز متفاوت خواهد بود.

حسيني درباره اينکه چه تعداد از اين خودروها در سطح معابر تهران به کار گرفته خواهند شد؟ گفت:‌ در نظر داريم که براي هر يک از مناطق 22 گانه پليس راهنمايي و رانندگي يک خودرو را اختصاص دهيم.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با بيان اينکه سيستم کنترل مکانيزه پارک حاشيه‌اي با استفاده از خودرو، تاکنون در هيچ جاي جهان اجرا نشده است، گفت: تا آنجا که ما اطلاع داريم اين براي نخستين بار است که چنين طرحي اجرا مي‌شود، البته از برخي امکانات نصب شده بر روي اين خودروها در بعضي از کشورها استفاده شده است.


 زدا: افزايش حقوق بازنشستگان در انتظار اعلام دستمزد سال 95 

 معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي گفت: براي افزايش حقوق بازنشستگان در انتظار اعلام دستمزد سال 95 از سوي شوراي عالي کار هستيم.محمد حسن زدا معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: در حال حاضر تا زماني که شوراي عالي کار دستمزد کارگران را اعلام نکند براي افزايش حقوق کارگران هيچ گونه تصميمي نمي توانيم بگيريم چرا که تعيين دستمزد بر عهده شوراي عالي است.

وي تصريح کرد: جلسات متعدد با اعضاي شوراي عالي کار همچنان ادامه دارد و قطعا پس از اعلام نتايج سازمان تامين اجتماعي نيز در خصوص حقوق بازنشستگان تصميم و اقدام خواهد کرد.

زدا گفت: تا زماني که دستمزد نهايي اعلام نشود نمي توانيم از افزايش حقوق مستمري بگيران صحبت کنيم .


 وقايع 

 کوهنورد در ارتفاعات اردبيل مفقود شدند

رئيس اداره ورزش وجوانان خلخال گفت: عمليات جست وجو و نجات پنج نفر از کوهنوردان مفقود شده اين شهرستان در مناطق کوهستاني استان هاي اردبيل وگيلان ادامه دارد.

سيد ناصر ميرمرسلي در گفت وگو با ايرنا افزود: پس از دريافت خبر مفقود شدن اين کوهنوردان اهل روستاي اندبيل خلخال، عمليات جست وجوي اين افراد با تشکيل تيم هايي از کوهنوردان مجرب هيات کوهنوردي، امدادگران جمعيت هلال احمر و ماموران نيروي انتظامي از نيمه شب گذشته آغاز شد.

وي ادامه داد: اين کوهنوردان صبح جمعه به قصد کوه پيمايي در ارتفاعات شهرستان تالش از روستاي اندبيل خارج شدند و تاکنون بازنگشته اند.

رئيس اداره ورزش وجوانان خلخال گفت: پس از اطلاع از موضوع، اکيپ هاي جست وجو به محل اعزام شدند ولي به علت تاريکي شب، وسعت منطقه، پوشش جنگلي و وجود برف سنگين عمليات جست وجو به کندي پيش رفت اما با روشن شدن هوا جست وجوي کوهنوردان سرعت بيشتري خواهد گرفت. ميرمرسلي اظهارکرد: مسير کوهنوردي اين افراد، مسير گذر بسياري ازعلاقه مندان به کوهنوردي در فصول سرد سال بوده و احتمال اقامت شبانه کوهنوردان در يکي از روستاهاي مسير کوهنوردي تفرجگاه اندبيل به سمت کوه هاي تالش وجود دارد.

عامل مزاحمت هاي تلگرامي در دام پليس فتا افتاد

رييس پليس فتا همدان از شناسايي و دستگيري فردي که در تلگرام براي شهروند همداني مزاحمت ايجاد کرده بود ،خبر داد.

به گزارش برنا و به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس فتا، سرهنگ اميني با اعلام اين خبر افزود: در پي مراجعه شهروند همداني و در دست داشتن مرجوعه اي قضايي مبني بر مزاحمت و فحاشي در تلگرام به وي،موضوع ضمن تشکيل پرونده در دستور کار کارشناسان اين پليس قرار گرفت.

رييس پليس فتا همدان در ادامه گفت:بنابر اظهارات شاکيه،شخصي ناشناس طي يک هفته با ارسال مطالب توهين آميز و فحاشي و تهديد کردن ،براي وي مزاحمت ايجاد کرده است.

اين مقام انتظامي افزود:با انجام اقدامات فني و با بکارگيري شگردهاي خاص پليسي شخصي با هويت معلوم شناسايي و پس از کسب دستور از مقام قضايي دستگير شد.

وي تصريح کرد:متهم در بازجويي هاي فني به عمل آمده ابتدا هرگونه ارتباط خود را با قضيه انکار ولي پس از رويارويي با ادله و مستندات انکارناپذير رايانه اي لب به اعتراف گشود .

جزئيات عمليات 30ساعته پليس براي رهايي نوزادربوده شده

زن 32 ساله اي كه نوزادي را از يکي از بيمارستان هاي مشهد ربوده و به برادرش تحويل داده بود پس از گذشت 30 ساعت شناسايي و دستگير شد.

به گزارش مهر، سردار بهمن اميري مقدم در تشريح عمليات كارآگاهان پليس آگاهي اين استان كه منجر به رهايي نوزاد ربوده شده از چنگ آدم ربايان و دستگيري دو متهم اين پرونده شد، گفت: بعد از ظهر روز دوشنبه (19 بهمن ماه) گزارش ربايش نوزاد دختر از يکي از بيمارستان هاي مشهد به فوريت هاي پليسي 110 اعلام شد.

وي افزود: با توجه به اضطراب و دلهره شديد خانواده نوزاد و همچنين حساسيت هاي موضوع كه احتمال مي رفت، افرادي در امر خريد و فروش و قاچاق نوزاد فعاليت داشته باشند؛ دستورات اكيد براي پيگيري پرونده به كارآگاهان پليس آگاهي خراسان رضوي صادر و تمامي تيم ها با توان و استعداد پليس عمليات خود براي يافتن اثري از نوزاد ربوده شده، آغاز کردند.

وي افزود: كارآگاهان مبارزه با جرايم جنايي پليس آگاهي خراسان رضوي وارد عمل شدند و تحقيقات اوليه آنها نشان مي داد نوزاد متعلق به خانم جواني بوده كه ساعت 14:30 روز دوشنبه با انجام عمل سزارين به دنيا آمده و ساعت 15:30 توسط خانمي جوان، همزمان با زمان ملاقات عمومي همراهان بيماران، از بخش اتاق نگهداري نوزادان ربوده شده است.

فرمانده انتظامي خراسان رضوي خاطرنشان كرد: پرستاران اين مركز درماني در تحقيقات پليس اظهار داشتند، خانمي جوان چندي قبل به آنها مراجعه و ادعا كرد براي زن برادرش كه بچه دار نمي شود يک نوزاد مي خواهد و اگر فردي مايل به تحويل فرزندش باشد حاضر هستند در شرايطي كه به توافق برسند نوزاد را تحويل بگيرند.

فرمانده انتظامي خراسان رضوي گفت: با به دست آمدن اين سرنخ، كارآگاهان به بيمارستان هاي ديگر مراجعه و خوشبختانه با همكاري رئيس يکي از بيمارستان هاي مشهد مشخص شد زن مدكور به مطب يکي از كارشناسان مامايي اين مركز درماني مراجعه و اظهارات مشابهي مبني بر اعلام آمادگي براي خريد نوزاد را داشته است.

وي افزود: 30 ساعت تلاش بي وقفه كارآگاهان اطلاعات جنايي و مسئولان اداره مبارزه با جرايم جنايي پليس آگاهي خراسان رضوي بدون لحظه اي تعلل ادامه يافت، با توجه به اينكه موضوع ربايش نوزاد از مادرش مخفي نگهداشته شده بود و احتمال مي رفت در صورت پيدا نشدن نوزاد خطرهاي جبران ناپذيري به اين مادر جوان وارد شود كارآگاهان خود را مصمم مي دانستند موضوع را پيگيري كنند.

سردار اميري مقدم گفت: تمام شواهد و ادله اي كه به دست آمده بود بسيار دقيق كنار هم چيده شد و كارآگاهان توانستند با ردزني هاي گسترده و تحقيقات ميداني وسيع و همچنين همكاري مسئولان دو تا از بيمارستان هاي مشهد، عامل ربايش را شناسايي و تحت تعقيب قرار دهند.

فرمانده انتظامي خراسان رضوي تصريح كرد: نوزاد دختر ربوده شده كه در منزل برادر اين زن نگهداري مي شد سالم و صحيح از چنگ اين افراد رها و به آغوش خانواده اش بازگشت. سردار اميري مقدم خاطرنشان کرد: پليس زن 34 ساله و برادرش را دستگير و تحقيقات درباره اين پرونده ادامه دارد.فرمانده انتظامي خراسان رضوي افزود: متهم اصلي پرونده نيز در اعترافات خود بيان داشت در صدد بوده مشكل زندگي برادرش را حل كند و فكر آخر و عاقبت اين كار اشتباه را نمي كرده است.


 ضرب المثل ها 

 چاه بايد از خودش آب داشته باشد!

كسي كه چشم بر امداد دارد

عبث در شب ستاره مي شمارد

نشايد ريختن در چاه آبي

خوش آن چاهي كه آب از خود برآرد!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها 

 مشاور وزير کشور در امور بانوان :

برگزاري دوره آموزشي«ارتقاي دانش مديريتي مديران زن»

مشاور وزير کشور در امور بانوان گفت: سال 95 دوره‌هاي آموزشي ارتقاي دانش و مهارت مديريتي مديران زن را در کشور برگزار مي‌کنيم.

فهيمه فرهمندپور در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر اظهارکرد: مديران فعال زن در سطوح وزارت کشور و ساير دستگاه‌هاي دولتي در اين دوره‌ها مي‌توانند شرکت ‌کنند.

وي افزود: فاز اول دوره آموزشي ارتقاي دانش و مهارت مديريتي مديران زن کشور نيمه اول سال آينده اجرا مي‌شود و پس از ارزيابي نتايج آن براي برگزاري دومين دوره اقدام مي‌کنيم.

فرهمندپور در پايان با بيان اينکه دوره‌هاي آموزشي ارتقاي دانش و مهارت مديريتي مديران زن با حمايت مالي معاونت امور زنان و خانواده برگزار مي‌شود، گفت: دانش و مهارت‌هاي عمومي مديريتي،شيوه‌هاي بودجه‌ريزي و آسيب‌شناسي مديريتي حوزه زنان از جمله موضوعاتي است که در اين دوره‌ها مطرح مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته